Individualisme in Amerika. W: De nieuwe Rijksweg Amsterdam 's Gravenhage. fou //touw scUtifft.. Sociaal gevoel is nog maar half ontwikkeld. Wat geproduceerd wordt draagt echter wel het stempel van collectiviteit en uniformiteit. rij rijden in den nog koelen ochtend over breede Zondagsche asfaltwegen de stad uit, naar buiten. Iedereen gaat op dezen stralenden dag er op uit want het zal knapjes warm worden. Wan neer ik zeg: iedereen, dan is dat ook letterlijk I ongeveer op het peil stond van Engeland in iedereen. Want ieder heeft hier zijn auto. I860. Dat was ongetwijfeld wat sterk uitge- Dat wist U wel. Pardon. Ik ook. Maar weten I ^rukt. Maar hij drong in ieder geval tot de wachten. Hier kwamen dood-eenvoudige een stuk of wat menschen uit allerlei hoeken van de wereld bij elkaar, die kalmweg opnieuw en voor-zich-zelf begonnen en er niet over dach ten hoe het leven van hun mede-menschen er uitzag. Waarom zouden ze ook? Het „levens beeld" om een vreeselijk woord te gebrui ken veranderde ieder jaar. Een Engelsche gemeente-architect, die on langs in New-York was om de Amerikaansche huisvestingsproblemen te bestudeeren, kwam tot de conculsie dat Amerika in deze zaken is niet genoeg. Dat merkte ik, toen wij onzen auto uit de garage haalden. Mijn gastheer heeft namelijk een nieuwen Chevrolet ge kocht en toen wij den wagen vanochtend gin gen halen, kregen wij aan de garage bezoek van een autobus-chauffeur, die zijn bus even in den steek liet om onzen wagen te bekijken. kern van de zaak door en zei dat het indivi dualisme, dat den Amerikanen méér eigen is dan ieder ander volk, daarvan de oorzaak is, In zekeren zin had hij gelijk. In een tijdperk van véél verdere technische ontwikkeling zijn de Amerikanen pas begonnen met rooi lij nverordeningen, welstandsbepalingen er schoonhendscommissie. Arbeiderswoningen is iets dat pas nu.begint, nu ook autowegen Onze straat is n.l. het eindpunt van een auto- I worden gebouwd en park-aanleg van staats- buslijn. wege wordt ondernomen. Trouwens, de trot- Nu, deze chauffeur was van achter zijn I sche zoon van Albion mag den Amerikanen stuurwiel te voorschijn gekropen en inspec-J achterlijkheid verwijten, de Engelschen zijn teerde onzen wagen ter dege. Hij knoopte met daarin bij ons alweer twintig jaar ten ach- mijn gastheer een echt burmansgesprek aan ter. en zei: „Ik heb van-de-week een nieuwen Olds' gekocht. Dat is wel een beetje duin-, maar daar heb ik dan ook meer aan! „Zeker", zei mijn gastheer, „dat kan wel zoo zijn, maar een Olds was mij toch te duur. En ik ben hier volkomen tevreden mee. Nu, tot ziens hoor, Bye Bye! Wij vertrekken en glijden langs cementen wegen door plaatsen die soms nog Hollandsche namen dragen, maar waar rondom het roeze moezige en contrastrijke Amerikaansche leven alle sporen van iets dat er vroeger misschien geweest kan zijn, heeft overgroeid. Het nut van het reizen Ik denk nog na over „dien chauffeur". Iets beleven dat is de eenige manier waarop je er achter kunt komen. Dat is het nut van het reizen. Uit boeken alléén leer je 't niet. Wij hooren vaak over Amerika, we lezen er vaak over. En wat misschien onbewust nog 't meest tot ons door dringt, we zien tallooze Amerikaan sche films. Tóch kunnen we ons er geen zuivere voorstellinig van vormen. Op een of andere wijze idealiseert ieder verslag en idealiseert zeker ieder film. En al zouden we het wél nauwkeurig opgediend krijgen, dan zou nog het levend element ontbreken, waardoor tenslotte toch onze voor stelling gebrekkig blijft. Het is den grooten kunstenaars gegeven om vaak zonder dat ze dat weten, met heel wei- j nig middelen heel veel te geven. De moderne' Amerikaansche literatuur is pas tot ons doorgedrongen, nadat een dertigtal jaren ge leden Upton Sinclair zijn wereldschok kend boek The Jungle, een reportage in ro man vorm over het arbeidsleven en het leven j in de packing-industrie in Chicago de wereld ingeslingerd had. En denk nu niet, waardel lezer, dat ik mij op de glibberige paden van de j filmtechniek ga wagen, want ik wil met geen j enkel woord verder hierover in discussie tre den de Amerikaansche film culmineert ten slotte voor ons in èèn enkele hoofdfiguur: Chaplin. Welnu, wat deze twee genieën, de een serieus sociaal auteur, de ander een ker- j misgast zooals er nooit een geweest is, wat) deze twee als achtergrond voor hun dramati sche handeling hebben genomen, de wiebelige houten huizén, de vervelooze trolley-car, de vergeten perceelen bouwterrein-met-planken of de vermolmde werf-aan-de-waterkant uit Modern Times, dat is het echte Amerika. Ter wijl wij voortrijden, zie ik het opnieuw. Zóó isi het. Dat is te zeggen: de beroemde „sky-line", de torenhuizen, de prachtige avenuën met een eeuwigen stroom van auto's, dat is ook wel Amerika. Maar het een is er niet zonder het I ander. En wanneer er èèn karakteristiek element in dezen heelen achtergrond van het Amerikaansche leven is, een specerij die de heele spijs zijn smaak geeft, dan is het die van het haveloos stuk bouwterrein, die van de tel kens weer terugkeerende vervallen, verlaten en vensterlooze houten huizen, waar je langs rijdt, die van een vermolmde voorgalerij met onoogelijke negerjongetjes, kortom, die van de „bende". Geen havelooze bende Ik geloof echter dat deze Engelschman het niet heelemaal bij het juiste eind had. toen hij het Amerikaansche individua lisme den schuld gaf van dit gebrek aan eenheid. De Engelschen mogen individualis tisch zijn, de Amerikanen zijn dat toch maar in beperkten mate. Het is moeilijk een land te bedenken waar de uniformiteit dwingender in ieders leven ingrijpt. De menschen zijn, met kleine uitzonderingen, eender gekleed. Ze eten steeds hetzelfde. De voorbeelden liggen voor het grijpen en zijn in Europa bekend. Het bekendste is wel het feit, dat men op één en den zelfden dag strooien hoeden gaat dragen. Vilten hoeden zijn dan uit den boo ze. En een dag eerder dan de anderen een strooiep hoed te dragen is gewoonweg be lachelijk. De Amerikanen zijn daarin als schooljongens. Zoo komen we. dichter bij de werkelijke oorzaak van hun z.g. individulisme, dat geen echt individualisme is. Hun sociaal gevoel is nog maar half ontwikkeld. Het is „confectie". Het is een leefwijze, een stel leefregels, dat haastje-repje in elkaar gezet is om door Jan en alleman geaccepteerd te worden. Maar het is daarom' nog niet sociaal gevoeld, niet werkelijk „beleefd". De Amerikaansche maatschappen is nog steeds bezig de meer volgroeide Europeesche samenleving in te halen. Behalve in die din gen, waarvoor al als het ware een overeen, gekomen code is aangenomen en waarin dus de meest kinderlijke anti-individualisti sche geest heerscht leeft men nog in het tijdperk van ieder-voor-zich, in het tijdperk van het ongebreidelde individualisme van het commercieele liberalisme. Maar de behoefte om dat. individualisme overboord te gooien die is er! Men verlangt er zelfs naar. (En de New-Deal-politiek dankt dan ook zijn populariteit aan het feit dat zij aan deze be hoefte tegemoet komt.) Men zou de scheidslijn tusschen col lectiviteit en individualisme in Ame rika ongeveer zóó kunnen trekken: Wat er geproduceerd wordt, dat draagt liet stempel van collectiviteit en uniformiteit. Grapefruit, Cigaret- ten, Auto's Beaupty-parlors. Confectie- niet-alleen-in-kleeren, maar dan ook confectie van een ongeëvenaarde volmaaktheid. Hóe er geproduceerd wordt, pas op! Nu komen we aan het cruciale punt: hoe er geproduceerd wérd, ja dat droeg het kenmerk van het meest ongebreidelde individualisme! Bouw maar raak, zonder rooilijn, zonder schoonheidscommissie Fabriceer maar raak, zonder zekerheid van af zet, zonder controle op de productie. Dit liep spaak toen het overgroote deel van ,de productie" door het groeiende mecha- niseeringsproces zijn individualistischen aard verloor. Want het werd duidelijk dat het productie-proces niet meer individualistisch bestuurd kon worden. Dat de ongebreidelde concurrentie had afgedaan. Daarom zal het nieuwe Amerika, dat na de crisis opgroeit, ook een geheel ander karak ter dragen. De achterstand wordt met lang geen halve maatregelen ingehaald. En het uiterlijk van de Amerikaansche wereld zal er evenveel door veranderen, als het uiterlijk van Europa, van Holland, veranderd is sinds de stille dagen toen wijlen de Koningin-Moe der nog Regentes was en er nog landauers en coupé-tjes over de deftige maar leege straten van onze grijze provinciesteden ratelden. Wat een overpeinzingen naar aanleiding van een autotocht! Maar er is zooveel dat ik na het tenminste gezien te hebben, be ter begrijp. Het wil tóch wat zeggen, zestien eeuwen cultuur meer te hebben. Het heeft ons, Euro peanen (binnen onze eigen miniatuurvolkjes althans) een saamhoorigheid gegeven, een socialiteit, die hier in Amerika'nog pas aan het groeien is. Wat wij hier nu zien, de de pressie, en de haast revolutionnaire maatre „elen die daarop volgen, zijn de groei-stui- pen van het samensmedingsproces der maat schappij. Deze convulsies geven van alles te ;ien, financieele débacles, geweldige sociale bewegingen, gangsterdom, politieke schavui tenstreken en een idealisme zooals alleen Amerika dat kent. Maar daarover een vol gend maal! Mr. M. KANN. In 1938 geheel gereed. Ik weet dat ik gevaar loop in herhaling te vervallen. Dit zelfde zeide U immers reeds naar aanleiding van den eersten indruk van New York? Het doet er niet toe ik heb nu duidelijker dan van te voren het „waarom' begrepen. Het is ook niet alles een havelooze bende. Het meeste, wat je zoo langs den weg ziet, is boven het Europeesche gemiddelde. Maar dat havelooze, hier en daar, is zoo ver schrikkelijk teekenend! Dat is niet complimenteus. Maar daar gaat het niet om. Er zijn ook mooie dingen. Auto wegen, zooals wij die ons niet kunnen droo- men: parkways, wegen, zes banen breed niet alleen, en zonder kruisingen doordat alle zijwegen langs bruggen en glooiende hellingen met het verkeer samenvloeien, maar wegen die ook wat het landschap betreft „aange legd zijn. Als het ware veertig tot tachtig mijl lange en maar enkele honderden metera staatspark. Er zijn bosschen voor afgerasterd, bosschen voor bij geplant; en op grootsche wijze is langs deze autowegen alles vermeden wat tot lintbebouwing aanleiding geven kon. Wij rijden door Long Island, om aan een klein haventje aan den Sound (een zeearm tusschen Long Island en de kust van Con necticut) overgezet te worden naar Stamford. Het havenplaatsje, het visschersdorp Oyster- bay, maakt alweer dien onoogelijken verval len en armoedigen indruk. Italianen en negers wonen er. Laten wij geen vergelijkingen trekken met Ierseke Maar na drie minuten varen verandert het aspect. Statige buitenverblijven met witte landhuizen in Colonial Style en onberispelijke gazons omboorden de grillig-romantische oevers van den baai die er uitziet als een Ja- pansch aquarel. Het einde van den eersten waarlijk warmen zomerdag, waarbij de ondergaande zon zich verschuilt in een lichte mist, overgiet alles met een wazig licht, zoodat het heterogene landschap tenslotte toch een harmonisch ge heel vormt. Hoe het ontstaan is. Zóó is Amerika ontstaan. Hoe kan het ook anders? Het zou dwaasheid zijn aan dezen zeearm, die op een grootere Schelde lijkt, het zoete silhouet, van een Zeeuwsch dorp te ver wachten. Ga niet zoeken, dat je niet kunt ver in November 1935 werd het wegvak van Am sterdam (Sloterweg) naar den Schipholweg van den toekomstigen snelverkeersweg Am- sterdam-Sassenheim-'s Gravenhage voor het verkeer opengesteld Aangezien het wegli- chaam nog niet voldoende was ingeklonken verkreeg het weggedeelte tusschen de Noor delijke ringvaart en den Spaarnwouderdwars weg (weg naar Schiphol) een voorloopige ver harding met klinkers. Later z-al dit wegdek worden vervangen door asfaltbeton, welke verharding voor het geheele wegvak in de Haarlemmermeer van Amsterdam tot de Zui delijke ringvaart toepassing zal vinden. Thans kunnen aan de hand van door de K. N. A. C. van de betrokken Rijkswaterstaats diensten ontvangen gegevens eenige bijzon derheden worden vermeld over de vermoe delijke tijdstippen van het gereedkomen der overige weggedeelten. Uit den aard der zaak is bij het noemen van de verschillende data uitgegaan van de veron derstelling, dat op de begrooting voor 1937 en 1939 de noodige gelden zullen worden be schikbaar gesteld en dat zich geen onvoor ziene omstandigheden voordoen, welke in beteekenende mate remmend op de uitvoe ring zouden werken. Het grondwerk van den Spaarn wouder dwarsweg tot de Zuidelijke ringvaart is deels gereed of in uitvoering, deels aanbesteed. Verwacht wordt, dat al het grondwerk in het Noordhollandsche gedeelte van dezen nieu wen weg ter lengte van rond 25 K.M. begin 1937 gereed zal zijn. De kunstwerken zijn in den Haarlemmer meerpolder alle gereed tot den Lisserdwars- weg. Van daar tot de Zuidelijke ringvaart moet de brug over de Hoofdvaart nog worden aan besteed; dit is ook het geval met de hooge be weegbare brug over de Zuidelijke ringvaart. Het viaduct over de Dr. J. P. Heyelaan is in uitvoering. Wat betreft de verhardingen wordt ver wacht, dat begin 1937 de weg van Amsterdam tot den Vijfhuizerweg gereed zal zijn. In den loop van 1937 zullen de verder gelegen weg- vakken waarschijnlijk gereed komen; zoo doende zou begin 1938 kunnen worden gere den tot den Lisserdwarsweg. Hier kan dan di- recht aansluiting worden verkregen via Lisse op den Rijksweg 's Gravenhage—Haarlem. In verband met de beslissing over de al dan niet opheffing van den spoorweg Hoofd dorp—Aalsmeer, welke den nieuwen weg kruist tusschen den Vijfhuizerdwarsweg en den Kruisweg is in den voortgang van den aanleg van dit laatste weggedeelte eenig op onthoud ontstaan, zoodat dit naar het zich laat aanzien, niet vroeger gereed zal komen dan het verdere gedeelte tot den Lisserdwars weg. Ten slotte wordt voorzien, dat in den loop van 1938 het zuidelijkste deel van den weg door den polder geheel zal zijn voltooid tot de brug over de Zuidelijke ringvaart. Het gedeelte van dezen weg in Noord-Hol land gelegen is 25 K.M. lang en zal ongeveer 5 y2 millioen gulden kosten. Het verlengde van dezen weg in Zuid-Hol land tot de aansluiting bij de Postbrug aan den nieuwen weg om Oegstgeest is ongeveer 5 K.M. lang en bevat tal van kunstwerken, welke alle onderhanden zijn. Hoewel hier de grondslag veel minder goed is dan het Noord hollandsche deel van den weg hoopt men hiermede ook in den loop van 1938 gereed te zijn. Met den aanleg van het in Zuid-Holland gelegen gedeelte tusschen voornoemde Zui delijke Ringvaart en de Postbrug, alwaar aangesloten wordt op het ten deele in 1934, en ten deele in 1935 voor het verkeer openge stelde wegvak bewesten Oegstgeest, is onlangs begonnen. In dit ongeveer 5 K.M. lange weggedeelte zijn, behalve de beide bruggen aan de uitein den (de Postbrug en de brug over de Ring vaart) 9 bruggen of viaducten noodig. Hier van is één viaduct (gelegen even benoorden de Postbrug) gereed, terwijl eenige andere in uitvoering zijn. De aanbesteding van de ove rige kunstwerken benevens die van de aarde- baan is binnenkort te verwachten. De kosten van het wegvak bewesten Oegstgeest heb ben in totaal rond f 925.000 bedragen, terwijl die voor het gedeelte Postbrug-Ringvaart globaal op f 2.000.000 kunnen worden ge steld. Hoewel, althans over eenige KM. lengte, de grondslag zeer slap is, waardoor belangrijke hoeveelheden zand zullen moeten worden ver werkt, wordt verwacht, dat behoudens on voorziene omstandigheden, ook het gedeelte tusschen de Postbrug en de Zuidelijke Ring vaart van den Haarlemmermeerpolder in den loop van 1938 gereed komt, zoodat dan de nieuwe verbinding tusschen 's Gravenhage en Amsterdam geheel gereed zal zijn. BescKonlcén automobilist tot negen maanden veroordeeld. Onder Apeldoorn twee wielrijders dood gereden. ZUTPHEN, 5 Juni. De rechtbank te Zutphen deed heden uitspraak in de zaak tegen den thans geschorsten 27-jarigen di recteur van de Apeldoornsche Kolen Centrale J. H. G. uit Apeldoorn, die terecht had ge staan omdat hij, verkeerende onder den in vloed van sterken drank op 25 Februari op den Arnhemschen Straatweg tusschen Apel doorn en Beekbergen 's avonds om acht uur twee wielrijders, de 22-jarige mejuffrouw Blu- mink uit Velp en den 19-jarigen K. de Bruin uit Arnhem met zijn auto had aangereden, tengevolge waarvan beiden zijn overleden. De officier had de maximum straf geëischt n.l. negen maanden gevangenisstraf en een jaar ontzegging van het recht motorrijtuigen te besturen. Het vonnis luidde conform dezen eisch. Het vliegtuigongeluk op Schiphol. Stoffelijk overschot van Brumowsky wordt hedenavond naar Weenen vervoerd. AMSTERDAM, 5 Juni. Nadat gisteren in den namiddag de heeren dr. ir. H. G. v. Maas en J. van der Heyden van den Rijksstu diedienst voor de luchtvaart hun onderzoek met betrekking tot het noodlottig vliegtuig ongeluk, dat Woensdagavond op Schiphol heeft piaats gehad, beëindigd hadden, heeft de havenmeester der luchthaven, de heer U. F. M. Dellaert order gegeven tot het doen weg ruimen van de wrakstukken van het veronge lukte De Miles Falcon-sportvliegtuig. Wij vernemen voorts, dat het stoffelijk over schot van den Oostenrijkschen vlieger-instruc teur Hauptmann G. von Brumowsky met den D-trein, welke hedenavond te 8.20 uur aan het Centraal Station vertrekt, naar Weenen zal worden vervoerd. Aan het station zal eenigen tijd voor het vertrek gelegenheid zijn, kransen op de kist te leggen. Dit zal o.a. geschieden door het Oostenrijk- sche consulaat. ZONDAG 7 JUNI. HILVERSUM I, 1875 M. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gram.pl. 10.30 Hoogmis. 12.00 Gram.pl. 12.15 KRO-orkest. 1.00 Boekbespreking. 1.20 Vervolg concert en Gram. pl. 2.30 pram.pl. 3.00 R.K. Gem. Zangver. „Vi- ribus unitis" en Gram.pl. 4.00 Ziekenlof. 5.00 Gram.pl. 5.50 Ned. Herv. Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek. 7.45 Sportnieuws. 7.50 R.K. Middenstandsbond. 8.10 Nieuwsber. ANP. en -KRO-Nieuws. 8.20 Gi'am.pl. 9.30 De KRO:-Melo- disten. 9.10 Gram.pl. 9.40 KRO-orkest. 10.30 Nieuwsber. A.N.P. 10.35 Gram.pl. 10.40—11.00 Epiloog. HILVERSUM II, 301 M. 8.55 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00—12.0 AVRO. ,55 Orgelspel. 9.00 Berichten. Tuinbouw- causerie. 9.30 Berichten. Orgelspel. 9.45 Van Staat en maatschappij. 9.59 Berichten. 10,00 Voordracht. 10.30 Doopsgez. Kerkdienst. 11.45 Lezing over het kamp te Beekbergen. 12.00 Filmpraatje. 12.30 Omroeporkest en Gram.pl: .40 Gem. koor „Die Haghe". 2.00 Boekbespre king. 2.30 Reportage Olympische Dag te Am sterdam en Gram.pl. 5.00 Gram.pl. 5.15 Sport- uitzending. 5.40 Sportnieuws. 5.45 „Achter klaar?", uit de geschiedenis der Ned. Spoor wegen. 7.00 De „Lucky Stars". 8.00 Nieuws ber .ANP. 8.158.55 Omroeporkest en solist. 9.00 Causerie „Eén en één is twee". 9.10 Zang en piano. 9.25 Radio-Journaal. 9.40 Omroepor kest en solist. 10.20 Gram.pl. 10.30 Kovacs Lajos' orkest. 11.00 Berichten ANP. 11.1012.00 Kovacs Lajos' orkest. DROITWICH, 1500 M. 12.50 Orkestconcert en solist. 1.50 Het Krish Septet. 2.35 Gram.pl. 3.20 BBC-Midlandorkest en solist. 4.20 Troise's Mandoline-orkest solist. 4.50 Voor de kinderen. 5.10 Causerie „Re ligion and Social Realities". 5.30 Zang. 5.50 Solisten en Blaaskwintet. 7.05 Cyclus „Living in the past". 7.20 Zang en piano. 8.15 Kerk dienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berich ten. 9.20 Sted. orkest van Margate en solisten. 10.20 Het Bridgewater harpkwintet. 11.05 Epi loog. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Orkestconcert. 12.20 Orgelconcert. 1.20 Orkestconcert. 3.05 Nat. orkest. 5.20 Populair concert. 9.05 Radio- tooneel. 11.0512.35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 6.20 Havenconcert. 12.20 Gevarieerd concert. .20 Vroolijk programma. 6.50 Gram.pl. 8.20 Opera-concert mmv. solisten, koor en orkest. 10.5012.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 M. 9.25 en 10.20 Gram.pl. 11.20 Orgelspel. 12.20 Gram.pl. 12.35 J. Schnyders' orkest. 1.30 Gram. pl. 2.35 Kamermuziek. 3.20 Gram.pl. 4.2Ó Max Alexys' orkest. 5.20 Omroeporkest. 6.20 Salon orkest. 7.20 Gram.pl. 8.20 Symphonieconcert. 10.30 Gram.pl. 11.3512.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 484 M. 9.20 en 10.20 Gram.pl. J. Schnyder's orkest. .20 Gram.pl. 1.05 Zang. 1.40 Gram.pl. 3.30 M. Alexys' orkest. 4.20 Piano-recital en Gram.pl. ".35 Dansmuziek. 6.20 Gram.pl. 6.35 Omroep orkest. 7.35 Gram.pl. 9.20 Klein-orkest en Gram.pl. 10.30 Dansmuziek. 11.2012.20 Gram. platen. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. .20 Operette-uitzending. 10.20 Berichten. .40 Sportnieuws. 10.50 Cello en piano. 11.05 Weerbericht. 11.201.15 Em. Rambour's or kest. ZATERDAG 6 JUNI 1936 MAANDAG 8 JUNI 1936 HILVERSUM I. 1875 M. NCR V-Uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8.15 Gram. platen; 10.30 Morgendienst; 11.00 Chr. Lee ruur; 11.30 Gram.platen; 12.30 Orgelconcert; 2.00 Gram.platen; 2.35 Causerie over kamer planten; 3.15-Gram.platen; 4.00 Bijbellezing, 5.00 Sopraan en alt; 6.00 Gram.platen; 6.30 Vragenuur; 7.00 Berichten; 7.15 Vragenuur; 7.45 Reportage; 8 00 Berichten A.N.P.; 8.15 Zang en voordracht. (Om 9.45 Gram.platen. Om 10.00 Berichten A.N.P.) 11.10 Gram.pl. HILVERSUM II. 301 M. Algemeen programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Gram.platen; 10.00 Morgenwijding VPRO.; 10.15 Voordracht; 10.35 Solistencon cert; 11.40 Voordracht; 12.00 De Flierèflui- Dat loopt verkeerd! Wat of er nu weer verkeerd loopt? vraagt gij misschien ietwat geprikkeld. Het is dan ook ergerlijk. Het lijkt wel of er tegenwoordig nooit meer iets goed kan gaan! Wat. is er nu weer, dat niet goed gaat? Wij zullen het U vertellen Mevrouw, met U loopt het verkeerd. Ja heusch: U loopt verkeerd. Neen, schrikt U maar niet. Met uw moreelen levenswandel heeft deze sombere bewering niets uitstaande. Het gaat om heel iets anders. Het gaat om Uw uiterlijke verschijning. En met die uiterlijke verschijning loopt het verkeerd alsmaar laten we bij het be gin beginnen. De kleeren maken den man dat is een af gezaagde waarheid, die echter nog nooit met succes bestreden of weerlegd is, maarde kleeren maken ook de vrouw. Wat wij vrouwen dragen is zoo belangrijk, dat het geenszins overdreven is te zeggen, dat wereld-industrieën staan en vallen met de vraag: wat dragen wij? Er is nog een andere kant aan deze kwestie: hoe dragen wij het? Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat slechts het „wat" belangrijk was en het „hoe" nagenoeg niet ter sprake kwam. Daarna kwam de tijd dat men in een ander uiterste verviel. Het „wat" scheen aan betee- kenis te hebben ingeboet: slechts het allereen voudigste deed opgeld. Men begon aan gym nastiek en rhythmische dansen te doen. Wij deden fier en zelfbewust en liepen met groote stappen (tenminste voor zoover onze rok- wijdte dat toeliet!). Dat was de tijd van de hemdjurken oftewel robes chemise. De vrou wen waren be-kleed maar niet gekleed en het was allemaal erg leelijk en smakeloos, want alleen de breinaald- en platvischfiguren voel den zich thuis in deze omhulsels en de ande ren, die de groote meerderheid vormden, za gen eruit als scheefgestopte worsten, wat heel zielig was Maar ook dit ging voorbij en het verstand keerde weer (voor hoelang?). Thans in 1936 zijn wij er ons terdege van bewust, dat het „hoe" en het „wat" even belangrijk zijn, m. a. w., dat onze houding, onze gang en ons ge baar van minstens evenveel belang zijn voor het succes van onze verschijning als het toilet, dat wij dragen. Het is over den gang, dat wij het hier met U willen hebben: Hoe loopt U? Zwaar? moeizaam? schomme lend? waggelend? alsof gij voortdurend een speld aan het zoeken waart op den grond voor Uwe voeten? of met een onzichtbaren em mer aan een Uwer armen? sloft U? sleept U?' sleurt U? Of loopt U frank en vrij met opge heven hoofd, recht en fier met de schouders naar achteren? Is Uw tred luchtig, licht en veerkrachtig? soepel en gracieus met dat even deinende, dat zoo jong maakt? Bij heel wat vrouwen, die massa's tijd - eïr geld besteden aan de zorg voor haar en gelaat, om toch maar jong te blijven, komt het blijk baar nooit op, hoe een zware, onbevallige gang een vrouw vroeg oud maakt. Het is volstrekt niet de bedoeling, dat vrou wen die 90 kilo wegen als dartele geitjes zul len rondspringen, maar het is evenmin noodig dat zij hare „gewichtigheid" dubbel accen- - tueeren door rond te stampen als nijlpaarden! Het is heelemaal niet waar, dat iemand die zwaar is per sé een dreunenden stap moet hebben. Dat is geen noodzaak. Dat is alleen maar een slechte gewoonte. Sommige kleine, tengere vrouwen kunnen stampen als dragonders en er zijn groote, zwa re vrouwspersonen, die men nauwelijks hoort. Over het algemeen wordt er slordig en ach teloos geloopen. Dames! let op Uw gang! Loopt fraai en.... neemt minstens tien jaa^r van uw ouder dom af! Weg met die binnenwaarts gezette voeten! weg met die ronde ruggen, die scheeve heup en dien eenen afgezakten schouder! Wij .denken o zoo graag, dat anderen onze fraaie kleeren zullen opmerken, doch onze slechte houding liefderijk over het hoofd zul len zien. Het is anders. Het is precies andersom. Anderen zien onze mooie kleeren heelemaal niet. Zij zien alleen onze gebrekenvergroot! Gelooft U het niet? Kijkt u eens uit het raam enkijkt U ook eens in den spiegel....?! AMY GROSKAMP-TEN HAVE ters en Gram.platen; 2.00 Orgelspel; 2.30 Gram.platen; 3.00 Voor de vrouwen; 3.30 Kamermuziek en gram.platen; 4.00 Gram. platen; 4.30 Voor de kinderen; 5.00 Orvitro- pia, en gram.platen; 6.30 Muzikale causerie; 7.00 Sportpraatje; 7.20 Solistenconcert; 7.50 Opwekking voor de zomerpostzegls; 8 00 Be richten A.N.P. en herh. SOS-berichten; 8.10 De Notenkrakers; 8.45 Opera-uitzending (Gram.platen); 10.00 Berichten A.N.P.; 10.05 E. Walis en zijn orkest; 11.00 Gram.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 en 12.05 Gram.platen; 12 20 Relig. causerie; 12.45 Cellinio-Trio en sopraan; 1.35 Orgelconcert; 3.20 Gram.platen; 4.20 Cello en piano; 4.50 Orkestconcert; 5.35 Populair concert; 6.20 Berichten; 6.50 Ravel-concert; 7.10 Causerie over sightseeing; 7.30 Film praatje; 7.50 Natuurhistorische causerie; 8.20 Komische dialoog; 8.35 Radiotooneel; 9.50 Berichten; 10.20 Buitenlandsch overzicht; 10.35 BBC-Orkest en pianist; 11.35 Dans muziek. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.platen; 11.20 Orkestcon cert; 2.50 Gram.platen; 4.20 Concert; 5.50 Orkestconcert; 8.20 Zang; 9.05 Kwartet zang en voordracht; 11.05 Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 6.50 Orkestconcert; 12.20 Concert; 1.35 Ne- dersaks. Symphonie-orkest; 2 35 Orgelcon cert; 6.20 Orkest, boerenkapel en solisten; 7.20 Gram.platen; 9.20 Omroepkleinorkest; 10.40 Zang; 11.20 Dansmuziek. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.platen; 12.50 Salon orkest; 1.50 Gram.platen; 5.20 Dansmuziek en Gram.platen; 6.50 en 7.20 Gram.platen; 8,20 Klein-orkest; 9.20 Klein-orkest en zang, 10.30 Gram.platen. 484 M.: 12.20 Gram.platen;12.50 Klein- orkest; 1.50 Gram.platen; 5.20 Dansmuziek; 6.35 Salonorkest; 7.05 en 8.20 Gram.platen; 8.30 Radio-tooneel: 10.40 Gram platen. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.30 Radiotooneel; 9.30 Kamermuziek; 10.20 Berichten; 10.50 Kamermuziek; 11.05 Weer bericht; 11.20 Dansmuziek.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2