3 Over Roosevelt's New Deal. H" Vredesdag te Arras. De president is een man me fantasie. Vier jaar geleden waren er bijna zeventien millioen werkloozen, thans nog „slechts" tien millioen. et klinkt gek; het is een contradictio- interminis. maar ik moet er een eer lijk verslag over uitbrengen en de waarheid mag tenslotte niet verzwe gen worden: het is mijn verblijf in Boston, Republikeinsch centrum bij uitnemendheid, dat mij het juiste begrip van de New Deal heeft bijgebracht en mij meer dan ooit tot een hewonde^ar van Roosevelt's politiek heeft ge maakt. Dat is daarom zoo merkwaardig, om dat dit nu wel de laatste plaats op den aard bol was, waar ik zulks had verwacht. Zélf stond ik er wel voor open. Ik heb. eerlijk ge zegd, altijd wel iets gezien in Roosevelt's frissche ideeën. Maar zijn politieke maatrege len waren mij toch te wisselvallig geweest. Zelfs voor een krantenman was de „draad", die er toch doorheen moest loopen, niet te volgen. En nu moest het mij overkomen dat ik aan de universiteit van Harvard in een „pri- vatissimum" onder vier oogen het fraaiste college over Roosevelt's staatkundig beleid te hooren kreeg, dat ik me ooit had kunnen voorstellen. Maar laat ik bij het begin beginnen. Om de stemming over de naderende presidents verkiezingen te peilen vroeg ik mijn taxi chauffeur terwijl wij de lange Cambridge- avenue opreden, hoe hij er over dacht. Nu. er was volgens hem geen twijfel aan, of Roosevelt zou worden herkozen. En hij zou zeker op Roo sevelt stemmen en al zijn collega's ook. Of het dan zoo goed was wat Roosevelt voor het volk gedaan heeft? En of! Daar hebt U als vreemdeling geen idee van. U weet ook niet hoe ontzettend de toestand hier vier jaar ge leden was. Wanneer dat nog een paar maan den langer had geduurd, dan had er eensklaps een bolsjewistische revolutie kunnen uitbre ken. Zoo, dus je voelt niets voor het commu nisme? Dat wil ik niet zeggen, maar voor Ame rika deugt het niet, I guess. Maar om op Roosevelt terug te komen, hij heeft het zaken leven weer op gang gebracht. Schitterend is het nog wel niet, dat weet iedereen, maar het is toch een heel stuk beter dan het geweest is. En hij is bezig langzamerhand weer eenige millioènen aan werk te helpen. Er zijn nog wel een dikke tien millioen werkloozen, maar er zijn er bijna zeventien millioen geweest! Nu mopperen ze in Wall Street wel dat dat zooveel geld kost en dat we schulden maken, maar zegt u nu maar eens wat ze dan wèl hadden moeten doen. Mijn chaufeur was in ieder geval goed in gelicht. Zijn feiten klopten. Wanneer in nor male tijden een kwart van de totale bevolking in loondienst arbeidt, een fractie die men wel als juist kan aannemen, dan is in Amerika de helft van dit kwart werkloos geweest. En nu nog een derde. (Terwijl bij ons de werkloosheid nog niet heeft afgenomen, hoeft men toch het aantal werkloozen niet op meer dan een vijfde a een kwart te stellen). Verder klopte, hetgeen mijn chauffeur zeide, met hetgeen ik van alle loon-arbeiders en kleine employé's te hooren had gekregen. Zij waren allen pro-Roósevelt. Anti-Roosevelt sfeer. De taxi-rit sterkte mij in mijn voornemen de Heeren van Harvard naar hun opinie's over deze zelfde onderwerpen te vragen. Ik was er op voorbereid dat begrijpt ge uit den aan hef van mijn artikel hunnerzijds minder vriendelijke commentaren te hooren. Zaken lieden in New York en alle „nétte menschen" die ik ontmoet had, onverschillig waar, waren gedecideerd anti-Roosevelt. Alleen mijn be- roepsgenooten niet. Zij waren wel vol critiek. De „Times" had juist een vinnig, veel bespro ken en alom onderschreven artikel gepubli ceerd tegen de belastingplannen van minister Morgenthau, maar dat was détail-critiek. Het ging niet tegen de Roosevelt-administratie zélf, evenmin als ons verzet, in Nederland, tegen de reisbelasting, iets met onze sym pathie voor het Kabinet Colijn te maken heeft. Maar hoe dan ook ik had wel ge merkt dat mijn beroepsgenooten pro-Roose- velt waren. En ik reken de leden van ons gilde toch zeker onder de „nette menschen" De gebouwen doorloopende, die zoo mach tig aan het Engelsche Cambridge herinne ren, kwam ik bij Professor Holcombe's ka mer. Deze hoogleeraar in het staats- en ad ministratief recht, in de staatsleer en poli tieke geschiedenis der laatste tijden, ontving mij met een onderscheiding waarvoor ik mij werkelijk geneerde. Maar zoo is het: het Ne derlanderschap bezit in Amerika een good will die men zich bij ons ter nauwernood be wust is. De wieg van Amerika heeft in Hol land gestaan. En de opvoeding van Amerika is evenzeer Hollandsch geweest als Engelsch. Professor Holcombe kende Nederland trou wens, Alle mogelijke gemeenschappelijke in teressen maakten het gesprek des te harte lijker. En ik zag al gauw 'kans het onder werp Roosevelt op het tapijt te brengen. Al weer een Hollandsche naam! Een naam. die door eenigszins beschaafde Amerikanen dan ook op zijn Hollandsch wordt uitgespro ken. „Kijk eens", zei Professor Holcombe, „ik ben geen politicus. En ik zou dan ook nooit mijn beroep naar behoorei^ kunnen uitoefe nen, wanneer ik tot een partij behoorde. U weet wel, dat wij hier op „politiciana" neer zien. Menschen, die in dit land in de politiek gaan. doen dat bijna uitsluitend om het baantje. U hebt waarschijnlijk ook wel ge hoord, dat hier onder de politieke peuken- meesters de omkoopbaarheid nog heel groot is. De menschen uit mijn omgeving, in mijn eigen kring hier in Cambridge en Boston, doen geen van allen aan politiek. Zij hebben dat nooit gedaan. Maar wij hebben allen steeds steevast Republikeinsch gestemd. Ik ook. Dit is het land der oude puriteinen. But Roosevelt is a great fel low Vier jaar geleden hebben we dat al begrepen en we hebben hem van harte gesteund. En nu zal ik dat weer doen, al weet ik wel dat veel van mijn vrienden weer tot hun Repu- blikeinsche sympathieën zullen terugkeeren, dit jaar. Maar dat heeft niets te beteekenen. Want onze kringen hebben, wanneer 't op stemmen aankomt, lang niet genoeg invloed. De sociale gedachte. „Wat nu de New Deal eigenlijk is? Dat zal ik u precies vertellen. Het be staat uit drie programma's tegelijk en de maatregelen, wetten en werk programma's van drieërlei verschil lende origine verwarren u en ons. Maar houd dit goed uit elkaar: Ro o - s e ve 11 is begonnen met in onze wetgeving de sociale gedach te te brengen. Die ontbrak geheel- Wat wij nu zien is nog maar het allereer ste begin. Wij kennen geen ziekte, geen on gevallen-, geen werkloosheidsverzekering, zoo als jullie dat in Europa hebt. Het staatsleven hier heeft zich éénzijdig en slecht ont wikkeld. Bij jullie is er naast een zuiver po- litieken. ook nog een sociale inhoud van het staatsleven: de zorg voor jullie menschen. Bij ons niet. Wij hebben sinds de jongste ont wikkeling van het industrieele tijdvak, dus al van vóór den oorlog af, nooit voor men schen hoeven te zorgen. Het ging ons zoo goed, dat iedereen voor zich zelf kon zorgen. De arbeider kon zijn levenseischen opvoeren, niet alleen in materieelen zin, maar ook te genover den werkgever. Hij kon zelf eischen dat er maatregelen voor zijn gezondheid en veiligheid werden genomen. En hij zorgde zélf voor zijn levens verzekering. Pensioenfondsen hadden alleen heel groote ondernemingen, bijv. de Spoor wegen. Daarom ziet u daar ook oudere arbei ders. In andere bedrijven heeft men hen aan den dijk gezet. Dat gaat op den duur niet. Nu het verschijnsel der werkloosheid wel niet gauw meer uit onze maatschappij zal verdwijnen, spreekt het vanzelf dat ook hier het systeem van ieder voor zich en God voor ons aden niet langer houdbaar is. „Wij halen dus een stuk weg in, dat Euro pa op ons vooruit was. Wij hebben nu een „dole", een „steun", maar de solide veranke ring in een goed functionneerend systeem van werkloosheidsverzekering ontbreekt. Wij zullen op den duur ouderdomspensioen krij gen en nog meer Maar wat u nu ziet aan sociale maatregelen is louter uitgaven- politiek en dit sluit dus aan bij de werk- verschaffingsplannen. de geweldige bruggen bij San Francisco, de kanaliseeringen en be dijkingen in het Zuiden, het bouwen van waterkrachtstations, etc. etc. Dat is het tweede deel van de New Deal. In financieele kringen wijst men er op dat wij echter een sluitende begrooting behooren te hebben. Dat is volkomen waar op den duur. Op 'dit oogenblik moeten wij ons staatscrediet, en dat hebben we, gebruiken om den oorlog te gen de depressie uit te vechten. Daar helpt geen lieve-moederen aan. Wanneer de geld- wereld aan 't laadje zou zitten, zouden deze heeren dat ook moeten doen. Ze zouden misschien geen publieke werken uitvoeren en des te meer steun moeten uitkeeren. Per saldo zouden ze natuurlijk iets minder uit geven (maar toch meer, véél meer, dan hun inkomen) en ze zouden op het punt blijven staan waar ze waren, terwijl wij bezig zijn ons er uit te werken. Wij hebben dus wat meer geld noodig maar korter! De landbouwpolitiek. „Het derde punt is de landbouwpolitiek, de teeltbeperking en de landbouwsteun". Wij hebben hetzelfde" antwoordde ik, zuivelsteun, varkenscentrale, landbouwcrisis- steun". .Ja, dat weet ik wel. Maar weet u wel dat het Hooggerechtshof hiertegen nu juist zijn scherpste aanvallen richt? Nu slaat Roosevelt, die tenslotte óók een handig politicus is, daar tenslotte weer munt uit. Het volk is vóór zijn politiek. En het volk neemt het Hooggerechtshof zijn dwarsdrijve rijen zeer kwalijk. U zult dan ook zien dat daarin, indien zich tenminste geen onver wachte gebeurtenissen voordoen, na de ver kiezingen mutaties zullen plaats hebben. „Amerika is steeds in dien zin democratisch geweest, dat hier de groote middenklasse ge regeerd heeft. Wanneer ik nu spreek over den middenstand, dan moet u daar den geschool den arbeider (die immers een auto bezit) bij De vredesgedachte leeft sterk in Frankrijk. Terwijl op Zondag 24 Mei te Parijs 600.000 aanhangers van het Eenheidsfront betoog den voor „Vrede, Vrijheid en Brood" bij de „Mur des Fédérés", (de plek waar de laatste verdedigers van de Commune in 1871 zijn ge vallen) werd te Arras in Noord-Frankrij k door pacifistische vrouwen een „Vredesdag" geor ganiseerd. dien ik het voorrecht had bij te wo nen als afgevaardigde van den „Int. Vrouwen bond voor Vrede en Vrijheid" en van het Cen traal Comité van den Vrouwenvredesgang 1936. De Vredesdag was georganiseerd door 't Comité Francais du „Mandat des Peuples a leurs gouvernements", dat is het Wereldpetitionne ment van den Int. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, waarvoor ook in Holland reeds veel propaganda gemaakt is. De Presidente van dit Comité is Mme. Eidenschenk—-Patin, de secre taresse Mme. Camille Drevet, beiden goede be kenden in de vredesbeweging ook in Neder land. Bij aankomst te Arras trof het mij, dat geen enkel affiche te zien was en dat noch spoorweg noch hotelpersoneel iets van de be tooging schenen te weten. Er bleek dan ook geen sprake te zijn van een massale betoo ging. Een betrekkelijk kleine groep leidsters en leiders was uit alle streken van Frankrijk te zamen gekomen, om bij de graven van de dui zenden gevallen strijders ro'ndom Arras te ge tuigen van hun onverzettelijken wil tot Vrede en om bovendien nogmaals de aandacht te vestigen op het petitionnement. Behalve uit Holland waren er afgevaardigden van de I. V. v. V. V. uit Yougo-Slavië. Om pl.m. 10 uur stapten wij met 100 perso nen op het stationsplein te Arras in autocars, waarin ook bergen bloemen werden meege voerd. Achtereenvolgens werd halt gehouden bij het Duitsche kerkhof, waar in eindelooze rijen de zwarthouten kruisjes naast elkaar staan, de beide Engelsche kerkhoven, waar de kruisjes wit zijn en ten slotte het reusachtige Fransche kerkhof „Lorette", waar voor dui zenden „onbekende soldaten" geweldige mo numenten zijn opgericht. Op ieder kerkhof werden bloemen neergelegd onder eerbiedige stilte, daarna nam één der aanwezigen het woord om de dooden te herdenken en het na- melooze leed, dat op deze plek geleden is. ..Laat onze dooden niet voor niets gestorven zijn, laat ons werken voor den vrede", was de grondtoon van al het gesprokene. Plechtige declamatie volgde op de toespraken. Het hoogte punt van dezen ontróerenden tocht was het kerkhof „Lorette". Hier sprak Marcelle Capy, de bekende schrijfster van „Des hommes passerent" (En menschen trokken voorbij). Met haar machtige diepe altstem richtte zij zich vooral tot de vrouwen en wekte haar op haar leven te wijden aan de grootsche taak: het bereiden van den wereldvrede. c Terugrijdend naar Arras zagen we in de verte de boomen, die Duitsche vrouwen na den wereldoorlog geplant hebben te Arras om weer op te bouwen wat door Duitsche soldaten was vernield. Het déjeuner werd gebruikt in een Eenvou dige dorpsherberg. Uit gesprekken met deel neemsters en deelnemers bleek me, dat hier „integrale" pacifisten bij elkaar waren zonder politieke of communistische tendenzen. rekenen. Zelfs al is hij nti werkloos, hij heeft toch nog de begrippen en idealen uit den tijd dat hij werkelijk 'n middenstander was.Verder behoort tot deze groep: de boer, de employé en ieder die een intellectueel beroep uitoefent. Van die employé's en intellectueelen moet u een klein percentage aftrekken dat tegen 'i tegenwoording régime is. Dat zijn nl. die, die de adviseurs zijn van de kapitalisten, de directeuren van de groote ondernemin gen en de bankiers. „Want daarvan zijn er maar heel enke len, die er dankbaar voor zijn, en zich er rekenschap van geven, dat Roosevelt hen gered heeft. Heusch gered. Zij hadden de heele affaire bedorven, totaal verknoeid. Toen ik u zeide dat Amerika steeds door den middenstand geregeerd was geworden, drukte ik mij niet heelemaal nauwkeurig uit. Sinds den wereldoorlog hebben de groote zaken getracht het bewind naar zich toe te trekken. Welken vooruit- zienden blik onze zakcnkoningen gehad heb ben, weet u' De depressie was er het ge volg van". „Dus Roosevelt treedt hier in de voet stappen van den grooten Theodoor Roose velt", waagde ik het op te merken. „Die heeft indertijd toch ook een nieuwe partij gesticht om de Trusts te bevechten?" „Precies! En ook nu wordt de President ge steund door talloozen en talloozen die van huis uit Republikeinsch zijn. Die menschen zouden zich vroeger „Progressieven" hebben genoemd. Nu geven zij niet meer om namen, maar zij zullen de Democraten steunen, om dat het Democratisch bewind het bewijs ge geven heeft den toestand aan te kunnen. Roosevelt is een man met fantasie. Daardoor ziet hij de perspectieven en het groote samenhangende geheel van de poli tieke, sociale en economische problemen". Liberalisme heeft afgedaan. „Is Roosevelt eigenlijk een socialist? Dat zegt men wel eens bij ons in Europa „Neen, beslist niet. maar hij ziet in dat het ongebreidelde liberalisme voorgoed heeft af gedaan. Trouwens in Europa heeft het dat al sinds dertig, veertig jaar. Vergeet vooral niet. u die zoo graag naar Amerika opziet, dat wij eigenlijk een geweldigen achterstand hadden in te halen. „Neen, een socialist is Roosevelt zeker niet. Hij tracht het kapitalistisch stelsel juist te redden, het een veilige haven binnen te loodsen. Maar 't zal zich in ruil voor deze eenige kans op redding heel wat noodza kelijke controle moeten getroosten. Of het kapitalistisch stelsel eeuwig in 't leven zal blijven? Waarschijnlijk niet. Maar wij zijn al tevreden wanneer wij één menschengeslacht veilig door de tijden kunnen laveeren. „Hier in Amerika, waar de groote massa van de arbeiders zeker niet socialistisch is (zij stemmen dan eens republikeinsch, dan eens democratisch), zult u voorloopïg geen socialisme zien. Maar wel een socialiseerenden invloed. Wel een sterke overheidscontrole op het bedrijfsleven. In zekeren zin verhuist, om met de woorden van Roosevelt te spre ken, het oppertoezicht over den handel en nijverheid van New-York naar Washington. Daar is niets aan te doen. De Republikeinsche partij zal dat proces niet kunnen stoppen. Dat zou belachelijk zijn. Bovendien, wat zouden zij dan wel willen? En wien hebben zij, dien zij tegenover Roosevelt kunnen stellen? Niemand". De studenten wachtten voor de deur van de collegezaal. Had ik den professor te lang opge houden? Voor mij was de tijd bliksemsnel voorbij gegaan. Maar het was toch een lang en wèl gefundeerd betoog geweest. Hij had gelijk. En de taxichauffeur? Ik had hem haast vergeten. Had hij niet eigenlijk, op z'n bur- germansch, precies hetzelfde gezegd? Mr. M. KANN. De Nederlandsche Vrouwen Vredesgang, waarvan ik vertelde en photo's liet zien, trok de belangstelling zeer. Op ons voorbeeld zou 's middags te Arras een stille rondgang plaats hebben, gevolgd door een meeting. Deze op tocht was echter een teleurstelling voor wie de Hollandsche betooging had meegemaakt. Een handjevol manifestanten, zonder orde op gesteld, een muziekcorps voorop, dat voor de gelegenheid echter niet speelde, trok door de straten van Arras, een doek meedragend met de woorden: „wij willen afschaffing van den oorlog". Eenige pensionaten, meisjes-leerlingen van de „Ecole normale", voegden zich bij ons en zoo togen wij naar de meeting, die druk be zocht was. In de zaal zette de muziek dadelijk een vroolijke marsch in. De stilte was blijk baar uit het Noorden geïmporteerd en werd niet zeer op prijs gesteld. De vergadering werd gepresideerd door dent burgemeester van Ar ras, die het woord gaf aan Mme. Eiden schenkPatin. Deze zette nog eens de belang rijkheid van het petitionnement uiteen. 2l/2 millioen handteekeningen waren reeds in Frankrijk verzameld, maar de actie is nog in vollen gang. Tallooze organisaties werken er aan mede. Uit buiten- en binnenland waren stapels brieven gekomen om adhaesie te be tuigen met het „mandaat" en een „message" te zenden voor den Vredesdag te Arras. Per soonlijk bracht ik de vergadering een groet uit naam van de vele duizenden Hollandsche vrouwen, die op 18 Mei door de straten van Amsterdam getrokken waren en wenschte onzen Franschen geestverwanten succes met hun werk voor ons gemeenschappelijk doel. Een daverend applaus bewees, hoezeer deze groet uit het Noorden op prijs gesteld werd. Tot mijn spijt kon ik de vergadering niet tot het einde toe bijwonen, door de slechte trein verbinding. De Vredesdag te Arras was inspireerend en bemoedigend. De overtuiging dat de vredes gedachte in Frankrijk sterk leeft, geeft ons moed om verder te gaan op onzen moeilijken weg. Laat ik eindigen met eenige zinnen uit de „message" van den bekenden Franschen schrijver Jean Giono naar Arras: „In de Opdracht der volken aan hun re geeringen" staat de mooiste zin van de we reld: „Wij zijn vast besloten een einde te ma ken aan den oorlog'" Deze zin moet ernstig uitgesproken worden door vrouwen. Dan zul len wij het allen hooren. Dan pas zullen wij de zekerheid hebben, dat de oorlog overwonnen is. Want deze wond kan alleen genezen worden door reine handen.. Want wij, de mannen, kunnen tegen den oorlog alleen woede en wanhoop voelen. Maar de vrouwen zijn machtig." M. A. THIEL. Het schaap, dat last van slapeloosheid heeft, draait de rollen om en telt de leden van een reisgezelschap, die door een hek gaan. (Judge). De strijd om Hef blauwe lint. Engelsche teleurstelling. Onze Londensche corr. meldt: De teleurstelling in Engeland over het ver loop van de eerste vaart van de Queen Mary naar New-York is onmiskenbaar. Toen het schip uit Southampton vertrok was de ver wachting algemeen dat het het Blauwe Lint zou veroveren. Men troost zich met 't feit dat de elf uur mist ter hoogte van Newfoundland den voortgang van den nieuwen zee-kolos zoo danig moest vertragen, dat voor dezen eer sten keer de vaart die van de Normandie niet kon overtreffen. De Daily Express aanvaardt, dit als een verontschuldiging, maar merkt bondig op dat het Britsche publiek voor het schip en voor de verovering van het Blauwe Lint heeft betaald en dat het op den terug tocht niet mag worden teleurgesteld. De meeste bladen verbergen hun teleurstelling door nadruk te leggen op den record-loop van een dag, door aan te halen wat de president van de Cunard-White Star heeft verklaard, dat de Queen Mary was ontworpen met de ge dachte het kleinste en traagste schip te bou wen als helft voor een wekelijkschen dienst en niet met de gedachte het grootste en snel ste schip te krijgen, door vast te stellen dat de Queen Mary ongetwijfeld het snelste schip van de wereld is en dat ze het Blauwe Lint machtig kan worden zoodra ze het hebben wil, Maar de anticlimax is voelbaar na de weer- galooze reclame. Voorzoover men nuchter is kunnen blijven heeft men moeten erkennen dat de Normandie, een schip van nog wat meer waterverplaatsing en met enkele dui zenden minder paardekrachten, op haar eerste reis toch wel een zeer opmerkelijke pi-estatie heeft geleverd. De Morning Post. die het hardst zijn best heeft gedaan zijn lezers over hun teleurstelling heen te brengen, heeft geschreven dat men er gerust op kan rekenen dat de Queen Mary ingestoomd straks een record zal vestigen over den Atlantischen Oceaan dat even lang zal duren als de supe rioriteit van Cambridge over Oxford op de Theems. De opmerking is onvoorzichtig want Frankrijk, Duitschland en Italië hebben be wezen dat zij in technisch vermogen, in scheepsbouw en in de vrijheid waarmede zij er geld voor aan de openbare kas onttrekken niet voor Engeland onderdoen. Bovendien zou men, rekening houdende met alle omstandig heden van de eerste reis van de Queen Mary, tot het besluit kunnen komen dat de Nor mandie beter voor snelheid is gebouwd dan het Britsche schip. Als de Queen Mary het Blauwe Lint verovert lijkt het waarschijnlijk dat de Normandie zal beproeven het te her overen. Haar taak lijkt niet hopeloos. Een correspondent van de Daily Telegraph in Havre heeft daar vernomen van vertegen woordigers van de Compagnie Generale Transatlantique dat de machines van hun schip nog niet full speed hebben geloopen. DONDERDAG T JUNI 1936 Engelsche en Nederlandsche luchtverdediging. Het betoog van een Lagerhuislid. Italiaansch machtsvertoon op 15 Juni? Mussolini zou concentratie van troepen langs de grenzen voorbereiden. PARIJS, 3 Juni. (ReuterA. N. P.). Volgens de „Oeuvre" zijn de Fransche en Engelsche ministeries van buitenlandsche za ken er van op de hoogte gesteld, dat de Itali- aansche regeering met zorg een politiek machtsvertoon voor den 15den Juni zou voor bereiden. De Duce zou openlijk voorbereidende mobilisatie-maatregelen treffen langs de gren zen van Oostenrijk, Zuid-Slavië en Frankrijk. De reservisten hebben hun mobilisatiebiljet ontvangen, waarop de plaats staat aangegeven, waar zij zich op order hebben te vervoegen, doch in de betreffende streken heeft men nog geen troepenbewegingen waargenomen. Vol gens andere berichten zou de Italiaansche re geering order hebben gegeven, dat openbare gebouwen en scholen voor 15 Juni ontruimd moesten zijn. Men is overigens van meening. dat het hier in hoofdzaak „bluf" betreft voor het geval, dat de sancties niet op 15 Juni zou den worden opgeheven. Prinses Juliana op Schiphol. Ter begroeting van den graaf en gravin van Athlone. AMSTERDAM, 3 Juni. H. K. H. Prinses Juliana heeft hedenmiddag een onverwacht bezoek gebracht aan het Am- sterdamsche vliegveld Schiphol, om daar de Earl of Athlone en zijn gemalin prinses Alice, die morgen tegenwoordig zullen zijn bij de onthulling van het gedenkteeken voor wijlen H. M. Koningin Emma in de residentie, te be groeten. Tegen half een, toen de F 22 van de Zweed- sche Aero Transport Maatschappij boven Schiphol verscheen, begaf Prinses Juliana zich, vergezeld door haar gevolg en de heeren jhr. Van den Berch van Heemstede, voorzitter van de Koninklijke Vereeniging voor de Lucht vaart, Thomson en Dellaert, naar het platform van het vliegveld. Hier wachtte zij de aan komst van het vliegtuig af. Op hartelijke wijze begroette de prinses haar gasten en na afscheid genomen te hebben van den havenmeester en den stations-chef van Schiphol, vertrokken Prinses Juliana, de graaf en de gravin van Athlone met gevolg in twee auto's naar Het Loo. De fraude bij de Rijkspost spaarbank. Twee ambtenaren en twee medeplichtigen veroordeeld. AMSTERDAM, 3 Juni. De arrondisse mentsrechtbank deed vandaag uitspraak in de strafzaak tegen de vier verdachten, die terecht hebben gestaan wegens malversaties bij de Rijkspostspaarbank hier ter stede. Twee ambtenaren hoorden zich resp. veroor- deelen tot twee jaar en twee en een half jaar gevangenisstraf, in beide gevallen met aftrek van vier maanden voorarrest. Twee mede plichtigen, een werklooze broer van een der ambtenaren en een monteur zijn veroordeeld tot een jaar aftrek van voorarrest en tot tien maanden, verminderd met de vier maanden en twee weken preventieve hechtenis. In beide laatste gevallen werd zes maanden van de straf voorwaardelijk opgelegd met een proef tijd van drie jaar. Door vervalsching van spaarbankboekjes, twee maal gepleegd, heeft het viertal de Rijks postspaarbank voor 2000 en 3100 bena deeld. Onze Londensche corr. meldt: Het Lagerhuislid R. W. Porritt, die dezer dagen een ontkennend antwoord van Bald win ontving op zijn vraag of de regeering plannen voor luchtverdediging in samenwer king met de Nederlandsche weermacht-auto riteiten overwoog, heeft in de Times, in een ingezonden stuk. verteld waarom hij de kwes tie heeft aangeroerd. Zijn redeneering en hij volgt den gedachtegang van Churchill is dat wat hij noemt de verdedigings-kwa- drant van West Europa naar het Noorden is verschoven als gevolg van de sterke Fransche en Belgische grensfortificaties aan Duitscllen kant. Hij voorziet dat Nederland in d<"A maal stroom van toekomstig conflict zal worden getrokken en zijn neutraliteit, die voor Engel sche verdediging tot heden gunstig is geweest, zal verliezen. Daarom acht hij uitwisseling van militaire inlichtingen en gemeenschappelijke voorzorgsmaatregelen tusschen Groot Brit- tannië en Nederland gewenscht. VOOR DEN- -KANTONRECHTER Magnetiseur veroordeeld. Een 47-jarig inwoner van Santpoort stond voor den kantonrechter terecht wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst, in overtreding van art, 436 van het Wetboek van Strafrecht. Hem waren vier gevallen ten laste gelegd: hij had in Heemstede, Haarlem, en IJmuiden in de maanden Januari, Februari, Maart en April vier dames behandeld. Voor deze behan delingen, die bestonden in het bestrijken van de pijnlijke plekken en het daarna maken van wegwerpende bewegingen had hij be taling ontvangen. De vier patiënten verklaarden min of meer positief baat bij de behandelingen te hebben gehad. De ambtenaar van het O. M., rar. Donker, achtte de feiten in de dagvaarding ten laste gelegd en door verdachte bekend, bewezen. Verdachte is binnen twee jaren tijds reeds eerder veroordeeld. Spr. meende dat men sommige magnetiseurs niet op één lijn moet stellen met kwakzalvers, doch verdachte is ondanks zijn vonnis doorgegaan. Door het op leggen van lage straffen is het niet onmoge lijk dat voor de patiënten het gevaar ont staat dat zij onder verkeerden invloed komen. Een geringe geldboete zou hun handelingen sanctioneeren. Spr. eischte tegen verdachte vier boetes van f 100 of vier maal tien dagen hechtenis. De verdediger, mr, B. W. Stomps, gaf toe dat verdachte formeel moet worden veroor deeld. Sprekende over de maat van de straf zei de verdediger, dat er veel personen zijn die meer baat vinden bij behandeling door een magnetiseur dan door een specialist. De ge tuigen hebben allen min of meer baat gehad en verdachte moet niet worden gerangschikt onder dat soort menschen dat bij onze Oost grens het kwakzalversbedrijf uitoefenen. De verdediger beschreef de moeilijkheden waarmede verd. te kampen had en riep de cle mentie van den kantonrechter in. Verdachte zelf verdedigde eveneens nog de uitoefening van zijn magnetiseursberoep. De kantonrechter sprak na overweging van de omstandigheden als vonnis uit: vier geld boeten van f 50, subs, vier maal tien dagen hechtenis. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken faillissementen door de Ar- rondissements-Rechtbank te Haarlem op Dinsdag 2 Juni 1936. 1. De Handelsvennootschap onder de fir ma van der Walle's Timmer- en Metselbe drijf, gevestigd en kantoorhouden.de te Haar lem, Prinsessekade 18a en hare beide ven- nooten. a, J. A. van der Walle, timmerman en aannemer, wonende te Heemstede, Javalaan no. 32. b. J. J. van der Walle, timmerman en aannemer, wonende te Haarlemmermeer, Kruisweg 1064. Curator: Mr. D. de Jong, te Haarlem. 2. H. Visser, handelaar in bouwmaterialen, wonende te Zandvoort, Brederodestraat 171. Curator: Mr. H. J. Pot, te Haarlem. 3 J. P. van der Horst, schilder, wonende te Haarlem, Hoogewoerddwarsstraat 22. Curator: Mr. H. J. Hoppe te Haarlem. 4 A. N. Mulder, timmerman, wonende te Haarlem, Amsterdamschevaart 80 rood. Curator: Jhr. Mr. W. A. Baud te Haarlem. 5 Herman Thoolen Hzn., bloemist, wonen de te Overveen, gemeente Haarlem, Rol landslaan 67. Curator: Mr. A. C. F. Hendrikse te Haar lem. 6 Gerrit Yff, reiziger, wonende te Zaandam Ooievaarsstraat 21. Curator: Mr. H. H. Riepma te Edam. 7. H. Koning, winkelier in visch. wonende te Haarlem. Spaarnwouderstraat 57. Curator: Mr. H. A. M. Smits te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten: Mr. A. L. M. van Berckel te Haar lem. Opgeheven zijn de navolgende faillisse menten wegens gebrek aan actief van: 1. J. Vaandering, sigarenmaker, wonende te Beverwijk. Deken Waarenstraat 25. Curator: Mr. J. A. B. Sanders te Bever wijk. 2. H. Stal, vleeschhouwer, wonende te Zaandam. Curator: Mr. J. van der Vegt te Haarlem. 3. P. van der Mey, machinist, wonende te IJmuiden, Hedleystraat 15. Curator: Mr. W. S. A. N. Gorter te Haar lem 4. W. Kluft Hzn., tuinder, wonende te Heemskerk, Kerkweg 23. Curator: Mr. Dr. F. A. Bijvoet te Haar lem. Geëindigd zijn de navolgende faillissemen ten wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van: De Naamlooze Vennootschap Aannemings Maatschappij voorheen P. Rosenhart, geves tigd te Haarlem. Ouratrice: Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema- Conradi te Haarlem. 2 P. Rosenhart. aannemer, wonende te Haarlem Curatrice: Mevr. Mr. E. A. J Scheltema- Conradi te Haarlem. 3. J. H. A. Mathot, drukker, gewoond heb bende te Haarlem. Curator: Mr. F. A. Davidson te Haarlem. Door homologatie van het accoord is ge ëindigd het faillissement van: N. Blokker, loodgieter, wonende te Haar lem. Curator: Mr, G. E. Mellema, te Haarlem.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7