HET NIEUWE AVONDBLAD Voor groote ritten 4220 (U)muider (T)axi (O)nderneming Het visscherijconflict. Telefoon 4708 Visscherij-Snufjes 21e JAARGANG No. 175 ZATERDAG 30 MEI 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2ya cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde omgeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Het Wontrouwen. „De Brifcsche regeering schijnt nog niet tot een besluit te zijn gekomen over de vraag of straks bij de hervatting van de besprekingen in Genève sancties al of niet moeten worden opgeheven. Haar houding blijft afwachtend. De mate van samenhang of het gebrek er aan, die straks te Genève zullen blijken, zullen wel het antwoord moeten geven op de vraag. Het ziet er echter naar uit dat er, ook wanneer de sancties tot het verleden behooren, een spe cifieke Engelsch-Italiaansche kwestie zal blij ven bestaan die een herrijzenis van het Stre- sa-front naar het historisch pakhuis der vrome wenschen zal verwijzen. Engeland ziet in dien wij ons niet vergissen in het peilen van een uiterst labielen toestand weinig heil in een groepeering om Duitschland te bedwingen waaraan Italië deel heeft. Het acht het een zwakke groepeering en vindt Italië, onder zijn huidig regime ongetwijfeld een onbetrouwbaar land." Dit bericht onze Londensche correspondent. Hij definieert er geen uitzonderlijk geval mee, maar slechts een van de „wantrouwens" die thans den Europeeschen toestand beheer- schen. Men kan er hoogstens van zeggen dat het op dit oogenblik het meest acute geval van alle is en dat Mussolini's pogingen in een interview met den correspondent van de Daily Telegraph te Rome, om een betere sfeer te scheppen, niet de door hem blijkbaar ver wachte uitwerking hebben gehad. Dergelijke verklaringen worden natuurlijk pasklaar ge maakt voor de publieke opinie zoowel in Italië als in Engeland. Maar dat is te moeilijk ge bleken. Mussolini's uitlatingen „dat hij er de man niet naar is om wrok te koesteren" en „dat hij er niet op uit is Britsche belangen te schaden" vindt zijn particuliere pers, de Italiaansche, natuurlijk nobel. Maar de Engel- sche pers is ln het gunstigste geval geneigd, ze als humoristisch te beschouwen. Zij is van meening dat het „wrok koesteren" volstrekt niet tot Mussolini's domein behoort sinds hij al zijn Volkenbondsverplichtingen in den wind geslagen heeft, en dat hij het schaden van Engelsche belangen wel buiten bespreking kan laten, althans in consequenten zin, want Italië kan Engeland niet aan en zal dat ook heusch niet beproeven. Er zijn meer wantrouwende houdingen in Europa, schreef ik hierboven, en laten we maar ronduit zeggen dat het heele gezel schap Europeesche staten elkaar wantrouwt, met uitzondering van eenige kleine mogend heden w.o. Nederland, die er onderling geen reden voor hebben Maar bij de eerste de beste aanleiding zouden die elkaar ook met een scheef oog aankijken, want de heele sfeer is bedorven sinds zooveel tractaten ge schonden zijn en de voortdurend-toenemen de zware bewapening der groote mogendhe den doet het overige. Een andere uitkomst dan bijeen te komen de geleden schade af te schrijven en een nieuwe bladzijde op te slaan in de verwarde Europeesche historie na 1918 is er niet. An ders uitgedrukt: men zal schoon schip moe ten maken. De Fransche premier-in-wording, Léon Blum, heeft gesproken over nieuw ont- wapenings-overleg en nieuw economisch overleg, met het gevolg dat sommige bladen in andere landen, ook in Nederland, hem gehoond hebben wegens zijn „gebrek aan werkelijkheidszin", zonder evenwel een be teren weg aan de hand te kunnen doen. Men zal die richting wel weer uit moeten, als men iets wenscht te doen. Op het moment doet men niets, behalve elkaar wantrouwen, zich bewapenen en nutteloos nakaarten over de Abessynische historie. Dat kan natuurlijk niet zoo blijven. Er zal nieuwe activiteit moe ten komen. Het leven-bij-den-dag, zonder eenig plan is geen staatkunde. Er is geen profetenblik voor noodig om te zien dat binnen zeer korten tijd een krach tige opleving in den internationalen toestand te wachten is, waarin men nieuwe banden zal moeten leggen tusschen al die staten die wer kelijk van zins zijn in de richting van een internationale eenheid tot behoud van den vrede te sturen en waarbij men er wel toe zal dienen te besluiten het Volkenbondspact te herzien, het meer in overeenstemming te bren gen niet de huidige werkelijkheid, zijn regel matige herzienings-termijnen te regelen en door al deze maatregelen nieuw vertrouwen te wekken. Want daaraan is boven alles be hoefte. R. P. IJMUIDEN PERSONALIA. De ambtenaar bij de Nederl. Spoorwegen aan het station Velsen—IJmuiden-Oost, de heer J. Lindenblad wordt 16 Juni naar Am sterdam verplaatst, terwijl dan aan dit station geplaatst wordt de heer J. de Jong, assistent van den stationsdienst te Epe. TELEFOON Het meest betrouwbaar (Adv. Ingez. Med.) Vereeniging voor Veilig Verkeer. Een goed geslaagde propaganda-vergadering. De Vereeniging voor Veilig verkeer hield Vrijdagavond in het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Mahustraat een propaganda-vergade ring, die zeer goed geslaagd is. De voorzitter de heer A. Mooi heette de aan wezigen, in het bijzonder den eere-voorzitter burgemeester Kwint hartelijk welkom. Ver volgens las de voorzitter als inleiding een arti kel voor uit de door de vereeniging verspreide Verkeerscourant. Hierna werd de verkeersfilm vertoond, die ongetwijfeld een groote propagandistische waarde bezit. Duidelijk wordt in deze film aangetoond, dat zelfs een drukke verkeersweg geen gevaar oplevert, indien de weggebruikers acht geven op de verkeersregelen. Op duide lijke wijze wordt aangegeven, hoe de weg zoo wel voor voetgangers, wielrijders als auto mobilisten goed en verkeerd gebruikt wordt, zoodat de film ongetwijfeld van groote propa gandistische waarde is. De film die voor de K. N. A. C. in Zwitserland opgenomen is, werd met aandacht gevolgd. Na een korte pauze werd de agenda afge handeld. De secretaris, de heer H. Roelofs bracht het jaarverslag uit, waarna de penning meester de heer A. P. Bakker het financieel verslag uitbracht. De aftredende bestuursleden de heeren A. Mooi en S. van Dorp werden zonder tegencan- didaten herkozen. Bij de ingekomen stukken was een aanbie ding van den heer A. C. Kol om voor de leden van V. V. gratis een cursus te houden over de behandeling van Diesel- en verbrandingsmo toren.' Dit aanbod werd onder luid applaus aanvaard. De voorzitter deelde nog mede, dat zich eenige nieuwe leden hadden opgegeven, waar na de rondvraag de vergadering gesloten werd. Hoe er gestemd werd. Naar wij vernemen hebben bij de gehouden stemming over het voorstel van den rijks bemiddelaar Mr. S. de Vries Czn. 532 leden der verschillende organisaties tegen en 38 vóór aanvaarding van dit voorstel gestemd. DRANKWET. Bij Burgemeester en Wethouders van Velsen is ingekomen een verzoekschrift van W. de Jong van beroep consumptieijsbereider, wo nende te IJmuiden om een verlof B, voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de benedenachterkamer van het perceel Kalverstraat no. 28 te IJmuiden. Vóór 9 Juni 1936 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders voornoemd inbrengen. AANBESTEDING. Vrijdag 12 Juni a.s. zal door den Rijks waterstaat te Haarlem worden aanbesteed het, opnieuw maken van een opgeruimden remstoel in het buitentoeleidingskanaal naar de Middensluis te IJmuiden. ONDERLINGE WISSELBEKERWEDSTRIJD VOOR POLITIEHONDEN. Op Zondag 7 Juni a.s. zal op het terrein, door den eigenaar van het landgoed „Schoo- nenberg", den feeer W. P. de Vries, welwillend ter beschikking gesteld, wederom de jaarlijk- sche ondei'linge wedstrijd worden gehouden om den zilveren wisselbeker, welke voor ge zamenlijke rekening door de deelnemende vereenigingen is aangekocht. Deze vereenigingen zijn de navolgende dres- seerclubs: Oefening Baart Kunst, IJmuiden; Zuiderhout, Haarlem; Kent U Zelf, Santpoort- Haarlem. De wedstrijden worden gehouden onder leiding en verantwoording van de commissie genaamd Onderlinge Bekerwedstrijd „Kenne- merland". Keurmeesters zijn de heeren G. van Oort, Bussum en W. C. H. B. van Prattenburg, Zeist. Helper-pakwerker is de heer J. van Unen, Zeist. Visscherijnieuws in een notedop. Opgelegd en naar zee. De Petten is voorloo- pig voor reparatie uit de vaart genomen. De Alkmaar, die drie weken uit de vaart is ge weest. zou heden naar zee vertrekken. Ook de Azimuth gaat na één week rust weer naar zee. Voorts wordt ook de Amstelstroom voor de visscherij klaargemaakt. Ansjovis. De ansjovis-visscherij boven den Afsluitdijk, zoowel als te Bergen op Zoom, is tot nu toe zeer teleurstellend en in vakkrin gen gelooft men, dat er dit jaar wederom met een mislukte vangst zal moeten rekening ge houden worden. De berichten over de vangst in Spanje luiden eveneens ongunstig. Mede door de te verwachten Regeerings- maatregelen bestaan er gegronde redenen voor een verbetering van den ansjovishandel. Intusschen is de markt wat beter gestemd, ofschoon de handel nog beperkt blijft. Rijksbemiddelaar roept de partijen niet meer bijeen. In verschillende bladen heeft men het bericht kunnen lezen, dat de Rijksbemiddelaar Mr. S. de Vries Czn. de bij het visscherijconflict betrokken partijen tegen gisteren voor een be spreking in den Haag had ontboden. Wij kunnén deze berichten met be slistheid tegenspreken. Van welinge lichte zijde werd ons medegedeeld, dat Mr. de Vries te kennen heeft gegeven, de partijen niet meer bijeen te zullen roepen, waaruit mag worden afgeleid, dat hij zijn taak als geëindigd be schouwt. Wat zal er thans Lebeuren? Niemand kon ons hierop een antwoord geven. Zooals men weet zijn de booten voorloopig op de oude voorwaarden uitgevaren. Dit geld echter slechts voor deze week. Na de Pinksterdagen zijn beide partijen dus weer geheel los van elkaar en is de situatie weer zoo als na het ultimatum van de Ree- dersvereeniging en voordat de Rijksbemidde laar tusschenbeide kwam. Wat er thans verder gebeurt dient te wor den afgewacht. Er is echter, naar het ons wil voorkomen, gegronde hoop, dat er zich verder geen moei lijkheden zullen voordoen. ZELFBINPER GRATIS bij aankoop Hoed of Overhemd Nieuwe Modellen Nieuwe prijzen J. ELZER Trompstraat 22 Meer geld voor slooppremies beschikbaar. Bedrag van 20.000 tot 50.000 verhoogd. Bij beschikking d.d. 28 Febr. 1936 heeft de minister van Landbouw en Visscherij uit het Landbouw Crisis Fonds een bedrag van f 20.000 beschikbaar gesteld om het sloopen van zee- en kustvisschersvaartuigen te bevorderen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is onder leiding van de daartoe ingestelde sloop commissie het sloopen krachtig aangevat, zoo dat het ter beschikking gestelde bedrag van f 20.000 thans vrijwel is uitgeput. Aangezien nog veel aanvragen om een slooppremie bij de commissie in behandeling zijn, is het bedrag van f 20.000 dezer dagen verhoogd tot f 50.000. TE VERWACHTEN TRAWLERS VAN DE VEM. Voorloopige opgave van de door „De Vem" N.V. in den loop van de volgende week aan den afslag te IJmuiden verwachte 'schepen, onder vooi-behoud van nadere wijzigingen in de marktdagen. Dinsdag 2 Juni: Caroline IJM 26 Noordzee; Hercules IJM 196 Noordzee. Woensdag 3 Juni: Alma IJM 44 Noordzee. TEL. TAXI-THIERY AUTORIJSCHOOL DAG EN NACHT (Adv. Ingez. Med.) Turnvereeniging IJmuiden 1901—1936. De heer D. schrijft ons: Het oprichten van een gymnastiekvereeni- ging gaat tegenwoordig al heel gemakkelijk. Na het nemen van een dergelijk besluit vraagt men bij Gemeente- of Schoolbestuur het mede gebruik van een gymnastieklokaal aan en klaar is Kees. In 1901 was dit geheel anders, want na de oprichting kwam de eerste moeilijkheid en wel „waar de turnoefeningen zouden worden gehouden", aangezien er in de geheele gemeen te Velsen geen turnlokaal aanwezig was. Dit bezwaar werd opgeheven doordat wij voor één avond per week, tegen een matige vergoeding, de beschikking kregen over een zaal van Hotel „de Kleine Willem Barendsz". Hoewel turntoestellen niet aanwezig waren, werd toch een aanvang gemaakt met de oefe ningen, en zoo stond den eersten avond een 10-tal leden in de rij om zich te vermaken, uit sluitend met vrije orde-oefeningen. Dit kon natuurlijk niet zoo blijven, waarna er midde len besproken werden om de noodige turntoe stellen aan te schaffqn. Maar hoe? Geld bezat de jonge vereeniging niet. Door den goeden wil wqjke alle leden bezielde, werd ook dit be zwaar'opgeheven; ieder lid stortte f 5 in de kas als renteloos voorschot, zoodat voor dit bedrag een hoogrek en brug kon worden aan gekocht. Door toetreding van een aantal dona teurs konden in den loop van het eerste ver- eenigingsjaar nog worden aangeschaft: een stel ringen, een matras, ijzeren staven, terwijl door eenige belangstellende plaatsgenooten nog werden aangeboden een polsstok, stan daards voor laagrek en een compleet stel springtoes tellen. De inventaris van de vereeniging was thans zoodanig aangevuld, dat de oefeningsavonden ten volle tot haar recht kwamen. Maar met deze uitbreiding kwam tegelijker tijd een nieuw bezwaar voor den dag. De eigenaar van de „Kleine Willem Ba rendsz" kon niet goedvinden dat al deze toe stellen de geheele week in de zaal bleven staan. Opnieuw moest raad worden geschaft en de oplossing kwam doordat wij de toestemming verkregen om de toestellen na afloop der oefe ningen op te bergen in een pakhuis, hetwelk ongeveer 200 a 300 meter van de Willem Ba rendsz verwijderd was. En zoo zag men iederen Vrijdagavond vóór aanvang, en na afloop der oefeningen, de leden gezamenlijk deze toestellen in statige optocht versjouwen. Voorop de brug, daarachter de lange bergkist met rekstangen en staven, de springtoestellen, en een jaar later nog aan gevuld met bok en paard. Zou men tegenwoordig de leden eener ver eeniging hiertoe nog bereid vinden? Ik be twijfel het zéér. In het voorjaar werd begonnen met turnen in de open lucht, n.l. op het land tusschen be bouwde kom en R.K. kerk. Hiervan werd dooi de turners een druk gebruik gemaakt, en zéér tot genoegen van het talrijke publiek, hetwelk de verrichtingen van T.V.IJ. met groote be langstelling volgde. Naast toestelturnen werd hier vooral geoefend in hardloopen, hoog-, ver-, en polsstokspringen. Het eerste succes hiervan was verkregen op 7 Juli 1902, toen een 6-tal T.V.IJ.'ers naar Rot terdam trok, ten einde te trachten het diploma met speldje te verwerven, uitgeloofd door het Nederlandsch Gymnastiek Verbond, (waarbij T.V.IJ. zich inmiddels had aangesloten,) om daardoor in aanmerking te komen voor ver korten diensttijd. Vijf van de zes leden voldeden aan de gestel de eischen hetgeen voor onze jonge vereeni ging een groot succes was. Aangezien het ledental zich uitbreidde en daardoor de technische werkzaamheden ver meerderden, werd mede als voorturner aange steld de heer A. J. Meesters, oud lid van O.K.K. den Helder. Het eerste officieele optreden geschiedde in Juli 1902 bij de ontvangst van den held van Spioenkop, den heer F. Slegtkamp. Kranig marcheerde T.V.IJ. in den optocht voorop, ter wijl 's avonds aan het strand, met verlichting van Bengaalsch vuur, standen werden uitge voerd. Een waardig slot van het eerste vereeni- gingsjaar was de eerste uitvoering op 25 Oc tober 1902, voor een tot in alle hoeken gevulde zaal. De secretaris eindigde zijn eerste jaarver slag met de woorden: En thans werkt T.V.IJ., VREESWIJK'S TAXI ONDERNEMING ZEEWEG 175 t.o. ANT. ZIEKENHUIS Het adres voor betere trouwauto's (Adv. Ingez. Med.) de directeur aan het hoofd, met leden die be zield zijn met lust en ijver voor de gymnastiek en die, wij hopen het tenminste, steeds voor oogen zullen houden, dat de vereeniging slechts kan bloeien wanneer allen medewer ken tot haar behoud en steeds zullen zijn: vrank, vrij, vroom, vroed. DE STRAAT IS GEEN SPEELPLAATS. Een meisje, dat in de Kalverstraat met een bal speelde, was de oorzaak van een gelukkig niet ernstig verkeersongeval. Toen haar bal op den rijweg rolde, liep het meisje dien na, zonder eerst te kijken of de straat wel veilig was. Doordat het meisje zoo plotseling op den rijweg kwam was een meisje, dat juist op de fiets passeerde genoodzaakt snel uit te wijken. Hierdoor kwam zij in botsing met een andere wielrijdster. Het gevolg was een beschadigde fiets, een dito kous en een dito been. De straat is geen speelplaats. Vooral de Kal verstraat niet, zoomin in IJmuiden als in Amsterdam. GEEN DIENST. In verband met de Zondagavond te houden tentsamenkomst., zal dien avond in het Evan gelisatiegebouw J. P. Coenstraat geen dienst zijn. Een blik op Gaza, de stad in Zuid-Palestina, waar tengevolge van de ernstige onlusten, de Engelschen bevolking in de kazernes moest worden ondergebracht. CCLVII. „Ik geloof ook werkelijk, dat de consument weinig profiteert van de goedkoope vischprij- zen en dat is toch jammer. Want als de klein handel eens met wat minder winst tevreden was zou er veel meer verkocht kunnen worden en dat kwam het visscherij bedrijf natuurlijk ten goede". Aldus schreef ik in mijn vorig Visscherij- Snufje en prompt komt hierop een uitvoerig verweer van den heer J. Smit, voorzitter van de Zeevisch-Kleinhandelvereeniging „Verbete ring zij ons Streven" alhier. Laat ik allereerst den heer Smit antwoorden, dat ik schreef over „kleinhandel" en niet in het bijzonder de venters noemde en die ook niet bedoelde. Ik had in het bijzonder den winkelier op het oog. meer speciaal, alhoewel ik deze categorie niet noemde, de restaurants, die in de perioden van lage vischprijzen met hun prijzen al heel moeilijk reageeren op de daling van den groothandelsprijs van tong, tarbot enz. Daarvan zou ik den heer Smit wel het een en ander kunnen vertellen. „Het distributie-apparaat functionneert niet zooals het behoort en nu stelt'u voor dat alles den kleinhandel aansprakelijk" schrijft hij. En verder „durft hij te verklaren, dat er honder den bonafide venters zijn, die den steunnorm niet meer kunnen verdienen, maar uit valsche schaamte liever met hun wagentje blijven loo- pen voor hun karig bestaan dan genadebrood van den steun te moeten eten." Inderdaad, het distributie-apparaat deugt niet. Dit ben ik roerend met den heer Smit eens. En het verheugt mij, dat de Centrale Be sturenbond van Vischorganisaties in Neder land, waarbij V.Z.O.S. is aangesloten, zijn uiterste best doet, in den straat-kleinhandel gezondere toestanden te scheppen. Want alles wat wij noodig hebben ik zou wel willen zeggen: het eenige wat wij noodig hebben om het visscherij bedrijf in stand te houden is: een goed functionneerend distributie-apparaat. Het is jammer, dat dit alleen nog maar in theorie is gevonden, maar we zullen hopen, dat het werk van de landelijke organisatie met succes bekroond wordt. Ik weet heel goed, dat de venters een moei lijk bestaan voeren. Gebrek aan koopkracht, dure bakolie, in het voorjaar bovendien de Zuiderzeeharing, de eieren enz., zijn factoren, die remmend werken op den verkoop van visch. En daarenboven moeten de Nederlanders al tijd nog leeren visch eten. Maar het grootste bezwaar is, dat de visch in ons land in den kleinhandel nog steeds veel te duur is en dat door de meesten visch als een extra-tractatie wordt beschouwd, en niet als een gewone maaltijd, juist doordat men veelal van het „geregeld visch op den disch" om financieele redenen moet afzien. De heer Smit herinnert voorts nog aan het geen Dinsdag 19 Mei j.l. geschiedde bij den verkoop van een partij makreel van een der booten van de Vem. „De groothandel had er nog niet eens 70 ets. per kist van 100 pond voor over met als gevolg, dat bijna het geheele schip door een vertegenwoordiger werd opge nomen". Hij vertelt dan dat de venters gaarne f 1.50 per kist voor de makreel hadden willen betalen. „Is dat bevorderlijk voor het bedrijf?" vraagt hij. Neen, zeker niet. En dit bewijst al weer, dat er, behalve een betere distributie ook nog een betere samenwerking tusschen producenten en distribuanten noodig is om een gezonden toestand te scheppen. Ik erken gaarne, dat van meer dan één zijde te weinig wordt ingezien, welk een belang rijke rol de vischventers in den tusschenhan- del spelen. Aan den Centralen Besturenbond de taak, hierin verandering te brengen. Met de besommingen was het deze week iets beter dan de vorige. Maar er kwamen ook slechts 22 trawlers aan den afslag. De hoogste besomming van de Noordbooten was f 2590, van de kustbooten f 1780. dit laatste dank zij een ruime tongvangst. De 60 loggers hadden in den regel niet meer dan 3 a 400 gld. Uit blinkers waren de KW 34 met f 1240 en de KW 74 met f 1290. PIETERMAN,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1