Een praatje over wielrennen De Kennemer Golfclub bestaat 25 jaar. Een rugby-speler als verstekeling; De tien belangrijkste boks-gebeurtenissen van het afgeloopen jaar; Duitsche tennisspeelsters trouwen buitenslands; Veteranen in de sport; De rookende invallers langs het lijntje; Promotie wedstrijden met een staartje; Lyrische ontboezemingen van een sport-journalist; Braine als fakir. Toen het Fansche rugby-team zich te Pa rijs verzamelde voor de reis naar Berlijn om aldaar den wedstrijd tegen Duitschland te spelen, meldde zich ook bij de officials de jeugdige voorwaarts Delmas, dien men als reserve gewaarschuwd had zich gereed te tomd-en. Daar het gekozen team echter vol ledig was en ook al de invallers de uitnoodi- ging hadden geaccepteerd, was er voor Del mas geen plaats meer en zeer tegen zijn zin moest hij te Parijs achter blijven Nadat de trein goed en wel vertrokken was, meenden de begeleidende bestuursleden goed te doen, eens even appèl te houden, doch tot hun groote verbazing bleek het gezelschap uit 24 in plaats van 23 personen te bestaan. De re serve-speler Lombarteix uit Montferrand was er namelijk getuige van geweest, hoe Delmas naar huis werd gestuurd en daar hij bevreesd was, dat hem eenzelfde lot boven het hoofd hing en hij toch zoo graag de reis naar Berlijn wilde medemaken, had~hij zich stiekum achteraf gehouden en zich als blinde passagier in den D-trein ingescheept. Toen de officials dit bemerkten, wras men reeds ver van Parijs verwijderd en er zat niet an ders op dan den verstekeling mee naar Ber lijn te nemen, waar de Franschen na een spannenden wedstrijd in de laatste minuten een 1413 achterstand in een 1914 over winning wisten om te zetten. Het bekende Amerikaansöhe bokstijdschrift ;,The Ring" geeft in een zijner laatste num mers een opsomming van de tien belangrijk ste pruigilistieke feiten van het jaar 1935, Deze zijn, althans door een Aanerikaanschen bril gezien: 1. Joe Louis overwint Max Baer met knock out in de vierde ronde. 2. Braddock verovert het wereldkampioen schap door Max Baer op punten te verslaan. 3. Joe Louis zegeviert met knock-out in de zesde ronde over Camera. 4. Terugkeer na de crisisjaren van de mil- lioen-dollar-recette ter gelegenheid van de match Louis-Baer. Aantal toeschouwers 83.462: recette: 1.00.852 dollar. 5. De veteraan Toni Canzoneri herovert zijn wereldtitel lichtgewicht op Lou Ambers. 6 Barney Ross volgt dit voorbeeld door den weltergewioht McLarnin te verslaan. 7. De tournee van Freddie Miller, wereld kampioen vedergewicht, door Europa zonder een enkele nederlaag. 8. De uitschakeling van den zwaar gewicht Art Lasky. 9. De ..come-back" van Max Schmeling. overwinnaar van Steve Hamas en Paolino. 10. De opkomst van vele jonge boksers in alle categorieën en de hernieuwde publieke belangstelling, vooral voor de lichtere ge wichten. Deze lijst is wel zeer eenzijdig. Het is be kend, dat de Amerikanen de wereldtitels in de bokssport als een nationaal eigendom be schouwen en als er al eens een naar Enge land of Frankrijk verloren gaat, installeert de New-Yorksche bokscommissie „ijskoud" 'n anderen Amerikaanschen pugilist als kam pioen. De eerste vier en ook het tiende punt van bovenstaande lijst kunnen inderdaad als belangrijke elementen in de beroepsbokssport beschouwd worden, de andere zijn dit geens zins. Freddie Miller heeft intussc.hen zijn titel verloren, Canzoneri en Ross zouden reeds lang verlagen zijn, wanneer ze er in zouden toestemmen, hun kampioenschap op het spel te zetten, terwijl Art Lasky nimmer iets bijzonders gepresteerd heeft. Dat Max Schmeling, die niet zoo jong meer is en niet over een stoot van veel beteekenis beschikt, van den neger Joe Louis zou winnen, is, dis kwalificatie daargelaten, vrijwel uitgesloten. Intusschen vermeldt de lijst niets over Europeesche boksers; de Schotsche vliegge- wicht-wereldkampioen Benny Lynch, die in het middengewicht, Marcel Thil en de Spaan sche overwinnaar van den titelhouder Al. Brown, komen in het stuk niet voor. In Duitsche tenniskringen betreurt men het feit, dat de beste speelsters door hun huwelijk met buitenlanders haar oorspron kelijke nationaliteit hebben verloren, zoo dat geen enkel dameskampioenschap door een inheemsche meer wordt veroverd. Cilly Aussem is Italiaansche geworden door haar huwelijk met graaf Murari, Hilde Krahwin- kel is thans de Deensche mevrouw Sperling. Zoo kon het gebeuren, dat onlangs bij het groote Berlijnsche tournooi in het dames enkelspel de volgende speelsters zich voor de demi-finales klasseerden: de Belgische Adamson, de Hollandsche Rollin-Couquerque de Italiaansche Manzutta en de Deensche Sperling, die den eersten prijs won. Overigens schijnen, op een enkele uitzon dering na, de dames hun tennis-reputatie niet zoo lang te kunnen ophouden als de heeren. Behalve Suzanna Lenglen, Miss Ryan. Helen Moody-Wills en voor den oor log Mrs. Lambert Chambers in de topklasse, zijn er slechts drie, die zich langeren tijd in de voorste gelederen hebben kunnen handhaven, nl. Madame Matthieu, Helen Ja cobs en Kitty McKane. De overigen, zooals Betty Nutthall, Signorita d'Alvarez (thans Madame de la Vandenne), de Zuid-Afrikaan- sche Mrs. Peacock en vele anderen kunnen zich na enkele seizoenen van triomf niet bo ven de middelmaat verheffen, waarschijnlijk, doordat zij te veel acher elkaar spelen zon der aan een gesloten seizoen te denken, Stel daartegenover Borotra en Brugnon bij de Franschen, Roper Barrett. Kingscote en Fisher bij de Engelschen. de Amerikanen Johnson en Tilden en de Roemeniër Mishu. die jarenlang in belangrijke tournamenten tot de allersterksten bleven of blijven be- hooren, dan kan men in dezen toch met recht van het sterke geslacht spreken. Ook in andere takken van sport weten de ouderen zich dikwijls langen tijd tegen de jongeren te handhaven. Speciaal is dit het geval in de wielersport, waarvan men dit sei zoen reeds weer voorbeelden heeft gezien. Michard is nog altijd een der beste sprinters van de wereldDecroix heeft nog onlangs de Ronde van België gewonnen; de 32-jarige Leducq neemt nog deel aan BordeauxPa rijs en denkt er ernstig over om achter den motor te gaan rijden. Antonin Magne is aan voerder van de Fransche équipe in den ko menden Tour de France, Lacquehaye is op 38-jarigen leeftijd nog wereldkampioen dei- stayers maar de taaiste van allen is toch de vroegere Italiaansche wegkampioen Girar- dengo, die thans. 44 jaar oud, aan de ronde van Italië zal deelnemen. Laten we in dit verband tenslotte onzen landgenoot Piet van Kempen niet vergeten, die reeds gedurende 24 jaar aan belangrijke wedstrijden deel neemt, het record houdt van het grootste aantal gewonnen Zesdaagschen en nog deze Week in een 100 kilometer-koppelrace met zijn broer Jan sterke koppels als Wals-Pelle- naars en Pijnenburg-Slaats met ronden ver schil wist te overwinnen. Van Kempen be hoort nog steeds 'tot de sterkste baanrïjders van de wereld. Onze voetballers hebben in menig onder deel van het spel veel van de Engelschen overgenomen. Qua stijl staan zij dichter bij de Britten dan bij de spelers van andere vooraanstaande landen op voetbalgebied. Zelfs bijkomende gebruiken, zooals het hand jes geven na een gescoord doelpunt, hebben ze van de ons land bezoekende beroepselftal len afgekeken en geimiteerd, doch op 'n zeer belangrijk punt zijn zij in gebreke gebleven. Reeds herhaaldelijk is het ons opgevallen, dat de bij een wedstrijd in voetbaltenue ge stoken reserves, langs den kant van het veld zittend, gereed om zoo noodig in te vallen, gedurende het spelverloop lustig de eene si-' garet na de andere rooken Zij beseffen blijk baar niet, dat dit hun uithoudingsvermogen zal schaden en dat het publiek er zich te recht over verbaast en ergert. Nog onlangs waren wij er bij een belangrijken promotie wedstrijd getuige van. hoe een dezer rooken de reserves na de pauze moest invallen. De jongeman, niet gewend aan dergelijke moei lijke wedstrijden, had toch al moeite het tempo te volgen en was tegen het einde vrij wel uitgespeeld. Wellicht zal het een goede les voor hem zijn. in het vervolg vóór en gedurende een match, waarvoor hij als in valler is aangewezen, de sigaretjes te laten rusten. Datzelfde is ook noodig na de training. Deze training toch is er op berekend, ver schillende lichaamsfuncties te verbeteren of te versnellen, waarbij van de organen, spie ren en bloedvaten hoogere prestaties dan ge woonlijk vereischt worden en zij na afloop dei- oefeningen sterker op invloeden van buiten reageeren. Evenmin als een athleet na een race over 800 meter kalmpjes aan de finish zal blijven staan zonder een trui of trai ningspak aan te trekken, evenmin mag een voetbalspeler na gedane oefeningen van ta bak of andere dergelijke genotmiddelen ge bruik maken. Doet hij dat wel, dan gaat het door de training gewonnen voordeel vrijwel geheel verloren. In Engeland, waar men de training over het algemeen serieuzer opvat dan bij ons, komt zoo iets zelfden of nooit voor; laten onze voetballers en andere sportbeoefenaren daar nu eens een lesje aan nemen. Het mag als bekend worden verondersteld, dat H.F.C. II. teneinde haar plaats in de re serve eerste klasse te heroveren, met drie tegenstanders een promotie-competitie van zes wedstrijden moet spelen. Dat deze mat ches tot nu toe weinig voortgang konden vin den, was het gevolg van het feit, dat, of schoon H.FC. n reeds eenige maanden ge leden het afdéelingskampïoenschap behaal de, de kampioen van een der andere afdee- lingen nog niet bekend was. Eerst Zondag 1.1. is dit in een beslissingswedstrijd tusschen Vriendenschaar II en U.V.V. n uitgemaakt. Maar dat is nog niet alles. De. voorzitter van Bloemendaal, de heer A. Cassee, secretaris van afdeeling I deelde .ZATERDAG 30 M E I 1936 ons "de volgende merkwaardige bizonderhe- den mede: Tot -de gegadigden voor een plaats in de reserve eerste klasse behoort, naast de twee de elftallen van Hilversum. H.F.C. en Vrien denschaar ook dat van D.W.S. Echter is ook het derde elftal van deze Amsterdamsche vereeniging kampioen geworden en mag nu dus aanspraken doen geiden op een plaats in een hoogere afdeeling en wel in die. waarin het tweede team als nummer één is geëin digd. Het reglement van den K.N.V B. ver biedt nu het uitkomen van twee reserve-elf tallen van eenzelfde club in een afdeeling en als gevolg van deze bepaling zal D.W.S^ III moeten wachten met het spélen van promo tie-wedstrijden. tot bekend is. of het tweede elftal al dan niet naar de reserve eerste klasse promoveert. Is dit niet het geval (en de beslissing valt eerst, nadat de betrokken clubs ieder zes matches hebben gespeeld), dan mag D.W.S, III geen poging wagen een hoogere klasse te bereiken en wordt haar plaats door nummer twee van haar afdee ling ingenomen, Tot zoolang moet D W.S. III en haar even- tueele tegenstanders, mitsgaders nummer twee van de ranglijst, dus wachten en het kan derhalve wel begin Augustus worden, aleer deze ingewikkelde promotie-kwestie is beslist. Dit is toch wel een zeer duidelijk bezwaar van 't promotie- en degradatie-systeem, zoo als dat door den K N.V.B. is ingesteld. Dat de sport-journalistiek zich niet slechts behoeft bezig te houden met het re- gistreeren van gescoorde goals, gemaakte re cords en dergelijke prozaïsche dingen meer. doch ook aanleiding kan geven tot gevoe lige lyrische ontboezemingen, moge blijken uit een hier volgend gedeelte van een ver slag over het spel van Raymond Braine in der. wedstrijd BelgiëHolland, dat zelfs vrij vertaald, ons de tranen van aandoening in de oogen brengt. Bedoeld meesterstuk werd geschreven door Paul Werrie in „La Vie Sportieve". „Braine temde, biologeerde en magneti seerde den bal. Hij beschreef rond het leder met het rechterbeen magische cirkels, oefen de hypnotiseerende bewegingen uit, die tot gevolg hadden, dat de gehoorzame en on derworpen bal zich naar een verlaten plek begaf om daar, te zamen met Raymond Braine, ver van alle andere spelers, aan diens meesterschap te gehoorzamen. Dat was niet meer het werk van een goochelaarhet was de kunst van een fakir. Hij gaf den bal zachte tikjes Tnet de punt van zijn schoen, hij behandelde het leder alsof het een billard- bal was. Hij zelf, recht en buigzaam als een panther, danste fraaie figuren rond zijn te genstanders. Hij bracht ze tot grijze wan hoop onder zijn voet was de bal niet meer dat steenzware voorwerp, dat het onder de voeten van zoovele anderen is. Neen, onder zijn voet is die bal een ding van lucht, leven en zweven. Na aldus gezegend te zijn, gaat zij precies naar de plek, waar heen hij (eigen lijk moet. dit met. een hoofdletter gedrukt worden) haar dirigeert. Dat wil zeggen: in het doel. In het doel, 90 seconden vóór het einde van de match. Dat schot van Braine was in werkelijkheid een kanonskogel, die de reusachtige muren van het intense en thousiasme deden ineenstorten. Het was als een dynamietontlading in de helling van een rots. De rots barstte uit elkaar met donde rend geweld in duizenden stukken". Ziet. waarde lezer, dat is nog eens sport journalistiek van de bovenste plank. Uit bo venstaand verslag spreekt een kijk op het spel, zoo diepgaand en de fijne trillingen van het voetbalmechanisme omvattend, dat ons. gewonen stervelingen, niets anders overblijft dan in stomme bewondering het hoofd te ontblooten. Slechts mag men zich ietwat verwonderen, dat de fakir Braine met het in magische cirkels draaiende been eerst ne gentig seconden voor het einde van de match den bal zoodanig getemd en gehypnotiseerd had, dat deze in het doel belandde. met Jacques van Egmond en Car Wals. Nu het zomerseizoen weer in vollen gang is en de wieltjes weer lustig draaien, hebben we Jacques van Egmond weer eens op gezocht met het doel, onzen lezers met het nieuws in de wielerwereld op de hoogte te houden. We troffen den oud-wereldkampioen in ge zelschap van zijn zwager Cor Wals en beiden hadden het druk met het doorlezen van aan geboden contracten voor wedstrijden in bin nen- en buitenland. Het blijkt wel. dat beide renners zich in de onverflauwde belangstel ling van het publiek mogen verheugen, want gedurende ons onderhoud in den huize Van Egmond werd er niet minder dan vier maal gebeld voor een expresse-bestelling. En dat wil in dit geval zeggen: vier nieuwe engage menten. Behalve de gebruikelijke sprint- en koppel wedstrijden is Jacques' aandacht vooral gecon centreerd op den Grooten Prijs van Kopen hagen, waaraan de beste sprinters van de we reld deelnemen en die in belangrijkheid wei nig onderdoet voor de wereldkampioenschap pen, die ditmaal te Zürich zullen worden ge houden. In het kampioenschap van Nederland zal onze stadgenoot, behalve in den sprint, ook in de achtervolging trachten; den natio- nalen titel te veroveren. De resultaten, die hij het vorig jaar in de moeilijke poursuite-koer- sen heeft behaald waren aanleiding, dat hij zich ernstig op de training voor dit. onderdeel van de wielersport heeft toegelegd. Voorts staat er nog op het programma een poging om het wereldrecord over den kilo meter met vliegenden start te verbeteren. Dit record staat op 1 min. 6 2/5 sec. en onlangs slaagde Van Egmond er bij een officieuse po ging te Almelo in. dezen afstand in 1 min. 4 9/10 sec. af te leggen. Om zulk een prestatie te kunnen leveren, waarbij de snelheid tus schen 55 en 60 kilometer per uur ligt. is een snelle, houten baan en droog, windstil weder een eerste vereischte. De 24-jarige Cor Wals had zoo juist een aan bieding gekregen om op 12 September deel te nemen aan het „Criterium des As" in het Bois de Boulogne bij Parijs. Hij was daar niet wei nig trotsch op en terecht, want het is pas de tweede keer, dat voor dezen wegwedstrijd over 100 kilometer achter lichte motoren een Hol landsche renner wordt uitgenoodigd. Eenige jaren geleden viel Piet van Kempen die eer te beurt, thans is het Wals. Voor deze race over een gesloten circuit, waarvoor zeer groote be langstelling bestaat, worden slechts de meest op den voorgrond tredende renners geënga geerd. Zij zijn verplicht, vijf complete rijwie len mee te brengen, die op verschillende pun ten van het parcours gestationneerd worden, zoodat, in geval van een mankement de rijder steeds in de gelegenheid is, van rijwiel te ver wisselen. Dit is ook wel noodig, want een eventueele ronde achterstand wordt niet ver goed en is overigens, daar dit een afstand van ruim drie kilometer betreft, ook niet in te halen. Door het plaatsen van reserve-fietsen langs de baan, is de deelnemer dus steeds in de nabijheid van een dier rijwielen. De winnaar ontvangst, behalve zijn gage, een prijs van 2000 gulden, terwijl voor den eerst-aankomende in elke ronde een premie van 300 gulden beschikbaar is gesteld. Wals is, zooals bekend, van alle markten thuis en gaat zich meer en meer toeleggen op het stayers-vak, d.w.z. het rijden achter zware motoren. Hij heeft zijn zinnen gezet op het behalen van het nationale kampioenschap in deze categorie. Bovendien heeft hij, zooals ge woonlijk, tal van contracten voor koppel wed strijden, tezamen met Pellenaars, voor wiens energiek rijden hij niets dan lof heeft, terwijl hij ook deelneemt aan het Criterium van Scheveningen. Een wieler-criterium is een wegwedstrijd GOLF. Een oude afbeelding van het „Huis te Velsen", waarin de Kennemer Golfclub te Santpoort gehuisvest was. Met Pinksteren herdenkt de Kennemer Golf en Country Club het feit dat de club 25 jaar geleden werd opgericht. Een in de golfwereld, waarin de Kennemer zich tot één der bloeiendste clubs met een prachtige course heeft ontwikkeld, en voor Haarlem en Om streken zeer belangrijk feit, dat de moeite van het vermelden waard is. De Kennemer Golfclub is een sportief centrum en trefpunt van de society van Kennemerland geworden, dat men niet meer zou kunnen missen. Eigenlijk komt de viering van het jubileum wat laat, maar men heeft daar het zomer seizoen voor willen afwachten. De vereeniging toch werd 11 December 1910 opgericht in een vergadering welke door enkele heeren in Hotel „Hartelust" te Bloemendaal was belegd. Op voorstel van den heer A. Koolhoven werd de vereeniging dei naam van „Kennemer Golf club" gegeven. Het eerste bestuur bestond uit: G. J. van der Vliet, voorz., C. J. van Tienhoven, secr., G. L. Tegelberg, penn., A. Koolhoven, Jhr. A. van de Poll, J. C. Laan en H. Cremer. Dank zij de medewerking van den heer J. T. Cremer kon op diens buitengoed „Duin en Kruidberg" te Santpoort een aardige 9-holes course worden uitgezet, van welk werk wijlen Ife, den toenmaligen professional van de Haagsche G.C.. zich goed kweet. Uit dank baarheid werd dè heer Cremer tot eere-voor- zitter van de club benoemd. Ook een clubhuis verkregen de enthousiaste golfers, bij de op richting 90 in getal, waarvoor het oude „Huis te Velsen" werd verkregen. In Santpoort werd zeventien jaar enthou siast golf gespeeld. Echter werd het op den duur met het stijgen van het spelpeil een steeds grooter bezwaar dat de spoorbaan Haarlem—Velsen de course doorsneed en dat veel ballen door de telegraafdraden langs de lijn werden gegrepen. Ook waren verschillende slooten op de course velen een doorn in het oog. Waren enkele holes niet van bijzondere kwaliteit, speciaal die welke in de duinen waren uitgezet, waren zeer goed te noemen, Het hoofdbezwaar tegen Santpoort was echter wel dat de baan maar 9 holes had en te klein werd voor het steeds groeiend ledental. In 1926 werd tot verhuizing besloten. Een prachtig duinterrein werd te Zandvoort ge vonden, waar door den bekenden Engelschen golfarchitect Harry Colt een baan van 18 holes werd uitgelegd, welke na de voltooiing alom in den lande bewondering wekte en waarover ook in de Britsche golf pers zeer vleiende critieken zijn verschenen. Inderdaad is het duinterrein voor golf 't meest geschikt en men mocht daarom verwachten dat iets bijzonders tot stand kon worden gebracht. Het clubhuis dat werd gebouwd, past zich goed bij de om geving aan en munt uit door gezelligheid en doeltreffendheid. Na een kleine twee jaar kon in Mei 1928 de feestelijke opening te Zandvoort plaats vinden. De eerste voorzitter van de vereeniging was de heer C. J. van der Vliet, die van 1911 tot 1927 de leiding heeft gehad en aan wien de vereeniging veel te danken heeft. De heer Van der Vliet, die in 1933 is overleden, werd bij zijn aftreden in 1927 tot eerevoorzitter be noemd. Zijn opvolger was Jhr. G. C. Quarles van Ufford, die thans nog voorzitter is. Onder Jhr Quarles kwam de verhuizing naar Zand voort tot stand en heeft de club een record ledental bereikt in de jaren 1928-31, n.l. 550. Door de crisis is het aantal leden gedaald, doch bedraagt nog steeds ruim 400. Van de overige functionarissen die lange jaren hun diensten aan de vereeniging hebben bewezen, noemen wij de heeren Jhr. B. Eek- hout, E. Vas Visser, P. Verschuyl en Mr. A. A. Diemer Kool. Mevr. Verschuyl en enkele an dere dames hebben jarenlang de zorgen voor een goeden gang van zaken in het clubgebouw op zich genomen. Aan haar is de club veel verplicht. Mr, Diemer Kool, de huidige secre taris, heeft vooral veel gedaan om de Ken nemer Golfclub in bloei te doen toenemen en hij heeft op zeer deskundige wijze zijn voort durende zorg gegeven aan de ontwikkeling van de jonge Zandvoortsche baan welke thans alle critiek kan doorstaan. Het huidige bestuur heeft al weer vele jaren zitting. Het bestaat thans uit: Jhr. G. C. Quarles van Ufford, voor W. Boissevain, vice-voorz., Mr. A. A. Diemer Kool, secr.-penn., Beels van Heemstede, W. F. Looman Jr., Jhr. P. N. Quarles van Ufford, H. Smidt van Gel der, en W. van Waveren. In den loop der jaren heeft de club vele golfers voortgebracht, o.w. Jhr. A. van de Poll, W. van Waveren, Mr. Diemer Kool, alle drie ook op ander sportgebied speciaal in Haar lem zeer bekend, later de dames A. Brumav. Tienhoven en B. van Lennepvan Tienhoven, thans de heeren M. Wetselaar, W. F. Looman Jr. en Ir. T. F. Hubrecht. Het clubkampioen schap dat in 1922 werd ingesteld, is tot dus verre gewonnen door 1922 W. van Waveren, 1923 P. Verschuyl, 1924 W. Sommerhoff, 1925 '27—'30—'31 W. Boissevain, 1928 M. Wetselaar, 1929 B. Carp, 1932 W. F. Looman Jr., 1935 A. Weyhausen. Zoo zijn dan thans vijf en twintig jaren golf in Kennemerland achter den rug. Een kerngezonde vereeniging met een magnifieke course kan met vertrouwen een tweede periode van 25 jaar tegemoet gaan. Golf in Neder land ondervindt steeds meer de belangstelling welke dit mooie spel zoo ten volle verdient. J. A. B. over een gesloten circuit, waarbij publiek wordt toegelaten. Het parcours mag derhalve niet te lang zijn. zeer zeker niet in ons land, omdat het anders ondoenlijk zou zijn de ge- heele baan behoorlijk af te zetten. Beide ren ners bespraken de mogelijkheid van het orga- niseeren van een dergelijk criterium in an dere plaatsen van ons land, b.v. ir Zandvoort. Men dient daarbij echter rekening te houden mei het feit, dat het geheele verkeer moet worden stopgezet en men dus een weg moet aanwijzen, die desnoods op een weekdag vol komen kan worden afgesloten. Met den Zee weg zou dit eventueel het geval kunnen zijn, omdat het verkeer naar Zandvoort dan over den ouden straatweg geleid kan worden. Wat den wedstrijd in Scheveningen betreft, ligt het gevaar voor ernstige valpartijen in de scherpe „haarspeld-bocht" aan het Noor delijk einde der boulevard. Er wordt gereden op rijwielen met rem en „free-wheel" en dit laatste vereischt weer speciale training, om dat vele renners daar uit den aard der zaak niet aan gewend zijn. We vroegen, welk soort wedstrijden, afge zien van de achtervolgings-races, het meest van den renner eïschen. Het antwoord van Cor Wals luidde, dat iedere wedstrijd, waarin men zijn best doet, de volle energie van den renner vereischt. Het rijden achter groote motoren vergt echter wel zeer veel van de krachten, waarover men beschikt, mede doordat het rij wiel door de groote snelheid sterk trilt en men voortdurend goed moet opletten om ach ter de rol te blijven. Raakt men „los", dan is 't zeer moeilijk, vanwege de hooge „gearing" weer op volle toeren te komen en in zulk een geval raakt men vijf ronden bij zijn tegen standers ten achter. Bij het „stayeren" is de luchtweerstand, meer nog dan in andere on- aerdeelen van de wielersport, het grootste be zwaar voor den renner en daarom werden er vroeger allerlei handigheidjes bedacht, om het hem in dit opzicht gemakkelijk te maken. Thans is de controle zeer scherp en de afstand van 60 c.M., waarop de rol van het achterwiel van den motor verwijderd moet zijn. wordt nauwkeurig nagemeten. De renner rijdt niet, zooals veelal gedacht wordt, met zijn voor wiel tegen dien rol, doch wel moet hij zorgen, er zoo dicht mogelijk bij te blijven. In vroeger jaren was de rol direct achter het wiel bevestigd en de renner zat daardoor zoo beschut, dat hij snelheden van 120 en 130 kilometer per uur haalde. Men vertelt in dit verband van een oud-wereldkampioen, dat deze de nabijheid van zijn gangmaker uitbuit te, door in zijn valhelm een sterke magneet te bevestigen, terwijl de gangmaker onder zijn jas op den rug een stalen plaat had. Ook is het voorgekomen, dat een gangmaker een vernuftig instrument had bedacht, waarmede hij onder het rijden den rol op 40 centimeter kon brengen, wat den achter hem rijdenden renner natuurlijk een groot voordeel boven zijn concurrenten gaf. Dat alles is sinds lang onmogelijk gemaakt en thans komt het hoofd zakelijk op de routine van den gangmaker aan, die een race volkomen moet kunnen be kijken, en op het sturen van den renner, dat vooral bij groote snelheden eel kennis van zaken en handigheid vereischt. Zoowel Van Egmond als Wals legden den na druk op het groote belang van conditie-trai ning. Wil een wielrenner van klasse zich onder de besten handhaven, dan moet hij zich zeer veel ontzeggen, steeds regelmatig leven en op zijn voeding letten en zich reeds weken vóór een belangrijken wedstrijd daarop ten volle concentreeren en instellen. Het is geen uitzon dering, dat hij in dien tijd reeds om half tien gaat slapen, opdat hij toch maar zoo fit mo gelijk aan den start kan komen. Wat de aanstaande wereldkampioenschap pen betreft, waren beide rennc -s van meening, dat de Belg Scherens zijn titel zal behouden, omdat hij inderdaad de sterkste is. Na hem komt Richter, dan Gérardin en Michard, die door zijn groote routine de slimste is, en voorts moet ook de Duitscher Engel tot de snelste rijders ter wereld worden gerekend. Daartoe behoort mede zonder twijfel een in vorm zijn de Van Egmond, ook al was hij te bescheiden, zichzelf onder dit zestal beste sprinters te rekenen. In de categorie der amateurs is de Duitscher Merkens nog altijd de primus. Bij de Hollan ders dient naast Van Vliet speciaal gelet te worden op den Brabander Van der Vijver, derde in het wereldkampioenschap te Brussel, voor wien weliswaar niet zooveel reclame ge maakt wordt als voor Van Vliet, doch die over even goede capaciteiten beschikt en me»aan_ passingsvermogen en gelijkmatigheid heeft dan de nationale amateur-kampioen. Tenslotte werd onze aandacht gevestigd op het debuut van Piet Moeskops als gangmaker, die als ervaren coureur de tactiek als weinig anderen beheerscht en daarom ook in zijn nieuwe rol wel veel succes zal oogsten. Het huidige clubgebouw der Kennemer Golfclub, in Zandvoort's duinen gelegen. Geen zorgen over de wasch, wanneer U deze ter behandeling geeft bij de IJmuider Stoom-, Wasch- en Strijkinrichting SNELLIUSSTRAAT 39 TELEF. 4371. Onze tarieven zijn laag Droogtoe 20 ct. p. K.G. Gemangeld 25 ct. p. K.G. Kastklaar 30 ct. p. K.G. (Adv. Ingez. Med.J WIELRIJDEN. J. RIJNEVELD IN TRAINING. De bekende Haarlemsohe wielrenner J. Rij- neveld is ernstig in training gegaan voor het Criterium van Scheveningen, dat aldaar ge houden zal worden op 6 Juni, ter gelegenheid van de Residentieweek. DE JONGE KAMPIOEN. De prijzen voor den betrouv/baarheidsrit op 7 Juni (start 's morgens 9.30 uur in de Indi sche straat) zijn geëtaleerd bij de firma Jan sen aan de Gen. Cronjéstraat 154. SCHAKEN. BLOEMENDAALSCHE SCHAAKCLUB. Woensdag j.l. heeft Dr. J. H. Pannekoek in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan te Bloe mendaal simultaan gespeeld tegen de Bloe- mendaalsche Schaakclub. Er werd aan 30 bor den en in een vlug tempo gespeeld; om streeks half twaalf werd de laatste partij geëindigd. Het resultaat was, dat Dr. Pannekoek 22 partijen won, 5 partijen remise speelde en er 3 verloor. De heeren N. Babeliowsky, H. J. S. Beek en H. Marseille wonnen hun partij, terwijl remise speelden de heeren J. H. v. Bockhooven, W. Hogenbirk, F. v. Reenen, P. Rotteveel en J. de Vries. Woensdag 3 Juni a.s. worden de zomerwed strijden voortgezet.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 9