'•!^ARGANGN°''- HET NIEUWE AVONDBLAD IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. al>vertenticn1—regels 0.75. Elke regel meer Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten- Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ties Tan Vraas en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelLugen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIeNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de register? zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden: 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Spil Gezocht. De Keuzecommissie van den Koninklijken Nederlandschen Voetbalbond zoekt een nieu wen spil voor het .Nederlandsch Elftal. Ande- riessen, van Ajax, zal weldra aftreden. Hij had het al eerder willen doen, en de Keuze- Commissie weerhield hem er toen nog van, maar op den duur blijkt het hem niet mo gelijk het nationale spil-schap te blijven combineeren met zijn evenzeer nationale be roep. Hij is namelijk portier van de Neder- landsche Bank, en wie eischt trouwer bewa king, in dezen tijd, dan de Gulden? In het officieel orgaan van den K.N.V.B past de Keuzecommissie thans een ongewoon middel toe. Zij roept gegadigden op voor de functie van spil van het Nederlandsch Elf tal! Als voorwaarden stelt zij alleen maar een lichaamslengte van minstens 1 M. 80 en een robust postuur, zooals b.v. dat van An- deriessen. Sollicanten moeten een stoomcur sus van minstens drie maanden onder lei ding van de Bonds-oefenmeesters volgen. Zij krijgen een grondige technische opleiding, hun uithoudingsvermogen en hun spelken- nis zullen worden opgevoerd en een vierde klasser zal zich evengoed kunnen aanmelden als een speler uit een le, 2e of 3e klasse club. Iedere soldaat, zei Napoleon al, heeft den maarschalkstaf in den ransel. Met 40 of 50 candidaat-spillen op den stoomcursus denkt de commissie den idealen man te zullen vin den. Zij heeft tot deze nieuwe methode van selectie besloten omdat zij op het moment geen enkelen speler kent, die met eenige kans op het succes, waaraan wij gewend zijn, deze moeilijke plaats zou kunnen bezetten. Ik weet niet of de Keuze Commissie van den K. N. V. B. zelf de diepe, kenmerkende menscheliikheid van haar oproep begrepen heeft. Zoekt niet overal en altijd de mensch weer naar de spil, om wien alles draaien moet? Het individu zoowel als de maat schappelijke en staatkundige organisatie zijn telkens weer op zoek haar den spil. Verlangend ziet het jonge meisje uit naar hem, om wien haar leven draaien zal. Min of meer weifelend zoekt de jonge man naar haar, die dezelfde rol zal vervullen. Geprikkeld snort de bedrijfsdirecteur sta pels brieven door, en laat reeksen sollicitanten voor zich verschijnen, op jacht naar den spil voor zijn nieuwe afdeeling of bijkantoor. En op hetzelfde uur vergaderen het bestuur van de zangvereeniging, de Raad van commissa rissen van de groote N.V., en vragen zich af waar de nieuwe voorzitter, de nieuwe direc teur gevonden moeten worden Ergens dichtbij peinst eenzaam de moedelooze, wien de levens kunst ontgleden is en zoekt wanhopig naar nieuwe levenswaarden, naar den spil, dien zijn bestaan ontbeert. Overal, overal de jacht op den spil Gansche volken plegen te wachten op en te verlangen naar hun aangewezen minister president, die soms een dictator blijkt te we zen als zij wat al te lang geaarzeld hebben. De gansche beschaafde wereld snakt sinds eeuwen naar een spil, en nu zij er eindelijk een aan het opleiden is in Genève wordt zij kwaad als haar pogingen om het in een stoom, cursus voor elkaar te brengen mislukken. On danks het feit, dat de gansche fout bij de oefenmeesters ligt en niet bij dezen zwaarst beproefden aller spillen, die op den jeugdigen leeftijd van 17 jaar al geweldige blijken van uithoudingsvermogen heeft gegeven, om te zwijgen van zijn lengte en zijn vervaarlijken lichaamsbouw. Gij, Keuze Commissie van den K.N.V.B., moogt gelukkig geprezen worden omdat gij de redelijke kans bezit uw spil-probleem in een stoomcursus van drie maanden op te lossen. Gij zijt wel zeer begenadigd! Hoevelen onzer kunnen dat? Welke directeur-zoekende maat schappijen, welke op-voorzitters-jagende ver enigingen, welke leiding-looze regeeringen, welke onaantrekkelijke jonge meisjes en welke slechtbezoldigde jongelingen zijn in staat een stoomcursus met 40 a 50 candidaten te openen en er dan nog bij te zeggen: ook de vierde klassers mogen meedoen? Ik zyeeg nog van den moedelooze: zelfs dokter Freud, die net tachtig geworden is en er zoo verschrikkelijk veel van weet, zal hem biet in drie maanden aan een nieuwe levens houding kunnen helpen. Maar gij, K. C. van den K. N. V. B„ durft dit bestaan! Gelukkige K. C. Gij vreest dat sommigen uw oproep badineerend zullen be groeten. Trek het u niet aan Zij zullen u tevens benijden. Ik wensch u, koene spilzoekers, succes! R. P. PERSONALIA. De heer A. van der Windt, expert bij de Scheepvaart-Inspectie zal met ingang van 1 Januari a-s. in gelijke functie worden overge plaatst naar Scheveningen. IJmuider Muziekschool. Openbare voordrachtsoefening. Ais laatste avond in dit ten einde spoedend muziekseizoen vond in het Gebouw voor Chr. Belangen de openbare voordrachtsoefening plaats van de leerlingen der IJmuider Muziek school, waarvan de heer P. Grin Jr. direc teur is. Voor deze leerlinguitvoeringen bestaat altijd een flinke belangstelling van de zijde van de familieleden der executanten en het was dan ook een goed bezette zaal, die door den heer Grin met een welkomstwoord namens dit in stituut werd toegesproken. Het programma bevatte een 30-tal werken voor piano en viool in soli, duo's en trio's, die door de resp. executanten in vlot tempo, de een meer. de ander minder gelukkig, werden uitgevoerd. Bij allen viel echter duidelijk waar te nemen, dat aan het elementaire muziek- onderricht de zorg wordt besteed, welke voor een dergelijke scholing van den leerling noo dig is. Van de jonge pianistengarde waren het Piet Manoth, Wouda Neet, Gerard Tuinstra, Atie Grin, Beb v. d. Eykhof, Beb van Vliet, Zijtje Visser, Beb van Gelderen. Coba Havingh, Cor Zwemmer, Rika Boerema en Cor Keesman, die met jeugdigen moed den naam der IJmuider Muziekschool verdedigden. Zij ontvingen dank baar applaus voor het gebodene. Van hen waren Gerard Tuinstra, Atie Grin, Cor Keesman en vooral Zijtje Visser zeker niet de minste. De a.s. Menuhin's waren vertegenwoordigd door Kees Groet, Piet Grin, Bertus Visser, Gerrit Baljet en Emil Jenninga, die al naar hun aanleg het door hen ingestudeerde uit voerden en daarbij hun in grootere of minder groote mate aanwezig muzikaal gevoel verrie den. Gerrit Baljet beschikt over een zuiver ge hoor. een eerste vereischte voor beoefenaars van het snarenspel. Nu nog wat steviger streek en hij is op weg een uitblinker aan deze school te worden. Een gedeelte uit het 2e Seitzconcert werd door Jan v. d. Starre als veelbelovend leerling vaardig voorgedragen. Koen Wijker bewees al eens meer een strijk instrument onder den kin gehad te hebben en gaf met Schumann's Traumerei verdienstelijk vioolspel ten beste, dat in streek en zuiverheid mooi verzorgd was. Gecombineerd spel hoorden we van Annie de Haan en Rika Boerema (4-handig) met een vlot gespeelde wals, Henny Ballast. Remko Mooi en Jopie Venus in een muzikaal voorge dragen mandolineduo met piano en een trio violen met pianobegeleiding, dat bestudeerd van ensemblespel was. Onder de gevorderde pianoleerlingen nemen Bep de Waal en Annie v. Workum een voor aanstaande plaats in en zij besloten met hun optreden het programma. Alvorens zij aan de beurt waren kwamen nog Annie de Haan stevig van aanslag (voordracht kan losser) Mien de Waard (forsch maar genuanceerd spel) en Jopie Venus (die zich vrij onverschillig van haar les kweet en het toch zeker wel beter kan). Annie v. Workum had met het Faust Ballet geen gemakkelijke taak; het fraaist slaagden de nrs. 3 en 6. De opvatting van nr. 4 verschilt van de gangbare en is niet beter dan deze. De kracht van mej. v. Workum ligt in haar voor dracht van een werk. Wellicht kiest zij een volgende maal eens een zuiver pianowerk in plaats van deze volhandige bewerking van een orkestpartituur. Muzikaal van aanvoelen en uitvoering was Bep de Waal's Frühlingsrauschen; zoodat hier veel te waardeeren viel. Maar meer nog kon ons Kuhlau's werk voldoen, dat een fraai stuk pianospel werd, dat de toehoorders ten zeerste geboeid heeft. Met eenige welgemeende woorden overhan digde de heer C. Visser Hzn. den directeur en mevr. Grin namens de leerlingen der school eenige geschenken als blijk van hun waardee ring en die hunner ouders voor het opvoeden de werk, dat de heer Grin met zijn muziek- onderricht verricht, waardoor de IJmuider Muziekschool zich een vaste plaats in de rij dezer instituten verworven heeft. OPENING BLAUWE WEEK. Ter gelegenheid van de opening van de Blauwe Week organiseert het Centraal Drank- weer-Comité in de gemeente Velsen heden avond een rijwieltocht door de gemeente. Het vertrek vindt te half acht plaats van het Vel- serduinplein. OPENBARE MEETING VREDESBEWEGING. De vereenigde vredesbeweging in de ge meente Velsen belegt morgen bij gunstig weder een openbare meeting op het land van den heer Van Heijst aan de Jacob Catslaan hoek Doodweg te Driehuis. Het woord wordt gevoerd door Gé Nabrink over „De oorlog dreigt". De meeting begint 's morgens 10 uur. LENTELUCHT MET EEN BIJSMAAKJE. Overal geniet men tegenwoordig van de heerlijke lentelucht. Behalve dan bij ons in IJmuiden, waar de lentelucht een leelijk bij smaakje heeft. De vorige week tijdens Noordenwind hebben we volop kunnen genieten van de kolendamp en andere typische Hoogoven-geuren. En aan de Zuidzijde is de lucht thans vol van geuren, die verspreid worden door de puf Men laadt daar puf in vrachtauto's en gaat daarbij zoo onhygiënisch te werk, dat de slijm, die uit de auto's druipt, tusschen de rails loopt, waar door zich eenige vieze slijmkanaaltjes vormen. Het zou niet kwaad zijn, als in de politie verordening een bepaling werd opgenomen, dat het vervoer van puf, althans in het warme jaargetijde, alleen in overdekte tanks moet geschieden. Want men vindt de sporen van deze auto's niet alleen aan de Zuidzijde, maar ook langs den weg, die deze auto's door de gemeente volgen. Ën als straks de wind weer in den Zuidwesthoek komt, krijgen we die geuren weer volop ook in IJmuiden te genieten. WANDGEDIERTE. ABSOLUTE VERDELGING (zonder iets te beschadigen), onder geheimhouding en schrif telijke garantie. ZUI VERONDERNEMING „RADICAAL", GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657. (Adv. Ingez. Med.) OPENBARE VERGADERING V. V. S. U. Gisteravond werd in het lokaal Willebrord- straat een openbare vergadering van de V. V. S. U. gehouden. In deze vergadering, die ma tig bezocht was. werd gesproken over het jodenvraagstuk in de Sovjet Unie. De heer Cardozo besprak allereerst het klassen_ en rassenvraagstuk, zooals zich dat in de tegenwoordige, d.w.z. kapitalistische samen leving voordoet. Deze vraagstukken brengen somtijds, zooals in Duitschland voor sommige groepen veel ellende mee. Indertijd, onder het Czaristisch regiem in Rusland, werd het joden dom miskend en verdrukt. Met voorbeelden werd dit aangetoond. Na de revolutie is dit in Rusland in alles veranderd. In Rusland is, zegt spreker, in den goeden zin van het woord, alles gelijk geschakeld. Dat wil zeggen, ieder mensch is daar gelijk en het kapitalistisch stelsel heeft er afgedaan. Wie in Rusland aan dit stelsel wilde vasthouden, moest met het stelsel ten onder gaan. Spreker erkent, dat er ook onder de joden in Rusland zijn geweest die aan het oude stelsel wilden vasthouden en daardoor over zich zelf ellende hebben ge haald. Deze gevallen worden door sovjetvijan- dig gezinden aangemerkt als anti-semitisme. Voor alle rassen, die in het- groote Rusland wonen, zoowel voor Tartaar, kozak als Turk- meniër is het rassenvraagstuk evenals voor het jodendom tot oplossing gekomen. Dit is, zegt spr. in kapitalistische landen onmogelijk. De Sovjet Unie wist in de eerste dagen ook niet wat met de joden, omdat die niet konden werken, te beginnen. Voorheen was voor een jood in Rusland geen plaats in een of ander bedrijf. Direct is men begonnen joodsche rayons te stichten waar men vooral de jon geren laat werken en onderrichten in land bouw en veeteelt. Hiertoe is in Oost-Siberië in Byrobytsan een groote Joodsche Kolonie ge sticht die op 7 Mei 1934 tot autonome repu bliek werd geproclameerd. Met tal van cijfers en voorbeelden toont spreker aan den snellen vooruitgang, die hier plaatsheeft. Niet alleen groote veeteelt, maar enorme industrieele wel vaart is het kenmerk van Byrobytsan. Vervol gens werden andere joodsche rayons door den heer Cardozo besproken. Het rassenvraagstuk zegt spr., en in het bijzonder het jodenvraag stuk is in de Sovjet-Unie opgelost. De jood wordt daar evenals anderen tot de hoogste ambten uitgeroepen. Litwinoff gedelegeerde S. U. bij den Volkenbond is, zegt spr., een jood. De regeeringscommissaris in Moskou, ingenieur Karganowitz, is eveneens een jood en in den generalen staf vindt men joden. Jo denhaat en jodenprogroms, zooals in het ver leden, vindt en kent men niet meer. Tegenover dezen toestand waarin de jood thans leeft in de Sovjet Unie stelt spreker den toestand van den Jood in Palestina. In Rusland vrede en welvaart, in Palestina vervolgingen en dood slag. Dit komt omdat, volgens spreker, Palesti- na's opbouw plaats vindt onder kapitalistisch winstbejag en in de Sovjet gaat het voor allen en door allen, waar alle winst en over productie uit den booze is. Tot slot werden eenige brieven van Russi sche joden voorgelezen. Hierin werd de lof trompet op de Sovjet-regeering geblazen en dankten allen voor den zegen die hun door het socialisme geworden is. Met een opwek kend woord om lid te worden van de V. V. S. U. werd de vergadering, die opgeluisterd werd door muziek van de Three Quiksband, ge sloten. LANDAVOND GEREF. JEUGDCENTRALE. Evenals vorige jaren zal de Gereformeerde Jeugdcentrale ook dezen zomer wederom een landavond houden, die onder leiding staat van Ds. R. J. van der Meulen. Als sprekers zullen optreden Ds. A. de Bindt en Ds. W .G. Harrenstein. Het slotwoord zal gesproken worden door Ds. H. Holtrop. De landdag wordt gehouden 17 Juni a.s. in het Heerenduin en wordt opgeluisterd door muziek van „Wilhelmina" en zang van „Hal leluja". De 2 meter 30 lange tamboer-majoor uit het Abessynische leger, Balahoe, eens de parasol- drager van den negus,.die door de Italianen wegens plundering en spionnage ter dood ver oordeeld en gefusilleerd werd. Visscherijnieuws in een notedop. Opgelegde traivlers. De trawlers Claesje. Christine. Poolzee en Bloemendaal zijn voor- loopig uit de vaart genomen. Goedkoope visch. De vischprijzen zijn de laatste dagen weer buitengewoon goedkoop, hetgeen tengevolge heeft, dat de trawlers zeer slechte reizen maken. Goede Noordzeekabel- jauw wordt zelfs verkocht tegen f 6 per kist van 125 K.G. of ca. 2\2 ets. per pond; de fijn ste tongen en de lekkerste tarbot brengen 35 a 40 ets per K.G. op. Koude-industrie in Rusland. De vries- en koel-industrie heeft zich de laatste jaren sterk ontwikkeld. Telde Rusland in den Tzarentijd slechts 6 of 7 kleine koelinrichtingen, thans bedraagt dit aantal 26 met een totale opslag capaciteit van 28670 ton en een dagelijksche vriescapaciteit van 900 ton. De productie be vroren visch bedroeg in 1935 voor het geheele land ca. 140.000 ton, waarvan 30.000 ton van de Moermanskust. De viscliaanvoer in Duitsche havens. Gedu rende de week van 49 Mei werd aan de vischmarkt Altona—Hamburg aangevoerd door 4 Noordzeebooten 184.200 K.G. door 2 IJslan- ders 180.100 K.G door 1 trawler van de Noor- sche kust 113.800 K.G. De totale aanvoer be droeg dus slechts 478.100 K.G. In Cuxhaven kwamen in bovengenoemd tijdvak binnen 36 visschersvaartuigen met 1.068.700 K.G. zee- visch, waarvan 8 Ncordzeetrawlers met 291.650 K.G., 6 IJslandbooten met 434.373 K.G., drie van de Lofodden met 330.467 K.G. en verder 19 kustvisschers met 12.230 K.G. In Weser- münde-Bremerhaven kwamen binnen 34 stoomtrawlers met 2.635.900 K.G. zeevisch. Hiervan kwamen 13 trawlers met 1.271.500 K.G. van de Noorsche kust, 17 trawlers met 1.240.350 K.G. van IJsland en 4 trawlers met 124.050 K.G. van de Noordzee. Aantal traivlende loggers vermindert snel. Nu het haringseizoen is aangebroken, worden tal van loggers uit de trawlvisscherij genomen om de drijfnetvisscherij te gaan uitoefenen. Bovendien zijn vele trawlloggers, die niet aan de haringvisscherij gaan deelnemen, in ver band met de slechte resultaten der laatste weken, voorloopig opgelegd. EEN REDDER BELOOND. De regeering heeft een gouden horloge met inscriptie toegekend aan den schipper van den Belgischen trawler Transport Union van Ostende wegens het redden van de bemanning van den op de Noordzee gezonken logger Cor nelia Maria SCH 135. BRUILOFTSFEEST MET EEN ON-FEESTE- LIJK SLOT. Een bruiloftsfeest, dat Maandag ten huize van een ingezetene werd gegeven, vond een on-feestelijk einde, doordat des nachts een hevige ruzie tusschen eenige feestvierders ont stond, die eindigde in een vechtpartij. De politie heeft eenige ruziemakers van het tooneel verwijderd. ERNSTIGE AANRIJDING IN DE KALVERSTRAAT. Dinsdagmorgen is in de Kalverstraat bij een verkeersopstopping de heer M. wonende in de Ahornstraat aangereden door een in Haarlem thuisbehoorende motorbakfiets. Nadat door dr. Van der Kooi de eerste hulp was verleend, werd de heer M. naar het Anto- nius Ziekenhuis overgebracht, waar een bek kenfractuur werd geconstateerd. TUINCONCERT DE EENDRACHT. Zaterdagavond 13 Juni a.s. geeft de harmo niekapel „De Eendracht" der papierfabrieken Van Gelder Zonen het eerste buitenconcert van dezen zomer in het park van het gebouw Concordia. DRUKTE AAN DE PAPIERFABRIEK. Nu het houtseizoen weer in vollen gang is en er tal van houtbooten voor de papierfabriek arriveeren, zijn er voor de lossing en het ver werken van het aangevoerde hout vele losse arbeiders aangenomen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: T. RoobolHofer, z-, IJmuider- straatweg 55, IJmuiden; W. K. M. Wijngaar denBrouwer, d., Middend.weg 42, Santpoort; T. Vellema—van Os, d-, Planciusstraat 42, IJmuiden; A. Schotvanger—Meijne, z., Schulp weg 92, Velsen (N.); A. J. Buis—van der Wel, z., Hobbemastraat 7, IJmuiden; A. Portengen— Wijker, z-, Willemsbeekweg 127, IJmuiden; E- M. Schepers—Roza, d.. Ahornstraat 32, IJmui den; J. DijkhuizenVlaanderen, z., Tuinders- hofje 3, IJmuiden; M. F. Plooij—van Zantvliet, d., Rooswijkerlaan 86, Velseen (N.). T. V. IJ-NIEUWS. Vraagteeken-fietstocht op Hemelvaartsdag. Het bestuur van T. V. IJ schrijft ons: Voor degenen, die op den laatsten oefen avond verhinderd waren aanwezig te zijn, her inneren we er nog even aan, dat voor alle de- mes- en heerenleden op Hemelvaartsdag een fietstocht is georganiseerd. Vertrek om 9 uur van het Kennemerplein. Introductie is toe gestaan. Het doel van den tocht blijft een verrassing. Boterhammen meenemen! Op Zaterdag 23 Mei zal een fietstocht voor de meisjes en jongens plaats vinden. Vertrek 2 uur, eveneens van het Kennemerplein. Ieder meisje en iedere jongen mag een vriendje (vriendinnetje) meenemen. Het athletiekseizoen is weer begonnen. lede ren Maandagavond oefenen de adspiranten van 6—7 uur en de dames en heeren van 7 uur af op het veld achter het Stormvogels- terrein. Komt u allen'trouw oefenen, want over 5 weken staan we al weer voor het eerste deel van de athletiekcompetitie van den Ken- nemer Turnkring. SANTPOORT AVONDSCHOOLONDERWIJS. Op initiatief van den heer Van Leeuwen, hoofd der R.K. school alhier, belegde de kring Santpoort van den R.K. Volksbond een verga dering. welke werd gehouden in botel „De Weyman". Het doel der vergadering was de schoolvrije jeugd meer ontwikkeling bij te brengen. Vijf en twintig bestuurders van verschillen de organisaties hadden aan de oproeping ge hoor gegeven. Voorts merkten wij op pater Strijbosch, moderator der R.K. Volksuniversi teit te Driehuis, den pastoor en kapelaan der parochie en het schoolhoofd den heer Van Leeuwen. Als eerste punt kwam aan de orde: „Is het noodzakelijk, dat de schoolvrije jeugd ontwikkeling krijgt?" Eenstemmig was men het hiermee eens en men behandelde toen de vraag: „Wat moet onze jeugd als ontwikkeling worden bijgebracht?" Het meerendeel toch der in aanmerking komende jongens komt in deze omgeving terecht bij den land- en tuinbouw, aldus pater Strijbosch, en het onderwijs daar in is voor hen van veel belang. De heer Van Leeuwen merkte op, dat het onderwijs daarin slechts volkomen vruchtdragend kan zijn, als vooraf een tweejarige cursus in rekenen, taal, stijl en eenige natuurlijke historie werd ge geven. Ven' :t beval spr. nog aan geschiedenis en licht verteerbare apologie en achtte 100 lesuren per winter, verdeeld over twee avonden van twee en een half uur per week voldoende. Voorts achtte spr. het best de leerlingen een kleine, bijdrage in de kosten te doen betalen en een fonds van f 150 bijeen te brengen door de organisaties al of niet met medewerking van particulieren. De voorzitter, de heer De Jong, wees nog eens op de noodzakelijkheid van voortgezet onderwijs en zeide het als een gemis te gevoe len. dat op de lagere school niet of te weinig over groote katholieke mannen van voorheen en thans werd gesproken. Na eenige besprekingen werd besloten een commissie samen te stellen, die de zaak ver der zal behartigen, zoodat in den komenden winter het onderwijs kan aanvangen. Door den Volksbond, Deus Dedit, de R.K. Propagandaclub. den L. T. B„ de Spaarkas en de R. K. S. V. „Santpoort" zal te.i spoedigste een lid voor genoemde commissie worden aangewezen. Koopt Zomerpostzegels. Het Comité voor de Zomerpostzegels (welke bijzondere zegels worden uitgegeven ten be hoeve van noodlijdende kunstenaars en hulp behoevende t.b.c.-lijders) heeft aan het koo- pén dezer bijzondere postzegels een alleraar digste verrassing verbonden. Ieder, die een briefkaart, gefrankeerd met drie zomerpost zegels van 6 ct. (thans 10 ct.) inzendt aan het Landelijk Comité (adres Overtoom 137, Amsterdam-W), ontvangt een keurig uitge voerd en door den A.N.W.B. samengesteld zakatlasje cadeau. Men kan in plaats van een gewone briefkaart ook een gedrukte be- stelkart (verkrijgbaar bij de plaatselijke postzegelcomité's) met de drie zomerpostze gels van 6 ct. beplakken en bij het Lande lijk Comité inzenden. Van deze inzenders ont vangen er duizend nog weer een extra pre mie. bestaande uit tal van waardevolle prij zen (waaronder een auto, fietsen, schilde rijen. reizen, enz. enz.), die onder toezicht van een notaris bij loting zullen worden toegewezen. Het volgnummer, dat de bestel- kaart of briefkaart bij ontvangst gegeven wordt, is ook het nummer voor de verloting. Bovendien geeft het Comité voor de Zo merpostzegels ter vergrooting der inkomsten een serie prachtige prentbriefkaarten uit, gewijd aan sport en toerisme en samenge steld door den A.N.W.B. Een pracht gelegen heid om in het zomerseizoen toepasselijke correspondentiekaarten te gebruiken. De prentbriefkaarten zijn nl. gewijd aan de auto-, paarden-, rijwiel-, wandel- en zeilsport en aan het kampeeren. De prentbriefkaarten zijn verkrijgbaar bij d% plaatselijke postzegelcomité's tegen 25 ct. per serie van zes. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken faillissementen door de Ar- rondissements-Rechtbank te Haarlem op Dinsdag 19 Mei 1936. 1. G. van der Genugten, koopman in ma nufacturen, wonende te Beverwijk, Verlengde Groenelaan no 69. Curator: Mr. B. W. Stomps te Haarlem. 2. De Handelsvennootschap onder de firma Schouwburg Jansweg, gevestigd te Haarlem, Jansweg 52—55. en haar beide vennooten: a. M. H. W. Muller, schouwburgexploitant, wonende te Haarlem, Jansweg 5355; b. J. A. Kaart, schouwburgexploitant, wonende te Haarlem, Jansweg 53—55; Curator: Mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem. 3. H. Hendriksma, scheepseigenaar en ver voerder, wonende te Zaandam, Westzaner- dijk 67. Curator: Mr. J. H. C. Slotemaker te Haar lem. 4. G. St. Sanders, bollenkweeker, wonende te Lisse. Rooversbroekpolder; Curatrice Mej. Mr. D. M. 't Hooft te Aals meer. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten: Mr. C. G. Bijleveld te Haarlem. Opgeheven zijn de volgende faillissementen wegens gebrek aan actief van: 1. J. Post, schoenmaker, wonende te Zand- voort; Curator: Mr. P. Tideman te Haarlem. 2. Th. P. van der Mey, slager, wonende te Hillegom, Meerstraat 11; Curator: Mr. H. J. M. Tonino te Haarlem. Geëindigd is het navolgende faillissement wegens het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst van: F. Slot,, caféhouder, wonende te Haarlem. Curator: Mr. H. J. M. Tonino te Haarlem,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1