SANTPOORT HEEMSKERK CASTRICUM BEVERWIJK HET MYSTERIE VAN MO AT HOUSE. DE AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. De commissie voor het organiseeren van autotochten voor ouden van dagen zal a.s. Donderdag bijeenkomen ter bespreking van het plan, om ook dit jaar weer een ï'eisje voor de oudjes te organiseeren DE STAND DER WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling ston den Zaterdagmorgen in totaal 1125 werkloozen ingeschreven, die verdeeld waren over onder staande vakgroepen Beverwijk: Bakkers 7, bankwerkers 18, behangers 3, betonvlechters 3, betonwerkers 1, blikbewerkers 6, blikslagers 5, carrosserie makers 1, chauffeurs 38. drukkers 11. electri- ciens 8, expediteurs 4, grondwerkers 109, hand langers 6, isoleerders 2, kantoorbedienden 22, kellners 1, kleermakers 2, landarbeiders 65, lasschers 2. letterzetters 4, loodgieters 5, losse arbeiders 310. lijnwerkers 1, machinisten 19, machinedrijvers 4, machinale houtbewerkers 2, marmerpolijsters 1, metaalbewerkers 7, met selaars 14, meubelmakers 2, monteurs 17, op perlieden 39, plaatwerkers 2, reizigers 4, schil ders 5, schippers 6, schoenmakers 5, sigaren makers 102. stoffeerders 14, slagers 1, smeden 1. spoorleggers 1, steenhouwers 1, stoffeer ders 2, stokers 14, straatmakers 1, stucadoors 13 teekenaars 2, timmerlieden 50, uitvoerders 2, voegers 5, voerlieden 6, voorslaanders 1. zeilmakers 1, winkelbedienden 4, dienstboden 22, werksters 1, boekbinders 1, chefs 2. musici 2, stuurlieden 1, electrotechnici 1, koks 1, gas fitters 1, totaal 1004 (vorige week 1018). Heemskerk: Betonvlechters 2. betonwer kers 5, chauffeurs 4, electricien 2 grondwer kers 14, kantoorbedienden 6, landarbeiders 25, loodgieters 1, losse arbeiders 47, machinale houtbewerkers 1, metselaars 1, opperlieden 4, reizigers 1, timmerlieden 10, uitvoerders 1, dienstboden 2 werksters 2, totaal 121 (124) AUTO GESLIPT. Zaterdagmiddag vond na den hevigen re genval een auto-ongeval plaats, dat ernstige gevolgen met zich had kunnen brengen. Een luxe-auto, bestuurd door den heer L, Z. uit IJmuiden, kwam van de richting Haarlem met matige snelheid. De bestuurder wilde van den Rijksweg links de Hoofdstraat te Santpoort inrijden. Tijdens deze manoeu vre slipte de auto met het gevolg, dat deze rakelings een lantaarnpaal voorbijreed, daar na met het linker-voorspatbord een boom raakte en vervolgens door deze aanraking achteruit de vlak naast het rijwielpad lig gende sloot inreed. De auto was tamelijk beschadigd en werd door een kraanwagen van de firma Zw. te IJmuiden naar de garage gesleept. De bestuurder die zich alleen in den wa gen bevond, bleef ongedeerd HERWONNEN LEVENSKRACHT. In het bestuur van Herwonnen levenskracht is een belangrijke wijziging gekomen. Iedere vakorganisatie is vertegenwoordigd: Voor den Volksbond: A. Zuurbier, voorzitter; Metaal bewerkers: J. Castien, secretaris; Fabrieksar- beidersbond: S. P. Kosse, penningmeester; Bouwvakarbeiders: Jac. Bleijendaal; Land en TuinbouwbondJ. Kloes. TELEFOONCENTRALE. Vandaag zal een begin gemaakt worden met het bouwen van het gebouw der telefooncen trale. Het gebouw zal verrijzen aan de Stas- straat. ACROBATIEK OP HET PATRONAATS- TERREIN. Zaterdag- en Zondagavond zou het gezel schap van René v. Duynen op het Patronaats terrein te Heemskerk optreden. Zaterdagavond werd de voorstelling wegens voortdurenden regen afgelast. Zondagavond had de voorstelling wel plaats; die mocht zich verheugen in een groote be langstelling. Heel goed staaltjes van balanceerer en acrobatiek werden vertoond. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Margaretha Cornelia, dochter van Johannes Lieftfing en Catharina Zonneveld; Johannes Nicolaas, zoon van Quirinus de Ruijter en Catharina Brandjes, Willem Jacob, zoon van Cornelia Maria Stam, weduwe van Willem Beentjes; Catharina Caecilia, dochter van Cornells Sneekers en Catharina Caecilia Boon, Anna Maria Jacoba, dochter van Simon Admiraal en Anna Bruinenberg. Getrouwd: Nicolaas Bakker en Maria Zon neveld. Overleden: Comelis Brakenhoff oud 79 jaar weduwnaar van Aafje Schermer, wonende al hier. R. K. VROUWENBOND. Dinsdag 23 Juni gaat de R. K. Vrouwen bond op excursie naar de H. Landstichting te Nijmegen. VOETBALPROGRAMMA VOOR WOENSDAG A.S. C. S. V.-comb.Kennemers, 7.30 uur. DE BEELDHOUWER L. ZIJL GEHULDIGD. De beeldhouwer L. Zijl is Zaterdagochtend te zijnen huize te Bussum gehuldigd door het comité, dat zich ter viering van zijn 70sten verjaardag heeft gevormd en dat te zijner eere een Zijlfonds heeft gesticht ten behoeve van het lager onderwijs aan schipperskinderen van alle gezindten. Het volledig uitvoerend co mité, dat een prachtige mand orchideeën aan zijn komst had doen voorafgaan, namelijk lijk de heeren C. A. Lion Cachet, voorzitter, A. Cohen, secretaris van het comité, J. Mendes Da Costa, G. de Jong, directeur van het On derwijsfonds voor de Scheepvaart, B. W. Wie rink en T. Poggenbeek, vrienden van den jubilaris, kwam den jarige gelukwenschen. De heer Lion Cachet heeft den beeldhouwer toegesproken uit naam van allen, wier leven door Zijl's kunst aan schoonheid heeft gewon nen en hij heeft hem bedankt voor de schoone daad om zich slechts te laten huldigen, indien hiermede een mooi doel werd gediend. Hij overhandigde den jubilaris een groot bronzen afgietsel van het reliefbeeld, van Prin ses Juliana, dat de kunstenaar voor het naar haar genoemde instructievaartuig van het On derwijsfonds voor de Scheepvaart heeft ge maakt, benevens drie door de rijksmunt gesla gen plaquettes, zooals deze ten behoeve van het Zijl-fonds worden verkocht. De heer Wierink sprak als oud-leermeester en vriend gevoelige woorden mede tot mevrouw Zijl. De heer G. de Jong dankte namens hen, die wellicht de kunst van Zijl niet begrijpen, doch thans zijn goede hart eeren, dat den kunste naar tot de stichting van het Zijlfonds heeft gedreven. In een kort dankwoord heeft de heer Zijl de hoop uitgesproken, dat velen de groote of kleine plaquette zullen koopen opdat het fonds aan vele schipperskinderen ten goede zal komen. Onder de zeer vele bloemstukken waren er van de Stoomvaart Mij. Nederland, de Kon. Pakketvaart Mij., de Kon. Academie van Beeldende Kunsten. In den loop van den dag mocht de jubilaris honderden telegrafische en schriftelijke gelukwenschen ontvangen. NA DE KABINETSWIJZIGING IN ITALIe. De vier nieuwe Italiaansche ministers. V. 1. n. r.: Alfieri (Pers en Propaganda), Lessona (Koloniën), graaf Ciano (Buitenl. Zaken) en Ferrucio (Corporaties) bij hun aankomst op het Littoriavliegveld te Rome. De ministers begaven zich daarna naar Rossone, waar de beëediging plaats vond. Geheel rechts generaal Valle, onderstaatssecretaris voor de Luchtvaart. 'eugdige werkloozen. MAANDAG 15 JUNI 1936 Nieuwe circulaire van ministc Mr. Slingenberg. De minister van sociale zaken heeft een cir culaire aan de gemeentebesturen doen rich ten, met betrekking tot de werkloosheid on der de jeugd. Het is den minister gebleken dat moeilijk is aan te geven, welke soorten van werkzaam heden zich in het bijzonder er voor leenen om overeenkomstig zijn vorige aanschrijving als z.g. ongebruikte arbeid te worden beschouwd. Daarom geeft hij eenige voorbeelden. De minister zal het in hooge mate waardee- ren, indien alles wordt gedaan om het vrije initiatief op dit gebied aan te moedigen. De minister vraagt tenslotte nog de aandacht voor het stelsel van twee op een, dat in den Haag bij den gemeentelijken telefoondienst en andere gemeentebedrijven toepassing vindt en ook reeds elders met succes wordt toege past. Het stelsel komt in groote lijnen hierop neer, dat de arbeid van jongemannen van 14 tot en met 2'1 jaar niet door een wordt ver richt, doch door twee. In de gemeente den Haag wordt dit bij de gemeentebedrijven al dus toegepast, dat des morgens een deel van de jongens aan den arbeid is geplaatst en des middags een ander deel. Het is in de praktijk gebleken, dat indien de leiding van het be drijf en de aan de leiding toegevoegde krach ten, zich met volle overgave aan deze zaak ge ven, het technisch in vele gevallen mogelijk is, dit systeem toe te passen, zonder dat dit voor het bedrijf als zoodanig, ook uit finan cieel oogpunt, overwegende bezwaren behoeft op te leveren. Praktisch zijn de eenige extra kosten kleine verhoogingen van de lasten voor de sociale verzekering. De toepassing van het hierbedoelde stelsel in enkele andere be drijven geschiedt als volgt: Bij de staatsmijnen werken de jongens ge durende 2 weken halve dagen en daarna ge durende 1 week heele dagen. De eigen vak school draagt hier zorg voor de theoretische ontwikkeling in den vrijgekomen tijd. Onge veer 900 jongens zijn op deze wijze werkzaam. De minister wijst er op dat het niet in de bedoeling ligt het hierbedoelde stelsel ook in te voeren voor die jongens, die tot nu toe heele dagen werken, doch slechts bij plaatsing- van nieuwe jonge krachten. Om concurrentie te voorkomen, verdient het aanbeveling, dat de invoering zooveel mogelijk gelijktijdig door de voornaamste werkgevers in een ge meente geschiedt. De gemeentelijke actie voor deze aangelegenheid wa-e toe te vertrouwen aan een kleine commissie, onder voorzitter schap van den burgemeester, dan wel van een wethouder, bijv. die belast is met de zaken van de werkloozenzorg, in welke commissie tevens zitting dienen te heben enkele repre sentatieve vertegenwoordigers van de werk gevers en de werknemers ter plaatse, bij voor keur aan te wijzen op aanbeveling van de daarvoor in aanmerking komende werkge vers- en werknemersorganisaties. Het doel van de plaatselijke commissie zou aldus kun nen worden omschreven: a. het vinden van leiders van bedrijven die bereid zijn het 2 op 1 stelsel in hun onderneming toe te passen; b. het opnemen van jongeren in het bedrijfs leven voor het verrichten van onbenutten arbeid; c. het zoeken van wegen en middelen die er toe kunnen leiden, de werkloosheid on der de jeugd te verminderen. Overdracht Landvoogdij in Ned. Oost-Indië. Op 16 September. Naar Aneta uit Batavia meldt, zal de over dracht van de landvoogdij plaats vinden op 16 September a-s. LANDDAG DER „V.D.J.O." TE ARNHEM. Zondag 12 Juli a.s. organiseert de „Vrijzin nig Democratische Jongeren Organisatie" in het openluchttheater te Arnhem haar derden grooten Landdag. Uit het programma vermelden we: redevoe ringen van mr. J. P. Oud en mr. A. M. Joekes optocht met vaandels, vlaggen en leuzen uit Arnhem naar het openluchttheater. Een mu ziekcorps zal zijn medewerking verleenen. Voorts: bezoek onder deskundige leiding aan het Openluchtmuseum; uitreiking van afdee- lingsvlaggen aan nieuwe afdeelingen; optreden van de voordansers van de Meihof, onder lei ding van mevr. dr. Elise van der Ven-ten Bensel; gemeenschapszang onder leiding van Boy Wolsey, den samensteller van den beken den liederenbundel „Jan Pierewiet": diverse declamaties, waaronder die van Maartje Bier man, in haar Westfriesch repertoire. DE VARKENSPRIJZEN. De minister van Landbouw en Visscherij heeft besloten, de Nederlandsche veehouderij - centrale in de gelegenheid te stellen tot steun aan de te lage varkensprijzen varkens af te nemen. Het ligt in de bedoeling door dezen maatregel de varkensprijzen tot een minimum van ongeveer 18 ct. per pond levend op te voeren. Zeer binnenkort zal nader be kend gemaakt worden, onder welke voorwaar den en tegen welke prijzen de Nederlandsche veehouderijcentrale deze varkens zal afnemen. Ned. Tooneelverbond. Vorstelijke belangstelling in het tooneel. Zaterdag is te Oegstgeest bij Leiden de 68e ledenvergadering gehouden van het Neder- landsch Tooneelverbond onder leiding van prof. J. van Ebbenhorst Tengbergen. die een inleiding hield over het onderwerp: „Vor stelijke belangstelling in het tooneel in den loop der tijden." Na een overzicht gegeven te hebben van de belangstelling der vorsten in den loop der tij den in de verschillende landen van Europa, deelde spr. het een en ander mede over het Nederlandsche hof, met name onze Oranje vorsten, in het tooneel. Aan het initiatief van Koning Willem III is de oprichting te danken van de Kon. Vereen. „Het Nederlandsch Too neel." Prof. van Ebbenhorst Tengbergen besloot, met den wensch uit te spreken dat van Prin ses Juliana, die actief heeft deelgenomen aan het tooneel en in haar studententijd te Leiden meermalen op de planken heeft gestaan, de zelfde belangstelling en dezelfde steun zullen ondervonden worden, die haar voorouders zoo rijkelijk aan het tooneel hebben geschon ken. Hierna werden eenige huishoudelijke za ken afgedaan. De jaarverslagen van den secretaris en penningmeester werden goedgekeurd; de be grooting voor 1936 1937 werd vastgesteld op f 15 050. Tot lid der Commissie van Beheer der Too- neelschool werd herkozen prof. dr. H. Brug- mans. In de vacature mevr. B. Holtrop-van Gel der werd voorzien door de benoeming van mevr. C. J. Klijnveld-Royaards te Amsterdam. Inzake het uitgeven van een eigen tooneel- tijdschrift zal een nader onderzoek worden ingesteld. Een telegram van hulde werd verzonden aan de Koningin. Rapporten werden uitge bracht door de comnvssie van onderzoek in- zeke subsidieering van tooneelgezelschappen en het te werk stellen van niet-afgestudeerde leerlingen der tooneelschool. Kamerontbinding. Reeds eind 1936 of begin 1937? In de Zaterdag gehouden bijeenkomst van gedeputeerden der kieskringcentrales van de A.-R. Partij heeft de voorzitter van het Cen traal Comité, het Tweede-Kamerlid Schou ten. meegedeeld, dat de regeering voorne mens is, de partieele wijziging van de Grond wet op zoodanig tijdstip aan de orde te stel len. dat eind 1936 of begin 1937 de Kamer zal worden ontbonden, terwijl de nieuwe verkie zingen dan reeds in Februari of Maart zul len worden gehouden. Zevende Internationaal Koude-Congres. Opening door Minister Gelissen. Het 7e Internationale Koude-Congres zal Dinsdag a.s. te half drie in de Ridderzaal te 's-Gravenhage officieel worden geopend door den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, prof. dr. ir. H. C. J. Gelissen. Verder zullen in deze openingszitting het woord voeren o.a. mr. W. J. baron Van Lynden als vertegenwoordiger van de Koningin, onder wier hooge bescherming het congres wordt ge houden, mr. S. J. R. de Monchy, burgemees ter der residentie, prof. dr. W. H. Keesom uit Leiden, president van de algemeene con ferentie van het Institut International du Froid, en prof. dr. M. de Haas uit Delft, voor zitter van de Nederlandsche vereeniging voor koel-techniek en voorzitter van het Neder landsch uitvoerend congrescomité. De groote bestelling der Spoorwegen. De orders worden verdeeld. De Tel. verneemt uit Utrecht: Naar ons bij informatie bij de Nederlandsche Spoorwegen is gebleken, is het A.N.P.-bericht, dat melding maakte van een order van f 600.000 aan de A.E.G. te Berlijn in dezen vorm niet juist. De order is verdeeld tusschen de Nederl. Siemens-maatschappij in Den Haag en de Amsterdamsche fabriek der A.E.G. De A.E.G. zal de electrische bovenleidingen leve ren voor de baanvakken UtrechtArnhem en Utrecht—Eindhoven, de Nederlandsche Sie mens-maatschappij voor de vakken Amster damUtrecht en UtrechtGoudaRotterdam. Het benoodigde materiaal zal voor een deel in Nederland vervaardigd kunnen worden. Het ligt in de bedoeling, de rijsnelheid van de electrische treinen op deze baanvakken op te voeren, in verband waarmede de bovenlei dingen anders van vorm zullen worden dan de bestaande. Zoo spoedig mogelijk zal met het werk, dat op 1 Mei 1938 geheel gereed moet zijn, worden begonnen. Men is hier en daar reeds bezig met het nlaatsen der palen. De verkiezingsactie der S. D. A. P. „Suisse" wordt het centrum. Naar aanleiding van geruchten, die de ronde deden over het verhuren van de voormalige lunchroom „Suisse" aan de plaatselijke af- deelmg van de S.D.A.P., hebben wij ons om inlichtingen tot den voorzitter van de af- deeling, den heer J. Gabel gewend. Nu er in- tusschen van het voornemen toch iets bekend geworden was, vonden wij den voorzitter be reid eenige nadere mededeelingen te doen Gezien de belangrijkheid van de aanstaande verkiezingen, aldus de heer Gabel, niet alleen voor de gemeente, maar voor het geheele land, omdat met de verkiezingen van 1937 in zicht dit een tusschentijdsche gelegenheid is zich tevens over de gevoerde landspolitiek uit te spreken, heeft de plaatselijke afdeeling van de R',-i ëemeend haar doel en streven in den letterlijken zin in het centrum van de belang stelling te moeten plaatsen en hiervoor tot 1 Juli het gebouw „Suisse" te moeten huren De bedoeling is, dat „Suisse" het centrum wordt voor inlichtingen voor de gemeente raadsverkiezing en voor het Plan vnn den Arbeid. Daarvoor zullen afzonderlijke etala ges woiden ingericht. De officieele opening zal op Woensdag 17 Juni door den gewestelijken secretaris, den heer L. Bouma uit Bussum in tegenwoordigheid van partijgenonten en ge- noodigden geschieden. Daarna is het gebouw „Suisse" voor ieder een toegankelijk. WANDELSPORTVEREENIGING „DE VOORTREKKERS". De Wandelsportvereeniging „De Voortrek kers heeft Zondag met 15 leden deelgeno men aan den 30 K.M. wandeltocht, georgani seerd door de Kennemer Jagers te IJmuiden. De Voortrekkers behaalden den eersten prijs een fraaien wisselbeker en een plaquette als groepsprijs. De wisselbeker moet driemaal achtereen of vijf maal in het geheel worden gewonnen, om eigendom der vereeniging te zijn. Op Zondag 28 Juni zullen de Voortrekkers deelnemen aan den Aardbeienmarsch van de Kennemer Wandelclub en op Zondag 5 Juli a,an den 35 K.M. marsch van de „Wandeltoe rist" te Haarlem. In dezen laatsten marsch zal waarschijnlijk de damesgroep van de Voor trekkers uitkomen. BONDSFEEST VAN DEN D. H. G. B. Zooals wij reeds berichtten zullen de jaarlijksche bondswedstrijden van den R.K. Dioc. Haarlemschen Gymnastiekbond dit jaar te Beverwijk worden gehouden. Als datum werd Zondag 5 Juli vastgesteld. De plaatselijke R.K. Gymnastiekvereni ging S. S. S. heeft reeds voorbereidingen ge troffen. De leiding van de wedstrijden, die op het terrein van D. E. M. aan den Hoflander- weg gehouden worden, berust bij de techni sche commissie van den D. H. G. B. PARKEERVERBOD VOOR DE ZEESTRAAT. Onder intrekking van hun besluit van 3 December 1935 hebben B. en W. besloten te bepalen, dat men gedurende het tijdvak van 1 Juni tot en met 31 Augustus op de Zee straat en den Zeeweg (welke weg met ingang- van 1 Juli 1936 Zeestraat genaamd wordt) voor zoover betreft het gedeelte gelegen tus schen de kruising met de Groenelaan en de kruising met den Noorderwijkweg, een motor rijtuig of rijwiel op meer dan twee wielen niet in stilstand mag hebben anders dan tot het onmiddellijk uit of inlaten van personen of het onmiddellijk laden of lossen van goe deren. Voor dit jaar is het tijdvak, waarin dit ver bod geldt, gesteld van 13 Juni tot en met 31 Augustus. EXCURSIE NAAR HET CREMATORIUM. Op Donderdag 18 Juni zal de vereeniging voor Jong Hervormden een excursie houden naar het crematorium te Driehuis. BLOEMENVEILING „CENTRUM". Met ingang van heden zullen door de Bloe menveiling „Centrum" drie veilingen per week worden gehouden. Tot nadere aankondiging worden de dagelijksche veilingen gestaakt. PROEVEN VAN BEKWAAMHEID IN LICHAMELIJKE OEFENING. De reeds eerder in ons blad aangekondigde proeven van bekwaamheid in lichamelijke oefening zullen op Vrijdag 3 Juli door de leerlingen van het zesde leerjaar van de scholen waar vakonderwijs in lichamelijke op voeding wordt gegeven, worden afgelegd. De vaardigheidsproeven zullen in de turn zaal en op een terrein moeten worden afge legd. De eischen, waaraan moet worden vol daan, hebben wij reeds vermeld. De technische leiding berust bij den heer H. J. Blaauw, leeraar in lichamelijke oefe ning, alhier. DE VERKIEZINGSVERGADERING DER S.D.A.P. Naar wij vernemen zal de heer- Ir. H. Vos, samensteller van het Plan van den Arbeid a.s. Donderdag verhinderd zijn de aangekondigde spreekbeurt te vervullen in de op dien avond in „Odeon" te houden verkiezingsvergadering van de S.D.A.P. Het was nog niet bekend, wie als zijn vervanger zal optreden. FEUILLETON Naar het Engelsch van ADELINE SERGEANT. (Nadruk verboden). 39) „Maar de wegen zijn verlaten en donker. U kunt niet alleen gaan". Heusch wel Hebt u een revolver? Die zou ik graag meenemen". „Er is er een in mijn koffer", deelde Hume haar mede. Maar zij viel hem in de rede. „Neen", zeide ze. „Ik ga m'n eigen revolver halen. Behalve Claire is er niemand op de bovenste verdieping en ik wil haar graag nog even spreken, zoodat zij niet al te erg schrikt." „Dat is een goed idee!" „Het zou het beste zijn", hernam Nell, „als u zoo uw eigen revolver te voorschijn haalt. Dan bent u op iedere gebeurtenis voorbe reid. Lancaster zal heusch niet boven komen. Voor zes of zeven uur zal er niemand bij u komen; dan zou denk ik Jacob met een Kaars verschijnen, met als gevolg een ontploffing en brand. Daarom heeft Lan caster mij in mijn kamer opgesloten. We mogen van een geluk spreken, dat het on heil voorkomen is". „Wat ben jij een dapper kind!" zei Everard terwijl hij zijn hand uitstak. „Claire en ik zullen nooit vergeten, wat je hebt gedaan". .Blijf hier rustig wachten", verzocht Nell, „terwijl ik naar boven ga". En zij verdween naar haar kamer, waar zij het wapen vond, dat haar vader haar had leeren gebruiken. Het gaf haar een gevoel van veiligheid. Toen liep ze vlug de gang door naar Claire's kamer. „Wordt wakker, Claire!" sprak ze, terwijl ze de hand op het voorhoofd van het meisje legde. En bijna onmiddellijk sloeg Claire de don kere oogen op, en glimlachte, toen ze Nell zag staan. „Is het al morgen?" vroeg zij slaperig. „Neen, kind, het ls nog geen ochtend: het is tusschen twee en drie uur, geloof ik", zei Nell. „Je moet je niet ongerust maken, maar Everard Hume vindt dat wij zoo spoedig mo gelijk dit huis moeten verlaten. Ik ga een rijtuig halen". „Heeft hij ruzie met Lancaster gehad?" vroeg Claire zenuwachtig. „Ik geloof wel dat zij iets met elkaar heb ben gehad", antwoordde Nell kort. ..Ik kan je nu niet alles vertellen, maar ik weet zeker dat je doen zult wat Hume van je vraagt, nietwaar?" „Natuurlijk!" en Claire ging overeind zit ten keek verbaasd om zich heen. „Gaan we dan zoo vroeg? En komt juffrouw Plowden boven?" „Neen. Je moet het zonder hulp stellen, of je zult moeten wachten tot ik terug ben en je kan helpen; maar als je kans ziet al leen op te staan, en je te kleeden, zou dat beter zijn. Ik ruik hier geen gas", vervolgde Nell snuivend. „Ik zal het raam toch maar een eindje open doen, als je er geen be zwaar tegen hebt, het eerste half uur mag je geen kaars aansteken. En ga alsjeblieft niet naar beneden of in de gang, want er is een lek in het gas geweest, en er staan ver schillende ramen open om de gaslucht er uit te krijgen". „Er is toch geen gevaar?" vroeg Claire. „Heelemaal niet tenminste niet op het oogenblik. Het gas is afgesloten". ..Kun je nu niet bij me blijven?" verzocht Claire. toen Nell naar de deur liep. „Neen, dat gaat werkelijk niet. Ik ben gauw weer terug. Als je je vlug aankleedt, zoodat je klaar bent om te gaan, als het rij tuig komt, zal dat veel tijd en moeite spa ren. Maar ga niet je kamer uit. ook niet als je het geluid van brekend glas of zoo iets hoort. Ik moest ook al een ruit inslaan, om frissche lucht binnen te laten, maar nu is er geen gevaar meer". Zij sloot de deur achter zich. terwijl zij Claire verbaasd, maar niet verontrust achter liet; ze was volkomen bereid om te doen wat Everard van haar mocht verlangen. Nell liep naar beneden, en vertelde Hume wat zij gedaan had. Toen liet zij hem de deur van de achtertrap zien, die naar Claire's kamer leidde. „Als u haar vlug beneden wilt brengen", zei ze, „is dat de kortste weg. Nu ga ik". Denkt u dat u er uit kunt komen, zonder gehoord te worden?" „Ik geloof het wel. Ik weet, dat de achter deur niet gesloten is". Zij glipte weg, de duisternis in Toen hij alleen was, verwenschte hij zijn eigen on macht. Hij vond het verschrikkelijk om Nell heelemaal alleen over de eenzame wegen naar het dorp te laten gaan. Maar aan den anderen kant was het onwaarschijnlijk dat zij iemand zou ontmoeten Hij voelde zich nog zwak en duizelig, en er verliep eenige tijd voor hij naar zijn kamer kon gaan, waaruit de gaslucht nu bijna geheel ver dwenen was. Hij durfde nog geen lucifer aan te steken, maar opende een raam in zijn slaapkamer, dat niet dichtgespijkerd scheen te zijn, en pakte bij het schijnsel der maan, die zoo nu en dan door de wolken gluurde, zijn bezittingen bijeen. Intusschen was Nell de trap afgeloopen, en de hall en de keuken door. Zij had geen angst om Lancaster te ontmoeten, want het leek haar het meest waarschijnlijk, dat hij zoo lang mogelijk in zijn kamer zou blijven. Haar ooren hadden haar niet bedrogen, de achterdeur was opengebleven nadat Cyril weggegaan was. In het voorbijgaan ontdekte zij dat verschillende koffers als in voorbe reiding voor een reis aan het eind van de gang stonden. Het meisje wist dat het grootste gevaar schuilde in het oversteken van de binnen plaats, want het was best mogelijk dat Lan caster haar van zijn raam uit kon zien, wanneer hij aan het venster de wacht hield. Zij deed haar best. in de schaduw te blijven en bereikte het tuinhek zonder ongelukken. Eenmaal in den t.uin voelde zij zich vrijer; zij haastte zich door het gewirwar der strui ken naar de poort in den muur, die zij met den looper, dien Claude haar gegeven had. opende. Met een huivering van angst liep zij verder, het was op dat uur van den nacht, pikdonker in het bosch. en de vage vonnen van de boomen zagen er uit als gestalten, die hun amen uitstrekten om haar tegen te houden. Zij beet op haar lippen en schreed moedig voort, haar weg tastend tusschen' de stammen door. Toen ze eenmaal den weg bereikt had. wist zij dat het ergste geleden was. Zij stond een oogenblik stil en luisterde maar er klonk geen ander geluid, dan van den wind. die door de takken joeg. Na een kleine pauze vervolgde zij haar weg. Hoewel zij niet hard liep. hield ze er toch stevig den pas in, zoodat zij even na drie uur in den morgen de dorpsstraat be reikt had, en voor de deur van den zadel makerswinkel stond. Daar verloor zij een oogenblik haar kalmte. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5