De Jamboree 1937 voorbereiding. in Maakt den weg veilig! ..„Over een vlug vuur hangen te koken"... Verlichting in den tuin. VROUWENLEED. Tusschen de boomen en op weilanden zullen 30.000 menschen kampeeren Het. is geen wonder dat de heer Wilson, een der bekende figuren uit Gillwell, het Engel sche padvinderscentrum, verklaard heeft dat hij in cijfers tot honderd uitgedrukt aan de plek voor de Jamboree 1937 in Vogelenzang 85 zou geven tegen 55 aan het Gooi. Welke voordeelen bieden de kamterreinen in Teylingerbosch en in Woestduin niet boven de heide- en dennenbosch omgeving van het Gooi? Natuurlijk zijn deze streken mooi en aantrekkelijk, daar gaat niets vanaf. Maar de watervoorziening zal toch wel zoo niet met veel moeite, dan toch met hooge kosten ge> paard gaan. In den zomer zal er een warmte heerschen, die voor een kamp voor duizenden niet erg aan te bevelen is. Dit zijn maar een paar voorbeelden. Alleen al op deze punten biedt- het terrein in Vogelenzang groote voor deelen. Het verkrijgen van water voor het kamp zal geen groote moeilijkheden opleveren bij dit lage en vlakke kampterrein, dat toch weer niet. zoo laag is dat men er last van kan hebben. Daarbij komt dat het veel afwisseling toont. Dat hebben we op een dezer dagen op uit- noodiging van het hoofdkwartier van de ver- eeniging „De Nederlandsche Padvinder'' houden excursie naar de kampterreinen waar in 1937 de Wereldjamboree der padvin ders zal worden gehouden, waargenomen. Aan deze excursie namen o.a. deel C. R. T. ba ron Krayenhoff. voorz. van de commissie voor pers, propaganda en vervoer en de secretaris kolonel J. M. Koremans. Rondom den Vogelenzangschen Weg lig gen de velden, waar het volgende jaar ronde hoekige, spitse en platte daken van tenten zullen oprijzen uit het gras. Het is een gewel dig oppervlak, dat de terreinen van de Jam boree beslaan. En het aardige is, dat c< dei- kampen, want de Jamboree wordt in verschil lende kampen verdeeld, op zoo'n pittoresk plekje ligt. Er zijn kampen, die tusschen de hooge boomgroepen verscholen liggen, er zijn er die tusschen meidoornstruiken komen, die op groote weilanden of tegen de duinen zullen worden opgeslagen. Zoo zuilen 30.000 kampeerders uit 49 landen van de wereld op tien verschillende terreinen, van elkander gescheiden door schaduwrijke lanen van eeuwenoude beuken en kastanje- boomen, in het land tegen den prachtig be groeiden duinrand huizen. Voor het Teylinger bosch liggen twee groote weilanden ten Noor den van de oprijlaan naar het oude buiten dat leeg staat en ook bij de Jamboree zal worden getrokken. Deze weilanden zullen die nen tot demonstratieterrein en voor het op stellen van alle deelnemers. Op de groote wei landen ten Zuiden van de laan komen drie sub-kampen, elk kamp bestemd voor 3000 jongens. Zij zijn door grasvelden, waar de koeien zullen blijven grazen, gescheiden. Aan den anderen kant van het kleine laantje, dat ten Westen van deze weilanden evenwijdig aan den Vogelenzangschen Weg loopt, zullen twee groote kampen voor de intendance wor den opgericht. Groote magazijnen zullen de noodige levensmiddelen voor de duizenden kampeerders moeten bevatten. Daarnaast, dat wil zeggen een paar honderd meter verder komt een groote parkeerplaats, met een toegang vanaf den kant van Ruigen- hoek, bij het bosch. In de duinpannenbuurt zullen de openbare kampvuren worden ge stookt. Vanaf de duinhoogten zal het publiek, dat door deze kampen zeer zeker zal worden getrokken, op de vuren kunnen neerzien. In deze omgeving komt ook het voortrek kerskamp, dat van flinke afmetingen belooft te zijn. Overal in de hoekjes tusschen de boo- men verscholen zullen de tenten komen te liggen, beschut tegen al te felle zon en op dro gen grond. Want dat is een groot voordeel, men heeft in deze streek den waterstand vol komen in zijn macht. Zelfs bij den hevigsten regenval (het is te hopen, dat die zich niet zal voordoen) zal men geen last van het water ondervinden. Ook de kampstaf zal zich niet over een slecht terrein kunnen beklagen. Natuurlijk zal er ook een hospitaaltent komen. Op een dei- mooiste plekjes komt die in het bosch te lig gen. Het is zeer wel mogelijk, dat de zieken afleiding zullen krijgen van de konijnen, want daar wemelt het van rondom Teylingerbosch. Het terrein van het buiten „Woestduin" zal worden ingericht voor gastenkamp. Het is een schitterend beboscht landgoed, waar de gasten in een dames- en heerenkamp hun tenten zul len kunnen opslaan op de renbaan, waarbij de tribune wellicht nog goede diensten zal kun nen bewijzen, evenals de cantine. Ook wordt hier het gedelegeerdenkamp opgeslagen. Bo vendien heeft de eigenaar van Woestduin, de heer H. Smidt van Gelder de groote villa voor de Jamboree afgestaan. Tusschen de kampen in en om het Teylin gerbosch en die in Woestduin zal dus de Vo- gelenzangsche Weg als hoofdverkeersader loopen. Deze weg wordt dan ook voor het openbare verkeer gesloten vanaf de Zuidelijke grens van de gemeente Bloemendaal tot zoo ver het kamp zich uitstrekt langs den weg. Waar het volgend jaar bedrijvigheid zal heerschen, waar duizenden tien dagen kamp leven zullen doormaken, daar is het thans nog stil. Af en toe komen er in het Noordelijk deel padvinders uit Haarlem kampeeren voor enkele dagen. Zoo was het ook het laatste week-end. Toen golfde het tentdoek in den wind, toen wapperden de vlaggen, stegen rookwolken omhoog van de vuren waarop werd gekookt en toen klonk ook de muziek, die door een klein orkestje van mondharmonica's een trommel, een viool en eenige tientallen kelen werd gemaakt. Tusschen de verschillende kampen, primi tief-symbolisch met touwen afgescheiden, en de bewoners van die kampen, dwaalde de hoofdverkenner Rambonnet rond, die vast eens een kijkje kwam nemen. Er is nu nog niet veel te zien. Maar het is zeker, dat zij die hier zullen kampeeren onder de uitstekenden leiding die alles voorbereidt te benijden zullen zijn. Journalistiek. De heer D. Hans treedt af als voorzitter van den N. J. K, 's-GRAVENHAGE, 26 Mei (A.N.P-) De heer D. Hans heeft aan het bestuur van den Ned. Journalistenkring medegedeeld, dat hij zich tot zijn groot leedwezen, op grond van medisch advies tot beperking zijner vele werkzaam heden, genoodzaakt ziet in den loop of aan het eind van dit vereenigingsjaar zijn taak als voorzitter van den kring neer te leggen. Het is hem een geruststelling zoo zegt hy in zijn brief aan het kringbestuur dat hij, na den onvergetelijken dag, hem op 4 April j.l. ter gelegenheid van zijn zilveren bestuurslid maatschap bereid, straks met stillen trom zal kunnen heengaan. Als gevolg van een en ander zal hij ook ontslag nemen als redacteur van „De Journalist", als voorzitter der economische commissie en als vertegenwoordigeer van den kring in de representatie- en contact-com- inissie. Tijdens de verkeersdagen zal een uerkeerscourant worden verspreid. Sinds 1932 steeg het aantal verkeersongeval len met doodelijken afloop met 120, tot totaal 841 per jaar Gelooft men dan nog dat het zoo'n vaart niet loopt? „Helpt allen mede onze wegen veilig maken". Ónder deze leuze ver schijnt tijdens de verkeersdagen op 28, 29 er 30 Mei de „verkeerscourant", die door het Ver bond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer wordt uitgegeven. „Mogen de pogingen om het besef algemeen te doen worden, dat allen van allen afhanke lijk zijn en aldus de onmisbare samenhoorig- heid aan te kweeken, met succes bekroond worden". Deze regels citeeren wij uit het ar tikel, dat de Minister van Waterstaat, Jhr. Ir. O. C- A. van Lidt de Jeude voor deze uitgave schreef. De Vereenigingen voor Veilig Verkeer zet ten energiek den strijd voor de veiligheid der wegen voort. Van het vele en veelzijdige werk dat hiervoor verricht wordt, geeft de Ver keerscourant een vluchtig beeld. Wij vinden er een groot aantal fraaie foto's, die op het ver- keersonderwijs aan volwassenen, doch ook aan de jeugd betrekking hebben. Bijzondere aandacht verdienen de twaalf raadgevingen in het geval dat een auto te water raakt. Er zullen weinigen zijn, die van deze voorschriften op de hoogte zijn. Weini- en weten, dat men veiliger met dichte, dan met open ramen te water rijdt. Een gesloten auto houdt wel drie tot zes minuten de lucht binnen. Drie tot zes minuten zijn een kost bare tijd om te handelen. Deze en nog elf an dere adviezen vindt men in de verkeerscourant. Voor den modernen automobilist zijn zij van veel belang. Wij willen hier ten slotte begin en slot van het artikel van C. J. Toebes, citeeren, getiteld „Nieuwe Tijden nieuwe eischen". Wij wil lij het geenszins opnemen voor suffige slee pers, onhandige fietsers en onvoorzichtige anderen. Zij hebben zich allen te herzien. Maar thans denken wij aan de nieuwe eischen die de nieuwe tijd stelt aan de weggebruikers, welke nu eenmaal uit een oogpunt van veilig heid de gevaarlijkste zijn: automobilisten en motorrijders. Het chauffeeren is een werk, dat sterke aan- dachtcoixcentratie, groote helderheid van geest en een voortdurende paraatheid ver-, eischt, Daarom moet de bestuurder te allen tijde kunnen beschikken óver al zijn geeste lijke krachten. Wat vroeger uit een oogpunt van verkeers veiligheid geduld kon worden, kan dat nu niet meer. Onze tijd eischt snelverkeer. Het is goed. Maar wij eischen bij dat snelverkeer ook vei ligheid. En die veiligheid eischt NUCHTERHEID". Het zijn objectieve woorden. Geen princi- pieele doordrijverij, doch practische noodzake lijkheid Noodzakelijkheid die men te veel ver geet. Moge het werk van Veilig Verkeer, mo gen de komende verkeersdagen in het bijzon der. bijdragen tot het toenemen van het zoo noodzakelijke verantwoordelijksbesef. In Tokio is een School voor Bruiden, waar haar in 40 dagen alles wordt geleerd, wat een degelijke huisvrouw moet kennen, wasschen, koken, enz. Volgens het prospectus is succes verzekerd. Misschien verstaat men echter in Japan wat anders onder degelijk dan bij ons en het kan ook wel gewoonte zijn, dat men den eersten tijd buitenshuis gaat eten. HET TOURNÜOI TE MOSKOU. Uit Moskou. De helft van het tournooi is thans achter den rug. De stand is in aan merking nemend, dat de hangpartij Rjumin Lasker door den laatste is gewonnen als volgt: Capablanca 6V2 pnt.; Botwinnik, Lasker en Ragosine ieder 5 punten; Kahn, Loewenfisj ieder 4'2 pnt.: Rjumin en Flohr ieder 4 punten; Lilienthal 3Vfe pnt. en Elis- kases 3 punten. Eerste Nederlandsche Cement- Industrie. Saldo winst voor afschrijvingen bestemd. Aan het jaarverslag der Eerste Nederland sche Cementindustrie over 1935 ontleenen wij het volgende: De bruto-bedrijfswinst bedraagt f 1.052.783 (986.648). Na aftrek van de algemeene onkosten en de interestlasten, blijft op de winst- en verlies rekening een saldo, beschikbaar voor afschrij vingen, groot f 619.798, dat aangewend is als volgt: f142.554 als afschrijving van het saldo der rekening „Oprichtingskosten", f 477.244 voor vorming van een nieuw afschrijvings fonds. In verband met het voor afschrijving aan wenden van het geheele beschikbare saldo der winst- en verliesrekening 1935, zijnde f 619.798, wordt opgemerkt, dat het aldus afgeschreven bedrag, alhoewel hooger dan in het vooraf gaande boekjaar, beneden het bedrag blijft dat noodig is voor een normale afschrijving op de Immobilia. De ontoereikendheid van de ir vorige jaren gebrachte afschrijvingen is der halve nog toegenomen. De N.V. Verkoopassociatie Enci-Cemy, die den verkoop van de producten en van die der N.V. Cementfabriek IJmuiden, in handen heeft, heeft haar afzetcijfer zien verminderen, als ge volg van een afname van het cementverbruik in Nedei-land van 14 pet. in vergelijking met het jaar 1934. De resultaten van de Cementfabriek IJmui den zijn vooruitgaande ondanks een lichte vei-mindering van haar verkoopen. Na afschrijving op de Immobilia, blijft een winstsaldo, dat zal worden aangewend tot ge deeltelijke aanzuivering van het verlies van vorige jaren. De winst- en verliesrekening, staat Debet voor: afschrijving saldo der oprich tingskosten 142.554 afschrijvingen f477.244 (424.056), overdracht van vorig boek jaar (93.4591, algemeene onkosten f 122.247 (109.672), interest f310.737 (359.460) en Credit voor: bedrijfswinst f 1.052.783 (986.648). N.V. Verzekeringsbank „Victoria" - Amsterdam. Financiëel gunstig jaar. Aan het jaarverslag over 1935 ontleenen wij het volgende: In het jaar 1935 werd f 9,679,000 (9.439.000) aan verzekeringen gesloten; afgeschreven werd f 8.464,000 (7,896.000)zoodat de netto toename f 1,215,000 bedroeg. Bovendien werd door de overname van de verplichtingen tot uitkeering bij overlijden aan de verzekerden van de 's-Gravenhaagsche Coöperatieve Verbruiks-, Voortbrengings- en Voorzorgsvei'eeniging „De Volharding" U.A. te 's-Gravenhage, welke overdracht door de Ver zekeringskamer werd goedgekeurd, een voor uitgang verkregen van f 1,952,000, zoodat het .verzekerd kapitaal in totaal met f 3,167,000 toenam tot f 83,210.000 (80.043,000). LéON DEGRELLE, de nauwelijks 30-jarige leider en oprichter der jong-Katholieke Rex- partij, die bij de Belgische verkiezingen van j.l. Zondag 21 Kamerzetels veroverde. Een kookboek van 175 jaar geleden met uitgebreiden inhoud. Zulk een zinnetje in een oud kookboek doet je toch nog meer dan de grappige taal, de oude etters en het vergeelde papier, gevoelen hoe veel er veranderd is in de ruim honderd vijf en zeventig jaar, die verloopen zijn sinds dit boek werd gedrukten geschreven. Want dit stevige boek met zijn lederen rug en ver gulde letters dankt zijn kloek formaat aan de bladen wit papier, waarmede het veel kleinere, gedrukte boekje is doorschoten. Ietwat stijf, houterig schrift van wellicht drie, vier gene raties vult ten deele het witte papier in bruin geworden hikt. Het is grappig om te zien, hoezeer in dien tijd zulk een boekje zichzelf au séi'ieux nam. Naar de handschriften van Mevrouwen en Juf frouwen is het samengesteld door een man, die zich aan het slot van zijn lange „korte vooraanspraak" noemt „met alle tamelijke achting, Uwen ootmoedigen. dog onbekenden Dienaar en Vriend Korten". Vermakelijk is ook het officieele, in om slachtige stadhuistaal, gestelde bericht aan 't slot, waarin de Staten van Holland en West- Vriesland octroy verleenen aan het boekje, d.w.z. de auteursrechten er van beschermen. Ieder, die iets uit dit boekje zal nadrukken of doen nadrukken, zal gestraft worden „op ver beurte van alle de nagedrukte, ingebragte, ver handelde of verkogte exemplaren en een boete van drie duizend guldens daar en boven te verbeuren, te appliceeren een derde part voor den Officier, die de calange doen zal, een derde part voor den armen der plaatse daar het casus voorvallen zal, en het resteerende derde part voor den suppl., en dit telkens zoo mee- nigmaal als dezelve zullen werden agterhaalt". Kostelijk is de moederlijke zorg waarmede de boete eerlijk zal worden verdeeld. Er wordt voorts in dat deftige stuk zeer duidelijk ge zegd, dat de uitgever verantwoordelijk blijft voor den inhoud en dat hij, voor de controle, verplicht is „een exmplaar van het vooi'schr. werk op groot papier, gebonden en wel gecon ditioneerd te brengen in de Bibliotheec te Leiden". De titel van het boek is zóó wijdloopig, dat daar een geheele bladzijde voor noodig is, want behalve recepten op culinair gebied be vat het„nog eenige zeer heilzame huis middelen tegen veelerhand quaalen en toe vallen, nevens eenigen zeer dienstige gehei men. Hier is in 't bijzonder bij gevoegt de kunst om allerhande tafelgerechten voor te snijden: de delicaatste stukken te kennen om aan de Gasten voor te dienen, nevens de wijze om al- lerhand tafelgoed konstig en cierlijk te vouwen". De uitgever laat ons in die „korte vooraf spraak" eenigszins achter de schermen kijken en maakt ons deelgenoot van de zorgen en be denkingen, die aan de publicatie van dit, op verzoek uitkomende „aanhangsel" (het betreft een tweede deel) zijn voorafgegaan. Zoo ver antwoordt hij de opname van de lessen in de voorsnijkunst, die „met koopere platen opge- heldert en verciert" zijn, met de verklaring, „dat de Voorsnij-Kunst bij onze jongelingen weinig bekend was die daar door maar een geringe figuur aan de Tafels, in het Voor dienen der Vrouwen en andere Gasten maak ten, het geen men met recht een groote teil in de Opvoeding noemen mag, waar door hunne natuurlijke bevalligheid verduisterd wierd." De huismiddelen hebben het den armen uit gever blijkbaar ook moeilijk gemaakt:„de wijl men zoude konnen zeggen, de Huismidde len behooren niet tot de Kook-Kunst of het tracteeren der Gasten. Wij bekennen het, dog zij zijn daarom niet minder van een nuttig ge bruik, zoo niet volstrekt noodzakelijk in een Huishouden, daarom zijn ze hier ingevoegd". Hij voelt, aan den anderen kant, dat hij tekort doet aan degenen, die de huismiddelen speci aal wenschen en vraagt hun, het niet „qualijk te nemen, dat hij slechts enkel beproefde re cepten geeft". Het is, of wij den goedmoedi- gen man hooren zuchten, als hij vervolgt: „Niet tegenstaande dit alles zo zou de zugt om ieder een, na vermogen genoegen te geven, ons mogelijk te verre hebben doen uitwijden, dog een overweging van groot gewigt, heeft ons daar in bepaald. Wij beleven een tijd (1750) waar in de Afgunst en booze Lasterzucht niet alleen vermaak scheppen hunne Evennaasten zo in 't openbaar als in 't geheim, te beliegen en te belasteren, maar die teffens de onnozel ste daaden en prijswaardigste voornemens door hun vergiftige tong weeten te bezwalken. Hadden wij nu onzen zugt om lederen te vol doen, den teugel gevierd, dan zou het ge weest zijn, daar is de in haaligheid wederom gaande, die met de drift van het gemeen hun voordeel doende, de Menschen het geld uit de beurs zoekt te halen." Wel. wel, die goede, oude tijd! Op breedvoerige, ook geïllustreerde aanwij zingen hoe men servetten cierlijk moet vou wen, b.v. tot een fazant zittend in een mand, volgen ten slotte nog enkele „Wetten wegens het Ceremonieel omtrent het drinken der ge zondheden". Een er van luidt: Het strijdt vol strekt tegen de wellevendheid, een Dame die naast ons zit, als men haar gezondheid drinkt te kussen, of haar met 'n kus te bedanken als zij de onze gedronken heeft. En nog ongema- nierder is het, van de tafel op te staan, om Juffers te gaan kussen, die verre van ons af zitten. Want voor het eerst is het vies, en het ongewassen mond, een Juffer te kussen, en het laatste maakt wanorder aan de Tafel. Ook is het ongemaniert iemand sterk tot wijndrinken aan te persen, of niet af te laaten voor dat het glas geheel uitgedronken is, want vrijheid is het vermaak van een gezelschap, die men hier door schend. Nogtans mag een heer die naast een Juffer zit, haar somtijds wel vragen of zij van geen wijn gelieft gediend te zijn". Met het laatste glas moet dan de. Tractant bedankt worden en moet men een wel békome het u aan de Gasten tocurinken- servetten moet men niet opvouwen, want dit is het werk der dienstboden". Nu iets over den inhoud van het kookboek. De toon, waarin het gesteld is doet ons nu naïf en zelfs komisch aan. Bij ieder recept staat achter den naam van het gerecht, de toevoeging; hoe men die maken zal en aan het slot komt steeds de verzekering: is puik, is delicaat, is excellent, wat van menschenken- nis getuigt. Schrikwekkend zijn de hoeveel heden, die verwerkt worden. Een voorbeeld: SchotsSe schulpen, hoe men die stooven zal: Neemt dunne gesneden Kalfs-lapjes, lardeert eenige daarvan met spek. Neemt een gehakt hoen of 4 duiven en Zwezeriken, en een pond balletjes gehakt vleesch.... Daar komt dan nog bij: krachtig vleeschnat, champignons, truffels, allerlei specerijengroote oesters met -«enige geklopte dooiren van eyerenhet lange recept eindigt met de woorden; is een vorstelijk gerecht. Dat mag dan ook wel. Als wij eens menu's voor feestelijke gelegen heden uit die tijden bestudeeren, staan we versteld van de schranspartijen, die onze voor ouders aanrichtten en zelfs overleefden. Als excuus mogen we misschien aanvoeren, dat zoo iets als voedingsleer in die dagen nog onbe kend was en dat eten en drinken voor onze voorouders een uiterst belangrijke bezigheid was. Dat intusschen onze bet-overgrootouders intuïtief wel iets voelden voor de dingen, waar aan thans voor de gezondheid veel gewicht wordt gehecht, blijkt uit het ruim gebruik van meloenen, honig, kruiden en zelfs appelchina's. Zoo vinden wij onder de huismiddelen een re cept voor een „Syroop des levens, zijnde een algemeen Medicijn tegen allerhand quaalen, die men altijd in een huishouden gereed moet hebben- (bedoeld wordt de syroop) en hoe men die maken zal": neemt 4 ponden sap van glas- kimid, ook genaamd bingelkruid te noemen, doet daar een pond sap van bernaasje bij, met zes ponden van den allerbesten honig Laat dit te zaamen een welletjen opkooken om het te schuimen, en laat het dan door een kous leken gelijk men met Hypocras doet.... Er komt nog een heele boel méér bij te pas en wie zal zeggen of er in die oude huismiddelen niet nog veel goeds schuilt? Van dit recept wordt gezegd: „gebruikt dagelijks een lepel vol van deeze Syroop, dezelve zal u zoo veel nut doen dat derzelve waardy tegen goud kan opgewo gen worden Voorts geeft het boek een „Geheim voor de jonge Juffers, om een schoon vel te krijgen, en alle vlakken uit het aangezigt weg te ne men". Het is een ingewikkelde bereiding van een soort deeg, waarbij witte brood, geitemelk en het wit van vele eieren de hoofdrol spelen. Het geschreven gedeelte roept zeker niet minder levendig den ouden tijd voor ons op. Het begint met een middel om de keel te gor gelen en een recept tegen scheurbuik: onder een recept voor crème brulée staat heel ge moedelijk een middel om vlooyen te verdel gen; hier vinden we „de evenveeltjes van Moeder", ginds „de aalbesse flaa van Tante Kaatje". Het is van alles door elkaar, zooals het leven het meebracht. Zoo'n boek is iets om van te smullen, al bedoelen we dit nu in de eerste plaats in figuurlijken zin, want het geeft ons een intiem kijkje iii een ver verleden en het prikkelt onze fantasie. Ten slotte nog een oud recept voor een pro duct van een „moderne" teelt: de Westland- sche Champignons. „Hoe men die fruiten zal": neemt Champignons die men eens een welle tje opkookt; bestrooid ze met wat meel daar wat fijn zout en fijn gestoote peper onder ge- mengt is; fruit ze dan in boter of versche reu- zel dat ze wat bruin worden, en eet ze met gehakte petercelie en Limoen-sap, of drukt er. een Oranje-appel over; 't is smakelijk". A. H. ïiOBU:—BOKMA. WOENSDAG 27 MEI 193,5 De premiereserve eigen risico Is toegenomen met f 1.248.000 (1.140.000) en daardoor stegen tot f 16,025.000 (14.777.0001De rente voet voor de kapitaal- en renteverzekeringen bedraagt 3V2 pet., die voor de volksverzeke ringen 4 pet. hetgeen een gemiddelde oplevert van 3.77 pet. De bezittingen bedragen thans f 17.665.9oo (16,181,000), waarvan f 504.000 in buitenland- sche valuta. De bezittingen brachten een gemiddelde rente op van 4.721 pet., zoodat er tusschen deze rente en die. welke voor de premiere serve benoodigd is (3.77 pet.) een marge be staat van 0.95 pet., hetgeen een rente winst van f 217.000 vormt. De financieele uitkomsten van een bedrijf zijn dit jaar bijzonder gunstig geweest. De financieele uitkomsten van ons bedrijf zijn dit jaar bijzonder gunstig weest. De winst- en verliesrekening wijst een voordeelig saldo aan van f 455.472, nadat reeds een bedrag van f 50.914 als storting in het pensioenfonds is afgezonderd. Van dit saldo is aangewend f 157.123 tot ver sterking der Reserve Geldbelegging, welke, na afboeking van het verlies op effecten en hypotheken en de afschrijving op onroerende goederen, thans f 300.000 bedraagt. Bovendien is uit de winst een bedrag van f 158,442 toegevoegd aan de extra-reserve, welke daardoor gesetegen is tot f 1,115.640 Het dividend bedraagt 25 pet. over het ver plicht gestorte kapitaal. door J. P. BALJé. De heer en mevrouw van Walen waren reeds een tiental jaren getrouwd en tot nu toe waren hun huwelijksjaren vrijwel emo tieloos voorbijgegaan. Amelietje van den Broeke was een onbeteekenend meisje ge weest. dat door een toeval kennis had ge maakt met den heer van Walen, een gefortu neerd man, die een soliede zaak in manufac turen had, en die zoowaar op Amelietje ver liefd was geworden, en wat meer was haar ook had gevraagd. Uit berekening, aan gelokt door het vooruitzicht op een gemakke lijk en weelderig leventje, en misschien ook wel, omdat haar geen enkele reden te binnen schoot, waarom ze „nee" zou zeggen, was het Amelietje de vrouw van van Walen gewor den, en ze had gevonden wat ze zocht. Liefde was een woord, dat in haar diction- naire niet voorkwam, en hoewel van Walen zioh de eerste maanden van zijn huwelijk bitter teleurgesteld voelde in zijn verwach tingen, legde hij zich allengs toch bij den toestand neer en de echtgenooten leefden toen hun eigen leventje, wijdden zich ieder voor zich aan hun eigen liefhebberijtjes en konden het overigens goed met elkaar vin den. Waaraan natuurlijk het feit, dat ze elkaar het langst aan maaltijden of in ge zelschap zagen, niet heelemaal vreemd was. Meneer van Walen zocht zijn genoegens hoofdzakelijk buiten de deur. Hij was even over de 40, dus nog in de kracht van z'n le ven, hij dronk graag een stevig glaasje, was dol op kegelen en biljarten, en had een even hevigen afkeer van scènes, als hij zich aan getrokken voelde tot de romantiek. De ro mantiek was hem zelf met een norsch gezicht voorbijgegaan, maar overal, waar meneer van Walen „romantiek" speurde, was hij er als de kippen bij. Zoo had meneer van Walen een bijzonder aardige typiste. Een lief, kittig blondje, een meisje als een perzik, van een jaar of twin tig, één-en-twin tig. Met dat aardige ding ging hij wel eens lunchen, in alle eer en deugd, dat moet gezegd wordenMeneer van Walen kon dan stilletjes mijmeren, hij cijferde even z'n eigen leeftijd weg, hij ver beeldde zich een moment, ook weer twintig te zijn, en met zoo'n lief, snoezig kindje aan z'n zij was dat niet zoo erg moeilijk. Het was een kinderlijk genoegen van meneer van Walen, en tochtoch voelde hij als 't wa re, dat z'n vrouw zooiets maar beter niet kon weten. Vrouwen zijn soms zoo eigenaardig.... Zoo stapte hij op zekeren middag met Til ly, .z'n lieve typiste, juist uit de» „Roode Leeuw", toen z'n vrouw, die tegen haar ge woonte m de Bijenkorf gewinkeld had, hem met van verbijstering verstarde oogen pas seerde, en zonder hem verder met een blik te vei*waardigen ijlings doorstapteZe had hem recht in het gezicht gekeken, en in haar oogen was niets dan smart geweest! Vlug nam hij afscheid van Tilly, en in alle haast was hij naar huis gegaan. Daar vond hij zijn vrouw, badend in tranenDe tra nenvloed was niet te stelpen, zonder ophou den gleden de heldere parels over haar ge zicht, regelmatig als het tikken van de klok. Heftig schokten haar schouders, snikken welden op in haar keel, in één woord, zij was diep-wanhopig Van Walen begon direct excuses te stame len. Hij begreep niet. dat ze zich dit zoo aan trok, ze hoefde niets slechts te denken. Ove rigens roerde het hem, dat ze er zoo'n ver driet van had, nooit had hij gedacht, dat ze toch nog zoo op hem gesteld was, en daar kon nog iets heel goeds uit groeien, als ze nou maar wou aannemen, dat z'n typiste een heel net, lief meisje was en Maar 't scheen alles geen indruk op haar te maken. Slechts heftiger weiden de schok ken en te overvloediger vloeiden de tranen. Juist op dat moment kwam Amelietje's zuster Berendina op visite. Niet wetend, waar aan ze den gemoedstoestand van haar zuster moest toeschrijven, informeerde ze bij haar zwager, die haar hakkelend, en daardoor wei nig ovei'tuigend, zijn verhaal deed. Zenuw achtig trachtte hij daarna zijn vrouw weer te kalmeeren met het eenige resultaat, dat haar tranen met verdubbelde snelheid be gonnen te stroomen. „Zie je niet, dat je haar nog erger maakt?" mompelde Berendina. ..Ga asjeblieft weg. en laat me met haar alleen". Van Walen gaf niettemin aan haar raad gehoor. De sombere sfeer in de kamer was hem gaan benauwen. Toen hij weg was, sprak Berendina: „Eerlijk gezegd verwondert je leed me wel wat, Amelia. Ik had altijd gedacht, dat de liefde voor je man niet zoo bijster groot was, en dat je omehzooietsweinig zoudt geven. Ik sta werkelijk verstomd van zooveel smart Toen kwam eindelijk het antwoord ran Amelietje. Ze haalde diep adem, keek haar zuster verachtelijk aan. en schoot toen los: „Ja natuurlijk, jij staat weer verstomd. Jullie ezels! Dacht je nu heusch, dat ik om Van Walen zoovee] kabaal zou maken? Stel je voor! Laat ik je vertellen, dat ik hem van middag niet eens gezien heb! Evenmin als het kind dat hij blijkbaar bij zich had. Nee, Berendina op dat moment was ik al razend van smart. M'n lieve kleine Fifi. mijn schat- tehondje. is vlak bij de Bijenkoi-f onder een vrachtauto terecht gekomen, en het puntje van z'n staartje is afgereden. Het arme, lieve dier is heelemaal van streek, en het heeft me na dat noodlottige voorval nog niet één keer een likje gegeven En met een hernieuwde smartkreet bedek te Amelietje de oogen met de handen, en haar zuster Berendina ijlde om Hoffmann? druppels....

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 8