Lands- en Plaatselijk Protectionisme. programma Een kentering? Het hemd is nader dan de rok. De gedach te, dat Amerika voor de Amerikanen is, Azië voor de Aziaten. Europa voor de Europeanen en ten slotte Australië en Afrika resp. voor de Australiërs en Afrikanen, klinkt velen vreemd in de ooren. Toen in de periode onmiddellijk volgend op den wereldoorlog de meest ver scheiden handelsbelemmerende maatregelen werden genomen en de Staten zich hoe lan ger hoe meer gingen instellen op „zelf-voor- ziening", vond men deze ontwikkeling onge- wenscht. Als gevolg van de door de zich he laas sterk uitbreidende werkloosheid hier en daar getroffen maatregelen, waardoor aan het „gemeentelijke" de voorrang wordt ver leend, is kortgeleden een regeeringscirculaire aan de gemeentebesturen verzonden, die tegen deze wijze van doen stelling neemt. Al ligt aan de gedachte: Amerika voor de Amerikanen, enz. behalve een economisch een zuiver chauvinistisch motief ten grondslag, welke laatste een rol van minder beteekenis speelt in de beide andere geciteerde gevallen, toch is de basis dezelfde. Deze basis wordt ge vormd door de opvatting, dat men zich onaf hankelijk van anderen in staat acht een po sitie te scheppen, welke zeker niet minder rooskleurig is dan wanneer men hulp van „buiten" zou aanvaarden. Men meent zich veiliger, dus gelukkiger te voelen, indien men om het eigen territoir bai-ricades opwerpt, die den niet-ingezetene moeilijk, of in het geheel niet, vei'mag te nemen. Men wenscht zich in te kapselem Al naar gelang de tijdsomstan digheden, economisch beschouwd, moeilijker zijn geworden, is het terrein, waarop men deze proefnemingen toepast, ingekrompen. Van het werelddeel is men via het grondge bied van een bepaalden Staat thans reeds gekomen tot het gemeentelijk terrein. Nie mand is in staat te voorspellen of daarmede het einde is bereikt. Even verdwaasd als men vroeger opgekeken zou hebben, indien men het plaatselijk protectionisme van thans zou hébben aangekondigd, even verwonderd zal men zijn. indien men thans zou dexxken aan het protectionisme van de eene stadswijk t.o.v. de andere. En toch zou men daarin niet anders kunnen zien als een consequente voortzetting van een eenmaal aanvaard prin cipe. Maar laten wij ons in deze vervolg-pro- cedure niet verdiepen en ons bepalen tot het heden. Het ontstaan van het lands-proteetionisme dateert ongetwijfeld van vóór de totstandko ming van het verdrag van Versailles. Maar even zeker is, dat het zich na November 1918 sterk heeft ontwikkeld. Het uiteenvallen van verschillende Europeesche staten, de vorming van nieuwe groepeerngen. dikwerf op geheel willekeurige wijze, noodzaakte tot het schep pen van bestaansvoorwaarden, die econo misch veelal niet verantwoord waren. Daar naast kwamen de groote productie-landen van vroeger te staan tegenover uitgestrekte overzeesche gebieden, die jaren achtereen verstoken waren geweest van een geregelden aanvoer uit Europa en inmiddels door het op richten van eigen industrieën in hunne be hoeften trachten te voorzien. Het behoud van werkgelegenheid noopte meestal tot het ver- leenen van steun. De eerste stap op dit pad gezet, moest gevolgd worden door een twee de. een derde enz. Het eenmaal begonnen proces was niet meer te stuiten.. De eene maatregel lokte den andere uit. Met groote vindingrijkheid ligt men op de loer om de mogelijkheden, welke de een Staat-heeft ont dekt, geheel of gedeeltelijk ongedaan te ma ken ten eigen bate. Zoo leven wij thans om- der omstandigheden, waarbij van vrij ruilver keer geen sprake meer is. Ieder land zorgt zooveel mogelijk voor zich zelf. Niet meer geldt nie overweging: kan men daar of daar zijn 'behoeften op de meest" economische wijze bevredigen? Neen, de handelsbelemmeringen- van het oogenblik zijn oorzaak, dat wij het voordeel van het goedkoope dikwijls moeten ontberen. Daarnaast heeft nu het plaatselijk protec tionisme sedert eenige jaren haar intrede Uit de rapporten van dr. Winckel. Opwindende laatste dagen in Abessynië. Lof voor de Nederlandsche ambulance. gedaan. Vooral in Amsterdam, maar ook in Dordrecht en in verschillende andere plaat sen, is het doorgedrongen. Ook hierbij heeft de nood der tijden een stimuleereixde wer king uitgeoefend. Deze zelf-verd-eddginig_ be staat hierin, dat men bij bestellingen, bij in schrijvingen enz. de voorkeur geeft aan de inwoners der betrokken gemeente. In die gevallen wordt niet meer afgegaan op de geboden prijzen, doch de ingezetene heeft een zekeren voorrang. Daarbij komt dan nog, dat -in de bestekken voor aanbestedin gen herhaaldelijk de voorwaarde is opgeno men, dat de benoodigde materialen alleen geleverd mogen worden door ter plaatse ge vestigde fabrikanten of handelaren en dat het werk alleen uitgevoerd mag worden door plaatselijke ai'beidskrachten. Van de vele voorbeelden zij slechts gewezen op de aanbe steding van de veerboot voor den dienst Dordrecht-Zwijndrecht, waarbij de Dordt- sche gemeenteraad besliste, dat aan te Dor drecht wonendaïi een voorkeur van 5 procent gegeven zou worden boven niet-inwonende inschrijvers, Langzamerhand is er een zeker systeem ontstaan, waaraan de gemeentebe sturen paal en perk hadden kunnen stellen. Dat is blijkbaar niet gebeurd. Vandaar dat het centraal gezag zich deze zaak heeft aan getrokken. De Ministers van Binnenlandsche Zaken. Handel. Nijverheid en Scheepvaart en Sociale Zaken hebben kort geleden tegen het stellen van dergelijke plaatselijk-protectio- nistische voorwaarden in beginsel bezwaar gemaakt en daarvan ook doen blijken. Waarom heeft de Regeering gemeend zich met deze aangelegenheid te moeten bezig houden? In de eerste plaats, omdat derge lijke voorwaarden kunnen beletten, dat de gegadigden de goedkoopste prijzen hebben te betalen. De overeenkomst tusschen de gevol gen van lands- en plaatselijk protectionisme treden hier duidelijk aan het licht. Wat voor de gemeentelijke bescherming geldt, treft men ook aan bij de bescherming op breeder terrein, die dus van het eene land ten op zichte van het andere. Daarnaast zal het economisch verkeer zich niet vrij kunnen bewegen door de meergenoemde voorwaar den. In deze bewoordingen- is ook de regee ringscirculaire vervat. Laten wij ons verheu gen over deze erkenning-. Veel maatregelen, welke zijn genomen en vele, die nog genomen zullen worden, gaan lijnrecht in tegen dit principe. Misschien dat deze zwaluw ons den zomer zal gaan bezorgen. Wij zullen onge twijfeld terug moeten naar het „ruimere" begrip; al zijn er nog velen, die in het ver schiet reeds de ommuurde steden van vroe ger eeuwen zien terugkeeren. Wij zijn, naar mijn gevoelen, zelf de oorzaak, dat die „oude" tijden niet meer kunnen terugkeeren. De ge compliceerdheid van het maatschappelijk raderwerk, de uiterst ingewikkelde structuur van het economisch leven, stelt geen enkelen Staat, geen enkele Gemeente, geen enkele Stadswijk blijvend in staat, zonder de liulp van anderen, te leven. De groote moeilijkheid is evenwel, om zonder al te veel kleerscheu ren. het aangenomen verkeerde stelsel weder ter zijde te stellen. Alle uitingen, die in dat opzicht wijzen op een kentering dien-en toe gejuicht te worden Zoo moet men ook de aanschrijving onzer Regeering bezïen.- MOLLERUS. Het hoofdbestuur van het Roode Kruis heeft dezer dagen de dagrapporten ontvangen van dr. Winckel, den leider der Nederlandsche am bulance, over het tijdvak van Zondag 29 Maart toen onze ambulance nog in Dessie was, tot en met Dinsdag 5 Mei toen onze landgenooten zich veilig en wel aan boord van de „Palem- bang" bevonden en in de Golf van Suez voe ren. Tal van feiten, welke in deze rapporten om standig worden verhaald, zijn inmiddels reeds hier te lande bekend geworden. Wij volstaan dan ook met enkele bijzondere voorvallen nog aan die rapporten te ontlee- nen. Hoe uitstekend onze ambulance ingericht was blijkt uit de getuigenissen van enkele autoriteiten. Dr. Melly, de thans overleden leider der Britsche ambulance, gaf duidelijk uiting aan zijn bewondering, toen hij na een bezoek aan het kamp op Zondag 29 Maart tegen dr. Winckel zeide: ik benijd u. Later, op 15 April, toen dr. Winckel reeds in Addis Abeba was aangekomen en aan het Ethiopische Roode Kruis mededeelde, dat de ambulance zich terug moest trekken uit Dessie trachtte de vertegenwoordiger dezer organi satie hem daarvan af te brengen en zeide. dat de Nederlandsche ambulance de beste was, welke in Ethiopië was. Afgezien van deze vriendelijke opmerkingen blijkt uit de rapporten van dr. Winckel wel duidelijk hoe weinig medewerking de Ethio pische autoriteiten eigenlijk verleenden. Donderdag 9 April besloot dr. Winckel naar Addis Abeba te gaan om inlichtingen in te winnen omtrent ir.. De Vries en de beide vrachtauto's, van wie niets meer vernomen werd. Het was weer de oude geschiedenis: uren wachten om toegelaten te worden bij den kroonpi-lns of bij diens secretaris, allerlei toe zeggingen vernemen omtrent paspoorten, wel ke niet nagekomen werden, om aan het eind van den dag te constateeren, dat men nog even ver was als bij het begin. Dinsdag 14 April, even voor donker, is dr. Winckel in Addis Abeba aangekomen, waar hij eenige dagen gebleven is. Op Zaterdag 18 April is hij vertrokken naar Sholameda om de Nederlandsche ambulance op te halen, welke na zijn vertrek overhaast Dessie moest ver laten. De laatste dagen der ambulance was-de lei ding bij dr. Belmonte. Deze heeft over zijn vertrek een rapport geschreven, dat dr. Winckel in zijn rapport heeft gevoegd. Wij nemen het volgende er uit over: Maandag 13 April wordt de tolk naar den kroonprins gezonden met een brief.; hij blijft den heelen dag'weg. Wij pakken en, zoeken de kostbare particuliere zaken, instrumenten en geneesmiddelen bijeen. De muildieren ko men niet, patiënten vluchten weg en alleen met den revolver is de orde op de zaal te her stellen. Ook verschijnen bombardeervliegtui gen. Door een en ander wordt de algemeene opwinding onhoudbaar. Ook enkelen onzer zijn nerveus, doch zij blijven aan het werk, verbinden alle patiënten, van wie enkelen eischen, dat hun verband definitief word't verwijderd, terwijl vele nieuwe verwondden polikliniekbehandeling krijgen en daarna over haast weer verdwijnen. De muildieren komen steeds maar niet, zoo dat wij zonder eenig vervoermiddel zijn. Oogenblikkelijk tei audiëntie naar den kroonprins. Ik word ontvangen door den se cretaris, die mij 'eerst geen passen wil geven, omdat het alles maar loos alaiun is, op mijn aandringen wil hij ze tenslotte wel geven, doch talmt ermede, zoodat ik ze des avonds om 9 uur nog niet heb, en de tolk met hem mede moet gaan. omdat ze thuis geschreven zullen worden. Iemand uit de omgeving van den kroon prins vertelt me, dat de prins des nachts zal vluchten en in een kort onderhoud zonder tolk verzoekt de prins mij, zoo spoedig mo gelijk te vertrekken. Ik beii er getuige van, hoe onder de grootste wanorde 4000 geweren, patronen en geldsommen worden uitgedeeld. Vliegmachines verschijnen en in de paniek glip ik achter den secretaris in diens schuil- hol; hier en daar hoor ik roepen; „dood aan de vreemdelingen". Mij wordt echter geen haar gekrenkt. Op Vrijdag 24 April om 9 uur verlieten al len Addis Abeba per trein, uitgeleide gedaan door minder menschen dan verwacht was, daar een uui tevoren een paai Italiaairsche Bij ons wórdt ieder stuk, alvorens het onze wasscherij verlaat, nauwkeurig nagezién. Daarom is ieder onzer cliëntèle tevreden over ons werk. IJmuider Stoom-, Wasch- en Strijkinrichting SNELUUSSTRAAT 39 TELEF. 4371. (Adv. Ingez. Med.) bombardementsvliegtuigen boven de stad verschenen wai'en. Bij het vertrek van den trein vloog er een boven het station en een boven den trein. Zondag 26 April arriveerden de Nederlan ders in Dzjibouti. De stad was overvol van lieden die uit Ethiopië kwamen en naar Europa wilden, zoodat de Nederlanders per slot van rekening wel een onderkomen von den in hotel .Continental, doch met z'n zes sen op een kamer met bijbehoorende voor galerij moesten kampeeren. Vrijdag 1 Mei scheepten zij zich in op de ..Palembang". De beide verplegers Van der Honing en Hagestein zijn daar ziek geworden. Beiden kregen een kininekuur van 7 dagen. De rapporten van enkele dagen vermeldden echter dat zij weer beter waren en het bed konden verlaten. Aan boord houden zoo schrijft dr Winckel - de berichten uit Addis Abeba over het vertrek van den negus, de plunderingen enz. ons bezig. Wij zijn zeer verontrust over het lot van de Zweedsche, Nooi'sche en Finsche ambulan ces, welke nog aan het zuidfront stonden. Commissie inzake oorlogs- prophylaxis. Haar invloed groeiende. Mededeelingen uit het jaarverslag. Autobusdienst Zwanenburg Amsterdam. Volgens Hof geen openbaar middel van vervoer. De Kantonrechter te Amsterdam heeft eenige maanden geleden eeii bestuurslid van de vereeniging Eigen Huis en Tuin te Zwanen burg tot een geldboete wegens overti-eding van de wet op de openbare middelen van vervoer, veroordeeld. De vereeniging had een afdeeling Vervoer gesticht en een autobusdienst geor ganiseerd tusschen Zwanenburg en Amster dam. Slechts inwoners van Zwanenburg kon den lid der vereeniging zijn. Ook de rechtbank veroordeelde het be stuurslid, n.l. tot een geldboete van 50. De Hooge Raad casseerde het vonnis en verwees de zaak naar het Hof te Amsterdam. Bij de behandeling voerde de verdediger, mi', v. d- Goot te Haarlem, aan, dat hier geen Sprake was van een openbaar vervoermiddel, daar slechts leden-inwoners van Zwanenburg konden worden vervoerd. De procureur-generaal was het met deze opvatting niet eens. Het aantal leden was zoo groot, dat hier z.i. van een openbaar ver voermiddel kon worden gesproken. Het O.M. vorderde, gezien de prineipieele zijde-van de zaak, 1 boete. Hef Hof, arrest wijzende, sprak verdachte rij op de gronden, aangevoerd door den ver dediger mr. v. d. Goot. Ja dokter, lezen kan ik het heel goed, maar hoe spreek je het uit? (College Humor.) In de op 6 en 7, en. zoo noodig op 8 Juli e.k. te Amsterdam te houden 87ste algemeene ver gadering van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst zal o.m. in behandeling komen het jaarverslag 19351936 van de indertijd door de maatschappij inge stelde Commissie inzake Oorlogsprophylaxis. De samensteller van het verslag, dr. J. Roorda, te Haarlem, secretaris-penningmees ter van de commissie, doet daarin uitkomen, dat de commissie haar werk verricht ongeacht de internationale politieke situatie in de we reld en dat haar invloed zoowel in Nederland als daarbuiten groeiende is. Naar aanleiding van den bekenden brief, waarvan de inhoud zich tegen den oorlog richt en welke, onderteekend door 350 psychia ters, behoorend tot 39 nationaliteiten, toege zonden is aan 600 kabinetsministers ter wereld, wordt in het verslag met groote dankbaarheid gewag gemaakt van het telegram, dat de com missie van de Koningin in antwoord op de ontvangst van een afschrift van dezen brief heeft mogen ontvangen, in welk telegram de landsvrouwe de verzekering geeft ,.dat dit tot nadenken stemmend stuk haar volle aandacht en belangstelling heeft en dat zij met het bij uitstek practisch en reëel standpunt der on derteekenaars van harte instemt". Dit is aldus het verslag de grootste moreele steun, welke de commissie voor haar werk had kunnen krijgen. Aan alle ondertee kenaars is een afschrift van dit telegram ver zonden. Op den brief zijn uit 19 landen Engeland. Canada, Nieuw Zeeland. Ierland, Zuid-Afrika, Australië, Britsch Indië. Honduras, Tsjecho- Slowakije, Oostenrijk. Mexico, Mongoolsche Volksrepubliek, Albanië Litauen, Bulgarije, Perzië, Cuba, Vereenigde Staten. Noord-Ame- rika en Venezuela antwoorden binnenge komen. Naar het verslag voorts mededeelt zijn de publicaties in de pers in het algemeen be vredigend geweest. De publicatie is geschied in 21 landen, van welke zij In Zweden, Zwit serland en Hongarije het best is geslaagd. De brief heeft mede als propagandamiddel zijn nut afgeworpen. Uit Engeland, waarheen o.m. 2000 exemplaren gezonden zijn kwamen ver schillende antwoorden binnen, o.a. van den aartsbisschop van Canterbury, Lord Russel en Sir Francis Fremantle. In Amerika wordt de brief gebruikt als propagandamateriaal voor een grootsch opgezet petitionnement, terwijl hij mede aanleiding heeft gegeven tot een levendige correspondentie met medici en lee- ken uit verscheidene landen. In het verslag wordt verder aangeteekend dat aan 13 buitenlandsche collega's die door daadwerkelijke hulp hun bijzondere belang stelling in het werk der commissie getoond hebben, een brief zal worden gezonden, waar in hun zal worden verzocht, een benoeming tot vast medewerker te willen aanvaarden. Het is duidelijk zoo wordt in dit schrijven gezegd dat de groote medische organisaties in de vei'schïllende landen de oorlogsbestrij- ding in hun banier zullen opnemen, wanneer de artsen in die landen het verlangen daartoe te kennen geven. In den brief wordt tevens uiting gegeven aan de bedoeling óm in sa menwerking met vaste buitenlandsche mede werkers plannen te beramen voor verdere actie en die plannen te realiseeren. De vaste mede werkers zullen dan tusschenschakels zijn tus schen de commissie en de buitenlandsche; me dische wereld. v.; Het -verslag doet vervolgens mededeelingen over .het contact met de internationale vre desbeweging.- Aan 800 buitenlandsche vredes- vereenigingen is een schrijven gericht, verge zeld van een exemplaar van de bibliografie, samengesteld uit materiaal, dat de commissie van psychiaters uit vele landen ontvangen heeft, zoomede van een exemplaar van den brief aan de staatslieden. In dit schi'ijven wordt de arbeid van de commsisie in het kort uiteengezet als het zoeken van samenwerking met de internationale medische wereld voor verdere oorlogsprophylaxis en het steunen van de internationale vredesbeweging. Ten aanzien van de medische oorlogspro phylaxis in Engeland wordt in het verslag op gemerkt, dat in de laatste algemeene verga dering van de British Medical Association twee afgevaardigden er op hebben aangedrongen dat hun organisatie het Nederlandsche voor beeld zou volgen. Van de bibliografie, die ook in het buiten land veel belangstelling trekt, zal deel 2 te gelegener tijd verschijnen. „Gesteund door het vertrouwen van onze maatschappij zal de commissie" aldus ein digt het verslag „haar werk voortzetten, geloovend in de uiteindelijke overwinning van een logische en gezonde zaak". Na de kabinefsreorganisatie in Oostenrijk. Het conflict tusschen Schuschnigg en Starhemberg. Schuschnigg's versterkte positie. (Van onzen Weenschen correspondent). Per vliegpost. WEENEN, 14 Mei. Hoewel het steeds, meestal met bijzonder veel nadruk zelfs (hetgeen doorgaans ach terdocht opwekt!), van officieele zijde ont kend werd, dat er oneenigheden tusschen den Oostenrijkschen bondskanselier dr. Kurt von Schuschnigg, en den vice-kanselier prins Ernst Rüdiger von Starhemberg, bestonden, was het toch sedert maanden een publiek ge heim. dat deze twee niet al te goed meer met elkander konden opschieten. In verschillen de opzichten, zoowel op politiek als op reli gieus gebied en ook wat levensopvattingen en levenshouding betreft, stonden de beide mannen, die wat leeftijd aangaat eigenlijk niet zoo heel veel van elkaar verschilden, lijnrecht, tegenover elkaar. Herhaaldelijk is het tot botsingen gekomen, er deden voort durend verhalen de ronde over opwindende gebeurtenissen tijdens ministerraadszittin- gen, en men vernachtte, dat dit dualisme in regeeringsbewind, dat zich telkens op ver schillende wijze manifesteerde, niet van lan gen duur zou kunnen zijn. Een van de twee zou moeten wijken. Beide mannen beschik ten over veel macht. Schuschnigg stond als bondskanselier aan het hoofd van de regee ring, en Starhemberg stond als vice-kanse lier vlak onder hem. Starhemberg echter was de opperste leider van het indertijd door Dollfuss in het leven geroepen Vaderland- sche Front, en als zóódanig stond hij weer boven Schuschnigg. daar hij in deze eigen schap het recht had alle staatsambtenaren, en ook zelfs den bondskanselier, te ontslaan, zonder dat hij daarvoor aan iemand reken schap verschuldigd was! Starhemberg stond aan het hoofd van de Heimwehr en Schusch nigg is commandant van de Ostmarkische Sturmscharen. Tusschen deze twee groote politieke legers bestond ook al lang oneenïg- heid De Heimwehrmannen scholden de R.-K, leden van de Sturmscharen voor „Olijfberghuzaren" uit en deze op hun beurt maakten weer rare opmerkingen over de haneveeren, die de Heimwehr-mannen op him petten dragen. En. het bleef niet alleen bij scheldpartijen. In mijn brief van Maandag, welke ik met de vliegpost gestuurd heb, sprak ik over de gebeurtenissen, welke hier Zondag hebben plaats gehad, en zei ik. dat Schuschnigg woe dend was over de hem op den Ring door Helmwehr-lieden aangedane beleedigingen en dat dit muisje nog wel een staartje zou heb ben. Starhemberg had de door de politie in hechtenis genomen leden van zijn Heimwehr- troepen weer onmiddellijk in vrijheid laten stellen, wat er, zooals ik schreef, ook niet bepaald toe zou bijdragen de verstandhou ding tusschen Schuschnigg en Starhemberg beter te maken. Enfin, het muisje hééft een staartje gehad en de verstandhouding is er niet beter op geworden. Starheanberg heeft van den voor grond van het groote politieke tooneel moe ten verdwijnen.. Het telegram, dat.hij, naar men aanneemt, met een verhit hoofd, aan Mussolini gericht heeft, om den Duce „in naam van de voor de fascistische idee in Oostenrijk strijdenden en in zijn eigen naam" te feliciteeren met de „roemvolle en heerlijke overwinning van de Itallaansche fascistische wapens over de „Barbarei", heeft ook in regeeringskringen groote verwondering en nog grootere veront waardiging verwekt. Starhemberg had het al of niet zenden van een telegrafischen gelukwensch en het op stellen van den tekst er van als vice-kanse- lier gerust aan den bondskanselier Schusch nigg kunnen overlaten. Over zijn opmerkin gen over democratie was men allerminst ge sticht, vooral ook. omdat deze in de weste lijke staten van Europa niét zeer geappre cieerd zouden kunnen worden. Er hebben stormachtige conferenties in het Bundes- kanzleramt plaats gevonden, waaraan ook net staatshoofd Miklas heeft moeten te pas komen. De besprekingen duurden tot diep in den nacht en eerst tegen drie uur werd be kend gemaakt, dat er een reconstructie van de regeering had plaats gehad. Het is in de laatste jaren gebruikelijk geworden, dat be langrijke politieke conferenties aan den Ballhausplatz tot diep in den nacht duren en dat de berichten omti'ent de resultaten veel te laat komen om nog in de Weensche mor- genbladen opgenomen te kunnen worden! Starhemberg behoort niet meer tot het kabi net en heeft ook zijn hooge ambt als opper ste leider van het Vaderlandsche Front moe ten opgeven. Schuschnigg is nu. behalve bondskanselier en als zoodanig hoofd van het kabinet, ook minister van buitenlandsche za ken (als opvolger van Berger-Waldenegg) en minister van oorlog (hetgeen hij ook al vóór deze hervorming van de regeering was) én opperste leider van het Vaderlandsche Front. Schuschnigg's positie is dus thans sterker dan óóit te voren. Als vice-kanselier fun geert Eduard Baar von Barenfels, totdusver minister van binnenlandsche zaken, waar toe tegenwoordig ook weer het ressort open bare veiligheid (d.i. politie en gendarmerie) behoort. Hij heeft deze portefeuille behouden en is tevens vice-kanselier geworden. Dr. Resch Is minister voor sociale aangelegenheden, hetgeen hij vroeger al onder zeven verschil lende premiers geweest is. Hammerstein- Equord is minister van justitie en dr. Pernt- ner, tot dusver staatssecretaris van onder wijs, is nu als minister aan het hoofd van hetzelfde departement komen te staan. En kele andere ministers zijn gebleven. Ver dwenen zijn Starhemberg, Berger-Walden egg, Dobretsberger. Strobl en Winterstein en de staatssecretaris Znidaric. Tot staatssecretaris In het Bundeskanzler- amt werd Guido Zernatto benoemd, die vice- voorzitter van den Katholischen Schrift- steller-Vei-band is en die enkele bundels ge dichten geschreven heeft, van welke er een met een prijs voor letterkunde beloond werd, Men verwacht van het nieuwe kabinet meer eenheid en meer geconcentreerde ar beid, hetgeen den staat ten goede zou moe ten komen. In het Vaderlandsche Front zullen ook een paar veranderingen plaats hebben. Nu er een nieuwe meester aan het hoofd komt te staan, zal de secretarisgeneraal Adam aftreden om olaats te maken voor den bovengenoemden Zernatto. Adam blijft echter commissaris voor ..Hei- matdienst" (propagandawezen) W. M. BEKAAR. ZATERDX.G 16 MEI 1335 RAEiG p==-=~l ZONDAG 17 MEI. HILVERSUM I, 1875 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—11.30 KRO. 8.30 Gezongen H. Mis. 9.30 Gewijde muziek, 9.50 Ned. Herv. Kerkdienst. Hierna: Gewijd muziek. 12.15 KRO-orkest. 1.00 Boekbespreking I.20 Vervolg concert. 2.00 Godsd. onderricht' 2.30 De Philips-Harmonie. 3.10 Kunstbeschois wing. 3.30 Philips-Harmonie. 4.10 Gi'am.pl. 4.3Q Ziekenhalfuur. 5.00 Geref. Kerkdienst. Hierna gewijde muziek (Koor en orgel). 7.45 Sport, nieuws. 7.50 Causerie „Huwelijksleed". 8.10 Be. richten. 8.20 Gram.pl. 8.30 Kon. Mil. Kape' 9.00 De KRO-Boys. 9.15 Kon. Milit. Kapel. 9.45 Causerie „Volkenbond en Vrede". 10.00 KRO. orkest. 10.30 Berichten. 10.35 Gram.pl. 10,40 Epiloog. 11.0011.30 Esperantolezing. HILVERSUM II. 301 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA, 600 VPRO, 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Orgelspel. 9.00 Berichten, tuinbouw, praatje. 9.30 Berichten, Veiiigheidskwartiertje. 9.45 Orgelspel. 10.00 Berichten, Gram.pl. 10.30 Juridische causerie. 10.45 Hollandsch strijk- kwartet. 11.13 Causerie „Van Staat en Maat schappij". 11.28 Vervolg kwartetconcert. 12,00 De Octophonikers. 1.00 Schilderij van de maand. 1.20 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 Boekbe spreking. 2.30 Omroeporkest en soliste. 4.00 Sportpraatje. 4.30 Olympisch Nieuws. 4.45 Sportuitslagen, Gram.pl. 5.00 Gram.pl. 5.30 Sportpraatje, sportnieuws, gram.pl. 6.00 Cau serie „De vensters open". 6.30 Lezing over de Novietenkampen, V.C.S.B. 6.45 Vocaal concert. 7.10 Wijdingsdienst. 8.00 Berichten. 8.15 Con certgebouw-orkest. 9.05 Radio-Journaal. 9.20 Orgelspel en zang. 9.40 Aeolian-orkest, solis ten en gem. sextet. 10.30 Gram.pl. 11.00 Be richten. 11.1012.00 Kovacs Lajos' orkest. DROITWICH 1500 M. 12.50 BBC-Schotsch orkest en soliste. 1,50 Walford Hyden's Zigeunerorkest. 2.20 Blaas- concert en solist. 3.20 Het Crook-kwintet. 4.05 Gram.pl. 4.50 Voor de kinderen. 5.10 Relig,. Sociale causerie. 5.30 Psychologische causerie. 5.50 Alt en Strijkkwartet. 7.05 Causerie „Living in the Past". 7.20 Cello-recital en koorconcert. 8.05 Nachtegalenzang. .8,20 Kerkdienst. 8.35 Religieuze causerie. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.20 Alb. Sandler's orkest en solist. 10.35 Het Bridge water Harpkwintet. 11.05 Epiloog. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Orkestconcert. 12.20 Orgelconcert. 1.20 Vervolg van 11.20. 3.05 Nationaal orkest. 5.20 Pascal-orkest. 7.50 Pia no-recital. 8.20 Radio-tooneel. 9.05 dito. 11.05— 12.35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN 456 M. 6.20 Havenconcert. 3.20 Kwintetconcert. 12.20 Hans Bund's orkest en solisten. 4.20 Vroolijk programma. 7.20, Omroeptrio. 8.20 Populair concert mmv. orkesten en solisten. 10.50—12.20, Dansmuziek. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 9.25 Gram.pl. 10.20 J. Schnyders' orkest. 11.05 Salon-orkest. 12.05 Gram.pl. 12.20 Salon-orkest. 1.30 Orgelconcert en zang. 2.20 Gram.pl. 3.20 Reportage. 4.20 Omroeporkest. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Kamermuziek. 7.20 Gi'am.pl. 8.20 Omroeporkest. 10.30 Salon-oikest II.20 Gram.pl. 11.3512.20 Dansmuziek. 484 M.: 9.20 Gram.pl. 10.20 Orgelspel en Gram.pl. 11.20 J. Schnyders' orkest. 12.20 Klein-orkest. 10.30 Salon-orkest. 2.20 Opera muziek. 3.20 Koor- en orkestconcert. 4.20 Gram.pl. 5.20 Piano-recital. 6.20 Klein-orkest. 7.35 Gram.pl. 8.20 Symphonieconcert en Gram. pl. 10.30 Dansmuziek. 11.2012.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8-.30 Operettemuziek mmv. solisten, koor en orkest. -10.20 Berichten. 10.50 Sextetconcert. 11.05 Weerbericht. 11.2012.20 Dansmuziek. MAANDAG 18 MEI 1936. HILVERSUM I 1875 M. NCRV.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing; 8.15 Gram.platen; 10.30 Morgendienst; 11.00 Chr. lectuur; 11.30 Gram. platen; 12.15 HOV-kleinorkest en gram.pla ten; 2.00 Wenken voor de keuken; 2.30 Gra- mofoonplaten; 2.45 Rep. v. d. Maranatha- conferentie; 4.00 Bijbellezing; 5.00 Ensemble v. d. Horst en gram.platen; 6.30 Vragenuur; 7.00 Bei'iehten; 7.15 Reportage; 7.30 Vragen uur; 8.00 Berichten; 8.15 Tiel's Mannenkoor m.m.v. solisten; 9.15 Causerie ter gelegenheid van den Volkenbondsdag; 9.45 Gram.platen. (Om 10.10 berichten); 11.00 Gram.platen. HILVERSUM II, 301 M. Algemeen progi-amma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gram.platen; 9.00 Ensemble Jonny Kroon: 10.00 Morgenwijding; Gram.platen: 10.30 Vervolg ensemble-concert: 11.00 Orgel en zang; 12.00 Lyra-Trio; 12.45 Kovacs Lar jos' orkest; 1.30 Gram.platen; 2.30 Voor dracht; 3.00 Omroeporkest; 4.00 Vrouwen Vredesgang 1936; 5.00 Pianorecital; 5.25 Gra- mofoonplaten; 5.30 De „Continental Five"; 6.15 Kovacs Lajos' orkest; 7.00 Gram.platen; 7.10 Viool en piano; 7.45 PTT-kwartiertje; 8.00 Berichten; Gram.platen; 8.15 Concertge bouw-orkest en soliste; 9.15 Radiotooneel; 10.00 Omroepoidcest; 11.00 Berichten. 11.10 Micha Novy's orkest, en solist. DROITWICH. 1500 M. 11.20 en 12.05 Gram.platen; 12.45 Weth- mar-Trio en sopraan; 1.35 Orgelconcert; 3.20 Gram.platen; 4.20 Cello en piano; 4,50 Northern Ireland Blaasorkest m.m.v tenor; 5.35 Cedric Sharpe Sextet; 6.05 Cricketver- slag; 6.20 Berichten; 6.50 Cembalo-recital; 7.10 Toeristenpraatje; 7.30 Boekbespreking; 7.50 Natuurhistorische causerie; 8.20 Folklo ristische reportage; 9.05 Het Café Colette- orkest, m.m.v. solisten; 9.50 Berichten; 10.20 Buitenlandsch overzicht; 10.35 BBC-orkest, m.m.v. zangsoliste; 11.35 Dansmuziek. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.35 Gram.platen; 11.20 Orkestcon cert; 2.50 Gram.platen; 4.20 Orkestconcert; 5.50 Dito; 8.20 Zang, piano en viool; 9.05 Pa- rïjsch Instr. Kwintet, zang, fluit en voor dracht; 11.05 Dansmuziek (Gr.platen); 11.35 Krettly-orkest. KEULEN. 456 M. 6.50 Oi'kestconcert; 12.20 Populair concert; 135 Nedersaks. Symphonie-orkest; 2.35 Or gelconcert; 6.20 Gramofoonplaten; 9.20 Om- roepkleinorkest en violist; 10.40 Kamermu ziek; 11.35 Orkestconcert. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram.platen; 12.50 Constantin-or- kost; 1.50 5.20, 6.50 en 7.20 Gram.platen; 8.20 Salonorkest en gram.platen; 9.20 Dansmu ziek; 10.30 Gram.platen. BRUSSEL. 484 M. 12.20 Gram platen; 12.50 Salonorkest: 1.50 Gram.platen. 5.20 Dansmuziek; 6.35 Salon orkest; 8.20 Gram.platen; 8.50 Koor- en or kest-concert; 10.00 Gram.platen; 10.30 Dans muziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.30 Felise-kwartet; 9,20 Radiotooneel met muziek; 10.20,Berichten; 10.50 Piano-recital* -11.05 Weerbericht; =11.20 Dansmuziek.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2