NU If. deden mm/ Een Onderzoek. In Engeland is door een bijzonder gerechts hof oen onderzoek ingesteld van ongewoncn aard, dat groote opschudding in den lande wekt. Het betreft de verzekeringen, vlak vóór de indiening van de Engelsche staatsbcgroo- ting voor zeer hooge bedragen bij Lloyds af gesloten tegen mogelijke verhoogingen van de inkomstenbelasting en van het invoerrecht op thee. Bij Lloyds kan men zich tegen zoo onge veer alle mogelijkheden verzekeren. De posten werden dus geaccepteerd. Een paar dagen latei- hield de Kanselier van de Schatkist, Neville Chamberlain, zijn begrootingsrede en werden inderdaad verhoogingen van de inkomsten belasting en van het invoerrecht op thee door de regeering voorgesteld lees, gezien haar groote meerderheid: aangekondigd. Nu was de verhooging van de inkomstenbelasting, ge zien de reeds bekende plannen tot uitbreiding der bewapening, zeer waarschijnlijk. Vrij al gemeen werd zij verwacht. Maar de verhoo ging van het invoerrecht op thee was niet ge makkelijk te raden, want dergelijke „duties" zijn er op zooveel artikelen. Dus rees achter docht, Lloyds vestigde de aandacht van het ministerie van Financiën op de zaak, en spoe dig kwam men tot de conclusie dat er een lek geweest moest zijn. Buiten de leden van het Kabinet, die natuurlijk ambtshalve tot de strengste geheimhouding verplicht zijn, ken nen slechts enkele ambtenaren en stenogra fen den inhoud van de staatsbegrooting voor de Chancellor zijn Budget Speech houdt, en die enkelen worden allen tot het afleggen van een eed van geheimhouding verplicht. Natuur lijk was het bestaan van een lek dus een ernstige zaak. temeer omdat- zulk bedrog, fei telijk oplichterij van een verzekeringsmaat schappij beteekent, de integriteit van de le den van het Kabinet in twijfel bracht. -Der halve werd een speciaal Gerechtshof benoemd om de zaak tot opheldering te brengen. De pers had zich natuurlijk al doen hooren en unaniem met kracht op een onderzoek aan gedrongen. Maandag heeft dit Hof, gepresideerd door rechter Porter, zijn eerste zitting gehouden- Natuurlijk wordt het onderzoek in het open baar gevoerd, en onmiddellijk bracht het een sensatie want de beursmakelaar Leslie Tho mas, zoon van den minister van Koloniën J. H. Thomas, en Alfred Bates, vriend van dezen minister, eigenaar van sportbladen en van een advertentiebureau bleken gezamenlijk posten bij Lloyds te hebben afgesloten. De omstan digheden zagen er ook niet prettig uit. Leslie Thomas, die z-eide voor Bates te hebben afge sloten, moest toegeven dat hij als beursma kelaar normaliter geen verzekeringen afsloot. Hij was er evenwel op gesteld Bates eiken dienst te bewijzen dien hij kon verrichten. Beiden hadden met den minister Thomas een paar dagen vóór het afsluiten der posten golf gespeeld, maar de begrooting was bij die ge legenheid slechts in algemeenen zin ter sprake gekomen en Leslie Thomas verklaarde onder eede, dat zijn vader hem geenerlei inlichtin gen -omtrent mogelijke belasting-wijzigingen liad gegeven. Eenige dagen na het indienen van de begrooting had zijn vader hem opge beld en hem opheldering gevraagd, omdat het feit van het afsluiten der posten door zijn zoon hem ter oore was gekomen. Veel meer kwam in de eerste zitting niet aan den dag, maar het was al geruchtmakend ge noeg. De naam van het Lagerhuislid Sir Al fred Butt werd ook genoemd als die van een der afsluiters van verzekeringsposten. Minister J. H. Thomas was vroeger een der voornaamste leiders van de Labour Partij en van het vakvereenigingswezen, waarin hij zeer belangrijk werk had verricht als secre taris van de Railway Union (de vakvereeni- ging van het spoorwegpersoneel). Hij werd parlementslid, later minister in de beide La- bour-regeeringen, 'liep bij de schepping dei- Nationale Regeering in 1931 met Ramsay Mac Donald uit de partij, raakte in conflict met de Railway Union die- zijn pensioen in trok, en werd in de Nationale Regeering op nieuw minister. Het is duidelijk dat deze zaak hem in een zeer onaangename positie brengt. Het is na tuurlijk heel wel mogelijk dat de verklarin gen van zijn zoon juist zijn en dat hij geen enkele inlichting betreffende komende be lastingwijzigingen heeft verstrekt, maar hoe moet men een dergelijk negatief ding bewij zen? Het is ondoenlijk. De ervaring leert, dat de openbare meening niet geneigd is het beste maar bij voorkeur juist het slechtste in zoo'n geval te denken. Natuurlijk had de zoon kunnen bedenken dat hij als zoon van een minister dergelijke transacties niet moest aangaan. Dat zei rechter Porter dan ook tot hem, maar hij antwoordde dat hij dat pas bedacht had toen het al te laat was. En dat Bates' secretaresse de premie voor een dei- afgesloten posten op haar eigen naam had betaald verwonderde Hem niet. Men zou ge neigd zijn daaruit af te leiden dat deze Bates, vriend van minister Thomas, wél besefte dat hij deze transacties maar liever niet op zijn naam moest hebben. Voor den eertijds in Engeland zoo popu- lairen Jimmy Thomas is het een uiterst pijn lijke historie. In spanning wacht men af wat het onderzoek verder zal opleveren. R. P. BEVERWIJK De Raadsverkiezingen. De candidatenlijst van de groep-Eyking. De candidatenlijst van de R.K. Democrati sche groep Eyking is als volgt vastgesteld: 1. H. Tromp (aftr.'), 2. D. Zuiderduin, 3. J. Meurs (aftr.), 4. J. Bruins, 5. K. Kaspers. 6. R, Rooymans, 7. G. van Meurs, 8. M. Matter. 9 Th van Lieshout. De heer D. Zuiderduin, die de tweede plaats op deze lijst inneemt, is oud-wethouder van Wijk aan Zee en Duin. DE COLLECTE VOOR HET RECLAS- SEERINGSWERK. Het comité meldt, dat de jl. Zaterdag gehouden collecte voor het nationale reclasseeringswerk een zeer bevredigend resultaat heeft opgele verd. Dh is vooral te danken aan de groote ijver en de toewijding, waarmede de collec tanten (trices) hun werk hebben verricht. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van het comité alle medewerkenden in een vergadering bijeen te roepen. Het comité ontving een gift. vergezeld van het volgende gedicht: Twee dubbeltjes, ik moet ze keeren, Vele malen vóór ze te spendeeren; Maar ditmaal zouden z'in mijn handen En mijn geweten blijven branden. Een briefkaartje slechts twintig centen, Gaf ooit een aandeel hooger rente? Van harte dus dit klein bedrag, Voor uwen reclasseeringsdag. BEVORDERINGEN HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Aan de gemeentelijke Huishoud- en Indu strieschool werden bevorderd van de eerste naar de tweede klas: S. Berghuis. G. v. d. Burg. W. Cöhrs, N. van Dijk, M. v.' de Ham, A. Loocks, A. Mol, N. Naberman, B. Otte, B. Pels, E. Roozendaal, B. Steyn, G Timmer, W. Verseveld. N. Versluis, R. Waagmeester. Voor waardelijk bevorderd: C. Zijlstra, H. Zijlstra. 7 leerlingen werden niet bevorderd. Van de tweede naar de derde klasse: A. Albers, L. de Bie„ J. Faber, D. Haasnoot, W. van Leeuwen, R. Oortwijn. S. Roos. A. Schip per. H. Schipper, C. Smit, G. Slecht, M. Trie- 'ing, S. Twisk, E. Verhoef. Niet bevorderd twee leerlingen. BIJEENKOMST VAN WANDELLEÏDERS. Zaterdag en Zondag wordt in het Natuur vriendenhuis „Paaschduin" een bijeenkomst van wandelleiders gehouden. De afdeeling Beverwijk van de Natuurvriendengroepen zal vertegenwoordigd zijn door de heeren Honig en Klokman. Dr. Rijsinge zal Zaterdagavond een lezing houden over het onderwerp „Het karakter van de streek Kennemerland". Zondagmorgen zullen de deelnemers een wandeling maken door de duinen en langs het strand. Des middag zal nog een lezing worden gghouden over het leiden van wan delingen. VOOR HET ORGELFONDS. De opbrengst van de op 3D April in het Ned- Herv. Vereenigingsgebouw gehouden Oranjeavond was f 27—. Dit bedrag zal in het fonds voor de restauratie van het orgel in de Ned. Herv. Kerk worden gestort. GYMNASTIEKVEREENIGING „HERCULES" NAAR AMSTERDAM. Op Donderdag 21 Mei (Hemelvaartsdag) neemt de gymnastiekvereeniging Hercules, leider de heer Nieuweg, deel aan den adspi- •antendag, die op de Sintelbaan te Amster dam gehouden zal worden. De organisatie van de wedstrijden gaat uit van den kring Amsterdam en Utrecht. De adspirantenafdeeling van „Hercules" komt in vier groepen uit, n.l. Meisjes van 11—13 jaar, meisjes van 1417 jaar, jongens van 11—^13 jaar en jongens van 1417 jaar. Het pro gramma voor deze groepen is als volgt sa mengesteld: Meisjes 1113 jaar, evenwichts- lat, brug en vrije oefeningen. Meisjes 14—17 jaar evenwichtslat, paard, brug en vrije oefe ningen. Jongens 1113 jaar. rek, vrije oefeningen en brug. Jongens 14—17 jaar, rek, paard, vrije oefeningen en brug. Verder komen zes jongens van 1113 jaar uit de hindernis-estafette, en zes jongens van 1417 jaar in de wisselestafette. Des middags zullen door de verschillende vereenigingen demonstraties gegeven worden. De dames van Hersules verleenen hierbij haar medewerking aan de brugoefeningen. De adspiranten van de diverse vereenigingen zullen de vrije oefeningen, die 's morgens als wedstrijdnummer gegeven zijn, 's middags massaal uitvoeren. Tenslotte vermeldt het programma een marschwedstrijd door de stad, die ongeveer 45 minuten zal duren. Voor de verschillende wedstrijden zijn fraaie medailles beschikbaar gesteld, die in vereeni- gingsverband, dus niet aan den winnaar per soonlijk, uitgereikt zullen worden. TELEFOON 5 4 01 IJMUIDEN KENNEMERLAAN 71 (Adv. lngez. Med.) CASTRICUM RAADSVERGADERING. Dinsdagmiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester P. Lommen. Ingekomen was een brief van den heer Vijg. waarin hij wegens vertrek naar elders als raadslid bedankt. De voorzitter dankte het afgetreden raadslid voor zijn arbeid in het belang der ge meente. De installatie zal in de volgende ver gadering geschieden. De geloofsbrieven van zijn opvolgster mevr. BakkerPieters werden in orde bevonden. Na vaststelling der notulen deed de voor zitter mededeeling van ingekomen stukken. Blijkens een brief van het Provinciaal be stuur wordt aan den burgemeester een maand verlof verleend met ingang van 15 Mei. Naar aanleiding van de mededeeling van de afsluiting der contracten met het P. E. N. vraagt de heer D e N ij s pogingen aan te wen den, om de kosten van aansluiting van wo ningen, die voor 1 April in aanbouw waren te berekenen voor het vroeger geldende gemeente tarief. Het P. E. N. berekent daarvoor f 20. De voorzitter zegt toe, dat B. en W. deze vraag ter kennis van het P. E. N. zullen brengen. De heer G. Res juicht het toe, dat thans het provinciaal tarief berekend zal worden, dan komt er een einde aan de bevoorrechting van sommige personen. Het is spr. namelijk bekend, dat verschillende aansluitingskosten werden berekend. Wethouder De Vries vraagt deze aantij gingen waar te maken, hetgeen de heer Res gaarne toezegt-. Blijkens een missive van het Rijk zal de pacht van het strand van f 160 op f 250 wor den gebracht. Deze hoogere pacht komt inge volge de bepalingen van het contract ten laste van den strand-exploitant. Ten behoeve van de verbetering van den Rijksweg door het dorp besluit de raad eenige strooken gemeentegrond af te staan tegen een vergoeding van f 1 per vierkante Meter. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de nieuwe straat nabij de Oosterbuurt den naam van Oosterstraat te geven. In behandeling komt het voorstel van B. en W. tot verbouwing van het raadhuis. De heer Aukes hoopt, dat de zin uit de toe lichting. dat niets zal gebeuren zonder nood zaak ook inderdaad „hout snijdt". Spr. gelooft namelijk, dat er zeer goed gerekend moet worden. Castricum is nog niet aan het einde van den slechten tijd en er zullen nog groote uitgaven komen. Reeds bestaan er weer plan nen om het aantal ambtenaren van Duin en Bosch te verminderen en om de salarissen op nieuw te korten. Daarmede zal rekening moe ten worden gehouden, want „Duin en Bosch" is de kurk, waar Castricum op drijft. Overi gens heeft spr. tegen het voorstel geen enkel bezwaar. Alleen had spr. nog gaarne een rus tige gelegenheid ontworpen gezien, waar de raadsleden de stukken kunnen nazien. In de kostenberekening is spr. opgevallen, dat voor de raadzaal drie lichtkronen zouden worden aangeschaft voor - electriscïr licht. De- heer Aukes vindt het vreemd, omdat het gas bedrijf tenslotte alle pogingen in hét werk stelt om het gas dienstbaar te maken aan de gemeenschap. Spr. geeft den Raad in overwe ging te bepalen, dat in de raadszaal en in de nieuw aan te bouwen gedeelten van het raad huis gaslicht zal worden gebruikt. De heer G. R e s zegt, dat de opzichter de op dracht had het gemeentehuis zoo goedkoop mogelijk te verbouwen. Het nu ontworpen plan had de geheele instemming van de Commis sie van Openbare Werken. Spr. zag voorts gaarne electriseh licht en geen gaslicht. Hij hoopt, dat B. en W. zooveel mogelijk de inge zetenen in de gelegenheid zullen stellen het meubilair te leveren. De heer B. Res is het niet met het voorstel eens, want het plan zal meer kosten dan f 6500. Spr. stelt een andere manier voor en zag gaarne het voorstel aangehouden. Hij acht de tosten in dezen tijd niet verantwoord. De heer Hellinga wijst op de groote be- teekenis van den bouw van een kluis, waar door althans de bescheiden der gemeente te gen brand beveiligd kunnen worden. Het plan had de volledige goedkeuring van spr. Alleen was hij van oordeel, dat aan cen- KLEERMAKER IJ t-rale verwarming de voorkeur had moeten' worden gegeven. Gaarne zag spr. ten opzichte van dit punt, dat B. en W. zich nader op de hoogte zullen stellen. Ook deze spreker gaf de voorkeur aan een electrische verlichting voor het raadhuis. De voorzitter beantwoordt de sprekers. In de eerste plaats wees spr. er op, dat na de verbouwing gelegenheid zal bestaan om de stukken rustig te kunnen inzien. Zeer ge- wenscht achtte de voorzitter het, dat de ver schillende diensten bijeen kunnen worden ge bracht. De voorzitter wees voorts op het groote be lang, dat b.v. de opzichter en de ontvanger hun kantoor kunnen houden in het gemeente huis. Aan voorspellingen zooals de heer Aukes deed, zou spr. zich niet wagen. Wel geloofde de voorzitter, dat het volksinkomen door uit breiding der bevolking toch gestabiliseerd zal blijven. Centrale verwarming hebben B. en W. niet noodig geacht. Verwarming door gas-radia- toren biedt naar de meening van het college vele voordeelen. De voorzitter gaf voor het gemeentehuis de voorkeur aan een electrische verlichting. Voor de levering van electrischen stroom aan gemeentegebouwen is bovendien een laag ta rief bedongen. De verbouwing van het raadhuis is een ur gent vraagstuk. Zoo zijn b.v. in de raadszaal reeds ondergebracht de ontvanger, de opzich ter en de ambtenaar van de werkloozenzorg en dit noemde spr. een toestand, waaraan zoo spoedig mogelijk een einde moet komen. Wethouder H e m m e r vond het plan uitste ken en voor die kosten ook buitengewoon ge slaagd. Spr. beantwoordde de gemaakte op merkingen. Hij deed den heer G. Res de toe zegging, dat zooveel mogelijk de Ingezetenen in de gelegenheid zullen worden gesteld een en ander ten behoeve van de inrichting van het raadhuis te leveren. In tweede instantie blijft de heer Res van meening, dat de voorkeur moet worden gege ven aan den bouw van een afzonderlijk ge bouw voor den ontvanger. Spr. vreest, dat de voorgestelde verbouwing een strop voor de ge meente zal worden. Het voorstel van B. en W. werd daarna aan genomen. Tégen allern de heer B. Res. Aan de orde kwam het voorstel van B. en W. inzake de kosten van de rioleering van de Dorpsstraat. De heer De Wi 1 dt vraagt of de extra kos ten tusschen de grootere en kleinere riolen ook voor rekening der gemeente zijn. Wethouder Hemmer antwoordt, dat het Rijk de rioleering legt, zooals zij noodig acht. Teneinde te maken, dat deze rioleering latei- bij het rioleeringsplan zal aansluiten, wordt zij gelegd, zooals in het plan is aangegeven. De heer G. Res vindt een bijdrage van f 6500 te hoog. De voorzitter zegt, dat dit niet alleen de hoogere kosten van de buizen betreft, maar ook wordt het prijsverschil veroorzaakt, omdat de buizen dieper gelegd moeten worden. Overigens is spr. gaarne bereid daarover nog eens overleg met den Rijkswaterstaat te plegen. Wethouder De Vries antwoordde de hee ren De Nijs en Res, dat zooveel mogelijk werk- looze, vakbekwame arbeiders uit Castricum te werk zullen worden gesteld. Het voorstel van B. en W. werd met alge- meene stemmen aangenomen. Vervolgens werd behandeld het voorstel van B. en W. tot verleenen van een crediet om in samenwerking met de gemeenten Heemskerk en Limmen over te gaan tot aan stelling van een controleur voor de werkver schaffing en steunverleening. De heer Tol voelt er niets voor, om de toch reeds zoo zwaar getroffen werkloozen te laten „narijden" door een oud-onderoffio cier, die bovendien nog wachtgeld geniet. De heer Hellinga kan zich voorstellen, dat men zekere controle noodig acht, temeer omdat het Rijk deze controle wenscht. Spr. kan echter niet meegaan met de wijze, waarop B. en W. dat willen doen. De regeering wil blijkbaar de oud-onderofficieren voor een „zoet" prijsje ter beschikking stellen van de gemeenten. Spr. is voor deze controle zeer huiverig. Het is beter, daarvoor een ambte naar aan te wijzen. Dan staat de gemeente veel vrijer. De heer De Wi 1 dt vindt het heel erg, dat deze arme menschen nog een controleur moeten hebben, om toe te zien of zij ook een misstapje doen. In deze geméente gaat het goed, het bewustzijn is bij de menschen zelf wel aanwezig om de bepalingen van de steun verleening na te leven. De heer G. Res had een controleur ver wacht voor de menschen met „dubbele baan tjes", maar niet voor de werkloozen. De heer Aukes had er geen bezwaar te gen, dat deze controleur een oud-onderoffi cier is, wanneer hij slechts zeer goed ge- De beslissende zitting van den Grooten Fascistischen Raad onder leiding van Mussolini, waarin besloten werd Abessynië te annexeeren en den Italiaanschen koning tot Keizer van Abessynië te proclameeren. WOENSDAG 13 MEI 1935 Permanent Wave geheel compleet JL,a75 Knippen, wasschen, onduleeren f 1 Wasschen, Watergolven f 0.75 Wasschen, onduleeren f 075 Onduleerenf 0-50 DIJKSTRA'S KAPSALON Vondellaan 6, Beverwijk, Tel, 2465 (Adv. Ingez. Meij schikt is voor zijn werk. Spr. gelooft, dat controle wel noodig is. De voorzitter merkt op, dat men het laat voorkomen, alsof men de werkloozen niet wil laten controleeren. Maar deze con trole is juist zeer in het belang van ae gcede werkloozen. Zij zijn het ook, die deze con trole wenschen, omdat zij tenslotte bena deeld worden door degenen, die meer trach ten te krijgen, dan hun rechtens toekomt. De oud-onderofficieren zijn bovendien ge schoold voor hun socialen arbeid. Met de beide andere gemeenten moet nog worden overlegd, welke persoon daarvoor zal worden aangewezen. De kosten zullen voor de gemeente f 104 bedragen tot 31 Dec. 1936. Wethouder De Vries zegt, dat het voor stel is gedaan op aandrang van den mi nister van Sociale Zaken, die betoogd heeft, dat schromelijk misbruik van de steunrege ling wordt gemaakt. Wanneer dat in onze gemeente niet het geval is, des 'te beter, zegt spr., maar dan kan de controle ook rustig worden afgewacht. Deze controle noemt spr. in het belang van de bonafide arbeiders en hij zal daarom zijn stem aan het voorstel geven. De heer Tol blijft van meenirt, dat het beter is een werklooze voor dit controlewerk op te leiden. De heer De Wi 1 dt heeft nog nooit ge hoord, dat werkloozen om controle gevraagd hebben. Niemand vraagt om controle. Nu wijkt de heer De Vries voor den minister, hoewel hij zelf in een vergadering dit on langs „karakterloos" noemde. Verscheidene leden bleven zich verzetten tegen de aanstelling van een oud-onderoffi cier tot controleur. De heer G. R e s wilde aanhouding van het voorstel. Op alle gebied wordt gecontroleerd en het kost allemaal veel geld. Wethouder De Vries, den heer De Wildt beantwoordend, zei dat de gemeente in dit geval niet vrij staat van het Rijk. dat 65 pet. in de kosten der steunverleening bijdraagt. De liefde voor de werkloozen drijft spr. er bovedien toe, dit voorstel te steunen, omdat de controle in het belang is van de werk loozen. Nadat de voorzitter nog had toegezegd te zullen trachten een controleur uit het vrije bedrijf te krijgen, werd het voorstel van B. en W. met 64 stemmen aangenomen. Te gen stemden de heeren Tol, De Wildt, G. Res en Hellinga. B. en W. stelden voor tot een bedrag van f 1000 deel te nemen aan het Borgstellings fonds voor den Middenstand. De heer G. Res zegt, dat de plaatselijke afdeeling van de Hanze niet voor dit borg stellingsfonds is. Men is bang, dat het be schikbare geld toch naar andere plaatsen zal gaan. Spr. zo uer veel eerder voor zijn een bedrag van f 1000 te voteeren,maar al- leen bestemd voor Castricum. De heer De Wildt wijst er op, dat voor vele crisisinstanties het geld wordt opge bracht door het publiek, maar de betrokken personen krijgen er niets van. Bovendien is er nagenoeg geen enkel be drijf, dat gezond is. Ook deze spreker geeft de voorkeur aan plaatselijke hulpverieenir.g. De heeren Hellinga en De Nijs kun nen zich met dit voorstel wel vereenigen. Nadat de voorzitter en wethouder Hemmer het voorstel hadden verdedigd werd het aan genomen. De heer De Wildt verwachtte niet veel resultaat van deze poging, maar hij zal voor stemmen. omdat hij een optimistischen klank in het betoog van den voorzitter heeft beluisterd. De voorzitter vindt dit geen stand punt. Men moet naar eigen meening en vol gens eer en geweten zijn stem uitbrengen. Het voorstel van B. en W. werd met alge- meene stemmen aangenomen, evenals het voorstel tot het verleenen van vergunning voor het doortrekken van de Geelvinckstraat. Vastgesteld werden de kohieren van de wegen- en hondenbelasting en suppletoirs begrootingen voor 1935 en 1936. Ook het voorstel tot verbetering van het rijwielpad langs den Heerenweg verwierf dè algemeene goedkeuring. Vastgesteld werd de uitkeering voor de bij zondere Christelijke school over 1934 op f 10.50 per leerling. (In 1933 werd f 12.98 en in 1932 f 14.15 uitgekeerd). Naar aanleiding van de voorgestelde gas- tarieven vroeg de heer De Wildt of in de toekomst xoor de klein-verbruikers een goed koop tarief kan worden ingevoerd. De voorzitter zegde overweging toe. Wethouder De Vries stelde in het licht; dat de vaste lasten van het bedrijf evenzeer drukken op de kleine verbruikers. De heer B. Res zei, dat de commissie voor de bedrijven zoo spoedig mogelijk onder het oog zal zien, op welke wijze nog iets voor de klein-verbruikers gedaan kan worden. De tarieven werden overeenkomstig het voorstel van B. en W. goedgekeurd. De raad ging daarna in comité voor het behandelen van belastingreclames. TJIISÏIKJ HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Nijkerk (uitreis) p. 11 Perim. HOLLAND-AFRIKA LIJN. Springfontein thuisr.) 12 v. Port Natal. Boschfontein (uitreis) 12 te Kaapstad. Randfontein (uitr.) 13 te Marseille. Meliskerk, 12 v. Hamburg te Amsterdam. HALCYON LIJN. Flensburg, 11 v. Vlaardingen te Narvik vertr. 13 n. Rott-Vlaardingen. Stad Amsterdam, 12 v. Tyne te Oxelosund. Stad Zwolle, 11 v. Huelva n. Sas v. Gent en Rott.-Vlaard. Rozenburg, 11 v. Lorient te Bilbao vertr. 13 n. Hott.-Vlaard. Vredenburg, Narvik n. Vlaardingen 10 (5.59 n.m.) 300 mijl N.O. v. Wiek. HOLLAND—BRITSCH-INDIëLIJN. Streefkerk (uitr.) p. 11 Perim. HOLLAND-OOST-AZIë LIJN Serooskerk (uitr.) 12 te Port Said. Gaasterkerk (thuisr. 10 v. Hongkong. HOLLAND-AMERIKA LIJN. Lochgoil, Vancouver n. Rott. 11 v. Los An geles. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Ajax, 11 van Cadix n. Ceuta. Aurora, 11 van Alicante n. Carthagena. Bacchus, Piraeus n. Rotterd. p. 12 Ouessant. Ceres, 11 v. Piraeus n. St. Nicholas. Ganymedes, Constantza n. Amst. p. 12 Oues sant. Poseidon, 11 van Gibraltar te Barcelona. Ulysses, 11 v. Constantza n. Stamboul. Venus, 11 v. Triest n. Fiume. Saturnus, Amst. n. La Guayra 10 (8.44 n.m.) 50 mijl Z.W. v. Land's End. Hermes, Rott. n. Tanger p. 11 Ouessant. Luna, 10 Mei van West-Indië te New-York. Deucalion, 12 v. Triest te Amst. Amsterdam. 12 v. Amst. n. Antwerpen. Ajax, 12 v. Ceuta n. Malaga. Bodegraven, Amst. n. Chili, 12 (11 v.m.) 35 mijl Z. van Flores Merope, 12 v. Danzig n. Kopenhagen. Ceres, Bourgas n. Amst. 12 te St. Nicholas. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Tapanoeli (thuisr.) 11 van Havre. Dempo (thuisr.) 12 te Marseille. Blitar (thuisr.) 12 van Padang. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alpherat (uitr.) 11 te Montevideo. Alcyone (thuisr.) 11 van Montevideo. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Aeneas. Japan n. Rott. 10 te Singepore. Hector (Eng.) Japan n. Rott. p. 12 Prawle Pt. Pyrrhus, Batavia n. Amsterdam 11 v. Port Sudan. Menesteus, Japan n. Rotterdam p. 11 Perim. Eurymedon. Amst. n. Java p. 10 Prawle Pt. Agamemnon, Japan n. Rott. 10 v. Osaka. Phrontis, Batavia n. Hamburg 11 v. Londen. City of Eastbourne, Rott. 11. Japan. 9 v. Penang. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Johan van Oldenbarnevelt, 12 van Batavia te Amst. Chr. Huygens (uitr.) 11 van Gibraltar. Marnix v. St. Aldegonde (uitreis) 11 van Belawan. Simaloer (thuisr.) 12 te Londen. Turnvereeniging „IJmuiden". De heer D. schrijft ons: De herdenking van het 35-jarig bestaan der Turnvereeniging „IJmuiden" kortweg genoemd T.V.IJ., is Zondag 3 Mei jingezet met het houden van afstandsmarschen van 20 en 30 K.M. Wanneer men IJmuiden van het jaar 1901 eens vergelijkt met thans, dan kan men zich moeilijk indenken, dat in een tijdperk van 35 jaar zóóveel veranderd is. Maar tegelijkertijd kan men zich daarbij voorstellen dat het een in dien tijd opgerichte vereeniging heel wat moeite, zorg en opoffering heeft gekost om zich staande te houden. De grens van bebouwd IJmuiden in 1901 werd gevormd door een driehoek van de Ka naalstraat tot aan de S. P. Kuiperstraat (stal van C. Braam); de Anna- en Adrianastraat, 3 huizen aan de Wilhelminakade en de Bik en Arnoldkade. De R.K. kerk stond aan een zand weg, waarachter een weiland en tusschen de kom en deze kerk geheel alleen het huisje van den heer Borgwat, thans hoek de Wetstraat. Het nieuwe station IJmuiden was juist onge veer lVz jaar in gebruik genomen. De schooljeugd was gevestigd in de éénige school aan het Willemsplein. Het cultureele leven werd gevormd door de Tooneelvereeni- ging „Vriendenkring" en de Harmonie „Con cordia", waarvan alleen Concordia nog bestaat. De Gymnastiek- en Brandweerclub „Olympia" was alreeds na een zeer kort bestaan ver dwenen. Zóó was de toestand in IJmuiden toen eenige jongelui in een gehouden vergadering dato 11 September 1901 tot het besluit kwamen om een turnvereeniging op te richten. Blijkens onder staande notulen van een daarop gevolgde ver gadering kwam de oprichting tot stand. „Den len October 1901 werd alhier opgericht de Turnvereeniging „IJmuiden" in een ver gadering, bijeengeroepen door de heeren A. J. Veldkamp en H. v. Leeuwen. Bij de oprichting werden als leden ingeschreven de heeren: J. Kruger Johzn., W. J. van Stipriaan, A. J. Veld kamp, J. Stam, D. C. van Ralen, J. Ghijs. D. J. Bais Jzn., R. Boon en H. van Leeuwen, waaruit een bestuur gekozen werd bestaande uit drie personen, n.l. A. J. Veldkamp, voorzitter, H. van Leeuwen, secretaris en D. J. Bais. penning meester. Tot directeur werd gekozen de 'neer A. W. Driessen, die geheel belangeloos zich daarvoor had aangeboden." Hoe het T.V.IJ. verder is gegaan zal ik U in eenige volgende artikelen mededeelen. BURCELIJKE STAND HAARLEM, 12 Mei. Getrouwd 12 Mei: K. A. P. Schaepman en G. J. E. Kuiper. Bevallen 8 Mei: M. E. Keijzer—Scheffer, d.; 9 Mei: W. C. van den BergWouters, z.; G. CramerSijtsma, z.; 10 Mei: J. Kuné—Bert, z.; J. L. Ramaker—Grolle, z.; 11 Mei: M. C. LeibbrandtSmit, z.; J. Hein—Geul, z.; W. M. TaverneKiihne, d.; 12 Mei: A. J. M. Campfens—Knol, z. Overleden 10 Mei: J. Hoogervorst, 68 j.. Tu- gelastraat: 11 Mei L. Hageboud, 72 j., Haar- lemmerliedestraat; M. P. Serné—Teunisse, 80 j., Tempeliersstraat.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 6