Waf in Amerika anders'' is. PREDIKBEURTEN MENSCHHEID. Rubriek voor Vragen. n Omstandigheden zijn niet te vergelijken. Het kenmerkende verschil is, dat in Nieuwe Wereld de historische achtergrond, dien wij hebben, ontbreekt. de Ik moet bekennen dat ik een beetje ge wetenswroeging heb: ik weet eigenlijk niet, of ik u wel overtuigd heb, waarde lezer, dat ge dwaalt, wanneer ge denkt dat in Amerika alles of althans méér dan bij ons draait om den dollar. Het is er mee als met zooveel andere zaken: iets dat inslaat, iets dat men helle kleuren illustreert, gaat er gemakkelijker in dan iets anders. De historie van den houten-beenen-koning zal duidelijker gesproken hebben dan de plato nische verzekeringen van mijn vrienden in de academische wereld. E» toch v/as het ^éne het aardige ver haaltjeeen illustratie van een uitzonde ringsgeval. En de rest was een doorsnee door het leven van alle dag. Of men nu het leven in de academische wereld in oogenschouw neemt, of ergens anders och, dat maakt waarlijk zoo'n verschil niet! Wat Amerika in hoofdzaak onderscheidt van onze West-Europeesche samenleving, dat zijn de totaal andere omstandigheden waar onder de gemeenschap daar reilt en zeilt. Of, om het met een geleerd woord uit te drukken, de sociologische structuur van de maatschap pij, die zoo geheel anders is. De historische achtergrond, dien wij hebben, ontbreekt. Er is natuurlijk wel degelijk een Ameri- kaansche Geschiedenis. Er is ook wel een tra ditie. Maar die leeft niet in het volk en ze ker niet in het onderbewuste" van het volk, zooals bij ons. Althans niet in dat deel van het volk, waarmee ge allereerst in aanraking komt. Ge kunt daarvan eigenlijk op geen enkele wijze een beteren indruk krijgen, dan door eenvoudig in New-York. in het eigenlijke New-York, of te wel het eiland Manhattan, èens rond te neuzen. Tien tegen een dat uw boot daar aanlegt tof aan den overkant van het water, in Hoboken; maar dan brengt uw taxi u toch direct naar het centrum) tien tegen een dus. dat uw allereerste kennisma king met de Nieuwe Wereld u al in staat stelt om de waarneming te doen, waarop ik doel de, Wat men werkelijk ziet. Want wat ziet ge? Het New-York van de fotopagina's der groote kranten? Valt uw eerste blik op statige avenuen. wier distinctie de deftigheid van de Rue de la Paix of van Pall Mall. Regent Street of Piccadilly nog overtroeft? Verre van dien. O.f ziet.ge cineastieke perspectieven van als stroomen .voortvloeiend dicht-opeen-ge- hoopt verkeer tusschen twee muren van Sky scrapers, op - welker daken de tra ditie van De Lach getrouw heeïe balletscholen van girls staan te oefenen? Nog minder. Uw eerste indruk is: wat een rommel! Al les hutje met mutje door elkaar, winkelpalei zen en achterbuurt-warenhuizen en uitver- koopen. Geen stand", geen decorum, geen traditie. Ge komt dan in de Fifth Avenue, in Madison Avenue, in Park Avenue en bij Central Park en ge ziet dat ook de distinctie hier wel dege lijk thuis is. Maar uw eerste indruk is dat toch niet. De torengebouwen verdisconteert ge na vijf minuten. Ge ziet toch niet meer dan twee of drie verdiepingen tegelijk. Wat er dan overblijft maakt een rommeligen en tweede-rangschen indruk. Ge wordt herin nerd aan Tottenham Court Road. Of om een voorbeeld te nemen dat dichter bij huis ligt, schoon niet zoo dicht bij de waarheid: aan de Amsterdamsche „Ferdinand Bol"' Of aan elke willekeurige drukke winkelbuurt in Rot terdam. Nu moet ge niet denken, dat ge hier het .echte Amerika ziet. Integendeel. Dit is echter wèl het voorportaal van het tegenwoordige Amerika. Het overstap-station. waar ge de bevolkingsgroepen ten hun dagelijksch be drijf) kunt overzien, die één geslacht later ..Amerika" zullen zijn. Het zijn Italianen. Polen. Oost-Joden, Ieren en honderd andere nationaliteiten. Maar de kinderen zijn al Amerikanen. Ze spreken geen Italiaansch, Poolsch of Yiddisch meer, ze gaan op Ame- rikaansche scholen en ze voelen zich ver ver heven boven het vorige, nog Europeesche ge slacht. Dit maakt, dat zij zich aan de traditie, aan de levenssfeer van het vorige geslacht niets meer gelegen laten liggen. Ik kan dat op een merkwaardige wijze illustreer en. Onlangs vroeg ik aan een vrouw die zich in New-York een positie en een grooten naam had ver overd in de dagblad-reportage, hoe het kwam, dat er betrekkelijk veel Joden, althans men- schen met Joodsch klinkende namen, voor kwamen onder de gangsters. Er was nl. juist een heel stelletje van deze heeren ingerekend. De politie kon zich op een serie succesvolle arrestaties beroemen. Ik was van een interes sante arrestatie getuige geweest. Geheel bij toeval maar een journalist moet het toeval nu eenmaal zout op den staart leggen. Het was precies als op de, film, maar gelukkig werd er niet geschoten. Enfin ik kom hier nog wel op terug. Ik beloof u op het gangster probleem nog nader in te zullen gaan. Ik kwam er nu alleen maar even over te spre ken, omdat ik van mijn vrouwelijke collega een verklaring wilde hebben van het feit, dat dit in tegenstelling met de statistische ge gevens van de Europeesche criminaliteit, waarin Joden steeds een opmerkelijk goed fi guur slaan in Amerika blijkbaar anders is. Zoowel Joodsche als Italiaansche namen ko men er veelvuldig voor in de misdadigerswe- reld. standigheid tegen het oudere geslacht ont wikkelt. Dat is een soort „pokken en mazelen". Maar hoe groot is niet de kans, dat dit geen voorbijgaande kinderziekte is, maar iets veel ernstigers, wanneer de kinderen niet eens meer de taal van de ouders verstaan! Dan slaat de huis-tuin-en-keuken opstandigheid om in een opstand tegen de maatschappij, te gen de menschelijke samenleving. En de „on derwereld" is geboren! Daar kwamen nog bij-omstandigheden bij. Het niet genoeg te vervloeken drankverbod had een existentie voor diegenen in het le ven geroepen, die een veete hadden met de officieele maatschappij en in die vijandschap leven wilden. Zij racketeerden en werden bootlegger. Het einde van deze periode viel samen met het hoogtepunt van de werkloos heid. Dat de tegenwoordige „crime-wave", de golf van misdaad (de Amerikaansche geschie denis kent er nieer) toen begon, is dus geen wonder. Maar dat deze golf zijn trawanten recruteerde uit bepaalde milieus kan alleen verklaard worden door het ieit. dat daar een deel van de jeugd van haar boelen is losge slagen en sociaal-opstandig is geworden, vijandig aan de geordende maatschappij, en agressief. Dit bewijst overigens niets tegen de millioe- nen en millioenen tellende Italiaan sche en Joodsche bevolking van Groo- ter New-York. Wanneer daaronder een paar honderd bandieten zijn, is het veel. Deze redeneering bewijst alleen waarom er in Amerika statistische cijfers voorkomen, die ons verbaasd doen staan om dat wij die in de Europeesche statistieken geheel anders waren tegengekomen. Dit ech ter slechts terzijde. Uitverkoop is populair. Want om nu weer op het uitverkoop-achtige karakter terug te komen van het overgroote deel van New-York's winkelbuurten: daar wordt in de meest letterlijke zin van het woord uitverkoop gehouden. Niet alleen van koffers, tasschen, kleeren en toiletartikelen. Niet alleen van koopwaar. Maar ook van ge voelens, van versleten denkbeelden, van een afgedragen Europeesch leven. Zoo moet ge namelijk het overgroote deel van de Ameri kaansche middenstand zien. Want behooren ze al zelf niet meer tot de immigranten, dan zijn het de kinderen of kindskinderen van im migranten. In de stad zoowel als in het Mid-Westen op het platteland. Op geestelijk gebied hebben zij hun oude plunje afgelegd. In geestelijken zin. zoowel als in materieelen zin zijn ze geheel...opnieuw begonnen". De eerste zorg is die voor het dagelijksch brood, en liever nog iets meer dan dat, van de kin deren. Dus: geld verdienen! Voeg daarbij dat de geestelijke achtergrond geheel opnieuw opgebouwd moet worden iets dat niet vlug gaat. en in het algemeen gesproken, dat geslachten lang duurt, dan begrijpt ge hoe voor de hand liggend de conclusie is, dat hier een volk op groeide dat alleen maar zou den ken aan geldverdienen, aan zaken doen, aan vooruitkomen-in-de-wereld. En toch zijn het precies dezelfde menschen als overal elders. Een tweede verschijnsel, een begeleidend verschijnsel is eigenlijk dat de adempauze die zich vrijwel een" ieder natuurlijk tóch af en toe gunde in den strijd om het bestaan, aan andere geestelijke waarden werd ge wed dan in Europa te doen gebruikelijk is. Dat, wat er dus na het geld-verdienen kwam, was er wel degelijk, maar het was natuurlijk an ders van aard dan in Europa. De pas-ontlo ken Amerikaansche burger is minder indivi dualistisch en minder bespiegelend dan de Europeaan. Hij heeft geen oude stadjes als Veere of Chartrès tot zijn beshikking, om eens een paar dagen in retraite te gaan en stil-weg te genieten van de romantiek van vervlogen eeuwen. Is het een wonder dat in zijn geestelijke behoeften alweer de „nut tigheidsfactor" een rol speelt? Maar ze zijn er daarom wel, deze geeste lijke behoeften! Het aantal bibliotheken is geweldig. En hun voorraad en hun inrichting is onovertroffen. Ik kan gerust zeggen dat geen enkele Europeesche bibliotheek, zelfs niet het Britsch Museum, haalt bij de Cen tral Library van iedere der groote steden van het Oosten. Ik zag die Central Library in New-York en in een betrekkelijke „provinciestad" als Boston. Dit waren niet de universiteits-bi- bliotheken, maar volksbibliotheken. Het zijn schenkingen, oorspronkelijk van Rocke feller, van Carnegie en dergelijke groothe den, verder in stand gehouden door tallooze fondsen en bijdragen. Ook door gemeente lijke bijdragen. Maar al deze instellingen, ook de universiteiten (evenals in Engeland trou wens) berusten op bijdragen van het politiek en van opzettelijk daartoe in het leven geroe pen fondsen. De Central Library in New-York heeft een onvergelijkelijke schat van Hol- lan-dsche boeken. Ook uit het Nederlandsch vertaalde. Ik merkte iri een gesprek met een boekenliefhebber, dat de naam Couperus lang niet onbekend was! Er zijn verder alleraar digste kinderafdeelingen met kleine tafeltjes en stoeltjes en met in kinderhand volgekrab belde uitleen-registers. Vooral de branch-li braries. in verschillende woonwijken maken daar extra werk van. En druk bezocht! De Central Library te New-York heeft een mu seum-collectie van oude kinderboeken ir alle mogelijke talen, de trots van miss House, de wakkere vrouw die aan het hoofd van deze afdeeling staat. Slechts een voorbeeld. Dit bibliotheeken-verschijnsel is maar een voorbeeld. De bloeiende universiteiten zijn een ander voorbeeld. Neen, het leven draait er volstrekt niet alleen om den Dollar, maar het is begrijpelijk, dat het op het eerste gezicht soms dien indruk krijgt, waarmede ook de nieuwe Amerikanen zich een historische tra ditie veroveren, zullen de verschillen met Europa verdwijnen. Maar dat is nog een lange weg. Er is natuurlijk ook een Oud-Amerika. een Amerika mét- traditie. Niet het geheele land is bevolkt met emigranten van na 1848 en derzelver nakomelingen. Een bezoek aan Nieuw Engeland, waar een zoo geheel andere atmosfeer hangt dan in New-York, maakt ons duidelijk welk een verschil er bestaat tusschen nakomelingen van de eerste settlers en die van de emigranten van de vorige eeuw. Het reizen in de Vereenigde Staten leert dat tenslotte New-York niet Amerika is. Over al die dingen een volgend maal! Mr. M. KANN. SUCCESSEN OP DE HONDENTENTOON STELLING. Op -de op Hemelvaartsdag door de Kynolo- genclub Delft aldaar gehouden hondenten toonstelling behaalde de heer G. J. 't Hoen alhier met- Santor in de open klasse een le Z.G. en een specialen prijs. Ras Schnauzen. De heer H. iLeuwes. Velsen N. behaalde met zijn dwergschnauzer Louky een le G. en een extra prijs (Limteklasse) Wanneer 'k aanschouw de technisch groote dingen, Wanneer ik kijk naar 't geen de menschheid wrocht, Wanneer 'k bewonder al het geniale Waarin 't verstand der menschheid slagen mocht. Dan ga ik over tot een overpeinzing En denk allicht, hoe typisch is de mensch. Met zijn verstand is hij het „hoogste" wezen Zijn zeer groot „kunnen" kent geen grens. 'k Zag eens een vliegtuig, vliegend over 'n akker, Verspreidend giftig gas. tegen insectenplaag D'inseeten moesten dood, zij waren schadelijk, Het ontuig wil men niet,, de planten heeft men graag 't Is logisch, dat men op 't gewas veel prijs stelt En als 't wordt aangerand, denkt men allicht Aan 't middel om het euvel te bestrijden Men heeft toch niet voor niets het werk verricht. Maar 't zelfde vliegtuig, dat 't gewas beschermde (voor 't heil der menschheid) gaat ook in de lucht Om 't menschdom zelf mét giftig gas te dooden En niets ontziend in laffe „zuiverings- vlucht". Wanneer 'k aanschouw de technisch groote dingen Wanneer ik kijk naar 't geen de menschheid wrocht, Vraag ik mij af, waarom heeft men als „hoogste" Zijn kunnen en zijn doel zoo „vrees'lijk hoog" gezocht. G. ZWENNE. Driehuis, 20 Mei '36. Afdoende antwoord. Ik kreeg het volgende geheel afdoende ant woord: „Joden en Italianen vormden een groot, percentage het overgroot percentage zelfs, van wat er een geslacht geleden naar de Ver eenigde Staten emigreerde. Enkelingen daar gelaten. kwam de stroom immers uit Oost en Zuid-Europa. In die milieus, die het aller meest verschilden van de traditioneele Ame rikaansche. laat ons zeggen .Presbyteriaan- sche" samenleving liepen de kinderen die door hun opvoeding alle innerlijk contact, en ook de taal, verloren hadden waarin de tradi ties van het vorig geslacht gehuldigd en de religie van het vorig geslacht gediend en be leden werden gevaar totaal van hun an kers losgeslagen te worden. Het komt vaak poor dat er zich in de jeugd een zekere op- DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken worden terzijde gelegd. De antwoorden toorden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. TOCHTJES VRAAG: 1. Waar liggen in de naaste omgeving kampeerterreinen? Wat zijn de kosten? Is het tentenkamp te Noordwijk voor ieder toegankelijk? 4. Wat zijn de kosten voor het kampeerterrein te Bakkum? ANTWOORD: 1. Zandvoort, IJmuiden, Bloe- mendaal, Heemskerk. 2. Zandvoort: voor een middag van 3 uur tot 's avonds 0.25. Voor een heelen dag of dag en nacht 0.50. Per week: 1ste en 2de week 3.50, 3de en 4de week 3, 5de en 6de week 2.50, elke daarop volgende week 2. Vergunningen zijn te verkrijgen aan het politieposthuis in het tentenkamp. De tent mag niet grooter zijn dan IS vierkante meter en de langste zijde niet langer dan 6 m. Heemskerk: 1 per dag (baden on der toezicht), 0.50 per dag (baden zonder toe zicht). Bloemendaal: De voorwaarden zijn nog niet bepaald, maar waarschijnlijk zullen zij ge lijk zijn aan die van verleden jaar: 0.50 per dag en na 3 uur 0.25 per dag. Kampeeren des nachts is verboden. IJmuiden: 0.40 per week of gedeelte van een week en per persoon. 3. Te Noordwijk is kampeeren aan het strand verboden. .4. Minstens veertien dagen van te voren schriftelijk aanvragen bij gemeentebestuur. Waarborgsom van 25 storten. Kosten: 2 voor de eerste week, daarna 0.25 per dag en per persoon. BELASTING ZAKEN VRAAG: Ik ben gepensionneerd bij de Ned. Spoorwegen. Nu is het op 30 April uitbetaald pensioen gekort met 10 percent. Mag ik die voor de inkomstenbelasting nu al aftrekken? ANTWOORD: Neen, die komt pas in het vol gend belastingjaar in aanmerking. RECHTZAKEN VRAAG: Ik heb een vaste betrekking en moet volgens beslissing van Maatschappelijk Hulpbe toon 1.25 per week voor mijn ouders betalen. Is mijn patroon nu verplicht dit geld van mijn loon af te houden? ANTWOORD: Neen, tenzij er beslag gelegd Is of een daarmede gelijkstaande maatregel ge troffen is. VRAAG: 1. Hoe lang moet men een dag dienstbode boven 25 jaar, die ziek is geworden, doorbetalen? 2. Moet men het meisje dan gelijk de betrek king opzeggen of kan men haar weer in dienst nemen, als ze beter is, ook al behoeft men haar niet door te betalen? ANTWOORD: 1. Gedurende 14 dagen. 2. Opzegging van de dienstbetrekking is niet noodzakelijk. Alles gaat na herstel gewoon ver der. RECEPTEN VRAAG: Wat is het recept voor het bakken van eierkoeken? ANTWOORD: Benoodigd: 4 eieren, 2S0 g. sui ker, 300 gr. bloem, 1 pakje vanillesuiker, zoo noo- dig wat water. 1 theelepeltje bakpoeder. De eieren worden met de suiker geklopt tot de suikerkristallen zijn opgelost en de eieren dik en schuimig geworden (voeg zoo noodig onder het l/touw scUtijfll. Een degelijke vrouw. Bezoekers: dagkaart 20 cent. Extra: voor het A- kloppen iets warm water toe). Vermeng de eieren Ik ben blij, sprak de oude dame, dat mijn Karei zoo'n degelijke vrouw krijgt. Ankle is een lief meisje, een héél lief meisje. Niets van die moderne onzin en zoo. Zij houdt van planten en bloemen en van dieren. Zij is dol op kinderen en zij houdt natuurlijk heel veel van Karei. Dit leek me een eerste vereischte voor een huwelijk maar dat zei ik maar niet. Mijn oude vriendin was nog lang' niet uitge praat over haar schoondochter. Ankie is bescheiden, vertelde zij, werkelijk héél bescheiden. Nooit zal zij zich op den voor grond plaatsen en weet je wat zoo prettig is? Wat zij doet doet zij goed en grondig. Van halfheid moet zij niets hebben en zij kan let terlijk alles. Het is juist dat degelijke wat mijn Karei zoo in haar heeft aangetrokken. Je kunt op haar aan en je kunt alles aan haar overlaten. Je zult me toch mesten toe geven dat dat een deugd is drong zij een beetje ongeduldig aan toen ik zweeg. Bij alle halfslachtigheid en onnauwkeurig heid, bij alle gebrek aan plichtsbesef en ver antwoordelijkheidsgevoel van de moderne jeugd in den tegenwoordigen tijd Ik kende de tirades van de lieve goeie ziel over de hedendaagsche jeugd en ik haastte mij eenige waardeerende woorden te zeggen over de mij voorals nog onbekende schoon dochter in spé. Ik dacht aan Karei de onverbeterlijke flirt de vroolijke student met zijn aanstekelijke jolige lach. Deze Ankie moest wel een wonder wezen. Kort daarop ontmoette ik het jonge paar. Ankie bleek een groote forsche vrouw met een Grieksch profiel en prachtige oogen. Met vrouwelijke nieuwsgierigheid monster de ik haar verschijning. 'n Tailor made als aangegoten peperduur zeker een verstandige hoed Het was alsof ik de stem van Karel's moeder hoorde: niet van die moderne onzin en zoo Maar die hoed stond haar uitstekend. In de schaduw van die neergeslagen rand kregen de oogen iets raadselachtigs, geheim- zinnings Die Karei had toch blijkbaar goed uit zijn oogen gekeken Bij het weggaan hoorde ik nog juist hoe zij als terloops aan de naast haar zittende dame vertelde dat zij dat mantelpak zelf had ge maakt. Het gaf me een duizelig gevoel in m'n maag. Goeie grutjes! Zóó'n mantelpak! Zelfge maakt Alleen iemand die zelf de mislukte probeer sels van zooiets op besmuikte wijze heeft ver donkeremaand omdat er toch niets meer aan te verhapstukken viel weet wat dat zeggen wil. Ik begon respect te krijgen voor Karei. Toen ze trouwden zond ik hun een electri- sche broodrooster, later hoorde ik dat de bruid het geruild had tegen een strijkijzer. Na hun huwelijk gingen zij in Groningen wonen. Kort daarop stierf mijn oude vriendin. Ik hoorde of zag nooit meer iets van de jon gelui en vergat hen prompt tot wij elkaar na meer dan vijftien jaar bij wederzijdsche kennissen ontmoetten. De kennismaking werd hernieuwd en ik be loofde" eens spoedig aan. te komen om de kin deren te zien. Laten we zeggen volgende week Donderdag ik hou niet van die vage beloftes en halve afspraken zei Ankie die nu Anna heette. Zij was weinig veranderd. Alleen was er om den dun gelipten mond een verbeten trek die er vroeger niet geweest was. Karei was geworden tot een dikke vijftiger met een glimmend kaal hoofd en een norsche uitdrukking in zijn vroeger zoo vroolijke oogen. De kinderen waren twee bleeke spichtige meisjes van elf en dertien jaar met ijzeren brillen op. Het huis was een geriefelijk bovenhuis in een der nieuwere stadswijken. Er was afwasch- baar behang, er was een eetnis in de keuken, er waren divanbedden en' gecamoufleerde waschtafels linnen gordijnen, stalen meu bels. Er heerschte een verbluffende orde en rust en een pijnlijke netheid. Ankie o neen, Anna hield geen dienstbode. De kinderen haalden zelf hun bedden af. poetsten hun schoenen en hadden beurtelings de week van het tafel dekken. Toen wij onze bewondering hierover uitspra ken hield Anna een kleine causerie over toe- ZA'TËRD'A'G 23 MET '1935 ter en spuit hierop met een spuïtzakje met glad mondstukje kleine ronde koekjes niet te dicht bij elkaar, opdat het deeg wat kan uitvloeien. Be stuif de koekjes met poedersuiker en bak ze in een matig heeten oven heel licht geel en gaar (pl.m. 20 minuten). Neem ze met een dun en scherp mes van het bakblik af. VRAAG: Hoe krijg ik theevlekken uit een gehaakt kleedje? ANTWOORD: Als het kleedje wit is kunt u de vlek behandelen met chloorwater. Is het ge kleurd dan sponst u eerst met heet water af. Daarna met koud water, waarin wat mierenzuur is gedaan. VRAAG: Hoe krijg ik een olievlek uit een pluche tapijt? ANTWOORD: Het tapijt eerst goed stofvrij ma ken, daarna de vlek afborstelen met benzine. Dan de plek bedekken met magnesia, hetwelk na een uurtje weer verwijderd kan worden. Is de vlek echter oud en hard dan gebruikt u het best het nieuwe middel Rebo vlekkenwater. Is niet brand gevaarlijk. Men benzine geen vuur of vlam in de nabijheid. DIVERSEN terrein (houten huisjes) 0.10 per vierkanten meter per maand. B-terrein (linnen tenten) 0.15 per week. Vrij terrein: gratis. (Hier kunnen echter geen houten huisjes meer geplaatst wor den). met de gezeefde bloem, het bakpoeder en de va nillesuiker. Is het deeg te stijf, voeg dan wat wa ter toe. doch zorg er voor daf het deeg zoo dik is dat het, wanneer het wordt uitgespoten, maar weinig uitloopt. Besmeer een bakblik dun met bo- VRAAG: Geldt een huwelijk, in Engeland ge sloten, ook voor de Nederlandsche wet? (Ik ben meerderjarig). ANTWOORD: Ja. VRAAG: Zijn er in Nederland vrouwelijke no tarissen? Zoo ja, in welke steden? ANTWOORD: Vrouwelijke notarissen kent de wet niet, wel vrouwelijke candidaat-notarissen. Die zijn in vrij groot aantal op verschillende no tariskantoren werkzaam, o.a. in Amsterdam en Den Haag. VRAAG: Hoeveel moet er geplakt worden voor een meisje van 21 jaar, dat tot 12 uur in betrek king is? ANTWOORD: Vijftig cent. KAMPEERPLAATS TE LISSE Naar aanleiding van een vraag over een kam peerplaats te Lisse deelt een belangstellend lezer ons mede, dat hij een zeer goede kampeerplaats ontdekt heeft: ten zuiden van Vogelenzang op den weg naar de Zilk, bij de eerste bocht voorhij de Leidsohevaart. In het land staat een hord met den naam van den eigenaar, condities voor kam peeren ens. gepaste efficiency in het huishouden, gegrond vest op plichtsbesef samenwerking en ar beidsbesparing. Het klonk precies als een trac- taatje maar er was geen speld tusschen te krijgen. Karei moest met den hond wandelen, de centrale verwarming bijvullen, voor de cou rantenhanger zorgen en des morgens voor negenen opendoen als zijn vrouw de slaap kamers deed. Ieder had zijn vaste taak. Karei zei niet veel en de kinderen mochten alleen spreken als hun iets gevraagd werd. Anna was bijna voortdurend aan het woord. Even was er een klein verschil van meening of de eene of de andere schrijver een bepaald boek geschreven had. Later waren zij het niet eens over den naam van een bepaalde plant. Na het eten legde Anna een papiertje op tafel. Hier is de naam van den schrijver van het boek en dat zijn zijn andere boeken. En de schrijver die jij bedoelt heeft dit ge schrevenwat hier staat. En die plant heet Ik heb het even opgezocht. Als je zooiets niet dadelijk doet komt er niets van zei ze tegen mij, en ik voelde me als een bestraft schoolkind want ik had het ook niet geweten. Er werd door ons allemaal gezamenlijk omgewasschen volgens een vaste indeeling. Anna had de regie. Niet op de derde plank die slabak Karei die hoort op de twééde plank onderbrak zij het verhooren van een geschiedenisles hetgeen en passant ge schiedde. Zoo leeren de kinderen hun gedachten con- centreeren terwijl hun handen machinaal werk doen legde zij uit. Na het omwasschen moest Karei de gang klok opwinden, want het was Donderdag en dat was de dag van de klok. Krijgen we geen tweede kopje thee? vroeg Karei. Anna trok de wenkbrauwen op. Het is immers nog geen half negen sprak zij te rechtwijzend met een blik op de klok, die zeven minuten voor het halve uur wees. Ik ging een uur eerder weg dan mijn plan was geweest en toen ik in den prillen kouden voorjaarsavond stond herademde ik. Ik had het gevoel alsof ik van onder een bedompte glazen stolp ont snapt was. Arme Karei die gedoemd was te leven in deze kille vreugdelooze sfeer, onder het juk van de plicht. Niet een blijmoedige, vroolijke, vanzelfspre kende plicht maar een zure nimmer aflatende drukkende plicht in den vorm van een onaf gebroken stille berisping die klef kleeft aan alle kleine gebeurlijkheden des dagelijkschen levens. Nadenkend toog ik huiswaarts, peinzend over mijn eigen jongens. Je kunt toch maar nooit weten wat je boven het hoofd hangt! Ik kreeg een onbedringbare aanvechting om ergens een heiliooze rommel te gaan maken, om zoodra doenlijk een massa overbodige din gen te gaan koopen ik voelde een dringen de behoefte om onparlementaire taal uit te slaan om den volgenden morgen een uitge- •breid luxe ontbijt in bed te genieten, doch mijn eerste impuls was iets te breken of kapot te maken Een dusdanige funeste invloed heeft de vol maaktheid op sommige naturenEn voor ik insliep dien avond slaakte ik de hartgron dige verzuchting dat ik gespaard mocht blijven voor een schoondochter met een grondig heidscomplex! AMY GROSKAMP—TEN HAVE. SANTPOORT NED HERVORMDE KERK. V.m. 10 UUT! Prof. van den Bergh van Eysinga, NED. HERVORMDE EVANGELISATIE. V.m. 10 uur: Ds. J. W. Groot Enzerink, Leiden GEREF. KERK, Burgem. Enschedélaan hoek Frans Netscherlaan. V.m. 9.45 uur: Dr. W. G. Harrenstein. Nam. 5.30 uur: Ds. R. W. de Jong, em. pred. In beide diensten collecte voor de kerkelijke kas. GEREF. KERK IN HERSTELD VERBAND, Gebouw Bethel, Wüstelaan. V.m. 10 uur: Ir. B. H. Blankenberg. IJMUIDEN LEGER DES HEILS. V.m. 10 en nam. 7.30 uur: Samenkomsten. NED. HERV. EVANGELISATIE, Pr Hendrik straat 117. V.m. 10 en nam. 5 uur: Leesdienst. GEREF. KERK, Wilhelminakade. V.m. 10 uur Ds. R. J. v. d. Meulen. Nam. 5 uur: Ds. S. E. Wesbonk. HULPKERK, Marnixschool. V.m. 10 uur: Ds. S. E. Wesbonk. Nam! 5 uur: Ds. R. J. v. d. Meulen. CHR. GEREFORM. KERK. V.m. 10 uur: Ds. A. Zwiep. Nam. 5 uur: Dezelfde. OUD-KATHOLIEKE KERK. V.m. 7.30 en 10 uur: Pastoor L Rinkel. Nam. 3 uur: Pastoor L. Rinkel. DOOPSGEZ. GEM. en AFD. NED. PROTES TANTENBOND, Helmstraat 9 V.m. 10.30 uur: Ds. Milatz. iJMUIDEN-OOST VER. VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN. Vereenigingsgebouw, Groeneweg. Geen dienst. GEREF. KERK, Velserduinweg. V.m. 10 uur: Ds. van Teylingen Nam. 5 uur: Dezelfde. BAPTISTEN-GEMEENTE, Willebrordstraat 10. Vrijdag nam. 8 uur: Ds. A. P. Barendregt, pred. te Haarlem. GEMEENTE GODS, Gebouw Oosterduinweg. V.m. 10 en nam. 8 uur: de heer F. Jeenninga Donderdag nam. 8 uur: Bijbelbespreking. HERSTELD APOSTOLISCHE ZEND'f JEM, Willebrordstraat 10. V.m 10.15 uur: Godsdienstoefening. Nam. geen dienst BEVERWIJK VEREENIG IN u VAN VRIJZINIG HER VORMDEN, Noorderparklaan. V.m. 10 uur: Mej. Elink Schuurman, Den Haag. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Meerstraat. V.m. 10 uur: Ds. J. D. van Calcar. EVANG LUTHERSCHE GEMEENTE, Koning straat. V.m. 10.30 uur: Ds. J. Ph Haumersen. GEREF KERK, C. H. Moensplein. V.m. 10 en nam. 5 uur: Ds. F. Kramer EVANGELISATIE „EBEN HAÉZER", Ko ningstraat 99. V.m. 10 uur: de heer W. Akse. EVANGELISATIE „MARANATHA", Dr Schuit straat 31. V.m. 10 uur: de heer H. Kok. Donderdag nam. 8 uur: Bijbelonderzoek door den heer H Kok. CASTRICUM NED HERVORMDE KERK. - V.m. 10 uur: Ds. A. van Poelgeest. GEREF. KERK. V.m. 10 uur: Ds. J. Krüges Nam. 6 uur: Dezelfde.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2