HET NIEUWE AVONDBLAD m r te Kampeeren. 21e JAARGANG No. 176 DINSDAG 2 JUNI 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2ya cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTleN1regels 0.75. Elke regel meei 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; 400.-'bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verliet van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden: ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. VELSEN Intrede ds. Joh. Bronsgeest. Na Zondagmorgen door Ds. K H. E. Grave - meijer uit Den Haag te zijn bevestigd, heeft Ds. Joh. Bronsgeest 's middags voor een tot in alle hoeken gevuld kerkgebouw zijn in- tree-predikatie gehouden. Tijdens het zingen van Ps. 6810 werd Ds. Bronsgeest door den consulent der gemeente, Ds. Wildschut naai den kansel geleid. Na het uitspreken van votum en gebed las de nieuwe leeraar Han delingen 2 waarna hij een predikatie hield naar aanleiding van Zacharia 46, waarbij hij zijn gehoor bepaalde bij het werk des Heiligen Geestes. Onder zijn gehoor bevonden zich o.a. bur gemeester Kwint, wethouder Dunnebier, Ds. Krijger Beverwijk, Ds. Hovy Wijk aan Zee, Ds. IJzerman Heemstede, Ds. Waardenbutrg Haarlem. Dr. Fab er en Ds. Wildschut IJmui- den-Oost en Ds. Erdman IJmuiden alsmede bestuursleden der Ned. Herv. Evangelisatie Santpoort en ambtsdragers uit kerken van IJmuiden en IJmuiden-Oost. Na zijn predi cate richtte Ds. Bronsgeest zich het eerst tot de gemeentelijke colleges, corporaties en den burgemeester. Hij zeide zeer verrast te zijn door de tegenwoordigheid van het hoofd der gemeente en sprak hierbij zijn dank uit voor deze belangstelling. Voorts sprak hij den wensch uit te mogen rekenen op een harte lijke samenwerking. Spreker wenschte voorts den burgemeester voor hem en zijn college de leiding van den Heiligen Geest toe. Zich richtend tot den kerkeraad dankte hij de zen. dat hij het hem in de dagen van moei lijkheid gemakkelijk had gemaakt. Hierbij herinnerde Ds. Bronsgeest aan zijn vorige gemeente. Het was hem moeilijk gevallen de banden, die hem daarmee bonden, los te ma ken. De kerkeraad van Velsen. die hem har telijk heeft ontvangen, had hem het schei den echter verlicht. Zich wendende tot de notabelen der gemeente, sprak hij van een groote schaduw die op dezen voor hem plech- tigen dag rustte en wel door het heengaan van mevrouw Heyda, waardoor het hem droefheid was, het gezicht van den heer Heyda, „den opgewekten Fries" zooals spre ker hem noemde, in de bank der notabelen te moeten missen. Vervolgens sprak Ds. Bronsgeest het classicaal bestuur toe, waar van spreker, als jong predikant, hoopte dat dit hem met practischen raad zou willen bij staan. Vervolgens richtte spreker het woord tot de ring-collega's. de jeugdvereenigingen, de directie der papierfabrieken, den organist, de kosteres en het kiescollege. Van uit Gie- sen-Oudkerk, de vorige gemeente van Ds. Bronsgeest, was een 20-tal leden per autobus gekomen om den dienst bij te wonen. Ook dezen werden toegesproken, waarbij spreker een woord Yan dank richtte tot die gemeente voor de hulp en den steun, van haar onder vonden. Tot den hulpprediker, den heer Van Vliet het woord richtend, dankte hij. namens den kerkeraad, dezen voor zijn arbeid in Vel sen verricht en daar de heer Van Vliet straks de gemeente gaat verlaten, wilde spre ker hem gaarne een dienst afstaan om hem hierdoor in de gelegenheid te stellen, offi cieel van de gemeente afscheid te nemen. Voorts werden door Ds. Bronsgeest woorden van dank gesproken tot den consulent der gemeente Ds. A. A. Wildschut te IJmuiden- Oost. Hij hoopte met dezen niet alleen als buur, maar als naaste te leven. Reeds waren banden van vriendschap gelegd, die naar hij hoopte met den tijd nog hechter mogen wor den. Verder werden woorden van dank gericht tot den bevestiger, Ds. Gravemeijer, dien spreker niet alleen als collega, maar ook als vriend dankte, waarna Ds. Bronsgeest ein digde met den wensch uit te spreken, dat de gemeente hem bij voortduring in de gebeden mocht gedenken. Hierna werd den nieuwen leeraar 't welkom toegesproken door ouderling den heer C. J. van Oost. waarbij deze tevens dank bracht aan Ds. Wildschut die op voorbeeldige wijze het consulentschap vervuld heeft. Namens de kerkvoogden werd het woord gericht door den heer D. Schuit, waarin deze ook Ds. Bronsgeest een hartelijk welkom toe riep. Als laatste spreker kwam Ds. Wildschut Deze sprak eerst als scheidend consulent tot kerkbestuur, gemeente en cathechisanten. Hij dankte de kerkelijke colleges voor de pret tige samenwerking. Tot Ds. Bronsgeest sprak hij een woord van welkom namens den ring Haarlem. Hierbij merkte hij op dat er feite lijk in den ring Haarlem nog een ring is en wel de „Vuurtoren ring". Deze bestaat uit de predikanten van IJmuiden, IJmuiden- Oost, Velsen. Beverwijk en Heemskerk en reeds voor uw komst Ds. Bronsgeest, zeide spreker, zijn wij maar zoo vrij geweest u bij acclamatie te benoemen als lid van de re dactie van den Vuurtoren. Na nog eenige woorden van welkom ge richt te hebben tot mevrouw Bronsgeest ver zocht Ds. Wildschut den nieuwen leeraar. staande toe te zingen Gez. 96 gewijzigd. Met een woord van dank werden hierop de sprekers door Ds. Bronsgeest beantwoord waarna de dienst besloten werd met gemeen schappelijk gezang van Ps. 72 laatste vers. TENT-EVANGELISATIE. De tentbijeenkomsten behooren weer tot het verleden. Zondagavond heeft de sluiting plaats gehad. lederen avond was de tent tot op alle plaatsen bezet. Zondagavond was het bezoek zo druk, dat men genoodzaakt was de kerk deuren te openen om hier de bijeenkomst te houden. Het kerkgebouw was ook nauwelijks groot genoeg om al de belangstellenden plaats te bieden. Als sprekers traden op Ds. Wildschut en de heer en Oskamp en J. Sevensma. Wachtgeld- en pensioen regeling van wethouders. Ontwerp-verordening van het Senioren convent. Het seniorenconvent heeft vastgesteld een ontwerp van een nieuwe verordening, rege lende de toekenning van wachtgeld aan wet houders en de pensionneering van wethou ders en van hunne weduwen en/of weezen. Wachtgeld tot een maximum van drie jaren. Volgens art. 1 van het ontwerp wordt aan hem, die ophoudt wethouder te zijn voor zoovpr niet anders is. bepaald een wacht geld toegekend en wel gedurende gelijken tijd als hij wethouder dezer gemeente is ge weest met dien verstande, dat het wachtgeld voor geen langer tijdvak dan drie jaren wordt verleend. Het wachtgeld bedraagt. Art. 2 bepaalt, dat het wachtgeld bedraagt: gedurende het eerste jaar 75 pet., gedurende het tweede jaar 50 pet en gedurende het der de jaar 25 pet. van de laatst genoten wedde. In het tweede en eveneens in het derde jaar wordt alleen wachtgeld genoten indien kan worden aangetoond, dat bij den aanvang van het tweede respectievelijk derde jaar de uit anderen hoofde genoten inkomsten niet meer bedragen den respectievelijk 50 pet. en 75 pet. der laatstelijk genoten wedde als wet houder. Bij overschrijding dezer percentages wordt het wachtgeld zooveel minder als ge noemde inkomsten bedoelde 50 pet. en 75 pet. overschrijden. Het wachtgeld vervalt, indien de gewezen wethouder opnieuw optreedt als wethouder in de gemeente Velsen. Indien de gewezen wethouder, die wacht geld geniet, toegekend na 1 April 1936, inkom sten gaat genieten uit of in verband met een ambt of betrekking, in dienst van een dei- lichamen genoemd in artikel 3 en artikel 4 der Pensioenwet, uit het ^bekleeden van een wethouderschap of van een lidmaatschap van Gedeputeerde Staten of van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, met ingang van of na den dag van aftreding als wethouder ter hand genomen of aanvaard, dan wordt, in dien over eenig kalenderjaar het wachtgeld, vermeerderd met die inkomsten de laatstge noten wedde zou overschrijden, het wacht geld met het bedrag dier overschrijding ver minderd. Het pensioen. Pensioen wordt verleend, aldus art. 3. aan hem, die na opgehouden te hebben wethouder te zijn, den leeftijd van 65 jaren bereikt of heeft bereikt. Is hij bij het bereiken van den leeftijd van 65 jaren in het genot van wachtgeld, als in de voorgaande artikelen bedoeld, dan wordt hem, met beëindigen daarvan pensioen toege kend. Het pensioen wordt geschorst. wanneer de rechthebbende weder optreedt als wethou der in de gemeente Velsen. Het pensioen bedraagt a. voor hem, die tenminste drie maanden onafgebroken wethouder is geweest voor elke volle maand, gedurende welke de betrekking is bekleed, het 1/288 gedeelte van de laatste lijk genoten jaarwedde, tot een maximum van i/2 der wedde; b. voor de weduwe van een wethouder of van een gewezen wethouder, die geen wettige of gewettigde kinderen heeft nagelaten, de helft van het door den overledene op het tijdstip van overlijden genoten pensioen of van het pensioen, dat aan hem eventueel op 65-jarigen leeftijd of ouder zou zijn toege kend; c. voor de weduwe van een wethouder of van een gewezen wethouder, die één of meer wettige of gewettigde kinderen beneden den leeftijd van achttien jaar heeft nagela ten, het bedrag bedoeld onder b, verhoogd met evenzooveel twaalfde gedeelten van het door den overledene op het tijdstip van overlijden genoten pensioen of van het pen sioen dat aan hem zou zijn toegekend, in dien hij met ingang van het tijdstip van overlijden of op 65-jarigen leeftijd of ouder zou zijn gepensionneerd, als het aantal dier kinderen bedraagt; d. voor één of meer door den wethouder of een gewezen wethouder nagelaten ouderloo- ze wettige- of gewettigde kinderen heneden den leeftijd van achttien jaar, evenzooveel achtste gedeelten van het door den overlede ne op het tijdstip van overlijden genoten pen sioen of van het pensioen, dat aan hem zou zijn toegekend, indien hij met ingang van het tijdstip van overlijden of op 65-jarigen leef tijd of ouder zou zijn gepensionneerd, als het aantal dier kinderen bedraagt; deze bepa ling is bij na-overlijden van de moeder, die in het genot was van verhoogd weduwen- pensioen, ook toepasselijk en wel met ingang van den eersten dag van het kwartaal volgen de op dat. waarin het overlijden plaats had. Voor de vaststelling van het weduwen- en weezenpensioen blijft, voor de berekening van het bedrag van het pensioen van den wethouder of den gewezen wethouder als be doeld onder b. c en d, artikel 6 buiten toepas sing. Het weduwenpensioen bedraagt niet meer dan f 1400,—; het gezinspensioen of het pensioen der volle weezen bedraagt niet meer dan het dubbele van het weduwenpensioen tot een maximum van f 2400. De verhooging van het weduwenpensioen wordt zoodra een kind den leeftijd van 18 7" 1 -fc* mummaËgi t - - - "4ft ."•OR** f*».*»- i Comité voor B-steun. Binnenkort verstrekking van B-steun aan werkloozen. DE IJZEREN ALLEE. Een imposant beeld van de dezer dagen gereed gekomen brug tusschen Oakland en Alabama in Californië. Als je de lange wintermaanden Steeds steedsch in stad hebt moeten zijn, Eentonig op en neder gaande In een verkilde steenwoestijn. Met niets in zicht dan huizenvlakken, Een grauwe lucht en asfaltstraat, Met boomen vol van naakte takken, In somberen schijndooden staat; Dan breng je aan de nieuwe lente Een opgewonden vreugdegroet, Je denkt aan zon en witte tenten, Kampeerlust kruipt weer in je bloed. Wat goeds er dan ook valt te zeggen, Van 't huislijk bed met springmatras, Je haakt er naar, je neer te leggen Op duinzand, hei of sappig gras. Vrij in de zon, desnoods in regen, Vrij aan den boezem der natuur, Ver van de straten en de stegen, Een ruimte- en gezondheidskuur. Al is 't behelpen in veel dingen, Je voelt je vrij bij bosch of zee, Je hoort de vogels vroolijk zingen En zingt, zij 't minder lieflijk, mee. Zoo blijft de mensch naar ruimte streven Als naar bevrijding uit een kramp, En vlucht hij uit den kamp in 't leven Naar 't vrije leven in het kamp. P. GASUS. jaar heeft bereikt, met het daarvoor bere kende bedrag verlaagd. Het weezenpensioen vervalt zoodra de recht hebbende 18 jaar is geworden. De verordening bevat voorts de volgende Overgangsbepaling Voor hem, die op 1 April 1936 in het genot is van pensioen en voor hem, die op 13 Juni 1935 het wethouderschap bekleedde en voor w-ien de bekleeding van dat ambt daarna niet werkelijk is onderbroken, blijft de op 30 Juni 1931 vastgestelde en 11 September 1934 gewijzngde verordening van kracht, voor zoo ver zij in verband met de tijdsomstandighe den niet zal worden gewijzigd. NEDERL. BIJBELGENOOTSCHAP. In de onder leiding van Ds. A. A. Wildschut gehouden vergadering heeft thans ook de der de splitsing van de oude afdeeling Midden- Kennemerland plaats gehad en is een nieuwe afdeeling tot stand gekomen. Het bestuur is als vólgt samengesteld: Ds. A. A. Wildschut voorzitter, Ds. S. E. Westbonk, secretaris, mej. R. Koning, penningm.esse, D. Visser, bibliothecaris. Voorts hebben zitting genomen de heeren C. Lijnzaad, Ds. R. J. v. d Meulen, Ds. J. W. Swaan, mej. A. Zijp. Verder zal aan Ds. Swiep Chr. Geref. predi kant alhier het tweede voorzitterschap worden aangeboden. VERGADERING ZOMERAVONDCOMPETITIE. Vrijdagavond werd een vergadering gehou den van de Zomeravondcompetitie, uitge schreven door S. D. O. Aanwezig waren behalve het voltallig S. D. O.-bestuur, afgevaardigden van D. W. S., T. D. O., D. V. O.. Blauw Wit, D. J. K., R. V. V., Zeevogels, Kennemerplein en IJmuider Boys. Na opening door den voorzitter van S. D. O., den heer Hofman, werd overgegaan tot de verkiezing van een bestuur. Dit werd als volgt samengesteld: P. Wey, voorzitter; J. v. Baarsel, secretaris; J. Hofman, penningmeester; H. v. Schadewijk en Ph. Groen, commissarissen. Besloten werd, IJ. F. C., dat geen vertegen woordiger had gestuurd, van deelneming uit te sluiten, terwijl op voorstel van het bestuur besloten werd geen protesten aan te nemen. De wedstrijden zullen worden gespeeld op het voormalige IJ. F. C.-terrein bij den speel tuin „In Veilige Haven", waarvoor inmiddels toestemming van B. en W. is verkregen. De loting voor de eerste wedstrijden had het volgende - resultaat Dinsdag 2 Juli: S. D. O.T. D, O. Woensdag 3 Juli: KennemerpleinD. J. K. Donderdag 4 Juli: Zeevogels—D. W. S. Vrijdag 5 Juli: R. V. V.—IJmuider Boys. Maandag 8 Juli; D. V. O.Blauw Wit Het secretariaat is gevestigd: President Kru- gerstraat 13, IJmuiden. De Pinksterdrukte Bovengenoemd comité deelt mede, dat bin nenkort een aanvang zal worden gemaakt met de verstrekking van den zoogenaamden B- steun. Deze is uitsluitend bestemd voor werk loozen, die steun genieten van het Orgaan voor Steunverleening, werkloozen die bij een van Rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing zijn geplaatst en werkloozen, die uit een werk- loozenkas trekken en steun zouden genieten indien zijn geen kasuitkeering ontvingen. In verband met het geringe bedrag hetwelk dit jaar beschikbaar is, heeft het Comité be sloten, dat het eerst werkloozen met vijf of meer inwonende kinderen en die sinds 1 Jan. 1936 onafgebroken werkloos zijn geweest, voor verstrekking in aanmerking komen. Georganiseerde werkloozen, die meenen voor B-steun in aanmerking te komen, moeten zich vóór Zaterdag 6 Juni a.s. wenden tot hun or ganisatie. Voor de ongeorganiseerden zijn aanvraag formulieren beschikbaar aan het stempel lokaal Lorentzstraat, waar zij eveneens vóór Zaterdag 6 Juni hun aanvraag moeten in leveren. De Secretaris van het Comité voor B-steun, H. Z. KUIPER. VELSEN, 28 Mei 1936. Schitterde door afwezigheid. Het weer op Zaterdagmiddag was van dien aard. dat er met wat optimisme van het weer op de Pinksterdagen nog wel wat verwacht kon worden. Maar de stand van den barome ter en het weerbericht van de Bilt hielden beide een waarschuwing in, om toch vooral niet te rekenen op mooie warme dagen. De optimisten hadden ongelijk, de barome ter en de Bilt zagen zich in hunne verwach tingen helaas niet bedrogen. Vocrr hen, die gehoopt hadden, eens heer lijk van het voorjaarszonnetje te genieten en voor hen, wier bedrijf met den barometer en den thermometer op en neer gaat zijn het dagen vol teleurstelling geweest. Zaterdagmiddag en ook Zondagmorgen kwa men er van Amsterdam toch nog tal van kampeerders naar IJmuiden. Allen hoopten natuurlijk dat het straks wel beter zou wor den. Maar het werd niet beter, integendeel. Zij die het toch maar gewaagd hadden, ble ven op het kampeerterrein, waar het af en toe zeer druk was. Het strand was leeg als op een barren winterdag, zoodat de badpaviljoens zoo goed als niets te doen hebben gehad. Toen op Pinkstermaandag het weer wat beter werd, kwam er wat drukte. Op dë land wegen, waar het in de zon en de luwte hiel en daar vrij aangenaam was, bewogen zich tal van wielrijders, die van het restantje natuur schoon in onze gemeente volop hebben ge noten. Natuurlijk kreeg toen ook Velserbeek haar deel van de drukte. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen alhier bin nen 48 stoomschepen. 22 motorschepen, teza men 70 schepen tegen 64 schepen in de voor afgaande week. Naar zee vertrokken 53 stoomschepen, 21 motorschepen, 1 zeilschip en 1 oorlogsbodem, tezamen 76 schepen tegen 56 schepen in de week te voren. Uit- en naar zee passeerden in de laatste week 146 schepen of 26 schepen meer dan in de voorlaatste week. IJzel-verscheping. Het Zweedsche stoomschip „Venersborg" ar riveerde, komende van Amsterdam, bij het Hoogovenbedrijf om ijzer te laden voor Zwe den. Het schip ging evenwel eerst naar Amster dam terug om stukgoederen bij te laden. De jachten komen weer! Het Engelsche stoomjacht „Medusa", dat el- ken zomer eenige malen naar de hoofdstad komt, passeerde Zaterdag j.l. weer op weg van Southampton naar Amsterdam. Eenige dagen eerder was al reeds een Engelsch zeiljachtje en een Duitsch motor jacht alhier binnengekomen. Een buitenkansje. Het Zweedsche motorschip „Condoren" is in zinkenden toestand verlaten door de beman ning, die door een Letlandsch stoomschip ge red werd. Eenigen tijd later passeerde het Ne- derlandsche stoomschip „Trompenberg", dat van Antwerpen naar Uleaborg onderweg was; dit schip nam het motorschip op sleeptouw, na eenige schepelingen te hebben overgezet, en bracht het te Visby binnen. IJsinvoer. Het Noorsche motorschip Rim is hier van Kragerö aangekomen met een lading na tuurijs. Om te repareeren. Het Russisch motorschip Valeri Meslauk is hier van Rouaan aangekomen om eenige repa raties aan motor en schip uit te voeren. Daar na gaat het naar Archangel verder om hout te laden Groote diepgang. Het van Ned. Indië aangekomen Nederland- sche motorschip Tajandoen passeerde naar Amsterdam met een diepgang van 8,6 Meter, Invoer Makreel. Het Noorsche motorschip Septer arriveerde in de Visschershaven, komende van Kristian- sand, met een lading makreel voor een plaat selijken importeur. Om geneeskundige hulp. Het stoomschip Crijnssen, dat Zondagmid dag naar Hamburg vertrok, keerde eenige uren later uit zee terug om geneeskundige hulp voor één der opvarenden, die een stuk vleesch in de luchtpijp had gekregen, in te roepen. Nadat deze door een plaatselijken dok ter verleend was kon de patient de reis mede maken, waarop het stoomschip direct de af gebroken reis voortzette. Hernieuwde aanval op „Amstelland". Hoe 't Hoog-Heemraadschap zelf zijn overbodigheid aantoonde. Een zeer groot aantal afgevaardigden van waterschappen gelegen in het gebied van het Hoogheemraadschap „Amstelland" (dat zich uitstrekt over de provincies Nooi'd-Holland, Zuid-Holland en Utrecht), had gehoor gege ven aan den oproep van de heeren J. P. Engel en C. van Zadelhof, respect, voorzitters van het waterschap Groot Mijdrecht en Veldzijde en den Bullewijkerpolder, 0111 gisterochtend in de zaal van „De Oude Prins" te Ouderkerk a, d. Amstel tezaam te komen om te beraad slagen, wat alsnog kon worden gedaan, om tot opheffing van het kostbare Hoogheem raadschap „Amstelland" te geraken, of in elk geval ingrijpen van hoogerhand te bevorde ren. opdat de veel te dure huishouding verso berd werd. Dr. W. H. Koomans (Heemstede), oud- Hoogheemraad van het Groot Waterschap „De Ring der Ronde Veenen" en Heemraad van het Waterschap „Botshol" houdt een zeer gedocumenteerde rede, om den onhoudbaren toestand bij „Amstelland" te demonstreeren. Ook deze afgevaardigde toont aan, hoe „Am stelland'* in zijn pro domo-memorie zichzelf hopeloos veroordeeld heeft. Men liet eenvou dig Amstel's water over „Amstelland's" akker tjes vloeien. Nog wijst spr. er op, dat een post van 12000 staat geboekt voor een brandvrije kluis, om daarna een uittreksel te geven uit de rekeningen van 1873, 183, 1893, 1903, 1913, 1923, waaruit blijkt, dat de onderhoudswerken van „Amstelland" in die jaren respect. 31 pCt., 20 pCt., 7 pCt., 5 5/10 pCt.. 2 pCt. en 13 pCt. van de totale begrootingsom hebben ge- eischt. Waar de zaken zóó staan, wil spr., evenals eertijds Cato in den Senaat telkens weer uit riep: „Carthago moest verwoest worden!" er op blijven aandringen: „Het Hoogheemraad schap „Amstelland" moet opgeheven worden". Toezicht kan ongetwijfeld niet worden ge mist, maar daar die geringe taak zooveel geld kost, doet men beter dat toezicht over to dra gen aan den Rijkswaterstaat, en het kapitaal van 2 ton over te dragen aan het Rijk, waarna uit de rente daarvan ruimschoots de kosten bestreden kunnen worden. De heer Balder merkt op, dat het kapitaal van „Amstelland" in werkelijkheid geen 2 ton bedraagt, omdat de koers van die stukken slechts 70 pCt. is. De heer Hoogenhout (voorzitter van den „Nieuwe Bullewijkerpolder") vraagt, of men niet meer last zou kunnen hebben van toe zicht van de Provincie, dan van „Amstelland", doch de voorzitter en de heeren Koomans en v. Zadelhof zetten uiteen, dat de Provincie reeds voortdurend toezicht uitoefent. De heer Bos meent, dat de Regeering niet te vinden zal zijn voor opheffing van „Amstel land", omdat toch in geheel Nederland der gelijke waterschappen worden aangetroffen. Wel voelt spr. ook veèl voor vereenvoudiging van de huishouding. De heer Mul (dijkgraaf van den Bijlmer meerpolder) onderstreept deze woorden. De Regeering wil niet opheffen, op grond van de Waterstaatswet. De voorzitter is het er niet geheel mee eens, dat een krachtige actie, om opheffing van „Amstelland" te verkrijgen, geen kans van slagen zou hebben. Spr. wijst in dit verband op hetgeen mr. Boomans, lid van Gedeputeer den van Noord-Holland verklaard heeft; n.l. dat, als de nieuwe verbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn gereed zou zijn, „Amstel land" toch zou kunnen verdwijnen. Nadat nog verschillende personen het woord hebben gevoerd, stelt de heer Balder voor een commissie te benoemen, welke de plannen vasten vorm zal geven, en de ver- eischte stukken aan de betrokken instanties zoo spoedig mogelijk zal verzenden. Dit voorstel vindt algemeen bijval en de commissie zal bestaan uit de heeren J. P. Engel, H. J. Heuveling, C. van Zadelhof, dr. W. H. Koomans en B. Hoogenhout.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1