HET NIEUWE AVONDBLAD Voor groote ritten 4220 (U)muider (I)axi (O)nderneming Visscherij-Snufjes 21e JAARGANG No. 186 ZATERDAG 13 JUNI 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëNl—ó regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2000.- bij algeheele invaliditeit; f 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 50.- bij verlies van een anderen vinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van rtji of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeerlngen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe ELA.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Onze visscherij in nood. Wat kan de regeering doen? Men schrijft ons: In ons artikel, opgenomen in de IJmui der Courant van 3 Juni, hebben wij opge somd, hoeveel rapporten de regeering over den toestand in de visscherij heeft laten ma ken en hoe die alle opgeborgen zijn in de archieven. Het is voor de visscherij meer dan noodig. dat de regeering eindelijk eens wat concreets gaat doen voor de visscherij. En er kan heel wat hulp geboden worden. Om het bedrijf direct te helpen, zou steun ln den vorm van ereclietverieening noodig zijn, of nog beter steun in den vorm van voorschotten op de gages. Op deze wijze wordt door de regeering via de B.E.N.A.S. ook steun verleend aan de zeevaart en het is toch ook een landsbelang, dat onze vis scherij in stand blijft. Naar gelang van de uitkomsten der reederijen wordt dan beslist, of deze voor-schotten al of niet moeten wor den terugbetaald. Het is eigenlijk ongelooflijk, dat de regee ring deze wijze van steun aan de visscherij al niet sedert lang toegepast heeft, dan wa ren er zeker veel meer trawlers in de vaart. Wanneer bij grooten aanvoer de vischprij- zen sterk zouden dalen, zou de regeering groote partijen goedk-oope visch uit de markt kunnen nemen en de gemeentebe sturen der groote steden zouden zeker mede willen werken, om die visch aan werkloozen te verkoopen. Bij een goede organisatie zou deze visch om 10 uur des morgens in Am sterdam, Utrech/t, Den Haag en Rotterdam te koop zijn. Wanneer de 'prijs der kabeljauw 2 cent per pond bedraagt (wat dit voorjaar meermalen is voorgekomen) zou een werk loos gezin 10 pond kabeljauw voor 25 a 30 cent kunnen bekomen. Waar in de gezinnen het menu niet zee»r afwisselend is en deze als vüeeschspijs wel niet anders bunnen be komen dan spek of gehakt in blik, zou uit gezond'heidsoogpunt de verstrekking van visch. zeer gewenscht zijn. In 't bijzonder voor de kinderen, omdat visch een hoog eiwitgehalte heeft en licht verteerbaar is. Een andere steun ;zou zijn de invoering, onverwijld, van een pufverbod. He't is be droevend, dat de betrokken minisbeir zich in deze materie veel te sterk laat ibemfluen- ceeren door eendenhoeders en kustlvisschers. Een pufverbod is dringend noodig om den vischstand in de Noordzee te behouden. Wij behoeven over deze zaak niet uit te Weiden. In 1931 heeft de reedersvereeniging hierom trent een uitvoerig gedocumenteerd adres aan de regeering gezonden. Het zou ook een goed ding zijn, wanneer onze regeering ziöh omtrent deze belangrijke zaak verstond met' de Engelsche regeering. De visscherij is voor Enigeland van nog veel grooter betee kenis, dan zij voor ons land is. Het is een enorm bedrag', dat dé visscherij Engeland jaarlijks oplevert. De regeering van Enge land nu heeft veel strengere maatregelen genomen betreffende den aanvoer van kleine visch. Verleden jaar wilde de Visscherij-Cen trale het pufverbod op 1 Augustus invoeren. Wij weten, hoe onze burgemeester over de zen zeer belangrijken maatregel verheugd was. Echter nam dr. Deckers het departe ment van Landbouw over en deze minister heeft zich toen weer laten, bepraten. Tweede Kamerleden als de heer Duymaer van Twist, die sedert .jaren voor een puifvenbod gestre den hebben, hebben daarop ernstige critiek geoefend. Een zeer belangrijke zaak is ook het bou wen van nieuwe trawlers. De regeering heeft nu een halve ton beschikbaar gesteld als premie voor het sloopen van oude stoom trawlers. Maar deze steun alleen is onvol doende. Hierdoor wordt de IJmuider-vloot met een aantal schepen 'verminderd, maai er staat .niet tegenover vernieuwing en mo derniseert ng. Dat is, wat IJmuiden noodig heeft: nieu we, moderne schepen. Uit het jaarverslag der Reedersvereeniging. over 1935 blijkt, dat de kleine booten, de z.g. kust'trawlers, per vischdag gemiddeld f 109 maakten, maar de groote stoomtrawlers, de z.g. schelvischboo- ten, f 263 per dag. Deze cijfers spreken voor zich zelf. In het buitenland, met name En geland. Frankrijk, Duitschland en België is men dan ook druk bezig de vissöhersvl'oot te moderniseeren. doch in ons land gebeurt in dit opzicht niets. Een andere zaak is de afzet van visch. Er zou. om het vlschverbruik in ons land te be vorderen, heel wat meer kunnen worden ge daan. De regeering zou ook de venters kun nen steunen. Het is voordeeliger voor den staat deze menschen, indien noodig. een toeslag te geven, dan dat ze moeten stem pelen. Een meer gelijkmatige verdeeling van de consenten voor den buiitenlandschen handel zou den ge-heelen groothandel in IJmuiden ten goede komen. Inzake den tongexport hebben de handelaren verleden jaar een op lossing aan de hand gedaan. Daarbij wa ren ook Ce handelaren, die het monopolie van den tonguitvoer naar Frankrijk hebben, maar toch is de zaak op Den Haag afgestuit. Het is wel merkwaardig, dat men in Den Haag uitzonderingen maakt, welke de Fran- sche en de Duitsche regeeringen niet eischen want de Fransche regeering eischt niet, dat alleen de handelaren, die vroeger visch naar Frankrijk exporteerden, de consenten zullen krijgen. Er zijn handelaren, dlie niet tot het kleine groepje monopolisten behooren, maar die thans wel relaties mét Frankrijk hebben. Met den export naar Duitschland is het niet anders. Voor het waarde-contingent. dat dit land beschikbaar stelt voor visch. mogen alleen die handelaren in aanmerking komen, die over eenige z.g. basisjaren zaken met dat land hebben gedaan. Onlangs stond Het meest betrouwbaar (Adv. ingez. Med.) Duitschland buiten de clearing om een be drag van 150.000 Mark toe voor den invoer van waddenharing. Men zou denken, dat daarvoor alle handelaren in aanmerking waren gekomen, maar ook daarvoor kwam ook alleen de genoemde kleine groep in aan merking. Hier zou de regeering verbeterin gen kunnen aanbrengen, die geen cent be hoeven te kosten. De regeering zou nog meer kunnen doen. b.v. de vaste lasten verminderen van het Staatsvisschershavenbedrijf. Ook dat was een der punten, door den voorzitter der, Reedersvereeniging in 1931 genoemd. Waar de staat jaarlijks groote sommen uitgeeft,' voor het onderhouden op diepte der haven van IJmuiden, van den nieuwen waterweg enz., alles zeer terecht, omdat de havens van Amsterdam en Rotterdam niet zijn eên plaatselijk, .maar een landsbelang, zoo is heb absurd om de- kosten van aan,lég der havens en het maken van kademuren en gebouwen steeds te doen drukken op het budget ,van het tS taa tsvisscliersha venbedrij f en daar naar den erfpachtiscanon en andere kosten voor reederijen en nevenbedrijven te be rekenen. omdat het visscherijbedrijf is ook een landsbelang. Het is te hopen, dat de regeering spoedig tot het inzicht moge komen, dat steun aan het visscherijbedrijf zeer urgent is en dat de noodige maatregelen worden getroffen. Die maatregeeln zullen gelid kosten, doch wanneer daardoor een krachtige opleving ontstaat, zal het aantal werkloozen vermin deren en de koopkracht toenemen. Er zal meer belasting worden betaald .en de uit- keering aan onze gemeente uit het wèrk- loojlheidsorisisfonds, wélke thans niet ver van het millioen is, zal belangrijk kunnen verminderen, DRANKWET. Bij Burgemeester en Wethouders van Vel- sen is ingekomen een verzoekschrift van J. van Duijn, van beroep kruidenier, wonende te Katwijk aan Zee om een Verlof B, voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de benedenlocaliteit van het perceel Trawler kade no. 34 te IJmuiden en van A. van der Hoek, van beroep chauffeur-monteur, wonen de te IJmuiden om een Verlof B, voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de benedenvoorlocaliteit van het perceel Visseringstraat no. 7 te IJmuiden. Vóór 25 Juni 1936 kan een ieder tegen het verleenen van deze verloven schriftelijk be zwaren bij Burgemeester en Wethouders voor noemd inbrengen. De Rijkspostspaarbank in Mei. Spaarders te Santpoort-Dorp loopen in. De opgave van de aan de verschillende kan toren in onze gemeente door de Rijkspost spaarbank ingelegde en terugbetaalde bedra gen toont aan, dat de deposito's der spaarders met ruim 10.000 gulden zijn toegenomen. Er werd ingelegd 153.932.06 en terugbetaald 143.817.60. Dat de vorige maand een surplus heeft op geleverd, is alleen te danken aan het kantoor Santpoort-Dorp, waar de ingelegde gelden de terugbetalingen met 16.292.19 hebben over schreden. Ongetwijfeld is dit surplus ontstaan doordat de spaarders-gepensionneerden hun pensioen hebben getoucheerd. Dit is een voor het dorp typisch verschijnsel. Het wijst er op, dat Santpoort-Dorp bewoond wordt door tal van gepensionneerden en kleine renteniers. Santpoort-Station en Velsen-Noord vertoonen hetzelfde verschijnsel, zij het in mindere mate. Vermindering van het tegoed vond plaats in IJmuiden, IJmuiden-Oost en Velsen, plaat sen waar een arbeidersbevolking domineert. Aan de verschillende kantoren werd inge legd en terugbetaald: Kantoor IJmuiden: Ingelegd Terugbetaald 67961.62 73796.07 Minder Ingelegd dan terugbetaald 5834.44 Kantoor IJmuiden-Oost* Ingelegd Terugbetaald 18930.88 26321.08 Minder ingelegd dan terugbetaald 7390.20 Kantoor Velsen: Ingelegd Terugbetaald 14169.12 11893.62 Meer ingelegd dan terugbetaald 2275.50 Kantoor Velsen-Noord: Ingelegd Terugbetaald 11404.76 11958.33 Minder ingelegd dan terugbetaald f 553.57 Kantoor Santpoort-Dorp Ingelegd Terugbetaald 26758.10 10465.91 Meer ingelegd dan terugbetaald 16292.19 Kantoor Santpoort-Station: Ingelegd Terugbetaald Zeeleeuwen in den Dierentuin. Koorseizoen 19351936. 14708.47 9382.59 Meer ingelegd daö terugbetaald f 5325*88 Wat nog onontgonnen terrein is. In ons overzic-ht van Zaterdag j.l. maakten we reeds de balans op van een 14-tal koren. In dit van heden mag zeker niet ontbreken de gedenkwaardige avond, toen in het Thalia Theater dank zij de bemoeienissen van IJmui- dens Mannenkoor een 300 zangers en zan geressen, vormende de bezetting van een ne gental koren, zich deden hooren. Alle staan onder denzelfden geroutineerden dirigent, nl. Henk J. Arisz, die met het Um. Mannenkoor reeds vele concerten verzorgde. Was het in een vorig seizoen het geslaagde concours, dat de herinnering aan het mannenkoor levendig hield, thans zijn het een geslaagd winter- concert, de twee bonte avonden en deze mas sale zangersreunie. Het homogene ensemble, dat in de laatste jaren ter dege vorderingen gemaakt heeft, vooral waar het koordisicpline betreft, komt in Juli op den wedstrijd van Zanglust te Be verwijk uit. D a t zij zullen zingen weten we, hoe ze zullen zingen weet de jury zelfs nog niet eens! Het mannenkoor „De Eendracht" organi seerde een gecombineerd concert met het a Capellakoor. De zangers der Eendracht zon gen met verve en directeur H. van Dijk oogst te er een dankbaar applaus. De Kennemer Zanger, het door den heer P. Grin Jr. geleide mannenkoor, heeft zich wederom met nieuwen moed op de studie ge worpen. Dit bewezen de heeren met een uit voering; waarop tevens het eerste lustrum, zij het „in stilte", werd herdacht. Voor de herborene was flinke belangstelling en het oordeel der toehoorders was onverdeeld gun stig. Middels deze kroniek vergezellen hen voor het a-s. seizoen onze beste wenschen. In het zuidelijk deel onzer gemeente ont wikkelde Vox Humana, het onder de hoede van Joh. Brands staande gemengde koor, een navolgenswaardige activiteit. De programma's vermeldden de namen van vooraanstaande koorcomponisten, het uitgevoerde was rijk aan afwisseling, zoodat dit ensemble velen aan zich verplichtte. Zooals wij reeds schreven is er helaas nog veel verdeeldheid. Er zijn nog altijd een 24 koren, dit is voor een gemeente als Velsen wel ia-ij veel. De helft wordt gevormd door 8 Chr. gemengde koren en 4 Chr. kinderkoren, die elk voor zich over gebrek aan bezoek niet te klagen hebben gehad. Hierin schuilt een groote kracht, welke, in dien deze met overleg en doorzichtaange wend wordt, nog zeer veel nuttig effect kan hebben. Want met het gebruiken van die kracht (waarborg voor een financieel succes) in de richting van het steeds op hooger peil bren gen der uit te voeren programma's, zouden vele ensembles artistiek dankbaar werk kun nen verrichten. Over de wijze waarop het gebodene m het afgeloopen seizoen opgediend of uitgevoerd werd mogen we, in het algemeen zeker niet onvoldaan zijn, over de keuze van het inge studeerde loopen de meeningen echter wel eens uiteen. Weer vragen we aandacht voor de compo nisten van het moderne lied. Ook hier ver staat de Nederlander zijn métier! Wij be doelen dan die werken, welke de vruchten der inspiratie zijn en niet die der transpiratie, want het „maakwerk" is helaas talrijk. Ook zouden de koren die zich hiertoe capabel achten, hun publiek een dienst bewijzen om het (en dus ook zichzelf!) wat meer kennis bij te brengen omtrent die muziek, waarmede m vorige eeuwen Nederland zulk een vooitief- felijken naam op het gebied van den muziek cultus verwierf: de muziek der oude Neder- landsche scholen nl. Wanneer we enkele namen mogen noemen, die we tot nu toe alleen maar bescheidenlijk op naambordjes van sommige straten ver meld zien: Dufay. Josquin des Pres. Obrecht, Lassus, Sweelinck. En hun grooten tijdgenoot Palestrina niet te vergeten. Koorwerken van dezulken zijn altijd nog van groote muzikale beteekenis voor dat tijd perk, het onze en de toekomst. Looft den Heer zoekt zich, zij het dan tas tend, een nieuwen weg. Moge het daarin sla gen en het plan tot het instudeeren van ..De Schepping" niet evenals de goedbedoelde voor nemens voor een Mattheuspassie in het ai- chief behoeven te worden bijgezet. Alle fac- toreö zijs er tbass aanwezig om dit experi' ment gunstig te doen verloopen: saamhoo- righeidsgevoel, studiezin, bekwaamheid en een kundige, leider. Een vorig jaar woonden we in Velsen's oude kerk de uitvoering van Barth's Kerstorato rium bij, dit jaar bevonden wé ons met Kerstmis binnen de muren van het kerkge bouw te Santpoort, waar onder leiding van dr. A. J. van Leusen een aantal Vrijz. Herv. Jongeren een middeleeuwsch Kerstspel op voerden. Als eerstelingen zijn deze uitvoe- r-inge vanzelfsprekend niet volmaakt ge weest, Ze waren echter diep menschelijk en ontroerden door den eerbied, waarmede het geheel vertolkt werd en dat op een wijze, die aesthetisch de bewondering wekte. Wij wilden dit nog even aanhalen, omdat nieuwe tijden nieuwe weggen vragen. En het eigenaardige is ook hier weer. dat in het oude veel van het nieuwe verborgen ligt: in het he den het verleden. Veel bijna vergeten schoons op het gebied van koorcomposities vraagt om her-uitgevoerd te worden.. Alleen: men moet het willen zoeken. En een ensemble, dat 5" cultureele taak, als is deze dan een taak in kleinen kring, terdege beseft, zal dan ook niet mogen aarzelen. In den loop van het laatste decennium is plaatselijk reeds veel bereikt en beweegt het artistiek gehalte der uitvoeringen, als we de programma's eens vergelijken, in opwaartsche richting. Vergeten we niet, dat we bouwers moeten zijn, allen bouwers aan een nieuwen tijd, ook op het simpele gebied van de be oefening van het muziekdilettantisme. De critieken in dit blad hebben dit steeds voor oogen gehouden en door te trachten zoo veel als mogelijk opbouwend te zijn. hebben zij gepoogd ook ditmaal weer voor onze ver- eenigingen en haar cultureele werk een rug gesteun te zijn. W. TURNVEREENIGING „IJMUIDEN". 1901—1936. m. De heer D. schrijft ons: Na onze eerste uitvoering in October 1902 mocht T.V.IJ. zich in de bijzondere gunst van verscheidene inwoners verheugen, die daar van blijk gaven door zich als donateur op te geven. Doch ook het ledental ging vooruit en was alreeds gegroeid tot 22 werkende leden. Hoewel T.V.IJ. dus reeds op een gezonde en stevige basis gevestigd was, bleven verdere moeilijkheden toch niet uit. Door de geregelde vermeerdering onzer in ventaris, n.l. met paard, bok, en tremplin- springtoestel, kregen wij onaangenaamheden met den eigenaar van de „Kleine Willem Ba- rendsz", waarvan het gevolg was, dat wij naar een andere zaal moesten uitzien en onderdak kregen in de „Groote Willem Barendsz". ge legen eenige huizen van ons vorig verblijf af. U'zült wellicht denken dat dit een verbete ring was? Integendeel, het was een bouwvallig gebouw, en wij moesten onze oefeningen hou den in een klein, weinig aanlokkelijk zaaltje, waar het bovendien krioelde van de groote bromvliegen, afkomstig uit een achter dit lo kaal gelegen paardenstal. Nood breekt wet. en ook de goede geest welke in onze club heersch- te* deed ons dit alles over het hoofd zien. Er werd goed gewerkt en ook de opkomsten waren uitstekend. In dit 2e vereenigingsjaar werden verschil lende belangrijke besluiten genomen, welke T.V.IJ. in een gunstige richting geleid hebben le. Ten einde een goede en vruchtbare sa menwerking te verkrijgen tusschen adminis tratieve en technische leiding werd op 7 Maart 1904 het bestuur met 2 leden uitgebreid en wel met een vice-voorzitter en een commissa ris van materiaal, waartoe respectievelijk wer den gekozen de heeren A. W. Driessen en R. N. Blok. Deze uitbreiding van het bestuur, hoewel vermeerdering van personen, dus ook van zinnen, heeft in de vereeniging steeds een goede werking gehad. 2e. In de vergadering van 4 April 1903 werd besloten de Koninklijke goedkeuring op de sta tuten aan te vragen; op 30 Mei d.a.v. mochten wij het genoegen smaken de Koninklijke bewil liging op onze statuten te verkrijgen .waardoor T.V.IJ. rechtspersoonlijkheid had verkregen. 3e, Toen er besprekingen geweest waren dat een nieuwe school zou worden gebouwd, werd besloten dat T.V.IJ. een request aan den Ge meenteraad van Velsen zou richten met ver zoek over te gaan tot invoering van gymnas tiekonderwijs op de lagere scholen. Daar de Kon. goedkeuring toen nog niet was ontvangen, werd dit verzoek gedaan door den directeur, en zoo zien wij op de agenda van den Ge meenteraad van Velden op Dinsdag 24 Maart 1903 vermeld; Punt 6. Benoeming van een commissie tot overweging van de grootte van het terrein voor de nieuw te bouwen school te IJmuiden en de soort van het onderwijs enz. Punt 7. Adres A. W. Driessen, directeur der Turnvereeniging „IJmuiden" om invoering van gymnastiekonderwijs. Hoewel het resultaat van dit request nihil is geweest, heeft de bouwcommissie toch reke ning gehouden bij den bouw der school, om een lokaal ter beschikking te houden dat later eventueel voor gymnatsiekonderwijs zou kun nen dienen. 4e. De bondscontributies uit de vereenigings- kas te betalen, waardoor aan. den bonds-pen- ningmeester de verschuldigde contributies steeds op tijd konden worden afgedragen, en T.V.IJ. daarmede niet in moeilijkheden kwam, zooals met talrijke vereenigingen het geval as. Het 2e jaar werd opnieuw besloten met een uitvoering welke weder uitstekend geslaagd was en waarvan het verslag van een plaatse lijk blad luidde: „Met genoegen kunnen wij aan ons verslag toevoegen, dat deze hoogst nuttige vereeniging zich in een goeden bloei mag verheugen. Wen schen we dat autoriteiten eerlang mogen zor gen voor een naar de eischen ingericht lokaal, waarmede vooral voor de jongeren zulk een nuttig werk verricht zou zijn."" Het conflict in het Visschery- bedrijf. Het voorloopig stakingscomité meldt ons, dat wegens afwezigheid van het bestuur der IJmuider Federatie de voorgenomen bespre king nog niet kon plaats he'oben. Per expres- sebrief is thans het hoofdbestuur van den Centralen Bond om een bespreking verzocht. Verder wordt ons medegedeeld, dat toezeg gingen van financieelen steun blijven toene men. Vergadering in Katwijk. Gistermiddag heeft het stakingscomité een vergadering in Katwijk belegd, welke was be zocht door ca. 150 'zeevisschers van Katwijk en Noordwijk, in hoofdzaak leden van den Christelïjken en den Centralen Bond. Ook hier werd besloten, op de nieuwe voorwaarden niet naar zee té gaan. In verband met dit besluit kan de staking als algemeen worden beschouwd. Het aantal stakers bedraagt thans een 120-tal. opva renden van twaalf trawlers, die na Dinsdag hadden moeten varen. Vanzelfsprekend wordt dit aantal met- den dag grooter, aangezien mag worden verwacht, dat de opvarenden van de ca. 25 trawlers, die Vrijdag nog op zee waren, wanneer zij bin nen zijn, zich bij de stakers zullen voegen. Deze trawlers kunnen alle heden en in den loop van de volgende week verwacht worden, zoodat het aantal stakers aan het eind der volgende week mocht het conflict dan nog niet tot een oplossing zijn gekomen ca. 350 zal bedragen. Stopzetting der steun- verlcening? Het A. N. P. meldt ons uit Den Haag De stakers zijn natuurlijk uitgesloten van elke overheidshulp, hetzij werkverschaffing dan wel steunverleening. Er is evenwel nog een niet onbelangrijk aantal zeevisschers in de gemeenten IJmuiden en Egmond aan Zee, die reeds vóór de staking werkloos woren. Met het oog op deze categorie deelt de minister van Sociale Zaken mede, dat de be trokken gemeentelijke diensten der arbeids bemiddeling ook tijdens deze staking hun bemiddeling tot plaatsing van arbeiders zullen voortzetten en aan de ondersteunde! c.q. tewerkgestelde werkloozen werk zullen blijven aanbieden. Zij, die weigeren het aangeboden werk te aanvaarden, zullen onverwijld van steun en werkverschaffing worden uitgesloten. Het ligt voorts in het voornemen van den minister, om, indien blijkt, dat het aanbieden van werk door de arbeidsbemiddeling geen succes heeft, op korten termijn tot algeheele stopzetting der steunverleening en werkver schaffing voor de visschers te IJmuiden en Egmond aan Zee over te gaan. Voor betere HEERENMODE ARTIKELEN JOH. ELZER TROMPSTRAAT 22. Bij HOED of OVERHEMD ZELFBINDER CADEAU (Adv. Ingez. Med.) Zoo is hét er dan toch van gekomen. Voör dé zooveelste maal wordt het visschèrijbedrijf getroffen door een staking, een staking waar van de gevolgen nog wel eens noodlottiger zouden kunnen zijn dan die van de groote sta king van 1933. die ons allen nog vérsch in het geheugen ligt. De kans lijkt ons uiterst gering, dat het huidige conflict van langen duur zal zijn, maar een staking, ook maar van een maand of zelfs van enkele weken kan voor het bedrijf den nekslag beteeken en. Er kwamen deze week weinig trawlers aan den afslag. Het waren er 18 stuks, in hoofd zaak schelvischbooten, die tamelijk veel schelvisch, doch weinig kabeljauw aanvoer den. De vangsten waren niet bepaald ruim. De loggers maakten het vrij goed, stukken beter dan eenige weken geleden. Na Dinsdag is er geen boot naar zee vertrok ken. We gaan dus weer een vischloos, althans vischschaarsch tijdperk tegemoet. Hoe lang het duren zal? Laat ons hopen, zoo kort mo gelijk, want werkelijk het visscherijbedrijf kan geen slagen meer verdragen. Het is ziek. uit geput, PIETERMAN

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1