m mm HET NIEUWE AVONDBLAD i 21e JAARGANG No. 170 MAANDAG 25 MEI 1936 IJMUIDER COURANT A B O N N E M E N T E N: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2 y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plu^ 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.v Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AD VERTENTIeN1regels 1 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; f 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden: 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van dé vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van ƒ2000.-, indien netzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Jimmy Thomas. De Engelsche minister van Koloniën heeft, zooals nu bekend wordt, al vóór het rapport van het bekende speciale gerechtshof werd ingediend zijn ontslag bij minister-president Baldwin ingediend. Deze heeft dit aanvaard in een brief, aanvangend met „My dear Jim" den gemoedelijken vorm, die i:i Engeland ook onder ministers in dergelijke briefwisselingen gebruikelijk is en hem verzekerd, dat hij in zijn geval hetzelfde gedaan zou hebben. Zoo eindigt de loopbaan van een minister, die in Engeland gedurende tientallen jaren als „Jimmy Thomas" groote populariteit heeft genoten. Het onderzoek heeft niet tot een veroordee ling van Thomas geleid. Ofschoon sommige 'aanwijzingen sterk tegen hem schenen staat daartegenover het feit, dat niet alleen hij zelf maar ook degenen, die hem vóór de begroo- tlngsdagen gesproken hebben en die bij de af gesloten verzekeringen betrokken waren, allen onder eede hebben verklaard dat hij geen enkele inlichting' omtrent de komende begroo- tingsrede van minister Neville Chamberlain beeft verstrekt. Het is tenslotte zeer wel aan vaardbaar gebleven dat alleen de schijn tegen hem is. Maar de behandeling van zijn parti culiere aangelegenheden in het openbaar, waarbij o.a. bleek dat hij veel op paarden wedde en dat hij 15000 pond in voorschot had aanvaard voor het schrijven van een biografie, waarvan nog niets op papier stond, heeft zijn reputatie geschaad. Zelf geeft hij dit motief op als de reden van zijn ontslag neming, namelijk in de volgende bewoordin gen. „Ik ben tot mijn besluit gekomen om dat de wijze, waarop mijn naam en parti culiere aangelegenheden ter sprake zijn ge bracht, het mij onmogelijk maakt langer deel uit te maken van de regeering". Thomas treedt niet af als een veroordeeld man ,maar hij wijkt voor de Faam. Voor het kabinet-Baldwin is de historie onaangenaam omdat het al meer leden heeft moeten prijsgeven, en omdat sinds den val van den minister van Buitenlandsche Zaken Hoare zijn positie verzwakt is. Dit moge vreemd schijnen voor een regeering met een groote meerderheid van het Lagerhuis achter zich, maar de Engelsche parlementaire sfeer is een andere dan de Nederlandsche, de di recte volksinvloed is in Engeland veel groo- ter dan bij ons, men moet dus niet naar onze maatstaven oordeelen. Onder den indruk van de volksmeening is er een toenemende ver deeldheid in de regeeringsmeerderheid ont staan. De linkervleugel van de Conservatieve Par tij staat soms dichter bij inzichten van de offi- ciéele oppositie dan bij die van den rechter vleugel der partij. Herhaaldelijk heeft de re geering al bakzeil moeten halen tegenover dreigend verzet in haar eigen meerderheid. Dat begon met het opofferen van minister Hoare en het heeft zich sindsdien voortgezet ook bij wetsontwerpen betreffende binnenland- sche aangelegenheden. Het verdere verloop van de Abessinische geschiedenis met haar weinig overtuigend optreden daarin heeft haar positie natuurlijk ook geen goed gedaan. Men voorziet nu weer een beperkte kabinets-recon- structie; de parlementaii'e ervaring leert dat zulke veranderingen altijd gevaarlijke experi menten voor een regeering zijn. Zij vestigen in het parlement zoowel als bij de bevolking den indruk dat „het ergens kraakt", dat er geen homogeniteit' meer bestaat in het hoog ste ressort van het landsbestuur, dat de re- geeringswagen telkens weer gerepareerd moet worden om hem met moeite rijdende te hou den. Baldwin's eigen positie is geschokt sinds de episode met minister Hoare. De reputatie van dezen typischen Engelschman is nu eenmaal niet zooals die van zijn voorgangers Glad stone, Disraeli, Campbell—Bannerman, Salis bury, Asquitt, Lloyd George die van een groot staatsman. Men beschouwt hem, en heeft hem altijd beschouwd, als een typische ver tegenwoordiger van het Engelsche karakter: gemoedelijk, betrouwbaar, rustig, zakelijk, al tijd begrijpelijk in zijn uitlatingen. Niet bril- lant in zijn redevoeringen, niet geniaal in zijn vondsten, geen „érudit", geen „highbrow". Al deze laatste eigenschappen plegen den gemiddelden Engelschman met eenigen ach terdocht te vervullen. Baldwin vertoont ze biet. Maar in tijden als deze is men zich gaan afvragen of de deugden, die hem zoo'n aan trekkelijke figuur maakten, en die geaccen tueerd werden door zijn onafscheidelijke pijp, wel voldoende motief zijn om hem als premier te blijven bewonderen. Het getij is tegen hem geloopen en men pleit hem niet meer vrij van tegenslagen, die Engeland ondervonden heeft. Het geval-Thomas, al is hij daar vol maakt onschuldig aan, treft de regeering en de leider der regeering is hij. De teekenen der tijden schijnen wel aan te toonen, dat dit kabinet geen lang leven meer beschoren zal zijn. En aangezien men in Engeland het middel der parlementsontbindlng gaarne toe past, zou men er bij kunnen zeggen, dat de eerstvolgende verkiezingen ook wel eens spoe dig zouden kunnen komen. Al is daar op dit moment geen motief voor. R. P. IJMUIDEN SLUITING VAN HET SEIZOEN. Ter sluiting van het seizoen werd Vrijdag avond in het Hervormd Vereenigingsgebouw, Kalverstraat een „gezellige avond" gehouden voor de leden van die vereenigingen, die in het afgeloopen seizoen van het gebouw gebruik hebben gemaakt. De avond was georganiseerd door de Commissie van Bijstand. Het was met recht een gezellige avond. Aan het afwisselende programma verleenden mede werking de Zangvereeniging Nieuw Hosanna en het dubbelmannenkwartet Excelsior onder leiding van den heer J. Wiersma. Verder was er declamatie en tooneel en werd tevens een film vertoond. Vooral de heer Wiersma en zijn zangers had den veel succes. Het lied „Der Spielmann" kreeg zulk een bijval, dat het herhaald moest worden „ROOD-ZWART"—„ROOD-WIT". Evenals haar zustervereeniging V.S.V. is ook Stormvogels bereid gevonden, voor dezen re vanche-wedstrijd haar terrein af te staan, zoo dat nu de wedstrijd meer in een IJmuider sfeer zal staan. Dat het er weer geducht zal spannen, daar kan men van verzekerd zijn, daar Rood-Wit met een aanzienlijk sterker elftal dan de vorige keer uitkomt. Daar het backstel zal bestaan uit Ch. Noest en G. v. Dijk en daar voorts E. Hillekamp in de half-linie is opgenomen, zal ook de verde diging van Rood-Wit (waaraan de vorige keer veel mankeerde), zeer hecht zijn. Wij gelooven dan ook dat het Rood-Zwart heel wat meer moeite zal kosten, om doelpunten te maken dan den vorigen wedstrijd. Dat Rood-Zwart haar elftal ongewijzigd laat na haar succes, is te begrijpen. De wedstrijd wordt a.s. Woensdagavond ge speeld en begint om 7 uur. De werkloozen worden er op attent gemaakt, dat tot Woens dagmiddag 4 u. werkloozenkaarten bij de ver schillende voorverkoopadressen verkrijgbaar zijn. 's Avonds aan het terrein worden zij niet verstrekt. De elftallen zullen er als volgt uit zien: Rood-Zwart: doel: F. Baak. Achter; K. Groen, v. Dongen. Midden: T. de Waard, K. de Koning, J. v. d., Steen. Voor: D. Toone, J. Groen, P. Leeuwen, W v. d. Steen, Jaspers. Rood-Wit: doel: P. Douma. Achter; Ch. Noest, G. v. Dijk. Midden: H. de Boer. N. Michel, E Hillekamp. Voor: H. Verswij veren, H. Karrenbelt, P. Weij, G. Michel, W. Mooijen. JAARVERGADERING CENTRALE VAN SPEELTUINVEREENIGINGEN. In het clubgebouw van Kindervreugd werd de jaarvergadering der Centrale van Speel- tuinvereenigingen gehouden, welke zich in een groote belangstelling van de zijde der be stuursleden mocht verheugen. De voorziter, de heer Kwast gaf een over zicht van het werk in het afgeloopen vereeni- gingsjaar. Hij wees op het vele werk, verbon den aan de verzorging van het maandblad en hoopte het tweede halve jaar het werk op de zelfde wijze te kunnen verrichten. De heer Hansen, voorzitter van Kinder vreugd, bracht verslag uit van de commissie ter controle van de boeken. De administratie was in orde bevonden en de heer Kwast kreeg een pluimpje voor zijn keurig werk. Verder werd nog medegedeeld, dat maatrege len zijn genomen voor de organisatie van den bloempjesdag op 20 Juni. Het wachten is thans op de aanmelding van collectrices. De bestuursverkiezing leverde weinig moei lijkheden op. De aftredende bestuursleden, de heeren H. Kwast, voorzitter, A. Bakker, secre taris en M. v. d. Kooij, penningmeester werden bij acclematie herkozen. Besloten werd nog, dezen zomer met de kin deren van de aangesloten speeltuinen een dagje uit te gaan. BUITENGEWONE LEDENVERGADERING DER VARA. Vrijdagavond werd in café Jasperse een bui tengewone ledenvergadering gehouden der af- deeling Velsen Noord van de Vara. Tevens was hieraan verbonden een de monstratie met een toestel van den heer B. v. d. Zijp. radiotechniker dezer afdeeling. Het betrof hier een Arim P. 3 ontvanger Super- heterodyne met Ultra korte golf, bereikend de lengte 13—2000 Meter. De heer Wesselius, voorzitter der afdeeling heette allen welkom. Hij memoreerde eenige feiten uit het groote Vara-gezin, en wees op den snellen groei van de afdeeling. Nog slechts 6 nieuwe leden, aldus spreker en onze afdee ling wordt vereerd met een jubileumwimpel. Dit kan mogelijk zijn als allen hunne mede werking verleenen. Men zal dan met trots aan het Zomerfeest te Amersfoort kunnen deelnemen. Uit het jaarverslag van' den secretaris, den heer Jansen blijkt, dat de afdeeling een klein voordeelig saldo kon boeken. Na een uiteenzetting van den voorzitter, die wees op de moeilijkheden, verbonden aan de voortzetting van het tooneelfonds, werd besloten, dit fonds op te heffen. Ten slotte gaf de heer Van der Zijp een korte uiteenzetting van het door hem gebouw de toestel. Vele aan den radiodokter gestelde vragen werden door hem beantwoord. Jaarvergadering IJmuider Federatie. Behandeling van het jaarverslag. De IJmuider Federatie houdt a.s. Woensdag avond in de kleine zaal van Thalia haar jaar vergadering, waar o.a. het jaarverslag behan deld zal worden, dat inmiddels gecyclosty- leerd is. Wij laten hieronder volgen, wat in het jaar verslag wordt opgemerkt over de stichting van het Oud-Katholiek Vakverbond en het leden tal. Een gebeurtenis die in dit verslag niet on vermeld mag blijven is het stichten van een Oud-Katholiek Vakverbond in September van dit verslagjaar. Ons bestuur heeft daaraan, dat spreekt vanzelf, onmiddellijk de noodige aandacht geschonken, omdat hiermede naar onze meening absoluut ten onrechte de ver deeldheid onder de arbeiders en speciaal onder de visscherij-arbeiders nog weer onnoodig grooter werd, wat vooral in dezen tijd voor deze groep funest moet worden genoemd en wat zich zoo de opzet slaagt, onherroepelijk op den duur op zeevisschers etc. moet wreken. Aan nog een organisatie op confessioneelen grondslag bestond werkelijk geen behoefte en wij begrijpen nog altijd niet, dat de Oud-Ka tholieke kerk. welke ten aanzien hiervan tot nu toe een absoluut ne.utraal standpunt heeft ingenomen, dit plotseling noodig oordeelde en in een tijd, waarin zoo ontzaglijk veel van een organisatie wordt gevergd, niet alleen en in de voornaamste' plaats financieel, maar ook in beleid en tact. Dit terrein had door de Oud-Katholieke kerk zeer beslist niet mogen worden betreden. Ten eerste niet omdat men daar door te kleinen omvang van het getal der geloofsgenooten nooit tot eenige machtsontplooiing zal kun nen komen, welke voor de arbeidersklasse, als er althans iets wil worden bereikt, een dei- eerste voorwaarden is. Ten tweede niet, omdat dit werk zoo groote ervaring en scholing eischt en hiervan voor het welzijn van hen, wier be langen door de vakorganisatie moeten worden behartigd, zooveel afhangt, dat op dit terrein niet door iedereen en deinseersten den besten mag worden gegrasduind. Hoe weinig doordacht en met hoe weinig kennis van zaken men daar dit werk heeft meenen te mogen aanvatten, blijkt wel uit het feit. dat men tot nu toe zeer weinig van de bij de stichting aan de toekomstige leden gedane beloften heeft kunnen nakomen, waarschijn lijk om de eenvoudige reden dat deze beloften door deze organisatie niet na te komen zijn. De goedkeuring van den Rijksdienst dei- Werkloosheidsverzekering voor aansluiting van deze vakorganisatie bij de Werkloozenkas, waarvan wij de mogelijkheid voor deze orga nisaties reeds betwijfelden in onze in October uitgegeven circulaire, is op het moment dat wij dit schrijven, 7 maanden na de stichting van dit Vakverbond, nog altijd niet verkregen. De uit een andere organisatie overgekomen leden, waaraan dezelfde rechten ten aanzien van de W. K. waren gewaarborgd van hun oude or ganisatie. tracht men op andere wijze voor geldelijk nadeel te vrijwaren. Het is zonder meer duidelijk dat dit op den duur toch niet zal kunnen worden volgehouden en zeker als de goedkeuring van den Rijksdienst voor deze te kleine organisatie niet zou kunnen worden verkregen, waarop het nu inderdaad veel be gint te gelijken. Gelukkig voor de visscherij- arbeiders bleef het tot nu voor wat onze or ganisatie betreft bij een vijf en twintigtal overschrijvingen naar den Oud-Katholieken Bond. Hierdoor en door de redenen al eerder ge noemd (moeilijkheden met contributiebetaling etc.) liep ons ledental over 1935 nog terug. Over de laatste maanden van dit verslagjaar (en ook in de eerste maanden van 1936. wat kon worden geconstateerd op het moment dat wij dit schrijven) bleef het ledental weer vrij sta biel. Hetzelfde verschijnsel valt gelukkig voor de geheele moderne vakbeweging waar te nemen. Een van de oorzaken van het terug- loopen van het ledental van onze afdeeling is ook de overschrijving naar andere afdeelingen, in dit verslagjaar een vijftigtal. Waar deze echter lid van den Bond blijven, heeft dit al leen beteekenis voor de afdeeling en dan nog alleen in den vorm van het getal. Dat wij hiel de aandacht op vestigen vindt dan ook slechts zijn oorzaak in het feit, dat deze overschrij vingen sedert 1933 nogal van beteekenis zijn geweest. Het waren immers niet minder dan bijna 200 leden, die werden overgeschreven naar afd. Katwijk, Den Haag, Amsterdam enz. en in dit verslagjaar nog weer eens ruim 30 naar de nieuw gestichte afdeeling Noordwijk, waaraan door ons bestuur evenals in Katwijk indertijd de noodige medewerking is verleend. Het komt ons echter dringend noodzakelijk voor, dat er vooral in die plaatsen een goed gefundeerde eigen afdeeling van onzen Bond gevestigd is. Met groote voldoening kan worden geconsta teerd, dat de visscherijarbeiders ook in het zesde crisisjaar het uitstekend hebben ver staan. de eenheid en geslotenheid zoo goed mogelijk te bewaren, waarmede wel ten dui delijkste is uitgesproken het groote vertrouwen in onze mooie en sterke vakorganisatie. Van dit laatste immers mag tot op vandaag den dag worden getuigd, vooral als we in aanmer king nemen de uitermate moeilijke omstandig heden waaronder na 1933 moest worden voort- gewerkt en desondanks hebben mogen consta- teeren, dat we reeds thans en in zoo betrekke lijk korten tijd, de grootste moeilijkheden weer te boven zijn gekomen en wel zelfs in den voor de organisatie allerzwaarsten tijd nog veel het hoofd hebben weten te bieden. Juist immers in de dagen dat we dit schrijven is er de we tenschap hoe het zou gaan of hoe het zou zijn met de loon- en arbeidsvoorwaarden van de zevisschers als onze vakorganisatie er niet was. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Schade hersteld. Het Noorsche stoomschip „Stavangeren" hetwelk op reis van Gothenburg naar Rotter dam, hier met gebroken krukas werd binnen gesleept door de zeesleepboot „Holland" heeft de schade te Amsterdam laten herstellen eh is Zaterdag j.l. naar de bestemmingshaven vertrokken. Vlootvermindering. Het stoomschip „Van Noort" is door de Kon Paketvaart Mij. te Amsterdam onderhands verkocht aan een Fransche Maatschappij te Saigon. Kolenaanvoer. Met het Engelsche stoomschip Harraton is van New Castle een lading kolen bij de Hoog ovens aangebracht. Uitbreiding Londendienst. Zooals wij reeds eerder meldden zou de Phoenix Lijn te Amsterdam haar dienst op Londen uitbreiden tot een wekelijkschen. Za terdag is het Nederlandsch motorschip Eben Haezer als tweede schip in dienst gesteld en naar Londen in zee gegaan. Hout voor Velsen. Het Letsche stoomschip Spidola is Zondag van Leningrad te Velsen aangekomen met een lading hout voor de papierfabriek. Passagiers ingescheept. Het van Hamburg komende Duitsche mo torschip Caribia heeft hier eenige passagiers voor West Indië ingescheept en zette daarna de reis via Antwerpen naar de bestemming voort. Wegens tegenwind. Het van Londen naar Hamburg bestemde Engelsche motorscheepje Linklight kwam hier Zaterdagavond wegens voort-durenden tegen wind binnen en ging toen via Amsterdam en het IJselmeer naar de bestemmingshaven verder. Alles heeft nog waarde. In Frankrijk heeft men het plan opgevat nog zooveel mogelijk te bergen uit den jaren geleden bij Lorient gezonken Franschen krui ser France. Er zijn reeds eenige machinedee- len en ongeveer tien ton koper naar boven ge bracht. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen alhier bin nen 42 stoomschepen, 20 motorschepen, 1 zee sleepboot en 1 oorlogsbodem, tezamen 64 sche pen tegen 75 schepen in de week tevoren. Naar zee vertrokken 40 stoomschepen, 15 motor schepen en 1 zeesleepboot, tezamen 56 sche pen tegen- 67 schepen in de voorafgaande week. Uit- en naar zee passeerden in de laatste Contractactie Visscherij bedrijf. Naar wij vernemen zoüden de voorstellen van den Rijksbemiddelaar door de leden van de verschillende visscherij organisaties ver worpen zijn. week 120 schepen of 22 schepen minder dan in de voorlaatste week. IJzerverscheping. Het Noorsche stoomschip „Ek" is van Am sterdam bij het Hoogovenbedrijf aangekomen om een partij ijzer bij te laden, bestemd naar Oslo, waarnaar het schip inmiddels is vertrok ken. Voor hetzelfde doel kwam het Zweedsche stoomschip Bore van Amsterdam naar hier; dit s.s. keerde naar Amsterdam terug om bij te laden. Het Bloembollensurplusfonds. Geen verdere bijdragen van het Rijk. Het Weekblad voor Bloembollencultuur meldt: Wij ontvingen van het Regeeringsbureau het onderstaande persbericht: „Naar men zich zal herinneren heeft de Minister van Landbouw en Visscherij onlangs op desbetreffend dringend verzoek van de bloembollenkweekers een bedrag van f 500.000 ter beschikking van het Bloembollensurplus fonds gesteld teneinde deze stichting in staat te stellen bij de uitbetaling van de bij haar ingeleverde vroege tulpen de voor deze ge stelde minimumprijzen zoo dicht mogelijk te 3illiton-concern heeft een goed jaar gehad. Dividend belangrijk verhoogd. fsa Het Billiton-concern heeft een gunstig jaar gehad, terwijl ook de vooruitzichten optimis tisch worden beoordeeld. De winstverdeeling der Gemeenschappe lijke Mijnbouw Mij. Billiton is als volgt: Netto-winst 1935 f 3.766.569 (2.061.700), 6 pet. primair dividend f 960.000 (als v. j.), tantième directie f 114.363 (55.085), reserve f 466.028 blijft f 2.226,177 (1.046.615), waarbij saldo overgebracht van vorig jaar 241.681 (375.066), maakt samen f 2.467.859 (1.421.681). Hieruit dividend 14 (7) pet. f 2 240.000 (1.120.000), dividend- en tantième belasting geschat op f 95.000 60.000), over te brengen op nieuwe rekening f 132.859 (241.681). Het dividend bedraagt dus totaal 20 pet. (v. j. 13 pet waarvan in 1935 reeds 18 (7) pet. als interim-dividend is uitbetaald, zoo dat na vaststelling van de balans alsnog een slot-dividend van 2 (6) pet. uitgekeerd kan worden. Aan het verslag van de Billiton Maat schappij is het volgende ontleend: Aangezien er dit jaar geen reden bestaat om. zooals in het vorige boekjaar, van het winstsaldo een belangrijk gedeelte aan de reserve toe te voegen, stelt de directie voor om van dit saldo ad f 1.324.602 (1.873.002), vermeerderd met het onverdeelde winstsaldo over 1934 ad f 6033, ditmaal slechts f 99.380 (905.000) naar de reserve over te boeken en f 57.254 (6033) onverdeeld te laten. Op deze wijze zoude voor dividend aan de aandeel houders beschikbaar blijven f 1.174.000, het geen een dividend van 10 (7) pet. zoude toe laten, waarvan 3 pet. reeds als interim-divi dend uitbetaald zijn. De aandeelhouders der eerste rubriek ontvingen daarenboven reeds de hun toekomende f 124.000 (als v. j.) De winstverdeeling der N.V. Singkep is als volgt: reservefonds f 46.400, 6 pet. primair dividend f 60.000, tantième directie f 17.870. Dividend 32 pet. f 320.000, dividend- en tan tième-belasting f 13.328. Over te brengen op nieuwe rekening f 6.210. Het dividend be draagt dus 6 32 of 38 pet. Gewapende nationaal-socia lis ten dringen Starhemberg's landhuis binnen. Twee der aanvallers gedood, NA DE PLUNDERINGEN IN ADDIS ABEBA. Italiaansche militaire patrouilles trekken door de stad om eventueele nieuwe ongeregeldheden te verhinderen. Uit Weenen: Van nationaal socialistische zijde is een ge wapende overval gepleegd op het familiegoed van prins Starhemberg, de Laxemberg. waar bij twee dooden zijn gevallen. De gendarmerie had reeds van tevoren ken nis gekregen van een plan en het kasteel be zet. Toen een aantal gewapende nationaal so cialisten het landhuis binnendrongen, werden zij gezien door de gendarmerie, die onmiddel lijk het vuur opende en twee der aanvallers doodde. De leider der expeditie is er in geslaagd te ontkomen, maar zij nidentiteit kon worden vastgesteld. Wat de motieven van den overval betreft staat men voor een volkomen raadsel. Men veronderstelt dat de aanvallers dachten dat de prins zich te Laxemberg bevond, hoewel hij op het oogenblik te Weenen vertoeft.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1