HET NIEUWE AVONDBLAD If. Deden 1 Burenharmonie. r 2le JAARGANG NO. 160 DINSDAG 12 MEI 1936 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1 20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen- Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER Alle abonnes van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000 - bij algeheele invaliditeit: 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand. voet of oog: ƒ250.- bij verlies van een duim; ƒ150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval: ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden: ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Verwarring. Er heerscht verwarring in de wereld ten gevolge van de Italiaansche overwinning op Abessynië. De sanctie-politiek, zich beper kend tot economische en financieel© maat delen, is mislukt. Vrijwel algemeen was verwacht dat de moderne Europeesche oor logstechniek teveel bezwaren zou ontmoeten to het uitgestrekte, moeilijk toegankelijke en dunbevolkte Abessynië, dat bovendien geen bevolkingscentra van eenige beteekenis be zit, Maar het vernietigende effect van vlieg tuigen en gifgassen is onderschat. Te weinig rekening blijkt te zijn gehouden met de al gemeene ontzetting die het bezigen van dit modernste moordtuig teweeg zou brengen. Het- is duidelijk dat het Abessynische verzet In een paniek verworden en daardoor voor al gebroken is. Dit feit houdt alweer een waarschuwing in voor West-Europa, veel kwetsbaarder voor luchtaanvallen dan eenig ander deel der wereld, en oneindig meer dan het Abessynische rijk. Hier rijst meteen de vraag hoeveel West-Europeanen die waar schuwing gevoeld zullen hebben. Laat men zich geen illusies maken omtrent het ant woord. De afgevaardigden van Zweden, Noorwe gen, Denemarken, Finland, Nederland, Zwit serland en Spanje hebben te Genève verga derd en unaniem hun gehechtheid aan het werk van den Volkenbond betuigd. Dit is, te midden van de heerschende verwarring een verstandig en rustig besluit. Alle erger nis en verontwaardiging en alle milde advie zen om „er maar uit te loopen". gevolg van teleurstelling over mislukte Volkenbondspo gingen, zijn onbekookt en nutteloos. Ik heb het al eerder geschreven en herhaal het met overtuiging: dergelijke uitingen hebben niet de minste waarde, als men niet iets beters voor den Volkenbond in de plaats kan stel len. Zij zijn alleen afbrekend, en er wordt waar achtig al genoeg afgebroken. De toestand van dit jonge instituut, opgericht na vele eeuwen van internationale anarchie als een eerste po ging tot het scheppen van een wereldvrede, is volstrekt niet onbegrijpelijk voor wie even rustig willen nadenken. Gedurende vijftien jaren is het niet meer dan een permanente bemiddelingsinstantie geweest, en heeft als wodanig vele malen nuttig werk gedaan. Daar na is het eigenlijk voor het eerst leidend op getreden in de regeling van het Saar-plebis- clet, en binnen een jaar volgde zijn eerste poging tot actieve interventie door de econo mische sancties tegen Italië. Die actieve interventie is mislukt, doordat de modernste wapenen er te snel en te vernie tigend voor waren. Dan moet men nu dus gaan beproeven de pogingen tot schepping van een wereldorde te versterken en te verbeteren. Maar men moet niet zeggen: geef ze maar op. Na tientallen eeuwen van anarchie en zeven tien jaar pogen tot schepping van een orde lijker, beter wereld zou dat toch inderdaad wel een zeer armoedige capitulatie zijn, en het nageslacht zou de huidige generatie met recht veroordeelen wegens haar futloosheid. Iemand schrijft mij: „Met dezen Volkenbond is niets te bereiken". Het klinkt zeer afdoende, maar het blijft bij de klanke Het eenvoudige ant woord is alweer: „Met welken Volkenbond is dan meer te bereiken?" Men dient te roeien met de riemen die men heeft. Er zijn geen andere. Dat de zeven kleine staten te Genève be sloten hebben dat zij geen voortzetting van de sancties wenschen als die alleen zou moeten dienen ter bescherming van de Fran- sche en Engelsche belangen in Afrika is een zeer verstandig besluit. Het werpt meteen een schel licht op den werkelijken toestand. Alle landen zijn in de eerste plaats erop uit hun eigen belangen te beschermen. Alleen als deze strooken met een gemeen schappelijk belang is men bereid, dat ge meenschappelijk belang te dienen. Anders niet. Er zijn twee overheerschende gemeen schappelijke belangen voor West-Europa: ten eerste het bezweren van het gevaar van zelf vernietiging in een nieuwen Europeeschen oorlog, ten tweede de bedreiging van zijn Aziatisch koloniaal bezit door Japan. Die twee gevaren houden de kans op on derlinge toenadering in zich. Zij zijn van oneindig grooter beteekenis dan het eeuwige gedaas over de vraag of nu Frankrijk „gelijk heeft", en morgen Duitschland, en overmor gen Engeland, enzoovoorts. Met dat diploma tieke spelletje wordt alleen maar de aandacht van de hoofdzaken afgewend. De hoofdzaken zijn ook voor ons. dat bij een Europeeschen oorlog de kleine landen in de hotsing tusschen de groote vernietigd zouden worden, waarna de groote elkaar om zeep zouden brengen, en dat een verdeeld Europa op den duur zijn koloniaal bezit aan Japan's rÜzende macht zal moeten verliezen. Dat is goen idealiseeren over den .ereldvrede, maar Koude, nuchtere werkelijkheid. En daarom ®oeten wij doorgaan met en in den Volken bond, die de eenige kans op redding biedt, andere is er'niet, R. P. IJMUIDEN Garnalenvisscherij vernietigt kleine kustvisch. Interessant rapport van liet Zeeweten- schappelijk Instituut van Oostende. Het Zeewetenschappelijk Instituut van Oostende heeft onder leiding van den heer G. Giison een stelselmatig onderzoek inge steld naar den omvang van de vernietiging door de garnaalvisscherij van de kleine visch, die de zee langs de Belgische kust bevolkt. Dezer dagen is in een rapport het resultaat van dit onderzoek gepubliceerd. Blijkens dit rapport heeft het onderzoek, dat methodisch geschiedde, zich uitgestrekt over een tijdperk van 16 maanden. Het bevestigt de reeds eerder opgedane ervaringen, dat de gar naalvisscherij met het sleepnet de kleine visch, die zich langs de kust ophoudt op een onrust barende wijze uitmoordt. Het Zeewetenschappelijk Instituut heeft, ter uitvoering van een verkregen opdracht van Mei 1932. tot. Augustus 1933 met uitzondering van de sprot- en haringmaanden, de 39 vang sten onderzocht, die in dit tijdperk gedaan werden door den motorkotter O 1. Al het ge vangene werd zorgvuldig gesorteerd, getold en gewogen en men is tot de ontdekking gekomen, dat in genoemd tijdperk door dezen kotter 142.475 stuks pufvisch van verkoopbare soor ten en 21578 stuks pufvisch van onverkoop bare soorten aan wal gebracht werden. Voor de geheele vloot Oostendsche garnaalvisschers, bestaande uit 98 booten beteekent dit een hoe veelheid van ruim 87 millioen vernietigde vischjes van verkoopbare en ruim 15.150.000 vernietigde vischjes van onverkoopbare soor ten. Hierbij is niet inbegrepen de garnaal visscherij van de andere Belgische havens als Nieuwpoort, Blankenberghe en Zeebrugge. Houdt men ook hiermede rekening dan moe ten de in het rapport genoemde cijfers verdub beld worden. Was deze visch tot ontwikkeling gekomen, dan zou men een hoeveelheid vol wassen visch krijgen voldoende voor bevoor rading van de markt van Oostende gedurende vier jaar. De heer Gilson heeft zich in het bij zon dei- bezig gehouden met het tellen van de belang rijkste soorten verkoopbare visch, n.l. tong, bot, schar, schol en wijting en kwam tot de conclusie dat van deze soorten in het tijdvak van 16 maanden 121.946 exemplaren werden vernietigd. Om aan dit euvel te ontkomen noemt het rapport twee middelen; le. verdubbeling van de wijdte der mazen, dus een maaswijdte van 21 c.M. in plaats van 10.5 c.M., de maaswijdte van de thans algemeen gebruikte netten. Bij gebruik van netten met een maaswijdte van 21 c.M. zouden vermoedelijk van de 121.946 exemplaren van bovengenoemde soorten on geveer 80.000 exemplaren door de mazen ont snapt zijn. Alvorens echter tot het definitief vaststellen van een minimum-maaswijdte over te gaan, zouden echter nieuwe proeven in volle zee ge nomen moeten worden. Voorloopig zou men dus over moeten gaan tot het vaststellen van minimum-maten voor de verkoopbare visch. WIT-GELE KRUIS Op Zondag 17 Mei a.s. zal de jaarlijksche speldjesdag worden gehouden ten bate van het Wit-Gele Kruis. Het bestuur doet een beroep op de jonge meisjes die zich met den verkoop willen belasten. Men kan zich opge ven bij de volgende adressen: IJmuiden: Mevr. v. Hoogen, Snelliusstraat 75, IJmuiden (Oost): Mej. de Rooy. Groeneweg 15, Drie huis: Mevr. v. Neste, Zeeweg 407; Santpoort: mej. Hubers, Hoofdstraat 156; Santpoort Sta tion: Mevr. Veldhoven, Bloemendaalsche- straatweg 19. „DE DOORSLAG". De Tooneelver. T.A.V.I.D.O. geeft Donderdag 14 Mei a.s. een tooneeluitvoering met mede werking van den H. O. Kunstkring onder lei ding van den heer L. v. d. Hoeff. T.A.V.I.D.O. zal ten tooneele brengen „De Doorslag" van Joop Smit en Henk Bakker. Medewerkenden zijn de dames J. Boeree Karreman, R. Vogel en E. de Vos en de heeren W. Gregouir, H. G. Gerssen, F. Zwart, H. v. d See en J. P. Hagen. De uitvoering vindt plaats in de Bioscoop De Pont. NAGEKOMEN BESOMMINGEN VAN GISTEREN. Loggers: KW 89 f 270, KW 75 f 240, KW 175 f 260, KW 169 f 270. KW 166 f 220, KW 52 f 230, KW 104 f 310. KW 33 f 390, KW 42 f 270, KW 95 f 330, KW 46 f 230, KW 178 f 320, KW 32 f 230, KW 18 f 140. EEN GOEDE BEKENDE! Men schrijft ons: Donderdag 14 Mei a.s. zal het weer de jaar lijksche „Boschviooltjesdag" zijn. Die „Bosch viooltjes" woi'den verkocht geheel ten bate van de uitzending van het zwakke kind in de gemeente Velsen. De beide plaatselijke afdeelingen van het „Centraal Genootschap v. kinderherstellings- en vacantiekolonies" en de „Centrale Com missie v. uitzending van Nederl. kinderen naar buiten" doen dit bloempje verkoopen. Met nadruk zij er op gewezen, dat geen enkele politieke richting bij dit werk naar voren treedt: het geschiedt sinds jaren door en voor allen. Bleeke, teere snoetjes Werden frisch en rond Doordat men ze tijdig Bosch en hei in zond. Koopt een „Boschviooltje". Helpt het zwakke kind! Weet, dat gij na jaren Nog de vruchten vindt. KLEE&M&KEv IJ TELEFOON 5401 IJMUIDEN - KENNEMERLAAN 71 (Adv. Ingez. Med.) Visscherijnieuws in een notedop. Naar de Westkust. De Alma IJM. 44 die eenigen tijd voor reparatie is opgelegd geweest is naar de Westkust vertrokken ter hake- visscherij Haringloggers varen uit. Gisteren was het de dag, waarop de eerste haringschepen ter visscherij mochten vertrekken. Van onze haven uit zijn 16 Katwijksche loggers, w.o. één stoomlogger, naar zee gegaan. De eerste ver trokken reeds te drie uur in den nacht. Naar Nooncegen. De Balder, die zooals wij hebben gemeld, naar Noorwegen werd ver kocht, is naar zijn nieuwe vaderland vertrok ken. Gestrande logger in het dok. De KW 135, die j.l. Zaterdag nabij de Noorderpier strandde, doch later vlot kwam is voor bodemonderzoek in het dok geplaatst. Vischomzet in Oostende. De vischomzet te Oostende gedurende de maand April bedroe;.. 6.892.449 fr. tegen 6.897.992 fr. in dezelfde maand van het vorig jaar. Aangevoerd werd door stoom va ar tuigen 1.702.464 fr. (v.j. 1.745.673 fr.door motorvaartuigen 5.173.026 fr. (v. j. 5.129.721 fr.), door andere vaartuigen 20.580 fr. (v.j. 13.723 fr.) door Engelsche 1922 fr. (v.j 2449 fr.) en door Hollandsche nihil (v.j. 88S fr.) De aanvoer naar gewicht bedroeg 2.032.734 K.G. (v.j. 1.840.889 K.G.) De totale opbrengst gedurende de eerste vier maanden van 1936 bedroeg 26.845.567 fr. (ca f 1.340.000' tegen 21.713.927 fr. 'ca. f 1.085.000) in hetzelfde tijdvak van verleden jaar. Voor den Rijksvischafslag alhier waren deze cijfers resp. f 1.961.561 en f 2.044 522. Gestrand. Naar uit Dover wordt gemeld is er tijdens mist bij Copt Point, gelegen ten Oosten van de haven van Folkestone, een vaartuig gestrand, dat het type is van de Nederlandsche motor schepen. De naam en de nationaliteit zijn echter nog niet bekend geworden. Groote diepgang. Het van Ned. Indië aangekomen Nederland sche motorschip Poelau Roebiah passeerde naar Amsterdam met een diepgang van acht Meter. VIJFJARIG BESTAAN ST. JOSEPH- GEZELLEN. Zondag vierde de St. Josephgezellenvereeni- ging IJmuiden-Oost haar 5-jarig bestaan. Na een H. Mis, opgedragen door den vice-praeses, pater Theodorus, werd een gemeenschappelijk ontbijt genoten in het Patronaatsgebouw. Des middags was er receptie, waarop besturen van verschillende R.K. organisaties kwamen geluk- wenschen. Daarna werd de voetbalwedstrijd O.I.V.Concordia bijgewoond, waarbij eerst genoemde club door de St. Josephgezellen met bloemen gehuldigd werd. Des avonds had in het Patronaatsgebouw een feestelijke bijeenkomst plaats, welke door pater Theodorus werd geopend die den oprich ter, pater Gratianus, dankbaar herdacht. Het zangkoor der Zustervereeniging uit Be verwijk zong een aantal liederen, Mej. Jeanne Rubeling en de heer Kruyver uit Haarlem declameerden, de Graalwacht gaf reidansen ten beste. De onder-afdeeilng „Pater Serva tius" voerde het leekenspel „De boer en z'n knecht" op. Het strijkorkest „Utile Dulci zorgde den ge- heelen avond voor muziek. VERGADERING VAKGROEP BINNENVAART. In het gebouw der IJmuider Federatie vindt Woensdagavond 8 uur een vergadering plaats van de vakgroep Binnenvaart der IJmuider Federatie. De agenda vermeldt o.a. verkiezing van een nieuw vakgroepbestuur. Hein Schilperoort haalt IJmuiden leeg. WANDGEDIERTE. ABSOLUTE VERDELGING onder geheim- houding en schriftelijke garantie. iiuvezUtty&tetdtcMtotuify Radicaal GEN. CRONJéSTRAAT 135 TELEF. 11657. (Adv. Ingez. Med.) Enorme belangstelling voor den drijvenden Diogenes. Tegen half zeven gisteravond, even voordat de heer Schilperoort zijn demonstratie met zijn zeilton en zijn waterfiets begon, waren alle rangen, d.w.z. die beneden aan den kanaal kant, die op het steile talud en die op den Kanaaldijk dicht bezet, zoodat de drijvende Diogenes over belangstelling niet te klagen had. De heer Schilperoort had een mooi „ter rein" voor zijn demonstraties uitgekozen, waar ze door de honderden toeschouwers gemak kelijk gevolgd konden worden. Precies half zeven stak de heer Schilperoort in zijn ton van wal. Een vreemd gezicht was dat, den man daar te zien ronddrijven in een vaartuig, dat eigenlijk heelemaal geen vaartuig was, want daaraan zoekt men altijd nog een voor- en achtersteven. De ton van den heer Schilperoort heeft alleen maar een voor- en achterkant. Aan voor- en achterzijde zit een mastje, waartusschen eenige draden bengelen van de radio. Fantasie natuurlijk. De ton is niet veel grooter dan een harington. De koene zee- en kanaalvaarder peddelde tot groot vermaak van het publiek vroolijk over het water. Nu eens liet hij de ton steigeren, dan weer ging hij geheel op zij liggen en moest hij zijn peddle gebruiken om weer overeind te komen. Zinken of verdrinken? Daar past de heer Schilperoort wel voor op. Want de ton is her metisch afgesloten met een gummiband, die knelt om het luik en deze gummiband is als 't ware de zoom van een waterdicht pak. waarin het bovenlichaam van den heer Schilperoort is gestoken. Een roeper heeft hij bij de hand om aan de menigte op den wal nog wat van zijn ton-rei- zen te vertellen. Voorts vertelde hij, dat hij niet alleen in binnenwater, maar ook op zee wilde demonstreeren. „Als het geachte publiek het wil, zal ik morgen buiten gaan varen" riep de heer Schilperoort. Waarom ook niet? Maar of daar zooveel toeschouwers zullen komen als hier betwijfelen we. 1 Na de ton kwam de waterfiets waarmede de heer S. van Calais naar Dover tufte. Dat ging wat sneller, maar het was toch niet zoo inte ressant als in die duikelende en slingerende ton. De roeper kwam weer voor den mond. Ja geachte dames en heeren. Hierop ben ik nou in dertien uur van Calais naar Dover gefietst. En toen ik in Dover aankwam, weet je wat die Engelschen met me deeën? Ze stop ten me in de bajes omdat ik een ongewenschte vreemdeling was zonder middelen van bestaan. Ik had natuurlijk geen geld meegenomen, want dat was veel te gevaarlijk. Stel je voor als ik eens vijf pond meegenomen had en ik was ver ongelukt Wie had dat nu van die sportieve Engel schen verwacht, dat ze iemand na zulk een tocht zouden „oppikken". Hoe de heer S. zijn vrijheid herkregen heeft, heeft hij niet verteld. Reeds begon de avond te vallen en steeds fietste de heer S. over het kanaal. En onderwijl verkocht zijn zoon (zijn broer was verhinderd) fotokaarten, z'n vader in de ton en z'n vader op de fiets. Het was een welgeslaagde demonstratie. CHR. KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN. De afdeeling IJmuiden van den Bond van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden in Neder land houdt a.s. Donderdagavond haar jaarver gadering in een der zalen van het Koning Willemshuis. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester zullen worden uitgebracht en ver der zal er een afgevaardigde naar het a.s congres benoemd worden. LOOP DER BEVOLKING IN APRIL. Gedurende de maand April vermeerderde de bevolking dezer gemeente door vestiging met 134 m. en 140 vr., totaal 274 en door geboorten met 36 m. en 30 vr. totaal 66. De bruto-vermeer dering was dus 340 n.l. 170 m. en 170 vr. De bevolking verminderde door vertrek met 109 m. en 110 vr., totaal 219 en door overlijden met 16 m. en 12 vr. totaal 28. De totale vermin dering bedroeg derhalve 125 m. en 122 vr. totaal 247. De zuivere vermeerdering over de maand April was dus 93. De totale bevolking op 1 Mei 1936 bedroeg derhalve 45387. (De Hoofdcommissaris van politie te Rotterdam doet nogmaals een beroep op de bevolking, om elkan der niet met radio- of gr ammo- foonmuziek te hinderen.) Wat voor Rotterdam kan gelden, Past voor elders evenzoo. Geef uw buur geen grond tot schelden Op zijns buurmans radio. Mijd de kans, op dissonanten, Elke wanklank in den toon Met uw naaste straatverwanten, Door uw spel per grammafoon. Er zijn nu weer open ruiten En de toon in uw gezin, Treedt wat lichter weer naar buiten, Toom uw toon daarom wat in. 't Is nu eenmaal zoo met menschen, D' een waardeert de jazzmuziek, Die veel anderen verwenschen In hun liefde voor klassiek. D' een bemint de melodieën Van een vlotte danskapel, D' ander vraagt om symphonieën, Of om statig orgelspel. En er is een klasse buren, Wie dit alles niet bekoort, Die nog liever trappenschuren, Dan welk soort muziek ook hoort. Niemand zal u 't recht ontzeggen Op uw draadloos klankmenu, Als g' een plaatje op wilt leggen, Doe het, niets belet het u; Maar bespaar het aan een ander Pleeg geen klankentyrannie, Leef als buren met elkander In een stille harmonie. P. GASUS. VOOR DEN- -POLITIERECHTER De Roemeensche kroonprins moet behalve studeeren, vele andere zaken practisch beoefenen. Hier is hij aan het ploegen. Hazardspel in de rechtzaal. Op de tafel vóór den politierechter plaatste de deurwaarder een voorwerp, dat in vorm en grootte leek op een schoorsteenklok, hooger dan breed. De wijzerplaat om zoo te zeggen, want er waren geen wijzers op, was bedekt met een aantal spijkertjes en onder in den hoek waren drie vakjes, genummerd 1, 2 en 3. Voorts straalden van uit dien hoek over de heele plaat gekleurde lijnen, alsof de drie vak jes een ondergaande zon verbeeldden; die lij nen waren, zoover we konden oordeelen, slechts versiering. Boven aan een der zijden van het kastje was een sleuf en daarbij een soort dop, die men in kon drukken. Stak men een cent in de gleuf en drukte men daarna op den dop, dan scharrelde die cent over de wijzerplaat om in een der drie vakjes te belanden, of liet, en in het laatste geval kwam hij in een bak. Waarvoor diende nu dat toestel? In de eer ste plaats om goklustigen centen afhandig te maken, want philantropie lag er niet aan ten grondslag. Het spreekt, dat het aantal perso nen, dat centen in de gleuf zou stoppen, al leen om te zien of ze in een der vakjes terecht zouden komen, de kosten van het instrument niet zou goedmaken, daarom was er een sti mulans en wel deze: kwam de cent in vakje 1, dan kreeg de insteker een cigaar van 5 cent: kwam hij in hokje 2, dan een van 10 en voor 't geval hij in hokje 3 belandde een van 15. Men begrijpt, dat de kastjes in sigarenwin kels werden geplaatst en bestemd waren voor rook- en goklustigen. De officier van justitie had er echter ha zardspel in gezien en den plaatser der kastjes gedagvaard voor gelegenheid geven voor ha zardspel. Nu kregen we weer dezelfde strijdvraag, wel ke bij al die gokinstrumenten wordt opgewor pen: was het kansspel of behendigheidsspel? Zooals altijd beweerde de exploitant ook nu, dat een vaardige hand de centen in de vakjes 1, 2 en 3 kon brengen. „Toon je kunsten", zei de politierechter en achtereenvolgens kwamen de exploitant, de winkelier, bij wien het ding was aangetroffen en een persoon, die wel in dien winkel was geweest, voor de tafel, staken centen 'm de gleuf en drukten op den knop, terwijl de poli tierechter den wensch naar een sigaar van een dubbeltje had te kennen gegeven. Geen sigaar van een dubbeltje werd be machtigd; één wist door 20 centen in de gleuf te stoppen, drie keer in vakje 1 te komen, zoo dat, als 't echt was geweest 't was nu maar spelen, want de politierechter houdt er geen speelzaal op na de man voor zijn 20 centen drie sigaren van 5 cent had gehad. Ook de po litierechter probeerde tevergeefs een sigaar van een dubbeltje te winnen. Alzoo werd vastgesteld, dat het met. het be hendigheidsspel maar larie was en het kastje met de ondergaande zon, symbool van ver dwijnenden rijkdom, een echt gokkastje was. Omdat het echter een tamelijk onschuldige liefhebberij was. legde de politierechter slechts 10 boete op, conform den eisch. De exploitant beloofde de kastjes, zoo er nog hier of daar stonden, te zullen weghalen. Dienstweigeraar Een 19-jarig jongmensch uit Velsen had zich niet voor den dienstplicht doen inschrijven, omdat hij, zei hij, er een afkeer van had an dere menschen, die hem nooit wat in den weg gelegd hadden, dood te schieten. „Dat is een principe", zei de politierechter, „maar daar gaat het hier niet om.. We leven in een staatsverband en zijn als zoodanig ver plicht, ons aan de wetten van den staat te onderwerpen, ook al zouden we het met die wetten niet eens zijn. Wat dien dienstplicht betreft, in de wet is al met principieel anti- militairisme rekening gehouden en aan u ?ou ander werk opgedragen kunnen worden. Doch de aangifte voor den dienst is verplicht en het opzettelijk niet doen is strafbaar." De officier vond de overtreding met het oog op een algemeene preventie te ernstig voor geldboete en requireerde twee weken ge vangenisstraf: de politierechter gaf één week.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1