SouvenirjacHt. Verschillende ernstige verkeersongelukken. Lord Robert Cecil over de sancties. HET MYSTERIE VAN MOAT HOUSE. BEVERWIJK. De Kennemers-reserves promoveeren. Door een 3—2 overwinning op .Assendelft 2 ls het tweede elftal van de Kennemers er in geslaagd zich een plaats m de reserve twee de klasse te vereveren, daarmede voor een waardig slot zorgend van een succesvol sei zoen. Kennemers 2 deed in het seizoen 1932— 1933 zijn intrede in den K.N-V.B. na voor dien tijd met wisselend succes aan de com petities van den H.V.B. te hebben deelgeno men. In het jongste seizoen veroverden zij voor de eerste maal in den K.N.V.B. een kam pioenschap, dat de rood-zwarte reserves op Zondag 26 April jl. door een 30 overwin ning op W.F.C. 3 tot een feit maakten. Zij werden daarmede tot een stimuleerend voor beeld voor het eerste elftal, dat destijds met Zandvoort nog in een zwaren strijd om den eeretitel gewikkelo was En nu wijzen de reserves door hun hernieuwd goed voorbeeld hun grootere sportbroeders den weg naar de promotie. De promotiewedstrijden hadden voor Ken nemers 2 een succesvol verloop. Zij brachten de volgende resultaten: West Frisia 2Kennemers 2 Kennemers 2Assendelft 2 Kennemers 2West Frisia 2 Assendelft 2Kennemers 2 0—0 3—0 3—1 2—3 Zaterdagavond werd op het Assendelft-ter rein de laatste ontmoeting gespeeld. Zij ein digde in een overwinning en maakte de promotie tot een feit. Het laat zich begrij pen, dat er Zaterdagavond laat nog feest vreugde heerschte in het roodzwarte kamp. In het clublokaal „Oud Meerenstein" werd de promotie nog slechts voorloopig gevierd. Dat zal in vollen luister gebeuren, wanneer het eerste elftal het goede voorbeeld van de reserves volgt. En daar is, na de overwin ning van gisteren, meer kans op, dan ooit te voren. De cijfers waarmede Kennemers 2 de pro- motiecompetitie eindigde, laten aan duide lijkheid niets te wenschen over. Zij toonen aan. dat inderdaad het sterkste elftal de plaats in de hoogere klasse zal innemen. INSTALLATIE VAN HET LEGER DES HEILS Op Vrijdag 12 Juni a.s. des avonds te 8 uur zal het nieuwe korps van het Leger des Heils, dat alhier wordt gevestigd, worden geopend door kommandant Bouwe Vlas. daarbij geas sisteerd door den divisie-officier, brigadier J. van Loo, beiden uit Amsterdam. Het voormalige Evangelisatiegebouw „Em- manuël" in de Zeestraat, waar wijlen mevrouw Garms-van Paddenburgh zoovele jaren haar zégenrijken arbeid heeft verricht, is in een Leger des Heilszaal met officierswoning her schapen. Om kwart vóór acht zal Vrijdagavond voor de deur een korte plechtigheid plaats vinden, Daarna zal de deur worden geopend en is de samenkomst voor zoover er plaats is, voor iedereen toegankelijk. Het muziekcorps van het korps Haarlem I zal assisteeren. Kommandant Bouwe Vlas zal in de samenkomst de aangestelde zuster- officieren adjudante A. Brouwer en luitenan te W. Korts installeeren onder de Leger des Heilsvlag. PLECHTIGHEID IN DE ST. AGATHAKERK. Zondagmorgen heeft onze plaatsgenoot, de weleerw. heer H. Groeneveld, die Zaterdag morgen uit de handen van Haarlem's Bis schop de H. Priesterwijding ontving, in de kerk van de H. Agatha zijn eerste plechtige H. Mis gecelebreerd. Het groote kerkgebouw was nagenoeg geheel bezet toen de jeugdige priester, omgeven door de assisteerende geestelijken en begeleid door talrijke koor knapen. naar het eenvoudig, maar smaakvol versierde hoogaltaar schreed. De neomist werd geassisteerd door Deken P. J. Simons als Presbyter-assistens pater J. Heesterbeek S.J. uit Den Haag als diaken en kapelaan A. van Rijn als sub-diaken. Ceremoniarius was kapelaan Z. van d. Klein. Het zangkoor, dat onder leiding stond van den heer W. de Groot, zong het „Veni creator spiritus" van Jac. de Jong en de Missa in honorem sanctissimae Trinitatis van Hu bert Cuypers. Onder de offerande bracht het koor nog a capella op devote wijze een „Panis Angelicus" ten gehoore. Na het Evangelie heeft pater J. Heester beek S.J., een familielid van den neomist, de feest predikatie gehouden. De gewijde spreker schetste aan de hand van zijn aan het St. Jans-evangelie ontleen den tekst, de hooge waardigheid van den priester, die moet zijn als een lichtenden fakkel ij die ook door de wereld moet gaan als een brandende fakkel van liefde, zich immer richtend naar het voorbeeld van den hoogen priester: Christus. Na afloop van den dienst zong het koor met orgelbegeleiding een priester-cantate, gedicht door L. Simonis pr. een compositie van Vrancken. Zondagmiddag van 24 uur heeft de jonge priester in de zaal van het St. Jozef-Rust oord een receptie gehouden. Zeer velen heb ben van de gelegenheid, om den wijdeling te complimenteeren gebruik gemaakt. Den neomist werden bij die gelegenheid meerdere fraaie geschenken aangeboden. Des avonds te 7 uur werd de feestdag ker kelijk gesloten met een plechtig danklof, ge celebreerd door den neomist. Na afloop daarvan verscheen de St. Jozef- Harmonie. die den priester en diens familie in den tuin van de pastorie een serenade bracht (Te New-York hebben talrijke souvenirjagers de Queen Mary letterlijk geplunderddoor zich van tafelbenoodigdheden, planten klokken, kalenders, aschbakken, porcelein enzmeester te maken.) Het trotsche zeekasteel Queen Mary Is in New York met vreugd begroet, Het werd zoo'n uitgelaten herrie, Dat deze boot nu „dokken" moet. Men gaat haar niet in 't droogdok sleepen, Zoo moet u het nu niet verstaan, Het dokken, hebt u wel begrepen, Komt enkel op betalen aan. Zij is gehavend in de haven, Terwijl zij stillag aan de pier, Omdat de reeders toegang gaven Aan jagers op een souvenir. Haar tafelgoed, haar planten, klokken, Haar aschbakken en porcelein. Bleken de hebzucht uit te lokken Der gasten van de stoomvaartlijn. Als iemand hier een klok mocht gappen, Die in een schip of elders staat, En de politie mocht hem snappen, Is 't celstraf wat zijn klokje slaat. En iemand die een plant gaat stelen, Of tafelgoed of porcelein, Zal, als hij het niet kan verhelen, Voor maanden opgeborgen zijn. Wanneer die man zich dan verdedigt Met: 't was een souvenir voor mij, Dan is Justitia beleedigd En doet er nog een maandje bij. Weet u, wat ik voor titel pende Voor dit bericht, als ik het mocht: Queen Mary is door dievenbende In haven van New York bezocht. P. GASUS. UITSLAG „BLAUWE WEEK PRIJSVRAAG". De uitslag van het „Kamraadsel", uitgege ven ter gelegenheid van de „Blauwe Week" en den AN.G.O.B.-bazar was: „Nooit geen al cohol". Prijzen werden toegekend aan: Nellie Hei doorn. Truus Aardenburg, Rika Taffijn, Bep- pie Luntz, Jansje v. d. Outenaar, Dina Taf fijn, Bertha Tromp, Jettie Prins, Dick Wold. Piet de Wolf. Gerard Taffijn. KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer verkreeg ten geschenke van den heer C. A. A. v. d. Voet twee foto's van de voormalige draaibare spoorwegbrug over de Pijp, zijnde de laatste kraanbrug in Nederland. Voorts werd verkregen de geelkoperen col lectebus der voormalige gemeente Wijk aan Zee en Duin. WIJK AAN ZEE VERKIEZINGSVERGADERING DER S. D. A. P. In pension Kennemerduin houdt de Sociaal Democratische Arbeiderspartij Maandag 15 Juni een verkiezingsvergadering. Sprekers zijn de heeren M. A. Reinalda, wethouder te Haar lem en W. van Dok no. 1 van de lijst der S. D. A. P. HEEMSKERK BURGERWACHT. Dinsdagavond houdt de afdeeling HeemS' kerk der Burgerwacht een bespreking, over de schietwedstrijden te Limmen. Tevens zal de afdeeling onderlinge schiet wedstrijden houden, voor de drie beste schutters is een prijs beschikbaar R.K. MIDDENSTANDSVEREENIGING. Maandag 15 Juni 's avonds 8.15 uur houdt de R.K. Middenstandsvereeniging een leden vergadering in het K. S. A. gebouw. De agen da vermeldt o.a. bestuursverkiezing. Als spre ker zal optreden de districts adviseur kape laan Ligthart. Zoetwatervisschers worden gesteund. Met bedragen van 50 tot 85. Bij beschikking van den minister van Landbouw en Visscherij is bepaald, dat steun zal worden verleend aan de zoetwatervis- scherij. Aan zoetwatersvisschers die in de zoetwatervisscherij hun uitsluitend bestaan vinden, zal op hun desbetreffende aanvraag een bedrag worden uitgekeerd van ten hoogste f 85 per visscher; aan.zoetwatervis schers. voor wie de zoetwatervisscherij het hoofdmiddel van bestaan vormt, een bedrag- van ten hoogste f 50 per visscher. De aldus verkregen gelden mag de vis scher uitsluitend aanwenden voor het aan schaffen, vernieuwen of herstellen van vis- scherijbenoodigdheden in den ruimsten zin. Geen steun zal worden uitgekeerd aan vis- schers, die voor steun in aanmerking komen krachtens de crisis-credietbeschikking 1936 (drijfwantvisscherij) en of de crisïs-steunbe- schikking 1936 (zegen-visscherij) en aan be langhebbenden in den zin der Zuiderzee- steunwet die door den rijksdienst ter uit voering dier wet zijn erend als IJselmeer- visschers. Degenen, die voor steun in aanmerking wenschen te komen, moeten een verzoek in dienen om als georganiseerde te worden toe gelaten tot de Neaerlan dsche Visscherij cen trale, Juliana van Stolbergplein 34, Den Haag. Twee menschen gedood. Enkele zwaar gewonden. Chauffeur was doorgereden. De Amsterdamsche politie heeft een taxi chauffeur gearresteerd, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op het Leidscheplein al daar een verpleegster had aangereden en niet had gestopt. De man zeide niets van een aanrijding te hebben gemerkt. Zijn passagier meende ech ter wel iets van een botsing te hebben be speurd. Zondagavond om acht uur is door het springen van een band een motor-rijwiel, rij dende over den afsluitdijk in de richting van Noord-Holland over den kop geslagen. De be stuurder kwam er goed af. doch de duo rijder, zekere G. Roos uit Den Haag, kreeg een ernstige wonde boven het linkeroog. Pinda-venter zwaar gewond. Zondag is op den Heeschenweg te Oss een pinda-venter door een auto, bestuurd door Th. uit Oss, die geheel links van den weg reed aangereden. De wielrijder werd tegen den rond geslingerd. Het slachtoffer werd in bewusteloozen toestand met verwondingen aan het hoofd en ernstige inwendige kneu zingen per brancard naar het ziekenhuis ver voerd. De auto werd door de politie in beslag genomen. Onvoorzichtig oversteken. Zaterdagmiddag is op den Loosdreehtschen weg bij Hilversum een 21-jarig meisje mej. G. Pistoors uit Amsterdam door een auto aan gereden en gedood. Zij was per fiets uit Am sterdam gekomen om het weekend op Loos- drecht door te brengen. Bij het kruisen van het rijwielpad met den rijweg heeft zij. zon der uit te kijken den rijweg gepasseerd, met het gevolg, dat zij door een auto, bestuurd door den heer A. K. uit Hilversum werd ge grepen en vrijwel op slag gedood. Den be stuurder van de auto treft geen schuld. Motorrijder botst tegen twee kinderen op. Op de Zeelsterstraat onder de gemeente Eindhoven nabij de grens van Zeelst, heeft de motorrijder A. E., stucadoor van beroep, wonende te Zeelst, die niet in het bezit was van een rijbewijs en de motorrijkunst blijk baar niet voldoende verstond twee kinderen omver gereden. Deze, het 9-jarig dochtertje van den heer Van der Werf en het 7-jarig dochtertje van den heer Oosterhuis, moesten naar het St.-Joseph-ziekenhuis te Eindho ven worden overgebracht. Het meisje Oosterhuis bleek er het ern stigst aan toe te zijn, Haar toestand is even wel niet direct levensgevaarlijk. Het motor rijwiel is in beslag genomen. 35-jarig man overreden. De 35-jarige ongehulde. J. A. R., een be -kend •stra.attype t.e Sittard is, op den Pudder- endereweg aldaar door 'n auto aangereden. In ernstigen toestand is de man naar een zie kenhuis overgebracht, waar hij is overleden Adjunct-inspecteur voor de luchtbescherming. Kapitein Van Riesen zal worden benoemd. Naar wij vernemen kan binnenkort de be noeming worden tegemoet gezien van kapitein J. H. van Riesen, thans verbonden aan het bureau luchtbescherming van den genera- len staf, tot adjunct-inspecteur van den on langs ingestelden dienst tot bescherming dei- burgerbevolking tegen luchtgevaar, welke res sorteert onder het departement van binnen- landsche zaken en onder leiding staat van den inspecteur voor de luchtbescherming, den oud-luitenant generaal de Ridder. Karper moet de muggenplaag bestrijden. Groote hoeveelheid karperbroed bij Kampereiland uitgezet. KAMPEN. 6 Juni. Vanwege de afdeeling zoetwatervisscherij van de Nederlandsche Heidemaatschappij werden Zaterdagmiddag bij de Ramspol, een bekend punt van he Kamper Eiland juist ten Noorden van de mond van het Rechterdiep, in de biesvelden van de gemeente Kampen, ongeveer 200.000 stuks karperbroed in het IJselmeer uitgezet. Dit geschiedde in verband met de heer- schende mugenplaag. Deze vischjes toch voe den zich gaarne met de roode larve van de chyronomus. Thans moet getoond worden dat de Volkenbond niet wil buigen voor geweld MAANDAG 8 JUNI- 1936 Onze parlementaire correspondent dr. E. van Raalte, die thans te Glasgoio vertoeft, heeft een on derhoud gehad met Lord Robert Cecil over de voortzetting der sancties. Tijdens de samenkomst van het Congres der Internationale Unie van Volken- bondsvereenigingen te Glasgow heb ik de ge legenheid gehad tot een onderhoud met den warmen en onvermoeiden kampioen voor den Volkenbond, Viscount Cecil. Het gesprek liep in het bijzonder over de kwestie der sancties in verband met de Italiaansch- Abessynische verwikkelingen. Lord Robert Cecil. Bij de zeer belangwekkende debatten over een resolutie omtrent dit onderwerp (waarop ik in een tweeden brief nog even hoop terug te komen) vernamen wij van Engelschen kant. dat de gedachte van voortzetting der sancties wel een zeer sterken aanhang Engeland had. Op mijn desbetreffende vraag, gaf Cecil te verstaan, dat de geheele Arbeiderspartij en de liberalen, alsmede een ^root deel dei- Conservatieven er z.i. voor zijn, de sancties vol te houden, eventueel te versterken „Gelooft u, dat de meerderheid der Con servatieven er ook zoo over dénkt en zoo ja valt dan niet te verwachten, dat het Kabi net een dergelijk beleid in de praktijk zal voorstaan?" Ik maak mij sterk, zoo zeide Cecil, dat indien men nu in het Lagerhuis.deze kwestie aan een stemming zou onderwerpen, een overweldigende meerderheid inderdaad voor de voortzetting van sancties zou zijn. Van daar dan ook, dat ik het hoe langer hoe waarschijnlijker ga achten, dat het Kabinet, dat zulks natuurlijk ook heel goed inziet, in derdaad dezen weg zal inslaan. Het is echter aan de Regeering om in dezen te beslissen, niet aan het Parlement om aan te geven wat er nu moet gebeuren. Maar als de Re geering besluit tot voortzetting, dan ls het m.i. zeker, dat zij in het Lagerhuis en in het land, (bij het kiezerscorps) een overweldi gende meerderheid aan haar kant zou zien Dat in een vroeger stadium de zaken iet wat anders lagen, kan niet ontkend. Men koesterde toen ten onzent de gerechtvaar digde vrees, dat men tenslotte, mocht het hard tegen hard gaan, niet voldoende op Frankrijk zou kunnen rekenen. Thans, na de jongste Fransche verkiezingen is hierin echter en daar raak ik wel het voornaam ste punt een wijziging ingetreden. Van Blum staat wel vast, naar ik ook uit goede informaties weet, dat hij, zoo Engeland voor gaat en dus zelfs bereid mocht zijn het ri sico van eventueel gewelddadig optreden van Italië te loopen, ons geheel en al zal volgen. Dit moet voor ons Kabinet een ommekeer van beteekenis zijn. Intusschen, of het Ka binet, dat het onderling omtrent deze aan gelegenheid niet eens was. werkelijk tot het door mij absoluut gewenschte besluit zal ko men, kan ik niet met volkomen zekerheid voorspellen. Wel kan ik u zeggen, dat het dezerzijds niet aan verdere pogingen zal ontbreken om de Regeering tot een beleid als zooeven bedoeld, te bewegen". Viscount Cecil wees er vervolgens op, dat het nu het, oogenblik is om tegenover den aanvaller Italië vol te houden en om te too nen, dat de Volkenbond niet wil buigen voor het geweld. Zou men thans in dit opzicht zwakheid aan den dag leggen, dan ware daar uit, juist ook met het oog op de toekomst, het ergste te vreezen. Want dan zou bijv. Duitschland op zijn minst moreel sterk staan als het op zijn beurt het Italiaansche voor beeld mocht willen volgen. Daarentegen zal op Duitschland en op ieder ander een ferme houding tegenover Italië een grooten en nut tigen indruk maken. „Maar als nu eens het gevolg van voort zetting der' sancties, een gewapend conflict met Italië ware en ais dan Duitschland de kans zou te baat nemen om van zijn kant verder roet in het eten te gooien, door als bondgenoot van Italië eveneens te gaan bak keleien?" Die vrees aldus ongeveer het antwoord acht ik niet gerechtvaardigd. Op het oogenblik wil Duitschland niet gewapend in grijpen. Om echter te voorkomen, dat het over enkele jaren daartoe wel bereid zou zijn, wat inderdaad geenszins onwaarschijn lijk ware, al weet ik te weinig van de inner lijke roerselen van hen, die in het Derde Rijk de lakens uildeelen. om hier iets niet zekerheid te durven zeggen, moet men juist nu toonen. dat de Volkenbond en zijn leden alles over heeft voor de eerbiediging van het recht, voor herstel van de geschonden rechts orde. Nu is het oogenblik daar. Verzuimt men dit, dan zet men de deur voor een ko menden oorlog wagenwijd open en is het m.i. met den Volkenbond voor goed gedaan. Aldus ongeveer de geaachtengang van Cecil, wien ik ook nog even vroeg, of dan niet hetzelfde moest gelden met betrekking tot de op 7 Maart jl. door Duitschland begane schending van Locarno. Neen, want het is toch heel wat anders of men met zijn troepen, in strijd met het recht, een vreemd land binnenvalt en over weldigt. dan of men met zijn troepen, in strijd met het recht, een stuk van zijn eigen land bezet. Had Frankrijk het gebeurde van 7 Maart als een flagrante schending van Locarno opgevat en ware het met zijn troe pen Duitschland binnengetrokken, dan had iet ongetwijfeld op onzen, Engelschen. bij stand aanspraak kunnen maken. Doch Frankrijk bewandelde, met opzet, een ande ren weg. En daarmee is. door de Fransche houding zelf, de situatie een geheel andere geworden, die maakt, dat men dit geval on mogelijk on één lijn kan stellen met de Ita- liaansch-Abessynische kwestie. Bovendien, zoo merkte Cecil nog op, het schenden van een verdrag geeft volgens den tegenwoordigen inhoud van het Volken bondshandvest geen aanleiding tot sancties. Deze toch komen alleen aan de orde in ge val onrechtmatig tot oorlog is overgegaan. En daarnaast rust er op de Bondsleden, ten gevolge van art. 10 de verplichting zorg te dragen voor de eerbiediging en waarborging van de politieke onafhankelijkheid en ter ritoriale integriteit van een door een bui- tenlandschen aanval in het gedrang geko men of komenden staat. Dat is alles. Op het oogenblik. Want ik eken gaarne, dat het wenschelijk ware een bepaling in het leven te roepen waardoor verdragsschending tot aanwending van sancties zou leiden. Aan het slot van het gesprek onderstreepte Cecil nog eens nadrukkelijk, dat naar zijn meening het nu. meer dan ooit, zaak is te toonen. dat de Bond niet bereid is een be gane rechtsbreuk, als zich met betrekking tot Abessynië heeft voorgedaan, tenslotte toch te tolereeren. Dr. E v. RAALTE. Den Haag in feesttooi. Residentieweek geopend. Met opgewektheid, waartoe het bijzonder fraaie weer Zaterdag het zijne bijdroeg, heb ben de Hagenaars de „Residentieweek 1936" ingeluid. De binnenstad was één groote vlag- genzee, doch de versiering beperkte zich niet' tot de city. Ook in de buitenwijken van de Hofstad hebben vele sub-comité's er zorg voor gedragen, hun omgeving in de feest vreugde te betrekken. Wanneer men hier nog aan toevoegt, dat op verschillende pleinen kermis-exploitan- ten hun tenten hebben opgeslagen, muziek gemaakt wordt en aan den v/eg vloeren zijn gelegd, waar werklooze musici de burgers „Zum Tanz" zullen uitnoodigen, dan krijgt men een algemeen en indruk van de feest vierende Residentie. Aanvankelijk waren de deftige Hagenaars wel eenigszins beschroomd zich in het open baar op den dansvloer te wagen, doch toen het ijs eenmaal gebroken was. bleken er wel danslustigen te zijn. In de binnenstad was het een ontzaglijke drukte. Zaterdag is ten stadhuize de Residentie week door den burgemeester, Mr. de Mon- chy, officieel geopend in tegenwoordigheid van de leden van het comité, sub-comité's, vele raadsleden en vertegenwoordigers van medewerkende organisaties. Hierna begaf de burgemeester zich naar Pulchri Studio, waar hij de residentievlag heesch. T eraardebestelling Mr. A. J. van Hengel. Onder groote belangstelling heeft Zater dagmiddag op de Ned. Herv. Begraafplaats Oud-Leusden de teraardebestelling plaats ge had van het stoffelijk overschot van den één dezer dagen op zoo noodlottige wijze om het leven gekomen directeur-generaal van de Oesterreichische Kredit Anstalt-Wiener Bank verein, mr. A. J van Hengel. Tegen ongeveer half één arriveerde de des ochtends omstreeks half elf uit Amsterdam vertrokken begrafenisstoet. Aan de groeve, die door de vele kransen en bloemen gedekt werd. werd op verzoek van den overledene niet gesproken. De begrafenis plechtigheid duurde slechts kort, doch maakte niettemin op alle aanwezigen een diepen in druk. Een broeder van den overledene, de heer J. van Hengel, dankte de aanwezigen namens de familie voor de bewezen belangstelling, waar bij hij eenige woorden van troost tot de we duwe richtte. FEUILLETON Naar het Engelsch van ADELINE SERGEANT (Nadruk verboden). 33) Nell zweeg. Als juffrouw Plowden waarheid sprak, hoefde zij zich stellig niet zoo onge rust te maken. Zij keek de oude vrouw een oogenblik onderzoekend aan. „U houdt me toch niet voor den mal. juf frouw Plowden? U weet, dat ik heel veel van Claire houd, en wanneer ik bij haar wil zijn. is het enkel omdat ik haar graag zelf wil verplegen en haar gelukkig maken". „Ik weet dat u dol op haar bent", ant woordde de huishoudster heesch, „en ik zou niet graag willen dat het arme kind leed berokkend wordt, zoo waar als ik hier sta. Maar zij maakt het goed op het oogen blik". XXIX. In afwachting. Nell vond het vreemd dat Lancaster niet thuis was nu Claire zoo ziek was. Na verloop van tijd ontdekte zij, waar Claire's kamers ongeveer gelegen moest zijn. Moat House had een langwerpigen vorm, behalve aan den eenen kant. waar een kleine vleugel was bij gebouwd, die aan de binnenplaats grensde de binnenplaats, die gelegen was aan de eenige zijde van het huis, waar geen water langs liep. Deze vleugel bevatte op iedere ver dieping twee Vertrekken, en die op de twee de verdieping waren blijkbaar voor Claire in gereedheid gebracht. Er was 'n bekleede deur die tot deze kamers toegang gaf. Nell zag juffrouw Plowden de trappen op- en af gaan met dienbladen, heetwaterkruiken en andere dingen, die er op wezen dat die afgelegen ka mers een bewoner herbergden, maar zij mocht zelf niet achter die groene deur ko men, hoewel de huishoudster niet ontkende dat Claire zich daar bevond. „U kunt in ieder geval niet zeggen, dat ik het u verteld heb" merkte de oude vrouw op, tot Nell haar meedeelde tot welke con clusie zij gekomen was. „Maar meneer Lan caster heeft gezegd, dat zij zich na de ver moeienis van het overbrengen volkomen rus tig moest, houden en dat niemand behalve Graling en ik naar haar toe mochten gaan". „Ik geloof niet, dat (hij van plan was om het mij te beletten", zei Nell. „Ik weet niet, wat hij van plan was", gaf mevrouw Plowden onverstoorbaar ten ant woord. „Ik doe, wat mij gezegS wordt". En toen ging zij heen, zonder -zich verder iets van het meisje aan te trekken. Daar zij zag dat het geen nut had om ver der aan te dringen, besloot Nell Lancaster's terugkomst af te wachten. Cyril was thuis, maar het was nutteloos een beroep om hem te doen, en zij trachtte zich kalm te houden, en zich te troosten met de gedachte, dat het veranderen zou als Lancaster terug was. Maar naarmate de dagverstreek werd zij steeds zenuwachtiger. Zij overdacht, of het mogelijk zou zijn ongemerkt buitenshuis te komen, en op de een of andere manier con tact met haar vrienden te krijgen. De voor deur werd gewoonlijk gesloten gehouden on der voorwendsel, dat Moat House zoo afge zonderd lag, en Jacob had den sleutel. Door de zijdeur kon ze ook niet wegkomen, want de poort van de binnenplaats, die naar de buitenwereld leidde was meestal ook ge sloten. Daarom liep zij naar den ommuurden tuin in de hoop een middel te vinden om te kun- nne ontsnappen. In het schuurje keek zij nog eens naar de plaats waar de sleutel ge hangen had. 1-Iet had geen zin er naar te zoeken. Toen daalde zij het trapje af en draaide den knop van de deur om Tot haar verrassing gaf deze dadelijk meec en na een flinken duw tegen de deur te hebben gege ven, knarste ze open. Ze stapte den tuin in, sloot de deur achter zich en keek rond, één oogenblik schrok zij hevig, want naast de deur, leunende tegen den steenen muur, zag zij de gestalte van een man, in wie zij tot. haar groote vreugde Claude Menell her kende. ,.U?" riep zij onwillekeurig. „Waarom bent u hier?" „Ik wachtte op u", gaf Meynell raadsel achtig ten antwoord. „Maar ik begrijp het niet. Hoe komt het dat die deur open is?" ..Ik heb haar open gemaakt; ik heb een sleutel!" „U hebt den sleutel die weggenomen was?" „Die niet", verklaarde hij. „Maar een an dere. Weet u niet. wat juffrouw West hier deed. toen zij gisteren kwam? Maar neen. dat weet u natuurlijk niet Zij was een en al aan dacht voor Cyril Lancaster, niet waar?" vroeg hij glimlachend. „Ja. dat was zoo", gaf Nell toe, „ik vroeg me af waarom?" „Zij was heel slim", zei Meynell. ..Zij vroeg hem om haar den tuin' te laten zien. en slaagde er in den sleutel weg te nemen. Geoffrey heeft er een wasafdruk van ge nomen. waarnaar deze sleutel is gemaakt". „En wat heeft ze met den origineelen sleu tel gedaan?" „Die werd naar Cvril Lancaster terugge zonden. met een beleefd briefje van juf frouw West, waarin zij hem vertelde dat zij hem in haar mantelzak had gevonden". „Maar vertel mij eens; waarom bent u hier? Wilde u den tuin inkomen?" „Ik wilde u spreken", legde Claude uit, „en ik verwachtte dat u, en misschien juffrouw Valery, in den tuin zouden gaan wandelen voor het donker werd Ik wist, dat ik u hoo- ren zou, en uw aandacht zou kunnen trek ken, Want ik begreep, dat het geen zin had aan te bellen en naar u te vragen". „Neen, ze zouden u nooit binnen gelaten hebben. Maar o, ik moet u eerst iets vertel len! Ik geloof dat Lancaster het een of an dere nieuwe plan in zijn schild voert. Ik weet niet wat het is, maar hij heeft Claire uit haar eigen kamers laten halen, en haar. voor zoover ik kon nagaan, naar de kamers op de tweede verdieping in den vleugel overge bracht, Waar dat licht brandt, ziet u wel?" „Ja, ik zie het. Maar waarom bent u er niet zeker- van of zij daar is?" „Om dat zij mij niet bij haar willen toe laten", verklaarde Nell, met tranen in haar oogen. „Ze hebben haar gisteravond, terwijl ik beneden was, overgebracht. O. ik schrok zoo. toen ik haar kamers leeg vond". „En welke reden gaven zij op, toen ze u niet haar wilden toelaten?" „Juffrouw Plowden zei, dat Lancaster het verboden hadniemand mocht bijhaar voor dat hij terug kwam. Ik dacht, dat hij van morgen vroeg wel terug zou zijn. Maar hij is er nog niet, en ze willen me niet binnen laten". y (Wordt vervolgd)j

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5