HET NIEUWE AVONDBLAD Koorseizoen 19351936. BULLDOG Rubberhakken „DE ECONOOM" IJMUIDEN Voor groote ritten 4220 (U)muider (T)axi (O)nderneming Telefoon 4708 21e JAARGANG No. 180 ZATERDAC 6 JUNI 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cts^ per i 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal f 120 plus 6 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drufckerif N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AOVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 et. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag mi Aanbod 1-3 regels 25 et., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTTëN, OPGEGEVEN VOOR DPT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN Hï DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. AHe abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- erf autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.- Bank te Schiedam. Het Honderdste. Léon Blum's Kabinet van het Volksfront is Frankrijk's honderdste rege&ring sinds de schepping van de Derde Republiek, nu ruim 65 jaar geleden. Het is een ietwat raar jubileum. Geen enkel land zal het Frankrijk benijden, hetgeen tot de zeldzaamheden bij jubilea be hoort. Het geeft een gemiddelden levensduur van zoowat acht maanden per regeering, en als de stichters van de Derde Republiek dezen loop van zaken hadden kunnen voorzien zou den zij er ongetwijfeld voorzorgsmaatregelen- tegen getroffen hebben in hun eerste grond wet. Zij zouden gezegd hebben; als het zóó moet gaan houdt onze creatie het evenmin uit als de eerste en de tweede Republieken. Maar het is mogelijk gebleken. Met al haar onmis kenbare gebreken leeft la Troisième Répu- blique nu al ruim 65 jaar, zoodat de merk waardige instabiliteit der regeeringen voor het Fransche volk en in een bepaalde periode der historie aanvaardbaar blijkt te zijn ge weest en nog is. Hetgeen natuurlijk niet zeggen wil dat een ander volk er zich in ge schikt zou hebben, en evenmin dat de Fran- schen over 25 jaar nog met deze voortdurende variaties genoegen zullen nemen. Uit een statistiek, die de „Illustration" ge geven heeft, met een pracht van een grafische voorstelling erbij, ontleen ik eenige bijzonder heden aan het wisselvallig verloop. Er zij bij aangeteekend dat de misère al heel spoedig begonnen is omdat een der eerste presidenten van de Republiek, de maarschalk Mac Mahon, zijn bevoegdheid te buiten ging en de Kamer op eigen politieke overwegingen ontbond. Dit schrikbarende geval leidde tot een dus danige vrees voor parlementsontbinding, dat men het middel dat wel degelijk in de Fran sche grondwet is vastgelegd sindsdien nooit meer heeft durven toepassen. Gevolg: iedere Kamer blijft vier jaar zitten al is er geen sta biele regeeringsmeerderheid in te vinden, en er ontstaan telkens weer periodes waarin rijen kabinetten als kaartenhuizen ineenvallen. De derde Republiek begon op 19 Februari 1871 met het kabinet-Dufaure, dat twee jaar en drie maanden stand hield. Op 18 Mei 1373 viel het. Dufaure werd met de formatie dei- nieuwe regeering belast, maar zijn tweede kabinet hield slechts éen week stand. Daarop volgde een heele reeks kortstondig-levende regeeringen in een tijd, waarin vooral mo narchisten de Republiek nog zwaar bestre den. In 1877 was Frankrijk al aan zijn twaalfde regeering toe (Dufaure's derde formatie die ruim één jaar duurde) en daarna hielden achtereenvolgens Waddington, de Freycinet, Jules Ferry, Gambetta, opnieuw de Freycinet, Duelerc en Fallières maar enkele maanden of weken stand. Het tweede kabinet-Jules Ferry (1883-1885) leefde twee jaar en twee maanden, het vierde kabinet-de Freycinet (18901892) bijna twee jaar. Daarna weer jarenlang misère tot Mé- line (1896-1898). Het einde der 19e en het begin der twintigste eeuw schenen meer sta biliteit te zullen brengen. Waldeck-Rousseau (1899-1902), die met een stem meerderheid in de Kamer begon, verbe terde alle records en hield volle drie jaren stand. Dit is tot op den huidigen dag de lang ste levensduur van een Fransche regeering in de Derde Republiek gebleven. Combes (1902- 1905) evenaarde hem bijna met 2 jaar en 7 maanden, en Clemenceau (1906-1909) kwam nog dichter bij met 2 jaar en 9 maanden. De twintigste eeuw heeft verder niet veel continuïteit gebracht, behalve Poincaré's ka binetten, waarvan er drie elk ruim twee jaar duurden en Clenienceau's tweede regeering (1917—1919). Briand blijft de houder van het persoonlijke record in kabinetten-tal: hij heeft er elf gevormd. De meeste duurden maar heel kort. Zal Blum, de man die het jubileum-kabinet leidt, een lang regeerings-leven beschoren zijn? Weinigen gelooven het. R. P. HET PROGRAMMA VAN DE VELSER HUIS VROUW. Volgens het maandbericht van de afdee- ling Velsen-IJmuiden der Nederlandsche Ver- eeniging van Huisvrouwen vindt op Vrijdag middag 12 Juni in Kennemerhof een leden vergadering plaats, waar o.a. de verkiezing van een bestuurslid wegens het bedanken van mevr. Mr. G. J. BiewingaGymink plaats vinïdt. Dinsdag 23 Juni wordt per autobus een uitstapje gemaakt naar Heemskerk voor een bezoek aan de Jeugdherberg. Donderdag 2 Juli komt mej. Nelly Menagé- Challa voordragen, waarschijnlijk in de Bethlehemkerk. Verder worden op Donderdag 4 en 25 Juni handwerkmiddagen gehouden. Het meest betrouwbaar (Adv. Ingez. Med.) Het conflict in het Visscherijbedryf. Over „een bericht, dat rechtzetting behoeft". De heer A. J. van Kleef secretaris-penning meester van den Bond van Oud-Katholieke Fabrieks- en Transportarbeiders schrijft ons: Het door den heer v. d. Veer gewraakte ar tikel behoeft in het geheel geen rechtzetting want het is volkomen juist gesteld. Wie het gesteld heeft is mij onbekend, doch zeker is het iemand die volmaakt op de hoogt# was, of ge bracht. is. De Centrale Bond verklaarde zich inder daad, Donderdagavond 28 Mei zelfstandig, en men behield zich het recht voor, het eigen voorstel alsnog bij den Rijksbemiddelaar en reeders in te dienen. Dit voorstel kwam er op neer, dat door de bonden een loonbijslag ge geven zou worden gedurenden den tijd der lage besommingen, om deze weer van het loon in te houden, indien deze besommingen, latei- weer eens hooger zouden zijn. Op dit voorstel is de samenwerking der vier organisaties inderdaad verbroken, en onzer zijds wel speciaal, omdat daardoor een door alle opvarenden niet gewild loonsysteem, toch zou worden doorgedreven. De door ons naar voren gebrachte meening van een verlaging der vaste gage met 5 pet. was heel iets anders dan het eerder door de reeders gedane voorstel van 5 pet. verlaging van het loonbriefje, ons voor voorstel ging ze ker niet veel verder, dan de 2}é a 3% pet. loonsverlaging welke öök in het nieuwe loon systeem aanwezig was, zelfs indien de besom mingen volkomen gelijk zouden blijven aan die van 1935, hetgeen overigens zeer te betwijfe len valt, gezien de cijfers over de eerste vijf maanden van 1936. Met het nieuwe systeem, én voorstel van den Rijksbemiddelaar was het beginsel der loons verlaging door alle vier de organisaties aan vaard, en bleef o.i. niets anders over, dan een weg te kiezen welke geen grootere loonsver laging bracht, doch anderzijds de opvaren den te vrijwaren van een door hen niet gewild systeem. Nadat Vrijdag j.l. alle verbindingen, zoowel met den Rijksbemiddelaar als de reeders practisch verbroken waren, en het nieuwe systeem, zonder twijfel Dinsdag 2 Juni van kracht zou zijn geworden, omdat geen enkele organisatie prijs stelde op een conflict, eerst daarna heeft onze geestelijk adviseur den Rijksbemiddelaar gepolst, of deze gedachte wellicht een brug kon zijn, om de afgebroken onderhandelingen weer op te vatten. In den namiddag werd hem toen van regeeringszijde geadviseerd, deze gedachte bij de reeders be kend le maken. Van een voorstel was toen nog geen sprake, en eerst nadat het hoofdbestuur van den C. B. ons Vrijdagmiddag had' medegedeeld, dat zij hun eigen voorstel bij den Rijksbemiddelaar zouden bekend maken, eerst daarna is om on geveer 5.30 Vrijdagmiddag, een gecombineerde besturen-vergadering gehouden der drie Christelijke organisatie's, om te overwegen, op welke wijze en met welke omschrijving, deze gedachte aan den Rijksbemiddelaar en de reeders zou worden bekend gemaakt. Herhaal delijk is in die vergadering getracht, de hoofd bestuursleden van den C. B. te bereiken, ech ter zonder resultaat. Mede op advies van den Rijksbemiddelaar is toen Vrijdagavond aan den secretaris der reedersvereeniging medege deeld, op welke wijze een oplossing van het conflict aan beide zijden ware te overwegen. De meening van den heer v. d. Veer, als zou het hoofdbestuur van den C. B. zijn eigen voorstel niet aan de reeders hebben bekend gemaakt, zal wel op een misverstand berusten. Immers Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur, bleken de reeders volkomen op de hoogte te zijn met dit voorstel, en deelde men ons mede, dat ons voorstel door hen zou worden over wogen, indien het door alle vier organisaties zou women ingediend. Op ons telefonisch ver zoek aan den C. B. om alsnog met ons voor stel mee te gaan, werd dit nadrukkelijk afge wezen, en bleef men het eigen voorstel van loonbijslag uit de bondskas, handhaven. Eerst laat in den namiddag van Zaterdag werden wij telegrafisch bijeengeroepen op Dinsdag morgen voor een nadere bespreking. Ook de opvatting van den heer v. d. Veer als zou het voorstel van den C. B. eerst in de vergadering van Dinsdagmiddag aan de ree ders zijn medegedeeld berust op een misver stand, want indien er in de vergadering al over dit voorstel gesproken is, is zulks slechts ge schied van de zijde der reeders, en dat hield een vrij volkomen afwijzing van dat voor stel in. Inderdaad weigerde het hoofdbestuur van den C. B. het voorstel van de drie Christelijke organisatie's in te dienen. Nadat het hoofdbe stuur van den C. B. in alle vergaderingen de leiding gehad heeft, liet men het thans aan het jongste broertje veiligheidshalve over, dit voorstel in te dienen. Het voorstel wordt dan door de reeders ge amendeerd als vermeld: aftrek van het heele losloon inplaats van het halve, en 3 x 1 pet. voor radio-V. D. en echolood, voorzoover op de schepen aanwezig. Overigens bleef het voor stel „5 pet. uitsluitend van de vaste gage". Het moge dan juist zijn, dat dit voorstel een direct aanwijsbare loonsverlaging zou bren-( gen, doch niet vergeten mag worden, dat die zelfde loonsverlaging ook aanwezig was in het nieuwe systeem dat er zonder twijfel zou zijn door heen gegaan, om er wellicht nooit meer af te komen. Doch dan heeft dit voorstel in elk geval op alle andere dit voor: le. Het door de arbeiders blijkens de over- VREESWIJK'S TAXI QN DER N E Ml NG ZEEWEG 175 t.o. ANT. ZIEKENHUIS Het adres voor betere trouwauto's (Adv. Ingez. Med.) DE AANKOMST VAN DEN NEGUS TE LONDEN.Links een blik op de wach tende menigte, waaronder zich vele kleurlingen bevonden, voor het Waterloo- station. Rechts Haile Selassie en zijn familie op het balkon van het Abessynische gezantschap. Prinses Tsahai dankt via de microfoon voor de ontvangst. Onze koren werkten weer hard en met succes. Wanneer we de serie uitvoeringen, docvr de plaatselijke koren 1935/36 gegeven, de revue laten passeeren, dan is een woord van op rechte waardeering voor het ernstige wer ken van deze ensembles ook in dit seizoen zeker op zijn plaats. Deze waardeering stijgt nog als we be denken hoe ook de zangkoren, zij het in min dere mate dan de orkesten en tooneelver- eenigingen. een vermindering in het getal hunner supporters en andere belangstellen den moeien ondergaan. Niettegenstaande financieelen tegenslag hebben zij zich wèl geweerd. Hoewel er o.i. nog altijd te veel vereenigingen zijn en er dus te weinig vereeniging is zijn ook in dit seizoen van de uitvoeringen er verscheidene belangrijk geweest. De concerten, die de primus inter pares, het Chr. Gem. koor Looft den Heer, dir. Stephen Jansen, in den vorm van kerkcon- certen te genieten gaf, waren artistiek ze ker geen gering succes. Het moet eiken lief hebber van de zangkunst dankbaar stem men. dat het ensemble zich dit jaar minder bescheiden op den achtergrond hield dan vroeger. En we ook ditmaal prachtige uit voeringen mochten bijwonen, t.w. een Herfst-, een Kerst- een Paaschconcert. Daar enboven trad Looft den Heer met een liefda digheidsconcert (ten bate der schoolvoeding) in Concordia op en volgde hiermede een tra ditie na, die haar oorsprong vermoedelijk in de stichtingsjaren (1900 en 1915) van het koor vindt. Want vele zijn de liefdadigheids- concerten, aan welke Looft den Heer haar gewaardeerde medewerking welwillend ver leend heeft. Op het Zondag jl. gehouden concours te Bilthoven werden nieuwe lauweren geoogst en bleven de IJmuidenaren no. 1 tegenover 58 ander-e mededingers. Meermalen wezen we er reeds op, welk een kostelijk terrein, nl. dat der oratoria, can- tate's en passies, voor Looft den Heer nog onontgonnen grond is. Thans heeft het koor besloten, in het a.s. voorjaar Haydn's orato rium De Schepping uit te voeren; in aan merking genomen het fraaie materiaal, waarover directeur Stephen Jansen de be schikking heeft valt dit besluit zeker toe te juichen! Het Cha\ Gem. koor Excelsior, dat evenals zijn kundige dirigent Jan Beider, voor de vaste concoursliefhebbers geenszins een on bekende is, (welk een succes was voor hen het concours te Apeldoorn op Hemelvaarts dag) handhaafde met 'n druk bezocht Kerst concert de door Excelsior ingestelde goede gewoonte dezen dag waardig te vieren door de zangkunst in dienst van het feest des Lichts te stellen. Gecombineerd met de Chr. Harm. Vereen. Wilhelmina. gaf Hallelujah onder leiding van zijn muzikalen dirigent Theo van Zut- phen een kerkconcert. dat aan belangstel ling weinig te wenschen overliet, evenmin was dit het geval met den koorzang. Na vele jaren thuis gebleven te zijn nam de ver eeniging op den tweeden Pinksterdag weer eens aan een concours deel en wel met een tot groote verheugenis stemmend resultaat. Ook verstaat het bestuur de kunst propa- ganda-avonden te doen slagen. De Chr. Gem. koren Nieuw Hosanna en Soli Deo Gloria met hun onderafdeelingen Klim-op en Nachtegaaltje bleken ook dezen afgeloopen winter weer te weten wat zingen groote verwerping niet gewilde systeem is van de baan. 2e. De bondsfinancien behoeven niet ge bruikt te worden, om de arbeiders te wennen aan een door hen niet begeerd systeem. 3e. De opvarenden blijven verzekerd van een loonmimmum van f 70 per maand voor de ma trozen, en de overige in verhouding. 4e. Het gevaar van een contractloos tijd-! perk is mede voorkomen. 5e. De gezinnen blijven gespaard voor een schommeling in looninkomsten welke in tijden van lage besommingen nauwelijks de f45 per maand vaste gage zouden hebben over schreden. is. Directeur S. Wiersma mocht met beide koren successen behalen èn op de diverse concerten èn op het jl. gehouden concours te Veenendaal. Ook het jonge Santpoortsche koor Elimelech zingt thans onder dezen di rigent; het gaf bij de eerste kennismaking een belofte voor de toekomst. Het Chr. Gem. koor Sursum Corda maakte een lang niet onverdienstelijk debuut. Het bevat frisch, welluidend materiaal hetgeen we op dit concert, dat door den heer D. Klut •Sr. geleid werd, konden beluisteren. Directeur Johan Tol voerde zijn zangers en zangeressen aan op het traditioneele jaar lij ksche concert van de Oud-Kath, Gem. Zangvereeniging Crescendo. Er bleken op vo caal gebied weer passen voorwaarts te zijn gedaan; nu met de keuze der liederen nog excelsior. Wat de stemming van den avond betreft, daarvan bezit Crescendo het ge heim! Van de uitvoering van het Chr. Kinder koor Lenteklokjes, dir. mej. Riek Meijering, is het materieel succes immer al bij voorbaat verzekerd. Ditmaal viel er globaal gesproken, ook artistiek succes te boeken; de repertoire keuze wordt voortdurend beter. Voorname 'reproductie der gezongen liede ren hoorden we van het van ouds gerenom meerde a Capellakoor, waarover de heer P. Grin Jr. den dirigeerstok op een pittige en muzikaal geschoolde wijze zwaait. Ook de deelneming van dit koor aan een concours werd een zege. Het koor is klein van bezetting, maar van fraai gehalte en het kenmerkte zich ook nu weer door de goede concerten. Het Jeugdkerkkoor. waarvan mevr. H. Doe- vendans-Oortwijn leidster is, gaf eveneens met een geanimeerde uitvoering acte de pré- sence. Evenzoo het gemengd koor Polyhym nia, dir. Jan Beider, dat met een tot revue gepromoveerd werk van den juisten weg af week. De gemengde arbeiderszangvereeniging de IJmuider Volksstem liet in het voorbijgegane seizoen niet veel van zich hooren, maar heeft des te grootere plannen voor de a.s. winter maanden. Zooveel te meer roerde zich de onderafdêeling, de Kleine Stem, een koor van meer dan 120 kinderen. Dat directeur J. Post met deze roerige garde nog zulke leuke resultaten boekt moet wel uitsluitend te danken zijn aan de tact volle wijze, waarop hij met dit jonge goedje weet om ie springen. De resultaten vonden we in de zang- en operette-avonden terug. Wat we er hoorden was goed, wat we er za gen kan qua regie wel wat beter. Maar het waren dan ook een 3-tal operettes, waarmede de Kleine Stem ten tooneele verscheen, nl. De Tooverbal, Jantje in Modderstad en Goudhaartje en de Troubadour. Die laatste operette zagen we nog op een feestelijken avond van de R.-K. Speeltuin- vereeniging Vrij en Blij (regie mej. Jo Mees ters) en eveneens van de zangklas van Netty Vlessing (regie Reinhard Rijke). Voor beide bestond zeer groote belangstel ling, die zich ook in warme bijvalsbetuigin gen uitte. Het gemengd dubbelkwartet Onder Ons, dir. S. Wiersma, organiseerde een geani- meerden propaganda-avond; de zangklas van mevr. Rambonnet voerde op een huis vrouwenbijeenkomst de Lentebloemencan tate uit; de kinderkoren Klim-Op. Nachte gaaltje (dir. S. Wiersma) en Lentebloemen (dir. de heer P. Koelmans) bezongen hun poëzie-volle namen en de kinderkoren van mevr. D. Arisz-Schrama bleven daarin niet achter. In een volgend overzicht zullen we op de uitvoeringen der andere koren terug komen. W. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zon dag waargenomen door de Havenapotheek in de Oranjestraat. Deze apotheek is tevens aan gewezen voor den nachtdienst in de komende week. De apotheek „Velsen-Noord" Wijker- straatweg 134 is morgen tot 's avonds 8 uur gesloten. Deze apotheek is in de komende week ook 's nachts geopend. Voor een goede Schoenreparatie met TEL. 5162, KALVERSTR. 14, 1JM. (O) (Adv. Ingez. Med.) De heer J. van der Steen jubileerde. Vijf en twintig jaar in dienst van de Christelijke Vakbeweging. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat onze oud-plaatsgenoot, de heer J, van der Steen in dienst trad van de Christelijke vakbewe ging. Naar aanleiding hiervan schrijft „Toena dering". 21 October 1881 zag de jubilaris het levens licht te Pernis. Nadat hij voorspoedig was opgegroeid en de gewone lagere school had doorloopen. was het zijn wil geweest zee te kiezen, doch hiervan werd hij door zijn ouders teruggehouden. Het zeilmakersvak werd gekozen en als zoodanig is hij werkzaam geweest te Pernis, Vlaardin- gen, Maassluis, Dordrecht, Den Haag en IJmuiden. In laatstgenoemde plaats kwam v. d. Steen wonen in Augustus 1908. In dien tijd werd er stevige propaganda gevoerd voor den Alg. Ned. Zeemansbond en het gelukte tenslotte, om de zeelieden warm te krijgen voor een staking, die verloren werd, doch ten gevolge had, dat er eenige roering kwam onder onze christelijke zeelieden, die de vloot tot dien tijd toe zeer schaars be volkten. In Nov. 1910 kwamen eenige personen bij een, om de mogelijkheid te bespreken vaii de oprichting van een christelijke organisatie. Op aanraden werd contact gezocht met den Zeemansbond te Rotterdam, waarvan jhr. Ortt de leidende persoon was. Echter bleek, dat deze organisatie geen vakorganisatie was, maar meer een filantropisch doel nastreefde. Intusschen werd Patrimonium opgericht en •kwam er meer onderlinge band tusschen de christelijke arbeiders. Toen de Alg. Ned. Zeemansbond te IJmui den oppermachtig scheen en op anarchisti sche wijze werd opgetreden, werd na eenige voorbesprekingen met een twaalftal zeelieden en twee buiten het bedrijf staande personen de „Zeemansbond IJmuiden" opgericht. In het bestuur namen zitting oa. ds. R. W. Hui zing. als voorzitter en de jubilaris als secreta ris-penningmeester. Na heel wat moeiten en zorgen was het be gin van de zeelieden-organisatie er en van dat kleine begin uit moest een landelijke or ganisatie worden opgebouwd. Aanstonds kwam het verzoek tot v. d. Steen, om zich beschikbaar te stellen voor de propaganda. De handenarbeid zou worden vaarwel gezegd, echter met dien verstande, dat een zekere proeftijd zou gelden. Zou de propaganda niet slagen en zouden de finan ciën het niet verder toelaten, dan zou het oude bedrijf weer worden opgevat. Er behoorde zeker moed en geloof toe, on der deze omstandigheden den arbeid voor de christelijke arbeidersbeweging te aanvaar den. Niemand kan het zich voorstellen, met wel ke schier onoverkomelijke moeilijkheden men had te kampen, om de arbeiders in beweging te krijgen voor een principieele, zelfstandige organisatie, die haar gedragingen overeen komstig Gods Woord voor het leven van eiken dag op sociaal terrein wil vaststellen. Onge twijfeld heeft onze jubilaris daarmede ernstig te worstelen gehad en al zijn gaven en krach ten ingespannen de zeelieden te brengen tot de overtuiging, dat de chr.-sociale gedachte alleen beterschap kan brengen in de verstoor de en ontwrichte maatschappelijke verhou dingen. De begin-periode was moeilijk. Doch een terugkeer in het zeilmakersbedrijf was niet noodig. De verdere periode was allerminst rustig. Maar waarom zullen we op dezen feestdag spreken over donkere en zwarte bladzijden in de geschiedenis van deze 25 jaren? Sinds eenige jaren zijn onze chr. zeelieden in onze sterk-gecentraliseerde organisatie vereenigd en trad v. d. Steen op als hoofd bestuurder, die behalve ds groep zeelieden ter visscherij. ook de zeelieden ter koopvaardij en de arbeiders van het binnenbeurtvaart- bedrijf leidt en de belangen van deze groepen behartogt. Bovendien vol ede de eervolle be noeming tot „film-dire-^enr". Sinds het heen gaan van vr. Karsdorp, v/erd hij tweede voor zitter van den bond. Met grooten ijver arbeidt hij in de chr. vakbeweging en weet met kennis' van zaken inzonderheid de belangen van de aan hem toevertrouwde groepen te behartigen. 5 Juni is voor den jubilaris een herinne- ringsdag, waarop hij, als ieder ander, zal moeten gewagen van groote tekortkomingen, maar ook van ontvangen zegen.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1