Het program van Léon Bium. GEHEEL GEBIT ybiifda Sanctie-tweedracht in Engeland. Vreest geen Examen Thijs Ijs en het geheim van den hollen boom SpfetMiélL z ATKRD AG 6 TUNT 19.16 Wetsontwerpen betreffende veertig-urige werkweek en arbeidscontracten worden ingediend. „Een groote toekomsf voor de Fransche democratie". FRANKRIJK. In een na afloop van den kabinetsraad ge publiceerd communiqué wordt medegedeeld dat de regeeringsverklaring in groote trek ken door den raad is aangenomen, en dat de middelen zijn overwogen voor een snelle uit voering der plannen die in deze verklaring worden genoemd. De ministers van binnen- landsche zaken en arbeid hebben met hun collega's den toestand besproken, die ont staan is door de stakingsbeweging De re geeringsverklaring, die vanmorgen door den ministerraad definitief zal worden aangeno men, kondigt o.a. aan, dat Dinsdag a.s. door de regeering wetsontwerpen zullen worden ingediend, strekkende tot invoering van de 40-urige werkweek, betaalde vacanties in de particuliere industrie en collectieve arbeids contracten. De Kamer is Vrijdag overgegaan tot de installatie van haar bureau. De nieuwe kamerpresident, Herriot, heeft in een toespraak verklaard, dat de drie be ginselen, welke volgens hem deze wetgevende periode moeten overheerschen zijn: 1) De handhaving van de republiek. 2) Het weer tot bloei brengen van het eco nomische leven en 3) De handhaving zoowel van den binnen- landschen als den buitenlandschen vrede. Herriot herinnerde voorts aan de woor den van Maximiliaan Robespierre: ,.Er is slechts een democratie, waar de staat in waarheid het vaderland is van alle indivi duen, die hem omvatten en kan rekenen op even zoovele belanghebbende verdedigers van zijn zaak als hij burgers telt". In de gistermiddag gehouden radio-rede zeide Blum o.m.: Het regeeringsprogramma is het program ma van het Volksfront. Onder de voorstellen, die terstond bij het parlement zullen worden ingediend, noemde spreker de 40-urige werkweek, collectieve arbeidscontracten, vacantie met uitbetaling van loon, d.w z. de voornaamste hervormin gen, die door de arbeiders worden geëischt. Voorts zeide hij, dat hij aan al zijn verplichtingen zou voldoen. De -actie zal echter om doelmatig te zijn, moeten worden ten uitvoer gelegd binnen de openbare veilig heid. Zij zou verlamd worden door iederen aanslag op de orde, door iedere onderbre king van de vitale diensten der natie. Iedere paniek zou duistere plannen van tegenstan ders van het Volksfront dienstig zijn: zekere tegenstanders van dit front loeren reeds op hun revanche, aldus Blum. De regeering vraagt derhalve den arbeiders zich te verlaten op de wet ten aanzien van die eischen, welke door de wet geregeld moe ten worden en voorts vraagt zij van de ar beiders de overige eischen in kalmte, waar digheid en discipline na te streven en den werkgevers te verzoeken die eischen te be- studeeren in een breeden geest van billijk heid. Blum besloot zijn redevoering met het land te verzoeken koelbloedigheid te bewa ren: „een groote toekomst opent zich voor de Fransche democratie, ik bezweer haar deze toekomst tegemoet te gaan met die rus tige kracht, welke de waarborg is voor nieu we overwinningen". Endelamd. Hoare benoemd tot Eersten Lord van de Admiraliteit. Sir Samuel Hoare is benoemd tot eersten lord der admiraliteit^ als opvolger van Lord Monsell België. Vandervelde krijgt opdracht tot vorming van een kabinet. De Koning heeft Vandervelde opdracht ge geven een kabinet samen te stellen. De Ko ning is hiertoe overgegaan aangezien hij op grond van het rapport de overtuiging had ge kregen, dat het mogelijk was een regeering van nationale eenheid te vormen onder een socialist. Gistermiddag om half zes heeft de heer Van dervelde de journalisten ontvangen. Hij heeft verklaard, dat hij thans van oordeel is, dat hij vandaag den koning zal kunnen mededee- len, dat hij de opdracht een kabinet te vormen zal kunnen aanvaarden. Men is echter volgens Reuter in vele poli tieke kringen van meening, dat Vandervelde er niet in zal slagen een kabinet samen te stellen. Alleen de heeren Van Zeeland of De Man zouden volgens deze kringen deze op dracht kunnen ten uitvoer leggen. Spanje. Rechtsche oppositie besluit terug te keeren. De rechtsche oppositie die tijdens de nacht zitting van het parlement do zittingszaal had verlaten als protest tegen de uitlatingen van den minister van onderwijs, Barnes, inzake het confessioneele onderwijs, heeft naar Reu ter verneemt besloten, de zittingen weer bij te gaan wonen onder handhaving van het1 protest, dat echter uitsluitend tegen den mi nister is gericht. Italië. geleid tot een hervorming van zijn ministe rie volkomen te begrijpen. Verder merkt men in dezelfde kringen op, dat geen en kele wijziging in de politieke oriënteering of eenigerlei sensatie het gevolg zal zijn van dit onderhoud. Daarentegen geeft men in Italiaansche kringen te Rome van een zekere verwijde ring tegenover Oostenrijk blijk. Men geeft ter verklaring van deze distancieering te ver staan, dat de betrekkingen tusschen Rome en Berlijn op het punt staan een uiterst vriendschappelijk karakter te krijgen. De herhaalde conferenties, die aldus de Tel. de Duitsche ambassadeur von Hassell met Mussolini gehad heeft en de officieuze ver klaringen in zake de mogelijkheid van het herstel van oude vriendschapsbanden betee- kenen, dat boven het front van Stresa het dreigement van een Italiaansch-Duitsche entente hangt. De beteekenis, die men bij gebreke van nauwkeurige mededeelingen aan de be sprekingen hecht, is dat zoowel Rome als Berlijn beoogt, de Europeesche kanselarijen in spanning te houden, evenwel zonder dat de doeleinden van Duitschland en Italië met elkaar overeenstemmen. Sneltrein WeenenParijs ontspoord. Twee dooden en verscheidene gewonden. Vrijdagavond is de snelstrein Weenen Parijs bij het station Ebelsberg nabij Linz ontspoord. De locomotief en verscheidene m gons vielen omver en werden vernield. Het ongeluk zou gebeurd zijn, doordat de sneltrein overeen zwakke plek reed en de machinist een waarschuwingsbord met het verzoek vaart te minderen over het hoofd heeft gezien. Er was hier namelijk een stuk van de spoorbaan op gebroken. Volgens de voorloopige inlichtingen zijn twee personen gedood en werden bovendien 6 personen zwaar- en een groot aantal licht gewond. Uit Linz en Weenen zijn hulptreinen ter stond naar de noodlottige plek gereden. Het verkeer is omgelegd. Tot handhaving van de orde is een campagnie bondstroepen derwaarts gezonden. Volgens inlichtingen uit particuliere bron zou het aantal gewonden 25 bedragen. (Reuter) TANDHEELKUNDIGE INRICHTINC VOOR DEN MIDDENSTAND Rijksstraatweg 25, Haarlem-N. Tegenover het oude Raadhuis Minimum tarief met inbegrip van trekken /35„- Spreekuren alle werkdagen van 94 uur. Avondspreekuren Maandags, Dinsdags, Donderdags van 79 uur. (Adv. Ingez. Med.) Fransche regeering doet een beroep op de stakers. „De politieke situatie volkomen gewijzigd." Verwijdering in de betrekkin- gen met Weenen In het officieele communiqué, dat is uit gegeven na het onderhoud te Rocca Delle Caminate, wordt slechts verklaard, dat Schuschnigg op den terugweg een bezoek heeft gebracht aan Mussolini en dat de bei de staatslieden zich gedurende meer dan twee uren met elkander hebben onderhouden. Volgens in bevoegde Oostenrijksche krin gen ontvangen berichten aangaande het on derhoud te Rocca Delle Caminate heeft Mus solini tijdens dit onderhoud getoond de mo fteven, die Schuschnigg kort geleden hebben Het Fransche ministerie van arbeid publi ceert het volgende communiqué; „Volgens de laatste berichten breidt de sta kingsbeweging zich uit. De oorzaak dezer be weging ligt hierin, dat de arbeiders na de over winning van het Volksfront het oogenblik ge komen achten om betere arbeids- en bestaans voorwaarden te veroveren. De politieke situatie is echter sedert de installatie der nieuwe regeering volkomen ge wijzigd. Het programma, dat de minister-pre sident bij het parlement zal indienen, beant woordt nauwkeurig aan alle eischen der werk lieden. Wij noodigen de arbeiders dan ook uit, zooveel mogelijk rekening te houden met de wijzigingen, die in den politieken toestand zijn gekomen. De regeering zal zonder verwijl wetsontwerpen betreffende arbeidsduur bescherming der loonen indienen en er naar streven, dat die in den kortst mogelijken tijd worden aangenomen. Wij doen dan ook een beroep op de redelijkheid en het gezonde ver stand der arbeiders, opdat geen vergissing worde begaan, die de gelukkige resultaten, welke zij mogen verwachten, zou kunnen be derven." De vereenigïng van Parijsche dagbladuit gevers heeft aldus meldt Reuter een com muniqué uitgegeven, waarin' wordt verklaard, dat de Parijsche bladen Zaterdag slechts voor een zeer onvolledige verspreiding zullen kun nen zorgen. In Parijs en de departementen Seine en Oise. Men hoopt echter dat binnen zeer korten tijd de Parijsche blaaen weder onder normale omstandigheden zullen kunnen verschijnen. Verscheidene bioscooptheaters moesten gis termiddag wegens staking van het personeel sluiten. 210.000 stakers in de omgeving van Parijs. Gistermiddag bedroeg het aantal stakers in de omgeving van Parijs 210.000. In het Noor delijk departement was het aantal stakers dat des morgens om tien uur nog slechts 50.000 bedroeg, des avonds gestegen tot 90.000. Het aantal stakers in de omgeving van Rijs- sel bedraagt thans 30.000. Tijdens een bijeen komst van burgemeesters van Rijssel eii om geving en de vertegenwoordigers der vakver enigingen werden maatregelen genomen om de voedselvoorziening der stakers op regel matige wijze te verzekeren. ZONNEBRUIN voor een bronsbruine Meur van armen en gelaat (Adv. Ingez. Med.) Een plan tot liquidatie van het conflict. stand in de Middellandsche Zee moet worden gestabiliseerd. Italië zou dan van de sanc ties worden verlost, indien het zich goed zou gedragen in die zee, indien het zich zou ont houden van het aanleggen van versterkingen langs de zeeroute naar tropisch Azië en Abessynië wordt blijkbaar niet heelemaal ver geten indien het waarborgen zou geven voor nette behandeling van de Abessyniërs. De Parijsche correspondent van den Man chester Guardian heeft ook van dit plan tot liquidatie van den oorlog gehoord. Een Vol- kenbondsvrede had men zich anders voorge steld. Maar zulk een vrede is practisch on mogelijk gebleken A. K. VAN R. Londen, 5 Juni. (Van onzen correspondent.) Engeland schijnt in twee elkaar bestrij dende groepen over de sanctie-kwestie ver deeld te zijn. Het meeningsverschil snijdt dwars door politiek partijverband heen. Er zijn „diehards" in het conservatieve kamp, die de sancties tegen Italië willen handhaven of strenger willen maken. Er zijn Labour- mannen, die dezelfde meening zijn toege daan. In beide groepen vindt men vurige pleiters voor opheffing van wat bijv. Lord Ponsonby kenschetst als „kleingeestige, wraakgierige en ondoeltreffende maatrege len". Het heftig meeningsverschil kan geen invloed hebben op de houding der regeering. tenzij het een vergemakkelij kenden invloed zou zijn. Waar de openbare meening zoo ver deeld is, daar behoeft de regeering er geen aandacht aan te schenken en kan ze met meer vrijheid volharden in haar politiek, die van het begin af gericht is geweest op ge meenschappelijke actie der Volkenbondslan- den. waarbij Engeland zijn aandeel heeft en niets meer. Inmiddels vêrpreidt zich in zich steeds uit- breidenden kring in dit land het geloof, dat de sancties straks in de vergadering van den Volkenbondsraad zullen worden opgeheven. De Britsche regeering heeft uiteraard in dit opzicht niets besloten. Ze laat een besluit over aan den Raad van den Volkenbond, waar althans één land of een groep van gelijkge stemde landen zooiets als leiding voor of tegen handhaving of verscherping van de sancties zal moeten geven. Iemand moet de kat de bel aanbinden; maar daar dit altijd een hachelijk bedrijf is. in Genève evenzeer als elders, waarvoor liefhebbers schaarsch zijn, blijft de mogelijkheid nog bestaan, dat men op den ouden voet wat door zal leuteren en dat een bepaalde beslissing ook thans nog achterwege zal blijven. Van de drie groote mogendheden. Groot Brittannië, Frankrijk en Rusland, die straks in de Raad vertegenwoordigd zullen zijn, is het laatstgenoemde land in de eigen aardigste positie. Het wil evenmin als Enge land het initiatief nemen. Men heeft het den laatsten tijd het verlangen toegeschreven de sancties opgeheven te zien. Rusland ziet zijn belang meer in maatregelen,, die Duitschen aanvalslust kunnen bedwingen dan in collec tieve actie tegen Italië, waarmede het lang op vrij goeden voet heeft geleefd. Het herstel van het Stresa-front is Rusland veel waard. Aan den anderen kant ziet het nog meer meer waarde in samenwerking met Enge land tegen een mogelijken toekomstigen aanvaller, omdat dit land toch altijd nog een belangrijk machtiger mogendheid is dan Italië. Rusland zou daarom, mag men aanr.e men. Engeland steunen in elke beslissing wel ke het in Genève zou nemen, voor of tegen de sancties. Zooals gezegd, kan men geen Engelsche be slissing verwachten. Maar als de Daily Tele graph als barometer mag fungeeren, die of ficieele geneigdheid aanwijst, dan is die ge neigdheid hard bezig zich van de sancties af te wenden. Het genoemde blad is sedert het interview met Mussolini tegenover Italië veel zachter van toon geworden. Men zou haast zeggen, dat het de opdracht heeft gekregen of liever het verzoek het buitenland te doen beseffen dat Engeland begint te voelen, dat Abessynië niet meer te redden is. De News Chronicle heeft in tusschen met veel op hef (een pro-sanctie blad) melding gemaakt van een voornemen de sancties te gebruiken als troef voor een transactie, waarbij de toe- want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Maxim Gorki stervende? Uit Londen 5 Juni: Volgens een hier uit Moskou ontvangen bericht zou Maxim Gorki stervende zijn. Had de Negus den Abessyni- schen troon kunnen behouden? Engelsch bericht over een Italiaanseh ultimatum op den dag van de vlucht. LONDEN, 5 Juni. (Reuter-A.N.P.) Een ver slaggever van de Daily Telegraph heeft den negus medegedeeld, dat Mussolini op den dag voor zijn vlucht bevolen had, hem een ultimatum te overhandigen, dat Hij binnen vijf dagen zou moeten aanvaarden en krach tens 't welk hij op den troon zou zijn gebleven en de souvereiniteit over de Amharische pro vincie zou hebben behouden, terwijl Italië een protectoraat en controle op de buiten- landsche betrekkingen van het land zou hebben verkregen. De negus antwoordde hierop, dat hij niet vér weg was geweest, indien Mussolini met hem had willen onder handelen. Hij heeft Abessynië verlaten en is naar Europa gekomen om het voeren van onderhandelingen te vergemakkelijken. De Daily Herald meldt, dat de negus reeds definitief besloten heeft de zitting van de Assemblée op 30 Juni bij te wonen om daar het Abessynische standpunt te verdedigen. LONDEN. 5 Juni. (Reuter-A.NP.) De Abes synische legatie bevestigt, dat de minister van buitenlandsche zaken, Eden, hedenmid dag een officieel bezoek aan den negus zal brengen. Voorts meent men te weten dat de negus voornemens is binnenkort een bezoek te gaan brengen aan Koning Eduard. Tevens zou hij een krans willen gaan leggen bij het graf van Koning George V in de Konink lijke Kapel te Windsor. O Henri, ik glij naar beneden. Je moet me met twee armen vasthouden. (Judge). Het auto-ongeluk in Haarlem' Noord. Aan de gevolgen overleden. De 16-jarige W. L. J. te Zandvoort, die Dinsdagmiddag op het Marnixplein hoek Zaa nenlaan door een auto werd aangereden is tt Vrijdagavond zonder tot bewustzijn te zijn Mijnharilt s Zenuwtabletten behoeden U voor gekomen in het ziekenhuis Sint Johannes de zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar m d „enigen overleden kokers van 75 ct. bij Apothekers en Drogisten. Uev°00arandcü'eou"de™rwie? S zoon hij was, (Adv. Ingez. Med.) is dit wel reen zeer zware slag. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Thijs vindt dit onverwachte bezoek wel leuk en hij tracteert zijn gast op kaas en koek. Het dier heeft blijkbaar ergen honger, want het lekkers is in een oogenblik verslonden. Thijs begrijpt, dat de hond een baas moet hebben gehad, want het dier kent een paar kunstjes en als al het eten opgepeuzeld is krijgt Thijs tot dank een poot. „Toch begrijp ik nog niet, wat er eigenlijk met jou gebeurd is," zegt Thijs. „Ben je je meester kwijt? Of komt hij je straks misschien halen?" De hond schijnt te begrijpen, wat Thijs vraagt, want ineens springt hij overeind en loopt luid jankend naar de richting van de deur. verdwijnen spoedig door (Adv. Ingez. Med.) Ned. Draad- en Draadnagel industrie. Richt een adres aan de Tweede Kamer. Vijf fabrieken (waarbij Hilarius' Draadin- dustrie en Handelsmaatschappij N.V. te Haarlem) vertegenwoordigend de Nederland- sche Draad- en Draadnagelindustrie hebben een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin o.m. het volgende wordt gezegd. Bij het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp betreffende de regeling van den in voer van draadnagels, draadkrammen, spij kers, getrokken ijzerdraad en puntdraad is door eenige leden Uwer Kamer de vraag ge steld. of de bestiging van een walsdraadbedrijf te Zuilen, waartoe het Werkfonds zijn mede werking heeft verleend, niet een verscherping der contingenteering tengevolge zal moeten hebben, nu het gevaar dreigt, dat draadpro ducten, die tot dusverre elders in ons land werden gefabriceerd, voortaan in de nieuwe fabriek zullen worden vervaardigd. Deze vraag is er een van verre strekking. Het is immers ter beoordeeling van de indus trialisatie-politiek die de Regeering hoopt te voeren, van principieel belang, te weten of het door den huidigen Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart in zijn industriali satie-theorieën steeds beklemtoonde begin sel een beginsel door den Minister-Pre sident in de vergadering van de Eerste Kamer der Staten Generaal van 7 Februari j.l. nog eens extra onderstreept „Geen nieuwe ondernemingen, waar de bestaande in de be hoefte voorzien, geen werkverschuiving, maar werkverruiming", ook daadwerkelijk en in de praktijk het uitgangspunt en den grond slag vormt voor den steun der Regeering aan initiatieven uit het bedrijfsleven, die het al gemeen belang dienen, dan wel of het in ons land mogelijk zal worden, dat bepaalde on dernemers of ondernemersgroepen, met steun van den Staat, onder den schijn van uitbrei ding der werkgelegenheid, gevestigde Neder- landsche industrieën van hun terrein ver dringen. Sinds de 2e helft der 19e eeuw bezit Neder land een krachtige, goed geoutilleerde, door voortdurende vernieuwing steeds up to date gebleven draad- en draadnagelindustrie. Reeds langer dan 10 jaren, dus afgezien van de verscherping door de later ingetreden al- gemeene crisisomstandigheden, verkeert deze Industrie in moeilijkheden, welke haar oor zaak vinden in de overproductie van draad artikelen op de wereldmarkt en de krachtige aaneensluiting in kartels en belangengemeen schappen der buitenlandsche, grondstofpro- duceerende en draadverwerkende industrieën, gevoegd bij het feit, dat de Nederlandsche markt een vrije markt van oudsin te genstelling met die van de meeste Europee sche landen aan de eigen industrie geen en kele faciliteit bood. Zoodoendewoedde er van1925 af op de Nederlandsche markt in de verschillende soor ten van draadproducten een meedoogenlooze en met allerlei dumpingijmethoden gevoerde concurrentiestrijd, die voornamelijk ten doel had, de Nederlandsche industrie ten onder te brengen en het Nederlandsche afzetgebied voor goed voor de buitenlandsche belangenge meenschappen te veroveren. Reeds van 1928 af gingen er dan ook hier te lande stemmen op, met Rijkssteun de Ne derlandsche industrie een eigen walswerk te verschaffen en haar daarmede onafhankelijk te maken van de fnuikende buitenlandsche prijspolitiek. Van deze pogingen is de inrich ting van een walswerk bij de Nederlandsche Staalfabrieken de Muinck-Keizer te Zuilen een indirect uitvloeisel geworden. De wijze, waarop deze inrichting tot stand gekomen is, biedt echter naar de meening van adressanten geen waarborgen, dat de na- deelen voor de Nederlandsche industrie in de toekomst geringer zullen worden. Steeds toch is er bij het streven naar een draadwalswerk de nadruk op gelegd, dat dit met de bestaan de draadproduceerende industrieën zeer nauw samenwerken en aarmede als het ware een soort „gemengd bedrijf" vormen moest, wilde de Nederlandsche industrie zich ooit uit de knellende greep der concurreerende buiten landsche kartels kunnen bevrijden. Zooals reeds gezegd, is voor zulk een samen werking de basis nog niet gelegd. Of zij wel ooit tot stand zal kunnen komen kan ernstig betwijfeld worden, gezien het feit dat het nieuwe walswerk reeds nu in het Internatio nale Rohstahl-kartell (I.R.E.G.) is opge nomen. Erger en in een geordend industrialisa tie-streven volstrekt ontoelaatbaar is ech ter, dat het met overheidssteun ingerichte bedrijf zich ook aan de verfijning van wals draad wil gaan wijden, en daarmede direct treedt op het gebied der bestaande draad- en draadnagelfabrieken. fabrieken die, ondanks hun moderne outillage, reeds sedert jaren op niet meer dan ca. 40 pet. van hun kracht kunnen werken, omdat de afzetmogelijkheid door reeds meer genoemde oorzaken steeds verder inkrimpt. De in verschillende handelsverdragen toe gestane invoercontingenten laten bovendien de Nederlandsche industrie reeds thans vrij wel geen plaats meer op de vaderlandsche markt. De voor 1936 toegestane invoer be draagt 30.811.300 K.G. draad (blank getrok ken, gegloeid en verzinkt) terwijl het geheele verbruik van genoemde artikelen in Neder land over 1935 slechts 21.187.000 K.G. heeft bedragen. Wanneer daarbij een met Rijkssteun inge richt bedrijf thans aankondigt, dat het een belangrijk kwantum draad (blank getrokken, gegloeid en verzinkt) jaarlijks ter levering op ae Nederlandsche markt voor zich op- eischt, dan beteekent een ook maar gedeel telijke uitvoering van dit voornemen, dat de toestand op de binnenlandsche markt voor de bestaande Nederlandsche bedrijven volstrekt onhoudbaar zal worden, en sluiting van be drijven het onvermijdelijke gevolg zal zijn. Aan het slot van het adres wordt met aan drang de medewerking der Tweede Kamer gevraagd, om: 1. den invoer van draadnagels, draadkram men, spijkers, getrokken ijzerdraad en punt draad te beperken door het aan Amerika toe bedachte contingent uit het te ratificeeren Nederlandsch-Amerikaansche Handelsverdrag te doen vervallen en waar mogelijk te bevor deren, dat de contingenten in andere han delsverdragen vermin~derd worden; 2. te bevorderen dat, aan het met Rijks steun ingerichte walsbedrijf te Zuilen als voorwaarde worde opgelegd, zich te onthou- Iden van verfijning van weisdraad, die "geen werkverruiming, doch slechts een zeer on rechtmatige werkverschuiving zou beteekenen,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7