HET NIEUWE AVONDBLAD De contractactie in het Visscherijbedrijf. D 21e JAARGANG NO. 166 DINSDAG 19 MEI 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal f 120 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTleN1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE AD VERTENTleN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HJV..V.- Bank te Schiedam. Volkenbondsdag. Volkenbondsdag-1936 is in moeilijke om standigheden gevierd. De actieve voorstanders van internationle toenadering hebben hem jiiettemin gevierd, en met overtuiging. Wij zijn ons wel bewust dat juist in dagen van tegen slag de meeste energie en veerkracht moeten blijken. Moeilijk is dat niet, want de overtui ging wortelt te diep om ooit nog te kunnen worden geschokt. Overal in de wereld wortelt 2Ü, nieuwe generaties groeien op en nemen haar met de kracht der jeugd overZij is gekomen om te blijven. Het moeilijkste is evenwel, te aanvaarden dat het zoo langzaam moet gaan, in een af wisseling van succes en tegenslag, waarbij de nederlagen vaak zwaar te verduren zijn. Zulk een nederlaag heeft de Volkenbond pas weer eens geleden. Er zal nieuw succes op volgen, er zal nieuwe tegenslag na komen. Dat weten wij nu wel vooruit.. Het is een historie van vallen en opstaan, van zoeken en tasten, van falen en slagen. Men schept geen volkenrecht met verdragen en tractaten, al zitten zij juri disch nog zoo knap in elkaar. Er is meer noo dig. En juist dat meerdere eischt tijd Op den achttienden Mei is overal ter wereld, in duizenden artikelen en redevoerin gen, de goede zaak van den Volkenbond be pleit. Gij zegt wellicht: verdient hij dat na zijn treurig falen in Abessinië? en ik antwoord: ja, tenvolle, want men moet zich niet blind staren op een woord, men moet zich niet be perken tot het zien van een nieuw instituut- jn-wording, men moet de toekomst zien. De Volkenbond zooals hij voor ons staat is nog lang niet wat wij wenschen. Ieder onzer wenscht veel en veel meer. De naam drukt veel meer uit dan wat tot dusver is bereikt. Het is maar de vraag of men dat doel voor oogen blijft houden en moedig door zet. of tot diegenen wil behóoren, die bij ieder succes geïmponeerd zijn en bij iederen tegen slag gaan schimpen. Het is een lange, maar een spannende strijd. Ik geloof niet dat mijn generatie het doel bereikt zal zien. Ik hoop slechts dat zij het zoover zal brengen, dat de groote oorlog door strijd en verzet vermeden wordt. Ondanks al len tegenslag is dat tot dusver gelukt. Waar- In de Volkenbond, zooals hij tot dusver ge weest is, ook gefaald moge zijn: hij heeft veel kloven overbrugd en telkens weer tijd gewon nen. Hoe vaak in critieke omstandigheden is het niet gebleken dat tijd winnen al winnen was! De wereld van 1914 sliep en werd door den oorlog verraderlijk beslopen. De wereld van 1936 is klaar- wakker en zich het gevaar wel bewust. Zij is dubbel zoo weerbaar tegen den overval. Een gewaarschuwd man telt voor twee. Er is dan ook zeventien jaar gewerkt aan een nieuwe wereldorde-in-wording, waar over eeuwenlang hoogstens gepraat maar waaraan nooit tevoren zoo gearbeid was. Meent gij dat dit geen verschil maakt? Meent gij dat dit geen vooruitgang betee- kent? Had gij in ernst ooit verwacht, dat zeventien jaar de nalatigheid en wanbegrip pen van eeuwen konden teniet doen? Men zegt u dat deze Volkenbond-in-wording gebouwd is op een onrechtvaardig Verdrag van Versailles en begonnen is als een bond-van- overwinnaars. Dat zeg ik u ook. Ik beaam het. Maar hoe had het ooit anders kunnen begin nen. Hoe kon men in een wereld-vol-interna- tionaal-onrecht een grondslag van interna tionaal recht vinden om op te beginnen? Er hadden andere overwinnaars kunnen zijn. Dat is gansch het mogelijke verschil. De fouten van het begin zouden er niet minder groot om geweest zijn. Men kan ze herstellen. Er is al veel hersteld, er zal meer moeten volgen. Men zegt u ook dat de staten, die Italië's verovering van Abessynië veroordeelen, zelf in het verleden evenzoo gehandeld hebben. Ja, dat beaam ik ook. Is dat een reden om het verloochenen van plechtig-aangegane ver plichtingen goed te keuren? Als men zoo rede neert begint men nimmer aan een hervor ming. Men zegt eenvoudig: er is vroeger on recht gepleegd. Dus mag iedere staat onrecht blijven plegen. De consequentie is: nooit ver betering, nooit internationale toenadering, nooit trouw aan het gegeven woord. Wij moeten willen om te kunnen berei den. Wij moeten beseffen om te kunnen bereiken. Wij moeten vertrouwen hebben, en hesef van plicht. Want het is een plicht. Dat is Maandag overal ter wereld de Mensch- heid toegeroepen. Moge zij het verstaan! R. P. IJMUIDEN het ledental van den chr. bond. „Toenadering" bevat een overzicht van het ledental van de afdeelingen van den Nederl. Bond van Christel. Fabrieks- en Transport arbeiders. Blijkens dit overzicht bedroeg het ledental der af deeling IJmuiden op 1 April j.l. 40o tegen 420 op 1 Januari. Voor de afdeeling Pelsen waren deze cijfers resp. 52 en 57. Besturen adviseeren aanneming van het voorstel van den Rijksbemiddelaar, omdat het een voorstel van den Rijksbemiddelaar is". Nu de tijd nadert, dat de betrokken par tijen zullen moeten beslissen, of zij al dan niet 't voorstel van den Rijksbemiddelaar zullen aannemen, wordt met een des te grooter span ning het resultaat der besprekingen tegemoet gezien. Er hangt voor IJmuiden zooveel af van het „ja" of „neen", dat het waarlijk niet te verwonderen is, dat niet alleen rondom de Visschershaven maar ook bij den middenstand de belangstelling naar den verderen gang van zaken groot is. Bij een oppervlakkige vergelijking tusschen het voorstel van de Reedersvereeniging en dat van den Rijksbemiddelaar krijgt men den indruk, dat het verschil tusschen deze beide voorstellen niet zoo bijster groot is, omdat de Rijksbemiddelaar de aanzienlijke loonsverla gingen wil handhaven. Er is echter een verschil in, welk verschil zoo groot is, dat men in algemeen-en zin spre kende, kan zeggen dat door dit verschil de loonsverlaging bij normale reizen nagenoeg geheel wordt te niet gedaan. Zooals men weet, was in het voorstel der Reedersvereeniging de bepaling opgenomen, dat de leden der bemanning met uitzondering van den schipper gezamenlijk 13 pCt. van de netto-besomming ontvangen, welk „deel" over eenkomstig een vast? schaal onder de beman ning verdeeld moest warden. De tendens van het nieuwe voorstel kan men zoo beschouwen, dat een grooter deel van het risico, vooral bij kustbooten en/of slechts reizen op de schou ders der opvarenden werd afgewenteld. Het bemiddelingsvoorstel van den Rijksbe middelaar Mr. S. de Vries Czn. nu wil een wij ziging brengen in het „deel" der bemanning. Dit zou volgens dit voorstel moeten bedra gen 14 pCt. voor groote booten, 15 pCt. voor tusschenbooten en 16 pCt. voor kustbooten, e. e. a. van de netto-besemming, d.w.z. na af trek van retributie, koopmanskorting, losloon, 1 pCt. voor radio (wanneer aanwezig), 1 pCt. voor echolood (wanneer aanwezig) en 1 pCt. voor V. D. patent (wanneer daarmee gevischt wordt). vIn den regel kan men aannemen, dat de netto-besomming bij kunstbooten, tusschenboo ten en groote booten wordt verkregen door de bruto-besomming te verminderen met resp. 8 pCt., 9 pCt. en 10 pCt. Deze berekening mag niet geheel zuiver zijn, in sommige gevallen, als een gemiddelde mogen we haar wel aan houden. Is het nu juist, dat het voorstel van den Rijksbemiddelaar bij de thans nog van kracht zijnde loonregeling- vergeleken, slechts een kleine loonsverlaging beteekent? Er zijn te veel factoren in het spel om een berekening te maken, die als een betrouwbare maatstaf zou kunnen gelden. Men zou daarvoor aan de hand van de statistieken moeten bepalen het emiddelde aantal reizen per boot per jaar, de gemiddelde besomming der verschillende ty pen en nog vele kleinigheden meer. Nochtans zullen we ons wagen aan een enkele becijfe ring en nemen daarvoor een kustboot, die 'in een jaar f 42.000 heeft besomd in 30 reizen, dus gemiddeld f 1400 per reis. Voor de berekening van het „deel" moet de bruto-besomming verminderd worden met 8 pCt. of f 112. Netto-besomming is dus f 1288. Het „deel" is dus 16 pCt. van f 12313 of rond f200. Van dit deel ontvangt, wederom volgens een globale berekening de stuurman f31. de ma chinist f 37, de 2e machinist f 26-50, matrozen, stoker en kok elk f 21.25. Volgens deze be rekening zou het jaarloon bedragen van den stuurman f1470 (i2 x f45 en 30 x f31), van den machinist f 1770 (12 x f55 en 30 x f37), van den 2en machinist f1395 (12 x f50 en 30 x f26.50), van de matrozen en den stoker f 1177.50 (12 x f45 en 310 x. f21.25) en van den kok f 1057.50 (12 x f35 en 30 x f21.50). Volgens de oude loonregeling zouden voor hetzelfde geval de jaarloonen bedragen; van den stuurman f 1460, van den machinist f 1740, van den 2en machinist f 1420, van matrozen en stoker f 1219 en van den kok f 1093. De tijd ontbreekt ons, om ook voor de andere typen een becijfering te maken Waar het echter in hoofdzaak gaat om de gages der kleine booten, meenden we met een be rekening voor dit type de gevoeligste snaar te hebben getroffen. Als dus alle in de vaart zijnde kustbooten eenzelfde resultaat bereikten als het door ons aangenomen geval, zou er voor de opvarenden geen enkele reden aanwezig zijn om het voor stel van den Rijksbemiddelaar niet te aan vaarden. Er worden echter tal van reizen ge maakt die een veel ongunstiger resultaat op leveren en in zulke gevallen wordt de gage- berekening veel en veel ongunstiger Bij 30 reizen van bruto f 1000 gemiddeld zou een ma troos of stoker volgens de oude regeling f 1125, volgens de door den Rijksbemiddelaar voorge stelde f 1005 per jaar ontvangen. Bij een uitzicht op goede reizen zou het voorstel van den Rijksbemiddelaar niet ongun stig zijn, in het tegenovergestelde geval echter wel, waaruit men zou kunnen afleiden, dat de zomerreizen ongunstiger, de winterreizen wellicht gunstiger zullen zijn. Uit de resulta ten der laatste weken blijkt maar al te zeer, dat besommingen beneden f 1000 lang geen zeldzaamheden zijn. Er wordt nu met de opvarenden nog ver gaderd. Hoe het resultaat hiervan zal zijn is natuurlijk nog niet bekend. Wel weten we, dat de organisatiebesturen adviseeren, het voor stel te aanvaarden, omdat zij groote waarde hechten aan het werk van den Rijksbemidde laar, we zouden willen zeggen „omdat het een voorstel van den Rijksbemiddelaar is". Deze man moet geen last van duizeligheid hebben. Hij is hier te Parijs 100 meter boven den grond bezig een dak te herstellen. Visscherijnieuws in een notedop. Opgelegd. De stoomtrawlers Flamingo en Dolfijn zijn wegens slechte besommingen op gelegd. De vischomzet in Cuxhaven. De omzet aan de vischmarkt in Cuxhaven bedroeg in 1935 ruim 188 millioen K.G. ter waarde van R M. 13.462.324, of 37.246.971 K.G. t. W. van R.M. 2.736.933 meer dan in het voorafgaande jaar. Ook Cuxhaven heeft IJmuiden dus over vleugeld. Er kwamen in de haven binnen 1488 traw lers. 766 zeilvisschers, 21680 kustvisschers en 12 vrachtbooten. Van de binnengekomen traw lers hadden 837 in de Noordzee, 375 onder IJs land, 137 in de Barendszee, 14 bij het Beren eiland, 93 aan de Noorsche kust en 2 in de Iersche Zee gevischt. OPENBARE VOORDRACHTSAVOND. De leerlingen der IJmuider Muziekschool, di recteur de heer P. Grin Jr., zullen hedenavond, in het gebouw voor Chr. Belangen aan het Enschedéplein een openbare voordrachtsoefe ning geven. In verband met het zeer uitgebreide pro gramma zal deze uitvoering om half acht be ginnen. VOOR DEN- -KANTONRECHTER De werkloosheid. J.l. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekenden ingeschreven 441 bouwvakarbeiders, 372 metaalbewekkers, 52 kantoorbedienden, 28 in vr. beroepen, 35 hout bewerkers, 38 landarbeiders, 544 visschers, ha ven- en transportarbeiders, 693 losse en fa brieksarbeiders, 323 in overige beroepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 19 bouwvakarbeiders, 29 metaalbewerkers, 10 kan- tooi'bedienden, 30 dienstboden en fabrieksar beidsters, 66 losse en fabrieksarbeiders, 7 in overige beroepen. Het totale aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2697 tegen 2737 in de vorige week. DE GROENTEN-DISTRIBUTIE Van den directeur van M. H. ontvingen wij het volgende verslag: Op 10 Februari 1936 werd begonnen met het verkrijgbaar stellen van goedkoope groenten voor werklooze arbeiders en armlastigen door middel van de Nederlandsche Groenten- en Fruit Centrale te Den Haag. Voor den verkoop der groentenkaarten en administratie werden 2 personen, voor den winkel 4 personen te werk gesteld. Van het personee^ in den winkel werden er 2 belast met het afgeven van de groenten, één voor het aanvoeren en het sorteeren der groenten en één voor toezicht op de afgifte en controle van de aangekomen groenten en emballage. De kaartverkoop werd bepaald op lederen dag van 's morgens 9 uur tot 10.30 uur in het stempellokaal aan de Lorentzstraat en 's mid dags van 1.30 uur tot 4 uur boven de Arbeids beurs aan den Zeeweg. De winkel is geopend iederen dag van 9 uur tot 12 uur en van 1.30 uur tot 4 uur, uitgezon derd den Maandag en Zaterdagmiddag. De Maandag wordt gebruikt voor het schoonma ken van den winkel. Op 23 Maart moest het personeel van den winkel met 1 persoon worden vermeerderd in verband met de steeds grooter wordende druk te, terwijl op 13 April één der tewerkgestelden weer in het particuliere bedrijf aan 't werk kwam en direct door een ander moest worden vervangen. Voor den verkoop ontvingen wij van de Ned. Groenten- en Fruitcentrale 2 soorten kaarten n.l. voor versche groenten alleen en voor ver- sche en gezouten groenten gecombineerd. Voor ieder gezin werd beschikbaar gesteld 4 pond per gezinslid per week en wel 4 pond versche gi'oenten of 3 pond versche en 1 pond gezou ten groente tegen den prijs vaxi respectieve lijk 3 en 9 cent per K.G. Van 17 April af kregen wij ook kaartexi voor peulvruchten. Op deze kaarten werd beschik baar gesteld 4 pond versche groenten en 1/2 pond peulvruchten per gezinslid per week. De pr::- voor de peulvruchten bedraagt 6 cent per pond. Den eersten tijd kregen wij alleen gezouten gx'oenten en stapelgroenten zooals: koolraap, roode kool, witte kool, wortelen, uien, ?nz. In de week van 28 Maart-3 April ontvingen wij echter reeds de eerste versche groenten. In de eerste 3 maanden werden verkocht 5025 gezinskaarten tot een totaal bedrag van f 1601.13. Deze kaarten omvatten 2083 gezins leden, terwijl hierop verkrijgbaar was 36016 K.G. versche groente, 5650 K.G. gezouten groente en 101 1/4 K.G. peulvruchten, totaal 41767 1/4 K.G. Aan gezouten groenten werd aangevoerd: 4 vaten andijvie, 13 vaten spercieboonen en 21 vaten snijboonen, tezamen 7600 K.G. bruto. Hiervan moest worden afgekeurd 70 K.G.; aan pekel ging verloren 1225 K.G.; op bonnen werd afgegeven 5455 K.G. en ingewogen werd 295 K.G. Aan versche groenten en peulvruchten ont vingen wij het volgende: 2587 K.G. andijvie, 399 K.G. appelen, 1400 K.G. bieten, 300 K.G. knolselderij, 2055 K.G. gele kool, 1545 K.G. wit te kool, 835 K.G. roode kool, 10040 K.G. kool raap, 24 K.G. peterselie, 113 K.G. rabarber, 5713 K.G. prei, 1510 K.G. raapstelen, 265 K.G. radijs, 3538 K.G. sla, 5212 K.G. spinazie, 5620 K.G. uien, 7723 K.G. wortelen en 150 K.G. erw ten, totaal tezamen 49029 K.G. Hiervan moest in totaal worden afgekeurd 9903 V2 K.G.; op bonnen werd afgegeven 33125 3/4 K.G. en in gewogen werd 5421 1/4 K.G. De producten waren over het algemeen van goede kwaliteit. Vernielingen in parken en plantsoenen. Een maanwoord van Burgemeester en Wethouders. Burgemeester en Wethouders berichten: Wij hebben tot onze teleurstelling in den laatsten tijd moeten constateeren, dat in de gemeentelijke parken en plantsoenen erger lijke vernielingen worden gepleegd. Deze vernielingen zijn niet alleen toe te schrijven aan de schooljeugd, ook andere per- soixen maken zich daaraan schuldig. Deze betreurenswaardige feiten geven ons aanleiding, het publiek ernstig onder het oog te brengen, dat de parken en plantsoenen er zijn om de ingezetenen in de gelegenheid te stellen van het natuurschoon te genieten. Daarom is ook aan het publiek een groote mate van vrijheid gelaten. Er zijn echter personen, die van deze vrijheid een on welvoegelij k ge bruik maken en door hun gedragingen niet alleen schade berokkenen, maar ook aanstoot geven aan en hinderlijk zijn voor anderen. Men bedenke, dat de instandhouding van de parken en plantsoenen van de gemeente zware offers eischt. Laat het publiek daarom toonen dit bezit op prijs te stellen, door zich in de openbare wandelplaatsen ordelijk te gedragen en het plantsoen te ontzien Men zij gewaarschuwd, dat voortaan streng politietoezicht zal worden uitgeoefend en bij het constateeren van overtredingen onmiddel lijk proces-verbaal zal worden opgemaakt. Bij een overtreding in het park Velserbeek zal betrokkene tevens gedurende langen tijd de toegang tot gemeld park woeden ontzegd Voorts wordt er aan herinnerd, dat artikel 5 der verordening op het gebruik van het park „Velserbeek", waarin is bepaald, dat kinderen beneden den leeftijd van 12 jaren niet dan onder behoorlijk geleide in het park worden toegelaten, streng zal worden toegepast. GRATIA-PLATO. Het bestuur van Gratia-Plato verzoekt ons plaatsing van het volgende: Nu de zomertijd is aangebroken zal ook weer de beoeféning van de athletiek ter hand wor den genomen. Daartoe is de volgende regeling gemaakt. De Woensdag is bestemd voor de zaalgymnastiek, terwijl op Donderdag de athletiek op het V.S.V.-terrein zal worden beoefexid. Deze rege ling gaat a.s. Woensdag, 20 Mei in. Alleen op Donderdag 21 Mei (Hemelvaartsdag) wordt de athletiek verzet op Vrijdag 22 Mei. Woensdag: gymnastiek kleuters van 4%—5%; jongste meisjes van 5'/26Vz', oudste meisjes van 6 3/4—7 3.'4, jongens van 7 3/4—8 3/4, dames en heeren van 8 3/4—10. Donderdag athletiek van 78 oudere meisjes en jongexis. van 8—10 dames en heeren. RADIODISTRIBUTIE. Het Comité verzoekt ons te melden, dat in schrijving voor het verkrijgen van een steun- bon voor de maand Juni voor de Radio Cen trales in de gemeente Velsen geschiedt: voor de Kennemer Centrale op Vrijdag 22 Mei van 89 uur en uitreiking op Donderdag 28 Mei van 78 uur; voor Velsen Noord op Vrijdag 22 Mei van 6V2—7V2 uur en uitreiking op Don derdag 28 Mei van 6V2IV2 uur; voor de Cen- tralen Huisman en v. d. Broek inschrijving op Vrijdag 22 Mei en uitx-eiking op Vrijdag 29 Mei van 78 uur. Het Comité wijst er op, dat inschrijving bij de exploitanten aan huis niet meer worden ge- accepteei'd. tent-evangelisatie. Van Zondag 24 tot exi met Zondag 31 Mei zullen er in de Evangelisatie-tent, die geplaatst wordt op het terrein aan den Velsenduinweg, naast de Geref. Kerk, iederen avond bijeen komsten plaats hebben Verschillende sprekers, zullen het woord voeren, zangkoren verleenen hierbij medewer king. Duur passeeren. Op den Rijksweg van Velsen naar Haarlem was een automobilist voorbij een bestelauto gereden, die zelf weer een motor passeerde. De automobilist, die heden voor den kantonrech ter had moeten verschijnen, doch er niet was, had met zijn linkerwiel op de grasberm aan den linkerkant van den weg gereden naar een brigadier der rijksveldwacht vertelde. De amb tenaar van het Openbaar Ministerie eischte tegen den onvoorzichtigen rijder f 10 of 6 da gen hechtenis en overeenkomstig dezen eiscb werd de man bij verstek veroordeeld. Beerputten op de Regenwaterafvoer aangesloten. Onder de gemeente Velsen hadden twee bou wers de beerputten die bij de door hun ge bouwde woningen hoorden aangesloten op de stapelputten, waarin het regenwater werd ver zameld en die op de rioleering waren aange sloten, terwijl hiervoor geen gemeentevergun ning was gegeven. Dat zou ook nooit gebeurd zijn want de gemeente had met het bestuur van den nabijgelegen polder een overeenkomst waax-bij werd toegestaan dat het regenwater werd geloosd in de polderwateren. Natuurlijk wenschte men geen loozing van den inhoud der beerputten. Beide verdachten wezen op de moeilijkheid van den hoogen waterstand ter plaatse, die de stapelputten ontoereikend de den zijn. De ambtenaar eischte tegen hen f 25 of 10 dagen. De kantonrechter maakte hier van f15 of 15 dagen. Geen woonplaats verandering opgegeven. Een kapper had zijn zaak van Haarlem naar Velsen overgeplaatst in September 1935 en had zelf ook tot 22 April in die gemeente gewoond. Hiervan had hij al dien tijd geen aangifte ge daan, zooals vereischt wordt, niettegenstaande herhaalde aanmaningen. Dit vond de ambte naar een verregaande nonchalance, die op on wil begint te lijken. Hij vroeg f 5 of 3 dagen, waarmee de kantonrechter het eens was. Clandestien een vracht steenen vervoerd. Een schipper, afkomstig uit een klein dorpje aan den Waal had van Gent een partij steen naar Velsen vervoerd, zonder van de Bevrach tingscommissie vergunning te hebben gekre gen. Hij dacht dat hij geen vergunning noodig had, omdat het vervoer traject buiten het ge bied van de Bevrachtingscommissie van den Rijn viel. Eexi arrest van den Hoogen Raad heeft echter uitgewezen, dat men zelfs in zoo'n geval een vergunning moet aanvragen bij de Bevrachtingscommissie, in wier ressort de vervoerder staat ingeschreven. De eisch luidde f 15 of 10 dagen, het vonnis f 10 of 5 dagen. De schuit voldeed niet aan de eischen. Voor den kantom-echter verscheen een ka naalwachter, die den historischen naam van Michiel Adriaan de Ruyter droeg, doch wiens werkkring zich beperkte tot het aanhouden van schepen om tegen wetovertredende schip pers proces-verbaal op te maken, in tegenstel ling met de gewoonte van zijn roemruchten naamgenoot die er meest wat anders mee placht te doen. Deze kanaalwachter dan had een vaartuig gezien, dat veel te diep in het water lag (de schuit had bovendien geen vast dek) en dat onzichtbare boordlichten had, be nevens een toplicht dat niet 2 meter boven het dek zat en dat onvoldoende licht uitstraalde. De eisch luidde f 6 of 3 dagen en f 3 of 1 dag, terwijl de kantonrechter den schipper bij ver stek veroordeelde tot twee boetes van f3 of twee maal drie dagen. Bij de Vinkenbrug is eenigen tijd geleden een wagen van een 46-jarigen koopman uit de Haarlemmermeer door de tram aangereden. De bestuurder van den wagen had achterom zitten kijken naar een dronken chauffeur en was zoo de trambaan naar Amsterdam opgere den. De wagenvoerder der N. Z. H. had niet meer kunnen remmen. De voorste wagen was beschadigd. De ambtenaar eischte tegen den onoplet- tenden koopman f 10 of 6 dagen met toewij zing van de vordering wegens schadevergoe ding. De kantonrechter veroordeelde den- man, -• overeenkomstig den eisch.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1