HET NIEUWE AVONDBLAD MIEREN! 21e JAARGANG No. 178 DONDERDAC 4 JUNI 1934 IJMUIDEQ COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1a regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelragen dubbele prijs. ALLE AD VERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheels invaliditeit: f 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. De Ve'ligheid op den Weg. De regeering heeft de Tweede Kamer per Memorie van Antwoord onthaald op de extra-bepalingen, die zij bij algemeenen maat regel van bestuur wil gaan vaststellen om oververmoeidheid van chauffeurs tegen te gaan. Eenvoudig is de zaak niet welke maatregel van 20ste eeuwsche regeeringen is ooit eenvoudig? en men duizelt van de dagelijksche en wekelijksche arbeids tijden, rustperiodes en onderscheidingen in soorten chauffeurs. Het meest opvallend is het voorgenomen verbod om langer dan vier uur achtereen een auto te besturen, waarbij onderbrekingen van korter dan een half uur buiten beschouwing blijven. Voor particuliere chauffeurs en handelsreizigers zullen de normale bepalingen niet kunnen gel den, dus blijkbaar ook deze niet. Voor hen, zegt de regeering, is een veel beperkter rege ling te voorzien. Waarom dat niet kan is duidelijk. De con trole op de vier uurs-rijlimiet schijnt bij par ticuliere chauffeurs en bij handelsreizigers (althans bij diegenen die voor eigen risico rijden) practisch onuitvoerbaar. Neiging tot het nakomen van de bepalingen zal hij velen hunner ontbreken, vooral als zij in den waan verkeeren, dat zij na vier uur rijdens nog erg frisch zijn, en plegen op te snijden over hun prachtig uithoudingsvermogen. De chauffeurs die wèl tenvolle onder de bepalingen zullen vallen, allen beroepsrijders op bussen, vracht wagens en bestelwagens, zullen zelf wel ge neigd zijn mee te werken tot begrenzing van hun rijtijd. Het particuliere bedrijf, dat deze menschen in zijn dienst heeft, zal intusschen wel met schrik kennis genomen hebben van de nieu we regeeringsvoornemens. Onderbrekingen van een half uur ln den rijtijd tellen niet meedit zou normale onderbrekingen van vijf minuten tot éénendertig doen uitdijen. En kan men dan weer aan een volgende vier uur beginnen? De chauffeur zal ook twijfelen als hij dit leest. De regeering zelf voelt zich blijk baar op glad ijs laat ons zeggen: op een beij zelden weg want zij erkent dat niet te overzien is, welke moeilijkheden zich bij strik te toepassing zullen voordoen. Het schijnt een gruwelijk-ingewikkelde materie, waarbij men dan nog de ongelijkheid schept dat de gevol gen van oververmoeidheid bij particuliere chauffeurs, die precies even gevaarlijk zijn, zullen voortbestaan. De beperkter regeling voor hen zal wellicht bestaan uit een verhoog de strafmaat als bij het onderzoek na een on geluk blijkt, dat zij langer dan vier uur zon der pauze van minstens dertig minuten gere den hebben. Maar zal zooiets veel helpen? De Veiligheid op den Weg is een ingewikkel de zaak. Oververmoeidheid van chauffeurs veroorzaakt natuurlijk ongelukken, maar het is m^ar een klein percentage. Andere oorza ken zijn er nog te kust en te keur. Wie in ons nummer van Dinsdag de doodenlijst van Pink steren bestudeerd heeft, zal dat beamen. Men zou b.v. de volgende maatregelen kunnen gaan nemen: Verscherping van het politietoezicht, vooral op de toegangswegen van steden en dorpen, op Zon- en feestdagen, wanneer altijd gruwelijk de hand wordt gelicht met de verkeersregels. Verbod om auto's te berijden die te oud en versleten zijn om nog behoorlijk te kunnen „optrekken", zoodat zij allerlei onverwachte stagnaties in het verkeer veroorzaken. Verhooging van de leeftijdsgrens voor het verkrijgen van een rijbewijs (Engelsche sta tistieken hebben bewezen, dat verreweg de meeste ongelukken worden veroorzaakt door jeugdige chauffeurs). Bepalingen tegen „gelegenheidsrijders". Als iemand zelden chauffeert, dus de noodige rou tine mist, en hij doet dit bij voorkeur op Zon dagen, is hij steeds weer een gevaar op den weg. Verbod om nieuwe wagens in te rijden op Zondagmiddag Hier hebt u er eenige. Voor alle is ongetwij feld veel te zeggen, en men kan de lijst nog gemakkelijk uitbreidën. Is er bv. niet veel aantrekkelijks in het Engelsche gebod dat een groote L bevestigd moet zijn achterop den wagen waarin een leerling les in de chauffeer- kunst krijgt? Dat de reeks verbodsbepalingen zich zal blij ven verlengen is zeker. Van grooter beteekenis is wellicht nog het verkeersexamen zooals de Haarlemsche politie dat pas weer aan een me nigte schoolkinderen heeft afgenomen. Dat is opvoeding voor de toekomst, die op den duur van groote waarde zal blijken te zijn. Waarom doet men dat niet overal? Wij moeten een volk kweeken dat de kennis zoowel als het be sef van de noodzakelijkheid der discipline op den weg bezit. Zoolang dat niet opgegroeid is zal het aantal ongelukken helaas wel groot blijven. De ergste oorzaken zijn onver schilligheid. eigenwijsheid, domme roekeloos heid. Het ellendige is dat zoo vaak anderen tfaar het slachtoffer van worden. R. P. IJMUIDEN De omzet in den Rijksvisch- afslag. Weer f 50.000 minder. Drukte in de kleine kustvisscherij. De omzet in den Rij ksvischafslag gedurende de maand Mei 1935 bedroeg f 295.254 tegen f 345.S22 in Mei 1935, zoodat de omzet al weer f 50.000 lager was. Er kwamen in Mei aan den afslag: Van de trawl- en zeevischzegenvisscherij 95 (100) stoom- en motortrawlers met f153.794 (f 200.134) besomming, 253 (236) motorlog- gers met f90.544 (f 114.000), 553 (253) motor- kustvisschersvaartuigen met f 36.209 (f 15.503), 40 (59) open boot-en met f 140 (f 191) en 7 (8) Deensche motorkotters. Van de beugvisscherij kwamen binnen 5 (3) stoombeugers met f 3050 (f1691). De opbrengst der consignatiezendingen be droeg f8656 (f 9437). Bij de trawlers zien we niet alleen een min der intensieve visscherij alhoewel het ver schil tusschen het aantal binnengekomen trawlers, vergeleken met verleden jaar niet zoo groot is maar ook een achteruitgang van de reisbesommingen n.l. van f 2000 op f 1620. Met laatstgenoemd gemiddelde is willen we hopen het laagterecord voor 1936 bereikt. Zeer bedroevend zijn de resultaten der trawlloggers. Alhoewel er 17 meer losten dan Mei 1935 was de opbrengst een kleine 25.000 gulden minder. Haalden deze schepen verleden jaar een reisbesomming van ruim f 480, dit jaar werd per reis slechts f 365 besomd, een even droevig' resultaat als dat van de trawlers. De achterstand in den omzet, veroorzaakt door de trawlers en de loggers kon ten deele worden opgeheven door de drukte in de kleine kustvisscherij. Het is wel zeer opvallend, dat dit jaar zooveel kustvisschers de Noordzee be- visschen; vanzelfsprekend houdt dit verband met de verdwijnende of zich verplaatsende binnen visscherij. Op het IJselmeer althans is er voor de Urkers en de Nieuwediepers wei nig te verdienen, waarom ze noodgedwongen, langs den zelfkant van den grooten haring- vijver hun geluk gaan beproeven. Reeds in April was een aanzienlijke vooruitgang in de kleine kustvisscherij merkbaar. In die maand toch kwamen aan den afslag 469 kustvisschers met f 24.720 wat reeds een verdubbeling be- teekende van den opbrengst in dezelfde maand van verleden jaar. In Mei j.l. steeg het aantal tot 553 (253) met f36.209 (f 15.503). Laatstge noemde maand gaf dus een driemaal grootere opbrengst van de kleine kustvisscherij dan April 1935. Ook de gemiddelde besomming was iets hooger n.l. f 65 tegen f 61,50 in Mei 1935. Voor de kleine visscherij is deze vooruitgang van veel belang. Men begrijpt wat het zeggen wil, dat in een maand f 20.000 meer boven wa ter wordt gehaald. Voor de „kleine schipper tjes'' beteekent dit een groote verbetering van hun economische positie. Men houde er reke ning mee, dat de opbrengst van de puf in bo venstaande cijfers niet begrepen is. In de eerste vijf maanden kwamen er o.a. binnen: van de trawl- en zeevischzegenvïsscherij 703 (735) stoom- en motortrawlers met f 1.352.712 (f 1.513.845), 1229 (1064) motorloggers met f59.541 (f 576.419), 1816 1133) motorkust- visschers met f 115.322 (f78.036) 39 (64) Deen sche motorkotters met f 25.042 (f 35.411) en van de drijfnetvisscherij 1 (89) stoomlogger met f 269 48.601), 2 (27) motorloggers met f 309 (f 28.041) en 54 (4) Engelsche drifters met f 52.246 (f 2982). De beugvisscherij leverde in dit tijdvak op f45.977 (f33.837), aangebracht door 53 (33) stoombeugers, de opbrengst der consignaties was f69.137 (f66.470). (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van het overeenkomstige tijdvak in 1935). HET HENGELEN GING NIET DOOR. Dinsdagavond zou een hengelaar nog gauw even een paar uurtjes gaan visschen. Hij had als vischterrein uitgezocht het Noordzeekanaal nabij de Velser spoorbrug. Zoo verlangend was onze hengelaar naar zijn geliefkoosde hengelsport, dat hij, om maar geen tijd te ver liezen. toen hij op het smalle paadje kwam dat van den weg naar den kanaaloever leidt, niet afstapte, doch het hellende pad affietste. Deze haast kostte hem zijn heele hengel- partij, want zoo groot was zijn vaart, dat hij zijn rijwiel op den oever niet kon remmen, zoo dat de man pardoes het water in reed. En dus zonder visch en met een nat pak spoedig weer thuis was. EEN STILLE BROODOORLOG. Sedert eenigen tijd woedt in IJmuiden een stille broodoorlog, waarvan feitelijk alleen het publiek iets bemerkt en wel door de dalende broodprijzen. Tot voor korten tijd was de broodprijs voor onze plaats vastgesteld op 17 ets. Toen een Haarlemsche firma het brood ging uitventen voor 15 ets. werd prompt daarop door de plaatselijke bakkers een prijsverlaging inge voerd en leverden ook zij het brood tegen dezen prijs. Inmiddels is er ook van andere zijde con currentie gekomen en wel van een zijde, waar men niet op gerekend had. Eenige werklooze bakkersknechts koopen brood bij Amsterdam- sche bakkers, waar zooals men weet, zwaar ge concurreerd wordt. Zij koopen het brood voor 10 ets. en verkoopen het voor 12 ets. en hopen' hiermede een daggeld te verdienen. En nu schijnen eenige Haarlemsche bakkers in IJmuiden brood voor 13 ets. te verkoopen. Vooral de werkloozen profiteeren dankbaar van dezen bakkers-oorlog. Van saneering gesproken.... APART en NIET DUUR zijn Bakkec'& Behangsels Vakkundig Voor zelfbehangers personeel. gratis afranden. EEDSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL GEN. CRONJéSTRAAT 135. HAARLEM-N. TELEFOON 11657. (Adv. Ingez. Med.) Visscherijnieuws in een notedop. Ter haringvisscherijDe stoomlogger Gorre- dijk IJM. 490 en de motorlogger Martenshoek IJM. 283 vertrekken heden ter haringvisscherij. Weer in de vaart. De Gloria IJM. 37 zou heden weer in de vaart worden gebracht. De Bloemendaal IJM. 71 is na reparatie te Am sterdam weer in de Visschershaven terugge keerd. Naar wij vernemen zullen spoedig weer eenige opgelegde trawlers van de Vem in de vaart worden gebracht. Blijft liggen voor Survey. De Poolzee IJM. 77 blijft liggen voor survey. FEESTAVOND JUNIOREN D. C. IJ. Als slotavond van het afgeloopen junio ren-seizoen, heeft het bestuur van D.C.IJ. op Vrijdagavond a.s. een feestavond georgani seerd in het clubgebouw Prins Hendrik straat. Den jeugdigen dammers staat ongetwij feld een prachtige avond te wachten. Medewerking is toegezegd van een mond orgelclub, een tooneelgezelsehap en een hu morist. In de pauze zullen de verschillende afdee- lingskampioenen gehuldigd worden. Voor iedereen is er een aardige verrassing. Den ouders wordt verzocht dezen avond bij te wonen. ROOD WIT. Rood-Wit, dat het kampioenschap der W.V.C. heeft behaald, speelt Vrijdagavond a.s. om 7 uur een eerewedstrijd tegen Bever wijk I (3e kl. KJN.V.B.) op het V.S.V.-terrein. Voorwaar een zeer zware opgaaf voor Rood- Wit. Wel bestaat het elftal stuk voor stuk uit goede spelers (waarvan verscheidene met klinkende namen) doch ons lijkt het dat zij nog niet genoeg op elkaar ingespeeld zijn. Mocht het samenspel echter beter lukken dan de laatste wedstrijden, dan kon Bever wijk het wel eens hard te verantwoorden krijgen. Al met al zal het echter wel een aar dige en spannende wedstrijd worden, die een gang naar het V.S.V.-terrein zeer zeker waard zal zijn. Rood-Wit zal vermoedelijk met het vol gend elftal uitkomen- P Douma, Noest. P. Wey, G. v. Dijk, H. de Boer, E. Hillekamp, Verswijveren. H. Karrenbelt. G. Michel, N. Michel, C. Hamers. Werkloozen worden er op attent gemaakt, dat aan het terrein geen werkloozenkaar- ten verkrijgbaar zijn doch alleen tot Vrijdag middag bij de bekende voorverkoopadressen. Zomeravond-competitie. S. D. O.—T. D. O. 2—1. Na een wedstrijd waarin slechts spora disch wat goed spel werd vertoond, is het S.D.O. gelukt de eerste punten in de zomer avond-competitie te behalen. Er is vooral in de tweede helft forsch gespeeld; zoo zagen we een T.D.O.-speler wegens een hoofdbles sure het veld verlaten. Ook in deze match huldigde S.D.O. een verdedigend systeem met drie spelers in de voorhoede. Waar echter de buitenspelers niet in vorm waren en het schieten vooral slecht was verzorgd, kon dit niet tot succes leiden. Toen al spoedig in de tweede helft T.D.O. door een fout van den keeper haar achter stand verkleinde 1), begon het er leelijk voor de S.D.O.'ers uit te zien. Doch ook in den T.D.O.-aanval ontbrak een schutter. Einde kwam. zooals gezegd, met 21. Scheidsrechter Bralter leidde rustig. Hier zal de Negus tijdens zijn verblijf te Londen wonen. Hij is dan de gast van Sir Elly Kadoorie, wiens huis naast het Abessynische gezantschap ligt. De loonactie in het Visscherijbedrijf. Een bericht, dat rechtzetting behoeft. Het bericht in ons blad van gisteren over de tusschen de organisaties gehouden besprekin gen geeft de heer J. v. d. Veer. bestuurslid van de IJmuider Federatie aanleiding tot de vol gende opmerkingen. In de op 22 Mei in Terminus, den Haag ge houden vergadering van de gezamenlijke or ganisaties stelden de vertegenwoordigers van den Centralen Bond zich op het standpunt, dat bij eventueel opnieuw opleggen van de reeders van de door hen gestelde voorwaarden, de organisaties dezelfde houding dienden aan te nemen als vóór 15 April. Om dit bij de andere organisaties ingang te doen vinden, was veel overredingskracht noo dig waarna ten slotte namens den Christelij- ken Bond werd verklaard, dat men in geen geval de verantwoordelijkheid voor een con flict in het visscherijbedrijf zou willen aan vaarden en dat, als het een „olievlek" zou worden, men zich alle rechten zou voorbehou den. Daarna heeft de Centrale Bond, om de een heid niet te breken, voorgesteld, dat bij wijze van proef voor dit half jaar het risico dat in het voorstel van den Rijksbe- middelaar zat, voor rekening der organisaties zou worden genomen in dezen geest, dat dooi de organisaties zou worden bijbetaald tot het loon, wat in het voorstel van den Rijksbemid delaar lag opgesloten, bij besommingen welke beneden het gemiddelde van 1935 lagen. Dit zou dan terug moeten komen door inhouding van het loon bij besommingen welke boven de gemiddelde besomming van 1935 lagen. De Christelijke Bond en later ook de O.K. en R.K. bonden stonden afwijzend tegenover dit voorstel. Zij wilden dit met hunne hoofdbestu ren bekijken en zouden in een nieuwe bespre king mededeelen of men er al of niet mee ac- coord ging. In een j.l. Donderdagmorgen gehouden be spreking werd het voorstel van den Centralen Bond inderdaad door de andere organisaties afgewezen. De Centrale Bond heeft daarop een nieuwe poging gedaan om tot een oplossing te komen. Deze bond stelde n.l. voor den Rijksbemidde laar telegrafisch te verzoeken, nogmaals be middelend op te treden. De C. B. zou dan on der leiding van Mr. de Vries voorstellen, de oude loonen en arbeidsvoorwaarden te conti- nueeren en een commissie te benoemen, die zou hebben uit te maken de loonsverhoudingen in het nieuwe systeem. Indien dan in het na jaar mocht blijken dat het nieuwe systeem in derdaad een groote loonsverlaging inhoudt, zou daaruit blijken, dat dit nieuwe systeem zeer terecht door de opvarenden was afge wezen. Ook met het eerder genoemde voorstel was het de bedoeling van den Centralen Bond. dat indien daarmede kon worden aangetoond, dat er een loonsverlaging zat in het voorstel van den Rijksbemiddelaar, dit aan het einde van de proef zou worden afgewezen om op 1 Ja nuari 1937 weer naar het contract van 1935 terug te keer en. Met zijn voorstel meende de Centrale Bond, aan de bezwaren van de opvarenden, dat de lage zomerloonen niet door de hoogere win- terloonen konden worden gecompenseerd, te gemoet te kunnen komen. Van dit laatste voorstel kon echter niets komen, omdat de Rijksbemiddelaar niet meer bemiddelen kon. Hierop werd van de zijde van de O.K. orga nisatie de meening naar voren gebracht, dat nu moest worden voorgesteld, zulks om een conflict te vermijden, invoering van een ver laging van 5% op de vaste gages. Namens den Centralen Bond werd hierbij opgemerkt, dat dit voorstel reeds aan de orde was geweest in de laatste bespreking van den Rijksbemiddelaar en dat dit na beraad door de organisaties pertinent was afgewezen. Boven dien deelden de afgevaardigden van deze or ganisatie mede, dat zij geen volmacht hadden, om buiten hunne leden voorstellen te doen. die een loonsverlaging inhielden. Van O.K. zijde werd toen, ook namens de Christelijke en R.K. organisaties medegedeeld, dat dan een dergelijk voorstel namens deze drie organisa ties gedaan zou worden. Dit is ook geschied, n.l. op Vrijdag 29 Mei, eerst aan den Rijksbemiddelaar, later aan de Reedersvereeniging, beide malen dus niet na mens den C.B. Eerst nadat dit was geschied is door den C.B. aan den Rijksbemiddelaar medegedeeld, hoe men van de zijde van den C.B. de oplos sing zag. Aan de Reedersvereeniging is deze oplossing niet kenbaar gemaakt, omdat de andere or ganisaties er niet voor waren. Het voorstel van de drie confessioneele or ganisaties had tot gevolg, dat j.l. Zaterdag 30 Mei door de Reedersvereeniging telefonisch werd medegedeeld, dat Dinsdagmiddag 2 uur nog een bespreking met de organisaties gehou den zou worden, mits de vier organisaties ge zamenlijk met een concreet voorstel kwamen. Voor den C. B. was dit aanleiding, de orga nisaties Dinsdagmorgen 10 uur in den Haag bijeen te roepen. Hier deed de C. B. nogmaals een poging, zijn standpunt ingang te doen vinden. Echter zonder succes. Daarna kwam vast te staan, dat de andere organisaties het. voorstel: 5% verlaging dei- vaste gages hadden gedaan middels den gees telijken adviseur van den O. K. Bond. De Cen trale Bond heeft toen voor de zooveelste maal met nadruk verklaard, dat zijnerzijds een der gelijk voorstel niet gesteund zou worden. Ondanks dat geen gezamenlijk voorstel werd gedaan, vond 's middags de bespreking met de Reedersvereeniging plaats. Alle organisa ties waren daarbij vertegenwoordigd. In deze vergadering is door den C.B. ook aan de Ree dersvereeniging medegedeeld, hoe hij de op lossing zag. Daarna liet de C.B. het woord aan de anderen, waarna ten slotte door de OK. organisatie het voorstel 5% verlaging op de vaste gages, werd gedaan. Hierop werd nadat het bestuur der Reedersvereeniging hierover had beraadslaagd, medegedeeld le. cjat dit enn ander voorstel was dan dat hetwelk j.l. Vrijcag namens de Christelijke organisaties werd ge daan, voorts, dat de Reedersvereeniging de 5% verlaging op de vaste gages kon acceptee ren als het voorstel werd geamendeerd: „met aftrek van radio, V.D. patent., echolood ^voor zoover aanwezig) en het halve losloon." Hierop werd namens den C.B. verklaard, dat dit voorstel ter beslissing aan de leden zou worden voorgelegd, waarvoor de noodige tijd werd verzocht. De Reedersvereeniging gaf te kennen, dat het antwoord deze week ontvangen zal moeten worden. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor IJmuiden en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de "maand Mei 1936 ingelegd f 67.961,63, terugbetaald f 73.796,07. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 27806. GEGARANDEERDE VERDELGING. Evenzoo voor wand- of ander ongedierte. Ratten, Muizen enz. Vraagt prijs en betalingsvoor waarden zoolang garantie duurt. HUIZE „ANNIE", Oldenbarnevelclweg 5, Bakkum (Castricum). (Adv. Ingez. Med.) OLYMPISCHE DAG. De atletiekwedstrijden. Osendarp-Haenni-Van Bcveren- Berger, het belangrijkste evene ment Ieder jaar opnieuw is het athletiekgedeelte bij den Olympischen Dag van zulk een goede kwaliteit geweest, dat men na afloop steeds waardeerend sprak over de „moeder aller sporten". Men zag er Berger zijn beste wed strijden loopen, men aanschouwde er record verbeteringen op de 4 maal 100 M. estafette, men bewonderde er ook Kaan bij zijn horden- loopen en tenslotte zag men er het eene jaar op 800 M. het spannende duel Bouman-Dop en het andere jaar de verrassende overwin ning van De Ruyter bij zijn eersten grooten wedstrijd. Doch hoe fraai ook alle voorgaande jaren zijn geweest, op a.s. Zondag, nu deze wedstrij den wederom worden gehouden, schijnt al het reeds geleverde in de schaduw te zullen wor den gesteld, daar de commissie er in geslaagd is, den Zwitser Haenni aan den start te krij gen, den man, die het vorig jaar met 10.4 sec. voor 100 M. en 21.2 sec. voor 200 M. als Euro peaan het best genoteerd stond. Evenals Osendarp is Haenni een van de sprinters, die tijdens de Europeesche kam pioenschappen te Turijn voor het eerst naam maakte. Toen werden zij evenwel nog over vleugeld door Berger, Borchmeyer en Sir, doch het vorig jaar ontpopten zij zich als eerste krachten. Op twee fronten streden zij, want terwijl de Zwitser zijn goede tijden noteerde ook zelfs van Borchmeyer won, verwierf Osen darp zich het Engelsche kampioenschap; hij werd in Zweden eerste op 200 M. in 21,3 sec. en overwon in Duitschland eveneens Borchmeyer. Tot een ontmoeting kwam het evenwel tus schen beiden niet en zoo bleef de vraag be staan, wie nu eigenlijk de beste Europeesche sprinter was. De strijd van Zondag staat derhalve in het middelpunt der belangstelling en nog span nender wordt hij eigenlijk, nu in dit vroege seizoen Van Beveren zich eveneens als een eerste crack heeft ontpopt en ook Berger met 10.6 sec. heeft laten zien, onder de besten dei- besten nog steeds mede te tellen. Want terwijl de vraag gesteld wordt, wie zal overwinnen, Osendarp of Haenni, is het ook weer niet on mogelijk, dat óf Van Beveren óf Berger nog voor een verrassing zorg dragen. De Zwitser zal het ongetwijfeld zwaar te verantwoorden hebben, vooral op 200 M., waar men aan Osen darp de beste kansen moet toedenken en Ber ger wellicht nog beter is dan op 100 M. De beide sprintraces zijn een gang naar het Sta dion dan ook volkomen waard. Op de 800 M. zien wij twee Haarlemmers, n.l. Tackema en V. Mans, die zich hebben te meten met Bouman en De Ruyter. Van Tacke ma weten wij nog niet veel, want dit wordt zijn eerste wedstrijd, doch Vie Mans sloeg reeds De Ruyter. Wij zien in Bouman hier den winnaar, terwijl de Haarlemmers alle kansen hebben op de tweede plaats. Op 400 M. zijn alle tegenstanders gelijk waardig. Van der Booren is aan zijn titel ver plicht, hier de overwinning te behalen, doch of hij dit na zijn blessure tegen Baumgarten zal klaar spelen, betwijfelen wij. Zijn consigne luidt: zoo snel mogelijk van start gaan. Doet hij dit, dan kan hij mogelijk de jeugd uit zijn evenwicht brengen. Wim Kaan krijgt weer eens gelegenheid, aan het hordenloopen deel te nemen. Zijn tegen standers zijn hier Brasser, Mesman Schults en Jansz. Natuurlijk moet hij winnen, doch ge hoord de laatste trainingsberichten, waarbij Brasser door een andere startmethode betere resultaten zou hebben bereikt, is het voor den Haarlemmer goed, van den start af alles te geven, teneinde zich voor een minder aange name verrassing te vrijwaren. „Haarlem" is uitgenoodigd voor het num mer 4 maal 100 M., doch plaatskansen heeft zij toch niet. In hoofdzaak interesseert hier 1 het eerste starten van de Nationale Ploeg. Zij heeft een wedstrijd als deze met het oog op de Olympische Spelen hard noodig. Tenslotte is er nog een 4 maal 100 M. voor damesploegen, waarbij de kans groot is, dat Gita, na haar optreden te Alphen, eveneens van de partij is.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1