HISTORISCHE HERINNERINGEN DA's WERK VOOR I VAKMENSEN! Waarborg- c o s t u u m Kiest v6cc um 'utimeuc oh udviseiw PINKSTEREN EN HUWELIJKSFEEST Zulk Waarborg- binnenwerk in elk Wat sterk en mooi ge maakt wordt, is ook sterk en mooi in 't dragen. Daarom geldt voor elk Waarborg - costuum U is er chiquer mee I U doet er langer mee II is er op den duur dus ook goedkooper mee. Waarborg-costuums alléén bij Kreymborg BARTEUORISSTRAAT 13-17 - HAARLEM Opgericht 1853 Zon en natuur tegemoet! Wat voor ruim 3 eeuwen op Pinkster gebeurde. Het was de eerste Pinkster, die Reque- sens in de Nederlanden vierde', maar hij zal wel nooit slechter beleefd hebben. Requesens had een schoone -loot te Antwerpen uitgerust en onder 't be- jji van vice-admiraal Adolf van Haemstede asteld. Hij was juist bezig, die van krijgsbe- ijeften te voorzien, toen de muiterij der sol den (te Antwerpen) uitbrak. De vloot was eigenlijk bestemd om Zeeland te veroveren en goest vertrekken, zoodra de groote vloot uit Spanje kwam opdagen. Maar toen de muiterij Ie Antwerpen zoo hoog liep, dat de soldaten er geheel de baas speelden, had Requesens be grepen, dat zij zich ook wel van zijn schepen tonden meester maken en het voorzichtig ge-, oordeeld zijn beste geschut aan boord te bergen, want de muiters konden er kwaad treedoen. En Haemstede had het op zijn beurt voorzichtig geoordeeld zijn zilver en ander kostbaar goed mee te nemen, omdat de opstandelingen zijn huis evenzeer als dat van Cbampigni zouden kunnen plunderen. Alles óns maatregelen van voorzichtigheid. Maar de Zeeuwen achten 't van hun zijde tok een goede maatregel bijtijds .een vloot te rernielen, die was uitgerust om te gelegener l-ja hen te vernielen; en toen Boisot ver nomen had, waar de vloot lag en dat de Spanjaards van zins waren eens vrooüjk- plnkster te houden, besloot hij op dien dag Ln slag te slaan. Ver beneden de stad, tusschen Callo en Lillo, lagen de Spaansche schepen verspreid voor anker. De admiraal had twee smakken als sachtschepen vooruitgelegd en droomde van teen vijand. Vroeg in den Pinkstermorgen reeds haalden- de Zeeuwen, die wachtschepen seg, zonder cê-t. Haemstede en zijn kapiteins tr iets van bespeurden. Eerst toen Boisot hen overviel, merkte .hij, wat er gaande was en poogde naar Antwerpen te vluchten, maar te laat. De helft, dér Spaansche vloot werd door ie Zeeuwen genomen en daaronder de admi- iaal zelf; van de andere helft werd een deel verbrand en de rest zoo gehavend, dat Reque- er geen schade meer mee kon aanrich ten. Intusschen joelde te Antwerpen de Pink stervreugd. De muiters hadden zich voor 't dat ze ontvangen hadden, in een bont iermispak gestoken. Ze «dronken, zongen, dansten en dobbelden. Maar schrikkelijk klonk opeens uit de verte de donder van het ge- schut. Requesens begreep terstond dat het om sjn vloot te doen was en had geen oogenblik ie verliezen. Zoo mooi uitgedost als ze waren, te zijde of fluweel, in goud of zilverlaken, roesten de soldaten te wapen snellen en uit raken. De schans van Oordam werd met musketiers volgepropt, en de rest buitendijks geplant, half in de modder, half in het water om door schieten de Zeeuwen den terugtocht ret hun buit te beletten. En zeker: het was niet gemakkelijk den schans voorbij te lsCvee- maar de Zeeuwen deden het toch en dig ook, want als Requesens het geschut liet aanvoeren en op den dijk sleepen, kon lij hen geheel vernielen. Kort beraad, goed beraad: Boisot gaf last aan zijn schepen, ge- ramenlijk uit al hun geschut Oordam te be schieten, en dit had het gewenschte gevolg. Bij zulk een begroeting stoven de soldaten van de borstwering en de kanoniers van de stuk- ien, zoodat het fort geen schot meer gaf en deZeeunwen vaart maakten. Triomfantelijk kwamen ze te Vlissingen terug. Behalve de schepen hadden ze een buit ran goud, zilver en nieuw geschut meer dan !(0 metalen stukken en onder de krijgs gevangenen den admiraal zelf. De Spanjaar den waren zoo verbaasd over dit stoute stuk, dat zij niet begrepen, hoe Boisot het had tonnen uitvoeren, als Haemstede het niet met aem eens geweest was. Van verraad echter heeft deze zich kunnen vrijpleiten, van zorge loosheid niet. Sen gelijke slag als Boisot op de Schelde, Kende de Spaansche legeraanvoerder Che- raeaux in Noord-Holland te slaan. Maar het Plukte. C'nevreaux dacht, dat steden en dorpen hem'n khte buit zouden zijn, als burgers en boeren ral van hun Pinksterbier waren, en daarom tide hij Wormer, Purmerend en Monniken- tegelijkertijd bespringen; maar 't be- wam. hem slecht. Toen de eerste morgenschemering aanbrak, jras er reeds een boer van Wormer, Egge Han- genaamd, met zijn meid in het veld om lE melken. is dat, meester?" zei de meid, naar Zuidwesten wijzende, waar zij in de scheme- fog beweging van volk meende te zien. Egge Kek ook eens uit en vermoedde, dat het de ^anjaards waren. •Maak het spantouw los en laat de melk foan", zei hij en liep naar het dorp roe ide: „de Spanjaards komen!" Inderdaad waren zij het. Veertienhonderd fon sterk rukten ze in alle stilte aan om met ce dageraad Wormer te overvallen, eer boer «soldaat er aan dacht. Maar ze hielden er Stal rekening mee, dat er al een boer en een op de uitkijk stonden. Krijgs- en landman kwamen in het geweer, én de vrijbuiters vielen in de schuiten; de eersten bestookten den vijand van voren, de andere van achteren. De Spaansche comman dant op zulk een ontvangst niet bedacht, maakte halt en beraadslaagde met zijn hop lieden, óf zij voortrukken zouden of terug- keeren. Dit aarzelen was hun ongeluk. Want terwijl ze nog stand hielden, kwam Hopman Héttinga met drie vendels aanrukken en viel kommandeur Kleinsorg met zijn galei én een aantal schuiten hen in den rug en opzij aan. Men zong: „Tiete Héttinga als een vroom hopman Die voerde zijn knechten zoo dapper an Allarm sloeghen die trommen-; De vrijbuyters kwamen ook stoutelijk an: Sy bleven daer al, die 't niet ontswommen". Bij Purmerend en Monnikendam ging het hun niet beter. Soeteboom zegt: „Van de drie duizend man, die Requesens naar Waterland gezonden had, kwamen er omtrent zeventig te Amsterdam terug". Huwelijksmarkt en Meisjesbeurs. In het Pinksternummer van „Eigen Volk", het maandblad voor Folklore en Dialect, vinden we o.a. het volgende artikel over „Huwelijksmarkten en Meisjesbeurs met Pinksteren": „De vreugde der menschen, die zich bij het Pinksterfeest vermengt met de vreugde over de weder ontwaakte natuur, doet ook die war mere gevoelens ontwaken, waarin „hart tot hart elkaar vindt". Zoo is dan het Pinkster feest, dat met het oude Meifeest samensmolt, van oudsher ook een feest der liefde geweest, waarop man en vrouw zich voor het leven aan elkander verbonden. Deze oeroude beteekenïs van de lentefeesten leeeft in talrijke Pinkstergebruiken voort en is op verschillende plaatsen tot bijzondere uit drukking gekomen. In Griekenland, op Cyprus en hier en daar in Klein-Azië. worden nu nog met Pinksteren dansen opgevoerd en feesten gevierd, waarin de eeredienst van de oude liefdegodin Aphrodite naar voren komt. In Duitschland zijn de volgende gebruiken op Pinkster overgedragen: de oudgermaansche zede van het „Mailehen', waarbij een meisje aan één jongen wordt toegewezen, en de keus van een Meigraaf en een Meikoningin, die een paar worden zullen. Een geliefd Pinksterspel is het, dat iedere jongezel een „Meibruid" kiest, of dat men de „Meibruidjes" in het groen gaat zoeken. Noch duidelijker uit zich de rol, die Pinksteren als bode der liefde en huwelijks makelaar speelt, in de Bruidmarken en Bruid beurzen, die op verschillende plaatsen gehou den werden, ja, hier en daar nu nog gehouden worden. De Pinkstermarkten zijn oeroude instellingen die zich reeds in de vroegere Middeleeuwen laten aanwijzen. Na de noodgedwongen af geslotenheid gedurende den winter, stroomde op deze feestdagen het volk op groote markten tezamen, waarop van alles te krijgen was en waar het natuurlijk ook zeer vroolijk toeging. Nu kregen verschillende van deze Pinkster- markten spoedig den roep. dat daar een bij zondere gelegenheid was om teedere banden aan te knoopen. Zoo had reeds in de 15e eeuw de Pinkstermarkt- van Trier zich doen gelden als huwelijksmarkt, waarvan de vermaken en bals niet enkel door de boerinnen bezocht wer den om in het huwelijkbootje te komen, maar ook de edelen hadden hier hun afspraken, waardoor de jongelui elkaar nader leerden kennen. Daar het gebruik van het Mailehen, dat naar Pinkster verlegd werd, volgens oud rechtsgebruik met een veiling van de meisjes aan den meestbiedende was verbonden, kwam men op de Pinkstermarkten tot ware meisjes- beurzen. In de Pfalz zijn deze nog tot ver in de 19de eeuw gebruik geweest en ze vinden hier en daar nog plaats. Uit Hanenstein wordt ons b.v. daarover bericht: „Op het vastgestelde uur verscheen de notaris, met actentasch en bril uitgerust, begeleid van schrijver en uitroeper, en maakte eerst de bepalingen bekend, waar onder elk jaar de „Gemeindehölzer" bedoeld werden de meisjes geveild zouden worden. Elk meisje komt afzonderlijk in aanbod: zij worden zoodanig beschreven, dat iedereen weet om wie het gaat. Dan heet het b.v.: „Nu komt er een 20-jarige den, slank en schoon gegroeid, het voor het afhalen noodige recu is te verkrijgen bij (volgt de naam van het meisje). Wie biedt er?" Er worden dan prijzen, meestal niet hooger dan een of twee Mark geboden, en de op brengst wordt in bier en tabak omgezet. De zoo gewilde meisjes gaan een tijdlang met den jongen om, waaruit dan niet zelden een hu welijk ontstaat. Nog origineeler is de bruidveiling in Sicilië. Hier zou reeds uit de grijze oudheid het ge bruik zijn overgeleverd, dat de jonge trouw lustige meisjes en mannen van het dorp zich op een ewide verzamelen. Eerst komen de jongs en mooie meisjes aan de beurt, waarvoor hooge prijzen geboden worden. Hoe ouder en min der aanlokkend de meisjes worden, des te ge ringer wordt de ijver om te bieden en dan wordthet geld, dat voor de begeerde schoonen neergeteld wordt, gebruikt om aan de leelijken een bruidgift te geven. De meisjes, die op deze wijze tot een huwelijk komen, .worden Pink sterbruiden genoemd. Door rijke en verliefde jongelui worden voor de begeerde schoone niet zelden vele duizenden Lires geboden. Wijd vermaard in België is de huwelijks markt in Ecaussines, die daar op ie deren twee den Pinksterdag plaats vindt en waartoe de „Jonggezellen van alle landen" worden uitge- noodigd. De grappenmakers uit het geheele land en ook uit alle deelen van de heele wereld wor den door deze uitnoodiging "aangelokt en ko men zij in de feestelijk versierde stad, dan worden zij door opschriften ontvangen, die aan guirlanden hangen, zooals: „Aan u onze harten!" „Zoet- zijn de rozenketens van het huwelijk!" „Het is niet goed, dat de mensch alleen zij!" enz. De trouwlustige daniës "hebben een „ko ningin" gekozen, die de verschenen mannen uitnoodigt, de zeldzame gelegenheid waar te nemen. Overigens hebben de jonggezellen van het naburige Rouquières, die op het succes van de meisjes van Ecaussines na-ijverig zijn, van hun kant „de meisjes van de geheele wereld" uitgenoodigd, onder de mannen van hun dorp een keuze te doen en ook daar gaat het zeer lustig toe. Werkelijke huwelijksmarkten vinden nog in de noordoostelijke bergdistricten in Siberië met Pinkster plaats. In die streken, waarin tot einde Mei alles onder sneeuw en ijs begraven is, heeft de jeugd gedurende den langen winter geen mogelijkheid, kennis te maken. Daarom rijden met Pinksteren de familie met zonen en dochters naar het grootste dorp, waar een markt met bals en gelagen plaats heeft.. Het hoofddoel is, dat de jongelui zich verloven; in de herberg wordt een ware bruidparade ge houden, waarbij de meisjes, op haar fraaist gekleed, op een rij stoelen zitten en de vrijers dan de parade afnemen en dat meisje uitzoe ken, hetwelk hem het beste bevalt." De tuinbezitter zegt tegen zijn vrouw: „Met Pinkster zet ik een vogelverschikker neer." „Zonde van je geld", zegt zijn vrouw, „van Pinkster af is altijd minstens één van ons in den tuin". In aardbeienland ziet men niet op een vruchtje. woning meubileren of is niet iets wat U da- laat doen, wèl zult U zich óf kunnen verheugen óf kun- ergeren over de aankleding van Uw Naar een goed gemeubileerde wo- een woning dus met eigen, prettige zult U dagelijks met plezier teruq- kerenl Die sfeer, waar U zich „Thuis" voelt, ja, dat is werk voor vakmensen! Wij hebben reeds een mensenleeftijd ervaring in het meubileren en stofferen van wo ningen. Wat U dus ook bij ons koopt, van een eenvoudige fauteuil tot een vol ledig ameublement, U ontvangt mét een deskundig advies de volle zekerheid dat U iets goeds kocht dat tot verfraaiing van Uw woning bijdraagt

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 3