De Nieuwe Passagier. Radio-in-auto's bestaat al eenige jaren, maar tot dusver is het in Europa nog niet erg gepopulariseerd. De opgewekte, jeugdige ver tegenwoordiger van een zeer groot en bekend Nederlandsch corcern, die mij onlangs te Haar lem van het product zijner firma liet mee-ge- nieten zei natuurlijk dat het nu juist geperfec- tionneerd is, en dat wel door zijn firma. Dit zeggende schakelde hij het instrument in, en de middag-dame van de A.V-R.O. kweelde ons haar knipcursus voor terwijl wij den hoek WagenwegHazepaterslaan namen. Twee voorbijgangers grinniken, en met een en kele handbeweging verjoeg hij de dame en verwekte Richard C^>ks' geweldige tenor geluid Er zat net eei^ietser voor ons. Crooks bleek doeltreffender en welluidender dan iedere klaxon; de man vloog opzij. Een vlegel achtige straatjongen riep Crooks na, maar hij had zijn plaats op het dashboard-podium al ingeruimd voor hot jazz, die een van rechts- komenden motorvrachtwagen uit pure ontzet ting deed stoppen. Wij gingen vóór, en de energieke verkooper keek mij triomfantelijk aan. Ik knikte zwijgend, terwijl een zangeres uit Warschau vroeg: „Connais-tu le pays oü fleur it 1' oranger?" Wij snelden voort, terwijl de gansche rede voerende, tooneelspelende en musiceerende on rust in de aether zich over ons bleef uitstor ten, want mijn geleider wou de hyper-selec- tiviteit van zijn artikel vooral demonstreeren. Somber schilderde een Engelsche Hamlet de zielefolteringen van dezen Deenschen prins uit het ver verleden, ondanks de lentezon en ondanks de tram, die net passeerde maar geen merkbare storing gaf. En net greep Hamlet's misère mij een beetje aan toen monsieur Êdouard Daladier hem opvolgde en het pro gram van het Volksfront ging „uitstippelen", zooals dat tegenwoordig heet. Een halve straatlengte verder antwoordde Hitier al het kan ook Goering geweest zijn en de dame uit Warschau reageerde vroolijk met: „Je suis Titania, la blonde", zoodat de politiek weer ganschelijk verdreven scheen, „Wat een we reld!" dacht ik, terwijl een ernstig heer haar opvolgde met een uiteenzetting over bijen- houden, gevolgd door een S-O.S van de Cana- rische eilanden of daaromtrent, een blijkbaar- humoristische voordracht in het Sloveensch en een dame die blijkbaar den Letlandsehen knipcursus gaf. Het bleek overigens een zeer mooi toestel. Buitengewoon mooi. Haast storingsloos, en geweldig selectief, en Cortot's weergave van Chopin's Etude nr. 8 stemde mij bepaald droomerig. „Afleiden doet het heelemaal niet als u rijdt", zei de vertegenwoordiger. Ik reed niet, ik reed alleen mee en dorst het derhalve niet tegenspreken. Maar later schoot mij te binnen dat zich op den duur een „en tout cas"-toestel ontwikke len moet, dat men overal zal kunnen montee- ren, b.v. op de kamer van zijn jongsten zoon, boven in huis, als hij persé hot jazz wil hooren, en in de auto als familieleden die niet van natuurschoon houden er mee uit gaan, en desnoods ook op de fiets van de dienstbode als diè' haai" avondje-uit'heeft en een beetje de aandacht wil trekken. Want aandacht-trekken doet het. In de auto kan men, met Lucienne Boyer bijvoorbeeld, een heele middag-opstopping bij het Verwulft het groene licht laten verspelen als zij op haar bekorendst: „Ne dis pas toujours" kweelt. Leuk om te probeeren. Toch koop ik er geen. Ik heb het ronduit gezegd ook. U doet het ~chien wel, en dan hoor ik het eerstdaags wel eens, ergens in een queue: Crooks, of de knipcursus, of HamletIk heb eigenlijk al afwisseling genoeg in de journalistiek, ge-loof ik. Maar 't is niet modern van me, R. P. BEVERWIJK. GEHEELONTHOUDERSJEUGDVEREEN. „KINDERGELUK". Maandag 1 Juni, tweeden Pinksterdag, gaat de geheelonthoudersjeugdvereeniging „Kindergeluk" naar Alkmaar om deel te ne men aan den jeugdmorgen, die daar als deel van den sluitingsdag van de Blauwe-weekactie gehouden wordt. VRIJZINNIG CHRISTELIJKE JEUGD BEWEGING. De plaatselijke afdeeling van de vrijzinnig christelijke jeugdbeweging gaat van Zaterdag 30 Mei tot en met Maandag 1 Juni naar het Pinksterkamp te Schoorl waar de jaarlijksche gewestelijke conferentie gehouden wordt. De afdeeling Beverwijk verleent haar mede werking door de opvoering van het leekenspel dat hier vorige week is gegeven „Mijn God waarom hebt Gij mij verlaten" van Ds. J. D van Calcar. Het nationale reclasseerings- werk. Collecte stemde tot tevredenheid. Het Comité tot uitvoering van de collecte voor het reclasseeringswerk heeft in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw een bijeenkomst gehouden, waarin de voorzitter, de heer Th. Runia de vele medewerking heeft gereleveerd bij de voorbereiding van den collectedag. Hij uitte zijn voldoening over het bereikte resul taat. Veel dank is verschuldigd aan de in woners van Beverwijk, Heemskerk, die. on danks de minder gunstige tijdsomstandighe den, een bedrag van f 312 voor het mooie doel offerden Bijzonderen dank bracht spr, voorts aan Mevr. van Hattum voor de beschikbaarstel ling van het gebouw aan de Groenelaan en aan de heeren Wardenaar en Van Rookhuizen, alsmede aan de comité-leden en de collec tanten (trices). Met betrekking tot de propa ganda werden eenige wenschen geuit, waar mede de centrale leiding in kennis zal worden gesteld. Het bestuur deed de toezegging na het zo merseizoen pogingen te zullen aanwenden voor het organiseeren van een propaganda- avond, teneinde aan het reclasseeringswerk meer bekendheid te geven. Zoo mogelijk zal bij die gelegenheid een propagandafilm wor den vertoond. De secretaris van het Comité heeft na deze besprekingen een lezing gehouden over het Jnstituut der voorwaardelijke invrijheids- stelling. Met groote aandacht hebben de co mité-leden naar dit referaat geluisterd. Wegens het late uur kon de bespreking slechts kort zijn. Na een woord van dank afcn den inleider sloot de voorzitter de vergadering. BIJEENKOMST VAN DE NATUURVRIENDEN. De tocht naar Schoorl, die de plaatselijke afdeeling van de natuurvriendengroep zou houden, is door de geringe deelneming niet doorgegaan. In plaats hiervan werd een bijeenkomst op Paaschduin gehouden, waar de heer C. A. van 't Hart ean lezing hield over „Leven in de Zee". De causerie werd verduidelijkt door lantaarn plaatjes. Verder zijn met de sloep „President van Heel" een tweetal vischtochten gemaakt. Na afloop hiervan heeft de heer Van 't Hart de verschillende visschen en zeedieren, als krab ben en zeesterren, die opg'ehaald waren afzon derlijk besproken. De Raadsverkiezingen. De candidatenlijst van de R.-K. Staatspartij. Maandagavond is het Centraal Bestuur van de R.K. Staatspartij gereed gekomen met het berekenen van den uitslag van de j.l. Zondag ehouden stemming voor de samenstelling van de candidatenlijst voor de a.s. gemeenteraads verkiezing. Uitgebracht werden 762 stemmen, waarvan 175 van onwaarde. De candidatenlijst kon op grond van dezen uitslag als volgt worden vastgesteld- 1 N. J. Out, 2 G. Welagen, 3 A N Aarden burg, 4 H. Vink, 5 B. Schelvis, 6 J. M van Doorn, 7 N. Tervoort, 8 A. Schellevis, 9 J. J. Bisschop, 10 A. v. d. Plas, 11 G. Bakkum, 12 M. Tromp, 13 F J. Moerel, 14 Ph. van Gooi, i5 K. Commandeur, 16 F. Scholts, 17 J. Post, 18 A. Vosse. UITSLAG AANBESTEDING. Door den heer Th. J. Verzijlbergh, architect e IJmuiden, is aanbesteed het verbouwen van oerceel Breestraat 110. Ingeschreven werd als olgt: Kalf 1770.-: B. Schram 1865.-; J. P. Schelvis ƒ2875.-: Eyelein Duiker ƒ2137.-; J. M. Tromp .f3595.-; Doesburg Roozendaai 2424.-: W. van Rookhuizen .f2368.-; B. Spren- gers ƒ2380.-; Gebr. Hergarden ƒ2672.-, allen e Beverwijk; A. Klomp, Heemskerk, 1899.-; G. de Waard, IJmuiden, 2398.-; J. Meesters, TJmuiden-Oost, .f2325.-; Sanders Witte, Umuiden-Oost, ƒ2049.-; J. Kes, IJmuiden, f2315.-. De begrooting was ,f 1987.-. Gunning aan- ehouden. DE BAZAR VOOR HET AN.G.O.B.-HUIS. De bazareommissie van de A.N.G.O.B. ver zoekt ons mede te deelen, dat de naam van de pop bij opening van den brief bleek te zijn Clasina". Zij was aldus gedoopt door Mevr. l. Rugaard—Holwerda, de redactrice van de .Geheelonthouder". Mevr. M. Braasvan Helden raadde dezen naam en kwam dus in het bezit van de pop. VEREENIGDE VEILINGEN. Kennemerland en Vrije Veiling. Veiling van 25 Mei. Spinazie, per kist 1845. Sla per kist 1535 ct. Postelein per kist 2636 ct. Wortelen per bos 1014 ct. Rabarber per bos 2Vz5 ct. Raapstelen per bos 11V2 ct. Radijs per bos 23 ct. Peterselie per bos 25 ct. Selderie per bos 45 ct. Prei per bos 34 ct. Bloemkool le per stuk 12—20 ct. Bloemkool 2e per stuk 68 ct Tomaten per K.G. 36 ct. Peulen per K.G 66 ct. Asperges, le wit per bos 19—26 ct. Idem 2e wit per bos 1814 ct. Idem le bl. per bos 1218 ct. Idem 2e bl. per bos 1012 ct. Aardbeien per doosje 2027 ct. RAADSVERGADERING. Vele straatnamen worden veran derd. De Schans verdwijnt. Het Werkloozen Strijd Comité. Maandagavond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester H. J. J. Scholtens. Afwezig wethouder J. J. Bisschop wegens ziekte. Na vaststelling der notulen werden de leden en de plaatsvervangende leden van het hoofdstembureau en de stembureaux voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad benoemd ovei*eenkomstig de voordracht van B. en W. De heeren Tromp en Visser vinden de vergoeding voor de leden veel te weinig, doch de voorzitter merkt op, dat deze vergoedingen centraal geregeld zijn. Goedgekeurd worden de voorstellen tot aan wijzing van een stemlokaal in de o.l. school no. 3 voor het eerste stemdistrict in de ge meente Wijk aan Zee en Duin; tot het doen van een verzoek aan H.M. de Koningin om het wapen der nieuwe gemeente te willen bevesti gen. zooals dit ingevolge het Koninklijke Be sluit van 10 November no. 42 door den Minis ter van Justitie op 29 November 1899 werd vastgesteld; tot goedkeuring der rekening 1935 en der begrooting 1936 der Streekplancom missie voor den IJmond-Noord; tot verhoo ging der kasgeldleening voor den dienst 1936 en tot het aangaan van een nieuwe rekening courant-overeenkomst met de Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten. Daarna kwam in behandeling het voorstel van B. en W. tot verandering van straat namen. De heer Welagen wilde den naam Floris V-weg liever reserveeren voor de nieuwe stra ten op „De Ronde Boogaard", dan hem te be stemmen voor de herdooping van de Verleng de Voorstraat. In plaats van Baljuwslaan zag de heer S t e y n aan de Verlengde Groenelaan gaarne den naam Populierenlaan geven. Spr. kan ook niet goedkeuren, dat de Cornelis Amsestraat veranderd wordt in Schans. Liever wilde hij dan den naam Schans geheel laten vervallen. Ten aanzien van den weg naar Wijk aan Zee zou spr. dezen tot het voormalig raadhuis Zeestraat en tot de badplaats Zeeweg willen noemen. Meerdere stemmen gaan op, om den naam Schans te laten vervallen. De heer Visser wijst er op dat men in Wijk aan Zee misschien prijsstelt op een Burge meester Rothestraat. Floris V-weg schijnt in de badplaats niet bepaald gunstig ontvangen te zijn. De voorzitter zegt, dat B. en W. als stel regel laten gelden, geen namen van nog levende personen aan straten te geven. Tegen de benaming Populierenlaan heeft het College geen enkel bezwaar. De Raad besluit den naam Verlengde Voor straat te handhaven en de benaming Schans te doen vervallen. Het voorstel van B. en W. wordt verder goedgekeurd. Vastgesteld wordt een suppletoir kohier straat-belasting, dienst 1936. Goedgekeurd wordt het voorstel tot het doen van afstand van het recht van overweg over de spoorbaan bij K.M. 11860, evenals de voor stellen tot vaststelling van een nieuwe politie verordening. tot vaststelling van verordenin gen op de heffing en invordering van leges ter secretarie en van rechten wegens verrichtin gen van de ambtenaren van den burgerlijken stand; tot vaststelling van verordeningen op de heffing en nivordering van leges op bouw vergunningen en tot het bepalen van de dooi den gemeenteontvangér te stellen zekerheid op f 15.000. Op voorstel van B. en W. wordt bèslotèn het raadsbesluit van 30 Augustus 1935, waarbij werd besloten een eigen gebouw te stichten voor den dienst van Maatschappelijk Hulp betoon in te trekken. De heer Visser maakte hieruit op, dat de ïemeente zich een groot nadeel heeft berok kend, door destijds zoo overhaast de op dit terrein staande boerderij te doen ontruimen. Ook deze persoon, die zoo snel uit de woning moest, werd daardoor gedupeerd. De heer S t e ij n wijst er op, dat de ontrui ming niet is geschied voor Maatschappelijk Hulpbetoon, maar omdat ter plaatse een ge bouw voor jeugdige werkloozen zou verrijzen. „Het zal trouwens nog de vraag zijn", meent de heer Steyn of het wel goed gezien is de dienst voor M.H. onder te brengen in het voor malige raadhuis. Eenige missives van Ged. Staten, houdende goedkeuring van genomen raadsbesluiten wor den voor kennisgeving aangenomen. Over het voorstel van B. en W. om het Werk loozen Strijd Comité niet ontvankelijk te ver klaren in zijn verzoek om door het gemeente bestuur te worden erkend op den voet der plaatselijke vakcentrales wordt een langdurige discussie gevoerd. De heer Visser is van oordeel, dat men weliswaar een stempel van minderwaardigheid op deze menschen drukt en misschien ook wel op de menschen, die het voor hun opnemen, maar toch vindt spr. het van belang, dat ze erkend worden. Daarom zou spr. een raads besluit wenschen, waarin B. en W. worden uit- genoodigd aan het verzoek van het Comité te voldoen. De heer De Ru ij ter licht toe, dat deze menschen zich niet kunnen aansluiten bij de Vakcentrales. Zij zijn daarvan uitgesloten. De heer Welagen vraagt zich af. waar het heen moet, wanneer iedere werklooze zich maar „te hooi en te gras" bij een comité kan aansluiten en dezelfde rechten kan krij gen, waarvoor de georganiseerde arbeiders jarenlang gevochten hebben en ook offers hebben gebracht. Dat moest de heer De Ruy- ter als georganiseerde arbeider toch weten en spr. vond het dan ook onbegrijpelijk dat hij dit verzoek wilde ondersteunen. Wethouder Van Groningen verwon dert zich daarover al evenzeer, nog temeer, omdat de organisatie, waarvan de heer De Ruyter zelf lid is, besloten heeft, leden, die relaties met het Werkloozen Strijd Comité onderhouden te royeeren. De heer De Ruyter repliceert, dat het hier gaat om jonge menschen van 1822 jaar, die in het productieproces nog geen plaats konden krijgen. Bovendien verdedigt spr. al leen het recht van organiseeren. Het voorstel van den heer Visser werd daarna verworpen. Voor alleen de heeren Visser en De Ruyter. Tenslotte beantwoordde wethouder Van Groningen de door mevr. Kemp in ons blad van gisteren opgenomen vragen. Hij deelde daarbij mede, dat ten aanzien van den toeslag op ziekenfondspremie voor de werk loozen van het voormalige Wijk aan Zee en Duin de beslissing van Ged. Staten nog niet was ingekomen. De huurtoeslagen voor deze werkloozen trachten B. en W. zoo spoedig mogelijk inge voerd te krijgen. Voor de groentendistributie onder hen zijn reeds maatregelen genomen. Mevr. Kern pH aan was van oordeel, dat de toeslagen op de ziekenfondspremie reeds met ingang van 1 Mei verleend moeten worden, omdat de ingezetenen allen dezelfde rechten hebben. Toen de samenvoeging er kwam. heeft men de nieuwe ingezetenen der gemeente wel direct de lasten opgelegd. Dan moeten zij ook hun aandeel in de voordeelen hebben. De voorzitter antwoordde, dat het col lege ter zake volkomen diligent is, maar dat het nutteloos is een of ander besluit te nemen. Er is reeds een besluit en daarover moeten Ged. Staten nog beslissen. Na langdurige besprekingen wijzigt Mevr. Kemp haar voorstel zoodanig, dat de Raad daarin de wenschelijkheid uitspreekt, om alle ingezetenen ten aanzien van de ziekenfonds premie dezelfde rechten te verleenen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag informeerde de heer V e r- steeg naar de uitbetaling van de B-steun. Wethouder Van Groningen antwoord de. dat reeds maatregelen zijn genomen, waar door de uitbetaling zoo goed als zeker nog voor de Pinksteren kan geschieden. De heer De Ruyter wilde weten, of voor de ondersteunde gezinnen ten aanzien van den seizoen-arbeid weer dezelfde regeling'zou' geldén als vorig jaar, dat namelijk op den steun de eerste drie gulden niet in mindering worden gebracht. De voorzitter zei, dat de Minister daar tegen bezwaren had, zoodat dus de regeling van vorig jaar niet mogelijk zal zijn. De vergadering werd hierna gesloten. OPBRENGST VAN DEN BLOEMPJESDAG. De opbrengst van de bloempjesverkoop, die ten bate van de gezamenlijke geheelonthou dersorganisaties gehouden is, was f 101.50 Vfe. Hoewel dit een mooi bedrag is, heeft de afd. toch een groot nadeel ondervonden, doordat op Hemelvaartsdag enkele collectanten uit Velsen, tegen de regels in ook hier ter plaatse bloempjes hebben verkocht Op de Azoren doet de geitenkar, vooral in verband met de smalle, hoekige straten, nog opgeld. DINSDAG 26 MEI 1936 WIJK AAN ZEE DE KRUISVAART ROEPT EEN BLIJDE JEUGD. Het kruisvaartcohort „Sint Lodewijk" houdt Donderdag a.s. aanvangende 8 uur, op het terrein nabij de Katholieke Begraafplaats (in gang bij de school) ter gelegenheid van de Meimaand een Dankvuuravond. De kruisvaarders zullen rondom hun avond- vuur, zingen, dansen, spelen en declameeren en wanneer het weer wil medewerken zal het ongetwijfeld een schoone avond worden. KRUISVAART—DANKVUURAVOND. Op het terrein vóór de R.K School geven de beide bans der afdeeling Kruisvaart Wijk aan Zee onder leiding van den baljuw Schoots een Dankvuuravond. Opgevoerd wordt om. Sint Franciscus en de roovers en het verhaal van Sint Antonius. CASTRICUM TUINBOUW VEREENIGING „ONS BELANG". Veling van 25 Mei. Rabarber per bos 2 ct. Selderie per bos 1V/2 ct. Peulen per K.G. 45 ct. Sla per kist 3442 ct. Postelein per kist 11 ct. Bloemkool I per stuk 7V29% ct. Bloemkool II per stuk 2V2 ct. Aardbeien per doosje 7—I6V2 ct. Aanvoer 133 doosjes aardbeien. STRANDPOLITIE. Voor het komende Badseizoen zullen even als vorige jaren wederom in dienst treden J. Castricum Wzn., Corn. Beentjes Pzn en L. Couperus. Op het kampeerterrein zijn als zoo danig reeds werkzaam Mej. M. Brakenhoff en Jae Castricum Wz. SANTPOORT AANBESTEDING VOOR DE PROV. ZIEKEN HUIZEN. Dinsdag 16 Juni zal in het Provinciaal Zie kenhuis alhier door de Commissie van Bestuur van de Provinciale Ziekenhuizen nabij Sant poort, Duinenbosch te Bakkum en te Medem- blik worden aanbesteed de levering voor het 2e halfjaar i'936 van brood, vleesch, kruide niers- en grutterswaren, huishoudelijke- en wasscherijbenoodigdheden, manufacturen en fournituren, tricot-ondergoederen en wollen dekens, schoenen en leder, hotelporcelein, aar dewerk en aluminiumwaren. ZWEMVEREENIGING „VELSEREND". Nationaal Olympisch Zwemfeest. Op 6 Juni a.s. organiseert de Zwemvereenl- ging „Velserend" te Santpoort in het prachtig gelegen Natuurbad Velserend bij de Ruïne van Brederode een Nationaal Olympisch Zwem feest, waarvoor alle Olympische candidaten uitgenoodigd zijn. Naar wij vernemen werd" o.a. reeds door mej. Mastenbroek en 8 andere O.D.Z. darrt'es ingeschreven. Ook voor het schoonspringen Heeren zijn reeds de beste Nederlandsche springers uitgenoodigd. Gezien het programma belooft het een mooie wed strijd te worden. BILJARTEN. Federatie van Biljartvereenïgingen. De eindstand der A-wedstrijden luidt: F. v. d. Berg 7 7 0 0 N. N. 7 5 0 2 A. Corver 7 4 0 3 J. Willemse 7 3 0 4 Hasselmeijer 7 3 0 4 Metselaar 7 2 0 5 Duivenvoorden 7 2 0 5 Philippo 7 10 6 De stand der B-wedstrijden luidt: Duivenvoorden 6 4 0 2 Oome 5 3.1 1 Boogaard 5 3 0 2 Engwerda 5 2 12 Ereira 3 10 2 Bonné 5 0 0 5 De stand der C-wedstrijden luidt: v. d. Wetering v. Egmond Fabel Jr. Leemreize H. Goebert Christoffel v, Eden Bosch De eindstand der D-klasse luidt: S. Sillevis 7 5 0 2 10 G. Smit 7 5 0 2 10 C v. Stein 7 4 12 9 Monnikendam 7 3 13 7 H. Scheffer Sr. 7 2 0 5 4 Klaseboer 7 2 0 5 4 Sillevis en Smit behaalden een gelijk aan tal punten. Een hierna gespeelde beslissings partij werd gewonnen door Sillevis, zoodat deze kampioen werd. /CUEÏP/ TJUNCIN-; HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (uitreis) 22 van Madras. HOLLAND-AMERIKA LIJN Boschdijk, Rott. n. N.-Orleans 22 te Houston Breedijk, Philadelphia 11. Rot. 23 (11.28 n.m.) 800 mijl W.Z.W. van Land's End. Drechtdijk, Vancouver n. Rotterdam 24 te Glasgow. Maasdam, N.-Orleans n. Rotterdam, 24 te Londen. Statendam, 23 v. Rott. te New-York. Leerdam, 24 v. Rott. te New-York. Lochkatrine, 21 v. Rott. te Vancouver. Lochgoil, Vanc. n. Rott. 23 v. Cristobal. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN Jaarstroom (thuisr.) 22 v. Freetown. Amstelkerk, 24 v. Amst. te Hamburg. Maaskerk (uitr.) 23 van Lagos. HOLLAND AUSTRALle LIJN. Nijkerk (uitr.) 24 v. Bombay. HOLLAND-AFRIKA LIJN. Heemskerk (thuisr.) 25 te Antwerpen. Bloemfontein (thuisr.) 24 v.n Marseille. Randfontein (uitr.) 23 van Port Sudan. Jagersfontein (uitr.) 24 v. Antwerpen. 1 Boschfontein (uitr.) 23 y. Lor. Marques. KON NED STUOMBOO'l - MIJ Ariadne, 24 v. Amst. te Hamburg. Bacchus, 24 v. Hamburg te Amst. Barneveld, 24 v. Amst. te Hamburg. Bennekom, 24 van Antwerpen te Amst. Berenice, Amst. n. Aarhuus p. 24 Holtenau. Bodegraven, 22 v. Curacao n. Cristobal. Crijnssen, Barbados n. Amst. 27 (v.m.) te Plymouth verw., 28 (v.m.) te Havre, 29 (n.m.) te Amst. verw. Hebe, 24 v. Cadïx te Ceuta. Hermes, 23 van Malta te Piraeus. Juno, 25 van Kopenhagen te Amsterdam. Odysseus, Stetin n. Amst. p. 24 Brunsbuttel. Oranje Nassau, 23 v. Amst. te Paramaribo. Orestes, 24 van Bourgas te Stamboul. Orion. 24 van Valencia te Rot. Perseus. 23 v. Santander n. Oporto. Simon Bolivar, 24 v. Hamb. te Amst. Trajanus, 24 van Izmir te Cavalla. Venezuela 22 v. Curacao n. Santa Marta. Venus, 24, van Barcelona te Tarragona. Alkmaar, 22 van Tocopilla naar Arica. Telamon. 21 van Manaos te Para. Euterpe. Amst. n. Bordeaux p. 24 Dungeness Hercules, Rott. n. Gibraltar p. 24 Dungeness Stella, Rotterdam n. Faro p. 24 Dungeness Boskoop, Chili n. Amsterdam 23 v. Cristobal Nereus, 25 v. Kopenhagen n. Stettin. Tiberius, 25 v. Amst. n. Valencia. Pluto. 25 v. Amst. te Kopenhagen. Fauna, Amst. n. Valencia p. 25 Gibraltar. Ceres, Bourgas n. Amst. 25 te Lissabon. HOLLAND-OOST-AZlë LIJN Almkerk (uitr.) 23 van Shanghai. Serooskerk, (uitr.) 24 v. Colombo. Zuiderkerk, 25 v. Hamburg te Rott. HALCYON LIJN. Stad Vlaardingen, 24 v. Narvik te Vlaar- dingen. Stad Amsterdam, 20 van Rotterdam naar Lulea. Stad Haarlem 24 van Vlaardingen n. Pto Ferrajo. Flensburg, Rott. n. Lulea p. 23 Elseneur. KON HOLLANDSCHE LLOYD. Eemland (uitr.) 25 te Rio Janeiro. Waterland (thuir.) 23 v. Rio Janeiro. Amstelland, (thuisr.) 22 v. Las Palmas. Salland (uitr.) 22 (7.21 n.m.) 250 mijl Z.W. van Land's End. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alpherat, 23 van B.-Ayres n. Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD Sibajak (uitr.) p. 24 Kaap del Armi. Kota Nopan (uitr.) p. 24 Pt. de Galle. Kota Pinang (uitr.) p. 24 Ouessant. Kertosono (uitr.) 25 v. Sabang. Soekaboemi, 23 van Batavia n. Rott. Djambi, 24 v. Rott. n. Hamburg. STOOMVAART-MIJ NEDERLAND. Tarakan (thuisr.) 23 van Sabang. Enggano (thuisr.) 24 van Port Said. Chr. Huygens (uitr.) pass. 22 Perim. Poelau Tello (uitr.) 24 (8.23 v.m.) 40 mijl O.Z.O. van Niton. STOOMVAART-MIJ OCEAAN Benrinnes, Otaru n. Rot. p. 25 Perim. Polyphemus, 24 v. Batavia te Amst. Peisander, 23 v. Liverpool n. Macassar. Glengarry, Dairen n. Rott. p. 24 Prawle Pt. Achilles, Japan n. Rott. 24 te Suez. City of Bristol, Japan n. Rott. 25 te Suez. Pyrrhus, Batavia n. Liverpool n. Amst. 22 v. Cadix. Menelaus, Japan n. Rott. vertr. 30 v. Londen AANGEKOMEN. 24 Mei: Bacchus s.s. Hamburg Vliestroom s.s. Huil Brunla s.s. Oslo Amstelstroom m.s. Leith 25 Mei: Juno s.s. Danzig Rhein s.s. Hamburg Royston s.s. New Castle Lingestroom s.s. Bristol Alfa s.s. Kotka Flandria s.s. Gothenburg VERTROKKEN. 25 Mei: Broedertrouw m.s. Rochester Ransdorp m.s. Nordenham De Hoop (hosp.k.s.) Noordzee Vischtuig vastgeraakt. Tijdens de visscherij bij IJsland geraakte het vischtuig van den stoomtrawler Berk shire uit Grimsby op 45 mijl afstand van Reykjavik vast, waardoor een bolder uit het dek getrokken werd. Hierdoor werden vier der opvarenden getroffen, twee van hen zoo zwaar dat zij aan de gevolgen overleden. Het schip ging direct naar de haven van Reykjavik, waar de gewonden in een ziekenhuis werden opge nomen. Het vischtuig ging geheel verloren. Zijn tijd uitgediend. De in 1864 gebouwde raderboot Iona uit Glasgow, welke nog geregeld in den kustdienst gebruikt werd, is nu buiten dienst gesteld om te worden gesloopt. De slechte visscherij bij Faroer. De visscherij bij de Faroer blijkt voor de daar wonende visschers zeer teleurstellend te zijn, eensdeels omdat de vangsten tegenvallen doch anderdeels omdat door de sacties tegen Italië naar dat land geen klipvisch kan worden uitgevoerd. De verdiensten der visschers be dragen ongeveer één vijfde deel van andere jaren. Men is er van overtuigd, dat de visscherij gemoderniseerd moet worden doch de midde len daartoe ontbreken volkomen. Men zoekt daarom hulp in Denemarken om gelden te verkrijgen, teneinde de vloot met motoren uit te rusten. Bovendien vangen de Engelsche trawlers met hunne groote sleepnetten te veel weg, zij vegen als het ware den bodem schoon. Hospitaal-Kerkschip. Het Hospitaalkerkschip „De Hoop" is gis terenmorgen voor de eerste maal in dit seizoen naar de Noordzee vertrokken.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 6