Aantal machines in sigarenindustrie wordt beperkt. Spaansche miniaturen. Maakt den weg veilig. fceu fftGuw stUtijfi. DONDERDAG 28 MEI 1936 TWEEDE KAMER Wetsontwerp z. h. st. aangenomen. Regendag. ALICANTE, Mei. Verkoop van staafsgrond aan Haarlem goedgekeurd. Cl Smc«nk (A.R.) naar het land- en tuinbouwziekengeld zal wor den berekend, lager kunnen zijn dan in de werkverschaffing. Minister Slingenberg verklaarde dat hieromtrent nog een onderzoek gaande is. E. v. R. DEN HAAG Woensdag. Nu er een plasregen aan amendementen op het vaste lastenontwerp is neergedaald, be sloot de Kamer op aandringen van Mr. Go- se ling (R.K.) voorzitter der commissie van voorbereiding, dat ontwerp pas den Woensdag na Pinksteren in behandeling te nemen. Mr. Vervoorn (plattel.) zag zich op zijn aandringen 20 in plaats van 15 nunuten voor zijn hooi-interpellatie toegewezen, terwijl de communist Schalker er nu kreeg, aange zien de Kamer diens verzoek om over Leerdam te interpelleeren met slechts 5 stemmen voor (communisten plus revol. socialist Snee vliet) afwees. De voorzitter had deze afwijzing aange raden, omdat de be moeienis der Regeering met deze aangelegen heid nog niet is afge- loopen. De nominatie van drie, door de Kamer opgemaakt aan de hand van de aanbeve ling met 6 namen, door den Hoogen Raad in gediend met het oog op 'n vacature in dat college, komt met het eerste trio dier aanbe veling overeen, zoodat Mr. v. d. Meulen, vice- President van de Utrechtsche rechtbank ook no. een aan de Koningin wordt voorgedragen, die hem overeenkomstig het gebruik ongetwij feld zal benoemen. Het eenige vermeldens waardige bij de stemmingen was, dat een der tigtal afgevaardigden hun bijzondere voor keur voor Prof. Scheltema, no. 5 op de aanbe veling kenbaar maakten. Dit kan dus wellicht een volgenden keer voor den Hoogen Raad aan leiding wezen, dezen candidaat terstond een stuk hooger te plaatsen. Het toeval wil, dat zich b.v. indertijd juist hetzelfde heeft voor gedaan met Mr. Polak, in wiens vacature (we gens bereiking van de leeftijdsgrens) thans voorzien moet worden. Na deze voorgerechten, kwam de hoofdscho tel beperking van de mechanisatie in de sigarenindustrie weer ter tafel. Minister Slingenberg was met zijn ambtgenoot Gelissen homogeen ook t.a.v, de beteekenis die men aan mechanisatie en rationalisatie moet toekennen. Op den duur, zoo gaf hij te kennen, zal toch altijd de economie het win nen, maar er zijn, gelijk in het geval der siga renindustrie, omstan digheden, waaronder in grijpen geboden is. Een algemeen onder zoek naar de gevol gen van rationalisa tie, als.bij het debat gevraagd was, acht Mi nister Slingenberg praktisch niet goed moge lijk, maar wel kan dit op beperkte schaal ge schieden, dus t.a.v. bepaalde industrieën. Als de werkgevers er toe bereid blijken, en ook werknemers en de gemeenten willen mee werken, is de Regeering ingelijks te vinden - om bij te dragen tot een wachtgeldregeling voor industrie-arbeiders, die tengevolge van rationalisatie en mechanisatie werkloos zijn geworden. In elk geval acht de Minister van Sociale Zaken deze zaak belangrijk genoeg om haar, wat trouwens reeds geschied is, bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig te maken. Toen de Kamer aan de artikelen toekwam bleek Minister Gelissen gaarne bereid tot gemeen overleg. Zoo stond hij zeer welwillend tegenover het amendementv. d. P u 11 (R.K.) om, teneinde niet onbillijk te zijn tegenover de fabrikanten, die om sociale redenen sinds Mei van het vorige jaar geen machines aan schaften, ook nog toe te staan machines te gebruiken, die op 26 Mei j.l. in de sigaren fabrieken aanwezig waren. Eveneens ontmoette Ir. v. d. Waerden (s.d.) ministerieele welwillendheid t.o.v. zijn amendement om den Minister te verplichten over vergunning tot aanschaffing van ma chines, den bedrijfsraad in de sigarenindustrie te hooren. Prof. Gelissen wilde echter niets weten van amendementen, die ten doel hadden in elk geval de machinale vervaardiging van goedkoope sigaren toe te staan. Ir. v. d. Waer den en de heer Smeenk (a.r.) ontmoetten dus met hun pogingen voor de 4- en de 3 cents-sigaar tegenstand bij den Minister, die de voorkeur gaf aan soepele wets-toepassing door telkens geval voor geval te bekijken. De stemmingen leidden tot aanneming van het amendement v. d. Waerden i.z. inschake ling van den bedrijfsraad met 70 tegen 11 (de liberalen, vijf anti-revolutionairen, de twee staatkundig gereformeerden en de c.h. Weit- kamp), vervolgens tot verwerping van het 4 ets. amendement het 3 cents amendement trok de heer Smeenk in met 49—31. De voorstemmers bestonden uit de socialisten, de communisten, drie Katholieken, den heer v. Houten (chr. dem), den revol. soc. Sneevliet, Mr. Arts (R.K.D.), en den heer Amelink (a.r.) Het wijzigings-voorstel v. d. Putt tot verschui ving van den datum naar 26 Mei 1936 ging er met 43 tegen 36 door; hier vormden de sociaal democraten, de communisten, vrijzinnig-demo craten alsmede zes anti-revolutionairen, de chr. dem. v. Houten. Mr. Vervoorn (plattel.) en één c.h., de heer Krol de oppisitie. Tenslotte nam de Kamer het heele wetsontwerp z.hst. aan, nadat de heer Sneevliet (revol. soc.) had laten aanteekenen dat hij tegen was. Dank zij het feit, dat men thans alle voor 26 Mei 1936 aangeschafte machines zal mogen gebruiken, zal de praktische uitwerking van deze regeling voorloopig heel wat minder groot zijn dan bij ongewijzigde aanneming het geval ware geweest. Nadat men zich o.m. zonder hoofdelijke stemming vereenigd had met het ontwerpje tot goedkeuring van den onderhandschen verkoop aan de gemeente Haarlem van staatsgrond te Haarlem en in het voormalige Schoten en Spaarndam, vond er tenslotte nog een korte discussie plaats over de wetsontwerpen tot wij ziging der Ongevallenwet en der Land- en Tuinbouwongevallenwet. Doel van deze wijzi gingen is genoemde wetten in overeenstem ming te brengen met zekere technische veran deringen, die reeds in de Ziektewet zijn aan gebracht. De heeren Drop (s.d.) en Loer akker waren er tegen, dat de loonen waar- Koningin en Prinses uit Amsterdam vertrokken. Het jaarlijksche officieele bezoek van de Koningin en de Prinses aan de hoofdstad be hoort tot het verleden. Woensdagmiddag zijn de vorstinnen, na nog een bezoek aan het conservatorium te hebben gebracht, vertrok ken met den trein van 17,12 naar het Gooi om te Bussum den trein te verlaten en per auto de reis naar het Loo voort te zetten. Op den Dam was het ditmaal wel bijzonder druk, duizenden waren daar samengekomen om de vorstelijke bezoeksters hartelijk uit geleide te doen op hun korte rit naar het Centraal Station, luide klonken de toejui chingen over het oude plein, toen de Ko ningin en de Prinses het paleis verlieten. Sta tig daalde de koninklijke standaard langs de vlaggestok hoog op den koepel van het paleis, ten teeken, dat de vorstelijke bezoeksters waren vertrokken. Voorafgegaan door het militair escorte, be staande uit een detachement politietroepen. reed de stoet naar het station. Langs beide kanten van het Damrak stond het publiek rijendik om de vertrekkende hooge bezoek sters hartelijke ovaties te brengen. Na eenige oogenblikken in de koninklijke wachtkamer te hebben vertoefd, betraden de Koningin en de Prinses het perron, om ook daar door het publiek, dat zich achter de afsluiting be vond, te worden begroet met gejuich. De burgemeester, dr. W. de Vlugt, geleidde de vertrekkenden naar haar rijtuig. Voor het geopende portierraam onderhield de Ko ningin zich met den burgemeester, tot hei sein van vertrek te 17,12 uur werd gegeven. Luid weerklonk onder de hooge kap van het station, het gejuich van de menigte. Terwijl de Koningin en de Prinses vriende- ijk groetten, stoomde de trein langzaam het station uit. Van de Gelderland daverden de saluutschoten. Onder hen, die de Koningin en de Prinses uitgeleide deden, was ook jhr. mr. dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in Noord-Holland. NED. CREDIETVERZEKERING MIJ. In de Algemeene Vergadering van Aandeel houders der Nederlandsche Credietverzeke- ing Maatschappij N.V. te Amsterdam werd de Balans met Winst- en Verliesrekening over 1935 goedgekeurd. Er wordt een bedrag van f 10.000 in het eserve-fonds gestort; een dividend van 3 pet. over het gestorte bedrag aan aandeelhouders uitgekeerd en f 6.675,71 op nieuwe rekening overgebracht. De heer C. E. Heath werd als commissaris herkozen. DREIGEND CONFLICT BIJ DE N.V. VAN HEEK. Door de drie samenwerkende textielorganf saties is tegen Dinsdag 2 Juni een staking aangekondigd bij dé N.V. van Heek te En schedé, indien geen overeenstemming zou worden bereikt inzake een geschil, dat is ge rezen over de. z.gi jeugd tarieven. Door den rijksbemiddelaar is een voorstel gedaan, waarover beide partijen zoo spoe dig mogelijk een beslissing zullen nemen. WERELDHANDEL MET DRIE PROCENT TOEGENOMEN. Het maandeiyksch statistiekbericht van den Volkenbond wijst aan, dat gedurende het eerste kwartaal van 1936 de goudwaarde van den wereldhandel 7,6 procent hooger was dan in het overeenkomstige tijdvak van 1935. Daal de goudprijs in dat tijdvak vijf procent hoo ger was, dan die in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar, is dus de hoeveelheid van den wereldhandel met ongeveer drie procent toe genomen. (Reuter) Koopman voor 29000 opgelicht? Eigenaardige geschiedenis te Amsterdam. Een koopman, die op het Daniel Willink plein te Amsterdam •woont, heeft aangifte ge daan dat hij door een in de Zuider Amstel- laan aldaar wonenden makelaar is opgelicht voor een bedrag van f 29.000. De makelaar is per vliegtuig naar Weenen gegaan. Omtrent de toedracht van deze zaak ver nemen wij nader dat de verdachte en de aan gever reeds verscheidene jaren met elkander in relatie stonden. De makelaar verleende voor den koopman op gezette tijden zijn be middeling voor het koopen van huizen, welke dan door laatstgenoemde met winst van de hand werden gedaan. De opdrachtgever had dan ook in den ma kelaar het volste vertrouwen en zoo dacht hij ook met een reëele zaak te doen'te heb ben, toen dezer dagen de makelaar hem mededeelde, zelf huizen gekocht te hebben, in welke zaak de koopman op zijn voorstel voor een vierde deel kon participeeren De koop man ging op de zaak in en betaalde aan den makelaar een bedrag van f 29.000 uit, waar van hij kort daarna een z.g. bewijsstuk ont ving, dat mede onderteekend was door een ad vocaat, die echter, toen de koopman argwaan begon te koesteren en navraag deed, deze handteekening voor valsch verklaard heeft en tevens mededeelde dat hij den inhoud van het stuk niet kende. De politie heeft de zaak thans in handen. Een moeilijkheid bij het onderzoek is, dat de koopman geen onaantastbare bewijzen kan bijbrengen dat hij de f 29.000 betaald heeft. Hij heeft echter verklaard, dat zijn vader en zuster bij deze betaling aanwezig zijn geweest, welk punt nader zal worden onderzocht. - waarna, in overleg met de justitie, stappen tot opsporing en aanhouding van den makelaar zullen worden gedaan. Als de hier eeuwig blauwe hemel 't een eni kele maal waagt zich met wolken te bedekken, schrikt iedere Spanjaard al, maar als de don kere voorspelling op regen werkelijk waarheid wordt, vlucht iedereen vol schrik naar huis, klaagt en steunt, hoe noodig het hemelwater voor het land ook moge zijn, en kijkt apgstig door de ramen naar dit zeldzame verschijnsel: regen. Al het werk buiten wordt oogenblikke- lijk gestaakt, de boeren vluchten van hun vel den en de herders, wier dieren een klagend geblaat aanheffen, snellen met hun kudden naar den dichtstbij zijnden stal. Doch de dor stige amandelvelden drinken dankbaar van den verfrisschenden vloed en de boomen schudden het stof van vele maanden van hun kruinen. Heel het kleinere gedierte van het veld, dat in een soort van zomer- of droogte- slaap bevangen was, komt weer te voorschijn en de vele slakken zijn een aangename prooi voor de jeugd, die met zakken over het hoofd er op uit gaat. Heele hoeveelheden van deze diertjes worden ingezameld en in de stad verkocht of met rijst toebereid gegeten. Woont gij buiten, dan hebt gij licht een of anderen in de buurt werkenden Spanjool bij u gekregen om te „schuilen" en kunt er op rekenen, dat er de eerste uren niets van uw dringende bezigheden zal komen, want de op gewekte Zuiderling zal voor een voortdurende conversatie zorgen, die met vragen over de vele, voor hem vreemde voorwerpen in uw huis begint en met ernstige beschouwingen over den oogst wordt voortgezet. Hij zal u op de natuurlijkste wijze ter wereld voordoen, hoe hij lezen en schrijven kan en met het potlood dat hij u vraagt, verschillende malen zijn naam op uw deurstijl zetten: hij zal u dan zeggen, dat buitenlanders zulke sympathieke en interessante menschen zijn en tenslotte alle aanwezige kleine kinderen zoenen en zelfs probeeren, bij gebrek aan iets anders, ze een geldstukje in de hand te stoppen. Ook vraagt hij om water en terwijl gij de karaf op tafel zet en een glas haalt, drinkt hij al uit de karaf zelf, want glazen kent de goede man niet. Gauw beduidt ge uwe kinderen, die een dol plezier hebben, dat ze niet lachen zullen en biedt den bezoeker iets anders aan, maar daarvoor is hij niet te vinden; niet anders dan water zal hij van u aannemen: zijn aan geboren bescheidenheid verbiedt het hem en al uw pogen in dit opzicht is tevergeefsch. Van zijn kant zal hij u willen overreden zijn ta bak met hem te deelen, waarvan hij steeds maar weer zijn onontbeerlijke cigaretten draait. Plotseling, zooals de regen gekomen is, wordt het ook weer droog. De nu donkere vel den blinken nog van het vocht en de toch al slechte landwegen zijn onbegaanbaar gewor den. Toch spoedt zich een enkele landman naar zijn akker om groote plassen, die o zoo vlug verdwijnen zullen, naar zijn boomen te leiden. Het wolkengordijn opent zich om dra weer voor een stralende zon plaats te maken, die met de aarde wedijvert om het nat te doen verdrogen en dra zal van de weldadige regen bui geen ziertje vocht meer over zijn. Onze bezoeker neemt afscheid, niet zonder u met uw heele familie tot een bezoek bij hem te hebben genoodigd en u zijn blijvende vriend schap te hebben verzekerd, waarbij zijn op rechte gezicht van genoegen straalt; en gij- zelf voelt bij zijn eenvoudige en welmeenende woorden licht iets van uw conventioneele be grippen wijken. C. B. Een woord tot den voetganger. Nieuw toestel voor bergings werken. Nederlandsche uitvinding. Wordt voor het eerst toegepast bij den defecten zinker te Velsen. Naar wij vernemen is bij de Amsterdam- sche Droogdok Maatschappij een construc tie gereed gekomen, welke by bergingswerk zaamheden van technisch moeiiyken aard belangrijke diensten zal kunnen bewijzen Het betreft hier een.^toestel, bij het ont werpen waarvan de uitvinder, ing. W. van Wienen, die aan de uitwerking van zijn pro ject enkele jaren heeft besteed, een oplos sing heeft gevonden voor het tot dusver on opgeloste probleem om op bepaalde diepten door dikke lagen zand en slib in die mate te kunnen heendringen, dat voorwerpen, die daarin of daaronder bedolven liggen, aan de oppervlakte gebracht kunnen worden. De moeilijkheden, die zich ten deze voordoen, zijn o.m. wel duidelijk gebleken by de tot dusver vergeefs aangewende pogingen tot berging van de Lutine-schat en van de schatten uit het admiraalschip van de Spaansche Armade, de „Duque of Florentia', gezonken liggende in de baai van Tober mory aan de Schotsche kust. De ervaring, opgedaan door zijn ruime praktijk op het gebied van waterwerken en van bergingswerken, is den heer van Wienen uiteraard bij zijn jongste constructie van groot nut geweest. Bedrijfsgereed weegt het toestel, dat geheel uit zwaar plaatijzer is ge construeerd, ongeveer twintig ton. Het be staat uit drie gedeelten: een omvangrijke benedencylinder, de z.g. werkkamer, een lan ge toegangsbuis en een bovengedeelte, dat de functie heeft van luchtsluiskamer. Tot het inwendige van de constructie kan men toe gang krijgen via de luchtsluiskamer, van waar men door de toegangs-of stygbuis langs een ladder of met behulp van een electrische lift afdaalt naar de werkkamer. Door een ingenieus uitgedacht werksysteem kan het toestel, hangende in de takels van een bok, door lagen slib en zand worden neergelaten tot bij het te bengen object hetwelk door den persoon, die zich in de bergfcamer bevindt de luchtsluiskamer blijft-boven water zoo wel overzien als bereikt kan worden. Wy vernemen voorts, dat het gevaarte voor de eerste maal zal worden gebruikt bij de herstelwerkzaamheden aan den defecten zinker te Velsen, welke zich, liggende onder een zandlaag van 4 Meter, op 12 meter diepte onder water bevindt. In dit verband is het toestel Woensdagmiddag in een der fabrieks- ruimten van de Amsterdamsche Droogdok- Maatschappij beproefd onder een druk van 3 atmosferen, bij welke proefneming aanwe zig waren de leden van de technische com missie voor de uitvoering van genoemde werkzaamheden, t.w. de directeur van de ge meente-waterleidingen te Amsterdam, de chef van bouwbedrijven van het Hoogoven- bedryf te Velsen en de directeur der gasfa briek aldaar, terwijl mede aanwezig was de Velser wethouder van publieke werken. De proefneming, welke ten doel had. na te gaan Het verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer schrijft ons: In verband met de Verkeersdagen, die wor den gehouden op Donderdag 28, Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Mei, richt het Verbond van Ver eenigingen voor Veilig Verkeer op den eer sten dag daarvan een woord tot u, voetgan gers. De rijweg is een gevaren-zone geworden, daarvan moet u zich wel bewust zyn. Moet u zich in deze gevaren-zóne begeven, kiest dan den kortst mogelijken weg steekt den weg recht over. Niet schuin, want op die ma nier zyt gij gedwongen langer in die ge varen-zone te vertoeven dan noodig is. Kijk eerst naar links en op de tweede helft van den weg naar rechts. Nadert toch een voertuig met snelle vaart aarzel vooral niet, want dan ontstaat onzekerheid en de chauffeur weet niet hoe hij moet rijden. Loopt stevig door de chauffeur rekent daarop. Voetgangers, gebruikt alle energie bij het oversteken van een rijweg. Indien een chauf feur u overrijdt, geeft hij u nog bovendien de schuld en zegt, dat u niet goed heeft uitge keken of zijn signaal niet heeft gehoord. U is dan soms niet meer in de gelegenheid uw onschuld te bewijzen dus kiest het zekere voor het onzekere en wacht liever drie mi nuten te lang dan één te kort. Maakt vooral zooveel mogelijk gebruik van het trottoir. Op deze speciaal voor u aange legde weggedeelten is u veilig. Indien u, waarde voetganger, ouder of opvoeder is, dan heeft U een dubbele taak. Wees niet alleen voor uzelf een goed weggebruiker, maar wees ook een goed voorbeeld voor uw kinderen. Voed ze tijdig op voor het moderne ver keer, zoodat zij opgewassen zijn tegen de ge varen van den weg. Laat kinderen aan de hand nooit aan de de zijde van den ry'weg loopen. Misschien moet u plots op zijde gaan en het kind komt dan op den rijweg terecht. De leuze „Veilig Verkeer" geldt ook voor u voetgangers. Ook aan u is de taak in eigen en anderer belang mede te helpen onze wegen veilig te maken. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 28 Mei: Op schitterende voorwaarden heeft mej. Cornelie van Zanten, te Dordrecht, een 'contract gesloten met „The Ameri can National Opera" te New-York (di recteur Thomas), zich daarby verbin dende al haar hoofdpartijen in de En- gelsche taal te zingen. Daar haar con tract met de Hamburger Opera nog een winterseizoen van duur was, heeft „The American National Opera" voor een aanzienlijke som deze verbintenis af gekocht. Speldeprikken. Normalisatie van scheepvaart wegen. Praeadvies voor het elfde bïnnenscheep- vaartcongres. Op het in het Kurhaus te Scheveningen op 10 en 11 Juni a.s. te houden elfde bin- nenscheepvaart-congres zal een aantal prae- adviezën worden uitgebracht. Hiervan hebben er twee betrekking op de normalisatie van scheepvaartwegen. Zii zullen worden uitgebracht door ir. F. L. Schlineemann, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te 's-Gravenhage en ir. C. Thomese. hoofdingenieur van den Provin cialen Waterstaat van Noord-Holland te Haarlem. Ir. C. Thomese, releveert de voorstellen, welke de commissie-Ringers in 1932 heeft ge daan en geeft daarna een overzicht van de bestaande enontworpen vaarwegen, waarbii hij vaststelt, dat sinds het opmaken van het verslag der commissie de verhoudingen op het gebied der binnenscheepvaart niet onbe langrijk zijn gewijzigd. Beschouwt men thans de in ons land en in het nabije buitenland bestaande of in aanleg zijnde vaarwegen, dan blijkt, dat voor 'groote transporten het 2000 tonskanaal meer en meer, hetzij direct of in de toekomst, als type wordt aangehou den. Na een overzicht te hebben gegeven van de bestaande typen schepen, bespreekt de inleider de richtlijnen voor de normalisatie en betuigt tenslotte de noodzakelijkheid van een te treffen regeling. Hij concludeert, dat van voldoende eenheid ook in 'de laatste ja ren niet kon worden gesproken. Dit is ook niet te verwachten, zoolang de verschillende beheerders van vaarwegen (rijk. provinciën, gemeenten, waterschappen en particulieren) vrij zijn in het bepalen van de afmetingen van kanalen en kunstwerken. Zonder voorbehoud kan dan ook worden gezegd, dat leiding van rijkswege bij de ont wikkeling en instandhouding van het liet van Nederlandsche vaarwegen alleszins f wenscht is. HET KAMERLID WEITKAMP EN DE AFFAIRE TE AMBT HARDENBERG. Naar aanleiding van sommige berichten over een bezoek, dat het Tweede Kamerlid, de heer Weitkamp aan den minister van binnenland- sche zaken heeft gebracht, deelt het A.N.P. het volgende over de toedracht van deze aan gelegenheid mee. In het laatst van November van het vorig jaar hebben zich een wethouder en twee in gezetenen van Ambt-Hardenberg tot den mi nister van binnenlandsche zaken gewend met de vraag, of een gemeente-ontvanger, die geld verduisterd heeft uit de gemeentekas en de schoolkas. als ontvanger kon worden gehand haafd. De minister heeft hun geantwoord, dat de raad over zulk een geval moet beslissen, doch dat zulk een ontvanger naar zijn oordeel geen geval kan worden gehandhaafd. Daarop vroegen de bezoekers of dan ook de burgemeester niet moest worden ontslagen, wanneer in de kas van den ontvanger een schuldbekentenis van f 475 van den burge meester werd gevonden. Waarop de minister te kennen gaf, dat het hem wel onvoorzichtig voorkwam van een burgemeester om geld te leenen van een ontvanger, doch dat indien de burgemeester overigens een respectabel man was. zulks niet tot diens ontslag behoefde te leiden. Een van deze bezoekers schijnt intusschen, in Ambt-Hardenberg teruggekeerd, den burge meester te hebben medegedeeld, dat hij van hooger hand een wenk zou krijgen om ontslag te vragen. Daarop heeft de burgemeester eervol ont slag gevraagd. Kort daarop ontmoette de mi nister het Kamerlid Weitkamp in de Tweede Kamer. Deze, welke op dat tijdstip nog geheel overtuigd was van de goede trouw van zpn broeder sprak hem over dit ontslag, waarop de minister hem verzocht hem in zpn kabinet te komen bezoeken. Bij die gelegenheid heeft het Kamerlid Weitkamp niets anders gedaan dan den minister verzocht den burgemeester te willen ontvangen. De Minister heeft den burgemeester toen, vergezeld van een anderen broeder, ontvan gen. Op de vraag, wat er eigenlijk gebeurd was, verklaarde de burgemeester eenig geld van den ontvanger te hebben geleend. Een prikau! het doet eventjes pijn en het is gauw weer over. Een speldeprik is niet erg, maar een opeenvolging van telkens her haalde speldeprikken wondt ons meer dan een flinke pyn. Welke philosoof het gezegd heeft, weten we niet meer, maar de man had gehjk toen hij beweerde, dat een groot verdriet gemakkeiyker te dragen is dan een reeks van kleine verdrie telijkheden. Een groot verdriet kan tot een levenshou ding worden, het kan ons adelen tot een stil berustend aanvaarden van wat niet te ontgaan of te veranderen is, het kan een donkere toon doen weerklinken in onze levensharmonie, het kan een somberen achtergrond vormen voor al ons denken en doen: In al deze gevallen is het een staat dien wy te aanvaarden hebben, zonder meer. Het verdriet in zyn onontkoom baarheid wordt een dwangbuis, waarin onze ziel vastgroeit, waaraan ons wezen zich aan past, waarnaar ons karakter zich plooit Verdriet kan verbitteren maar het kan ook. veredelen en dat is iets, wat een reeks kleine verdrietelijkheden nimmer kan. Kleine ver drietelijkheden, kleine öagehjks terugkeerende ergernissen kunnen nooit en te nimmer zielen adel verleenen. Zij halen ons neer, zij brengen de minst edele kwaliteiten in ons in beroering, zü ma ken zuur, bitter en opstandig. En toch verkiezen zoovelen de martelende speldeprikken boven een eerlijken open strijd. Hoeveel echtparen voegen elkaar niet dage lijks onophoudelijk allerlei kleine hateiyk- heden en bedekte toespelingen toe, omdat zy den moreelen moed missen elkaar een keer eens flink de waarheid te zeggen. De dagelijk- sche kleine ergernissen ondermijnen het hechtste geluk en berooven de stralendste liefde van heur glans. Wanneer we de kleine ergernissen eens by name noemen, dan gevoelen wij ons meestal beschaamd, eenerzü'ds, dat we ons ergeren aan zulke futiliteiten en anderzijds, dat wü dat beetje moeite, noodig om het gebaar, het woord of de gewoonte, waaraan zij die ons liefhebben, zich ergeren, na te laten. En dat gebaar, die gewoonte, wat zijn zij eigenhjk? Dat meneer A. zfjn half opgebrande sigaar of sigaret altijd op den rand van de tafel de poneert inplaats van in het aschbakje.Of dat mevrouw B. bij alles wat zij zegt, of. liever aan het begin van alles wat zy gaat zeggen, een mekkerend geluidje laat hooren, een soort ver legenheidskuchje gecombineerd met een béte lachjeOf dat meneer C. 364 dagen van het jaar vergeet het dopje op zijn tandpasta te schroeven, of dat mevrouw D. by alles wat haar man vertelt zichzelf te pas brengt (er zün zoo van die menschen, die alle rampen, alle on heilen, ziekten en personeelmisères, die ande ren troffen, zelf ook hebben gehad, zouden hebben kunnen gehad of op het punt zijn ze te krijgenalleen natuurlyk erger en vrij wat belangrijker!) Het huwelijk is als een waterzak, gevuld met kostbaar levenssap, dat door de gaatjes, ver oorzaakt door de speldeprikken, langzaam wegebt- Is er een remedie tegen? Ja zeker! En het is o zoo eenvoudig, zoo belacheiyk simpel, datbijna niemand eraan denkt en als er iemand op het gezegende idee komt, danwordt het nog niet in toepassing ge bracht, omdat het veel te eenvoudig is. En juist om dat voor de hand liggende, dat prac- tisch eenvoudige durft men het niet aan. Willens en wetens hebben wü ons leven zoo gecompliceerd gemaakt en ons zelf en onze emoties zoodanig in bijkomstigheden gewik keld, dat de oplossing, die bijna tastbaar voor ons ligt, een ver en geheimzinnig doel hjkfc. De oplossing? Hier is ze: zeg het elkaar kalm en vriende lijk (vooral kalm en alstublieft ook vriende lijk!), wanneer er iets in de(n) ander u ergert. Het is zoo moeilijk, niet aan zulk een simpel en redelijk verzoek te voldoen! Is het niet doodeenvoudig?! AMY GROSKAMP—TEN HAVE. „SPOOKHUIS" TE NIJMEGEN. Menigte door de politie uiteengejaagd. Woensdagavond hadden zich honderden menschen in de van Santstraat verzameld, waar zich in de woning van de familie Lam- merinks spook verschijnselen zouden hebben voorgedaan en waarvan herhaling werd ver wacht. Het gezin schijnt de zwarte kunst te beoefenen en veroorzaakt daardoor veel op schudding. De politie, welke reeds vroeger herhaaldelijk charges had moeten uitvoeren om de opdringende menigte uit de straat te verwüderen, moest Woensdagavond dezelfde - maatregelen treffen. Het publiek, dat voor het grootste gedeelte uit opgeschoten jon gens bestond, uit alle deelen van de stad af komstig, werd door de politie uit de straat gejaagd, waarbij gebruik werd gemaakt van den motor en van den gummistok. - 0De minister heeft hem erop gewezen, dat of het toestel aan bepaalde eischen voldoet, het zeer verkeerd en onvoorzichtig was van is alleszins geslaagd. ondergeschikten geld te leenen. MONTEUR BIJ ZIJN ARBEID OM HET LEVEN GEKOMEN. Woensdagmiddag is de 55-jarige gehuwde monteur W. A. Blom werkzaam bij de beton- fabriek der firma F. P. Bos en Zoon, te Al phen aan den Rijn van een ongeveer zes me ter hooge breekinstallatie gevallen. De man is daarbij vermoedelijk met het hoofd op een stapel tegels terecht gekomen, waarbij hij zulke ernstige verwondingen opliep, dat Ihj korten tijd later in het Diaconessenhuis ts Leiden aan de gevolgen is overleden.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2