Uit het Buitenland De politieke toestand in Spanje. Examenvrees? Thijs Ijs en het geheim van den hollen boom WOENSDAG 10 JUNI 1936 Het Italiaansche kabinet gewijzigd. Graaf Ciano wordt minister van buitenlandsche zaken. Suvich zal een „hoogen vertrouwenspost" krijgen. Italië. Ciano wordt minister van buitenlandsche zaken. Graaf Ciano. Het persbureau Stefani meldt: Op voorstel van den chef der regeering heeft de koning graaf Galeazzo Ciano, thans minister van pers en propaganda, benoemd tot minister van buitenlandsche zaken. Dino Alfieri, thans onderstaatssecretaris van pers en propaganda is tot minister van pers en propaganda benoemd, Ferruccio Lantini, thans onderstaatssecretaris voor.de corpora ties, is tot minister voor de corporaties be noemd, en Alessandro Lessona, thans onder staatssecretaris van koloniën, tot minister van koloniën. De onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Suvich, is afgetreden, en de Duee heeft hem in een eigenhandig ge schreven brief meegedeeld, hem op een hoo gen vertrouwenspost te zullen benoemen. De ambassadeur te Warschau Bastianini is tot onderstaatssecretaris van buitenlandsche za ken benoemd. België. Van Zeeland optimistisch. De kabinetsformateur Van Zeeland heeft gisteravond in een radiorede een oproep ge richt tot het Belgische volk. De taak welke de regeering wacht, aldus de heer Van Zee-, land is overweldigend, van haar succes zal voor langen tijd het lot des lands afhangen. Ik heb mijn dag besteed aan de bestudee ring der vele aspecten .van den toestand met vooraanstaande personen en de indruk, die zich daaruit heeft losgemaakt is bemoedi gend. De onrust, welke de internationale toestand vertoont is niet verminderd, inte gendeel: Ik verzoek u dus mij te helpen en de moeilijkheden van mijn taak te begrij pen; bij de beoordeeling van het uit te wer ken program. Indien wij allen willen zullen wij slagen. Na zijn besprekingen van Dinsdag zei Van Zeeland nog Er heeft een volledige ge dachten wisseling plaats gehad over de groote lijnen van een program, hetwelk de basis zou kunnen zijn van een regeering van nationale unie. De indruk is gunstig. Tot dusverre zijn geen onoverkomelijke moeilijkheden aan het licht gekomen. De weg ligt open voor een gunstige oplossing. Van Zeeland zou vanmorgen door den ko ning worden ontvangen om verslag uit te brengen over den toestand. Engeland. Verhoogd invoerrecht op thee goedgekeurd. Het Lagerhuis heeft met 241 tegen 120 stemmen het verhoogde invoerrecht op thee goedgekeurd. Een tijdens de behandeling in de commissie ingediend amendement, om het invoerrecht op thee, afkomstog uit het rijk, te verlagen van 4 tot 3 3/4 pence, werd latei- ingetrokken daar de regeering zich er tegen had verklaard. Amerika. Landon zoo goed als zeker Republikeinsch candidaat. Men acht het vrijwel zeker, dat Landon door de Republikeinsche conventie bij de eerste stemming gekozen wordt als candidaat voor het presidentschap der Vereenigde Sta ten, aldus meldt Reuter uit Cleveland. Zijn aanhangers verklaren verzekerd te zijn van 530 stemmen en zijn tegenstanders spreken dit niet tegen. De absolute meerderheid is, naar men thans meldt, 502 Frankrijk. voorziet in de uitbreiding van dezen maatregel op de huisbedienden en het per soneel in den landbouw. Het derde ontwerp behandelt de voorwaarden voor toepassing van collectieve arbeidsovereenkomsten. Naast deze wetsvoorstellen heeft de regee ring twee andere ingediend ten aanzien van de oudstrijders en de regeeringsambtenaren en beambten. De kabinetsraad zal Donderdag bijeenkomen ter bestudeering van ontwerpen inzake het oeconomische leven en den strijd tegen de werkloosheid. (Reuter). Het instortingsongeluk bij Boekarest. Het Suez-kanaal als O.W.-er. Op 8 Juni heeft te Londen de plechtige over dracht plaats gehad van het rapport der direc teuren van den Raad van Beheer van het Suez-kanaal. In het rapport wordt uitvoerig uiteengezet, in welke verhouding de maat schappij staat tot de Egyptische regeering. Bovendien wordt in het rapport medegedeeld welke inkomsten de maatschappij in het af- geloopen jaar genoten heeft. De ontvangsten zijn thans van dien aard, dat de maatschappij er wellicht binnen niet al te langen tijd toe zal overgaan om de tarie ven te verlagen. Van 1 Juli af wordt het tarief van 7 shilling 6 pence verlaagd tot 5 shilling per ton. De directie deelt verder mede, dat het verkeer langs Kaap de Goede Hoop in den laatsten tijd belangrijk is gestegen. Ook om deze reden heeft men de tarieven verlaagd teneinde het verkeer naar Iridië weer geheel langs het Suez-kanaal te doen plaats hebben. In het afgeloopen jaar is het totale verkeer met 3.3 procent gestegen, hetgeen tegenover het vorig jaar een vermeerdering van 1.060.000 ton beteekent. Deze toename is echter niet zoo- Aantal slachtoffers hooger dan officieel opgegeven? Ook de vice-burgemeester van Boekarest gearresteerd. Volgens de officieele berichten zi.in bij de instortingsramp te Cotroceni in Roeme nië drie personen gedood, en 653 gewond, waarvan er 373 in de ziekenhuizen moesten worden opgenomen. Van 17 gewonden is volgens deze opgaven de toestand ernstig, De correspondent van de „Intransigeant" te Boekarest, die zich op de tribune bevond, tijdens de parade schat het aantal toeschou wers. dat op de tribune had plaats gehomen echter op 5000. terwijl op sleöhts 1200 per sonen was gerekend. Volgens dezen correspondent telde men in de vroege ochtenduren 750 gewonden, waar van 420 in ernstigen toestand zouden ver- keeren. De correspondent beweert, dat er ir werkelijkheid 52 dooden zijn te betreuren. In den loop van Maandag heeft het O.M. het noodig geacht ook den vice-burgemees ter van BoeKarest, Basilescoe. en den eersten stadsarchitect in hechtenis te doen nemen Na urenlange besprekineen werd het bevel van arrestatie des avonds bevestigd. De verdachten probeerden de schuld op den burgemeester te schuiven, die naar hun zeg gen'een te korten termijn voor het oprich ten der tribune had gelaten. Verdachte brand. Inmiddels is naar Reuter meldt gister middag een brand uitgebroken op de andere tribunes van het paradeveld, welke door de zelfde aannemers zijn gebouwd. De brand weer wist het vuur echter tijdig te blusschen. Men vermoedt, dat de verdachten dezen brand hebben laten aansteken om de bewij zen van hun nalatigheid door de vlammen te laten verteren Officieele bijzonderheden over het aantal dooden en den toestand der slachtoffers zijn verder niet xpeer gepubli ceerd. SENATOR ANCONA OVERLEDEN. Senator Ugo Ancona, een van Italië's beste economisten, is op 69-jarigen leeftijd te Mi laan gestorven. GERUCHT OMTRENT HUWELIJK VAN KONING EDWARD TEGENGESPROKEN. De Sunday Express-correspondent 'te Ko penhagen meldt aan zijn blad door prins Harald van Denemarken, den broeder van den koning, gemachtigd te zijn categorisch de geruchten tegen te spréken, welke thans over de geheele wereld verspreid worden, dat koning Edward zich binnenkort zou verlo ven met de 21-jarige prinses Alexandrine Louise, de jongste dochter van prins Harald. Deze geheele geschiedenis is volkomen uit de lucht gegrepen, prins Harald voegde hier aan toe. dat van een verloving van zijn doch ter geen sprake is en dat ook in zijn fami lie voor het oogenblik geen verlovingen of huwelijken te verwachten zijn. Onrust in Abessynië. Britsche consulaten in het Westen voorloopig gesloten. Lord Cranbourne heeft Dinsdagmiddag in het Lagerhuis meegedeeld, dat uit Westelijk Abessynië ontvangen berichten vermelden, dat er een groote agitatie heerscht onder de Galla Amhari's in Abessynië. Het is overal onveilig en met het oog op de mogelijkheid van ongeregeldheden in dit deel des lands zijn de twee Britsche consulaten voorloopig gesloten, omdat het onmogelijk zou zijn in te staan voor de veiligheid van het personeel. Geen sprake van, indien Gij slechts Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en. Dr'ogisten. (Adv. Ingez. Med.) zeer toe te schrijven aan de gunstige ontwikke ling van het handelsverkeer, doch moet als resultaat van den oorlog tusschen Italië en Abessynië beschouwd worden. Het goederen vervoer vertoont zelfs een sterke daling, n.l. 28.500.000 ton, waardoor de laagste cijfers se dert de laatste tien jaar bereikt werden. Deze daling is hoofdzakelijk toe te schrijven aan het feit dat Rusland zijn schepen niet meer naar het Verre Oosten zendt en omgekeerd, terwijl er bovendien minder olie verscheept wordt dan vroeger. Het exploitatie-overschot over 1935 bedroeg 585.622.082 francs, tegen over 546.748.293 francs in 1934, Een bedrag van 35 millioen goudfrancs werd overgebracht naar de buitengewone reserve (het vorig jaar bedroeg deze som 25 millioen) terwijl 2.253.182 francs op de nieuwe rekening werd over geboekt. Uitgekeerd werd éen bedrag van 552.878.873 francs tegenover 522.183.915 francs het vorig jaar. De aandeelhouders krijgen hier van 392.544.000 francs tegenover 370.752.000 in het vorig jaar. terwijl de Egyptische regeering een bedrag van 82.931.830 francs werd toe bedeeld. (In 1934 kreeg Egypte 78.327.887 frcs.: Uit de statistieken blijkt dat het goederenver voer van Engeland gedaald is. doch dat de inkomsten van de maatschappij gestegen zijn tengevolge van den oorlog tusschen Italië en Abessynië. Italië heeft den oorlog met Abessy nië gewonnen en het zal thans de vraag zijn of de inkomsten van de maatschappij c dezelfde hoogte zullen gehandhaafd blijven. (K. W. P.) Hoe de strijd tusschen rechts en links zich ontwikkelde. Een „nieuwe structuur" in wording. Door Dr. CREC0RI0 MARAN0N Dr. Gregorio Maranoh, een autoriteit op medisch gebied en zeer bekend in we tenschappelijke kringen, is een merk waardige figuur in het moderne Spanje. Hij heeft een belangrijke rol gespeeld bij den troonsafstand van Alphons XIII en de proclamatie van de republiek. In den loop der laatste jaren zijn hem vele hooge openbare waardigheden aangebo den. doch steeds heeft hij geweigerd deze te aanvaarden, omdat hij niet actief aan den strijd der partijen wenschte deel te nemen. Men beschouwt hem als een ge matigde figuur in de Spaansche politiek. Het commentaar der buitenlandsche bladen op de jongste gebeurtenissen in Spanje heeft bij de Spanjaarden een ware ontsteltenis te weeggebracht. Zonder te spreken over de propaganda, die sommige schrijvers voor hun eigen ideeën in dit commentaar leggen een wettige propaganda en overeenkomstig de gangbare politieke moraal is het duide lijk, en dit is het juist wat wij betreuren, dat er veel ernst aan hun catastrofale inzichten ten grondslag ligt. De schrijvers gelooven ge heel te goeder trouw, dat de politieke twisten, die zich in de laatste maanden hebben voor gedaan, de beteekenis hebben, die zij zouden krijgen in Frankrijk, in Duitschland, in Enge land en in ieder ander land met. een psycholo gie verschillend van de onze. Zoo is het niet gesteld. Wij doktoren weten, dat het een of andere symptoom bij den eenen menseh, be schikkend over een bepaald temperament, ernstige gevolgen kan teweegbrengen, terwijl het bij den ander, die wat oppervlakkiger reageert, slechts een onbeteekenende stoornis veroorzaakt. Precies zoo is het bij de volke ren. En de buitenlandsche kranten en perio dieken zouden, behalve de foto van de bran dende kerk de kerk is het eeuwige slacht offer van alle politieke onlusten in Spanje, wellicht wegens een ouden Moorschen of Joodschen achtergrond andere foto's kun nen publiceeren, waarop men de menschen normaal met hun werk of vermaken bezig ziet. Op het oogenblik is de bevolking absoluut rustig en de vreemdeling, die in Spanje komt met de bedoeling buiten de schilderachtigheid van het land het tooneel van een revolutie in oogenschouw te., nemen, bemerkt overal vol komen kalmte om zich heen en lacht bij de gedachte aan het afscheid van zijn vrienden, die vreesden hem op het Gare d'Orsay te Pa rijs voor het laatst gezien te hebben. Wat ik hier zeg is niet bedoeld ten voordee- le van het toerisme, want ik geloof, dat het toerisme als de cocaïne der volkeren be schouwd kan worden een aangenaam, doch sterk demoraliseerend medicijn en op den langen duur noodlottig voor de gezondheid. Mijn bedoeling is diegenen voor te lichten, die de waarheid over Spanje wenschen te weten tegenover de informaties van correspondee- rende toeristen, anecdotische fotografieën films. Men heeft mij gezegd, en dit staat ook vast, dat aan die ongelukkige meening over Spanj veel Spanjaarden het hunne hebben bijge dragen: diegenen namelijk, die vrijwillig hun vaderland verlaten hebben en de grenssteden bevolken. Uitgezonderd enkele gevallen, d! ik respecteeren kan, spreek ik hier liever niet over, want het zijn mijn broeders en ik zou over hen moeten oordeelen met een gestreng heid, die mij zwaar zou vallen. De psychologi sche ondergrond is duidelijk: deze menschen zijn gevlucht, zij zijn bang en pogen dien angst te rechtvaardigen door, zonder er zich misschien rekenschap van te geven, de trage die te scheppen, die de oorzaak van hun vlucht zou zijn geweest. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Voorstellen der Communisten. Na afloop van de bijeenkomst der Commu nistische Kamerfractie werd een communi- qué gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld dat de fractie bij het bureau der Kamer wets ontwerpen heeft ingediend ter zake van de instelling van een fiscale identiteitskaart: een heffing op de groote fortuinen, toepassing van de wet op de strijdhonden, herziening van de pachtovereenkomsten, verleening van een crediet van een milliard voor sport, nationaal werkloozenfonds, voorstellen betreffende de 40 uren week en de uitvoering van groote werken. Regeering dient vijf wets voorstellen in. De regeering heeft bij het bureau der Ka mer vijf wetsontwerpen ingediend, welke zeer spoedig in behandeling zullen worden ge nomen. Het eerste stelt een 40-urige werkweek in met handhaving van de geldende weekloonen; een tweede ontwerp betreft de instelling van een jaarlijksche vacantie van 14 werkdagen in industrie en handel met behoud van loon Eindelijk vermindert de hond zijn vaart. Ook Thijs doet het nu wat kalmer aan. Hij ontdekt nog niets bijzonders om zich heen. Maar wat doet de hond daar plotseling? Regelrecht loopt het dier op een grooten boom aan en begint daar hartstochtelijk tegenop te springen. Dan gaat hij den stam onstuimig likken. Een tijdlang duurt dat vreemde schouwspel voort. Thijs begrijpt er niets van. Wat wil de hond nu in vredesnaam met die rare vertooning zeggen? Het lijkt een onoplosbaar raadsel! Gebeurt er dus niets in Spanje? Het tegen overgestelde is juist het geval. Er gebeuren tal van ernstige en belangrijke dingen; belangrijkste gebeurtenissen zelfs sinds den Onafhankelijkheidsoorlog en de burgeroorlo gen, die het land sinds een eeuw gekend heeft. Dingen, die voor velen zeker onaangenaam, lastig en dikwijls tragisch zijn. Maar dingen ook, die onder hun onsamenhangend uiterlijk een diepen ernst verbergen en het bestaan aantoonen van een nationale vitaliteit, vruchtbaar werk moet leveren, zij het ten kos te van. de smart van een groot aantal men schen, inbegrepen diegenen, die de bedoelde regels hebben geschreven. Tot kort voor den Europeeschen oorlog was Spanje het paradijs van den toerist. Het land met de geweldige geschiedenis, tallooze monu menten, zijn prachtige zon, natuurlijke hof felijkheid der bevolking, zijn Andalusische dansen, schilderachtige optochten, stierenge vechten, zijn goedkoop en vroolijk leven, zijn primitieve wegen en hotels, die. zij het op dis crete wijze, de avonturen van Théophile Gau- tier in herinnering brachten. Maar zooals dik wijls het geval is, was dit aangename tafereel, dat tot onderwerp van zoovele duizenden reis verhalen en propagandabrochures gediend heeft, niets anders dan een masker, dat een van smart vertrokken gelaat moest verbergen. In vele door lachende zonnestralen overgoten streken, waar de toerist doortrok, was het le ven hard en droevig. De grond werd onvol doende bewerkt, de industrie verkeerde in kri tieke omstandigheden, de algemeene ontwik keling was middelmatig, wetenschappelijk le ven bestond bijna niet en het Spaansche volk was dusdanig verzwakt, dat een voor aanstaand conservatief politicus deze dikwijls herhaalde woorden uitsprak, de laatste uiting van het pessimisme der toenmalige regenten, waaronder overigens vele begaafde figun waren :„Dit'volk heeft geen polsslag meer' Als de berusting overheerscht, bestaan geen politieke vraagstukken meer. En er be stond in Spanje geen sociale politiek. De po litiek was een politiek van partijen, die nau welijks van elkaar te onderscheiden waren. Wanneer wij thans aan Canovas denken aan Sagasta, aan Canalejas of aan Maura, kost het ons moeite ons voor te stellen, deze respectievelijk de leiders van links rechts \9aren. In werkelijkheid zouden wanneer men zekere verschillen uitschakelt, zonder veel moeite van plaats kunnen verwis selen. Tal van lieden denken met weemoed aan deze gelukkige tijden terug en vragen zich af, waarom zekere ongeduldige revolutionairen misdaad hebben begaan hen te willen ver vangen door de beroering van het oogenblik, Maar de menschen bepalen de evolutie volkeren nu eenmaal niet; hoogstens kunnen zij haar in bepaalde banen leiden. Canovas, die aan de kennis van den historicus de auto riteit van den staatsman paarde, zeide, dat mensch in het gunstigste geval den loop der gebeurtenissen in lichte mate kon verhaasten of vertragen. Spanje heeft tengevolge van diepe, universeele oorzaken zijn moeras ver laten en is in een stadium van vernieuwing getreden, dat voorloopig voortduurt. Het be wijs, dat men in dit wonder niet het werk van enkele partij menschen maar van een natio nale impuls moet zien, schuilt in de volgende feiten: de beide mannen, die van het begin der eeuw af de noodzakelijkheid van een re volutie verkondigen, opdat Spanje zijn histo- dat zij rische koers zou kunnen vervolgen, zijn twee uitersten in de politiek en hun verschillende doelstellingen omvatten alle gevoelens van het Spaansche volk: Pablo Iglesias, de eerste en vereerde leider van het socialisme en de eerste organisator van de arbeidersbeweging en An tonio Maura, leider der conservatieve partij, kampioen van de revolutie „van bovenaf", die in zich de traditioneele gevoelens van het Spaansche volk en de meest radicale inzich ten omtrent staatspolitiek vereenigde en om verscheidene redenen als de voorlooper van het fascisme kan worden beschouwd. Hetzij van bovenaf of van onderop, beiden wensch- ten de revolutie tegen diegenen, die zich op hun gemak voelden in een Spanje „zonder polsslag". En tenslotte bleek de Spaansche koning zelf, scherp waarnemer als hij was, zoozeer overtuigd van de noodzakelijkheid eener vernieuwing in de structuur van den staat en de nutteloosheid van de politieke werktuigen tegenover de sociale evolutie van de wereld, die tot het Spaansche leven begon door te dringen, dat hij besloot een revolu tionaire daad te volvoeren namelijk die, welke een monarch volvoeren kan: de uit schakeling van zijn normale regeering en haar vervanging door een dictatuur, die de belofte deed den staat op moderne grondslagen te hervormen. Men heeft den koning in 1923 verweteiv en men verwijt het hem nog steeds, dat hij den militairen staatsgreep heeft georganiseerd. Zij, die hem verdedigden hielden vol, dat hij tegen zijn wil voor de overmacht heeft moeten wijken. Zijn constitutioneele nauwgezetheden, die ons destijds met bewondering vervuld heb ben, verliezen haar waarde, wanneer men ze in geschiedkundig verband beziet: en het is thans duidelijk, dat wat morgen ten gunste van Alphons XIII zal pleiten juist aanvanke lijk als zijn grootste fout beschouwd is: het feit, dat hij den staatsgreep gewild heeft in de vaste overtuiging en velen zijn mèt mij die meening toegedaan dat het politieke regime van Spanje volkomen hervormd moest worden. In werkelijkheid ligt de oorzaak van zijn val niet in zijn ontrouw aan de grondwet een zonde, die geen enkel hedendaagsch staatsman hem zal verwijten hij viel, om dat hij, na de revolutie min of meer voorbe reid en min of meer gelukkig te zijn begonnen, met de regeeringen, die de dictatuur opvolg den en de republiek voorafgingen, naar een nutteloos verleden terugkeerde. De Republiek, waarvan velen geloofden of voorgaven te gelooven dat zij ontstaan was uit de grillen van enkelen, was dus een nieuwe étappe, noodzakelijk geworden door de om standigheden en de onvermijdelijke revolutie, die in aantocht was. Zooals de dictatuur een poging vertegen woordigde van de revolutie „van bovenaf", zoo vertegenwoordigde de republiek een revolutie „van onderop". De dictatuur onder ging een vei-andering door haar militair ka rakter exx vele andere dingen, die tot gevolg hadden, dat zij als een van haar heftigste be strijders Antonio Maura zelf tegenover zich kreeg. De aard van de i-epubliek werd veran derd, doordat zij en ongetwijfeld was dat een verdienste tijdens de verkiezingen van 14 April 1931 een ander deel der burgerij bleek te omvatten, tengevolge waarvax^ zij zich de vijandigheid van de uiterst linksche partijen op den hals haalde. Maar die veranderingen in de authentieke beteekenis der twee bewegin gen, waardoor beider strijdbaarheid verdween, hebben de noodzakelijke liquidatie van al het onbruikbare materiaal in 't Spaansche leven en het scheppen van nieuwe politieke instrumen ten vertraagd. De revolutie heeft, resumeerend, een chronisch karakter aangenomen, dat wel licht het beste past bij de eigen psychologie van ons volk. Die -branden, die bloedige gebeurtenissen, die van tijd tot tijd in de kolommen der dag bladen verschijnen, zijn niet andei's dan epi sodes van een langzame en diepe hervorming. Een hervorming, die ernstige vergissingen met zich .meebrengt, welke zooals altijd ten nauw ste vei-band houden met het ras. De linkschen van de Republiek, die mogelijk meer „Jaco- bijnsch" dan sociaal georiënteerd waren, zijn in hun eeuwige fout vervallen: zwakheid bij de handhaving van het gezag, waarvan zij het privilegie door hun onvooi-zichtig optreden aan de rechtschen hebben overgelaten. Wat de rechtschen beti'eft, deze hebben, toen zij de macht in de republiek in handen hadden ge kregen, op hun beurt de groote vergissing be gaan de politiek van rechts te verwarren met het „fetischisme" van het verleden en de vrees, bestaande belangen te kwetsen. Deze fout der rechtsche republikeinen, die leidde tot hun onverwachte nederlaag in Fe bruari j.l., is dezelfde geweest als die der re geeringen volgende op de dictatuur zij heb ben verzuimd, zij het op hun eigen en radi cale manier, den onverbiddelijken weg van het revolutionaire proces te vervolgen. De oude rechter en linker partijen hebben sinds 1925 opgehouden te bestaan. Maar de linkschen wisten zich onder begunstiging van de ai'beidersbeweging te vestigen tot een ster ke, moderne macht; de rechtschen totnutoe niet. Zij zijn enkele mannen uitgezonderd nog steeds de rechtschen van voor de dictatuur. Dat gemis aan moderne oriëntatie is het wat hen voor den druk van links mach teloos maakt. En daarom zijn zij bij de ver kiezingen overwonnen. En hun vrees ver tegenwoordigd in de emigranten, die in Frank rijk, Portugal en Afrika de waarheid over het land vervormen verschaft aan hun vijan- den de meest doelmatige samenwerking. Maar zeker is, dat zij hun nieuwe richting zullen vinden. De vervolging zal hen daarbij helpen; en ook de dwaling van die anti-nationale mentaliteit, die uiterst links in zijn propa ganda heeft gelegd, daarbij iets kwetsend bij het meerendeel van het Spaansche volk, dat gevoeliger is dan de schoonste politieke hartstochten. In ieder geval zijn de verschillen tusschen beide groepen niets abnormaals en zij zullen met den tijd zeer zeker verminderen. Daarom zijn velen evenals ik van oordeel, dat wij, on getwijfeld ten koste van eenige maanden van heftige wrijving tusschen de nieuwe politieke machten, er in zullen slagen het land een nieuwe structuur te geven, zonder het ont stellend eenzijdig stadium van andere Euro- peesche landen, zwart of rood, door te maken. Dat is de koers van Manuel Azana, wiens zin voor historie en kwaliteiten als staatsman ons een waarborg zijn. Als dit plan mislukt is de zaak duidelijk: in Spanje zal alles, wat geen Marxist is, „rechts" zijn. Maar hoe zal deze „modei'ne structuur" er uit zien? Hierop is gemakkelijk te antwoorden. Ik geloof niet aan dien „chaos", aan dien „terugkeer naar de duisternis der Middel eeuwen", waarvan de tegenwoordige Jeremia's ons vertellen, de afstammelingen van de Jere mia's van alle tijden. Er bestaat persoonlijke „chaos", persoonlijke „duisternis", maar de volkeren zullen altijd opmarcheei'en naar een betere toekomst die begrijpelijkerwijs niet kan samenvallen met de ideeën en belangen van ieder afzondei'lijk. Van nu af tot over enkele jaren zal zich een ovei'eenkomst volti'ekken tusschen de extreme machten, die elkaar thans in de wereld bestrijden; men moet wel blind zijn om daaroan te kunnen twijfelen. Zoolang er menschen zijn zullen zij elkaar bestrijden en tenslotte de hand reiken. Dit is het wat in Spanje gaat gebeuren en wellicht veel spoediger dan elders. (Nadruk verboden).

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 3