VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: IJMUIDEN Voor eenheid door democratie. De afdeeling Velsen der Nederlandsche Beweging voor eenheid door democratie, hield Vrijdagavond in Parkzicht een bijeen komst die druk bezocht was. De aanwe- gen behoorden tot verschillende politieke richtingen, nl. Christeiijk-Historisch, Vrijz.- Democraten, Vrijheidsbond, Soc.-Democraten en Roomsch-Katholieken. De voorzitter van het voorloopig bestuur der afdeeling, de heer J. Jansen, heette de aan wezigen welkom en herinnerde aan de op richting, een klein jaar geleden van de Ne- derl. Beweging voor Eenheid door Democra- toe. Eenige maanden geleden vond de op richting plaats van de afdeeling Velsen, •waarvoor een voorloopig bestuur werd geko zen. Prof. Ir. J. N. van der Ley, voorzitter der afdeeling Haarlem, die als spreker was uitge- noodigd. hield een inleiding o^er de begin selen der beweging. Spreker zeide in deze inleiding openhartig en eerlijk te zullen be kennen, wat in deze moeilijke dagen de waar de vormt van de beweging. In de eerste plaats wil spreker eenige hoofdpunten behandelen. Het vraagstuk dat alle andere terugdringt is: hoe kunnen we onze aarde omvormen, zoo dat alle bewoners vrij kunnen leven in zich een bestaan verzekeren. De mechanische inrichting, de hulp middelen zijn voldoende om de 2000 millioen bewoners der aarde te onderhouden. Met de technocratie, waarover in Amerika steeds veel werd geschreven wil men dit eveneens aan- toonen. Zelfs meent men, dat een arbeids week van vijf dagen voldoende is voor de pro ductie. De vraag is dan. hoe de arbeiders hun vrijen tijd, hun „leisure" zullen besteden. Theoretisch is het gemakkelijk, de wereld zoo te hervormen dat alle menschen een ge makkelijk bestaan kunnen vinden. In de prac- tijk is het echter niet zoo gemakkelijk. De groote economische depressie is daarvan het' bewijs. Het economische bestel is ontzagge lijk gecompliceerd, zoodanig, dat niemand in staat zal zijn, verlichting van eenige betee- kenis te brengen. Door de ontwikkeling van het transport wezen heeft men groote internationaile be trekkingen gekregen. De organisatie om deze betrekkingen in evenwicht te houden, ont breekt echter. Men is hiermede doende, maar hieraan zijn groote moeilijkheden verbon den. Aan nationale pogingen, om door ingrijpen van regeeringen tot verbetering te komen, heeft het niet ontbroken. In dit verband wees spreker naar de New Deal. Ook in ons land zien we dergelijk ingrijpen (landbouwcrisis- politiek). De zaken staan thans echter zoo, dat alles is vastgeloopen. Om verbetering te ver krijgen moeten we beginnen met het indi vidu. Het individu moet zoodanig veranderd worden, dat we komen waar wij willen. Spre ker verduidelijkte deze stelling met een voor beeld: De komst van Christus, die kwam met de wet van menschenlief-de, volgens welke wet het geheele probleem op te lossen is. We heb ben nu 2000 jaar van Christelijk leven echter ons en we moeten bekennen, dat het.mensch- dom weinig geleerd heeft. Het ontbreekt aan moed om te leven, volgens de Christelijke be ginselen. We moeten de dingen vereenvou digen, zooals Hitier dit heeft gedaan. We moeten onze gecompliceerdheid, ons critisch vermogen afzetten, we moeten meer synthe tisch worden. „Eenheid door democratie". Eenheid het doel, democratie om tot het middel te ko men, aldus spreker. Wat we in de natuur zien gebeuren, moeten we ook in de maatschappij trachten te ver krijgen: door eenheid krachtvorming. Dit is het wat de Nederl. Beweging voor Eenheid door Democratie wil. We willen geen poli tieke partij, wij willen geen machtsvorming, audus spr. Wij willen de gedachten der men schen leiden op die dingen, die noodig zijn om tot een voor allen aanvaardbare oplos sing te komen. Wij Hollanders, critisch aan gelegd, zien steeds kleinigheden. We staan steeds klaar met ons: „Ja, maar Zeg niet, vervolgde spreker, dat wij een on begonnen werk doen. We willen niet een massa-mensch vormen, door één man geleid. Daartoe zijn wij trouwens te individualis tisch. Wij willen geen eenheid van boven op gelegd. Hoe bereiken wij vrijwillig de zoo noodza kelijke eenheid, dus niet door dwang, niet door dictatuur? We hebben hiertoe noodig een eenigszins mentale wijziging. We willen heb ben eenheid door democratie. Wat is nu de mocratie? Spreker beantwoordde deze vraag met de definitie van prof. Bonger, Het komt aan op het al of niet aanwezig zijn in een land van een democratische)! geest. Volmaakte vrijheid van gedachten, vol maakte openbaarheid der besprekingen, een zoo groot»» mogelijke directe volksinvloed op de regeeringsmaatregelen zijn de kenmer ken van de democratie. Lijnrecht tegenover de democratie staat de dictatuur. Principieel kan zulk een dictato riale regeering wel eens gunstig werken. Een voorbeeld hiervan noemde spr. Willem I. die de economische regeering van ons land stuwde in liberaal-kapitalistische richting. Zoo'n dictatuur kan echter nooit van langen duur zijn. De bevolking wil dit niet en de dic tators zelve voelen de gebondenheid van hun dictatorschap maar al te zeer. Ook in Rusland heeft de dictatuur veel goeds gedaan. De dic tatuur kan zich voordoen bij verschillende regeeringsvormen. In Italië vinden we haar in een monarchie. De dictatuur keert zich sterk tegen het individu. Verder schetste spreker nog enkele toestanden, zooals men die in de dictatoriaal geregeerde landen vindt. Resumeerende kwam spreker tot de con clusie. dat verandering van onzen staatsvorm ongewensch is. Spreker noemde daarna de doelstellingen van de beweging op. Zij zijn: 1. Handhaving van den in de Grondwet verankerden, democratischen regeeringsvorm. 2e. Handhaving der bij de Grondwet verze kerde burgervrijheden. 3e. Handhaving van den Nederlandschen Rechtsstaat. 4e. Bevordering van een daadwerkelijke Solidariteit der verschillende volksgroepen. 5e. Versterking van den zin voor vrijheid en recht onder het Nederlandsche volk. 6e. Versterking van een op de vaderlandsche traditie voortbouwend zedelijk volksbewust zijn boven partijpolitieke groepeering, met eerbiediging van iedere godsdienstige over tuiging. 7e. Bevordering van een internationale rechtsorde. Tenslotte wekte prof Van der Ley de aan wezigen op zich aan te sluiten bij de bewe- ging en het werk zoo mogelijk te steunen. Na een korte pauze deelde de heer Ehr- becker, bestuurslid van de afdeeling Haarlem mede, dat in Haarlem a.s. Maandag in het Gem. Concertgebouw een vergadering zal worden gehouden waar door drie sprekers zal worden gesproken. Daarna ging prof. Van der Ley over tot beantwoording der ingekomen schriftelijke vragen, hetgeen hij uitvoerig deed. I De bijeenkomst werd door den voorzitter met een woord van dank aan den spreker gesloten. Wie helpt mede? Woensdag 27 Mei Witte Kruisjesdag. Men schrijft ons: De afdeeling Velsen van de Noord-Holl. Vereeniging „Het Witte Kruis" zal Woensdag 27 Mei as. haar jaarlijkschen Witte Kruis jesdag houden. De veelomvattende werk zaamheden van deze vereeniging zijn bij verreweg de meeste inwoners der gemeente wel zoodanig bekend, dat het eigenlijk over bodig is dezen collectedag warm aan te be velen. Toch is het van belang er hier nog eens nadrukkelijk op te wijzen, dat wil deze organisatie haar taak naar behooren blijven vervullen, zij in de eerste plaats den steun der bevolking dringend noodig heeft. Het is niet overdreven, wanneer er op gewezen wordt, dat het inderdaad een ramp voor de inwoners der gemeente zou zijn, als het „Witte Kruis" door financieelen nood ge dwongen, haar werkzaamheden zou moeten inkrimpen. Dat mag niet plaats hebben. Zeer velen gedenken dankbaar de hulp die zij van één der wijkzusters of kraamverzorgsters hebben ontvangen, of nog dagelijks genieten. Wat is het voor een groot aantal gezinnen niet een buitengewoon gemak en genot, wan neer de dokter hen verwijst naar één der magazijnen om aldaar verpleegmaterialen te gaan halen die voor de zieke noodig zijn? Bijna de meeste jonge moeders gaan we kelijks met haar baby naar één onzer zuige- lingenbureaux te IJmuiden, Santpoort of Velsen-Noord en ontvangen daar van den kinderarts gratis advies betreffende de voe ding van haar kind. Het zeer groote aantal bezoeken bewijst wel, hoe ook deze tak van dienst wordt gewaardeerd. Het bestuur der vereeniging wil niets liever dan al dit werk met energie blijven voort zetten. Maarmen bedenke dan toch vooral, dat dit zonder financieelen steun on mogelijk zal zijn. Tast allen daarom Woens dag 27 Mei nu eens goed in uw beurs en geeft voor dit prachtige werk blijmoedig uw offer, opdat de Witte Kruisjesdag in alle opzichten zal slagen. Een ieder tooie zich met het ..Witte Kruisje" dat een groote schare van dames u te koop zal aanbieden voor den mi nimumprijs van 10 cent. (Het maximum is hier onbeperkt). Wijst haar vriendelijk ver zoek niet- af. maar koopt allen een speldje, dat zal de dames des te meer aanmoedigen en de kas der vereeniging ten goede komen. 27 Mei sta nu eens in het teeken van niet wat verdeelt, maar van eenheid. Het Witte Kruis immers stelt zich op een strikt neu traal standpunt en verleent haar hulp aan personen van alle gezindten. Dames helpt ons ook weer dit jaar en meldt u voor den verkoop van Witte Kruisjes zoo spoedig mogelijk aan, bij een der onder staande adressen. Voor IJmuiden bij: mevrouw Helder, Edi- sonstraat 10 en Zuster I. de Jong, Witte Kruisgebouw. Kennemerlaan 125. Voor IJmuiden-Oost bijZuster T. de Beurs Lijsterlaan 21 en Zuster R. Lavoo, IJmuider- straatweg 33. Voor Velsen-Noord bij: mevrouw Koene, Kanaalkade 58 en Zuster A. Zandstra, Wij kers traatweg 25. Voor Velsen en Driehuis bij: Zuster E. de Wilde en mevrouw Melgerd, Meervlietstr. 1. Voor Santpoort bijmevrouw Bankert, Kruidbergerweg 23 en Zuster A. W Tulp, Fr. Netscherlaan 11. EINDSTAND JUNIOREN-COMPETITIE D.C.IJ. Thans is de juniorencompetitie waaraan door 70 jongens werd deelgenomen, geëindigd. Ongetwijfeld is het een fraaie en spannende competitie geweest, die ook voor de organisa toren inspannend is geweest. Een woord van hulde willen wij dan ook brengen, aan den juniorenleider, den voorzitter van D.C.IJ., den heer K. de Jong, voor diens onvermoeid wer ken. K. de Jong, leider der Juniorencompetitie. Het valt niet mee om den jongens vereeni- gingsdissipline op te leggen, waarin de leider echter volkomen is geslaagd. D.C.IJ. zal hiervan de vruchten plukken. Wie de jeugd bezit, heeft de toekomst. Hieronder volgt het volledig overzicht der competitie le Klas A: Rustenhove 17 pnt., clubkam pioen. L. Boon 2e prijs 15 pnt, G. Post 3e prijs 15 pnt., J. Visser 13 pnt., L. Bink 10 pnt.. De Jong 9 pnt., Kok 9 pnt., P. Bruin 8 pnt., R. Rob 5 pnt., Huiser 4 pnt., D. Visser 3 pnt. Huiser en Visser degradeeren naar de le klas B. Dit resultaat is verkregen uit 10 partijen. le klas B: J. de Braber, kampioen, le prijs, 18 pnt., J. v. Vliet 2e prijs 13 pnt., R. Huel 12 pnt.3e prijs. Deze promoveeren. 4. H. de Vries 11 p.. 5. A. Kattestraat 10 p., 6. M. v. d. Steen 8 p., H. Post 7 p., B. Zwart 6 p., J. Visser 4 p., J. Thijsen 3 p. Post, Zwart, Visser en Thijsen degradeeren. Dit resultaat is verkregen uit negen partijen. 2e Klas A: Visser 18 pnt., le prijs, kampioen, d. Outenaar 2e prijs 16 pnt., Koper 3e prijs 14 pnt., allen promoveeren. Verbeek 12 pnt., De Boer 12 pnt.. Klinge 12 pnt„ Rens 12 pnt., Been hakker 9 pnt.. Vooys 9 pnt., v. Vliet 8 pnt., Kamps 8 pnt., Kok 4 pnt. v. Vliet, Kamps en Kok degradeeren. Dit resultaat is verkregen uit 11 partijen. 2e klas B: L. v. Breugel, kampioen 16 pnt., K. Keuris, 2e prijs, 12 pnt., J. Bosman, 11 pnt., 3e prijs. C. v. Rooy 11 pnt., J. Oldenburg 10 pnt., J. Duivenvoorde 9 pnt., A. Steenhuisen 8 pnt., W. Mulder 7 pnt., H. Veldman 6 pnt., K. Wolf 3 pnt. Steenhuizen, W. Mulder, H. Veldkamp en Wolf degradeeren. Dit resultaat is verkregen uit 9 partijen. 3e Klas A: M. v. Dongen, 17 pnt., kampioen, J. Wouthuisen 12 pnt., 2e prijs, A. Hoogendijk 3e prijs, 12 pnt., M. Post 11 pnt., T. Kist de Ruyter 10 p., F. Kwak 10 pnt. Alle zes promo veeren. L. Kattenstraat 8 pnt., P. Heilig 6 pnt.. W. Post 5 pnt., H. v. Dorp 5 pnt., J. de Vries 0 pnt. v. Dorp en De Vries degradeeren. Dit resultaat is uit 9 partijen. 3e klas B: J. de Groot, kampioen, 22 pnt. De Rooy, 16 pnt. 2e prijs, M. Broek, 3e prijs, '15 pnt., v. d. Gaag 11 pnt., Liehtendalil 10 pnt. D. Wit 9 pnt,., Kok 1 pnt. Hier promoveeren de prijswinnaars. Op 5 Juni volgt de officieele prijsuitreiking. Den ouders der junioren wordt verzocht, dien avond aanwezig te willen zijn. CONCOURS-SUCCES. Op het op Hemelvaartsdag te Veenendaal gehouden zangconcours heeft het dubbel mannenkwartet „Excelsior" alhier, directeur de heer G. Wiersma, een eersten prijs be haald. „Excelsior" kwam uit met als verplicht nummer „Het visschertje van Voorne" en als vrij nummer „Le rossignol". VERWACHTE TRAWLERS VAN DE VEM. Voorloopige opgave van de door „De VEM" N.V. in den loop van de volgende week aan den afslag te IJmuiden verwachte schepen, onder voorbehoud van nadere wijzigingen in de marktdagen. Maandag 22 Mei, Amsterdam IJM 58, Noordzee. Dinsdag 23 Mei: Jacq. Clasine IJM 10, Noordzee. Woensdag 24 Mei, Rotterdam IJM 112, Noordzee. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt morgen waargenomen door de Kennemer- apotheek aan den Wijk aan Zeeërweg Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. De apotheek „Velsen-Noord" is morgen tot nam. 8 uur gesloten. In de komende week is deze apotheek ook 's nachts geopend. Scheepsbouw. Naar uit Hamburg en uit Bremen wordt ge meld hebben de „Deutsche Levante Linie" A.G. te Hamburg en de „Atlas Levatne Linie" te Bremen opdracht gegeven tot den bouw van twee motor-vrachtschepen. Het eerste schip zal door eerstgenoemde reederij besteld worden bij de „Deutsche Werft" te Hamburg; het tweede door laatstgenoemde reederij bij de Nordseewerke te Emden. Naar verluidt zal de aflevering dezer schepen eerst in den zomer van het volgende jaar moeten plaats hebben. NAAR DE WESTKUST. De Poolzee is naar de Westkust vertrokken. Binnengesleept. De motorkotter A 11 Evy, welke dikwijls hier aan de markt komt, werd dezer dagen met defecte motor door den Deenschen motorkot ter Sylvia drijvende gevonden. Het vaartuig werd over een afstand van 200 mijl naar Esbjerg gebracht. Het sleepen had niet minder dan 53 uur geduurd. MARKTPRIJZEN VAN ZATERDAG 23 MEI Tarbot per K.G. f 0.56—0.40 Griet per 50 KG. f 20—10 Tongen per K.G. f 0.60—0.48 Kleine schol per 50 K.G. f 12.50—4.20 Wijting per 50 K.G. f 5—4.10 BEVERWIJK Schip Amstelland x) Alkmaar x) Ariadne (Ned.) Alcinous x) Alexandra Hoegh x) Boskoop Bloemfontein x) Baarn Bennekom Bacchus (Ned.) Ceres (Ned.) Cassel x) Crynssen Cordillera x) Cottica Caribia x) Chr. Th. Boe x) Enggano Eurybates x) Ella verm, aankomst Freiburg Grootekerk x) Gaasterkerk x) Glitt Heemskerk x) Halle Johan de Witt x) Jaarstroom Juno (Ned.) Kurmark x) Martaban M. v. St. Aldegonde x) Meerkerk x) Newbury Orion (Ned.) Odysseus Orestes (Ned.) Phoenicia Polyphemus x) Pyrrhus x) Polydorus Poelau Laut x) Poelau Bras x) Phoenicia Pan Gothia x) Phrontis x) Perna x) Reggestroom Supetar Sesostris Syra Springfontein x) Simon Bolivar x) Spondilus x) Socombel St. Annaland Tajandoen x) Tarakan x) Trajanus Ulysses (Ned.) Venus (Ned.) Vulcanus Waterland (Ned.) x) Wisla Zaanland x) Buenos Aires Chili. West Indië Batavia Bremen Chili Zuid Afrika Chili Hamburg Hamburg Bourgas Tjilatjap West Indië Pto Barrios West Indië Hamburg Haifa Batavia Ned. Indië Gefle Japan Japan Sundsvall Zuid Afrika Ned. Indië Batavia. West Afrika Gdynia Ned. Indië Moulmein Batavia Japan Rangoon Alexandrië Stettin Constantza West Indië Batavia Batavia Batavia Batavia Batavia West Indië Aruba Hamburg Curagao West Afrika Santa Fé Tampico West Indië Zuid Afrika Hamburg Los Angeles Duinkerken New Castle Batavia Batavia Alexandrië Bourgas Midd. Zee Valencia Buenos Aires Buenos Aires Buenos Aires 23 Mei 3 Juli 26 Mei 24 Mei 24 Mei 28 Mei 28 Juni 26 Mei 12 Juni 24 Mei 26 Mei 7 Juni 18 Juni heden 1 Juni 3 Juni 24 Mei 12 Juli 1 Juni 24 Juni 25 Mei 26 Mei 6 Juni 24 Mei 2 Juni 4 Juni 12 Juli 6 Juni 1 Juni 28 Mei 13 Juni 3 Juni 29 Mei heden 24 Mei 30 Mei 15 Juni 31 Mei 23 Juni 12 Juni 20 Juni 26 Juni Laatste bericht 12 Mei van Bahia. 18 Mei te Antofagasta. 21 Mei van Lands End. vertrekt 29 Mei. vertrekt 25 Mei. 14 Mei van Eten. 19 Mei van Port Said. 16 Mei van Callao. 23 Mei vertrokken. 23 Mei vertrokken. 19 Mei van Malta. 19 Mei van Padang. 14 Mei van Barbados. 21 Mei vertrokken. 18 Mei van Paramaribo 23 Mei vertrokken. 23 Mei van Swansea. 20 Mei van Port Sudan. 21 Mei van Belawan. 14 Mei vertrokken. 19 Mei van Port Sudan. 20 Mei van Finisterre. 21 Mei van Penang. 18 Mei vertrokken. 19 Mei van Gibraltar. 19 Mei van Marseille, pass. 19 Mei Perim. 14 Mei te Liberia. 21 Mei van Kopenhagen. 19 Mei van Macassar. 15 Mei van Port said, vertrekt 27 Mei. 21 Mei van Dairen. pass. 18 Mei Perim. 18 Mei van Gibraltar. 23 Mei vertrokken. 21 Mei vertrokken. 21 Mei van La Guayra. 19 Mei van Gibraltar. 21 Mei van Gibraltar. 21 Mei van Port Said. 13 Mei van Belawan. vertrekt 10 Juni. 16 Mei van Cartagena. 12 Mei vertrokken. 23 Mei vertrokken. in lading. 14 Mei te Assinië. 11 Mei vertrokken. 13 Mei van Pto Barrios. 13 Mei van Trinidad. 17 Mei van Kaapstad. 23 Mei vertrokken. 11 Mei vertrokken. 20 Mei vertrokken. 23 Mei vertrokken. 22 Mei te Marseille. 20 Mei van Padang. in lading. 20 Mei te Castellon. 20 Mei van Palermo. 20 Mei vertrokken. 20 Mei te Santos. 18 Mei vertrokken, vertrekt 29 Mei. x> Soiiepen, voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 bruto register ton. De stand der werkloosheid. Bij den gemeentelijken dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling ston den aan het einde dezer week in totaal 112*7 werkloozen ingeschreven tegen 1130 aan het einde der vorige week. Voor de twee bij den dienst aangesloten gemeenten waren de cij fers: Beverwijk 999 (vorige week 1009) en Heemskerk 128 (121). ZONDAGSDIENST APOTHEKEN EN DOKTOREN. De Zondagsdienst wordt morgen waarge nomen door Dr. W. Royaards, Vondellaan 20, telef. 2200. De Zondags- en nachtdienst van de apo theken wordt van 2431 Mei waargenomen door Apotheek Sepp, Zeestraat 27, tel. 2>' MATREGELEN VOOR KENNEMERS—VIOS. In verband met de te verwachten groote belangstelling voor den promotiewedstrijd KennemersVios, heeft' het bestuur van de BV.V. de Kennemers bijzondere orde-maat regelen getroffen. In de eerste plaats zal ter vermijding van overstelpende drukte aan de loketten gele genheid tot voorverkoop van toegangsbewij zen gevestigd zijn in de sigarenmagazijnen M. Lindner, Breestraat, K. Groot, Zeestraat, J. Waagmeester, Velsen-Noord en Ramakers te IJmuiden. Deze voorverkoop wordt Zaterdagavond gesloten. Met het oog op de beschikbare ruimte op de tribune zullen voor de werkende leden zitplaatsen voor de tribune worden ingericht. Zonder diploma zullen leden en donateurs in geen geval toegang tot het terrein hebben. Tenslotte zullen Zondagmorgen tusschen half twaalf en twaalf uur aan de loketten van het Sportpark tegen den sterk verlaag den prijs van 15 ets. 150 werkloozenkaartjes worden uitgereikt. LEDENVERGADERING DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Donderdag 28 Mei zal in het kerkgebouw aan de Meerstraat de jaarlijksche ledenver gadering worden gehouden van de Doopsge zinde Gemeente. Door vertrek van Ds. H. H. Gaaikema zal worden voorzien in de vaca ture in den kerkeraad. ADSPIRANTENTOURNOOI DER V.V. „BEVERWIJK". Het Paaschtournooi voor de adspiranten van de voetbalvereeniging „Beverwijk", dat moest worden uitgesteld, is thans vastgesteld voor de Pinksterdagen. De voorronden wor den gespeeld op Zaterdag 30. Mei. De finale vindt op den tweeden Pinksterdag plaats. Het secretariaat van de junioren en adspi- rantenafdeeling is nu gèvestigd Alkmaarsche- 31. Aanmeldingen, afschrijvingen en alle andere correspondentie omtrent de jeugdaf- deeling van de V.V. „Beverwijk" moeten dus aan het nieuwe adres worden gericht. EINDEXMENS KWEEKSCHOOL. Het schriftelijk gedeelte van het- examen voor de akte lager onderwijs zal in de Bis schoppelijke Kweekschool op 4 en 5 Juni worden gehouden. De mondelinge examens beginnen op 22 Juni. 22 candidaten zullen zich aan het examen onderwerpen. Noteering van Beverwijk 22 Mei 1936. Spinazie per kist f 0,16f 0.24 Postelein per kist f 0.12—f0,28 Andijvie per kist f 0,40—f 0,65 Raapstelen per 100 bos f 1 Radijs per 100 bos f 2 Wortelen per K.G. f 0,08—f 0.16 Komkommers per 100 f 6f 12 Asperges per bos wit f0,22f0,26 Asperges per bos bl. f 0,16f0,20 Asperges per bos dun f 0,10f 0,14 Aardappelen, klei p. K.G. f0,03y2f0,05y2 ld. zand, p. K.G. f 0,06 Peulen per K.G. f 0,69 Bloemkool per 100 f 6f 17 Uien, per K.G. f ,08 Prei per bos f 0,04 Sla per kist f ,16f 0,28 Rabarber, per 100 bos f0,2%f0,04 Pieterselie per bos f 0,05^ Selderie per bos f0,03 Aardbeien per doosje f 0,16—f 0,24 J ZATERDAG 23 MEI 1936 Tuinders krijgen f 680.000 steun. Crisis-steunbeschikking verschenen. In de Staatscourant van Vrijdag is opgenomen de „Crisis-steunbeschik king 1936 fruit en warmoezerij-gewas sen 6)". In deze beschikking heeft de minis ter van landbouw en visscherij be paald, dat uit het Landbouwcrisisfonds aan de aangesloten telers van gewas sen van den tuinbouw, steun verleend zal worden overeenkomstig de bepa lingen der beschikking, tot een totaal bedrag van f 680.000. Steun zal worden verleend over de hoeveel, heden van de hierna vermelde producten welke in het achter elk product vermelde tijd vak van 1935 door de telers zijn verhandeld tot de daarbij vermelde bedragen per eenheid: Roode en witte bessen, voorzoover voor een prijs lager dan f 9 per 100 K.G. door verwerkers gekocht: 1 Jan.31 Dec. f 2 per 100 K.G. Kruisbessen 1 Jan.9 Juni f 2,60 p. 100 K.G Andijvie 17 Juni22 Sept. f 0,25 p. 100 st'. Bloemkool 17 Juni14 Juli f 0,25 p. 100 st.' Stokprinsesseboonen 15 Juli15 Sept. f 6 50 per 100 K.G. Enkele stamprinsesseboonen 15 Juli15 Sent f 0,25 per 100 K.G. Dubbele stamprinsesseboonen 15 Juli—is Sept. f 0,25 per 100 K.G. Snijboonen 15 Juli15 Sept. f 0,80 p. 100 K.G Spekboonen 15 Juli—15 Sept. f 0,25 p. 100 K.G Kroten 3 Juni1 Sept. f0,25 p. 100 K.G. Witte kool 17 Juni25 Aug. f 0,50 p. 100 K.G Bospeen 29 April—1 Sept. f 0,50 p. 100 KG Prei 3 Juni—31 Dec. f 0,25 p. 100 K.G. Radijs 6 Mei16 Juni f 0,50 p. 100 bos. Knolselderiij 1 Jan.—31 Dec. f 0.75 p. 100 st. Sla 15 Juli29 Sept. f0,20 p. 100 st. Spinazie 27 Mei—16 Juni f0,50 p. 100 K.G, Glastomaten 2 Sept.27 Oct. f 1 p. 100 K.G Tuinboonen 1 Juni—15 Sept. f 0,40 p. 100 k!g! KENNEMER WANDELCLUB. De Kenncmer Wandelclub zal a.s. Zondag deelnemen aan den N. U. W.-wandeltocht te Zaandam. Burgemeester H. J. J. Scholtens zal, even als vorige jaren, na afloop van den door de K.W.C. georganiseerden aarbeienmarsch, de extra-prijzen uitreiken. Voor dezen marsch zijn reeds vele prijzen toegezegd. EEN NIEUW CLUBBLAD. De Wandelsportvereeniging „De Voortrek kers" zond ons het eerste nummer van haar clubblad. De voorzitter van de „Voortrekkers" de heer J. Hoorns Sr. schreef een inleidend artikel, Dr. H. A. Melchior, medisch adviseur van „De Voortrekkers" schreef over het on derwerp „Sport van medisch standpunt be zien" en de heer W. de Vries leverde de bij drage „Leert Wandelen". C. A. SWAALF - TELEFOON 23165 GRAFSTEENEN SANTPOORT - HAGEL INGER WEG 173A (Adv. Ingez. Med.) BURCELIJKE STAND VELSEN Bevallen: M. Karssen-Scliriever z., Tromp straat 163, IJmuiden J. Vogelzang-Schoorl, z„ Eendrachtstraat 26, Velsen N. T. Ef- fern-van Dongen, z. Fr. Naereboutstraat 41, IJmuiden. A. Bus-Vet, d„ Oosterduinweg 76. IJmuiden. Overleden: A. Klok, 74 jaren, echtgenoot van M. M. Kollega, Stepiliensonstraat 28 rd„ IJmuiden. F. Kup, 85 jaren, weduwnaar van R. Hartenmink, Lumeystraat 5, IJmui den. W. Alpbenaar, 66 jaren, echtgenoot van J. A. E. Meijer, Middenduinerweg, Sant poort. Ondertrouwden: H. Meijer en A. H. Schoon oord. Genieweg 24 Velsen. A. Vroom en A. Westerman. Achter Stationsweg 61. IJmui den. P. J. Hilbers en P. van Wetering, Be verwijk. J. A. Keur en A. Harnis, Bloem- straat 25, IJmuiden. Bloemstraat 31, IJmui den. J. G. Metzelaar en E. Bakker, Ko ningsweg 178. Velsen N. W. J. Fournier en G. Verbeek, Terneuzen, G. v. d. Linden en J. Kostermans. Dennenstraat 28, IJmui den. N. H. Nijman en C. Kostermans, Dennenstraat 28. IJmuiden. E. de Nooij en A. A. van Groll, Stad Hardenberg. H. G. Smakman en W. P. Sehellevis, Strandweg 25, IJmuiden, de Weerdstraat 12, IJmuideh. G. Post en J. H. Beentjes, Beverwijk. R. H. A. van der Stok en W. J. van der Mik. Am sterdam. G. Ineke en T. Schouten, Castri- cum. J. Plug en G. Kramer, Trawlerkade 70. IJmuiden. Annastraat 20, IJmuiden. Gehuwden: J. Schuiten en A. de Graaff, Pres. Krugerstraat 39. IJmuiden. H. H. Raspoort en G. Vellema, Planciusstraat- 59, IJmuiden. N. Hollenberg en M. Visser, Tuindersstraat 106, IJmuiden. J. A. v. d. Pol en E. C. v. d. Braber, Napierstraat 13, IJmuiden. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN ZATERDAG 23 MEI Bioscoop de Pont: „Ons Dagelijksch Brood" en „Ball im Savoy" 8 uur. ZONDAG 24 MEI Bioscoop de Pont: „Ons Dagelijksch Brood" en ..Ball im Savoy" 8 uur. Matinée: 2 30 uur*, „Ons Dagelijksch Brood" 5 uur: „Ball im Savoy-'. AGENDA TE HAARLEM. Heden: ZATERDAG 23 MEI Stadsschouwburg: Rott.-Hofstad Tooneel: „In Rok". 8.15 uur. Frans Hals Theater: „De Zesdaagsche". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het gebeurde op een avond". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Plankenkoorts". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Sanders of the River" 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 24 MEI Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 25 MEI Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 6