J Stockholm krijgt zijn vliegveld. NIEUWE HARING. De Man aan het Stuur. Met de voltooiing van het vliegveld Bromma, waarvoor bijna een half millioen kubieke meter rots en grond ver plaatst moest worden, gaat een langgekoesterde wensch van de K. L. M. en andere West-Europeesche luchtvaartmaat schappijen het doortrekken van hun diensten op Malmö tot Stockholm - in vervulling. STOCKHOLM, 21 Mei. (Van onzen correspondent.) Een kleine twintig jaar nadat de Zweed- sche regeering, vóór ergens elders ter wereld een luchtlijn geopend was, concessie verleende voor verkeer met vliegmachines tusschen Stockholm en Malmö wordt nu aanstaande Zaterdag het hoofdstedelijk vliegveld Bromma feestelijk ingewijd, al zal het dan nog een week of vijf duren voor de enthousias telingen. die al maanden geleden hun kaar tjes voor de eerste vlucht op dit traject koch ten, met hun Fokker of hun Junkers op de I grijs-geasfalteerde landingsbanen neer zullen I strijken. Bromma wordt half-klaar ingewijd, omdat de groote internationale luchtvaart- tentoonstelling ILIS en de Scandinavische wedvlucht en de vliegfeesten, die ter gelegen heid van die inwijding gehouden zouden wor den. niet nog eens even konden worden uit gesteld. zoodat men nu Bromma inwijdt ter gelegenheid van de ILIS en de rest. Het zal voor een deel van de buitenlanders, die Za terdagmiddag als de toespraken afgestoken zijn en de muziek den feestmarsch heeft ge speeld, met vliegtuigen van allerlei soort en nationaliteit op Bromma zullen landen, wel licht een ietwat vreemde gewaarwording zijn een vliegveld te vinden, dat voor een deel nog ruwe rots is, dat zich met een koperdraadje tusschen hangar en stationsgebouw voor de radio behelpt en dat nog geen enkele verlich ting heeft, een vliegveld eerste klasse voor intern, luchtverkeer, waarvan de benzinetanks nog boven den grond liggen en waarvan een gedeelte volstrekt niet betreden of bereden mag worden, omdat 't beton nog niet hard is of omdat men anders mogelijk het grastapijt in den kiem zou smoren. Maar de meesten dier buitenlanders zijn vakmenschen, leiders van luchtvaartmaatschappijen en employe's van vliegvelden uit allerlei landen, en zij weten, dat men er den Zweden eigenlijk geen verwijt van maken mag, dat zij, al hun voor uitstrevendheid en goede organisatorische eigenschappen ten spijt, met hun binrxen- landsche luchtvaart en hun hoofdstedelijke luchthaven een beetje achteraan komen. Zij weten, dat de Zweden, die al een jaar of tien, twaalf lang van Stockholm en Malmö uit diensten op het buitenland onderhouden en dit hebben gedaan zonder dat ooit een passagier verongelukt is binnenlands met de natuur, met het klimaat en met de lange afstanden te kampen hadden, dat er voor de grondorganisatie van de luchtroute Malmö Stockholm, dus voor noodlandingsterreinen en bakens, radiodienst en meteorologischen dienst op dit zeshonderd kilometer lange tra ject rond vijf en twintig kronen per strek- kenden Meter uitgegeven is moet worden en dat het zes jaar geduurd heeft voor men in de buurt van Stockholm een terrein gevonden had. waarvan een vliegveld voor 't interna tional? verkeer te maken zou zijn zonder dat men letterlijk bergen behoefde te ver zetten. In de omstreken van de hoofdstad is het terrein overal sterk geaccidenteerd, overal loopen er rotsige ruggen, overal slingeren er morainerichels, overal zit de vaste rots aan of dicht onder de oppervlakte. Een terrein, waar in alle richtingen over een afstand van achthonderd meter gestart of geland zou kun nen worden, een terrein, dus, dat een kilo meter in 't vierkant mat, heeft men dan ook niet kunnen vinden, ook niet wanneer men wat rotsen van eenige tienduizenden kubieke meters niet meetelde. En zoo heeft het vlieg veld Bromma een vorm gekregen als wel licht geen ander vliegveld ter wereld, een vorm dien de een met dien van een vergroeid klaverblad van vier en de ander bij gebrek aan beter met een wolkje op een surrealistisch schilderij meent te kunnen vergelijken. Tus schen een aantal rotsige hoogten in heeft men het veld geprojecteerd, zoodat met gebruik making van de laagten tusschen die hoogten in acht verschillende richtingen gestart of ge land zou kunnen worden, waarbij men in de richtingen, die in verband met de heerschende winden het meest gebruikt zouden worden, dan tevens den langsten aan- of uitloop zou hebben. terrein is geheel gereed, in het stationsgebouw hangen de kleurige reclameplaten van de zeven luchtvaartmaatschappijen, die met 1 Juli hun diensten op Bromma zullen openen, in de groote hangar met zijn vijftig meter breede schuifdeuren hebben de mecaniciens hun kamertjes betrokken en op de omringende rotsen wordt gewerkt aan het monteeren van schillende lichten. DINSDAG 26 MEI 1936 De Indische begrooting voor 1937. Geen salarisverlaging, geen belasting- verhooging. Tusschen de x-otsen ligt het vliegveld Bromma met zijn geasfalteerde landingsbanen als ver moedelijk het vreemdst gevormde vliegveld van ons werelddeel. Er komen vx-achtauto's met graszoden en bloeiende rotsplanten. er wordexx vlaggemas- ten in den grond gezet en luidsprekers opge hangen. Want Zaterdag wordt Bromma, klaar of niet klaar, ingewijd met toespraken en muziek en kunstvliegen en de aankomst van een kleine tweehonderd vliegtuigen uit twin tig verschillende landen. En juist nu komt de meidoorn in bloei, de meidoorn, die overal in den ronde langs de grenzen van het vliegveld zijn stralend-blanke bloesemboeketten te pronk zet, als een hulde, zou men kunnen zeggen, van de natuur aan de mensehen, die hier de natuur met dynamiet en pneumatische boren en werken, dat het zweet er af droop, er onder gekregen hebben, die hier midden tusschen de rotsen ruggen, over morainerichels en moeras een vliegveld geschapen hebben, dat, al voldoet het dan aan de internationale voorschriften, nog voor verbetering vatbaar is en ook zeker uitgebreid zal worden, wanneer eens de Noor delijke transatlantische dienst tot stand komt met over Bromma de aansluiting naar het Oosten, maar dat uit aesthetisch oogpunt bekeken ongetwijfeld een der mooiste vlieg velden van ons werelddeel is. C. G. B. AANBESTEDINGEN. HAARLEM Maandag. Nadat er lang tusschen den staat en de stad Stockholm over gediscussieerd was, wie het meeste nut van een hoofdstedelijke lucht haven zou hebben en wie dus het grootste deel der kosten dragen moest, nadat vertegenwoor digers van buitenlandsche luchtvaartmaat schappijen gedreigd hadden concessie voor een luchtlijn op Norrköping aan te vragen, zoodat hun passagiers de laatste honderd kilometer dan per trein of per auto af moesten leggen om in Stockholm te kunnen komen en nadat menschen van den oudheidkundigen dienst nauwkeurig de gi'afheuvels en de resten van huizen uit den Vikingtijd hadden onder zocht, die er rijkelijk verspreid lagen in de dennen- en berkenboschjes tusschen de rot senruggen en de drassige weitjes van het ter rein, dat nu een steunpunt voor de Vikings van het luchtruim worden zou, zijn dan ein delijk, in den herfst van '33 werkloozen be gonnen met het graven van greppeltjes en het boren van gaten in de rotsen en sedert dien hebben de bx-ave bux-gers van Sundyberg en de rustige rexxteniex*s van de tuinstad Bromma eiken werkdag om elf uur en om vijf uur hun horloges op de dreunende salvo's van dynamietschoten gelijk kunnen zetten. Rond honderd-veertig- duizend kubieke meter rots is tot breuksteen verbrijzeld en weggereden in kipkarretjes naar de drassige laagten, ver morzeld onder de zware stalen stampers tot steenslag voor het effenen, verpulverd tot steenmeel voor de asfaltlaag, die rond twee honderdduizend vierkante meter van het vliegveld dekt. Het is namelijk in Finland ge bleken, dat een grasdek voor een vliegveld in het Hooge Noorden niet bijzonder geschikt is, wanneer men dat vliegveld zomer en whi ter, lente en herfst wil kunnen gebruiken. Het wordt, hoe goed gedraineerd ook, soms te drassig, het scheurt en verbrokkelt door de j vorst en het wordt stukgeschaafd als men 1 er 's winters een sneeuwploeg over laat gaan. Daarom heeft men. toen al een deel van het vliegveld Brommo geëffend en met gras be zaaid was, besloten in de voornaamste rich tingen veertig meter breede startbanen met een asfaltdek aan te leggen, die elkaar on regelmatig zouden kruisen en zoo als 't ware een groot plein met een stuk of acht uit- loopers tusschen de voornoemde rotsige hoog ten zouden vormen. Dat heeft het gereed komen van het werk vertx-aagd en bovendien is het slechte weer in den vorigen herfst ex- schuld aan, dat in het Zuidelijk deel van het veld nog niet alle rots weggewerkt is en nog twee stukken startbaan voltooid moeten wor den. Maar het meeste werk is nu achter den rug. yijf-zesde deel van het zestig hectare groote Hedenmox'gen werd aanbesteed: I. Het sloopen van het winkelhuis en het bouwen van twee winkelhuizen aan de Zijl straat 41. De inschx-ijvingen waren: H. v. d. Aax-weg Zn., Haarlem f 13.989; P. Boxs, Haarlem f 15.793; J. Breevoort, Haarlem f 16.500; Boerrigter, Haarlem f 16.584; Boer Dekker, Wormerveer f 15.590; Cobelens, Haar lem f 16.669; Daudij Co., Lisse f15.120; Feijen, Heilo f 16.400; J. de Geus, Haarlem f 15.370; J. p. Hetem, Haarlem f 16.290; G. Kreuning, Heemstede f 15.900; Leenheer, Bad- hovedorp f17.100; H. J. Oppenkamp, Haarlem f14.900; J. v. d. Putten, Haarlem f 14.945; Re vers, Haaijem f 15.529; Q. J. Seijsener, Hille- gom f13.902; Gebr. Sandex's, f 13.750; J. Schaap, Alkmaar f 16.980; H. en J. de Vries, Haai'lem f 15.947; Fr. Philips, Haarlem f 15.985. De begx-ooting was f 15.500. II. De verbouwing van het perceel Zijlstraat 43. Hierbij was hoogste inschx-ijver Fa. J. C. Draaijer, Haaxjem met f 2335. Laagste G. Houtkamp met f 1460. III. Het verrichten 'an verfwerken aan ge meentewoningen. De inschrijvingen luidden: V. d. Bos f 1583; Monai f 1100; A. F. Marchant, Haarlem f2243; G. Kalf, Haarlem f2157; P. Essenius f1651: A. Breed. Heer Hugowaard f 1212. IV. Hedenmorgen is ixi de infanterie-kazerxie aan den Koudenhorn aanbesteed het verven van militaire gebouwen en werken te Haar lem, geraamd op f 2010. Laagste inschrijver was J. G. Verlaat, Kamerik (U.) voor f1589; hoogste firma P. H. v. d. Bunt, Haarlem voor f1767. Verder werd aanbesteed het verven van mi litaire werken en gebouwen van Uitgeest tot Velsen en bij IJmuiden, idem te Den Helder en idem ten Oosten van Haarlem en in den Haar lemmermeerpolder, resp. geraamd op f 1150, f 2300 en f 1150. Voor het eerstgenoemde werk was laagste inschrijver L. A. de Pauw, IJmui den voor f890 en hoogste W. F. Langendijk, Beverwijk voor f 1077,20. Voor het werk in Den Helder was laagste inschx-ijver L. A. de Pauw, IJmuiden voor f 1875 en hoogste firma Hooger- duin, Den Helder voor f 2289. Voor het laatste werk werd het laagst ingeschreven door J. van der Hammen, Schiedam voor f 939 en het hoogst door A. Breed, Heer Hugowaard voor f1084. BATAVIA, 25 Mei (Aneta) Hedenmorgen had texx paleize de vergadering plaats waarop de begx-ooting voor het jaar 1937 is besproken. Deze vergadering stond onder presidium van den gouv.-genex-aal. Aanwezig waren de vice-px-esident en leden van den Raad van Ned.-Indië, de voorzitter van den Volksx-aad, de president van de Rekenkamer, de hoofden der divex-se departementen, de procureur- volksgezondheid, de hoofdinspecteur voor de scheepvaax-t, de x-egeex-ingsgemachtigde voor algemeene zaken, de thesaurier-generaal, de president van de Javasche Bank, de algemeene secretaris, de eerste gouvexnementssecretaris. het hoofd van de afdeeling begrooting en eenigen andere ambtenaren; de adviseur voor de decentralisatie was door dienstreis verhin derd. In deze vergadering werd de begrooting voor het jaar 1937 definitief vastgestefd. Het tekort op de begrooting be draagt ongeveer 21.000.000, wat juist het bedrag is dat voor de aflossing van de vaste schuld was uitgetrokken, zoodat een begrootings-opzet is ver kregen, welke geen vermeerdering van schuld medebrengt. Dit resultaat is bereikt zonder verdere nieuwe salariskorting. Ook is geen verhooging van belas ting ingevoerd. De regionale regeling zal verder worden doorgevoerd. Ixi verband met het feit, dat het bijzoxxder uitvoerrecht met ingang van 1 Januari 1937 geheel verdwijnt, zal eexi be- scheidexx heffing op de bevolkingsrubber bij de invoering der individueele restrictie worden ingevoerd, waarvaxi de opbrengst op 2.900.000 wordt getaxeerd. De aangekondigde verlagingen van slacht- belasting en schoolgeld blijven gehandhaafd. Over de besteding van de bekende gift van 25.000.000 is niet gespx-oken, zoodat deze irx de aanvullende begrooting zal moeten worden verwerkt. Haring houdt U sterk en slanK, LEON BLUM WENSCHT EEN INTER NATIONALE MONETAIRE CONFERENTIE. LONDEN. 25 Mei. (A.N.P.) Naar de Financial Times" uit Parijs meldt, zal Léon Blum na zijn ambtsaanvaarding onmiddellijk trachtexi een internationale monetaire con- f ex-en tie bijeexi te roepen, teneinde tot stabili satie der munteenheden te geraken. Volgens Blum zijn twee problemen van bij- zoudere beteekenis, nl. de stabilisatie van de twee voornaamste munteenheden, het pond- sterling en de dollar, op goudbasis en de abso lute noodzakelijkheid der inteimatioxialen handel op een meer libex-ale leest te schoeien door het opheffen van de diverse coxxtingen- teex-ingssystemen. Frankrijk is, teneinde tot oplossing dezer problemen te komen, bex-eid vele stappen hier voor te ondernemen, mits van de andere lan den toezegging tot medewering wordt ont vangen. VOOR DEN- -KANTONRECHTER De steenengooier. Een 29-jarige bloemistenknecht in Benne- broek had met een steen naar Bennebroeksche juffrouw gesmeten, met wie hij in niet al te beste verstandhouding verkeerde. Eexx geluk voor de juffrouw (en wellicht tenslotte ook voor den bloemistknecht) was, dat de steen niet haar raakte doch eexi ruit, die tegen zulk eexx plotselinge schok niet bestand was. De ambtenaar van het O.M. vond dat dit den steexxengooier moest komen te staan op 8 boete. De kantoxirechter maakte ervan 5 of 3 dagen De Juffrouw, die niet verder kon uitwijken. Op de brug over de Ringvaart in Halfweg stond op 18 April een juffrouw te wachten, totdat een paar autos zouden zijn gepasseerd. Toen achter deze voex-tuigen nog eexx vracht auto kwam drukte ze zich nog platter tegen de brugleuning aan. De auto moest uitwijken en de chauffeur deed dat zoo vex\ dat hij de juffrouw aam-eed. Dit kwam nogal hard aan en het slachtoffer was thans nog steeds onder doktersbehandeling. „U had zeker liever ge wild, dat de juffrouw over de leuning in het water was gesprongen?" vroeg de kanton rechter, die het geval exmstig vond en der halve zijn vonnis 10 hooger deed luiden dan de eisch vaxi den ambtenaar: 15, was. Dronken chauffeur. Op 6 April had in de Hoofdstraat in Hille- gom een dronken chauffeur gereden in een auto. De ambtenaar vond, dat de man, die particulier chauffeur was geweest maar wegens dit feit was ontslagen, maatschappe lijk al tamelijk zwaar gestraft was. Dat nam echter niet weg dat het een ernstige over- tx-eding was. Hij vroeg daarom 8 dagen hech tenis met twee maanden intrekking van het rijbewijs. De kantonrechter veroordeelde den man tot 7 dagen en zes maanden ontzegging van de bevoegdheid tot het besturen van autos. Vuurwapen in huis gehad. Een harxdelaar in de Haarlemmermeer had zonder vergunning eexi Mauserpistool met een voorraad patronen in huis gehad, wat ver boden is bij de Vuurwapexiwet. 8 of vier dagen hechtenis was de eisch, 5 of drie dagen de uitspraak. Haring bedreigt uw slanke lijn niet, want ze bevat geen zetmeel. Wel echter de zoo on- oxxtbeerlijke vitaminen, waaraaxi ze n.l. zéér rijk is. Onze voorouders wisten het reeds, want vanouds is het gezegde bekend: Nieuwe harixxg in het land, Alle ziekten aaxi den kant. Een ondernemende vischhandelaar liet een biljet met aanbeveling voor het eten van nieu we haring in mijn bus vallexx. Om zijn aan sporing kracht bij te zetten beroept hij zich op het gehalte aan vitaminen exx het ontbre ken van zetmeel. Het eten van veel haring heeft dus geen slechten invloed op de slanke lijn. Wanneer Ik in bovenstaande regelen een bewering zou hebben neergeschreven, die me disch aanvechtbaar is, wasch ik bij voorbaat mijn handen in onschuld Ik meende deze inleiding echter uit dank baarheid verschuldigd te zijn aan den nobe- len vischhandelaar, die me zoo belangeloos op de gedachte bracht iets over de Holland- sche haring te vertellen. Hoe belangrijk de haringvisscherij voor ons laxxd nog steeds moge zijn, de oude feestelijk heden, die vroeger plaats hadden bij het uit zeilen en binnenkomen van de vloot, zijn in onzen prozaïschen tijd verdwenen. Alleen één gebruik wordt nog in eere ge houden, namelijk het aanbieden /an de eerste nieuwe harixig aan H.M. de Koningin Dit gebruik is overoud. De reeders haastten zich vroeger reeds om de eerste harixxg aan te bieden aan den stadhouder en later aan den koning of de koningin, waarbij ze daxx een schrijven met een huldebetuiging voegden. Zelfs Napoleon werd met onze eerste Holland- sche haring bedacht. De partij, die voor het stadhoudex-lijk of ko- nixxklijk gezin bestemd was, werd verpakt in kleine vaatjes, die men later oranje verfde en die geplaatst werden in eexi mand, welke ach ter in een sjees wex-d vastgemaakt. Het voer tuig was versierd met de hax-ingvlag en werd getrokken door twee paarden, waxxt het zee banket moest zoo spoedig mogelijk aan het paleis bezorgd worden. Soms ging de reeder vaxx wien de lading afkomstig was, zelf mee. Was de vorstelijke zending vertrokken, dan werd de verdere ladixig van het schip gelost, de kwaliteit werd beoordeeld en de afslag be gon. Wanneer xnen begon met de vangst Herhaaldelijk werd de datum, waarop de teelt mocht aanvangen, gewijzigd en eindelijk bepaald op 24 Juni, St. Jan, welke datum ook verd aangehouden in de wet voor de groote visscherij van 12 Maart 1818. Vóór den avond vaxi St. Jan mocht geen net worden uitgewor- pexx, waartoe men zich voor het vertrek onder eede verplichtte. In den regel voer men tegexx 15 Juni weg en de Zoxxdag tevox-en was bekexxd als vlaggetjes dag. In Vlaardingen liep dan het geheel e dorp uit om langs de gepavoiseerde schepen te waxxdelen. Ook uit de omgeving kwamen velen om van dit aardige schouwspel te gexiieten. I Het was een levendig tafereel, want op het achterdek van verschillende schepen was dik wijls een zomertent opgeslagen, waaronder dc reeder met familie en kennissen en met den schipper de kansen v de vangst zaten te bespreken. Dan kwam eindelijk 15 Juni, Buisjesdag, waarop de schepen uitzeilden. Hierbij waren ook de zoogenaamde „jagers", die meevoeren om de gevangen haring op zee over te nenxen en thuis te brengen. Zelf mochten ze echter niet visschen. Kort na 24 Juni werd men al nieuwsgierig of de schepen nog niet binnenvielen en me° nigeen keek geregeld naar den Vlaardingschen toren of ze de wachters niet zagen, die met hun kijkers de zee afzochten. Zoodi'a de eer ste jager in het zicht kwam, werd de „Jagery- vlag" geheschen, blauw met een langwerpig wit middenstuk waaroo een schip stond afge beeld, en al heel spoedig klonk het door de stad „een sein op, een sein op!" Iedereen snelde naar het Jagerypakhuis, want de eex-ste jager bracht ook tevens nieuws mee van de vloot. Den geheelen middag bleef het druk in de omgeving en meestal hielden de reeders diexx dag een gezelligen maaltijd, waarop speciaal voor die gelegenheid ge maakte liedjes werdexx gezongen! Zoo spoedig mogelijk werd xxu de eerste ha ring ïxaar de verschillende plaatsen verzonden. Alle wagexxs moestexx tegelijk vertrekken eri om ontduikixxg te voorkomen werd dwars over de kade een lijn gespannen. Was alles klaar, daxx sloeg de commissaris vaxx politie op een bekken, de lijxx viel en de stoet vertrok. Deze nieuwe haring werd soms voor 1.50 exx meer per stuk vex'kocht. In het „Vischboock" van Adriaexx Coenen- zoon van Schilperpoort (circa 1577) treffen we verschillende merkwaardige staaltjes aan over de visscherij uit die dagen exx we lezen, dat nxen ook toen reeds onderscheid maakte in de harixxg: „volle" (met kuit of hom), „maatjes haring" (eigenlijk maagdekesharing, jonge hax-ing, waarbij hom of kuit nog niet aanwe zig is) en „ijle haring" (zonder hom of kuit). Coeixen heeft dit boek ook geïllustreerd en de haringnetten uit die dagen verschilden xxiet veel met die van onzen tijd. De vleet be stond echter toen xxiet uit zooveel netten en deze waren van hennep gevlochten. Aaix een diner was de nieuwe haring een primeur, die hoog op prijs werd gesteld. De vischhandelaren in de steden ontzagen van lxuxx kant ook geen kosten om het artikel zoo spoedig mogelijk voorhaxxden te hebben. Uit de meeste stadrekeningen van de 14e, 15de en 16de eeuw kaxx worden opgemaakt, dat aan gasthuizen, kloosters en aixdere in stellingen op sommige tijdstippexx van het jaar een ton of een halve ton harixxg ten ge schenke werd gegeven. Oxxze taal, die aaxx de scheepvaart zooveel spreekwoordexx exx uitdrukkingen heeft ont leend, kent betreffexxde de haring nog altijd het gezegde „Harixxg of kuit van iets willen hebben" (precies willen weten hoe het er nxee staat) exx „mexxigeen werpt wel eens een ha ring uit om eexx zalm te vaxxgen". Texx slotte: evenals men geen hei moet roepen, voor men over de brug is, moet men ook geen haring roepen voor hij in de ton (mand) is! W. S. Het vliegveld Bromma •/an den toren van het stationsgebouw uit. Acht en veertig meter breede landingsbanen, die geheel geasfalteerd zijn en in totaal een 200.000 vierkaixte meter beslaan, wachten er op de vliegtuigen, die spoedig koi.ien zullen. door ANTOINE DE COURSON. De wagen hield aan het eind der breede kastaxxjelaaxx stil. Eexx dame snelde er op toe: keek eex-st xxog evexx xxerveus achtex-om, naar links exx naar rechts, exx stapte in. „Ax-iaxxe! Eindelijk!" „Ik kon xxiet eerder, ik was bang". „Je man?" „Ja hij moet iets gemerkt hebben. Sinds gisteren spreekt hij geexx wooi'd meer. Vaxx morgen, bij het ontbijt staarde hij mij strak aan. Hij schijnt iets te vermoeden. Misschien heeft hij bewijzen". Hij legde zijn arm om haar heen exx trok haar ïxaar zich toe. „Dat is toch uitgesloten, liefste. Er zijxx geeix bewijzen tegen oxxs. Ik schrijf je xxiet en ik elefoneer je xxiet; ixiemand heeft oxxs ooit samen geziexx en ik bezoek je ook ïxooit Zij begon te weexxexx. „Niettegexxstaande dit alles waarom is hij daxx zoo vreemd?" „Dat is allemaal maar verbeeldixxg van je, Ariane. Hou je niet meer van mij?" Zij trok zijxx haxxd naar haar lippen. „Ik heb je lief. Maar hij is onberekexxbaar. Hij weet xxiet wat hij doet, als hij woedexxd is. Dan is hij tot alles in staat. Ik ben ik ben vreeselijk angstig, Robert". „Spreek daar nu niet vaxx, Ariaxxe. Spreek vaxx je zelf, van je liefde ik zie je zoo wei nig in dexx laatsten tijd". De wagen reed over de Champs Elysées. Lichtreclames wierpexx huxx bonte schaduwen in de eexxzaamheid vaxx den wagen, xxu eexxs daghelder, dan weer xn doxxkex-der lichteffec- texx totdat ze geheel verdwexxen exx dan werd Ariane weer rustiger. De auto sloeg een x-echte zijstraat in en hield spoedig stil voor een kleixx huis in Neuilly. De bloemen vaxx het jaargetij geurden zoet in de avondlucht, en de vlierboom bloeide reeds volop! Zij stapten uit. liepen over het smalle tuinpad. Voor zijn woning gekomen ontsloot Robert de deur en duwde die voor de joxxge vrouw open. Beiden vex-dwenen ixx het kleine huis. In de verte rolde de wagen weer naar Pa rijs terug. Er waren nog geexx twee uur verloopen toexx het tuinhek weer geopend werd exx de twee weer de eenzame straat betraden. Drie huizen verder stond een eenzame taxi. „Vrij?" vroeg Robert den chauffeur. De chauffeur knikte. Robert gaf een adres op en steeg met Ariane in. De auto startte. Aan den hemel werd de helle schijn der stad zichtbaar. „Hij rijdt snel", zei Ariane eensklaps, na een lang zwijgen. Robert knikte. .,Ja, wij zullen bijtijds terug zijn". „Hij moet niet zoo snel x-ijden". Hij streelde zacht haar hand. „Je bent nexweus, lieveling". Een plotselinge ruk wierp hen xxaar voren. De wagen remde hevig, week lixxks uit en be gon dan weer zijn vroegere sxxelheid te ont wikkelen. „Hij moet langzamer rijden", weende Ariane." ,Laat hem toch" „Neen, Als jij het hem niet zegt. zal ik het doen". Zij boog zich ïxaar de glasruit, die haar van den chauffeur scheidde, onx haar open te schuiven. Met een lichten gil viel zij terug. „Wat?" Zij staarde met wijd opengespalkte oogen naar den chauffeur. „Wat?" „Hij! Mijn man!" „Je ziet geesten!" „Neen. Het litteeken over zijn oor. Je weet het toch wel! Ik herken het duidelijk. Geen vergissixxg mogelijk! Eexx rood litteekexx liep dwai\s over het oor van dexx nxaxx. die voor haar zat. „Hij is ons gevolgd", bracht Ariane zuch tend uit, „hij heeft ons bespied. Hij rijdt ons den dood in!". Robert klopte op de ruit. „Luister, chauffeur De man nam er geexx nota van. „Hallo rijd wat langzamer de dame wil niet, dat je zoo sxxel rijdt De chauffeur gaf geexx axxtwooi-d, versnelde zelfs het texxxpo. Robert hield Ariaxxe in het oog. Zij hield haar gezicht in haar handen verbox'gen, en een huilkramp schokte haar lichaam. Hij twijfelde er niet meer aan of de man achter het stuur was haar echtgenoot. Zijxx gedrag en het litteeken over het oor maar hoe wist hij van hen? Hoe had hij het kleine vex-scholexx huis kunnen ontdekken? En die eenzame auto in de verlaten straat? Het gold nu snel te handelen. Uit zijn zak haalde hij een kleine browning „Wil je tex-stond stoppexx?" De chauffeur verroex*de zich niet. „Stop of ik schiet!" De wagen reed met dezelfde onverminderde vaart voort. Robert hief zijn hand met het wapen op. Een schot kxxalde. „De geheimzinnig misdaad bij Neuilly", las men eenige dagen later ixx de Parijsche bou levardbladen, „schijnt nimmer opgeklaard te zullen wordexx. Het blijft oxxbegrijpelijk uit welke motieven de passagier in de taxi, die nog wel tot de beste kringen van Parijs be hoorde, den chauffeur Bouchax*d vermoordde, die gisteren aan zijn wonden in het hospitaal is gestorven. Bouchard, vader van vier kin deren, leefde een ordelijk leven en was van plan zijn beroep van chauffeur met het eind der maaxxd vaax*wel te zeggen, daar zijn oor ziekte die zijxx hardhoox-igheid tengevolge had van dag tot dag ex*ger werd en binnen kox-ten tijd tot volslagen doofheid zou leiden. De verdachte weigert eenige reden op te ge ven". BURCELIJKE STAND HAARLEM, 25 Mei. Bevallen 21 Mei: C. M. Kx*oesvan den Velde, z.; 22 Mei: J. H. KoekGroeneveld, z.; A. Broekmeijer—Bas, d.; H. C. M. de Vries— Hondeman, d.; C. S. Nijenhuis—Greeff. z.; G. M. WortelboerKoops, d-; 23 Mei: C. E. Vink— Krijgsman, z.; A. C. Roest>-Vendrik. d.; A. M. Schrama—Eichmann. z.; G. van Orden—Gro tenhuis, z.; 24 Mei: M. J. Mazee—Deinum, d.; A. W. E. Overtoom—Ramler, d.; M. J. J. Ha gen—de Fouw, z.; G. J. Buijs—Haas, d.- M. J. A. Korst j ens—Bijlmer, z.; 25 Mei: J. M. Schoen Stegeman, d.; Overleden 22 Mei. J. M. Koenekoop, 17 jaar, Olivierstraat; 23 Mei: F. W. Tegeler 74 j., Nieuwe Groenmarkt; R. Hardenberg.' 71 j., Koninginneweg; J. A. van der Linde—Hol lander, 71 j., Bantamstraat; J. W. Denkers, 66 j., Hazepaterslaan; 24 Mei: M. J. J. Geij- sen, 64 j., Rijksstraatweg; C. N. Zuijdwijk, 80 J., M. van Heemskerkstraat.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 8