HET NIEUWE AVONDBLAD Croote vergadering in Thalia. 21e JAARGANG No. 184 DONDERDAG 11 JUNI 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j^ cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. •Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIeN: 1—regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 50.- bij verlies van een anderen vinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Winston Churchill. De Engelsche oud-minister Winston Chur chill heeft het voorzitterschap van de Engel sche af deeling der vereeniging „New Com monwealth" aanvaard, die streeft naar de in stelling van een internationale politiemacht om agressieve staten te bedwingen. Een merkwaardig geval. Churchill, vroeger libe raal, later conservatief, thans als fel impe rialist en „diehard" beschouwd en behoorend tot den rechtervleugel van de conservatieve partij, heeft zich uitgesloofd voor de opvoe ring van Engelands bewapening. Nu hij zijn zin heeft gekregen, nu de gansche oorlogs industrie op top-capaciteit werkt aan de uit voering van een geweldig nieuw bewapenings program, toont hij zich plotseling actief voor stander van een internationale politiemacht en schrijft in een brief aan Lord Davies dat hij ten volle erkent dat het alternatief voor een vrede-door-recht een ontzettende oorlog zou zijn, die de vernietiging der beschaving zou beteekenen. Onze Londensche correspon dent, die er in dit nummer over schrijft, merkt op dat Churchill's nationalistische be wonderaars ontsteld zijn over deze nieuwe wending. En geen wonder, zou men zoo zeg gen, want hun streven is natuurlijk de uiter ste bewapening op grond van totale concen tratie op de eigen landsbelangen. Dat men zelfs met de geweldigste strijdmiddelen de bedreiging door het luchtwapen niet van de eigen bevolkingscentra kan afwenden en dat een volgende oorlog niet meer beheerscht zou worden door zegepralen te velde en ter zee, maar door stomme, brute wederzijdsche ver nietiging van de burgerbevolking en de steden kunnen en willen deze menschen men vindt hen in ieder land zich niet voorstel len. Zij denken in termen en begrippen van vroegere oorlogen. Velen hunner negeeren zelfs de beperkte luchtvaart-ervaringen van 19141918, thans technisch volkomen verou derd, en praten en schrijven maar liever over historische gevallen van eeuwen geleden. In ons land kennen wij hen ook. Het geval-Churchill is een nieuw belang wekkend symptoom van dezen tijd. Het toont dat zelfs een bewapenaar a outrance van een der machtigste mogendheden zich niet meer bevredigd acht met de oude drogredenen, in den trant van: „Als gij den vrede wilt, bereidt u ten oorlog". Churchill, die ongetwijfeld sinds jaren door alle soorten pacifisten als een hunner felste tegenstanders wordt beschouwd, maakt thans een onmiskenbare zwenking in de richting van het pacifisme. Hij weet trouwens precies hoe de zaken staan. Hij weet dat een volgende oorlog niet meer zou lijken op 19141918, evenmin als die strijd nog gelijkenis had met de Napoleontische oorlogen om te zwijgen van b.v. Nederland's Tachtigjarige oorlog tegen Spanje. Al die geschiedenis zal zich nimmer meer herhalen. De oorlog is ontwikkeld, tech nisch geperfectionneerd tot een dommen bru ten massamoord op enorme schaal. Blijkbaar heeft Winston Churchill's geweten hem ertoe gedwongen zijnerzijds mee te hel pen om een dergelijke ramp nog te pogen te verhoeden. Hij komt laat, en een vroeger in zicht in de werkelijkheid had veel kunnen uitwerken. Maar hij komt nog. Hij heeft zijn invloed in zekere kringen, zoodat de aanwinst voor de oorlogsbestrijding belangrijk is. Best mogelijk dat hij ook nog eens in de Britsche regeering terugkeert. En hij wil handelen, helpen, actie voeren. Alle sceptische nietsdoeners en niet-helpers kunnen daar een voorbeeld aan nemen. R'. P. IJMUIDEN NIEUWE ZAAK. De heer P. Majoor heeft in de Pres. Kruger- straat 12 een zaak geopend in brood, koek en banket. Het motto van deze nieuwe zaak is het beste voor den laagsten prijs. Dit is een goede klank nu de inkomsten bij de grpote massa zich in dalende lijn bewegen. De winkel ziet er keurig uit en alles is zoo hygiënisch mogelijk, zoodat het de nieuwe onderneming aan klanten niet zal ontbre ken. TUINCONCERT VAN „DE EENDRACHT". A.s. Zaterdagavond zal de harmoniekapel „De Eendracht" een concert geven in den tuin van Concordia. Het volgende programma zal worden uit gevoerd: 1. The great little Army, Marsch, Kenneth J. Alford. 2. Dramatisch openingsstuk Oreste, Sam. Vlessing, •3. Symphonisch gedicht Finlandia, Sibelius. 4. Scènes bohémiennes (4-deelïg), G. Bizet. 5. Zigeunerliebe. ..Suite des Valses", Fr. Léhar. 6. Ouverture Tannhauser, R. Wagner. 7. Marschpotpourri, Willem Ciere. •Een scène uit „De Ko- zakkenkapitein", die in „De Point" draait. Ca. 450 zeelieden besluiten, niet te gaan varen. Felle critiek op de organisatie- besturen. In Thalia werd gisteravond een vergadering van zeelieden gehouden, die door ca. 450 per sonen, aangesloten bij verschillende organisa ties was bezocht. De leiding berustte bij een voorloopig comité van actie, waarvan het se cretariaat gevestigd is De Ruijterstraat no. 91. Doordat vele der aanwezigen hunne opmer kingen ten beste gaven, -is het niet wel moge lijk een loopend verslag van deze vergadering te maken. Wij zullen ons dan ook in hoofdzaak beperken tot het weergeven der belangrijkste en zakelijkste dezer opmerkingen. De voorzitter zeide, dat de besturen een war boel hebben gemaakt, door de leden tegen- elkaar uit te spelen. De besturen der organisaties zijn voor deze vergadering uitgenoodigd. Het blijkt, dat geen enkele der besturen aanwezig is. Spreker merkte op, vernomen te hebben, dat een dei- bestuursleden aanwezig zou zijn. Deze (de heer J. v. d. Veer) was echter ook niet tegenwoordig. De voorzitter zeide, dat het gerucht ging, dat de heer v. d. Veer plotseling naar Den Haag- was geroepen. Een der aanwezigen wees er op, dat de loons verlaging, die voor sommigen 9 a 10 gld. per maand bedraagt, onmogelijk geaccepteerd kan worden. Zelfs geen 9 a 10 cent kan er af. Wij willen wel varen, maar wij kunnen niet varen. Spreker wees op „de mentaliteit van onze ka meraden van heden", die getoond hebben, de consequenties aan te durven. We mogen onze kameraden niet in den steek laten. Spreker is er van overtuigd, dat ook de leden van O.K. den strijd zullen aandurven. Iedereen moet paraat blijven, dan is er geen gevaar aan de lucht. Spreker zeide; „Wij staken niet, maar wij kunnen voor het nieuwe loon niet varen." (Applaus). Verschillende aanwezigen voerden na deze korte inleiding het woord. De eerste spreker meende: we moeten de kustbooten maar in den grond hakken. De reeders hebben zelf ge zegd: dat beetje loonsverlaging kan ons ook niet redden". „Morgen een contract op de oude condities laten teekenen, of anders niet varen", was het voorstel van den tweeden spreker. „Als we doorzetten, dan geen onderscheid tusschen trawlers en loggers en Denen. Dan moet alles maar neergelegd." Een volgende spreker meende daarentegen, dat men op eigen terrein moet blijven en zich niet gaan bemoeien met de Denen. Een volgende spreker had zich er ook over verwonderd, dat geen der bestuursleden aan wezig is. We moeten uitkijken aldus spr., want als we een contract aangaan, is dat maar voor een half jaar. We moeten een contract hebben op de oude voorwaarden, voor anderhalf jaar. Een volgende spreker diende zich aan als lid van den Chr. Bond. Hij heeft gehoord, dat eenige kameraden uit den Chr. Bond zouden gaan. Hij raadt dit ten sterkste af. Ook de Christelijke arbeiders gaan in den strijd. Nog eenige aanwezigen voerden het woord „De besturen van alle organisaties nemen een loopje met ons. Alle organisaties zijn naar voren gekomen met loonsverlaging. Als we als één man naast elkaar staan doen de reeders ons niets. Allen in één organisatie moet onze leus zijn", aldus een andere spreker. Een zeeman uit Katwijk wees op een gevaar, dat er dreigt. De reeder Parlevliet vaart voor li/2%. Leden van den Centralen Bond te Kat wijk kunnen niet eens te weten komen, wat er in IJmuiden gebeurt. Bestuurder v. d. Veer heeft gezegd: we hebben met jullie niets te maken. Als één man moeten we naast elkander blij ven staan en oude veeten vergeten. We moe ten kleur houden en niet anders. Dergelijke waren de opmerkingen van de verschillende aanwezigen. Er werd nog op ge wezen, dat wanneer de zeelieden loonsverla ging aanvaarden, ook de steun meteen omlaag gaat. Als we kameraadschappelijk naast elkaar staan, raakt niemand zijn steun kwijt. Een ander lid van den Chr. Bond drong er op aan. dat geen enkele Christelijk georgani seerde naar zee gaat. Bij het vorige conflict Rebben de leden van den Centralen Bond de Christelijken ter zijde gestaan. Spreker is toen naar zee gegaan, maar thans weigert hij zulks". (Applaus). ,De reeders zijn als de dood voor een sta king" merkte weder iemand op. We moeten morgen kameraadschappelijk bepraten met de menschen, die ondanks alles toch willen gaan varen, is een volgende opmer king. We mogen geen aanstoot geven. Hoog de solidariteit! Het is dan zoover gekomen, dat we allen in één vergadering bijeen zijn. Als alle leden van alle organisaties één blijven is er niets in den weg, dan zijn er geen relletjes, dan is er geen marechaussee noodig. De organisatiebesturen hebben ons niet meer noodig, maar als we voet bij stuk houden, zullen ze wel achter ons gaan staan, dan zal het niet zoo gaan als in Tilburg, maar dan zal het gaan als in Frank rijk". Een motie werd ingediend waarin wordt voorgesteld van de besturen te eischen dat een contract voor één jaar zullen teekenen op de oude voorwaarden. De voorzitter stelde voor, een stakingscomité te vormen. Verder deelde hij mededat van de R.K. Fabrieksarbeiders te Tilburg bericht is ont vangen, dat deze organisatie 5000 gld. beschik baar stelt tot steun voor de stakers. Deze onverwachte mededeeling werd met een luid applaus begroet. Er werd een voorloopig comité gevormd, waarvan het secretariaat gevestigd is De Ruij terstraat 91. In dit comité van actie zijn alle organisaties vertegenwoordigd. De voorzitter wees er nog op. dat het noodig is. dat eenige eischen gesteld worden. Hij stelde deze eischen als volgt voor: le. geen rancunemaatregelen, 2e een contract van Juni tot Juni, dus voor een jaar. Aldus werd besloten. Verder werd een beroep gedaan op de win keliers. Men verwacht alle medewerking van de winkeliers. Ook werd besloten, voorloopig niet te posten, Er bestaat geen vrees, dat van de zijde van het bestuur van den Christel. Bond pogingen in het werk gesteld zullen worden om de booten te bemannen. Ten slotte bracht de voorzitter hulde aan de Katwijkers, die op de fiets van Katwijk waren gekomen om de vergadering bij te wonen. De vergadering had een ordelijk verloop en ging rustig uiteen. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat heden 10 a 12 trawlers naar zee zouden gaan, waaronder een viertal van De Vem. Gezien de houding der ter vergadering aanwezige zeelie den mag als vaststaand worden aangenomen, dat van geen enkele dezer trawlers de beman ning bereid zal zijn, op de nieuwe voorwaarden te gaan varen, ook al is er van een officiëele staking feitelijk geen sprake. Uitdrukkelijk werd verklaard: wij willen wel varen maar wij kunnen niet. LANDAVOND. Woensdagavond 17 Juni te half acht vindt op het terrein Heerenduin een landavond plaats van de Gereformeerde Jeugdcentrale, Als sprekers zullen optreden de heeren Ds. R, J. v. d. Meulen, Ds. H. Holtrop, Beverwijk, Ds. A. de Bondt. den Haag en Dr. G. W. Harren stein, Santpoort. De Geref. Zangvereeniging Halleluja en de ïnuziekvereeniging Wilhelmina verleenen medewerking. EEN AANRIJDING. K. te IJmuiden-Oost heeft bij de politie aangifte gedaan dat hij met zijn handwa gen werd aangereden door een paard-en-wa gen, bestuurd door R. De handwagen sloeg daardoor over den kop. RONDGANG VAN ST.-CAECILIA. Vrijdagavond a.s. zal de R.K. Harmonieka pel St.-Caecilia een rondgang maken door Velsen-Noord, zulks in verband met het j.l, Zondag op het concours te Sloterdijk behaal de succes. SACRAMENTSPROCESSIE. A.s. Zondagmiddag vindt in den tuin van „Meerzicht" de jaarlijksche H. Sacraments processie plaats. De nieuwe films in De Pont. Een film, die boeit van het begin tot het eind is „De Kozakkenkapitein" en „Planken koorts" is niet alleen boeiend maar tevens buitengewoon amusant, hetgeen ook wel niet anders kon met spelers als Szöke Szakall en Otto Wallburg. Van „De Kozakkenkapitein" volgt hieron der de inhoud. Kapitein Sergio Danilcoff, tengevolge van zijn ontelbare amoreuze avonturen verban nen uit St. Petersburg naar het strafgarni- zoen van Komsk, bevindt zich in den trein op weg naar zijn nieuwe standplaats, waar hij Olga Nicolaievna, het vriendinnetje van zijn toekomstigen generaal, Petrovich, als reis- jenoote aantreft. Petrovich is tevens gouver neur van het district, waar Komsk de hoofd stad van is en hij is zeer gehaat door zijn ti ranniek en wreed optreden. Gedurende den nacht wordt Olga ontvoerd door een bende misdadigers onder aanvoering van Ivan Tral- noff, die belust is op een groot losgeld, dat de gehate gouverneur voor haar zal moeten be talen. Sergio merkt van dezen menschenroof echter niets, daar hij geheel in beslag geno men wordt door de lieftallige Tanya, de zus ter van Ivan. In Komsk wordt Sergio afge haald door een oud vriend Nicky Baglieff, die hem terstond naar den gouverneur brengt. Hier is alles in rep en roer. De gouverneur heeft zoo juist een schrijven van de ontvoer ders van Olga ontvangen, waarin een losgeld wordt geëischt van 20.000 roebel en hij is buiten zichzelve van woede. Wanneer hij dan bovendien nog verneemt, dat de ontvoering vrijwel onder Sergio's oogen plaats vond. kent zijn woede geen grenzen meer. Terstond wordt een eskadron kozakken opgecomman deerd en de achtervolging van Olga's ontvoer ders neemt 'n aanvang. Wanneer zij gevon den is en de bandieten gevangen zijn, richt de gouverneur een groot festijn aan, dat aan weelde en grootsehheid niets te wenschen overlaat. Sergio, eveneens op het feest aanwezig, ziet kans, in het geheim een afspraakje met Olga te maken, die om tien uur bij hem zal ko men voor een intiem soupertje op zijn kamer. Zij wendt hoofdpijn voor en ziet kans. vroeg aan Petrovich' jaloersche blik te ont snappen, waarna zij zich naar haar kamers be geeft. Sergio blijft nog eenigen tijd samen met de andere officieren en trekt zich dan, moeheid voorwendende na zijn lange reis, eveneens in zijn appartementen terug, waar intusschen alles voor Olga's komst in orde is gemaakt. Hier wacht hem echter een verrassing in den vorm van Tanya, die zijn hulp komt in roepen, om haar broer uit de gevangenis te bevrijden. Ivan is n.l. gearresteerd in ver band met Olga's ontvoering. Plotseling worden nu Petrovich en Nicky aangediend Tanya wordt in een aangrenzend vertrek geloodsd en Sergio kan de beide hee ren ontvangen. Door het lange wachten rijst reeds terstond bij Petrovich het vermoeden, dat Sergio een vrouw in zijn kamers verbergt en meteen verdenkt hij Olga, wanneer Sergio niet wil zeggen, wie de dame in kwestie is. Woedend grijpt de gouverneur dan ook de telefoon en belt zijn vriendinnetje op. Als haar stem sla perig door het apparaat tot hem komt. is hij echter gerustgesteld, biedt den kapitein zijn verontschuldiging aan en vertrekt met Nicky, zoodat Sergio naar Tanya kan terugkeeren. Zij vertelt hem, dat haar broer werkelijk schuldig is aan de ontvoering, doch dat zij ge hoopt had. dat Sergio haar toch wel zou wil len helpen. Op het moment, dat hij haar dit dan ook belooft, wordt hun tête a tête ten tweede male onderbroken, ditmaal door Olga. Zij is woedend een andere vrouw bij hem te vinden en maakt, zonder Sergio in de gele genheid te stellen, een verklaring te geven, rechtsomkeert. Den volgenden morgen wil Petrovich den staat van beleg af laten kondigen, om zijn 20.000 roebel terug te krijgen. Sergio vraagt hem echter, of hij een raad mag geven en als de gouverneur hierin toe stemt, stelt hij voor, de gevangenen vrij te laten zoodat zij zelf, zonder te weten, dat zij geschaduwd worden, de plaats waar de schat verborgen ligt, kunnen aanwijzen. „Een oud spreekwoord", zegt hij, „luidt: „Geef een mis dadiger genoeg touw en hij hangt zich zelf op". De gouverneur vindt het een prachtig plan en verklaart, met Paschen een groot feest te zullen aanrichten, waarbij dan te vens aan alle misdadigers gratie zal worden geschonken. Op deze wijze vertrouwt hij, zal Ivan niet vermoeden, welke valstrik hem ge spannen wordt. Het feest geeft aanleiding tot nieuwe ver wikkelingen. maar tot slot worden Sergio en Tanya twee gelukkige menschen AANRIJDING. Op den Zeeweg te Driehluis is de motorbak fiets, geladen met zuurwaren, toebehooren- de aan den venter van Z. te Santpoort, aan gereden door een auto, waardoor de venter aanzienlijke schade bekwam, Persoonlijke on gelukken vonden niet plaats. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen, brengen ter openbare kennis, dat door hen aan den Handelsvennootschap onder firma J. L. H. Smits en Co. te Amsterdam (Chemische fabriek „Velsen") vergunning is verleend tot het uitbreiden van haar verffabriek, door het bijplaatsen van 3 electromotoren, in Iff per ceel Kanaalkade no. 41. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Overzicht over de maand Mei. Het totaal aantal ingeschreven werkzoe kenden bedroeg aan het einde der verslag- maand a. mannen boven de 18 jaar: 2728 (vorige maand: 2747). b. mannen onder de 18 jaar: 119 (vorige maand: 143). c. vrouwen boven de 18 jaar: 32 (vorige maand: 35). d. vrouwen onder de 18 jaar: 33 (vorige maand: 31). Totaal 2912 (vorige maand 2956). Vergelijkend overzicht van de zuivere werk loosheid naar de voornaamste beroepsgroe pen: mannelijke personen boven de 18 jaar 30 Mei 23 16 9 2 Bouwvakarbeiders 440 413 441 476 474 Metaalbewerkers 350 361 372 353 360 Houtbewerkers 35 33 35 37 38 Landarbeiders 31 33 38 40 43 Havenarbeiders 119 116 114 118 117 Visschers 484 460 430 424 419 Kantoorbedienden 47 47 47 47 45 Losse arbeiders 684 693 693 708 722 Overige beroepen 335 336 333 342 331 Totaal 2525 2492 2503 2545 2549 mannel. personen onder de 18 jaar: 105 127 128 125 142 vrouwel. personen: 54 55 60 59 56 Totoale werkloosh.: 2684 2674 2691 2729 2747 De werkloosheid bedroeg aan het einde der verslagmaand naar de leeftijden der in geschrevenen: beneden 18—24 25—30 30 jaar 18 jaar jaar jaar en ouder mannen 105 338 395 1792 vrouwen 32 18 2 2 Bemiddeling. a. Aantal inschrijvingen van werkzoeken den: 832 m. en 43 vr. b. Aantal plaatsingen van werkzoekenden 390 m. en 10 vr. c. Aantal aanvragen van werkgevers: 388 m. en 19 vr. d. Aantal voldane aanvragen: 384 m. en 9 vr. Buiten de gemeente werden geplaatst: 6 m. en 1 vr. Werkverschaffing. Tewerk gesteld waren op 30 Mei: a. 18 man bij de N.V. On tg. Mij. Noord- Holland te Wijk aan Zee. b. 2-0 man bij het houtschillen aan de Pa pierfabriek. c. 19 man bij werkverschaffing Jeugdige Werkloozen. 2 jongens van de Centr. Werkplaats wer den geplaatst. Scheepsbouw voor buitenland. De scheepswerf der firma Verschure en Co. te Amsterdam heeft een voor het havenbestuur van Casablanca, gebouwde drijvende bok met een hefvermogen van 150 ton aan de op drachtgevers afgeleverd. De volgende week zal het vaartuig vertrekken. WANDGEDIERTE. ABSOLUTE VERDELGING onder geheim houding en schriftelijke garantie. iuive.dn^&andeen. ,,Jladuaal GEN. CKONJéSTRAAT 135 - HAARLEM-N., TELEFOON 11657. (Adv. Ingez. Med.) Hulde voor de Nederlandsche Roode Kruis Ambulance in Ethiopië. 's-GRAVENHAGE, 10 Juni. De Fransche gezant in Ethiopië heeft onder dagteekening van 24 April j.l. aan den minister van buiten- landsche zaken een schrijven gericht van den navolgenden inhoud; Excellentie, Op het oogenblik, waarop de Nederlandsche Roode Kruis-missie Ethiopië definitief ver laat, acht ik het mijn plicht de aandacht van Uwe Excellentie te vestigen od de zeer belang rijke diensten, die dr. Winckel en medewer kers hebben bewezen door de vervulling van hun menschlievend werk. De Nederlandsche missie zag zich geplaatst voor een uiterst moeilijke taak, waarvan zij zich met groote verdienste gekweten heeft, vooral daar zij gedwongen was te arbeiden on der buitengewoon moeilijke omstandigheden en bij een leger, dat verstoken was van zelfs den meest primitieven geneeskundigen dienst. Door de zelfstandige organisatie, die de missie zelfs tot het eind van haar verblijf heeft weten te handhaven, hebben alle tot oordeelen bevoegde personen hun bewondering kunnen uitspreken over de toewijding en kun de van dr. Winckel en zijn Hollandsche kame raden. Van de verschillende vreemde Roode Kruis- missies heeft de Nederlandsche missie zonder twijfel zijn diensten aan het grootste aantal zieken en gewonden kunnen bewijzen. Nederland mag het zich tot een eer rekenen, dat door de inspanning harer leden en door hetgeen door hen bereikt is, de missie er toe heeft medegewerkt, dat het Ethiopische volk het beter heeft leeren kennen en waardeeren. Dr. Winckel en de geneeskundigen, zoowel als de verplegers, die hem vergezelden, hebben, voortdurend bewijzen gegeven van ijver en moed. Slechts door den drang der omstan digheden werden zij gedwongen de voorposten die zij hadden ingericht, en ten slotte ook Des- sie te ontruimen, waar op den dag zelf, waar op deze stad bezet werd, nog sommigen van Pen zich bevonden. Hef Italiaansche leger rukte voorwaarts en terwijl de Ethiopische troepen voor hen wer den opgerold, vormden zich benden van roo- vers en opstandelingen, die het land onveilig er. den verderen ambulance-arbeid ten eenen- male onmogelijk maakten. Onder deze om standigheden werd de terugtocht van de mis sie volstrekt noodzakelijk. Ik wil niet eindigen zonder een persoon lijke hulde te brengen aan de bijzondere mate van plichtsgevoel en menschlievendheid, waar van dr. Winckel blijk heeft gegeven gedurende de vier maanden, waarin hij als leider van de missie is opgetreden.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1