INKSTERNUMMER HET NIEUWE AVONDBLAD Kokende artsen. 2Ie JAARGANG No. 173 DONDERDAG 28 MEI 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2ys cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTleN15 regels J 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- by verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN De loonen bij Van Gelder Zonen. Organisaties tegen ingevoerde jeugdloon regeling en tegen in uitzicht gestelde loonsverlaging. „Toenadering" schrijft: De brief van de directie, dd. 22 April, ter zake de kwestie periodieke verhooging der jeugdloonen, welke inmiddels reeds in ons orgaan is gepubliceerd, maakte in een ge combineerde gedelegeerdenvergadering der samenwerkende organisaties, waar verschil lende zaken aan de orde kwamen, o.m een ernstig punt van bespreking uit. Het resultaat van een en ander was, dat besloten werd het navolgende schrijven, gedagteekend op den 9den Mei, aan de directie te zenden: „Uw brief, dd. 22 April jl., maakte bij een bespreking van de huidige situatie aan Uw onderneming een punt van bespreking uit in een gecombineerde gedelegeerdenvergadering van de samenwerkende organisaties. Wij moeten U als de slotsom van de gehou den bespreking mededeelen, dat de gedele geerden en de besturen zich éénntemmig op het standpunt hebben gesteld, dat, ondanks de verzachtingen welke door U zijn aange bracht, in de aanvankelijk door U gedane voorstellen tot wijziging der loonregeling, in het bijzonder door voorloopig uitstel van de loonsverlaging voor de volwassen arbeiders, door onze organisaties geen sanctie kan wor den verleend aan de inmiddels krachtens Uw aankondiging d.d. 24 Maart ingevoerde wijzi gingen, in het bijzonder voor wat betreft de vermindering van de contingénteering en de wijziging van de jeugdloonregeling. Het is ons niet recht duidelijk hoe het mo gelijk zou kunnen zijn, dat wederinvoering van halfjaarlijksche verhooging voor de jeugdige arbeiders (sters) voor niemand eenig voordeel zou kunnen beteekenen en wij meenen dan ook te moeten betwijfelen, dat Uw mededee- ling juist zou zijn Het spijt ons in het bijzonder dat U ondanks de door ons ingebrachte ernstige bezwaren gemeend hebt deze jeugdloonregeling te moe ten handhaven, in het bijzonder waar ook een aantal gehuwde jonge arbeiders ten gevolge hiervan onder zeer ongunstige omstandighe 'den werken. Wij vestigden hierop leeds Uw aandacht ter conferentie van 11 Maart jl. en wij kun nen niet nalaten op de positie van deze jon gere gehuwde arbeiders alsnog Uw aandacht te vestigen, waartoe te meer aanleiding is, waar de leeftijdsgrens voor het bereiken van vol loon aan uw onderneming geleidelijk is verhoogd en thans is gesteld op 25 jaar, welke grens hooger is dan aan de meeste onderne mingen in ons land het geval is. Ten slotte moeten wij U mededeelen, dat ons uit de bespreking ter gedelegeerdenver gadering gebleken is, dat Uw arbeiders, geor ganiseerd in onze vereenigingen, zich nadruk kelijk op het standpunt stellen, dat door hen geen verlaging der loonen of tarieven meer kan worden aanvaard, zoodat zij bij voorbaat reeds ernstig bezwaar maken tegen eventueele herziening der loonen in ongustigen zin tegen October a.s." „LOOFT DEN HEER" NAAR HET CONCOURS. Het Chr. Gemengd Koor „Looft den Heer" zal deelnemen aan het op Tweeden Pinkster dag te houden nationaal zangconcours te Bilt hoven. Het koor komt uit in de superieure af deeling en zingt als verplicht nummer „/Pa ter Noster" van Fred. J. Roeske en als vrij nummer „Goede Vrijdag" van Gounod. De jury bestaat uit de heeren Fred. J. Roeske, H. Altink en H. van Reenen. Mocht „Looft den Heer" in den eerewed strijd uitkomen dan wordt gezongen. „Koren" van Alph. Vranken. Het koor vertrekt 's morgens 9 uur in vier autobussen van het Kenr.emerplem met een geselschap van 1G0 personen. Aangezien tal van plaatsgcnooten belang stellen in den uitslag, zullen wij dien a.s. Maandagavond zoo vroeg mogelijk op ons nieuwsbord bekend maken. STORMVOGELS—V.S.V. Naar wij vernemen zal de wedstrijd Storm' vogels—V.S.V., waarvan de baten ten goede komen aan het Comité Jeugdwerkloosheid worden gespeeld Vrijdag 12 Juni a.s. 's avonds 7.30 uur op het terrein van Stormvogels. Ongetwijfeld wacht den bezoekers een inte ressante wedstrijd en mede in verband met het goede doel, zullen velen den wedstrijd ko men bezoeken. Zou deze ontmoeting van onze plaatselijke le klassers niet elk jaar op het programma geplaatst kunnen worden? Al of niet ten bate van het Comité Jeugdwerkloosheid of een andere nuttige instelling? V.S.V.-VETERANENSTORMVOGELS VETERANEN. Zooals wij reeds hebben gemeld zal Vrijdagavond op het terrein van V. S. V. een wedstrijd worden gespeeld tusschen een ve teranen-elftal van V. S. V. en een van de oude garde van Stormvogels. De elftallen zijn als volgt samengesteld: V. S. V.: Rosier, v. d. Pieterman, van Dijk. Oversier, Heiligers, Schaap, Smaling, Kramer, Zwanenburg, v. d. Kolk, van Rijn. Stormvogels Smit, Verwoerd, Snoeks, Ulzen, Hamers, Visser, Bakker, A. Smit, v. d. Steen, Wim Koster, Iskes. IHIHIIIIIIIIIIIIIIIII Propaganda voor Veilig Verkeer. Heden, morgen en Zaterdag zijn de dagen, door de Vereeniging voor Veilig Verkeer ge wijd aan een bijzondere propaganda door het geheele land. Ook de afdeeling Velsen en Omstreken zal hieraan, zij het noodgedwongen op een eenigs- zins bescheiden schaal meedoen. Zulks omdat de kasmiddelen een uitgebreide propaganda- actie niet toelaten. A.s. Vrijdagavond 8 uur vindt in het R.K. Vereen igingsgebouw aan de Mahustraat de jaarvergadering plaats, waaraan voorafgaat de vertooning van de in Zwitserland opge nomen K. N. A. C. Verkeersfilm. Introducées van leden hebben gratis toegang, daar deze vergadering hoofdzakelijk bedoeld is als pro paganda-vergadering. In een tweetal winkels n.l. in den Boekhan del S. van Dorp en in het Sigarenmagazijn De drie Kruisjes is een etalage ingeruimd voor een aardige reclame-stand van de afdeeling, voor de opstelling waarvan de secretaris der afdeeling, de heer H. Roelofs zich veel moeite heeft gegeven en die het bekijken alleszins waard is. OPHEFFING ZITDAGEN KANTOOR GEMEENTE-ONTVANGER. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter algemeene kennis, dat de zitdagen van den Gemeente-Ontvanger in het dienst gebouw aan het Willemsplein te IJmuiden en in school F te Santpoort, met ingang van 1 Juni a.s. worden opgeheven. Van laatstgenoemden datum af is het kan toor aan de Heidestraat No. 42 te IJmuiden- Oost, eiken Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag van des voormiddags 9 tot des namiddegs 1 uur geopend, de.s Vrijdags echter uitsluitend tot het doen van uitbeta lingen. De zeilwedstrijden op het Noordzeekanaal. Groote deelneming verwacht. Omtrent de zeilwedstrijden, die Zondag 21 Juni a.s. op het Noordzeekanaal gehouden zullen worden, vernemen wij, dat hieraan zullen deelnemen de Kennemer Roei- en Zeil vereeniging, de Haarlemsche en de Zaanland- sche Zeilvereeniging. Voorts kunnen ook niet- leden aan de wedstrijden deelnemen. De wedstrijden beginnen te 12 uur en zul len vermoedelijk te half drie zijn afgeloopen. Verwacht wordt deelneming van 60 a 80 vaartuigen. Van het eerste startschot af zal elke 5 mi nuten een boot afzeilen, te beginnen met de langzaamste en te eindigen met de snelste klasse. Deelnemende klassen zijn B. M., sharpies, groote B. M., boeiers en een gemengde klasse. De start is bij het nieuwe boothuis der Ken- nemer Roei- en Zeilvereeniging. Van het startpunt wordt gezeild, rond een boei bij de Velserspoorbrug, van daar naar het spuika- naal. waar een boot is uitgelegd, die eveneens „gerond" moet worden en voorts terug naai de startplaats. Bij kalm weer wordt de baan eenmaal, bij flinken wind tweemaal afgelegd. Er zijn vele prijzen, bestaande uit bekers en kunstvoorwerpen beschikbaar gesteld. Verder wordt weer de wisselbeker van IJmuidens Bloei „verzeild". (De Berlijnsche „Akademie für artzliche Fortbildung gaat een cursus in het koken instellen voor dokters). Een arts kan je te langen lest Misschien dan wel genezen, Op 't kookpunt is hij niet zoo best, Als hij zou kunnen wezen. Hij is meest geen kookkunstig man, Dat heeft hem steeds ontbroken. Wat uit zijn koker komen kan. Moet hij ook kunnen koken. Hij hoeft, als hij er iets van weet, Nooit van de kook te raken, En het recept voor een diëet Niet onbekookt te maken. Het lijkt mij een heel wijze stap Van die Berlijnsche heeren. Ook koken is een wetenschap. Die je precies moet leeren. De dokter, met die kunst bekend, Kan op successen hopen, De weg naar 't hart van den patiënt Pleegt door de maag te loopen. Waarom zou men ook in ons land Met zooiets niet beginnen, De achting voor den artsenstand Zou er nog maar door winnen Eén enkle overweging zou Het plan slechts kunnen wraken. Het lijkt mij voor de doktersvrottui Om tureluursch te raken. IJmuiden ruimt op. Wederom tal van trawlers voor de sloop verkocht. De heer J. Th. Verzijlbergh jubileert. Vijf en twintig jaar in gemeentedienst. MODERN TIMES IN DE PONT. De bioscoop De Pont heeft op haar nieuw programma „Modern Times", de wereldbe roemde film, geschreven geregisseerd, van mu ziek voorzien en geproduceerd door Charles Chaplin, die tevens als de zwerver de hoofdrol vertolkt. Wie eens een avond heerlijk z'n lever aan het schudden wil brengen, gaat Modern Times zien. De korte inhoud is als volgt: In de enorme hypermodern ingerichte fa briek van de groote Steel-Corporation ge schiedt het werk aan de loopende band in een tempo, dat hooge eischen stelt aan de vaar digheid en de zenuwen van de arbeiders. Van zijn privé-kantoor uit jaagt de directeur, die door middel van televisie zijn heele bedrijf kan overzien, de verschillende groepen tot een steeds hooger tempo op en het is geen wonder, dat Charlie wiens taak bestaat in het vast draaien van twee moeren met twee sleutels op den duur niet tegen dit werk is opgewas sen. Het gaat crescendo met den verkoop van stoomtrawlers voor de sloop. Door bemidde ling van den makelaar Arie Schipper te Vlaar- dingen zijn aan de N. V. Frank Rijsdijk's In- dustrieele ondernemingen te Hendrik-Ido- Ambacht niet minder dan 13 trawlers ver kocht en wel de volgende: Rijnmond IJM. 137, Maasmond IJM. 138, Scheldemond IJM. 139, alle van de Scheeps- exploitatie Mij „De Riviermonden"; Polaris IJM. 6, Holland II IJM 176, Poseidon IJM. 74, Pallas IJM. 84, alle van de N.V. Visscherij Mij „Praxis". Derika VI IJM. 53. Derika X IJM. 126 Derika XI IJM. 124, Nelly IJM. 9. Lt. Gen. den Beer Poortugaal IJM. 81 en Trio IJM. 175. alle van De Vem. SPREEKUUR BURGEMEESTER. Het gewone spreekuur van den Burgemeester zal in plaats van op Maandag 1 Juni worden gehouden op Dinsdag 2 Juni a.s. des namid dags van 2—3 uur. DRANKWET. Bij B. en W. van Velsen is ingekomen een verzoekschrift van M. G. F. Maresch, van beroep terrassabewerker, wonende teIJmuiden om een verlof B, voor den verkoop van uit sluitend alcoholvrijen drank in de beneden- voorlocaliteit en beneden achterlocaliteit. van het perceel Kalverstraat no. 27 te IJmuiden. Vóór 9 Juni 1936 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijke bezwa ren bij Burgemeester en Wethouders voor noemd inbrengen. Tusschen de Joodsche en Arabische wijken te Jeruzalem zijn „Spaansche ruiters" neergezet. Chayun. Als tot overmaat van ramp de directeur hem uitkiest om als proefkonijn te fungeer en bij de demonstratie van een automatische voedmachine, die de arbeiders in staat zal stellen om tijdens het eten door te werken, worden Charlie's zenuwen dermate geschokt, dat hij een serie panieken in de fabriek te weegbrengt en het einde is: zijn overbrenging naar een ziekenhuis. Genezen van deze zenuw-inzinking, doch werkloos, komt hij uit dit ziekenhuis, om, door een ongelukkig toeval, te worden aangezien voor den leider van een stakingsoptocht. Weer strekt de overheid haar zorg' over hem uit, ditmaal komt hij in de gevangenis terecht. Een zijner medegevangenen is in het bezit van co caïne en als detectives daarnaar komen zoe ken. doet hij heimelijk het witte poeder in een zoutvaatje. Charlie gebruikt dit, snuift het middel op en beschikt nadien over een zoo groote hoeveelheid vitaliteit, dat hij een drei gend gevangenisoproer heelemaal alleen on derdrukt. Zeer tot zijn spijt wordt hij daarom vrijgelaten. Het beviel hem in de gevangenis uitstekend, vooral toen men hem na zijn heldendaad allerlei privileges had gegeven, en hij zint op middelen om weer in dit zalige oord terug te komen. Zijn pogingen die op zichzelf zeer vin dingrijk zijn slagen niet ten volle, doch zij brengen hem in contact met een jong meisje, een zwerfstertje van de straat, dat verder zijn avonturen deelt. Dank zij een aanbeveling van den gevangenis-directeur, wordt hij aange steld tot nachtwaker in een warenhuis. Char lie neemt het meisje mee en zij hebben samen veel pleizier. Een drietal inbrekers maakt het hem echter moeilijk en aangezien hij zich niet tegen hen kan verzetten, verliest hij de betrekking. Charlie woont met het meisje in een arm zalig huisje aan den waterkant, doch beiden droomen van een schoone toekomst. Het ziet er even naar uit, dat deze inderdaad zal ko men. De fabriek gaat weer open en Charlie wordt assistent-mecanicien. Tezamen met zijn chef moet hij een der groote machines na langen tijd van stilstand weer op gang bren gen. Het resultaat van hun edele streven is, dat de chef tenslotte midden in de gecompli ceerde machine komt te zitten. Een nieuwe staking maakt Charlie weer broodeloos. doch het meisje heeft inmiddels werk gevonden als danseres in een café en door haar voorspraak wordt Charlie geëngageerd als zingende kellner. Zijn optreden als kellner is al zijn han digheid ten spijt geen succes, maar als zanger oogst hij niets dan lof. Eindelijk ziet het er dus beter uit voor de toekomst. Maar helaasde kinderpolitie is nog steeds op zoek naar het meisje, dat onder toezicht van den voogdijraad staat en juist als hun leven een keerpunt zal nemen, willen detectives het meisje arresteeren. Dat laat Charlie echter niet toe. Hij ziet kans, met het meisje te ontvluch ten en samen gaan zij vol optimisme een nieuwe toekomst tegemoet HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat door hen aan L. Parlevliet Dzn. te Katwijk aan Zee en L. Parlevliet Nzn. te IJmuiden, onder oplegging van een voorwaarde, vergunning is verleend tot het oprichten van een ijsfabriek, waarin een dieselmotor van 100 P.K. en 3 electromoto- ren nl. 2 van 1 P.K. en 1 van IV2 P.K., in het perceel Middenhavenstraat nos. 38/40 te IJmuiden. J. Th. Verzijlbergh. Op 1 Juni a.s. zal het vijf en twintig jaar zijn geleden, dat de heer J. Th. Verzijlbergh, direc teur van den Gem. Reinigings- en Ont- smettingsdienst in dienst trad bij de gemeente Velsen en wel als tijdelijk op zichter bij den bouw van school A alhier. Voordat de heer Verzijlbergh in 1917 in zijn tegenwoordige functie werd benoemd, was hij vele jaren werkzaam als bouwkundig opzichter. Nadat hij de Ambachtsschool te Haarlem had doorloopen en een aantal practijkjaren bij particuliere aannemers had doorgemaakt, werd hij in 1901 opzichter bij den Haarlem- schen architect Robbers, die in het bijzonder scholen en kerken bouwde. Van 1903 tot 1907 was de heer Verzijlbergh werkzaam als op zichter bij de gemeente Haarlem. Van 1907 tot 1909 was de a.s. jubilaris hoofdopzichter bij de E.S.M. te Amsterdam, waar hij o.a. werkzaam was bij den aanleg van de Admiraal de Ruij- terweg. Van 1909—1911 was de heer Verzijl bergh opzichter in het aannemersbedrijf van zijn vader te Haarlem. Op 1 Juni 1911 trad de heer Verzijlbergh in dienst van de gemeente Velsen, zooais gezegd als opzichter bij den bouw van school A; 21 Juni 1913 kreeg hij een vaste aanstelling voor de werken in eigen be heer. Zoo had de heer Verzijlbergh o.a. het toezicht op den bouw van het eerste bureau van Openbare Werken, het latere levensmid- delenbedrijf naast het gemeentehuis. Toen de heer H. Beenhakker benoemd werd tot direc teur van den Reinigingsdienst te Amersfoort werd de heer Verzijlbergh met ingang van 21 December 1917 tot zijn opvolger benoemd. Wei nig had het gescheeld of de heer Verzijlbergh had zijn functie niet lang bekleed, want 14 Juni 1920 stond hij no. één op de voordracht voor directeur te Nijmegen, waarvoor hii ech- terf bedankte. Toen de heer Verzijlbergh in 1917 de leiding van den dienst kreeg, was het bedrijf nog klein. Maar bij den snellen groei van de ge meente werden aan den reinigings- en ont- smettingsdienst steeds hoogere eischen gesteld. Een groote verbetering kwam in 1920 tot stand. Vóórdien werd het huis- en straatvuil tot compost verwerkt, maar in genoemd jaar werd hiervoor een andere regeling getroffen; het werd n.l. weggevoerd naar de omgeving van de Zaan, waar het wordt gebezigd voor het dempen van plassen. In 1926 kreeg het bedrijf zijn eerste vuilnis auto. Sindsdien is de paardentractie steeds in gekrompen en thans bezit de dienst één „haver-auto", twee auto-sproeiwagens en 4 vuilnis-auto's benevens eenig oud reserve materiaal. Door de opheffing van de compostputten werden de op het beltterrein staande kappen overgebracht naar het terrein aan den Vel- serduinweg, waar ze werden gebruikt voor den bouw van twee wagenloodsen, waarvan de twede eenigen tijd geleden in gebruik werd ge nomen. De totale oppervlakte dezer loodsen bedraagt ca. 820 M2. Toen miinster de Wilde in Februari 1935 onze gemeente bezocht, heeft hij ook de eerste wa- genloods bezichtigd. Een aanzielijke verbetering was de totstand koming in 1932 van de stortplaats aan den kanaaldijk. Voordien geschiedde dit in open schuiten in de Visschershaven. Thans rijden de vuilniswagens in de stortplaats, waar de 'schuiten binnen kunnen varen. Toen de heer Verzijlbergh de leiding van den dienst op zich nam, bezat onze gemeente geen door het rijk erkenden ontsmettings- dienst. In 1920 werd de heer Verzijlbergh bij dr. Ringeling te Amtserdam opgeleid voor leider-ontsmettingsdienst en werden eveneens twee werklieden als ontsmetter opgeleid. Na dien is de dienst erkend door het rijk, waarvoor ook subsidie werd gegeven. Het spreekt vanzelf, dat de heer Verzijlbergh zijn dienst gaarne verder zou willen moderni- séeren, maar., de toestand van de gemeente- financiën laat dit nu eenmaal niet toe. Tijdelijk uit de vaart. Het Nederlandsche motorschip Wilbo, dat in den geregelden dienst tusschen Hengelo/ Amsterdam en Londen vaart, is tijdelijk uit de vaart genomen en naar een werf te Hasselt vertrokken om schoon gemaakt te worden en eenige herstellingen te ondergaan. Voor de vrachtvaart. De Scheveningsche logger Zwaluw, welke eenigen tijd geleden naar Egernsund (Denema kent verkocht werd, zal tot vrachtschip wor den verbouwd voor de vaart in de Oostzee. Invoer makreel. De Zweedsche motorkottersVindy en Rex kwamen hier van Smögen binnen met ladin gen versche makreel, bestemd voor een twee tal plaatselijke importeurs. HET 26STE BONDSFEEST K.N.G.V I.T.O.S.A. De regelingscommissie van het 26ste bonds- feest K.N.G.V.—I.T.O.S.A. deelt ons mede, dat de belangstelling voor den drielandenwed- strijd NederlandBelgiëHongarije, welke Zaterdagavond in de Apollohal te Amsterdam wordt gehouden, zóó groot is, dat er voor dezen wedstrijd geen kaarten meer beschikbaar zijn. Voor hen, die de keurturners van deze drie landen toch nog aan het werk willen zien, is de gelegenheid geschapen, Zaterdagmiddag de vrije oefeningen en Zondag- en Maandagmid dag oefeningen aan de toestellen bij te wonen in het Olympisch Stadion. De Fransche regeering heeft een medaille als prijs beschikbaar gesteld.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1