BESTE VRIENDINNETJES EN VRIENDJES. WIE ZOEKT ER MEE? DE POEMA. EEN CAPE VOOR DE BABY-POP. VOOR KLEINE KNUTSELAARS. KLEINE TEEKENAARS. IN 'T VERRE VREEMDE LAND Heden, Donderdagmiddag, Hemelvaartsdag zit ik in een kunstmatig verwarmde kamer de briefjes te beantwoorden. M'n gashaardje brandt een weinig en doet me den kouden wind buiten vergeten. Eenige dagen gele den kon men in de kamer zitten met alle deuren en ramen open en nu maakt men, al is het slechts matig, de kachel aan. Hoeveel uitgaansplannen zal het weer in de war ge stuurd hebben? Hoeveel menschen en kin deren zullen vanmorgen teleurgesteld zijn geworden toen zij, na het ontwaken, naar buiten keken? Misschien zijn er onder de teleurgestelden ook wel vriendinnetjes en vriendjes van mij en ik denk terug aan de dagen dat ik ook zoo oud als zij thans zijn. was. Menige He melvaartsdag heeft mij toen aanvankelijk teleurstelling gebracht omdat, wegens het ongunstige weer, een voorgenomen uitstapje niet kon doorgaan. Dan moest de dag thuis worden doorgebracht. Allerlei spelletjes wer den gedaan, er werd gezongen en verteld en wanneer ik dan 's avonds naar bed ging was m'n teleurstelling verdwenen en was de dag toch weer goed en prettig geweest, 'k Hoop dat voor de teleurgestelden, die hun uitstap je figuurlijk en werkelijk in het water zagen vallen, dat de dag des ondanks toch aange naam is geweest, dat zij er van gemaakt hebben, wat er van te maken viel en de te leurstelling slechts van korten duur is ge weest. We hebben al heel wat mooie, zonnige dagen gehad en kunnen er nog genoeg krij gen, alvorens de zomer ons verlaat. Volgens belofte zou ik thans een raadsel of een kleurplaat geven, 'k .Ben nu besloten me voor deze week tot een raadsel te bepalen. Voor verandering mogen alle kinderen, dus ook niet rubriekertjes, eens mededoen. De antwoorden moeten voor a.s. Donderdag be zorgd worden aan het bureau van de courant. Kennemerlaan, bij de verschillende courant bezorgers of aan mijn huis, Roggeveenstraat no. 27. Voor de rubriekertjes stel ik 3 prijzen be schikbaar en bovendien voor de niet rubrie kertjes ook 3. Totaal dus 6 prijzen. Bij meer dan 3 goede antwoorden in iedere groep be slist het lot. Nu maar allen aan het oplossen en vriendinnetjes en vriendjes probeeren over te halen ook eens mede te doen. „Ik weet een huisje wit. Waarin geen enkel deurtje zit. Het is heel bros. het veelt geen druk Laat je het vallen, dan is het stuk. Denk .eens na en schrijf mij Het huisje is een Vooi' goede oplossingen dus 3 prijzen voor rubriekertjes en 3 prijzen voor oplossingen van niet rubriekertjes. Best BOODSCHAPSTERTJE. Wel meis je. hoe staat het leven? Doe je nog veel boodschappen voor je moeder? Wat heb ik je nu in geen tijd gezien zeg Hoe gaat het je klein zus? Het wordt toch heusch tijd. dat ik eens kom, wanneer jullie nog op zijn. Doe je m'n groeten aan je zus en ouders? Dag Boodschapstertje. ..Arm. lief BRUIN, Kon je niet spelen in het duin, Kon je niet spelen in den tuin Moest je je alleen vermaken Zonder de andere kleine snaken Hielden regen en hagel je thuis. Zat je tusschen vier muren in huis? 'k Wensch van harte beste Bruin, Dat je weer kunt ravotten in het duin Dat regen en hagel vlug verdwijnen Het zonnetje maar steeds blijft schijnen". Dag Bruin. Best KRULLEKOPJE. Wat heb je met je zus en vriendinnetjes fijn gespeeld. Als ik in de omgeving was geweest, dan was ik vast m'n inkoopen bij jullie komen doen. In den groentenwinkel had ik aardappelen, salade, citroenen en sinaasappelen gekocht. In den kruidenierswinkel thee. suiker, biscuits en beschuit. In de oliebollenbakkerij, oliebollen zonder krenten of rozijnen er in maar flink met poedersuiker bestrooid en in den ijssalon vruchtenijs met slagroom. Wanneer je zilver papier en theelood voor me hebt. kan je het iederen dag behalve Woensdag, Zaterdag en Zondag, des middags tusschen 4 en 7 uur bij mij thuis brengen. Kort geleden heb ik een zeer grooten voorraad ten bate der t.b.c.-be- strijding afgedragen. Daar was ook het thee- lood bij. dat ik onlangs van je kreeg. Je ziet maar eens wanneer je gelegenheid hebt het mij te brengen, 'k Vind het echt prettig dat je er zoo goed aan denkt. Dag Krullekopje. Beste BEP. Je teekening, sommen en schrijfwerk heb ik ontvangen. Prettig dat je me heel niet vergeet en geregeld je werk stuurt. Wat heb je prettig gespeeld zeg. 'k Had best mede willen spelen. Dag Bep. Beste VERONIKA. Je moeder heeft ge lijk. Als je eenmaal aan iets begonnen bent, moet je volhouden. Dan dit, dan dat begin nen en m niets volharden, maakt futlooze, §lappe menschen die niets tot stand brengen. Svlenschen die niet weten wat ze willen, die tegen moeilijkheden opzien als tegen bergen en die dadelijk den moed laten zakken zoodra ze een kleinen tegenstand moeten overwin nen. Als je eenmaal aan iets begonnen bent, dan doorzetten ook, als je er eens iets pret tigs voor moet laten. Natuurlijk had ik He melvaartsdag geen school. Het is een erken de. christelijke feestdag en op dergelijke da gen zijn alle scholen gesloten. Waar ga je zwemmen? Dag Veronika. Lief DUINVIOOLTJE. Je mag met het oplossen van het raadsel mededoen, 'k Kan me best voorstellen dat je, toen je moeder 2 weken uit was, thuis moest helpen en na schooltijd je handen vol had. Je bent nu al oud genoeg om, indien noodig, thuis te helpen. Dag Duin viooltje. Beste JASMIJNTJE. Gelukkig dat je moeder weer thuis is. Het zal echt ongezellig zijn geweest, toen ze niet thuis was, denk ik. Je doet natuurlijk aan het raadsel oplos sen mede. 'k Heb dit keer een heele gemak kelijke samengesteld in de hoop, vele goede oplossingen te zullen.:ontvangen. Het mooist jvind ik dat het geheele gedichtje wordt over- 1 geschreven en het laatste woord wordt inge- vuld. Veel succes. Dag Jasmijntje. „Beste POLLY en BERENMAN, ,'k Begrijp niet goed, hoe het kan Dat ik dit keer, m'n bus bleef leeg Van jullie, geen enkel briefje kreeg". Beste ROBBEDOES. Deze week ben ik nog even bij je thuis geweest. Je lag reeds te bed en sliep als een roos. Het fietsen door „Duin en Kruidberg" en het wandelen langs het strand had je zoo vermoeid dat je spoe dig na het- te bed gaan, in slaap was gevat Prettig zeg, zoo'n tocht na schooltijd. Je hebt zeker het laatste deel stevig tegen den wind moeten optornen? Er stond, toen ik naar je moeder ging nog veel wind. Je doet natuurlijk aan het raadseloplossen mede. Dag Robbedoes. Beste TOM MIX. Zeg vriend, waardoor ben ik geheel in het vergeetboekje geraakt? Maar neen, geheel toch niet, dan zou je me nu ook niet geschreven hebben. Je was maar weer gelukkig met je vondst maar daarnaast ongelukkig met je fiets, 'k Kan begrijpen dat de terugweg lang geen pretje was. Pech heeft echter een ieder wel eens en daar is ook weer doorkomen aan, dat heb je ondervon den. Ben je nog naar Krommenie of Zaan dam gefietst of heeft het minder gunstige weer je thuis gehouden? Hoe gaat het op school? 'k Ben benieuwd naar je eerst vol gend rapport, 'k Hoop dat je me spoedig na ontvangst op de hoogte stelt. Dag Tom Mix. Lief SPARRETJE. Ook ik vond het pret tig je 1.1. Zondag even gezien te hebben en dat ik bovendien vernam, dat het met je moeder goed ging. Gelukkig dat ik je niet voor de derde maal ontmoette, 'k Had dan op gebakjes moeten tracteeren. Prettig dat je nieuwe vriendinnetjes en ook vriendjes hebt. 'k Veronderstel tenminste dat Jan en Chris geen vriendinnetjes, maar vriendjes zijn. 1.1. Woensdagmiddag dacht ik „ik heb van Sparretje geen briefje ontvangen, had ik er nu maar om gevraagd. Haar vader heeft het misschien vergeten mij te geven". Even later werd er gebeld. Ik ging open doen en vond tevens je briefje. Was je va der het 's morgens vergeten aan mij te ge ven of had je het toen nog niet klaar? Doe je nu ook eens aan de raadseloplossing mede? Je nieuwe vriendinnetips en vriend jes mogen dit keer ook me.*» doen. Speel maar prettig. Dag Sparretje. „KOOLBEK", HET JONGE KONIJN. door Rubriekertje POLLY. (Vervolg) Toen de jager geheel weg was. kwamen de konijnen weer te voorschijn. Zij vervolgden spoedig hun maaltijd. Toen alles op was, lie pen ze nog eens naar de boerderij om te kij ken of er'nog kool stond. Hier en daar stond iets. Het waren echter niet zulke groote planten als laatst. Maar enfin, het was toch nog wel wat al viel de voorraad tegen. In vijf minuten was alles op. Een half uur ver der lag nog een boerderij met een groot kool veld er bij. Een half uur loopen was wel ver, maar daar gaven onze beesten niets om. Zij liepen stevig door. Binnen een half uur wa ren ze bij de boerderij. Maar wat een teleur stelling. Alle kool was van het veld. Er was geen blad meer te zien. Teleurgesteld gingen ze verder. Na weer een kwartier geloopen te hebben, kwamen ze aan een ander koolveld. Het waren kolen met malsehe, flinke bla deren. Ze gingen dadelijk aan het smullen. Toen ze verzadigd waren gingen ze nog even op slakkenjacht. Koolbek vond er al spoedig een. Na nog wat rond gehuppeld te hebben, besloten ze naar hun hol terug te gaan. Op den terugweg keek Wipstaart niet goed uit. Plotseling voelde hij een knijp en voor hij er erg in had, zat hij gevangen in een klem. (Wordt vervolgd.) RAADSELOPLOSSING. Dit keer mogen alle meisjes en jongens die de rubriek lezen aan de raadseloplossing mede doen. Zij behoeven dus geen rubrieker tje te zijn. Voor de vaste rubriekertjes stel ik 3 prijzen beschikbaar en voor de andere kinderen die oplossingen hebben ingezonden eveneens. Het versje moet geheel worden overgeschreven en het laatste woord worden ingevuld. Veel succes. Veel groeten van Mej. E. VTJLBREEF. Hollanders in Hongarije. In het Hon- gaarsche dorpje Tolnamösz wonen nog tal van afstammelingen van Hollandsche fami lies, die hier in de 13e eeuw, in de dagen van koning Bela IV, naar toe verhuisd zijn en wel op verzoek van bovengenoemden koning, na dat de Tartaren tal van dorpen verwoest had den. Tal van namen, gebruiksvoorwerpen, ge bruiken herinneren nog aan hun Nederland- sche afkomst o.a. wordt er door de vrouwen nog de Zaansche kap gedragen. Deze mijnheer, die juist wil gaan picqnicken op het malsehe gras, ontdekt plotseling, dat hij zijn vork kwijt is. Wie ziet haar? TANTE TINE. Op bovenstaand plaatje zie je geen al te vriendelijk diertje, vinden jullie wel? Het blaas en laat zijn tanden zien en het lijkt wel wat op een booze kat. Het is een poema. En de poema is een roof dier, dat behoort tot de familie der katten; vandaar de gelijkenis met Minetje in een booze bui. De poema, waarvan de Latijnsche naam Felis concolor luidt, is 1.20 meter lang, Zijn staart is 65 centimeter lang; verder heeft hij een slank lichaam, een kleinen kop, krachtige pooten, dicht, kort geelachtig rood haar, dat aan de buikzijde rosachtig en aan de binnen zijde der ledematen lichter wordt, aan de keel en in de oor en wit en aan de buitenzijde van de ooren zwart is. Het roofdier hoort thuis in Zuid- en Noord- Amerika tot in Canada toe. Alleen in het Westen en in Mexico komen de poema's nog in grooten getale voor. Het dier houdt zich vooral op in de wouden en de vlakten, die met hoog gras begroeid zijn. Overdag slaapt hij en 's nachts gaat hij op roof uit. Hij heeft geen vast leger; maar zwerft overal rond. Hij doodt vele dieren en drinkt hun bloed; maar voor menschen en honden gaat hij op de vlucht en alleen in de uiterste nood is hij moedig. Het liefst drinkt de poema alleen het bloed van zijn slachtoffers en jullie begrijpen wel, dat de boeren, wanneer ze merken, dat er een poema in de buurt is, die het op hun vee voorzien heeft net zoo lang jagen tot ze den roover gevangen hebben; want de schade, die hij aan de veestapel kan aanrichten is aanzienlijk. Het wijfje krijgt in het voorjaar 2 of 3 jon gen. Inplaats echter, dat ze deze in geval van nood met ware doodsverachting verdedigt, zooals alle moeders doen in de menschen- en bijna alle moeders in de dierenwereld, laat de poema-moeder haar jongen lafhartig in den steek en gaat zelf op de vlucht. Een jong gevangen poema kan getemd worden. Jullie ziet dus wel, dat de poema niet zoo boosaardig is, als je hem op het plaatje ziet. E. W. Over nakomelingen. Een konijnenpaar kan na 4 jaar 1.247.000 nakomelingen hebben; een bladluis heeft in 't 5e geslacht 5904.000.000 nakomelingen en een bijeenkoningin legt per jaar ongeveer 100.000 eitjes, die samen maar 111 x haar eigen gewicht wegen. Meisjes, die een babypop hebben, zullen wel graag voor hun poppekind de aardige cape maken, die je hier op de afbeelding ziet. Het kleedingstuk is niet moeilijk te vervaar digen; ik denk, dat je het zonder hulp van moeder, tante of groote zus wel af kunt. Aardig is om het cape'je van rose flanel te maken. Je hebt twee maal de hoogte noo dig. De capuchon knip je zooals op het sche ma staat aangegeven en .je stikt het achter naadje dicht. De cape rimpel je aan den bo venkant in op de juiste halswijdte. Vervol gens neem je rose lint, dat in kleur overeen stemt met het flanel. Het moet zooveel zijn, dat je er de zijkanten, de zoom en de capu chon mee kunt afwerken. Je trekt aan een der kanten van het lint mooie schulpen en je festonneert deze vast op de cape met zijde in dezelfde kleur. De rafels aan den achterkant knip je af. Als dat klaar is, borduur je met dezelfde rose zijde de ronde cirkeltjes, die je ook op de teekening kunt zien. Zijn die klaar, dan naai je de capuchon op de cape. De cape wordt van voren gesloten met een rose zijden strik. Aan het puntje van de ca- >uchon naai je een lange kwast, die van rose ïaakzijde gemaakt is. Wie dat te moeilijk vindt, dan de kwast ook klaar koopen. Ten slotte strijk je de cape op en het klee dingstuk voor poplief is klaar. Gemakkelijk te maken, yinden jullie niet? Electrische boomen. In 't binnenland van Voor-Indië groeien boomen, waarvan de bladen sterk electrisch zijn; bij aanraking krijgt men een electrischen schok. Geen wonder dus dat al het gedierte deze boomen mijdt. Een wondcrmenscli. Dat is toch zeker wel de jongen te Los Angeles in Amerika, die niet alleen twee verschillende gekleurde oogen heeft, maar ook haar van twee kleuren. EEN MUZIKALE CLOWN. Om den grappigen muzikalen clown te maken die je op de afbeelding ziet, moet je een plankje hebben van niet te dik hout. Daarom teeken je den omtrek van figuur A, zoowel als van de armen B Als dat gebeurd is, zaag je deze figuren uit. De zijkanten maak je met een vijl goed glad. Vervolgens boor je op de plaatsen C en D twee gaten. Bij C bevestig je de armen op het lichaam. In het gat D maak je een krukas, die op het wiel F bevestigd is. Een stokje G dat aan het einde van het krukje bevestigd is, brengt de beweging over op den arm van den clown, eveneens met be hulp van een krukas. Opdat dit goed zal fune- tionneeren, moet je dit zóó maken, dat de af stand X (zie teekening) 1//3 is van den af stand N (Zie eveneens teekening)Om het ge heel voort te bewegen maak je een stokje I aan het lichaam van den clown vast. Er rest ons tenslotte niets anders meer dan tusschen de beide armen van den clown een speelgoedharmonica te plakken met behulp van wat lijm. Dit muziekinstrumentje moet heel gemakkelijk en bijna zonder krachtsin spanning in te drukken zijn en dan moet er geluid te hooren zijn. ZATERDAG 23 MEI 1936 Als je nu het speelgoed voortrolt over den grond, zal de clown zijn bovenarm op en neer bewegen en zoo aldoor op de harmonica drukken. Niet voor niets heet hij dan ook de „muzikale clown", IETS OVER DEN GOTISCHEN BOUWSTIJL, Gotischen stijl of Gotiek noemt men den bouwstijl, die van de 12de tot de 16e eeuw in bijna alle landen van Europa heerschte. Later beschouwde men dezen stijl als barbaarsch en hield men ze voor een schepping der Goten. Doch met dezen heeft de Gotische stijl niets te maken. In het Noorden van Frankrijk heeft de stijl zich ontwikkeld uit den Romaanschen stijl. De kenmerken der Gotiek zijn: de ge welven met ribben en de spitsbogen. Kerken in Gotischen stijl gebouwd hebben meestal aan de Westzijde een hoogen toren, die beneden vierkant en van boven achtkant is en door een spits wordt bekroond. De kerken der Gotiek prijken meestal met een overvloed van beeldhouwwerk. Dit beeld houwwerk werd voor een groot gedeelte in nissen geplaatst. De groote vensters, die soms ook rond zijn, gaven de glasschilders gelegenheid hun kunst te toonen. TANTE TINE. Schapen in Australië. Oorspronkelijk ko men in dit werelddeel geen schapen voor. De eerste kolonisten hebben ze er ingevoerd. In- 1813 waren er nog maar 6500; in 1860 waren er al 21 millioen en tegenwoordig schat men hun aantal op meer dan 100 millioen. Wist je dat? Het meest geliefde paard van Napoleon heette Marengo, naar de plaats, waar Napoleon een groote overwinning op de Oostenrijkers behaalde. Het paard is later op gezet en men kan het thans bewonderen in een der Londensche musea. In 't verre vreemde land, Waar de zon zoo heel fel brandt, Waar cacteeën manshoog staan, Kwamen eens twee ruiters aan. Hun paarden waren erg vermoeid, Hun tong was van de dorst verschroeid, Opeens wat hinneken zij blij: Zij stappen vroolijk zij aan zij. Want daar nog ver wel in 't verschiet, Zoodat geen cowboy het nog ziet. Zien zij een meertje koel en frisch, Zij vinden het, zelfs op de gis. De dorst en moeheid zijn voorbij. En allen ademen weer vrij. Want in 't verre vreemde land, Waar altijd fel de zonne brandt. Is 't heerlijkst, wat'men vinden kon Een zuivre, koele waterbron.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 10