Sport voor Zondag. Vergoeding wegens loonderving. KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. Het zoeken is naar een spil van groot formaat; De kansen van spelers uit ons district; Kleine centre-halfbacks waren dikwijls beroemd; Waarom Bakhuys niet als spil?; De Bloe- mendaal-spelers maken een goede beurt; Schoolvoetba! in FrankrijkGuillemot's raad De vrouw en de sportTaris als zwemmer. Het zou ons niet verwonderen, als in de eerst volgende dagen vele voetbalspelers tot de con clusie komen dat zij als linksbinnen, rechts back of middenvoor eigenlijk niet die positie in hun elftal innemen, wnarin hun capacitei ten het meest tot hun recht komen. Zij zijn er plotseling van overtuigd geraakt, dat zij als spil veel meer kunnen presteeren, te meer, daar zij ongeveer 1 meter 80 lang zijn en zij, naar het hun voorkomt, een robuste gestalte hebben. Het gebruik van havermout en bruine boo- nen zal binnenkort ongetwijfeld een scherpe stijging vertoonen, terwijl halteroefeningen en kamergymnastiek in menig huisgezin de morgenrust zullen verstoren. Dit als gevolg van den origineelen oproep dooi de Keuze-commissie van den K.N.V.B., die een plaatsvervanger voor Anderiesen in het Ne- derlandsch Elftal zoekt. In Engeland kan men omstreeks dezen tijd in de betreffende sport bladen advertenties van eenzelfde strekking- lezen, waarin de een of andere League-club jongelingen van jjepaalde afmetingen en ge wicht en met ervaring van tweede of derde klasse wedstrijden uitnoodigt, zich bij den trainer aan te melden voor enkele oefenpar tijtjes. Maken zij een gunstigen indruk, dan volgt een contract voor een jaar. Het betreft dan natuurlijk beroepsspelers, maar een op roep voor de vervulling van een vacature in de nationale ploeg is werkelijk iets geheel nieuws. Het is een goed idee, nu de pogingen om een spil langs den gebruikelijken weg te ontdek ken. blijkbaar gefaald hebben, het eens op deze manier te probeeren, ook al vreezen wij, dat bij het te verwachten overgroote aanbod de kwantiteit de kwaliteit zal overtreffen. Want wanneer men, zooals wij, bijna eiken Zondag van het seizoen verschillende clubs ziet spelen en met bestuursleden en trainer in gesprek komt, dan trachten deze officials ons onveranderlijk te overtuigen van de bui tengewone capaciteiten van het meerendeel hunner spelers. Wat echter sympathiek aandoet m den op roep der Keuzecommissie, is de zinsnede, dat de spelers zichzelf kunnen aanmelden en het niet uitmaakt, of zij in de eerste dan wel vierde klasse spelen. Het wil ons voorkomen, dat in de lagere klassen geschikt materiaal gevonden kan worden, omdat deze spelers voor het meerendeel onder moeilijke condities moe ten spelen en er in verhouding veel meer van hen geëischt wordt dan in de hoogere afde-e- lingen. Er wordt in den regel met veel meer enthousiasme en in een hooger tempo ge speeld en mede om die reden valt er bij der gelijke wedstrijden individueel vaak meer te waardeeren dan bij vele eerste'klasse matches van dé laatste jaren, waarin steeds weer de zelfde tegenstanders elkaar ontmoeten en waarvan men al verheugd is, als ze genoeg punten opleveren om de laagste plaats met de degradatie-wedstrijden te ontgaan. Wij kunnen echter het gevoel niet van ons afzetten, dat wanneer men. evenals in Enge land, Frankrijk en België het geval is, in ons land automatische promotie en degradatie in stelde, waardoor elk jaar een aantal nieuwe, krachtige, opkomende clubs in een hoogere af- deeling kwam en na een behaald kampioen schap dus zonder meer loon naar werken kreeg, het regelmatig toegevoerde „frissche bloed" een dergelijken oproep van de Keuze commissie overbodig zou maken. De jongere spelers zouden dan gelegenheid krijgen, in hooger milieu hun spel te ontwikkelen en te volmakenenfin, we hebben daarover reeds zoo dikwijls in deze rubriek geschreven, dat we er nu niet verder op zullen ingaan. De clubbelangen spelen tegenwoordig een zoo groote rol, dat de kwaliteit van het com petitie-voetbal er ernstig onder lijdt. Laten we liever eens kijken, of er in ons rayon mogelijk één of meer spillen te vinden zijn, waarom heen het Nederlandsche elftal in de toekomst zou kunnen draaien. Er zullen ongetwijfeld vele enthousiasten in onze stad zijn. die de candidatuur van den Haarlem-spil Kammeijer zouden steunen. En niet ten on rechte. Deze Roodbroek heeft herhaaldelijk bewezen, ook in moeilijker wedstrijden dan competitievoetbal, een uitstekende aanvallen de en verdedigende spil te zijn. Mogelijk acht de Keuzecommissie hem iets te licht, doch dan moet geconstateerd worden, dat vele van de beroemdste centrehalfbacks uit de Engelsche League eerder kleiner dan grooter waren. Mc Call (Preston en Engeland), Wilson (Hud- dersfield en Engeland) en niet te vergeten „Fatty" Wedlock van Bristol City, die 19 maal voor het Engelsche team uitkwam, waren geen van allen bizonder groot, evenmin als de be kende Ernest Needham van Sheffield United, die echter ook veel als vleugelhalfback uit kwam. Naast Kammeijer dient de E.D.O.-spil Kop pen te worden vermeld. Koppen is technisch zeker niet de mindere van zijn Haarlem collega en we zouden bijna zeggen, dat hij over nog meer natuurlijken aanleg beschikt. Dat hij tot nu toe nog niet in een- proef-elftal werd gekozen, mag wellicht een gevolg zijn van de merkwaardige tactiek van.de E.D.O.-midden- linie, waardoor veel nuttig effect verloren gaat en Koppen's ontwijfelbare capaciteiten niet steeds geheel tot hun recht komen. Als „Dritte im Bunde" mag de Zandvoort- spil Keur niet worden vergeten, die vooral dit seizoen veel tot de opkomst van zijn elftal heeft bijgedragen. Zoowel aanvallend als ver dedigend valt zijn spel te prijzen, slechts zijn loopen is voor verbetering vatbaar. Intusschen zal het moeilijk zijn een spil als Bok de Korver, die ook niet zoo bijster groot was, te ontdekken. Het is misschien jammer, dat Bakhuys zulk een goede middenvoor is, want we hebben een vermoeden, dat hij een ideale spil zou zijn. En dan zou Charles Lun- gen zijn plaats in de voorhoede kunnen in nemen. De wedstrijd van het Haarlemsch elftal tegen het K.N.V.B.-team op het R.C.H.-veld leerde ons, voorzoover we dat nog niet wisten, dat ons district over vele uitstekende voet ballers beschikt, niet slechts in de eerste, maar ook in de tweede klasse clubs. Spelers als Hol- lenberg, Haak en Prevost hebben zoo langza merhand hun lauweren wel verdiend, evenals Feijen en Beyk, maar de beide jeugdige club- genooten van laatstgenoemde, Leemhuis en de Bock, hebben deze gelegenheid benut om te bewijzen, dat Bloemendaal niet door de Keuze-commissie mag worden vergeten. De uitnoodiging door het bestuurslid van de Zwa luwen, den heer Mutters, na afloop van deze match aan Leemhuis gedaan om den tour naar Zwitserland mede te maken, was een fraaie belooning voor een degelijke en bekwame partij voetbal. Charlie de Bock, dien we overigens liever als middenvoor zien, bezit het talent om de gunstige situaties zooveel moge lijk uit te buiten. Hij start snel, is zeer bewege lijk en toont door zijn goed opstellen en plaat sen. dat hij iets meer van het spel begrijpt dan vele anderen. Nu hij het overdadige „pin gelen" heeft afgeleerd, wat in vorige seizoenen zijn tempo remde, is hij stukken vooruitgegaan en hij behoort mede tot de beste voorhoede- spelers van ons land. Ook in Frankrijk worden schoolvoetbalwed- strijden gespeeld, doch daar ontmoeten de elftallen van het geheele land elkaar. Na de plaatselijke matches gaan de winnaars tegen de zegevierende school van een andere stad in het veld, totdat men aan de finale toe is, die dit jaar werd uitgevochten tusschen de Normaalschool van Arras en het Lyceum van St. Etienne. Deze eindstrijd bleef niet van het dramatisch element verstoken, want de aan voerder van St. Etienne miste een strafschop en was doordoor zoo wanhopig, dat hij hui lende op het veld ging liggen. Het duurde ruim een kwartier, voor zijn makkers er in geslaagd waren, den tranenvloed des captains te stui ten onder het motto: „Gedeelte smart is halve smart". De tegenpartij wachtte intusschen met de hoffelijkheid, den Franschen eigen, gedul dig, totdat de match weer doorgang kon vin den. De spelers van Arras mochten dan al hoffelijk wezen, hun beleefdheid ging niet zoo ver, dat ze St. Etienne nog een penalty cadeau gaven en ze wonnen met 41. Guillemot, die in 1920 te Antwerpen den Olympischen titel op de 5000 meter voor Frankrijk won, interesseert zich nog steeds voor de training van zijn jeugdige landgenoo- ten. Bij de athletiek-kampioenschappen voor scholieren onderscheidde de Parijsche jonge ling Adam zich bizonder door de 100 meter in 11 1/5 sec te winnen. Na afloop ontspon zich een dispuut aangaande de beste manier om den winnaar verder te trainen. Guillemot besliste dit door den volgenden raad te geven: „Laat hem eiken dag een goed uur in de skiff roeien, waarvan een kwartier zoo hard mogelijk en drie kwartier voor lenig heid. Ge zult over het resultaat verbaasd zijn. Als ik niet op die wijze had geoefend,,was ik in Antwerpen nooit Olympisch kampioen ge worden." Het schijnt, dat Nurml zich met skiloopen placht fit te houden en dat ook andere athie- tiekkampioenen door het beoefenen van diverse andere takken van sport hun conditie trach ten te verbeteren. Wellicht is tijdige afwisse ling het beste voorbehoedmiddel tegen over training, mits die afwisseling de beoefenin; van de speciaal gekozen sport niet schaadt. Het is slechts aan een toeval te danken, dat de bekende Franschman Taris de zwemsport is gaan beoefenen. In zijn jonge jaren wist hij niet. welke sport hij zou kiezen en tenslotte besloot hij. rugby te gaan spelen. Zijn ouders waren daar nog al tegen en om het pleit te winnen, nam hij zijn moeder mede naar een rugbymatch. Het ongeluk wilde, dat een der spelers een been brak en Jean's kans om toe stemming te verkrijgein, was verkeken. Dus probeerde hij het met voetbal. Doch weer was zijn moeder er getuige van, hoe een doelver- dediger vijf minuten lang bewusteloos bleef liggen en Taris mocht niet voetballen. Het is maar goed, dat madame Taris nooit een waterp oio - ma tch gezien had, anders zou ze haar zoontje misschien het zwemmen ver boden hebben en dan had Frankrijk nooit een recordhouder gehad met een fraaie kans op' een Olympischen titel. Het vrouwelijk geslacht interesseert zich tegenwoordig meer en meer voor de voetbal sport of wellicht is het juister te zeggen, zit graag op de tribune bij een belangrijken wed strijd. Haar kennis van het spel houdt niet altijd gelijken tred met haar enthousiasme en we hebben in den loop der jaren menig, ove rigens dapper, Jongeling zien kleuren bij de op' luiden toon gedebiteerde opmerkingen van zijn metgezellin op de tribune. Maar het moet voor den voetballiefhebber, die kijn meisje mee naar Brussel genomen had, om de match BelgiëHolland te zien, wel een erg hard ge lag geweest zijn, toen zij op zijn vraag, of ze Bakhuys en Van Male niet geweldig vond, luidkeels antwoordde, dat meneer offside naar haar meening de uitblinker was, want die naam werd elk oogenblik door het publiek geroepen. Er is ook eens een geval geweest van een jongedame, die op Twickenham de rugby match Engeland—Schotland bijwoonde en als haar overtuiging te kennen gaf, dat de spelers het dat maal wel erg slecht getroffen hadden, want de bal was niet eens goed rond. De grootste teleurstelling echter beleefde een om zijn uitstekend bowlen bekend cricketer. Hij had op een clubdiner een heel aardige tafeldame meegebracht, die natuurlijk van haar kant wilde toonen, hoe goed zij met de „King of Sports" op de hoogte was. „En" zoo vroeg zij bij het bordje soep, „hebt u wel eens alle elf wickets in een innings genomen?" Het behoeft geen betoog, dat de beroemde bowler toen, b9halve de soep, ook bijna den lepel inslikte. Lawntennis. Het programma voor a.s. Zondag meldt de volgende wedstrijden voor Haarlemsche teams: Overgangsklasse Rood WitHaarlem. LeidenT.C.H. Tweede klasse A - N.W.: Haarlem 2Oranje T.C. Groen Wit 2Heemstede. Spieghel 2—T.C.H. 2. T.C.G.—T.E.D. Tweede klasse B - N.W.: T.C.G. 2—T.E.D. 2. T.C.H. 3Westrust. Heemstede 2Game and Set. Derde klasse A - N.W.: T.C.G. 3—Westrust 2. BonzoHeemstede 3. Shell 2Heemstede 4. Derde klasse B - N.W.: Game and Set 2Beverwijk 3. WimbledonBonzo 2. DuinlustWimbledon 2. Westrust 3—T.C.G. 4. Heemstede 5Duinlust 2. Westrust 4—T.C.G. 5. Heemstede 6Cocktail 2. Haarlem gaat den lastigen uitwedstrijd tegen Rood Wit spelen; het team, dat nog ongesla gen aan den kop gaat met een score van 268. Haarlem kan dus alleen trachten de zeer waarschijnlijke nederlaag zoo eervol mogelijk te doen zijn. f T.C.H., dat momenteel de leiding in haar afdeeling heeft, gaat naar Leiden, dat op het oogenblik de laatste plaats bezet. En toch be- teekent dit geenszins een walk-over voor de Haarlemmers, daar de krachten in deze af deeling niet ver uiteen liggen. Al heeft T.C.H. ongetwijfeld de meeste kans op de overwin ning, er zal behoorlijk voor gespeeld dienen te worden. Geen slag zal aan de Leidenaren cadeau gedaan mogen worden, wil het resultaat in derdaad een succes voor T.C.H. worden. Cricket. Nog altijd worden de Cricketspelers ten zeerste gehandicapt door den langen duur van het voetbalseizoen. Bleef de stagnatie nu alleen maar beperkt tot het afwezig zijn van enkele spelers, dan zou het zoo erg niet zijn. maar ook de velden kunnen nog niet voor cricket wedstrijden worden ingericht. Dit laatste is dan ook de reden, dat morgen in Den Haag cië HET IS VERKEERD te meenen dat men het wollen en ge kleurde goed altijd thuis moet wasschen De IJmuider Stoom-, Wasch- en Strijkinrichting SNELLIUSSTRAAT 39 TELEF. 4371, wascht met zuivere Vlokkenzeep, ge heel met de hand. (Adv. Ingez. Med.) wedstrijd H.C.C. T—Haarlem niet gespeeld kan worden; het terrein moet gebruikt wor den voor den promotie-voetbalwedstrijd H.V.V.C.V.V., waaraan ook Haagsche spelers moeten deelnemen, die van verlangen bran den om eindelijk eens met hun geliefde zomer sport te kunnen beginnen. Men zal er echter in moeten berusten. Ook in het feit, dat het programma voor morgen vrij klein is. aange zien eenige lagere cricketclubs eveneens speiers aan de voetbalsport moesten afstaan. Het zal nog wel eenige Zondagen duren, eer alle terreinen beschikbaar zijn. Het programma vermeldt voor de eerste klas slechts de twee wedstrijden V.V.V.V.O.C. en V.R.A.—H.C.C. 2 tde laatste wordt te Laren gespeeld). Het zullen als het weer mee wil werken, wel spannende wedstrijden tusschen deze aloude tegenstanders worden. Voor de Overgangsklasse zijn ook eenige aar dige wedstrijden vastgesteld, waarvan twee hier worden gespeeld. Dat zijn C.V.H.H.B.S. en R.C.H.—A.C.C. Verder nog Quick (N.i— P.W. en S.C.H.C.—Sparta. Tenslotte voor de tweede klasse A de wed strijden A.C.C. 2—V.R.A. 2, Kampong— U.V.V., Rood en Wit 2Hercules en R.I.O.V.V.V. 2. Honkbal. E.D.O. I—Quick I en Haarlem I—Blauw Wit I worden beide Zondagmorgen op de ter reinen aan de Van Nesstraat gespeeld. E.D.O. I vangt aan om tien uur en Haarlem om half tien. Op hetzelfde terrein waar 's morgens Haarlem speelt, speelt van twaalf tot twee uur H.H.C. II tegen Shell. Daarna, dus om twee uur begint op het E. H. S.-terrein aan den Vergierdeweg de ontmoeting D.E.V. I- Haarlem II. Het programma luidt als volgt; le klasse: E.D.O.I—Quick I. Haarlem I—Blauw Wit I. 2e klasse: H. H. C. II—Shell. ZATERDAG 23 MET 1936 De mannen van Lohmann hebben aan een gelijk spel reeds voidoende om voor de 3de klas behouden te blijven. De wedstrijd HT.C. 2—D.W.S. 2 is wederom uitgesteld. Korfbal. Zondag a.s. wacht de korfballiefhebbers en ook hen die eens met goed korfbal wen schen kennis te maken, een bijzondere gebeur tenis. Onze stad is sinds langen tijd verstoken van eerste klas korfbal. Aan de H.K.C. Haarlem is het gelukt ter gelegenheid van de opening van haar nieuwe kleedhuis de finale om den Zilveren Korf Uisschen de beide sterke eerste klassers H.K.V. en Westerkwartier op haar terrein te doen verspelen. Het belooft een mooie spannende wedstrijd te worden. De toegang tot het terrein 'net Noordersportpark aan de van Nesstraat) is vrij. Aanvang 2.15 uur. H.K.V. is uit Den Haar en Westerkwartier uit Amsterdam. Voetbal. De wedstrijd, die misschien van veel betee kenis zal zijn voor de beslissing om het kam pioenschap van Nederland, wordt morgen ge speeld. Dat is de wedstrijd Feijenoord-Ensche- dé. Weliswaar hebben de Rotterdammers a. twee punten verloren, maar dat wil natuurlijk niet zeggen, dat zij niet ernstig meer voor den titel in aanmerking zouden komen. Integen deel, we gelooven dat Feijen oor d4a an Enschede de eerste nederlaag zal toebrengen. De ontmoeting AjaxN.A.C. is al een re- turnwedstrijd. De eerste is door Ajax in Breda met. 2—1 gewonnen. Ook nu zullen de Amster dammers wel zegevieren. Voor de promotie tweede klasse m Afdeeling I staat op het programma de wedstrijd Her- mes-D.V.S—Velox. Als de Schiedammers dien winnen, wat aan te nemen is, dan is Velox uitgeschakeld, zoodat de laatste wedstrijd tus schen D.O.S. en Hermes-D.V.S. de beslissing moet brengen. - In Afdeeling II kan ook nog geen beslissing verwacht worden. Hier wordt morgen gespeeld tusschen H.V.V. en C.V.V. Een gelijk spel als resultaat zou H.F.C. niet onwelgevallig zijn. Wint C.V.V., dan moet H.F.C. met Pinksteren aan de Spanjaardslaan absoluut van H.V.V. winnen, om nog voor het spelen van een be slissingswedstrijd in aanmerking te mogen ko men. Als morgen beide punten in Den Haag blijven, dan kan met Pinksteren de eerste plaats definitief óf aan H.V.V., óf aan H.F.C. worden toegewezen. We wachten met belang stelling het resultaat af. Voor de promotie derde klasse spelen de Kennemers thuis tegen V.I.O.S. Dat zal daar in de Wijk niet weinig belangstelling trekken. Van harte hopen we, dat de thuisclub zal winnen. Schoten moet morgen al dadelijk den twee den degradatiewedstrijd tegen Alphia spelen. VOETBAL Hoe deze bepaling tot stand kwam en wat ze beteekent! Nu definitief besloten is, dat de K. N. V. B. geen elftal naar Berlijn zal sturen voor de Olympische voetbalwedstrijden, omdat men dan in conflict zou komen met de bepalingen van het Internationaal Olympisch Comité, is het zeker wel nuttig, die bepalingen van het I. O. C. en wat daaraan vast zit, eens nader te bekijken. In de eerste plaats zal men vragen wat eigenlijk het Internationaal Olympisch Comité is. Dat is een commissie bestaande uit vertegenwoordigers van de verschillende lan den, welk comité zich regelmatig zelf aanvult. Als leden worden in den regel bekende per soonlijkheden gekozen. Nederland is vertegen woordigd door Baron Schimmeipenninck, voorzitter van het N. O. C. en door Luit. Kól. Scharroo. Deze twee heeren zijn op het gebied van sport gelukkig geen leeken. Datzelfde kan ook gezegd worden van den Engelschen ver tegenwoordiger Lord Burghley en van den Zweed Edström. De andere heeren weten voor het grootste gedeelte misschien wel wat van sport, doch men kan. zeker niet zeggen, dat ze midden in de sportbeweging staan en met deze beweging meeleven. Op een congres door deze heeren in 1930 te Berlijn gehouden, heeft men de kwestie der loonderving besproken. Ik heb het eenigszins twijfelachtig genoegen gehad deze debatten te mogen aanhooren. Het was duidelijk, dat de overgroote meerderheid het belang van de zaak niet begreep. Op een opmerking, dat een arbeider niet aan internationale sport zou kunnen deelnemen, indien geen vergoeding van gemist loon werd gegeven, werd geant woord, dat de man dan maar niet aan amateur sport moest doen! De ernstigste tegenstanders waren toen de Amerikanen, die de stellige overtuiging hadden, dat het hier uitsluitend ging om menschen, die geen beroep uitoefen den en die alleen aan sport deden. Door dezen menschen vergoeding van loongemis te geven, zou men inderdaad deze sportlui ook als be- roepsmenschen kunnen beschouwen. De heer Seeldrayers, voorzitter van den Kon. Belg. Voetbalbond, als afgevaardigde van de Fl I. F. A. op het congres aanwezig, heeft de zaak uitvoerig en op voortreffelijke wijze uiteen gezet, doch men luisterde eenvoudig niet naar hem. Vergoeding wegens loongemis was be- roepssport en men wilde er niets van weten! Hoewel duidelijk werd betoogd, dat het slechts ging om menschen, die een betrekking hadden en die door hun deelneming aan een interna tionalen wedstrijd eenige dagen hun loon moesten missen, bleef men bij de Amerikaan- sche opvatting. Toen iemand de vraag stelde welk verschil er eigenlijk was tusschen vacantie met behoud van bezoldiging of vergoeding van gemist loon, kon men daarop eigenlijk geen antwoord geven, want in den grond waren die twee be grippen volkomen gelijk: het salaris van den athleet ging door, zonder dat hij daarvoor werkte. Er werd urenlang gedebatteerd, zonder dat men een stap verder kwam. Toen de verwar ring op het hoogtepunt was gekome -, sloot de voorzitter, Graaf de Baillet Latour, de verga dering omdat het gezelschap een uitstapje naar Potsdam moest maken. Mogelijk bracht dat uitstapje oplossing. We hebben het mee gemaakt en reden na afloop naar Berlijn terug met de beide Amerikanen. Het debat, dat de heeren toen over betaald verlof en wat dies meer zij, voerden, was inderdaad kostelijk. Den volgenden dag was de stemming zóó, dat men er nog minder van begreep dan den dag te voren. Gelukkig had toen een der heeren het prachtige idee, om te zeggen, dat men nu wel voldoende ingelicht was en dat dus het be stuur de zaak derhalve wel zou kunnen for muleeren. En zoo kwam de bepaling, dat geen vergoeding voor loongemis mocht worden ge geven, in het reglement van de Olympische Spelen. Men moet echter goed begrijpen, dat dit geen amateursbepaling is, al lijkt het er veel op. Het I. O. C. erkent n.l. de amateursbepalingen van de betrokken internationale federaties, zoodat elke federatie zijn eigen amateursbepa lingen heeft, die ook voor de Olympische Spe len gelden. Het toeval wil,, dat de F. I. F. A. er heelemaal geen amateursbepalingen op na houdt. In dat geval gelden de bepalingen van de landelijke voetbalbonden. Derhalve zou Nederland volgens de Nederlandsche amateurs bepalingen gerechtigd zijn een voetbalelftal met vergoeding voor loongemis naar Berlijn te zenden. Onze athleten echter, die onder de amateursbepalingen van de Internationale Athletiekfederatie vallen, moeten voldoen aan de bepalingen van de internationale federatie, die vergoeding wegens loongemis verbiedt, althans nog verbiedt, want of er op het oogen blik. nog een meerderheid voor zou zijn, is te betwijfelen. De internationale amateursbepahngen blij ven door het I. O. C. onaangetast. Maar het I. O. C. heeft een tweetal voorwaarden ge maakt, waaraan de deelnemers moeten vol doen, dat zijn voorschriften, die een gastheer stelt aan zijn gasten. Geeft iemand een feest maal en zet hij op de uitnoodiging „avond toilet" dan is dat een voorschrift van den gast heer voor zijn gasten; als zoodanig beschouwt het I. O. C. deze bepaling dan ook. Die twee voorwaarden zijn, dat de deelnemer nooit ver goeding voor gemist loon mag hebben ont vangen en dat hij nooit zijn sport of een andere sport, als beroep uitgeoefend mag hebben. Ook in den amateurstaat herstelde beroeps- lui zijn uitgesloten. En het is de voorwaarde omtrent gemist loon, waaraan enkele van onze spelers niet kunnen voldoen. Het I. O. C. meent, dat het als gastheer bij de Olympische Spelen, volkomen het recht heeft enkele eischen aan zijn gasten te stellen Al onze voetballers zouden zonder eenig bezwaar den Olympischen eed kunnen afleg gen, dat ze volgens de bepalingen van hun internationale federatie als amateurs wor den beschouwd, maar ze zouden desondanks van de spelen kunnen worden uitgesloten, om dat ze niet aan de voor toelating geldende voorschriften voldoen. De eenige oplossing zou zijn, dat het I. O. C deze bepaling, als zijnde uit den tijd. intrekt, waardoor de amateursbepalingen van de In ternationale Federatie in haar vollen omvang voor de Olympische Spelen zouden gelden. Die bepalingen kunnen echter uitsluitend door het Olympisch Congres worden gewijzigd en dit vindt eerst tijdens de Olympische Spelen plaats. Verandering is dus thans onmogelijk Het dwaze van het geval is, dat men spelers maandenlang verlof kan geven met behoud van bezoldiging en dat ze dan toch aan de Olympische Spelen mogen deelnemen Ze wor den dan als zuivere amateurs beschouwd Spelers, die echter gedurende korten tijd 70 pet. van hun loon uitbetaald krijgen, zijn vol gens deze opvatting beroepsspelers! Het zou dan ook voor den K. N .V. B. heel gemakkelijk geweest zijn aan de voorschriften te ontkomen Men heeft dat echter terecht niet gewild. De vraag is nu, hoe Zweden en Noorwegen, die ook vergoeding voor loongemis bij inter nationale wedstrijden geven, zich thans zullen houden. Zullen die zich ook terugtrekken? Doen ze dat niet, dan zou het I. O. C. toch hun inschrijving moeten weigeren, daar de heeren het feit, dat ze vergoeding voor loongemis ge ven, niet geheim hebben gehouden, doch het openlijk hebben medegedeeld. Er is derhalve een goede kans, dat de Olym pische voetbalwedstrijden tenslotte een walk over voor Duitschland zullen worden! C. J. GROOTHOFF. VOETBAL. Haarlem—H. F. C. (8—3) De volgende elftallen kwamen Vrijdagavond tegenover elkaar: Haarlem: Voogd Van den Berg Van Gooi De la Mar, Kammeijer. Vreeken Hartog, De Winter, Smit, Van Polanen, Visser II. F. C.: Hagenaar, Chapon, Drijver. Koper, Höck Lamp, Kruyer, J, ten Have C. ten Have, Dorsman Van der Togt Na den aftrap ondernam H.F.C. fle eerste aanvallen, die op niets uitliepen. Als dan Haarlem ten aanval trekt, blijkt al spoedig dat de voorhoede groote plannen heeft; vooral Smit is de H.F.C.-verdediging steeds te vlug af. Reeds spoedig heeft De Winter succes, als hij met een uitstkend schot Van der Togt het nakijken geeft. Smit brengt kort hierop den stand op 20. De blauwwitten pakken dan wat beter aan; haar voorhoede onderneemt eenige krachtige aanvallen, waarbij Voogd eenige harde scho ten van Drijver en Koper weet te stoppen. Bij een hoekschop kopt Drijver goed in, maar Van den Berg redt. Als Koper eerst tegen den paal schiet, loopt Chapon den terugspringenden bal in het doel (2— Direct hierop volgen eenige aanvallen van Haarlem; Smit maakt er 3—1 van, maar uit een strafschop verkleint Koper weer den achterstand (3—2). De uitvallen van Haarlem blijven doorloo pend gevaarlijk, maar door buitenspel gaat veel verloren. Smit scoort No. 4 uit een voorzet van Hartog. Met de rust is de stand 4—2. In de twede helft heeft H.F.C. niet veel meer gepresteerd. Het spel der blauwwitten was te peuterig. De vleugels werden bijna niet in den strijd betrokken. Toch kwam het eerste doel punt voor H.F.C., toen Van den Berg een bal in eigen doel liep (4—3). Dit bracht eenige opleving, maar weldra wist Haarlem weer geheel het spel in handen te nemen. Van der Togt kreeg het zwaar te verantwoorden. De roodbroeken scoorden nog viermaal door Van Polanen (2), Visser en De Winter. Met 8—3 won Haarlem verdiend. SpaarnevogelsHaarlem III op het E.D.O.-terrein. Zondagmiddag 2 uur zal op het terrein van E.D.O.. in het Noordersportpark de wedstrijd SpaarnevogelsHaarlem III gespeeld worden voor het kampioenschap van den H.V.B. In verband met het vergevorderde seizoen, werd overeengekomen, dat slechts één wedstrijd zal gespeeld worden. De winnaar zal dus beslag legger, op den titel: Kampioen van den Haarl. Voetbalbond. VEENDAM—STORMVOGELS (4—1). Stormvogels speelde op Hemelvaartsdag met een proefcombinatie, waarin Bloemink en Schildwacht als nieuwelingen waren opgeno men, doch waarin Haak Sr. ontbrak, een vriendschappelijken wedstrijd tegen den Noor delijken len klasser Veendam. De Vogels ver loren, ondanks het feit, dat hun spel tech nisch heel wat beter was, met 4—1 In hoofd zaak moet deze nederlaag geweten worden aan het vrij harde spel der Noordelijken, waarvan de vrij lichte IJmuider voorhoede het meest de dupe werd. Van der Steen moest al zeer spoedig uitvallen; l\i werd kort na de rust gevolgd door Holler! erg. Dit was natuurlijk een geduchte handicap, want nu moest de rechtshalf van het 2de elftal, Braveboer, onder de lat staan. Een der beste Noordelijke spelers was wel doelman Roossies. die heel wat schoten heeft gestopt. De eenige Stormvogel, die kans zag hem te passeeren, was Schildwacht. STORMVOGELS—V.S.V. Vermoedlijk op 6 Juni a.s. spelen Storm vogels en V.S V op het terrein van Storm vogels een vriendschappelijken wedstrijd tegen elkaar, waarvan de baten ten goede komen aan de jeugdige werkloozen in IJmuiden. KENNEMERS—V.I.O.S. De beslissingswedstrijd V.I.O.S.Terlaak heeft V.I.O.S zij 't dan ook op eenigszins sen- sationeele wijze, de twee begeerde puntjes en daarmee het kampioenschap harer afdeeling opgeleverd, zoodat deze Haagsche 3de klasser met Kennemers zal probeeren Olympia uit de tweede klasse te wippen. Zooals men weet, zijn de Wijkers er op kranige wijze in geslaagd den Olympianen de eerste nederlaag toe te brengen en de cijfers, waarmee dit is geschied (4—1) doen vermoe den, dat de Kennemers inderdaad sterker zijn, dan de Goudsche 2de klassers, vooral als we nog in aanmerking nemen, dat laatstgenoem den het voordeel van eigen terrein hadden. Afgewacht dient nu nog te worden, of Groot c.s. ook sterker zijn dan hun klasse-genoote V.I.O.S. Wij hebben hierop goeden moed, voor al wat de ontmoeting betreft, welke tusschen deze twee clubs in het Beverwijksche Sport park wordt gespeeld. Aangemoedigd door een grooten, enthousiasten aanhang en moreel gesteund door de overwinning op Olympia zullen de Kennemers zich ongetwijfeld tot het uiterste geven en zou het o.i. al raar moeten ioopen als zij niet op beide punten £es!ag legden. En dan lijkt ons het pad, dat naar dè tweede klas leidt al bijzonder geëffend! Ï.V.O.-DAG. Op haar terrein aan den Muiderslotweg te Haarlem-Noord houdt de H.F.C. „In Vrienden kring Opgericht" Zondag haar jaarlijkschen onderlingen wedstrijddag. Het programma vermeldt o.m.: 100 M. hardloopen. doeltrap oen. balwerpen. vèr-schieten en baldribbelen. Tot slot worden voetbalwedstrijden z.g. „sixes" gespeeld. Daar vorig jaar S. de Vries den wisselbeker met slechts enkele punten voorsprong bemachtigde, zal het ook dit jaar niet aan spanning ontbreken Werkloozencompetitie. Dinsdag: V.V.B.Gazelle TI. Transport, L. de Koning. Woensdag: V.V.S.Metaal Transport, W. v. Duyn. Donderdag: V.V.T.—V.V.C., Transport, De Wit,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 9