Zes dooden tijdens de Pinksterdagen. BEVERWIJK Geen drukte op Pinksteren. De beide Pinksterdagen zijn voor oud en nieuw Beverwijk wel zeer rustig verloopen. Op den eersten feestdag was het stil in de straten en zelfs de Breestraat, anders het brandpunt van de verkeersdrukte, toonde een ongewoon verlaten aspect. De weersomstandigheden lok ten ook allerminst uit tot een verblijf aan het strand, zoodat het ook voor de badplaats een slechte dag was. Hoewei het weer op den Tweeden Pinkster dag aanmerkelijk beter was. bleef de echte „Pinksterdrukte" toch achterwege. Des mid dags bracht een muzikale rondgang van het Leger des Heils, dat op Rooswijk een open luchtsamenkomst hield nogal wat drukte te weeg. Het verkeer naar de badplaats nam vooral tegen den middag nog al eenigen om vang aan. maar aan de gestelde verwachtingen zal het bezoek aan Wijk aan Zee wel niet be antwoord hebben. DE GROENTENVEILINGEN OP DEN TWEEDEN PINKSTERDAG. Zoolang het veilingwezen in Beverwijk be staat is nog nimmer op den Tweeden Pink sterdag een groentenveiling gehouden. Op den Tweeden Paaschdag van dit jaar hebben de Vereenigde veilingen bij wijze van proef een veiling gehouden. Hoewel deze proef toen wel geslaagd mocht worden genoemd, stond men tegenover een veiling op Pinksteren aanvan kelijk wel sceptisch, omdat men vreesde voor een mislukking hetzij door te geringen aan voer. hetzij door gebrek aan kooplust. De beide alhier op den tweeden feestdag ge houden veilingen van versche groenten hebben echter een succesvol verloop gehad. De vraag overtrof voor sommige producten zelfs het aanbod, met het resultaat, dat de noteeringen zeer bevredigend waren. De veilingen trokken groote belangstelling van het publiek. VESTIGING VAN HET LEGER DES HEILS. Men schrijft ons: Het Leger des Heils, (Stichter: William Booth), waarvan de Leider voor Nederland is Kommandant Bouwe Vlas, is voornemens een korps te vestigen in Beverwijk en den veelom- vattenden arbeid aldaar aan te vangen. Het gebouw en woonhuis van de voormalige Evan gelisatie „Emmanuel", Zeestraat 26, zal hier voor worden ingericht. Het Leger des Heils gedenkt met veel eerbied en dankbaarheid den onvermoeiden arbeid van wijlen Mevrouw Garms en zeer zeker is het haar bedoeling geweest dat dit zoo rijk gezegende werk zal voortgaan en de tegen woordige eigenaar is het hiermede volkomen eens. De openingssamenkomst zal plaatsvinden op Vrijdag 12 Juni a.s. des avonds om acht uur en deze zal worden geleid door Kommandant Vlas, bijgestaan door een staf van Officieren en met de medewerking van een muziekkorps. Kommandant Vlas heeft twee vrouwelijke Officieren aangesteld om den arbeid in Be verwijk aan te vangen, n.l. Adjudante A. Brou wer van Amsterdam en Luitenante W. Korts van Arnhem, welke beiden reeds verscheidene jaren dienst hebben gedaan in het Leger des Heils in verschillende plaatsen van ons land. Deze beide zusters zullen dag en nacht klaar staan om de bevolking van Beverwijk te dienen en geheel belangloos te arbeiden voor men- schen van alle gezindten. Gaarne zullen zij zich aanbieden om te wa ken bij zieken en alle andere voorkomende be zigheden doen, kortom, de menschen met raad en daad bijstaan. Op Zondag en in de week zullen samenkomsten worden gehouden en in het bijzonder willen wij hierin de menschen bereiken, die nooit een kerk bezoeken. Met toestemming van B. en W. zullen de zusters dezer dagen een lijst laten circuleeren in Beverwijk en omstreken voor inrichting van een officierskwartier en vergaderlokaal. Daar in de openingssamenkomst niet allen tegen woordig zullen kunnen zijn, worden uitnodi gingskaarten gezonden aan vooraanstaande ingezetenen. AANRIJDING. Op den hoek van de Hendrik Burgerstraat en de C. H. Moensstraat reed een autobestuur der een wielrijder aan, die eenige ontvellingen opliep. De fiets werd beschadigd. De automo bilist was na de aanrijding doorgereden, maai de politie slaagde er niettemin toch in, hem op te sporen. Het was een jongmensch. dat de kinderschoenen nog niet was ontgroeid en dus ook niet in het bezit was van een rijbewijs. De politie maakte tegen den bestuurder proces verbaal op, evenals tegen den eigenaar van den wagen, omdat geen wegenbelastingkaart getoond kon worden. EEN MOOI SUCCES VOOR „TURNLUST". De gymnastiekvereniging „Turnlust" heeft op den Eersten Pinksterdag met veel succes deelgenomen aan de I. T. O. S. A., tevens 26ste bondsfeest van het K. N. G. V. in het Olym pisch Stadion te Amsterdam. De dames- en heerenploeg behaalde in den athletiek-driekamp den tweeden prijs. De estafetteploeg, gevormd door de heeren Van Geenhuizen, Van Keulen, Kluft en G. Tabak plaatste zich in de finale, waarin van de 27 deelnemende ploegen de zes snelste aan den start kwamen. „Turnlust" won in de fi nale den derden prijs in 48.5 sec. SCHIJNWERPERS OP DEN OVERWEG. De Ned. Spoorwegen hebben de boomen van den overweg in den Velserweg voorzien van schijnwerpers, die automatisch gagn branden wanneer de boomen dalen. Automobilisten kunnen nu op flinken afstand den gesloten overweg ontwaren. Ook is het thans mogelijk bij avond de spoorboomen te zien dalen. SUCCES OP HET CONCOURS. Het Hervormd Zangkoor,, dirigent de heer D. Klut Sr. heeft op den Tweeden Pinkster dag met een fraai resultaat deelgenomen aan een te Bergen gehouden zangconcours. Het koor behaalde in de afdeeling uitmuntend heid met 330 punten, het hoogste aantal, en met lof van de jury een eersten prijs. MARKTBERICHTEN BEVERWIJK. Vereenigde veilingen Kennemer- land en Vrije Veiling Beverwijk. Prijsnoteering van 1 Juni 1936; Spinazie per kist f0.30—f 0.60. Sla per kist f 0.25f 0.70. Postelein per kist f 0.36—f 0.40. Wortelen per bos f 0.10f 0.14. Rabarber per bos f0.04f0.05. Raapstelen per bos f 0.02—f 0.03. Bloemkool le per stuk f 0.15—f 0.26. Bloemkool 2e per stuk f 0.05—f 0.08 Peulen per K.G. f 0.34—f 0.36. Asperges le wit per bos f 0.28f 0.35. Asperges 2e wit per bos f 0.10f 0.16. Asperges le bl. per bos f 0.12—f 0.25. Asperges 2e bl. per bos fO.10—f 0.12. Komkommers per stuk f 0.04f 0.07. Aardbeien per doosje f 0.18f 0.27. PRIESTERWIJDING. Onze plaatsgenoot, de eerw. heer H. Groe- neveld zal a.s. Zaterdag in de Kathedraal te Haarlem de H. Priesterwijding, ontvangen. op WIJK AAN ZEE WIJZIGING P. T. T.-DIENST. Van 2 Juni af zal het postkantoor werkdagen geopend zijn van 8.30 tot 12 uur. van 1416 uur en van 18—19.30 uur voor den post- en telegraafdienst. De openstelling van 18 tot 19.30 uur vervalt echter 's Zater dags voor den postdienst.. Voor den telefoondienst is het kantoor op werkdagen geopend van 8 tot 20 uur en 's Zondags tot 9 uur en 13 tot 14 uur. Dit laat ste uur alleen voor abonné's. TWEE BOTSINGEN HOEK RELWEG— VERLENGDE VOORSTRAAT. Maandagavond hadden kort na elkaar twee aanrijdingen plaats op den hoek Rel weg Verlengde Voorstraat, waar het uitzicht ge ring is. Een fietsrijder, komende uit den Rel weg. werd door een motorrijder, komende van Be verwijk in de flank aangereden. Gelukkig wist de motorrijder door snel zijn vaart te min deren en handig manoevreeren nog juist ern stiger te voorkomen. De wielrijder kwam met den schrik vrij. De motorrijder kwam met het been onder den motor. Toeloopende omstan ders konden voorkomen dat de motor op hem kwam te vallen. Ook hij kwam er goed af. De tweede botsing was tusschen een auto en een wielrijder op dezelfde plaats. De wielrijder werd door de auto gegrepen. Het voorwiel werd totaal verbogen. De bestuurder van de auto bood den wielrijder plaats in de auto en nam het vehikel als bagage mee. Ook dit geval liep zonder persoonlijke ongelukken af. Hoewel het eenrichtingverkeer op de Voor straat en Verl. Voorstraat een groote verbe- terig is, zou bij het nog steeds toenemende verkeer door den Relweg althans op de druk ste uren 's Zaterdags en Zondags zeker de aanwezigheid van een verkeersagent een zeer goede oplossing zijn. PERSONALIA. De chef-veldwachter de heer P. Vellekoop is in den rang van Brigadier-majoor bij den gemeentelijken politiedienst ingedeeld. ONGEVAL. Het zoontje van den heer C. de B. kwam Maandagochtend in den Relweg tengevolge van plotselinge ongesteldheid zoo ernstig te vallen, dat de dokter lichte hersenschudding constateerde. Verkeersongelukken: Tevens verscheidene personen gewond. Auto met 6 personen te water. Allen gelukkig gered. Helaas heeft het drukke verkeer met de Pinksterdagen weer vcal leed in verschillende gezinnen gebracht. Niet minder dan zes menschenlevens zijn te betreuren bij verkeersongelukken, terwijl nog enkele personen bij bot singen ernstig zijn gewond. Wonder boven wonder viel geen doode te be treuren bij een ongeluk te Sappemeer, waar een auto in het Winschoter- diep stortte. Evenmin werd iemand gedood toen een auto onder Terwolde van den IJscldijk stortte. De bestuur der van dezen wagen verkeerde onder invloed. Springen van een band kost een menschenleven. Op den Rijksweg RoermondMaastricht op de grens der gemeenten Maasbracht er Echt reed Zondagmorgen de 20-jarige motor rijder F. J. M. Franken uit Amsterdam met zijn motor uit de richting Roermond. Hij ver loor door het springen van een voorband de macht over het stuur en botste met volle vaart tegen een boom. Hij was op slag dood. De duozitter, de heer J. van der Linden, eveneens uit Amsterdam, liep eenige verwon dingen op. Auto over den kop geslagen, Op den Bezuidenhoutscheweg te 's Graven- hage reed Maandag namiddag omstreeks kwart over 5 uur de 20-jarige student, G. W. F. S. uit Leiden met zijn auto in snelle vaart. In een der bochten verloor hij de macht over zijn stuur, waardoor de auto van den weg raakte en over den koop sloeg. De jongeman werd ernstig gewond en overleed eenige uren later. Doodelijke aanrijding door taxi. De 58-jarige mej. G. Lotte uit de Eerste Kiefhoekstraat te Rotterdam is Maandag ochtend op het Marconiplein aldaar door een taxi aangereden. Met een schedelbasisfrac- tuur en inwendige kneuzingen is de vrouw door den geneeskundigen dienst naar het zie kenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. Te laat richting aangegeven? Te Wolvega is de ruim 60-jarige D. Oostra Maandagmorgen, toen hij in de buurtschap Oppers op den weg fietste, vermoedelijk door dat hij niet tijdig te kennen gaf dat hij van richting wenschte te veranderen, door een auto aangereden. Het slachtoffer is bijna on middellijk aan de bekomen kwetsuren over leden. Bij het oversteken overreden, Zaterdagavond omstreeks zes uur is op den asphalt betonweg Beilen—Westerbork de 55- jarige landbouwer J. Timmer uit laatstgenoem de plaats, die vroeger schaapherder was en daardoor beter bekend was als scheper Jan, bij het oversteken van de straat door een auto, afkomstig uit de garage Kleistra, uit Oud Schoonebeek, overreden. De man werd ernstig DINSDAG 2 JUNI 1936 De stakende industriearbeiders te Parijs, die weigerden de fabrieken te verlaten, werden door hun familieleden van levensmiddelen voorzien. gewond naar het Wilhelmina-ziekenhuis te Assen vervoerd, waar het slachtoffer nog den zelfden nacht is overleden. Twee ernstige ongelukken te Valkens- waard, een doode, drie gewonden. Zondagavond omstreeks zeven uur reed de heer Vermeulen uit Westerhoven op den rijksweg van Valkenswaard naar de Belgische grens de aldaar fietsende jongens Smits Geurts met zijn auto aan. De wagen sloeg over den kop en bleef langs den weg liggen. De bestuurder werd licht gewond. Van de beide jongens werd de 15-jarige Smits zeer ernstig gewond. Hij werd naar het St. Carolus zie kenhuis te Valkenswaard overgebracht, waar hij gisteravond iaat is overleden. De andere jongen, de 16-jarige Geurts, werd licht gewond. Als oorzaak van het ongeval is uitgemaakt, dat de trappers van de fietsen in elkaar raakten, waardoor de jongens voor de auto kwamen te vallen. De auto is geheel vernield. Tweede ongeval op denzelfden weg. Enkele uren tevoren was op denzelfden weg het driejarig zoontje van den landbouwer Teunissen uit Valkenswaard dat bij het spe len den weg overstak, door een Belgische auto aangereden en zwaar gewond Het jongetje is naar het St. Carolusziekenhuis overgebracht Zijn toestand is hoogst ernstig. De auto reed tegen een boom en werd bijna geheel vernield De bestuurder bleef ongedeerd. Overtreding van verbod kost zware verwondingen. Maandagochtend is mej. J. Pool uit Amster dam, die uit een zijweg komende den rijks straatweg te Soesterberg op fietste hetgeen verboden is met haar rijwiel in volle vaart tegen een passeerende auto gebotst. Zij bleef bewusteloos liggen. Met een ernstige hoofd wonde. een beenbreuk en inwendige kneuzin gen is het slachtoffer naar het ziekenhuis ,,De Ligtenberg" overgebracht. Wonderlijke redding te Sappemeer. Zondagmiddag reed een auto, waarin geze ten waren de heer A. W. C. de Wit, voorganger van de Evangelisch Luthersehe gemeente te Stadsknanaal en vijf jongelieden van 17 tot 20 jaar met een matig gangetje, ongeveer der tig K.M., over den nogal gladden asphaltweg, lang het Winschoterdiep te Sappemeer, waar bij men het kanaal aan de linkerhand had. Op een gegeven moment raakten de wielen den trottoirband rechts, waarop de bestuur der naar links stuurde. Waarschijnlijk heeft hij het stuur te ver doorgehaald, vant de wa gen zwenkte plotseling over den zes meter breeden weg naar den waterkant, vloog tegen een boom, om vervolgens den oever af te glij den en in de diepte te verwijnen. De wal kant is ter plaatse vrij steil en ongeveer an derhalve meter hoog. De auto zonk na een zwaren plons gehee. onder de oppervlakte weg. Een gelukkige om standigheid bleek te zijn, dat de wagen eerst met den boom in aanraking was geweest, want door de botsing was het rechterportier open gesprongen, terwijl de achterzijde van het voertuig opengescheurd werd. Was zulks niet het geval geweest, dan valt het te betwijfelen of het de inzittenden van deze volle auto, er wel het leven zouden hebben afgebracht. De heer de Wit, die zijn tegenwoordigheid van geest geen oogenblik verloor, trad onmid dellijk handelend op. Hij trok en duwde alle inzittenden den wagen uit en wist ook zich zelf te bevrijden. In den tijd van een oogen blik waren allen boven water gekropen, waar na zij door toegesnelde voorbijgangers en om wonenden op den wal w.erden geheschen. Wonderlijk genoeg werd geen der inzitten den van de auto gewond. Het gezelschap was op weg naar een verga dering van de Luthersehe Jongelings Vereent ging, in welke bijeenkomst de heer de Wit het woord zou voeren. Gecompliceerde aanrijding. Maandagavond te 20.15 heeft op den rijks straatweg AmersfoortUtrecht te Soester berg een ernstige aanrijding plaats gehad, waarbij niet minder dan zes personen werden gewond en drie auto's werden vernield. Een vrachtauto, bestuurd door de G. uit Bunschoten, reed in de richting Amersfoort, gevolgd door een personenauto. In de tegen overgestelde richting reden twee personen auto's, waarvan de achterste, bestuurd dooi den heer U. uit Rotterdam, de voorste wilde passeeren, Daarvoor was echter te weinig ruimte, zoodat de auto, bestuurd door den heer U., de vrachtwagen aan het linker voorwiel greep, waardoor deze langs een vier tal boomen schaafde, vervolgens een heelen slag om maakte, en met het front in de rich ting kwam te staan, vanwaar hij was gekomen De aanrijdende auto van den heer U. kwam aan de linkerzijde van den weg tegen een boom tot stilstand. De auto, welke achter de vrachtauto had gereden, trachtte door ver naar links uit te halen aan de botsing te ont komen, doch was er niet op bedacht, dat de vrachtwagen aan de linkerzijde van den weg terecht zou komen. Hij reed pardoes tegen dezen vrachtwagen op, en werd totaal ver nield. De inzittenden van den vrachtwagen kwamen allen met den schrik vrij. Uit de an dere wagen werd een dame door de ruit ge worpen: zij liep vrij ernstige verwondingen op. Nog een vijftal andere personen kregen min of meer ernstige verwondingen. Allen zijn naar het St Elisabethsgaslhuis overgebracht. De drie auto's moesten per kraanwegen wor den opgeruimd. „Snijden" oorzaak van ge vaarlijke botsing. Zondagavond om zeven uur heeft op den rijksstraatweg Groningen-Assen onder Vries, een ernstige botsing plaats gehad tusschen een auto, bestuurd door den heer C. Baten burg uit Groningen en den 25-jarigen motor rijder G. Walles, eveneens uit Groningen. De heer Batenburg had twee auto's voor zich en in plaats van te stoppen is hij beide wagens gepasseerd, juist toen van de andere zijde de heer W. naderde. Een botsing was onver mijdelijk. De heer W. en de duorijdster, de 27- jarige G. Mossel, eveneens uit Groningen, werden van het rijwiel geslingerd. De heer W. kreeg een arm en beenbreuk, mej. M een her senschudding en een wonde aan de knie. De motorfiets werd ernstig beschadigd, De auto van den heer B,, die ongedeerd bleef, is in be slag genomen. „Autorijden en drankgebruik zijn vijanden". Maandagmiddag reed een auto waarin drie dames en twee heeren waren gezeten, in volle vaart van de ongeveer zes meter hooge steile IJseldijk af bij Terwolde. De auto sloeg drie maal over den kop en werd ernstig beschadigd. Het bleek, dat de inzittenden er betrekkelijk goed waren afgekomen. Zij had den slechts schaaf- en snij wonden opgeloo- pen, terwijl bij een der dames een lichte her senschudding werd geconstateerd. Het auto ongeluk is te wijten aan overmatig gebruik van sterken drank. De bestuurder zekere W. uit Wapenveld is door de politie in hechtenis genomen. Roekeloosheid van een jongen. Op den 'rijksweg 's Hertogenbosch-Nijme- gen wilde het negenjarig zoontje van de fa milie van den Draad uit Geffen, dat achter een rijdende vrachtauto was gaan hangen, onverwacht den weg oversteken naar de wo ning van zijn grootouders, toen juist uit de richting Nijmegen een personenauto naderde, waarvan de chauffeur ondanks zeer krachtig remmen, een aanrijding niet meer kon voor komen. De knaap werd met levensgevaarlijke verwondingen de woning van zijn grootouders binnengedragen. Negen menschen aan den dood ontsnapt. Een te Roosendaal thuis behoorende groote personenauto haalde op den rijksstraatweg den Bosch-Culemborg een boer in, die met een handkar midden op den weg reed. Door dat deze man niet tijdig uitweek, werd de be stuurder de macht over het stuur- bijster en raakte de wagen, waarin negen personen, t.w. zeven uit Roosendaal en twee Culemborgers, waren gezeten, aan het slingeren De auto kwam in den berm van den weg terecht, sloeg vier maal over den kop en vloog daarna in brand. Omwonenden kwamen spoedig toesnellen. Terwijl eenigen met behulp van brandblusch- 3pparaten de vlammen bestreden, trapten anderen de ruiten van de auto in om de in zittenden te bevrijden. Hoewel allen kwetsu ren hadden opgeloopen, slaagde men er won der boven wonder in de zeven heeren en twee dames uit het brandende wrak te trekken. Brandstichter te Eindhoven gegrepen. Op heeterdaad betrapt. Na zijn arrestatie nog weer een verdachte brand. Na de vele branden van den laatsten tijd had de politie te Eindhoven haar waakzaamheid verscherpt en ging zij zorgvuldig de gangen van verschillende personen, die reeds eerder bij een brandstichting betrokken waren ge weest, na. Onder hen was ook de 28-jarige G. P. van der L„ die in 1933 verschillende boerde rijen in de omgeving in brand had gestoken. De man werd voortdurend geobserveerd, waar bij een dezer avonden bleek, dat hij zich te Valkenswaard ophield. De politie wilde hem bij terugkomst arresteeren en tot dat doel hadden de hoofd-inspecteur Ten Haaf met de rechercheurs Baken en Van den Broek zich in een droge sloot bij een boerderij aan de grens der gemeente verscholen. Diep in den nacht kwam Van der L. terug, die dadelijk het erf van den landbouwer Van Aken opging. De politie volgde hem en zag hem een klein schuurtje binnengaan. Even later sloegen de vlammen uit het gebouwtje. De man bleek brand te hebben gesticht in een zak geperst hooi. Het vuur was spoedig gedoofd en de brandstichter gegrepen. Hij werd naar het hoofdbureau van politie overgebracht. De commissaris van politie heeft hem aan een verhoor onderworpen. Het nader onder zoek zal uitmaken, of hij ook schuldig is aan brandstichtingen die den laatsten tijd te Eind hoven hebben plaats gehad. Intusschen heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag te Eindhoven een nieuwe brand gewoed in den kruidenierswinkel van Van de Laar—Beks. Door tijdig ingrijpen bleef de winkel behouden, zij het dan, dat het blusch- water aanzienlijke schade aanrichtte. Klaar blijkelijk is de brand gesticht en de politie staat voor een nieuw raadsel of Van der L. helpers heeft en er dus in Eindhoven een bx-andstichtersbende aan het werk is of dat er weer een pyi-omaan aan het werk is. Hagespraak van de N. S. B. Groote bijeenkomst te Lunteren. Door circa 35.000 personen bezocht. De Nationaal-Socialistische Beweging, heeft op den Tweeden Pinksterdag in Lunte ren een landdag gehouden, die. zooals de verwachting was, zeer druk bezocht is. Een schatting van het aantal van hen, die dezen dag bijwoonden is vrijwel onmogelijk. Uit gegevens echter, die wij van verschillende zijden ontvingen, kan wel afgeleid worden, dat zeker 35.000 leden en sympathiseerenden van de N.S.B. naar Lunteren getogen zijn. Wanneer men evenwel de deinende men- schenzee op het groote teri-ein, waar de spreektribunes waren opgericht, zag, zou men zich zeker laten verleiden tot het schat ten van een veel grooter aantal en daaruit zijn wellicht fantastische cijfers als 60.000 en meer, die wij hoorden noemen, te verkla ren. Nadat te elf uur op het middenterrein ochtendappèl was gehouden onder leiding van den heer Van Helder wei-den te half een de over het veld verspreide bezoekers door leucn van den ordedienst naar het spreek- terrein gedirigeerd, waar te een uur de alge meen leider verwacht werd De tijd van wach ten wei-d gekort met muziek van het harmo niecorps, dat het terrein opgemarcheerd was. Te een uur pi-ecies verscheen ir. A. A. Mus- sert op de tribune, begroet door een her haald hou zee. Onmiddellijk daarna was het woord aan den heer C. van Geelkerken, met een rede, die tot ondex-werp had: :.Neder- land ontwaakt". Spr. ving zijn toespraak aan met op te merken, dat Nederland langen tijd onder een triomf der rede aan het libera lisme. het materialisme en het valsche in ternationalisme ten prooi is geweest. Spr. gaf voorts enkele beelden van de wijze waarop men de N.S.B. den laatsten tijd bestre den heeft en hij noemde hierbij de namen van Prof de Vries Henri Polak en minister van Schaik. De strijd, aldus de heer Van Geelkerken, is zwaar, en velen zullen zich dikwijls moedeloos voelen. Bedenkt echter, dat de strijd zwaar moet zijn. opdat hij waard zij gestreden te worden. Onder leiding van den heer Schuurman zongen na deze rede de vele duizenden va- derlandsche liederen, waarna de heer C. Vlekke, het woord verkreeg. De socialistische partij, aldus spr., maakt haar leden langza merhand burgerlijk en koningsgezind De R.-K. Staatspartij predikt tot baar leden dat de S.D.A.P. zooveel beter is geworden dan b.v. twintig jaar geleden. Spr. noemde van deze toenadering eenige voorbeelden. Spr. ver werpt echter alle leuzen, verwerpt democra tie en socialisatie wij zoeken, aldus sprde eenheid van het volk. Nadat de heer Johan Hollander vervolgens gewezen had op het groote belang van den komenden verkiezingstrijd. die alle anderen in felheid zal overtreffen en opgewekt had hiei-voor te offeren in de collectebussen, werd een pauze gehouden, waarna Ds. Van Duyl sprak over „Een volk. dat uittrok over de wereld". Spr. herinnerde aan de vele groote daden die Nederlandsche zeevaarders en kooplieden in de gouden eeuw. de eeuw waarin de grondslag van het Nederlandsche imperium werd gelegd, hadden verricht. We weten weer, aldus spr. dat leven is: daden stellen. Een gunstige of ongunstige handels balans beslist nog niet over de toekomst van een volk. een sterke drang moet ons bezie len om te handhaven of te bevestigen wat het voox-geslacht veroverd heeft. Ir. A. A. Mussert herinnerde aan datgene wat de N.S.B in ons volk reeds heeft bereikt, en aan den tegenstand van den laatsten tijd. Wii voeren, aldus spr.. een striid voor de vrijheid, wij vertegenwoordigen de eer en het geweten der natie en eens zullen hier hondei'dduizenden staan, opdat zij allen zullen gaan zeggen, dat ons volk te gronde gaat aan de partijverscheuring Deze rede die met een langdurig hou zee-geroen werd beantwoord, vormde het slot van de toespra ken van dezen dag. Nadat men gezamenlijk het Wilhelmus had gezongen, begon de groo te uittocht. Dat deze uren in beslag nam, behoeft geen betoog. De maatregelen waren echter zorgvuldig getroffen, zoodat ook deze uittocht zonder ongevallen is verloopen. De vei-keersregeling stond onder leiding van den commissai'is van politie te Ede. (A.N.P.) Nillmij. van 1859. Bedrijfswinst ƒ766.841 (v. j. ƒ563.280). Aan het jaarverslag der Levensverzekering- Maatschappij Nillmij van 1859 «over 1934 ont- leenen wij het volgende: De opmerkelijke stijging van de productie resultaten van 1934 heeft zich in 1935 voort gezet. Aan nieuwe verzekei-ingen kwam n.l, tot stand rond f 29 millioen, tegenover f 26 mil- lioen in 1934 en f 19 millioen in 1933. Dit re sultaat stemt zeker voor de maatschappij, maar ook als algemeen verschijnsel, tot tevre denheid. Een ander verblijdend verschijnsel is, dat het bedrag, dat door afkoop van verzekerin gen verviel, f lVz millioen beneden dat van 1934 bleef. Het verval door royement bleef op hetzelfde peil (n.l. f 4.2 millioen) evenals het bedrag, dat door overlijden en afloop der ver zekeringen verviel (f 3.7 millioen). Inclusief wijzigingen verviel zoodoende f 20.7 millioen, zoodat de eigenlijke Nillmij-porte feuille een vooruitgang vertoont van f 8 1/4 millioen. Hoewel de maatschappij in de wiskundige reserve haar hoofdwaarborg heeft, wordt er steeds naar gestreefd de extra waarborgen zoo hoog mogelijk op te voeren. Per ultimo 1935 kan de maatschappij aan extra waarborgen wijzen op: een maatschappelijk kapitaal (waarop f 850.000 gestort) van f 2.500.000. een extra reserve van f 700.000, een reserve voor eventueele rentedalingen en verdere voorzie ningen ad f 2.275.000, een reserve voor uitbrei ding exploitatie ad f 100.000, een reserve voor oorlogsrisico ad f 535 000, een reserve geldbe legging I.P.A. ad f 30.000, een uitlotingsreserve I.P.A. ad f 52.000, samen f 6.192.000, neerko mende op een extra dekking van ruim 14V2 Na afschrijving van alle acquisitie-kosten laat de verlies- en winstrekening een bruto- saldo van f 766.841 (563.280). Hiervan werd f 10.000 (30.000) toegevoegd aan de extra reserve en f 562.833 (259.100) aan de reserve voor eventueele rentedaling en verdere voor zieningen. Aan aandeelhouders wordt uitge keerd f 59.000 (67.250), zijnde 5% (onv.) over het gestorte en 1% (V/z over het niet ge storte kapitaal. Als bedrijfsoverschot, dat later onder verze kerden met aandeel in de winst zal worden verdeeld, werd f 117.395 afgezonderd.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5