HET MYSTERIE VAN MOAT HOUSE. Vaste lastenontwerp weer gewijzigd. BEVERWIJK Receptie van den burge meester. Nieuwe ingezetenen maakten hun opwachting. Teneinde de nieuwe ingezetenen van Groot- Bever wijk in de gelegenheid te stellen kennis te maken met het hoofd der gemeente heeft de burgemeester Zaterdagmiddag ten raad- huize receptie gehouden. Zeer velen, die door ae samenvoeging van de beide gemeenten tot <je bevolking van het nieuwe Beverwijk zijn paan behooren. hebben hun opwachting bij den burgemeester, die in gezelschap was van zijn echtgenoote, gemaakt. Vooral uit de bad plaats waren velen ter receptie gekomen. Tot de eersten, die hun opwachting bij den beer en Mevr. Scholtens kwamen maken, be hoorden Jhr. G. S. Boreel, oud-burgemeester van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin (7 Febr. 188228 Februari 1897), de heer R. Be- linfante, directeur van de N.V. Buffet Maat schappij E Pluribus Unum en de heer L. Piro- vano, secretaris-penningmeester van het voor malig Burgerlijk Armbestuur. Voorts teekenden talrijke deputaties van in stellingen en organisaties het register. Achtereenvolgens verschenen de heeren Ds. A. Hovy en A. van Velthoven namens den fcérkeraad der Ned. Herv. Gemeente, ae oud wethouders van Wijk aan Zee en Duin de heeren N. Paschier en N. Tervoort; de heeren Vr. v. d. Aar en J. Raadsveld voor de winke liersvereniging in de badplaats; de heeren M. A. Huender, Chr. de Goede en B. Schelvis voor dé V.V.V.; Rector Smulders, de Moeder-overste en de eerste assistente van het Sanatorium voor chirurgische tuberculose „Heliomare" het bestuur van de Coöp. Boerenleenbank, ver tegenwoordigd door de heeren G. Hommes en M. A. Huender; de heeren W. Geys, H. Vink en J. P. IJ. de Vries voor het bestuur van de R.K. Staatspartij; het bestuur van de Noord- Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij, te weten de heeren F. R. C. Rijkens. Joh. Gerten- bach, P- Vriesman. J. Vriesman en J. Bakker; de heeren L. van Brakel en Th. Runia, hoof den van scholen; de heeren F. J. v. d. Meij, A. A. Schellevis en Jac. Schellevis namens den R.K. Bouwvakarbeidersband „St. Jozef"; de heeren C. Joor en H. Houtwipper voor de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente en de heeren M. J. van Keulen, A. Vosse en J. v. d. Mey voor den R.K. Volksbond in de badplaats 1 en tenslotte de heer M. Paap namens den R.K. Metaalbewerkersbond. De receptie duurde van half vier tot half zes. DURE AANRIJDINGEN. In de afgeloopen week moesten bij aan rijdingen door auto's twee lantaarnpalen het ontgelden. De één sneuvelde op de Pijpkade, de ander in den Jan Alsweg. De chauffeurs bleven niet onbekend en zullen voor de ver goeding van de palen worden aansprakelijk gesteld. COLLECTE VOOR LIJDERS AAN VALLENDE ZIEKTEN. De j aarlij ksche collecte door middel van bloempjesverkoop ten bate van de stichtingen Haarlem en Heemstede voor lijders aan val lende ziekten zal alhier op Woensdag 3 Juni worden gehouden. RENNERSCLUB „KENNEINIERLAND". De Beverwij ksche Rennersclub „Kennemer- land" hield Zondag een rit over 36 K.M. om dén wisselbeker, die door den heer Suyck was uitgeloofd. Van de zijde der renners werd voor deze rit groote belangstelling betoond. P. Heilo werd winnaar in den fraaien tijd van 2 uur 35 min. 36 sec. De uitslag was: 1 P. Heilo, 2 I. Koopman, 3 P. Braas, 4 G. Hoolwerf. Junioren; 1 C. Aafjes, 2 H. Engelhart, 3 J. Kraaien. De junioren reden 48 K.M. FEESTAVOND R.K. KAPPERSBOND. Zondagavond heeft de plaatselijke af dee ling van den R.K. Kappersbond „St. Francis- cus van Assisië" een feestelijke bijeenkomst gehouden in de bovenzaal van Hotel „Ter Burg". In den vooravond heeft de bonds voorzitter een rede gehouden, waaTin hij de beteekenis van de organisatie in het licht stelde. Spr. heeft in dit betoog gewezen op de belangrijke zaken, die tot oplossing ge bracht moeten worden, waarbij hij speciaal het oog had op het aankweeken van de nood zakelijke vakkennis en op de saneering van het bedrijf. De geestelijke adviseur van de af deeling, kapelaan S. Ligthart, heeft hieraan nog een kernachtig woord toegevoegd. De Eerw. spre ker wees vooral op de noodzakelijkheid, om door goed vakonderwijs de liefde voor het vak aan te wakkeren. Mej. Monné gaf vervolgens een demonstra tie van een nieuw dames-kapsel, dat zij had ontworpen en dat dezen avond voor de col lega's werd gedemonstreerd. Dit geschiedde onder groote belangstelling van de zijde der leden. De avond had verder een feestelijk verloop. Mej. Schrama zong op uitstekende wijze e eni ge liederen, op voortreffelijke wijze begeleid door den heer A. J. Roemer. Dank zij de medewerking van Roemer's Band had de feestelijke avond verder een zeer prettig en gezellig verloop. Het uur van scheiden kwam voor velen dan ook nog veel te vroeg en d'at mag als het beste bewijs gel den, dat de leden en hun dames zich uitste kend hebben geamuseerd. Het was al met al een avond, waarop de Kappersbond met veel voldoening kan terugzien. FEUILLETON Naar het Engelsch van ADELINE SERGEANT. (Nadruk verboden). 11) Nell keek hem aan, en besefte voor de eerste maal de ware beteekenis van de over eenkomst, die zij had aangegaan. „Maar", sprak zij op ontmoedigden toon, „bedoelt u daar dan mee, dat u mij hier wilt houden, zelfs als ik verlang naar mijn moe ter en mijn zuster terug te gaan? U zult ttij, naar ik veronderstel, toch niet tegen mijn wil hier houden?" Zij sprak half glimlachend om hem op zijn nünst in staat te stellen beleefd te blijven; waar zoo spoedig zette mijnheer Lancaster zijn beleefdheid niet over boord. „U moet zich herinneren, juffrauw Dave- £ant", antwoordde hij minzaam, „dat u hier tent voor mijn plezier, en niet voor het uwe". DE WANDELMAR5CH VAN „DE VOOR TREKKERS." De voorjaarsmarsch over 30 K.M., geor ganiseerd door de wandelsportvereeniging ,,De Voortrekkers" werd door ideale weersom standigheden begunstigd. Bovendien leidde het parcours door de mooiste plekjes om Be verwijk, zoodat alle factoren aanwezig waren, om deze marsch tot een genoegen voor de deelnemers te maken, te meer nog, omdat ook de organisatie uitstekend in orde was. Daarom had men een grooter aantal deelne mers mogen verwachten, dan Zondagmorgen aan den start verscheen. 160 wandelaars heb ben den tocht in de beste conditie vol bracht. Zij werden beoordeeld door de jury, waarin zitting hadden de heeren Carton. Hcorus en Ragut. Voor vier uur waren alle deelnemers weer in hotel ..Oud Meerenstein" gearriveerd. Nadat hier de heer Hoorns namens de Voor trekkers een kort woord had gesproken wer den de prijzen uitgereikt. De prijs voor de mooist marcheerende groep viel ten deel aan de Wandelsportvereeniging „Jan Passtoors" to Haarlem, die voor de grootste groep aan de Kennemer Wandelclub te Beverwijk. De prijs voor de verst komende vereeniging verwierf de wandelsportvereeniging uit Noord-Scharwoude. De heeren A. Pos uit Nunspeet en Lagas uit Utrecht kregen de prijzen, uitgeloofd voor den verstkomenden heer. Die voor de verstko- mende dame ging naar Amsterdam. Ds prijs voor den besten leider werd be stemd voor den heer E. J. de Lange van „De Ooievaars" uit Amsterdam. Namens de jury heeft de heer Carton de prestaties der wandelaars aan een critische beschouwing onderworpen. Hij sprak tevens een dankwoord tot de „Voortrekkers" en tot de leden van de transportcolonne van de E. H. B. O. te IJmuiden, die den tocht volgden en waar noodig hulp verleenden. PERSONALIA. Onze plaatsgenoote mej. T. Out slaagde te 's-Gravenhage voor het diploma telefoniste, eerste klasse. HEEMSKERK R.K. COLLECTANTEN VEREENIGING. Het R.K. Collectanten-college houdt op Don derdagavond 14 Mei zijn jaarvergadering in het Vereenigingsgebouw. In een vooral van A. D. O. zijde zeer slecht gespeelden wedstrijd is het V. V. E. gelukt, A. D. O. een 50 nederlaag toe te brengen. Voor de rust ging de strijd vrijwel gelijk op. Zuiderduin wist toen voor V. V. E, te doelpun ten. Na de rust rammelde het bij A. D. O. ge weldig, terwijl V. V. E. er steeds beter in kwam. Durge bracht den stand op 05. Het 2e elftal speelde in Amsterdam tegen de De Meer 2 gelijk (11), evenals het 3e elftal dat tegen Vitesse 3 met de zelfde cijfers een gelijk spel wist te boeken. De jongste juniores verloren te Castricum met 3—1. WIJK AAN ZEE COLLECTE VOOR DE REOLASSEERING. De Zaterdag gehouden collecte voor het Reclasseeringswerk heeft te Wijk aan Zee f 35.84 1/2 opgebracht, dat is ruim f 9.— cneer dan vorig jaar. SERENADE AAN HET GOUDEN ECHTPAAR. Zondag heeft Arion, onder leiding van den dirigent, den heer Schellevis, liet gouden echtpaar Van der MyeDurge een serenade gebracht, waarbij de voorzitter de heer H. Oosterveen het echtpaar in een aardig speech- je complimenteerde. IX. De nieuwe gezelschapsjuffrouw. Nell was den volgenden dag heelemaal in den put. Het leek haar toe dat ze zelfs met honderdvijftig pond per jaar, nog veel te slecht betaald werd. Hetgeen Lancaster had gesproken over geheimhouding en z'n uit drukkelijke verklaring om haar op Moat House te zullen houden, of zij wilde of niet, had haar den schrik om het hart doen slaan. Het kwam niet in haar op zich af te vra gen of hij wel gerechtigd was zoo te hande len. Ze geloofde wettelijk en moreel verplicht; te zijn haar woord tegenover Lancaster ge stand te doen, ofschoon zij het document, dat Geoffrey voor haar opgesteld had, had geteekend, zonder precies te letten op de extra woordjes, die Lancaster er zoo handig aan toegevoegd had. Zij meende nu( dat zij zich hierdoor onbewust had overgegeven en verplicht was voor tenminste zes maanden op Moat House te blijven, belast met de zorg voor iemand, voor wie zij onnoemelijk veel medelijden, vermengd met een weinig vrees, voelde. Want de ziekte, waaraan Claire scheen te lijden, was toch inderdaad een soort geestes ziekte. Evenals vele anderen was zij bang voor krankzinnigen, en het idee alleen dat juffrouw Valery aan een soort verstandsver bijstering leed, maakte haar al uiterst ner- KLEERMAKERIJ !f* VC&CH TELEFOON 5 4 01 IJMUIDEN - KENNEMERLAAN 71 (Adv. Ingez. Med.) Drie slachtoffers van het water Twee broers bij kanovaren verdronken. Zaterdagmiddag lieten de gebroe ders den Hartog, resp. zeventien en dertien jaar oud, zich in een kano door een sleepboot voorttrekken op de rivier ae Maas. Nabij Blerick ten Zuiden van de Maasbrug, ter hoogte van den hout handel van Gasselt, is de kano plotse ling omgeslagen, waardoor beide jon gens te water geraakten. De jongste die niet kon zwemmen, heeft zich in zijn angst vastgeklampt aan zijn oude ren broer, die de zwemkunst wel mach tig was. Het gevolg was, dat beiden in de diepte verdwenen en verdronken. De jongens waren woonachtig in de Mathyzenstraat te Venlo. Zaterdagmiddag is het tweejarig dochtertje van de familie Vergunst aan den Rijksstraat weg onder Alphen aan den Rijn spelenderwijs in den Ouden Rijn geraakt. Niemand heeft dit ongeval bemerkt. Een voorbijganger zag het kind in het water drijven. Toen men het op het droge had gebracht, bleken de levens geesten reeds geweken. Rotary-Landdag te Utrecht. Te Utrecht is Zaterdag de Rotary-Landdag gehouden. De voorzitter der Utrechtsche Club, de heer J. P. van der Slooten, sprak een woord van welkom, waarbij hij zich speciaal richtte tot dr.H. L. Visser, den gouverneur van het Nederlandsche district en tot prof. ir. J. Klop per, den nieuwen gouverneur. Vervolgens bracht dr. H. L. Visser te Nij megen, gouverneur van het 59e district, het jaarverslag uit. Spr. begon zijn verslag met woorden van waardeering te wijden aan de nagedachtenis van negen Rotariërs, die sedert den vorigen landdag aan het 50e Nederlandsche- district en aan Rotary International waren ontvallen, welke woorden staande werden aangehoord. Spr. deelde daarna mede, dat het aantal leden van het 50ste district, dat Mei v.j. 785 bedroeg, thans geklommen is tot 843, terwijl het aantal clubs vermeerderde van 24 tot 25. De Rotary-werkkampen in het Groote Woudhuis te Apeldoorn gaven stof tot ver heugenis. In den loop van het verslagjaar werd een Centrale gesticht voor de uitwisseling van Rotarier-kinderen onder leiding van den heer Geesink, Rotarier te Den Haag. Aan het slot van zijn verslag meende spr., dat de algemeene toestand van de Rotary hier te lande niet anders dan gunstig beoordeeld kan worden; het aantal leden en het aantal clubs breidt zich uit. Voordracht prof. Jitta. Prof. mi'. A. C. Josephus Jitta te Den Haag sprak over „Het Nederlandsche Volkska rakter". Spr. zeide hierin o.a.: Wij moeten de deugden van ons volk prij zen, eeren en intact houden, maar ons hoeden voor de ondeugden, welke van die deugden het onvermijdelijk complement zijn. Wij zijn nuchter en bedaard en wij moeten dat blijven, maar wij hfoeten ons hoeden niet onverschillig te worden voor traditie en ideaal. Wij zijn een godsdienstig volk en wij moe ten dat blijven, maar wij moeten de godsdien- tige geschillen niet op de spits drijven. Wij zijn vrijheidslievend, maar wij moeten waken dat onze vrijheidsliefde niet ontaardt in losbandigheid en tuchtloosheid. Wij zijn vredelievend, maar wij moeten onze defensie hier en in Indië niet verwaar- loozen. Wij voelen internationaal en wij moeten dat blijven doen, maar wij moeten ons hoeden de nationale waarden niet te veronachtzamen. veus. Lancaster had haar ook al niet bij zonder gerustgesteld en voor Cyril's onhan dige avances kromp zij ineen. Juffrouw Plow- den was geen persoon van wie zij sympathie kon verwachten, en het eenige gezicht in huis, dat haar vertrouwen inboezemde, was dat van den ouden Jacob, den als oud-mili tair uitziende bediende, wiens oogen soms op haar rustten met een vriendelijk mengsel van eerbied en medelijden, dat Nell wel op prijs stelde, maar toch niet heelemaal be greep. Zij had alleen geluncht, daar de beide Lancasters vader en zoon samen uit waren gegaan en ze had hen niet terugge zien, voordat het theetijd was. Ze kwamen juist den salon binnen, toen zij aan het thee inschenken was. Toen versche enLancaster in een geheel nieuw licht. Hij begon te ver tellen van de plaatsen, die hij in het buiten land bezocht had en van de vreemde avon turen, die hij daar beleefd had. Hij praatte op zoo'n innemende en interessante wijze, dat Nell nauwelijks kon gelooven, dat dit dezelfde man was, die haar bijna gedreigd had toen zij er over sprak om Moat House te verlaten. Hij was een man met een geweldige ontwikkeling, en het was zonderling dacht Nell, dat zijn zoon zoo'n boerenkinkel was, en zoo'n armzalige opvoeding scheen genoten te hebben. Het diner werd altijd beter verzorgd wan neer de heer des huizes thuis was, en Nell werd uitgenoodigd om van de meest uit- Forensenbelasting afgewezen. Voor huurverlaging objectieve normen gesteld. Aan het verslag van het na de verschijning van de Memorie van Antwoord gehouden mon deling overleg tusschen de regeering en de commissie van voorbereiding inzake 't wets ontwerp houdende bijzóndere maatregelen ter verkrijging van verlaging van sommige vaste lasten en van huren, wordt het volgende ont leend. Als eerste punt kwam ter sprake de vraag, of geen maatregelen moeten worden genomen, waardoor niet alleen aan de hypotheekbanken doch aan alle personen en instellingen, die door de voorgestelde verlaging van de rente der hypothecaire geldleeningen schade zullen lijden, een zekere compensatie wordt verschaft in den vorm van verlaging van de rente dei- op hen drukkende schulden. De regeering beantwoordde deze vraag ont kennend, aangezien de vermindering van de hypotheekrente, die van dit wetsontwerp het gevolg zal zijn niet zoo ingrijpend is, dat verder gaande maatregelen daardoor noodig gemaakt worden. Hetzelfde geldt van de ver laging der pandbriefrente. Gevraagd werd, of het niet mogelijk, te be palen. dat door gemeenten op grond van de circulaire van den minister van Arbeid van 7 December 1920 tot 90 procent van de stich- tingskosten aan particulieren tegen eerste hypotheek verstrekte 6 procents woningbouw- voorschotten slechts tot een normaal percen tage beschouwd zullen worden als gedekt door eerste hypotheek en voor het overige als ge dekt door tweede hypotheek. De regeering merkte naar aanleiding hier van op. dat van 1 Januari 1936 af het rijk de rente van de voor dit doel aan de gemeen ten verschafte gelden heeft verlaagd tot 4 3/4 procent, doch dat er enkele gemeenten zijn, welke de rijksvoorschotten reeds hebben afgelost en aan de hypotheeknemers nog een hoogere rente dan 4 3/4 berekenen. Gezien de na een ingesteld onderzoek ont vangen gegeven achtte de regeering na over weging geen aanleiding aanwezig voor een splitsing als bedoeld, die trouwens met de strekking der wet moeilijk vereenigbaar zou zijn. Verlaging gemeentelijke belastingen. Vervolgens werd de vraag gesteld of de voor gestelde bevoegdheid tot het verhoogen van het getal der opcenten op de Gemeentefonds belasting met 10, welke verhooging een ver schuiving meebrengt van het zwaartepunt dei- gemeentelijke belastingheffing van die belas tingen welker opbrengst vooral afhankelijk is van de z.g. vaste outillage der gemeente, naar de gemeentefondsbelastingen, welke naar het persoonlijk inkomen geheven wordt, er niet toe zal leiden, dat een wederinvoering van de Forensenbelasting moet worden over wogen. Deze vraag beantwoordde de regeering ont kennend. De regeering ontkende stellig, dat deze be paling er toe zou leiden, dat gemeenten die niet noodlijdend zijn, doch van de bevoegdheid tot het verhoogen van de opcenten met 10 gebruik zullen moeten maken om hun be grooting sluitend te maken, dientengevolge onder controle van het rijk komen te staan, alsof zij noodlijdend waren. Huurverlaging. Van verschillende zijden uit de commissie werd betoogd, dat tengevolge van de vervan ging van algemeen werkende maatregelen in zake huurverlaging door dè individueele methode van eenige algenieenè vaste-lasten- verlagende werking van het ontwerp weinig meer is over gebleven. Hiertegen voerde de regeering aan, dat ook zij aanstuurt op een vaste lasten-verlaging en dat deze naar haar njeening ook bij een individueel stelsel in zeer vele gevallen kan worden verkregegn. Van verschillende zijden werd met klem be toogd, dat de ontworpen regeling, die de be slissing afhankelijk maakt van de persoon lijke omstandigheden van huurder en ver huurder, tot onoverkomelijke moeilijkheden zal leiden en onuitvoerbaar is. Naar aanleiding van de voorgebrachte be zwaren heeft de regeering overwogen, om met behoud van het individueele stelsel meer objectieve normen dan thans aan de rechter lijke beslissing ten grondslag te leggen. Het resultaat hiervan is, dat thans een andere regeling wordt voorgesteld, welke in het kort op het volgende neerkomt. Een ieder, die huurder is van een gebouw, gelegen in bij Kon. Besluit aan te wijzen ge meenten en verhuurd tegen een huurprijs, welke een bepaald bedrag niet te boven gaat, kan, indien hij een hoogere huur betaalt dan 80% van de huurwaarde 1931, zich met een verzoek om huurverlaging tot den kanton rechter wenden. Zij verzoek wordt door de huurkamer ingewilligd, tenzij blijkt, dat een geschikt gebouw van lageren huurprijs in de 1 gemeente beschikbaar is of dat er bijzondere omstandigheden zijn, die inwilliging van het verzoek onredelijk zouden maken. Dit wil zeg gen, dat in gemeenten met' een uitgestrekt gelezen wijnsoorten, die Lancaster zelf, met veel kosten, uit Hongarije had meegebracht, te proeven. Zij merkte op, dat .Cyril niet op zijn gemak en zelfs tamelijk verveeld scheen te zijn, daar zijn vader redeneerde over din gen, die buiten het kader van den jonge man schenen te vallen. Na het diner werd Nell verzocht in den salon wat te spelen. De eenige liefhebberij die Cyril bezat, kwam nu aan; den dag, want hij haalde een fluit te voorschijn en vroeg Nell om hem te begeleiden.. ,,Als u er geen bezwaar tegen hebt mij soms te begeleiden, juffrouw Davenant, zul len wij heel aardig kunnen samenspelen". „Het zal mij een genoegen- zijn u te be geleiden", antwoordde Nell. „Maar ik ben bang, dat, wanneer juffrouw Valery beter is, ik heel wat meer te doen zal hebben dan vandaag". ,,Ik denk, dat dat weinig' verschil zal uit maken", veronderstelde Cyril. „Claire is geen meisje, dat verlangen zal dat u met haar spreekt, of veel voor haar doet. Dikwijls als ik in de kamer kom, doet ze gauw haar oogen dicht en houdt £j<?h gapend". „Nell lachte; zij voelde sympathie voor Claire die als zieke, Cyril vrij zeker lastig zou vinden. „U bent een aardig meisje, juffrouw Dave nant", verklaarde Cyril, na eenigen tijd. ,Ik ben u erg dankbaar. We zullen morgen nog, MAANDAG 11" MEI 1936 grondgebied ten aanzien van de nieuw aatf te wijzen woning de vraag moet worden ge steld, of de andere woning aan redelijke eischen, bijv. in verband met den afstand tot het werk van den huurder, voldoet. Ten aan zien van winkels en koffiehuizen, die veelal bezwaarlijk zijn te verplaatsen, zal al vorens een verzoek om huurverlaging wordt afgewezen op grond van het feit, dat voor lageren huurprijs een pand beschikbaar is de vraag moeten worden beantwoord, of dat andere pand voldoende goed is gelegen in ver band met het doel, waarvoor het moet worden gebezigd. Volgens het nader gewijzigd ontwerp speelt de vraag naar de draagkracht van den huur der in het algemeen geen rol. behoudens dan in het geval, waarin de verhuurder, die een huurverlaging niet kan dragen, staat tegen over een huurder, die gegoed is, de rechter het verzoek kan afwijzen, wegens aanwezigheid van omstandigheden, die inwilliging van het verzoek onredelijk zou maken. In verband hiermede heeft de regeering losgelaten den eisch, dat de verzoeker ge durende den huurprijs zijn verplichting tot betaling van den huurprijs op behoorlijke wijze is nagekomen. Voorts heeft de regeering den termijn van 3 maanden, waarna de huurder zich na af wijzing van zijn verzoek opnieuw tot de huur kamer kan wenden, gebracht op zes maan den. De regeering merkte nog op, dat het niet noodig is, voor de woningwetwoningen langs den weg van deze wet tot huurverlaging te komen, want die verlaging wordt reeds langs anderen weg in voldoende mate verkregen. Wat de erfpachtcanons betreft, heeft de regeering artikel 25 zoodanig gewijzigd, dat de inwilliging van het verzoek van den erfpachter alleen afhankelijk gesteld wordt van de vraag of deze aannemelijk kan maken, dat hij uit sluitend of nagenoeg uitsluitend ten gevolge van de huidige tijdsomstandigheden niet in staat is de bedongen pacht uit de exploitatie- baten van het gebouw tc voldoen, tenzij er omstandigheden zijn, die inwilliging van het verzoek onredelijk zouden maken. Evenals in het gewijzigd ontwerp verlaging van erfpacht alleen mogelijk zijn, voorzoover de gebouwen, welke zich op den in erfpacht uitgegeven grond bevinden, verhuurd zijn. Oude vrouw verbrand. De ruim 80-jarige alleen wonende weduwe L. Boverhof, wonende aan de Paardenmarkt te Steenwijk, is Zondagochtend in haar wo ning verbrand. Toen de melkboer kwam vond hij de deur gesloten hetgeen hij, daar de deur puders open is, verdacht vond. Hij waarschuw- ue de politie die de deur forceerde. Toen men de deur openmaakte kwam direct een dikke rookwolk naar buiten. Achter de deur vond men het gedeeltelijk verkoolde lijk van de oude vrouw. Haar kleeren smeulden nog. Het bleek dat in de woonkamer alleen het bed in brand stond. Dze brand was spoedig ge- bluscht. De oude vrouw, die zeer slecht van gezicht was, heeft waarschijnlijk in de bed stede een lucifer aangestoken of een ongeluk gehad met een nachtlichtje, tengevolge waar van zij in brand is geraakt. Daarna heeft zij getracht nog naar buiten te komen, hetgeen haar echter niet meer is mogen gelukken. 40 jaar Bakkersgezellenbond. Receptie en geslaagde feestavond. HAARLEM Maandag. Zaterdagmiddag werd door het bestuur van de afdeeling Haarlem van den algemeenen Nederlandschen Bond van Arbeiders in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerkingbe- drijf, welke bond op 3 Mei j.l. veertig jaar be stond, een receptie gehouden. Daar de afdee- lingsvoorzitter verhinderd was, sprak de pen ningmeester, de heer Van Es, een welkomst woord. Vertegenwoordigd waren de S. D. A. P., het N. V. V., de H. B. B. en de verschillende vak bonden en andere organisaties. De heer Van Es schetste de werkzaamhe den van den bond, Als een der belangrijkste resultaten noemde hij de afschaffing van den nachtarbeid. Schriftelijke gelukwenschen wa ren ontvangen van den Centralen Bond van Transportarbeiders, den Centralen Bond van Slagers en aanverwante vakken, den Alge meenen Nederlandschen Typografenbond, den A. N. B. van Fabrieksarbeiders, den N. L. F. C. B„ den Bond van personeel in de hotel-, res taurant- en cafébedrijven, den Christelijken Bakkersgezellenbond, den Haarlemschen Bakkerspatxoonsbond, den R.K. Patroons bond, den R.K. Gezellenbond en den Chris telijken Gezellenbond. Als eerste spreker voerde de vertegenwoor diger van de Haarlemsche Bakkerspatroons- vereeniging het woord. Daarop sprak de Bondsvoorzitter, de heer Hillebregt. Namens de Baka sprak de heer Muussen. die namens de werkloozen een klok aanbood. De heer IL H. Luyken bood namens den H. B. B. een en veloppe met inhoud aan. Van de afdeeling Beverwijk heeft men een ets gekregen. Verder spraken de heerenCats namens den Metaalbewerkersbond; Westerveld namens de Coöp. „Vooruitgang"; Hulsman namens de coöp. „de Eendracht"; Bijster namens den Chr. Bakkersgezellenbond; S. P. Doek na mens de S. D. A. P.; Versteeg namens den Chr. Patroonsbond. De heer Woudstra, oud secretaris van de afdeeling sprak een per soonlijk woord. De heer Tuilenaar voerde het woord namens den R.K. Patroonsbond. Bloemen waren er van de S.D.A.P., H.B.B., R.K. Gezellenvereeniging, „Vooruitgang", „Eendracht", Alg. Chr. Genotmiddelenvereeni- ging, en Haarlemsche Bakkerspatroonsver- eeniging. eens oefenen, als u er geen bezwaar tegen hebt". „Heel goed", antwoordde het meisje gela ten. „Het behoort tot mijn dagelijksch werk", dacht zij, toen ze zich naar haar kamer be gaf, „hoewel het mij toeschijnt dat ik meer als juffrouw van gezelschap fungeer voor de beide Lancasters, dan voor Claire zelf". Den volgenden dag moest zij echter haar meening wijzigen. 's Middags werd zij bij Claire op de kamer geroepen, en tot haar verwondering vond zij baar op, in een chaise-longue en hoewel zij uiterst zwak scheen, zag zij er niet zoo uit als den vorigen dag. Haar stem klonk natuurlijk en zacht en haar oogen waren heel verstandig en intelligent. Nell dacht terug aan Lancasters woorden. Hij had een spoedig herstel van zijn pupil voorspeld en ofschoon Claire nog niet in staat was met haar gezelschapsdame „in de bosschen" te gaan wandelen, kon men haar wel aanzien, dat zij binnen betrekkelijk korten tijd in staat zou zijn een wandeling te maken. Zij stak Nell een hand toe, en glimlachte tegen haar op zulk een innemende wijze, dat Nell's vrees en verdenking plotseling weg vielen. i'Wordt vervolgd^

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5