I Brieven van een Controleur B.B. .WEERBERICHT Vroedvrouwendag in Bulgarije. N.V. Tabakskerverij Naar de pioniers van Jeh Soemboel Een Goden-oorlog" Ik zal door buitengewone omstandigheden wat eerder met de kroniek beginnen. De kwes tie is deze. dat er net een wolkbreuk is losge barsten; alles is pikdonker en het kantoor practise!! onbereikbaar vanwege de enorme stortregens, zoodat ik hier thuis maar alle ramen en deuren heb dichtgedaan en bij lamp verlichting 's morgens om 9 uur zit te schrij ven. Op kantoor is trouwens niet veel te doen, zoodat ik me niet schuldig voel als beroover van gouvernementstijd. Het is anders een wel daad, deze stortbui met kletterend onweer, waarop we al een week hebben zitten wachten, een week, waarin het niet te harden was van de broeierige hitte. Toen ik vanmorgen om half zes opstond wees de thermometer al 83 graden en zoo was het den heelen nacht ge weest. Toen om 7 uur deze bui losbarstte daal de de temperatuur tot de 72. die het nu is. Het was me anders ineens een toestand op straat, het was juist passardag en dan komen er zoo'n 3000 vrouwen uit de omgeving naar Kloeng- koeng. Die werden ook door de enorme bui overvallen en liepen met de zware lasten op hun hoofd (de manier van dragen hier) ie hollen als dolle kippen. Het was een eigenaar dige vertooning! Maar nu met de kroniek begonnen. In de eerste plaats over het eilandje Noesa Penida, waar ik de menschen vandaan haal omdat het overbevolkt is en dat doqr mijn plannen ineens beroemd is geworden met artikelen in de cou rant, betoogen in den Volksraad en straks ook misschien nog in de Tweede Kamer! En ik ga onderwijl rustig mijn gang met de transmi gratie, die vlot verloopt. Ik ging dezen keer met den poengawa (districtshoofd) van Noesa Penida, de lange, maar altijd aardige rit naar Negara in Zuid-West Bali hier 150 K.M. van daan, waar ik Grader, den controleur aldaar, ontmoette en met hem vertrok naar Jeh Soemboel, waar mijn emigranten zitten. Die waren er sedert 14 dagen namelijk de eerste pioniers, een 114 menschen, mannen, vrou wen en kinderen. Ze waren bijzonder tevreden en het was een aardig gezicht hen zoo met werken bezig te zien. Het is voor die luidjes een enorme overgang, zoo van dat dorre, droge kalkeiland. waar geen water is en geen boom groeit, plots te zitten in het sappige en natte oerbosch aan een groote rivier. Ze krijgen van mij voedsel en gereedschappen verstrekt en dat bevalt hun best. Door het geregeld man dien en het volop eten, twee dingen die ze heelemaal niet gewend waren, zien ze er na 14 dagen al heel anders uit. In plaats van de vale, vieze kleur, nu bruine, glimmende huidjes, vooral de vrouwen en kinderen, en allen dik, goedlachs en welgedaan. Ze zijn nu druk aan het huisjes bouwen (wonen nu nog allemaal tijdelijk in een primitieve, algemeene barak) en als dat klaar is komt er weer een nieuwe zending. En zoo hoop ik er dit jaar een ruim duizend naar toe te krijgen en dan moet het ce volgende jaren steeds beter gaan en ook makkelijker, daar de eerste schapen altijd het lastigste zijn en de rest gemakkelijker volgt. Ik bleef er ruim 24 uur, kon het leventje daar dus goed beoordeelen, ging mee de bosschen in, waar ze aan het ontginnen zijn, zag het koken en verdeelen van het eten, het reilen en zeilen van dit stelletje menschen. Echt leuk pionierswerk, waar ik mijn hart aan ophaal. Kon er-ook fijn zwemmen in de prachtige kali, dus ik voelde mij in alle opzichten te vreden. Ik ga er" nu geregeld naar toe en ver eenig zoo het nuttige met het aangename. Den volgenden dag ging ik 's morgens naar Gian- jar, mijn buurressort, waar een nieuw kantoor van den Regent feestelijk werd geopend en waar ik met het geheele B.B. corps van het eiland ook hij moest zijn. Om 10 uur was het verzamelen in het huis van den Regent, daar na in optocht naar het nieuwe kantoor, dat met speechen en champagne feestelijk ge opend werd en ingewijd. Daarna werd een soort kermis bekeken van huisnijverheid en landbouwproducten, toen werden we onthaald op eenpaar dansvertooningen en daarna gingen we met zijn veertigen bij den Regent van een rijsttafel genieten. De stemming was knus en gezellig en we togen voldaan om 4 uur weer naar huis. 's Avonds hebben we naar de radio zitten luisteren, die Zaterdagavond altijd een spe ciaal aardig programma heeft. Den volgenden dag, Zondag bracht ik met zwemmen, tennis sen en lui zijn door. Maandag op kantoor en 's middags een autorit in de omgeving gemaakt om allerlei inkomstenbelastingskwesties te regelen. Dins dag was het weer ontzettend warm en na eerst de post te hebben afgedaan, trok ik met dr. Weck, een Duitscher, die hier een paar maanden voor studiedoeleinden op Kloen- koeng woont, naar het koele Kintamani. Daan, was het zooals altijd fijn. De houtvester de Voogd haalde mij over om een paar dagen later uit Kintamani 'n „tippel" naar de Noordkust te maken en daar was ik „vlak" voor. Dien dag vertrok ik om 6 uur met de auto naar Kintamani, waar de V. me opwacht te. Ik was met open kap vertrokken en kwam blauw van de kou boven aan. Het is bar zooals op een korten afstand, want het is maar ruim 40 K.M., dus een klem uur rijden, de tempe ratuur daalt. Na een kopje koffie om 8 uur op stap. We maakten een pracht van een wande ling tot 's middags twee uur op de heerlijke, koele hoogte van 1200 M. en hadden een prach tig uitzicht; toen zakten we af naar de warme vlakte van de Noordkust. Het was een mooie wandeling geweest van 6 uur. Met een gezonde moeheid in de beenen stapten we in de klaar staande auto en reden de 40 K.M. naar Singa- radja, waar we in het gastvrije huis van de V. den avond gezellig doorbrachten. In mijn eigen auto, die ik daar besteld had, reed ik terug naar Kloengkoeng. maar in de buurt van Kintamani had ik zoo'n last van mist en duisternis, dat ik veiligheidshalve maar in de passangrahan bleef en heerlijk sliep in de frissche kou. Den volgenden dag had ik hoofden-ver- gadering hier op Kloengkoeng in ons mooie gerechtsgebouwtje, een van de interessantste objecten, die ze de steeds maar passeerende touristen vertoonen. Staat ook in alle tou- risten-folders aangegeven als „the men, die 2100 M. hoog is. Na 4 uur hadden we den top bereikt en was ik voor het eerst van mijn leven boven de 2000 M. Ik vind die tip pels altijd fijn, ben nu weer goed in training en loop iedereen voorbij! Ik krijg er echt den smaak van te pakken en we gaan nu de vol gende week de Goenoeng Agoeng op. meer be kend als de Piek van Bali, die 3200 M. hoog is. Dat is op twee na de hoogste berg van heel Indië. n.l. de Rindjani op Lombok, die net 100 M. hooger is, en de Wilhelmina top op Nieuw- Guinea, die over de 4000 M. is, maar haast nog nooit beklommen is. Ik had nog niet veel aan bergen beklimmen gedaan tot ik met vriend de V. de afspraak maakte, dat ik in een maand de drie hoogste toppen van Bali zou verove ren en dat programma hoop ik de volgende week af te werken! Daarover dus in mijn volgenden brief. 0(Uh £utk 2e/ji: Onze Weensche correspondent schrijft ons: Tegenwoordig wordt het in tal van landen hoe langer hoe meer gebruikelijk den zooge- naamden Moederdag te vieren. Op den twee den Zondag van Mei worden door groote en kleine kinderen niet alleen aan de eigen moe ders, doch ook aan die van goede vrienden en kennissen en aan bejaarde vrouwen, wier kin deren gestorven zijn, geschenken gegeven. Op dezen dag wil men allen, die moeder zijn of moeder waren, gelukkig maken. In Bulgarije houdt men er merkwaardiger wijze reeds sedert onheugelijke tijden een Vroedvrouwendag op na, die in den volksmond „Oude wij vendag" heet. Op dien dag gaan alle jonge vrouwen in de dorpen en steden naar de vroedvrouwen toe, die haar indertijd geholpen en bijgestaan hebben. Zij doen dat al heel in de vroegte, wanneer de hanen pas gekraaid hebben. Zij nemen brood en wijn, likeur en eieren en gebraden gevogelte mee, die zij op een presenteerblad gelegd hebben, waarover een doek uitgespreid is. In sommige streken begieten de jonge vrouwen de handen van de vroedvrouw al des voormiddags met water, om te toonen hoe dankbaar zij zijn, dat de oude vrouw indertijd haar baby's gewasschen heeft. Dan zet men zich aan tafel. Er wordt flink ge geten en gedronken en vervolgens zingt de vroedvrouw oude Bulgaarsche liederen. Er verschijnen muzikanten ten tooneele en het duurt niet lang, of allen zingen met elkaar. Meestal wordt er vervolgens gedanst. Daar de woningen bijna altijd te klein zijn om er veel in te kunnen rondspringen, vindt de danspret doorgaans buiten plaats. De mannen van de jonge vrouwen zijn inmiddels ook verschenen, na hun dagtaak wat vroeger dan gewoonlijk geëindigd te hebben. Zij doen druk aan het dansen mee en dan roept er opeens een hun ner, op de vroedvrouw wijzende: „Zij heeft onze kinderen gebaad, nu moeten wij haar ook een bad geven!" De oude vrouw, wier hoofd met een krans getooid is, wordt op het onderstel van een wa gen gezet en dan rijdt men haar naar een rivier of een beekje. Een vroolijke menschen- menigte loopt in den optocht mee. Een paar jonge mannen trekken het vreemdsoortige vehikel voort en enkele jonge vrouwen duwen den wagen. De vrouw wordt niet in het water geworpen maar men giet wat water over haar hoofd uit. Daarom heeft zij voorzichtigheidshalve ook zelf maar een badhanddoek meegenomen, waarmede zij fluks haar natgeworden haren afdroogt. In triumph gaat het dan weer op de zelfde wijze naar haar woonplaats terug. Hier wordt door de jonge vrouwen nog eens water over de handen van de „wijze vrouw" uitge stort, die dan van haar ieder een doek krijgt, waarin enkele geldstukken gebonden zijn. Zoo heeft het oudje een goeden dag! W. M. BEKAAR. HAARLEM Zaterdag. HET TOONEEL. Het Blijspel-Gezelschap Sensatie-Roman and beautiful Law Court at Kloengkoeng". Toch een gek idee, dat je in zoo'n gebouwtje, Waarvoor, van her en der menschen toestroo- ®en, rustig je dagelijksch werk zit te doen. Het mooiste vind ik ervan, dat je er lekker il en luchtig zit (want het is alleen maar i dak op stijlen dus zonder muren) en dat ie altijd een leuk uitzicht hebt op de straat- uukte. Zaterdagmiddag woonde ik in de buurt een interessante adatvertooning bij. Die heette „prang dewa", hetwelk be teekent: Goden-oorlog. Twee partijen, elk behoorende tot een eigen tempel, die verondersteld wor den ruzie te hebben, brengen hun goden die wonen in kleine houten huisjes naar bui- ton en gaan elkaar te lijf. In wilde warreling stuiven ze op elkaar af, gewapend met kris sen. Allen hebben verwezen gezichten en stor ten zich op harikarimanier op hun zwaarden. Want ze gaan zichzelve te lijf. Het is heusch griezelig om te zien, maar ze zijn er toch zoo Pienter bij, dat ze zich nooit verwonden. Het Was een fantastisch mooie vertooning. Zondag was ik alweer om zes uur op om toet vriend de V. den berg Abang te beklim- Het is geen onaardig blijspel, dat Constant van Kerckhoven voor deze zomermaanden uit Amerika in ons land heeft geimporteerd en het zou mij niet verwonderen, wanneer het Blijspel-Gezelschap van dezen „Sensatie-Ro man" ook in het volgend seizoen nog pleizier zou beleven. De sensatie-roman, waarom het in dit blij spel gaat, heeft tot titel „De Naakte Vrouw" en is geschreven door Josie Frampton, de vrouw van een ernstig litterator. „Het boek wordt een best-seller" en brengt meer geld in dan alle romans van Philip Frampton te zamen. Maar het verstoort de rust van den echtgenoot, want Philip, die beweert nooit ja- loersch te zijn en zijn vrouw zoo te kennen, dat hij een psychologischen roman over haar zou kunnen schrijven, kan niet gelooven, dat dit sensatie-verhaal louter fantasie is en haalt zich in het hoofd, dat het dus een auto-bio grafie moet zijn. Wanneer dat zoo is, dan ja, dan moet zijn vrouw hem niet met één maar met minstens drie mannen tegelijk be drogen hebben, dan moet zij een gruwelijke huichelaarster zijn en een dubbel leven leiden. Philip wantrouwt niet alleen zijn vrouw, maar ook al zijn vrienden in wie hij de minnaars uit „De Naakte Vrouw" meent te herkennen en met zijn rustig geluk is het van dat oogen- blik af gedaan. Dat geluk keert pas in zijn huis terug, wanneer het hem blijkt, dat zijn vrouw famous bij Boccaccio te gast is geweest en de Decame- Beste pruimtabak kost maar 6 ct. per half ons Nog nooit beleefd Wat GROF B geeft! v.h. P, Schuckink Kool - Beverwijk (Adv. ingez. Med.j rone tot voorbeeld heeft genomen. Dan eerst kan hij „De Naakte Vrouw" met rustig gemoed lezen en is hij weer verzekerd, dat Josie de beste vrouw van de wereld is. Irving Kaye Davis heeft dit gegeven op vlotte nu en dan zelfs geestige wijze zeer ver makelijk uitgewerkt en al brengt het laatste bedrijf na de zeer amusante tweede acte wel even een inzinking, het slot is toch weer bij zonder aardig gevonden, zoodat het publiek tevreden naar huis kan gaan en geen spijt over dezen zomer-uitgang behoeft te hebben. Het groote succes was gisteren bij de pre mière in den Amsterdamschen Stadsschouw burg voor Constant van Kerckhoven, die Philip Frampton, den jaloerschen schrijver en echtgenoot, geestig en met accenten, die nu en dan aan zijn Professor Higgins in Pygmalion doen denken, speelt. Van Kerckhoven is de ziel van deze opvoering en geeft er vaart en brio aan. Hij wordt uitstekend gesteund door Mien van Kerckhoven—Kling, die de schrijfster van De Naakte Vrouw met levendige charme en distinctie geeft, Elias van Praag, die in de ge- daante van den onschuldig verdachten min-' De Bilt voorspelt z Matigen, later wellicht weer toenemen- den, Noordelijken tot Westelijken of Zuid-Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt, later toenemende regenkans, iets kouder. Verdere verwachting: on zeker. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 62 F. Laagste hedennacht 50 F. Hoogste heden 54 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 757 m.M. Neiging vooruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Zondag v.m. 4.14 uur; n.m. 4.41 uur. Maandag v.m. 4.54 uur; n.m. 5.19 uur. Dinsdag v.m. 5.34 uur; n.m. 5.59 uur. VELSER ZWEMINRICHTING: Temperatuur lucht 66 F. Temperatuur water 60 F. naar het tooneel als altijd vult met zijn opge wekt, breed spel en hoewel wat minder door Pierre Myin in de rol van den tweeden verkeerdelijk betichten vriend. Kleinere rol len spelen Ferd. Sterneberg, Tine Medema, Betsy Kapsenberg en niet te vergeten Marie van Westerhoven, die bij haar verschijning alleen reeds in de gedaante van een oude neger-meid een open doekje mocht boeken. Een vlotte, levendige vertooning dus van een amusant blijspel, die het lang niet geringe succes in den goed bezetten schouwburg vol komen verdiende. J. B. SCHUIL. SPORT EN SPEL. BILJARTEN. HET WERELDKAMPIOENSCHAP PENTATHLON. Sweering op de eerste plaats. Uit Malo les Bains: Ook Vrijdag heeft onze landgenoot Sweering in het tournooi om het wereldkampioenschap Pentathlon wederom een overwinning behaald. Hij wist van Do mingo met 8—2 te winnen. Behalve bij het bandspel stak hij in alles ver boven zijn te genstander uit. Bij het bandspel had hij pech. Toen de stand 4316 in het voordeel van Sweering stond, maakte Domingo een serie van 33 en nadat onze landgenoot gepoedeld had, maakte hij de partij uit. Onze landgenoot bezet de eerste plaats met 37 punten, gevolgd door De Doncker met 36 punten en op de derde plaats Domingo met 30 punten. De resultaten van Vrijdag waren: Galmiche 9 2325 78 29,80 Schwarzer 1 1329,5 78 17.04 De Gasparin 2 1450 101 14.35 Semal 8 2311 101 22.88 De Doncker 6 2081,5 65 32.02 Thielens 4 1923 65 29.58 Domingo 2 1454,5 63 23.08 Sweering 8 2255 63 35.79 SCHAKEN. HET INT. TOURNOOI TE MOSKOU. De partijen van de 17de ronde hadden het volgende resultaat: Botwinnik wint van Ragosin. Lasker wint van Löwenfisch. Flohr wint van Eliskases. Kahn remise met Rjumin. Capablanca remise met Lilienthal. De stand luidt thans: Capablanca 12; Bot winnik 10V2; Flohr 9; Ragosin 8; Eliskases. Lasker en Lilienthal ieder 7V2; Kahn, Löwen fisch en Rjumin ieder 7 punten. CRICKET IN ENGELAND. EEN SPANNENDE STRIJD TE MANCHESTER De uitslagen van de Vrijdag geëindigde wedstrijden zijn als volgt: Op Lords leed Notts 148 en 41 de eerste nederlaag van het seizoen tegen Middlesex 243 en 127. In de 1ste innings deed Notts al weinig op Peebles en Robins; in de 2de innings namen Smith (P.) 6 voor 12 en Gray 4 v. 26. Lilley was de eenige batsman die de dubbele cijfers haalde. 6000 toeschouwers genoten te Manchester van een schitterende en spannende finish tusschen Lancashire en Sussex. 1ste innings Lanes 205 en Sussex 105 (Hopwood 7 v. 55). W. Lister de Lancs-captain sloot de 2de innings op 138-7 Sussex de kans gevende om in 3 1/4 uur 239 runs te maken, een sportieve declaratie. On der groot enthousiasme slaagden Jas Lang- ridge en Cooke voor het 4de wicket erin, en kele minuten voor tijd door agressief spel het Lancs-totaal te passeeren. Lancs leed de eer ste nederlaag. Sussex behaalde de eerste zege. Derbyshire 93 en 125-3 won van Northants 59 en 158 (Copson 6 v. 24) Onbeslist eindig den Worcester 130 tegen Surrey 116, Hants 180 tegen Gloucester 155 en 266-3, Warwick 157 tegen Yorkshire 90-2. De stand is thans: 1 Kent, 2 Derby, 3 Surrey, 4 Leicester, 5 Midd lesex, 6 Yorkshire. Alleen Hants en Leicester zijn nog ongeslagen. HAARL. VOETBALBOND. BESLISSINGSWEDSTRIJD VOOR DEN STADS EDITIEBEKER In de finalee voor den Stads Editiebeker, waarin Kennemers 3 en Stormvogels 3 zich hadden weten te plaatsen werd 1.1. Zondag op het E. D. O.terrein geen beslissend resultaat verkregen, daar 'dë stand na een kwartier verlengen nog steeds gelijk was (1—1), De wedstrijd is thans opnieuw, wederom op het E. D. O -terrein vastgesteld en zal zoo noodig tweemaal een kwartier worden ver lengd, met dien verstande dat een doelpunt in de verlenging gemaakt, den strijd beslist. Na afloop van den wedstrijd, die te 10 uur begint, wordt de beker aan den winnaar uit gereikt. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG 7 JUNI 1936. Finale Stads-Editiebeker. Kennemers 3Stormvogels 3 (terrein E. D. O.-terrein), 10 uur. A. H. F. Saeijs. (Grensrechters: J. M. P. Giebels en A. J. Grootegoed). Promotie-Competitie 3e klasse. Groep A: Bloemendaal-Vet.Kennemers 7 (terrein Ripperda), 10 uur, W. Th. Maas. (Grensrechters: Th. van Kampen en J. N. Spierdijk). Z X T E R' O 'K G 6 'JTJNJ Ï93S IJMUIDEN VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt; Witte Zee IJM. 167 vangst: 55 m. schelvisch, 130 m. braadschelvisch, 30 M. kabeljauw en gul, 50 m. radio, 20 m. platvisch, 20 m. wijting, 30 m. makreel, 40 m. varia, totaal 375 m. be nevens 100 st. stijve kabeljauw. MARKTPRIJZEN VAN ZATERDAG. Tarbot per K.G. f 0,68f 0,42 Griet per 50 K.G. f 25—f 8,50 Tongen per K.G. f 0,72—f 0,43 Zetschol per 50 K.G. f 20 Kleine schol per 50 K.G. f 16,50—f 4,50 Schar per 50 K.G. f5—f4,20 Pieterman per 50 K.G. f 13,50—f 11 Vleet per stuk f 0,56 Kabeljauw per 125 K.G. f 48 Groote gullen per 50 K.G. f 15f 13 Kleine gullen per 50 K.G. f 11—f9,50 Wijting per 50 K.G. f 5—f 2,50 BESOMMINGEN. Trawlers: manden Maria Elisabeth IJM 114 80 f 1500 Bruinisse IJM 97 95 f 1690 Loggers: KW 130 f710; KW 19 f240; SCH 196 f 860; KW 48 f470. VELSEN NED. VEREENIGING TER BEOEFENING VAN DE KLEIN-LUCHTVAART. In de vergadering, die de afdeeling Velsen van bovengenoemde vereeniging gisteravond in de kegelbaan van Hotel de Prins hield werd besloten om den minister te verzoeken toe stemming te verleenen tot het geven van zweeflessen onder deskundige leiding op het terrein, dat ten Westen begrensd wordt door de Noordzee, ten Oosten door de Kon. Hoog ovens en Staalfabrieken en ten Zuiden door het Noordzeekanaal, welk terrein eigendom is van den Staat. Verder worden onderhandelingen gevoerd over den aankoop van een eigen zweefvlieg tuig, waarbij de keus waarschijnlijk zal gaan tusschen een Grunau Baby en een E.S.G. De Grunau is het oudste en meest beproefde les- toestel, dat daarom ook door veel clubs ge bruikt wordt. De E.S.G. is daarentegen een resultaat van nieuwe derodynamische onder zoekingen. De resultaten die hier mee bereikt zijn, zijn echter bijzonder goed, zoodat de deugdelijkheid van dit toestel voldoende be wezen is. Hierna volgden langdurige besprekingen over de Pou-tentoonstelling die op 12, 13 en 14 Juni in de Kegelbaan van Hotel de Prins ge houden wordt. De opening werd vastgesteld op Vrijdagavond 7 uur. Zaterdag is de ten toonstelling van 's middags 2 uur af geopend Zondags den geheelen dag. Zeer waarschijnlijk zal de week daarna in Wijk aan Zee geëxpo seerd worden. De afdeeling Beverwijk van de Nederland- sche jeugdvaartclub verleent haar medewer king door enkele modellen van zweefvliegtui gen, die zij zelf vervaardigd heeft, te expo- seeren. Verder is de medewerking van de K.L.M. en Fokker aangevraagd voor het verstrekken van propagandamateriaal als kaarten en kleine modellen. De constructeur de heer Nagelgast uit Am sterdam en enkele hoofdbestuursleden van de N.V.B.K.L. zullen bij de opstelling van de Pou aanwezig zijn. In plaats van den heer Appelman die door drukke werkzaamheden voor deze functie moest bedanken, werd de hr. Belgrave met al gemeene stemmen tot secretaris benoemd. Tenslote werden nog verschillende bespre kingen gevoerd over de werkzaamheden, die de leden bij de tentoonstelling moeten verrich ten en over het vervoer en de opstelling van de te exposeeren modellen. SANTPOORT CLASSICALE ZENDINGSDAG. De zendingsdag vanwege de classis Amster dam der Chr. Geref. Kerk zal Woensdag 17 Juni a.s. in het park „Het Terras'" te Sant poort worden gehouden. Als sprekers zullen optreden de heeren Ds. J. v. Doorn, Chr. Geref. predikant te Ouder kerk a. d. Amstel, Ds. A. Zwiep te IJmuiden. Ds. G. Salomons, te Amsterdam-West, Ds. S. v. d. Molen, te Rotterdam-C., het 2e Kamerlid Ds. C. v. d. Zaal van den Haag en de heer J. Rebel van Huizen (N.-H.) BEVERWIJK MARKTBERICHTEN. Vereenigde veilingen Kennemerland Vrije Veiling. 5 Juni 1936. Prijsnoteering: Spinazie per kist 301.25 Sla per kist 2050 Postelein per kist 3063 Wortelen per bos 712 Rabarber per bos 25 Raapstelen per bos 2 Radijs per bos 2Vz3 Peterselie per bos 35 Selderie per bos 47 Bloemkool le soort per stuk 12—19 Bloemkool 2e soort per stuk 47 Tomaten per K.G. 27—29 Peulen per K.G. 2228 Doppers per K.G. 40 Groentjes per K.G. 52—59 Snijboonen per K.G. 74 sperges le wit per bos 3442 Aspergs le wit per bos 3442 Asperges 2e wit per bos 1016 Asperge 2e bl. per bos 1220 Komkommers per stuk 46 Aardbeien per doosje 1424 Aardbeien per slof 1.1.25 Meloenen per stuk 28 MARKTBERICHTEN. Spinazie, per kist 0.40—0.70. Postelein per kist 0.400.70. Andijvie per kist 0.801.20. Raapstelen, 100 bos 1.50. Radijs, 100 bos f 4.— Wortelen per K.G. 0.080.14. Komkommers, per 100 f 47. Asperges per bos wit 0.400.50. Idem, blauw 0.250.35. Idem, dun 0.20. Aardappelen, klei per K.G. 0.03V20.05V£. Idem, zand (nieuwe) 0.12. Peulen per K.G. 0.160.24. Doppers per K.G. 0.30. Heerenboonen per K.G. 0.92. Bloemkool per 100 f 818. Uien per bos 0.010.01&. Sla per kist 0.130.52. Rabarber per 100 bos f 35. Pieterselie per bos 0.06. Selderie per bos 0.04. Aardbeien per doosje 0.140.20. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Op het politiebureau worden inlichtingen verstrekt omtrent de navolgende gevonden en verloren voorwerpen: Gevonden: 2 ceintuurs, een regenjas, een kindertaschje, een belastingmerk, een hand- taschje, een mesje, een damesportemonnaie, een zwart-bruinen hond, een Hollandschen herdershond. Verloren: een heerenportemonnaie met ,f 5 ,een damesportemonnaie met 21 en kassa bon. een dameshoed, een actetasch met in houd. een gouden zegelring, twee bossen sleu tels een geel mutsje. WIJK AAN ZEE ONTBINDING PLAATSELIJK CRISIS- COMITé. Met het beëindigen van de werkzaamheden van het Nationaal Crisiscomité is ook het Crisiscomité der voormalige gemeente Wijk aan Zee en Duin ontbonden. De oud-burge meester de heer H. Rothe heeft de dames-co mité leden: Mevr. W. J. Hoender-Bosch; Jonkvr. P. Boreel van Westerhout; Mevr. J. Eerhart-van den Berg; mej. J. C. Smidt; mej. Koelman en mej. van den Berg, elk een bronzen herinneringsmedaille van het Na tionaal Crisiscomité met inscriptie aangebo den. Deze medaille draagt aan de voorzijde de beeltenis van de Prinses.. Ook burgemeester Rothe heeft deze herinneringsmedaille ont vangen. De overige medewerkenden: mej. Hommes en de heeren J. Poortstra, Wenneke, C. Geys, Mr. J. Kale; B. Schelvis en Fr. van der Mey ontvingen een blijk van waardeering. CASTRICUM COLLECTE. De gehouden Santos-speldjesdag alhier heeft opgebracht f 57.12. BRIDGEDRIVE. Dinsdag a.s. heeft een Bridgedrive plaats in Hotel Broksma, 's avonds acht uur, waar aan deelnemen onze plaatselijke Bridgeclub alsmede de Bridgeclub „Bergen". C. O. V. De „Castricumsche Orkest-Vereeniging" zal behoudens goedkeuring van B. en W. Zondag van 46 uur een matinée geven in den tuin van Hotel Bakker. PROGRAMMA VOETBALWEDSTRIJDEN. Zondag 7 Juni. C.S.V. 2—Beverwijk 3, aanvang 2 uur. C.S.V. 1—Beverwijk 2, aanvang 4 uur. a AGENDA. Zondag 7 Juni: „Dansen" in de Rustende Jager, aanv. 7 uur. TUINBOUWVEREENIGING „ONS BELANG". Veiling van Vrijdag 5 Juni. Rabarber per bos 2V23 ets. Wortelen per bos 9 V2 ets. Sla per kist 2129 ets. Id. 2e soort per kist 12 ets. Bloemkool per stuk 7V29 ets. Aardbeien per mandje 59 ets. Aardbeien per doosje 1015% ets Aanvoer 234 doosjes aardbeien. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johanna Margaretha dochter van Theodorus Lute, en Jansje Hoek. Ondertrouwd: Nicolaas Orij. oud 33 j. bloe mistknecht wonende te Den Helder en Lena Josephina Stuifbergen oud 29 jaar, wonende alhier. Getrouwd: Jacobus Kuijper en Petronella Gooyer. Arie Verduin en Eeke Trijntje de Vries. Overleden: Gertrudis Maria Margaretha ou 3 maanden, dochter van Dirk van Diepen en Gertrudis Maria Silia Passage. HEEMSKERK DE CHR. MEISJES VEREENIGING. De Chr. Meisjesvereeniging „Ora et Labora" maakte een tweedaagsch reisje naar Brussel, dat goed geslaagd is. „A. D. O." Zondag gaat A. D. O. 2 voor de nederlaag- wedstrijden E. S. V. I bekampen. Daar deze club nog geen enkele nederlaag leed, heeft zij een goede kans op den uitgeloofden be ker. De juniores b spelen voor de serie-wed- strijden van W. S. V. tegen S. V. A. b. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maria, d. van Joh. Stengs en Tr. Scheerman, Simon Petrus, z. van Hendr. Blee- ker en Corn. Beentjes, Margaretha Joiianna Maria, d. van Corn. J. Voormeer en M. J. Bleij endaal. Ondertrouwd: Petr. G. Fatels, alhier en Petr. M. Admiraal, te Uitgeest. KI. Eggers, te Beemster, onlangs alhier en P. Raangs, te Winsum Gr. Eng. C. Apeldoorn, alhier en Cath. W. Schuit, te Velsen. Gehuwd: Wilh. Jac. M Henneman, 25 j. al hier en A. Cath. Alles, 26 j. te Haarlem. R.K. VROUWENBOND. De R.K. Vrouwenbond heeft een excursie naar de Gero zilverfabrieken te Zeist gemaakt met twee autobussen. De dames werden door de directie ontvangen waarna de fabrieken werden bezichtigd. Vervolgens werd nog een bezoek gebracht aan het vliegveld Soesterberg waar een vlieg tuig werd bezichtigd. GOUDEN ECHTPAAR. Onder groote belangstelling herdacht het echtpaar Visser—Kooyman den dag dat het vóór 50 jaar in den echt werd verbonden. Onder de velen die het echtpaar geluk kwa men wenschen behoorden Burgemeester en Mevr. Vreugde en Ds. en Mevr. IJzerman. Door het fanfarecorps „St. Caecilia" werd 's avonds een serenade gebracht.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 3