HET NIEUWE AVONDBLAD Onze Tijd. 21e JAARGANG No. 183 WOENSDAG 10 JUNI 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIeN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE AD VERTENTIeN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN EN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vtyf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Noodlanding van een militair vliegtuig in den Hofgeest. Het toestel ernstig beschadigd. De beide inzittenden bleven ongedeerd. Terwijl het militaire vliegtuig 333, een machine van het D 5 type, be mand met lt. Zegers als bestuurder en It. Van Kervel als waarnemer boven Velsen vloog, sloeg plotseling de motor af, waardoor de bestuurder genood zaakt was, een noodlanding te maken. De noodlanding slaagde uitstekend, doch bij den uitloop kwam het toestel in botsing met den rand van een sloot, waardoor het, ondanks de kranige manoeuvre van den bestuurder, ernstig beschadigd werd. De beide inzittenden bleven ongedeerd. Het was even voor half vijf. dat de talrijke wandelaars in Velsen en omgeving het vlieg tuig over het dorp zagen vlieden. Zij hoorden, dat de motor ongeregeld liep en plotseling bleef stilstaan, waarna zij de machine in een weiland in den Hofgeest, ongeveer 1 K.M. ten Oosten van den Rijksweg zagen neerstrijken. Natuurlijk dacht men aan een ernstig ongeval, omdat men door den grooten afstand niet kon zien, op welke wijze het toestel was neerge komen. Politie en Roode Kruis werden gewaar schuwd, die zich onmiddellijk naar de plaats des onheils spoedden, hetgeen echter vlugger was gezegd dan gedaan, want het weiland, waarin de vreemde vogel was neergestreken, was van de hoofdwegen moeilijk bereikbaar. Ook tal van ooggetuigen spoedden zich er heen. Gelukkig vond men de beide inzittenden on gedeerd bij hun toestel, zoodat hulp van het Roode Kruis niet noodig was. Spoedig nadat het ongeval was geschied, had een taxi ons over hobbelige wegen en met hoog gras begroeide weilanden naar de „333'" gebracht, naar den vogel, die zoodanig was te' rechtgekomen, dat hij volkomen vleugellam was geworden en niet meer kon opstijgen. De onderste vleugels lagen plat in het malsche gras, een bewijs, dat het landingsgestel in- elkaar was gedrukt; een der vleugels en de propeller waren eveneens ernstig beschadigd, zoo ook de motor. In den kop van den motor zagen we een deel van een houten paal, die de machine in haar uitloop had meegenomen. Tal van autoriteiten waren reeds ter plaat se; zoo zagen we burgemeester Kwint, verge zeld van zijn echtgenoote, de heeren J. P. Weij- burg, nieuw benoemde commissaris, B. F. Kipp, hoofdinspecteur van politie en H. Roe lofs, inspecteur-titulair, terwijl tevens een groot aantal politieagenten ter plaatse ver scheen. In een gesprek, dat wij bij de neergestorte machine met luitenant van Kervel hadden, vertelde deze ons, dat de machine van Soester- berg naar Waalhaven was gevlogen. Het plan was, langs een omweg via Schiphol naar Soes terberg terug te keeren. De tocht ging voor spoedig totdat de vliegers zich boven Velsen bevonden. Plotseling sloeg de motor af, zoodat luitenant Zegers gedwongen was, een nood landing te maken, waartoe hij een weiland uitkoos niet ver van den grooten weg. De be stuurder slaagde er in, de machine veilig op den grond te brengen. Hij heeft echter door het hooge gras de sloot, die zich vlak voor de plaats, waar de landing werd volbracht, vond, niet kunnen zien. Bij den uitloop kwamen de wie len tegen den slootrand, waardoor het lan dingsgestel werd vernield. Het toestel wipte omhoog, na eerst nog een paal van een af scheiding uit den grond te hebben gerukt. Een 25-tal meters verder plofte de machine neer, waarbij zij in schuinen stand, met den neus op den grond terechtkwam. Ondanks den hevigen schok bleven de beide inzittenden ongedeerd, Luitenant Zegers heeft direct na het onge val Soesterberg gewaarschuwd. Het toestel zal worden gedemonteerd en naar Soesterberg worden overgebracht. Het was gelukkig, dat het ongeval tijdens den melktijd geschiedde, waardoor de talrijke op het weiland grazende koeien bij elkaar stonden; de kans op een botsing met een of meer viervoeters-was anders groot geweest. NAAR GIETHOORN. De reisvereeniging „Ons GK.noegen" organi seert a.s. Zondag een tocht per autobus naar Giethoorn. „Ons Genoegen", die al vele maan den naar het Zuiden is geweest, was eerst van plan Brussel te bezoeken, echter heeft men dit plan in verband met den financieelen toe stand moeten laten varen. Maar ook in Giethoorn zullen de leden van „Ons Genoegen" hun genoegen wel kunnen vinden. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: G. Misbeek—Boer, d., Burg. En- schedélaan 75, IJmuiden. A. M. Eskes—Heere mans, z., J. P. Coenstraat 9, IJmuiden. A. van der Groen—van der Kuil, d., Hofdijklaan 43. Velsen. A. D. M. Arpad—Ohm, z., Hoofdstraat 19, Santpoort. J. van Spijk—Bouwmeester, en z., Meeuwenlaan 42, IJmuiden. M. Brand wijkvan den Berg, d., Willebrordsti'aat 22 IJmuiden. C. Dekker—Hiskens, z., v. Wasse- naerstraat 72. IJmuiden. Overleden: K. Kok. 75 j., echtgen. van A. E. van Vuuren, Velserduinweg 72, IJmuiden. G. Plooij, 3 w., d. v. J- B. Plooij, Rooswijkerlaan 86, Velsen-N. J. A. Visser, 60 j., echtgenoote vaa G. H. King, Bioemstraat 29 r., ümuides. Nelly Sheridan, een 18-jarig meisje uit Sidney (Australië) blijkt een stem te hebben, welke 3«/s octaaf omvat. Zij is zeer waarschijnlijk de „hoogste sopraan" ter wereld. De eerste toeristenboot komt 17 Juni. A.s. Woensdag 17 Juni wordt alhier ver wacht het ruim 28,000 ton groote s.s. Staten dam met 500 toeristen, allen -deelnemers aan het in den Haag te houden congres voor el-ec- trotechniek. De Statendam is grooter dan eenig ander vaartuig, dat ooit in onze haven is binnenge komen. Het grootste schip, dat tot nu toe IJmuiden bezocht was het Fransche i Lafayette, dat 25.178 ton groot was en in 1932 alhier binnenliep. BUREAU TEGEN SLECHTE BETALERS OPGERICHT. Zooals wij indertijd reeds hebben gemeld, bestond bij den vischhandel te IJmuiden het voornemen, over te gaan tot het stichten van een bureau, dat het credietwezen in den visch- handel in betere banen moest leiden, een bureau dus tegen slechte betalers. Men riep sollicitanten op voor het leiderschap van dit bureau, waarvoor men vroeg een jong meester in de rechten. Dezer dagen is het bureau geopend. Men moest echter van de benoeming van een advo caat als leider afzien en heeft als leider be noemd den heer Th. Kruijt. Het bureau is ge vestigd in een kantoor in hal A nabij de bureaux van den IJmuider Vischhandelver- eeniging. DE VISCHAANVOER TE OSTENDE IN MEI. De opbrengst van de in de vischmijn te Ostende verkochte versche visch bedroeg in Mei 1936: 4.872.037 f-r. tegen 4.691.959 fr. in Mei 1935. De aanvoer bedroeg resp. 1.741.052 K.G, en 1.635.679 K.G. De vermindering,#van de opbrengst is dus het gevolg van de daling der prijzen. De gemid delde prijs per K.G. bedroeg 2.75 fr. tegen 3.03 fr. in 1935. De opbrengst van de in de eerste vijf maan den van 1936" verkochte visch (haring, sprot en garnaal niet inbegrepen) bedroeg 31.717.605 fr. tegen 26. 675.886 fr. in hetzelfde tijdvak van 1935, hetgeen een vooruitgang beteekent van 19 pet. De aanvoeren in deze perioden bedroe gen resp. 9.351.302 K.G. en 7.801.952 K.G. Over de verschillende vaartuigen verdeeld was de opbrengst in Mei; stoomvaartuigen in 1936: 898.256 fr., in 1935: 959.855 fr., motor vaartuigen in 1936; 3.962.074 fr. in 1935: 3.985.821 fr. COÖP. ARBEIDERS WONINGBOUW- VEREENIGIN G. In de dezer dagen gehouden ledenvergade ring van de Coöp. Arbeiders Woningbouwver- eenging werd in de vacature van voorzitter, ontstaan door het bedanken van den heer G. J. Prins gekozen de heer H. H. Blok. In plaats van de heeren F. v. d. Grift, secretaris en K. Kuiper, penningmeester, die aan de beurt van aftreding waren, werden gekozen de heeren J. M. Schroevers en J. Knegjes, terwijl de heer A. Bakker als commissaris aan het bestuur werd toegevoegd. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: H. H. Blok, voorzitter, F. Basstra, vice-voorzit- ter, J. M. Schroevers, secretaris. A. van Slooten, 2e secretaris, J. Knegjes, penningmeester. Commissarissen zijn de heeren C. J. van Os, J. Bakker en A. Bakker. (Er zijn in het IJselmeer duizen den jonge karpers uitgezet om de muggen te bestrijden.) Wel menigeen denkt met wat spijt in dezen tijd van heden, Aan menig groot en dapper ding dat onze vaadren deden. Die durfden in hun tijd iets aan, die wisten op te bouwen, Die gooiden vaak een spiering uit en vingen kabeljauwen. Wanneer je dat eens vergelijkt met onze droeve dagen, Dan lijkt het af en toe wel, of men niets meer durft te wagen. Wij zijn het mislijk nageslacht, waar niets van is te hopen, En velen maken zich bezorgd, waar dat op uit moet loopen. Ik vraag me af, of deze klacht ook inderdaad gegrond is En of de energie niet nog aanwezig en gezond is; Je hoeft toch waarlijk m ons land niet lang of ver te kijken, Om uit te maken, dat wij steeds nog heel wat groots bereiken. Al zijn dit dan ook uiteraard weer heel wat andre dingen, Dan reizen ter ontdekking en dan landverovpringen. Al kleurt de zon der romantiek niet meer de groote daden. Zooals het opgeteekend staat in de historiebladen. Neen waarlijk, 't Nederlandsche ras geeft ook in deze dagen Op velerlei gebied nog blijk, dat het niet zal versagen. Er wordt nog veel tot stand gebracht, wij durven nog te leven, Al is er dan een ding dat ik volmondig toe moet geven, (Wanneer je aan een spreekwoord althans groot gewicht wilt hangen) Wij werpen heden karpers uit, om muggen te gaan vangen. P. GASUS. N. C. C. heeft voor het laatst vergaderd. Verkeersvliegtuig bij Malmoe verongelukt. NED. R.K. BOND VAN BANKETBAKKERS PATROONS. Onder voorzitterschap van den bondsvoor zitter den heer C. F. B. Sleyffers, heeft de Ned. R.K. Bond van Banketbakkerspatroons in Bristol te Rotterdam zijn achtste algemeene jaarvergadering gehouden. Het financieel verslag en het jaarverslag werden onveranderd goedgekeurd. Het leden tal bleef vrijwel onveranderd. Hefr financieele verslag vermeldt, dat de ont vangsten bedroegen f 1700,25, de uitgaven f 1662,46, zoodat het batig saldo f 37.79 be draagt. Dit gevoegd bij het saldo dd. 31 Dec. 1934 maakt een totaalsaldo van f 1231.39. De heeren C. F. B. Sleyffers en A. van Aeren- donk werden als bestuursleden herkozen. Een resolutie werd aangenomen, waarin de bond als zijn oordeel uitspreekt, dat de om zetbelasting op den consument moet kunnen worden afgewenteld. Een voorstel van de afdeeling Limburg gesteund door Amsterdam en Haarlem om pogingen te doen voor 't banketbakkersbedrijf goedkoope industrieboter te verkrijgen, werd uitgesteld, omdat dit niet spoedig bereikbaar was. SLAGERS TEGEN HET UIT DE MARKT NEMEN VAN VARKENS. In verband met het voornemen der regee ring om varkens uit de markt te nemen (per week 3000 stuks) om de prijzen op te voeren, welke varkens tot gehakt voor de werkloozen verwerkt zullen worden, hebben de besturen van den Nederlandschen Slagershond en den R. K. Hanzebond van Slagerspatroons ge meend tegen een dergelijk voornemen ern stige bezwaren te moeten indienen. Zij hebben de ministers van Landbouw en van sociale zaken van deze bezwaren telegrafisch in ken nis gesteld. AANBESTEDING NED. SPOORWEGEN. De Nederlandsche Spoorwegen hebben aan besteed het maken van een viaduct van ge wapend beton over den spoorweg Gouda— Alphen aan den Rijn bij km. 5,387 in den aan te leggen rijksweg no. 12 den Haag-Utrecht- Driebergen in de gemeente Waddinxveen a. met cement van Nederl. oorsprong; b. met cement naar keuze. Raming; f 95.000. Ingekomen waren 41 bil jetten. Laagste inschrijver was de N.V. de Am- sterdamscheBallast Mij te Amsterdam: a. voor f 78.900; b. voor f 78.400. Toespraak van Prinses Juliana Legpenning aan de leden uitgereikt. De heer D. Hans, voorzitter van den Neder landschen journalistenkring, die met den heer J. W. Henny. voorzitter van de directeuren- vereeniging „De Nederlandsche Dagblad Pers", als vertegenwoordigers van de pers in het Nationaal Crisis Comité de slotvergadering van Dinsdagmiddag heeft bijgewoond, schrijft aan het Algemeen Nederlandsch Persbureau: Het was een korte en eenvoudige vergade ring, Dinsdagmiddag, waarin het Nationaal Crisis Comité definitief zijn arbeid besloot, maar er mag zeer zeker een woord aan wor den gewijd. Want hier werd een werk beëin digd. waaraan verscheidenen gedurende vier en een half jaar onafgebroken en belange loos hun beste krachten hebben gewijd. Niet langer dan een goed half uur duurde deze slotvergadering van het Algemeen Comité. Achter de verslagen werd een punt gezet. De door het accountantskantoor Vooren ook al belangeloos gecontroleerde rekeningen werden afgesloten en goedgekeurd en toen was het werk. waaraan mannen als van Citters, Van Heemstra en Menten, om slechts deze te noe men, hun namen hadden verbonden, afge- loopen. En niet ten onrechte is aan laatstge noemde door den voorzitter, Jhr. Van Citters, hartelijk dank gebracht voor zijn financieel beheer, en de mededeeling der Koninklijke onderscheiding, Mr. Menten verleend, werd met. lang en luid applaus begroet. Wij spraken van namen, aan den arbeid van het Nationaal Crisis Comité verbonden. Dan moet allereerst die van Prinses Juliana worden genoemd. En waarlijk niet als decorum of als vormelijke hoffelijkheid. Ingewijden weten, hoe zij zich met hart en ziel en met heel haar volle en warme belangstelling aan dit werk heeft gegeven. Levendig staat ons nog het oogenblik in het najaar van 1931 voor den ^eest, hoe zij van alle kanten door het scherpe licht der radio en fototoestellen beschenen op zoo rustige en innemende wijze de installatie-rede uitsprak en daarmede den arbeid van het comité opende. Thans heeft zij, eveneens met een toespraak, die arbeid besloten. De Prinses hield niet wat men noemt een „officieele" rede, maar een ongekunstelde, hartelijke en goedgestelde toespraak, waarin zij den voor zitter huldigde voor zijn arbeid („U hebt niet over u zelf kunnen spreken, daarom doe ik het", zei de Prinses) en waarin zij vervolgens alle leden en het geheele Nederlandsche volk bedankte voor den steun, aan het Crisis Co mité verleend. Tusschen die twee toespraken van de Prin ses in, die in de eerste en die in de laatste vergadering, liggen vier en een half jaar, waarin zij onafgebroken haar volle actieve en daadwerkelijke belangstelling toonde. De ver gaderingen van het algemeen comité woonde zij van begin tot eind bij en tal van andere bijeenkomsten van de kleinere werk comité's ook. Herhaaldelijk verscheen zij in het gebouw aan den Kneuterdijk, om zich van den stand der werkzaamheden op de hoogte te stellen. De voorzitter heeft haar in de slotvergade ring een fraaie legpenning als herinnering aan dezen arbeid overhandigd, waarop, aan de eene zijde, haar welgelijkende beeltenis prijkt, door J. C. Wienecke gesneden. Aan alle leden is eveneens een exemplaar van dezen penning uitgereikt. IR. F. ORTT 70 JAAR. Ter eere van den 70sten verjaardag op Juni van den redacteur van De Vegetarische Bode, ir. Felix Ortt, is het orgaan van den Nederlandschen Vegetariërsbond van Juni ge heel in aan den redacteur gewijd. Niet minder dan twaalf schrijvers hebben ieder een andere zijde van het veelomvat tende leven van F. Ortt belicht. Dinsdagmiddag maakte het militaire vliegtuig 333 (model C 5), afkomstig uit Soesterberg, omstreeks half vijf een noodlanding in een weiland aan den straat weg Velsen—Amsterdam. Toen het toestel op het laatste oogenblik over een sloot heen moest-, werd het landingsgestel vernield. Ook de propeller en rechter vleugel liepen schade op. De inbraak in het Belasting kantoor. HAARLEM Dinsdag. In den nacht van 23 op 24 April jl. werd in het belastingkantoor aan het Klein Heilig land alhier een brutale inbraak gepleegd, waarbij vier beruchte inbrekers, die volgens de regelen der kunst bezig waren een der brandkasten open to breken, op heeterdaad werden betrapt. De politie, die op de hoogte van de voorgenomen inbraak was. had zich verdekt in het gebouw opgesteld-en toen de inbrekers midden in hun inspannende bezig heid waren, werden zij onverwachts door de politiemannen overvallen. De verraste mis dadigers gaven zich onmiddellijk over. De inbrekers waren met een auto uit Am sterdam gekomen. Om vier uur in denzelf den nacht heeft een rechercheur op de Gast- huisvest een chauffeur van een particuliere garage uit Amsterdam gearresteerd, die ver klaarde vier personen naar Haarlem te heb ben overgebracht, die hij voor vier inge nieurs hield, die werk hadden te verrichten in de Rijksgebouwen. De auto van dezen 23- jarigen chauffeur werd in beslag genomen. Later is de man op vrije voeten gesteld. Gisteren is hij echter opnieuw door de Haarlemsche recherche te Amsterdam gear resteerd, daar er nieuwe, sterke aanwijzingen tegen hem bestonden. Hij is naar Haarlem overgebracht en onmiddellijk aan een streng verhoor onderworpen. Aanvankelijk ontken de hij iets met de inbraak uitstaande te heb ben. maar tenslotte viel hij door den mand en bekende, dat hij van het geheel? plan op de hoogte was. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Twee dooden en elf gewonden. Het toestel is de F 22 „Lappland". STOCKHOLM. 9 Juni (Reuter- A.N.P.) Bij Malmoe is een lijntoe- stel, dat naar het vasteland was ver trokken, verongelukt. Een Amerikaansche passagier werd op slag gedood, twaalf inzittenden, allen Scandinaviërs, werden gewond. Eén van hen was zeer ernstig ge kwetst. Met de „Vastmanland", de SE-AER van de Zweedsche ABA-lijn zijn Dinsdagmiddag om kwart over vier op Schiphol twee passagiers aangekomen, die onmiddellijk na het vlieg tuigongeluk in Malmoe, naar Amsterdam waren doorgereisd. Het waren de bekende Zweed baron Von Rosen, van het Zweedsche Roode Kruis, die op weg was naar Abessynië om de nog steeds niet weergekeerde deelen der Zweedsche ambulance aldaar op te spo ren en de Engelschman B. Gordon, die pas sage had geboekt naar Londen. Wij hebben in den korten tijd, dat de heer Gordon, die onmiddellijk weer naar Londen zou vertrekken, op Schiphol aan land was gestapt, een onderhoud met hem gehad over het ongeluk, waaraan hij. gelijk uit zijn ver haal duidelijk bleek, op bijkans wonderbaar lijke wijze ontsnapt is. Het viermotorige toestel, zoo verbelde de heer Gordon ons, was eigenlijk nog maar nauwelijks los van den grond en 'had nog niet veel meer dan een kleine honderd meter hoogte gehaald, toen plotseling drie van de vier motoren afsloegen en de machine hoog te ging verliezen. De piloot, die zijn tegen woordigheid van geest geen oogenblik ver loor en tot het laatste oogenblik zijn toe stel volkomen in de hand had. trachtte de eenige mogelijkheid die hem nog restte vol komen uit te buiten en een noodlanding te maken op een klein veld achter een van de huizen, die zich in de directe nabijheid van het vliegveld bevinden en waar wij toen dicht bij waren. Zelfs den kleinen afstand echter, die ons van dit veld scheidde, kon het toestel, dat zeer snel zakte, niet meer ha len en de machine kwam vrij onzacht neer op het dak van een ongeveer twee en een hal ven meter hoogen schuur. De schok van deze landing was nog zoo hevig, dat het landingsgestel door het dak van de schuur heen sloeg en de bodem van de cabine ernstig werd vernield. De Ameri kaan Desmonds, die voor in het fbestel ge zeten was, werd vrijwel op slag gedood, on getwijfeld tengevolge van het feit. dat het landingsgestel door den bodem van de ca bine omhoog gerukt werd en met groote kracht juist tegen den zetel van den Ameri kaan aan vloog. Het wonderlijke van alles is nu, aldus vervolgde de heer Gordon zijn verhaal dat toen ik in Malmoe instapte, de mij toege wezen plaats vlak naast die van den Ame rikaan was, zoodat. wanneer ik daar inder daad was gaan zitten, ook mijn leven ver moedelijk op hetzelfde oogenblik als dat van den Amerikaan ontijdig zou zijn beëindigd. Ik werd echter gewaarschuwd, dat deze plaats in Amsterdam reeds besproken was, zoodat ik dan ergens anders zou moeten gaan zitten. Daar ik het toch al niet prettig vond om zoo heelemaal voor in het toestel te zijn ge plaatst, prefereerde ik het reeds onmiddel lijk te gaan zitten, waar ik in Amsterdam toch geplaatst zou worden, nl. ongeveer in het midden van de cabine. Aan deze om standigheid heb ik vermoedelijk mijn leven te danken. Toen het toestel eenmaal neergekomen was, en het, half in de schuur weggezakt en hangende op de beide vleugels, stillag, ont stond er een kleine paniek onder de inzit tenden Een vrouw sprong gillend op, roe pende om haar man. Een andere passagier trachtte met geweld een ruit in te slaan en langs dien weg het toestel te verlaten. Toen echter bleek, dat geen brand was ontstaan en men er al spoedig in geslaagd was een deur van de cabine te openen, week de angst gauw en verlieten de inzittenden vrij orde lijk, zij het ook hevig van streek, de machi ne. Wij moesten om op den grond te komen, een sprong van ongeveer twee meter maken, maar dat hadden wij er graag voor over. Het verhaal van den heer Gordon geeft wel zeer sterk den indruk, dat deze ramp een volkomen pendant vormt van het onge luk, dat indertijd onzen Nederlandschen „Kwikstaart" is overkomen. Nog een doode. De passagier, die bij het ongeluk zwaar gewond werd, is ook overleden, zoodat bij deze ramp twee dooden te betreuren zijn. Ofschoon het oorspronkelijk in de bedoe ling lag. dat de K.L.M. met een F 22 den dienst op Scandinavië zou voortzetten, is van dit voornemen afgezien, doordat de A.B.A. de „Lappland" vervangen heeft door een van haar oudere toestellen, een Junkers 52. die later op den dag naar Amsterdam vertrokken is. Het vermoeden bestaat, dat het ongeluk is veroorzaakt door een fout in het ontstekings systeem, waardoor de vier motoren plotse ling zijn gestopt. Een voorloopig onderzoek der magneet-apparaten schijnt deze veron derstelling te steunen. De monteur heeft tij dig de benzineleiding afgesloten en de pi loot heeft alle electrische leidingen kort ge sloten. waardoor de kans op brand aanmer kelijk werd verminderd. Het onderzoek der autoriteiten duurt nog voort.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1