HET NIEUWE AVONDBLAD 1 BERICHT 4e JAARGANG No. 63 DINSDAG 16 JUNI 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2ya cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; ƒ150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van*de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum v&n 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. G. K. Chesterton, t De Engelsehe essayist, dichter en roman schrijver Gilbert Keith Chesterton is op 62- jarigen leeftijd gestorven. De herdenking van deze bijzondere litteraire figuur zal ongetwij feld leiden tot een herlevende belangstelling in zijn werk, dat wel degelijk van dezen tijd is al waren allerlei funeste invloeden Chesterton voorbijgegaan en al bleef deze scherpe, criti- sche geest strijden voor de blijvende erken ning van igroote levenswaarden op een wijze, die sommigen gaarne ouderwetsch zouden noemen. Als stylist werd hij door weinigen van zijn tijdgenooten geëvenaard, en zijn langdurige werkzaamheid in de journalistiek had hem een buitengewoon veelzijdige belang stelling en een merkwaardige voorliefde voor actueele vraagstukken bezorgd. Vandaar ook ongetwijfeld zijn uitgesproken sympathie met George Bernard Shaw en met H. G. Wells, vermoedelijk nog meer met Wells omdat die, evenals hij, het menschelijke met liefde door voelde. Chesterton's- humor, sprankelend steeds, brillant vaak, was dieper en inniger dan die van Shaw, al kon ook zijn geest soms alleen maar flonkerend zijn. Begrijpelijk schijnt voor een man als deze zijn uitgesproken afkeer van een zwaar en breedsprakig romancier als Thomas Hardy, in plechtige litteraire kringen en vooral door academische beschouwers van de litteratuur zoo veelvuldig geprezen en vereerd. Het droog- professorale was Chesterton wel zeer vreemd en meer dan eens heeft hij er zijn pen op gescherpt. Wellicht heeft hij als criticus en essayist zijn knapste werk geleverd, maar ook zijn ge dichten, zijn biografieën over Browning, Dickens en Shaw, zijn merkwaardige presta ties op het gebied van de detectiveroman (The Wisdom of Father Brown, The Innocence of Father Brown), waarin hij een kleinen, be scheiden priester de zonderlingste raadselen laat oplossen moeten tot het beste in de En gelsehe litteratuur van de laatste kwarteeuw gerekend worden. Chesterton was geboren Londenaar en had een in Engeland zeer ongewoon voorkomen: hij was namelijk buitengewoon corpulent en bezat de levensvreugde, die met dezen li chaamsbouw pleegt samen te gaan. Ondanks de scherpte van zijn critiek bezat hij vele vrienden. Hij leefde heel eenvoudig en laaf de zich het liefst aan de bronnen van eigen en anderer intellect en humor, waarbij hij temidden der journalisten van Fleet Street zich veelvuldig ondersclieiddv.. De Engelsehe liefde voor het organiseeren van sehijn-te- rechtzittdngen en schijn-parlementen vond in hem een toegewijd leider. Vaak heeft hij als rechter in een .mock-tribunal" merk waardige bewijzen van zijn buitengewoon redenaarstalent en zijn schitterenden geest gegeven. Veel maatschappelijke en politieke hervor mers die hij fel had bestreden droegen hem vriendschap toe en ontmoetten hem veel en gaarne een situatie die in de Britsche op vattingen trouwens volstrekt niet als onge woon mag gelden. De Brit is in zijn politieke geschillen uitermate verdraagzaam en weet anderer overtuiging veelal oprecht te eerbiedi gen, hetgeen waarschijnlijk een der bases van het zoo krachtige en gezonde Engelsehe par lementarisme is. Chesterton ging in 1922 over naar den R.-K. godsdienst en werd zeer bevriend met een ander groot R.-K. litterator in Engeland Hilaire Belloc. Hij heeft zijn levenswerk be sloten met zijn némoires te schrijven, die hij enkele weken geleden voltooide en die binnen kort zullen verschijnen. Een lang en smarte lijk sterfbed bleef hem bespaard: hij stierf plotseling, aan een embolie. Hij heeft zijn heele leven door hard gewerkt hij hield van zijn medemenschen en hij was een der corypheeën van de Britsche littera tuur der twintigste eeuw. Ongetwijfeld was hij een der lievelingen van de Fortuin, maar hij heeft velen in zijn levensblijheid en in eijn kunst doen deelen. R. P. De ,,Kort" straalbuis ook practisch voor stoomtrawlers? IJMUIDEN ZENDINGSDAG CHR. GEREF. KERK. Men verzoekt ons te willen melden, dat de a.s. Woensdag op het Terras te houden zen dingsdag der Chr. Gereformeerde Kerk by ongunstig weer zal worden gehouden in Geref. Kerk. Voor bezoekers van den zendingsdag zullen van het Kennemerplein 's morgens 10 uur extra autobussen vertrekken. DAMKAMPIOENSCHAP GROOT-IJMUIDEN. Zondag werd de tweede ronde van de finale om het 2e klas kampioenschap van Groot- IJmuiden gespeeld. Groen wist van Schager met een damzet te winnen. Visser en Klinge remise. J De stand na de tweede ronde luidt: Visser 2 gesp. 3 p.. Groen 1 gesp. 2 p., Klinge 1 gesp. 1 p., Schager 2 gesp. 0 p. I Gunstige resultaten in Duitschland. De „Kort" straalbuis. In ons blad van 19 November 1934 schre ven wij een uitvoerig artikel over de „Kort" straalbuis, een inrichting, die voor het eerst in 1931 werd toegepast op een Duitsche sleep boot. Een gewijzigde inrichting kreeg voor het eerst de Belgische sleepboot Jan Borluut, welke inrichting was gebouwd door de N.V. Machinefabriek v.h. H. J. Koopman te Dord recht. Wij schreven dit artikel naar aanleiding van het feit, dat een der sleepbooten van de firma Goedkoop, n.l. de „Jan Goedkoop" een dergelijke straalbuis had gekregen. De gunstige resultaten met de „Jan Goed koop" verkregen deden ons de vraag stellen, of ook de loggers en de trawlers van deze in richting profijt zouden kunnen trekken en wij besloten bedoeld artikel als volgt: „Wij zijn er dan ook vast van overtuigd, dat de „Kort" straalbuis haar weg naar de visschers- vloot zal vinden." Em ziet, onze voorspelling is uitgekomen. De inrichting heeft haar weg naar de vis- schersvloot gevonden. Echter niet naar de Nederlandsche, maar naar de Duitsche. De stoomtrawler Kassei is bij de Schiffbau Ge sellschaft Unterweser A. G. te Wesermünde van een „Kort" straalbuis voorzien, de stoom trawlers Jane en Jeverland zullen eveneens met deze inrichting worden uitgerust. Bouw en doel van de „Kort" straalbuis De „Kort" straalbuis in haar hüidigen vorm is een ringvormig verlengstuk van den achtersteven. De hierbij geplaatste foto toont dit duidelijk aan. Het grondbeginsel van de theorie van den uitvinder is, het schroefzog, dat voorheen voor de voortstuwing van sche pen bijna altijd als storend beschouwd werd, in een positieve, de snelheid of de trekkracht van het schip vergrootende werking te ver anderen. In plaats van een remmende, wordt een stuwenden onderdruk verkregen. Bij een normale schroef wordt de snelheid van het naar de schroef stroomende water reeds op zekeren afstand van de schroef groo- ter; daardoor wordt er tusschen't achterschip en de schroef een hydrostatische druk tegen over den druk van het omgevende water ge vormd, het schroefzog. Het verbruikt dus een gedeelte van den schroefdruk, zoodat men bij alle schepen met normale schroef kan vaststellen, dat de door de schroef op het druklager uitgeoefende druk bij een zekere snelheid steeds grooter is dan de sleepkracht die men zou meten, om hetzelfde schip met dezelfde snelheid te sleepen. Bij het gebruik van de „Kort" straalbuis heeft het tegenover gestelde verschijnsel plaats, n.l. dat de op het druklager gemeten stuwkracht belang rijk vermindert en het schip, uitgerust met een straalbuis desondanks dezelfde snelheid ontwikkelt resp. bij hetzelfde machinevermo gen een grootere snelheid bereikt dan voor heen. De eigenaardigheid van de „Kort' straalbuis is dus, de over het algemeen, rem mende werking van het zog te veranderen in krachten, ter vermeerdering der totale voortstuwingskracht. Bij de met de „Jan Goedkoop" genomen trekproeven bleek, dat de trekkracht, die bij de normale schroef 6700 K.G. bedroeg, na aanbouw van de straalbuis 10.000 K.G. was, een vermeerdering dus van 45 pet.- Uit de praktijk is echter gebleken, dat de snelheid na het aanbrengen van de straalbuis er niet noemenswaard op vooruit is gegaan, om welke reden deze richting voor sleepboo ten, waar het veelal om snelheid gaat, niet van practisch nut is. De proeven met den stoomtrawler Kassei. Met den stoomtrawler Kassei heeft men in den mond van de Weser proeven genomen, zoowel voor als na den aanbouw van de straalbuis. Gebleken is, dat om een gemid delde snelheid van 10Vz mijl te bereiken, voor de verbouwing een macliinekracht van 387 I. P.K., na de verbouwing van 379 I, P.K. noo dig was, een besparing dus van 2 pet. De schroefomwentelingen bleven nagenoeg ge lijk. Stilliggend verkreeg men bij eenzelfde machinecapaciteit 35 pet. trekkracht meer dan zonder deze inrichting. Voorts heeft men kunnen vaststellen, daj de vermindering van. het toerental bij belas ting (d.w.z. bij het sleepen) met de straalbuis geririger was dan zonder. Bij de Kassei kon men zonder straalbuis bij de grootste belasting van de machine geen grooter toerental dan 79 verkrijgen. De ma- chinecapaciteit was slechts 280 I. P. K. en de trekkracht bij vastliggen 4.42 ton. Na aan brengen van de straalbuis verkreeg men bij maximale machinebelasting een toerental van 90, een machinecapaciteit van 330 I. P.K. en een trekkracht van 6,7 ton. Latere proeven in de sleeptank te Ham burg hebben aangetoond, dat door middel van eenige wijzigingen in den vorm van den tunnel en van de buis men niet alleen de snelheid bij kalm weer heeft kunnen hand haven, maar die zelfs heeft kunnen opvoeren. In verband met de verkregen resultaten, heeft de werf nog vijf opdrachten voor het aanbrengen van een straalbuis verkregen, n.l. drie voor bestaande trawlers en twee voor trawlers in aanbouw. OVERTREDING. VAN DE HARING WET. De haringpakker Z. uit Scheveningen is op 30 October j.l. aan de Belgische grens door een controleur, belast met de naleving van de Ha- ringwet, geverbaliseerd op grond, dat de door hem uitgevoerde 1/1, 1/2 en 1/8 tonnen gepe kelde haring niet het vereischte gewicht in hielden. Van de tien gecontroleerde vaten werden er zeven wegens onderwicht in beslag genomen. Verdachte, die voor den Haagschen kanton rechter terecht stond, bijgestaan door mr. Noyon, beriep zich op goeden trouw, daar het wegen van den inhoud van eiken ton practisch niet doenlijk en ook niet gebruikelijk is. Voorts legde hij een aantal verklaringen van afne mers over, die steeds over het geleverde tevre den waren. De ambtenaar van het O. M. heeft tegen Z. een boete van f 400 subs. 40 dagen geëischt, op grond dat Z. te voren was gewaarschuwd. De Haringwet vordert, dat elk ten uitvoer aange boden vat het juiste gewicht aan haring in houdt. Hij achtte schuld aanwezig, mede op grond, dat de expediteur van deze haring zich telkens vooraf aan de grens vergewiste of een bepaalde ambtenaar aanwezig was. De kantonrechter legde f 50 boete op. CHR. DEMOCRATISCHE UNIE. De afdeeling der Chr. Democratische Unie houdt a.s. Donderdagavond 18 Juni haar jaar vergadering in het Ned. Herv. Verenigings gebouw aan de Kalverstraat. De agenda ver meldt verkiezing van een geheel nieuw be stuur, afvaardiging van bestuursleden in het krjngbestuur, bespreking Tweede Kamerver kiezing, idem weekbladactie enz. WEINIG TRAWLLOGGERS MEER IN DE VAART. Doordat opnieuw een aantal trawlloggers voor de haringvisscherij wordt klaargemaakt, om met het derde kwart op 22 Juni voor de haringvisscherij uit te varen, vermindert het aantal trawlloggers aanzienlijk. Dit was gis teren duidelijk merkbaar; voor eenige weken was het aantal trawlloggers, dat 's Maandags aan den afslag was 30 a 40, gisteren waren ei- twintig binnen. Natuurlijk worden de besom mingen beter. De volgende week zal, als het conflict niet tot een oplossing komt de visch- handel wel geheel op den aanvoer van de log gers zijn aangewezen, waarvan er dan wel niet meer dan een 40-tal in de vaart zal zijn. RIJ WIEL-VARIA. Mej. D. te IJmuiden-Oost heeft aangifte ge daan van diefstal van haar rijwiel, dat Zon dagmorgen werd ontvreemd uit een portiek van de R.K. kerk aan den Willemsbeekweg. Het Vile Internationale Koude-congres. Brengt een bezoek aan IJmuiden. A.s. Vrijdag, 19 Juni, zal dit Congres een bezoek brengen aan onze Gemeente. Er worden dan excursies gemaakt naar Hoogovens, Me- kog en Koelhuis Frigo, Z.Z. Vischershaven. Meer dan 50 landen zijn officieel vertegen woordigd o-p dit Congres, zoodat het gezel schap, dat Vrijdag onze Gemeente zal bezoe ken, wel het meest internationael gezelschap is dat ooit hier verschenen is. Bezoekers uit alle werelddeelen zullen wij dan in de Ge meente Velsen aantreffen. Des middags half vijf zal 'n tea worden aan geboden in park Velserbeek, waarna het ge zelschap zich weder met autobussen naar Den Haag begeeft, waar dien avond een concert in het Kurhaus wordt gegeven met een speciaal vuurwerk na afloop. NAGEKOMEN BESOMMINGEN VAN GISTEREN. Loggers: KW 175 f410; KW 48 f410; KW 177 f400; KW 91 f450; KW 135 f460; KW 58 f490; KW 124 f600; KW 104 f 560. der retributies uit 5-A-contracten, de, alleen volgens de Indische Mijnwet te berekenen, cijns als basis zal dienen. In vergelijking met de vorige jaren ve f toont de ontwerpbegrooting voor 1937 bepaalde as pecten welke in de richting van een, zich baan arekend, herstel wijzen. Zoo dient er met name op te worden gewezen dat de niet-toeneming van het totaal-bedrag aan Indische schuld thans uit de opstelling van de begrooting zel ve voortvloeit De Indische begrooting 1937 Een eind gekomen aan de stijging van schuld. WANDGEDIERTE. ABSOLUTE VERDELGING onder geheim houding en schriftelijke garantie. iuivecUtysaftdecfi. „Radicaal" GEN. CRONJéSTRAAT 135 - HAARLEM-N., TELEFOON 11657. (Adv. Ingez. Med.) Zij, die zich met ingang van t Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. In de financieele nota, die zooals gebruike lijk bij de opening van den Volksraad met de begrooting werd aangeboden, wordt o.m. mee gedeeld, dat de zuivere gewone landsuitgaven vermoedelijk voor 1936 rond 4.900.000 bene den de raming zullen blijven, exclusief de uit gaven voor de restrictie der bevolkingsrubber, waarvan 2.500,000 door besparing op het gebied van salarissen en loonen en 3.500.000 wegens verwachtbare overschotten op te hoog geschatte uitgaven voor pensioenen. Het totaal te verwachten overschot op de gewone uitgaven wordt in de nota gesteld op 8.500.000.—. Op den buitengewonen dienst wordt een overschot verwacht van 8.9iM).000, aangezien alleen die uitbreidings- en vernieu- wingswerken zullen worden uitgevoerd, welke geen uitstel kunnen lijden. De vermoedelijke eindcijfers voor 1936 zijn daarom als volgt berekend: totale gewone ontvangsten 296.300.000, gewone landsuitga ven 330.500.000. Hierna wordt in de nota de ontwerp-begroo- ting-1937 beschouwd, die voor zuivere gewone landsuitgaven op 295.900.0,00 en aan ont vangsten op 270.900.000 wordt geraamd. De ontwerp-begrooting-1937 vertoont, in vergelijking tot die van 1936, een verminde ring van het tekort op den geheelen dienst met 13.300.000, waarbij nog verwacht kan worden een verdere vermindering van uitga ven van 2.900.000. Er zal geen verdere schuldtoeneming plaats vinden, welke verbetering In de budgetaire positie naast versobering in totaal-verband uiteindelijk kan gesteld worden op reke ning van het ruimer vloeien van sommige ge wone middelen en van enkele verschuivingen in den buitengewonen dienst. Het winstaandeel van de Billiton-Maat- schappij zal naar verwachting met 1.000.000 stijgen en het winstaandeel van de Ned.-Indi- sche Aardolie-Maatschappij met rond 700.000. Aan bijzondere inkomsten uit de aard-olie- indust.rie is in 1937 3.500.000 te verwachten. Uit salarismaatregelen kan voor 1937 een ver dere besparing van rond 2.500.000 worden verwacht. Ten aanzien van de bijzondere inkomsten uit de aardolie-industrie ad 3.500.000 wordt medegedeeld dat met de betrokken aardolie maatschappijen is overeengekomen, dat zij zullen garandeeren dat de in '37 te betalen cijns minstens zal bedragen 1.per kilo gram ton gewonnen cijnsplichtig ruw product, met dien verstande, dat voor de berekening VOOR DEN- -POLITIERECHTER STAATSHOOFDEN CONFEREE- REN OP EEN RIVIERBOOT. De Tsjechische staatspresident, Ir. Benesj en koning Carol tijdens ven conferentie op den Donau in Roemenië. Kleinklein kleuterke. Een van de weinige stukken grond in onze omgeving, welke nog niet door prikkeldraad of andere hatelijke versperringen zijn omge ven en waar de mensch nog niet al te orde nend en cultiveereiid is opgetreden, is Roos- wijk, thans eigendom der gemeente Velsen, een soort natuurreservaat, waar men dus in het voorjaar van de bloemenpracht der bosch- en duinflora kan genieten. Helaas hebben ve len van dat genieten een eigenaardige opvat ting en meenen zij. dat, als de bloemen en struiken in het bereik der handen liggen, zij daarover als eigenaars mogen beschikken. Nu zou het wellicht toelaatbaar zijn, dat men een enkel takje in 't knoopsgat stak als uitirig van Meivreugdc, maar het gaat als in 't versje van „Klein, klein kleuterke „Ge plukt daar al de bloempjes af en maakt het veel te grof". Enkele Beverwijker dames waren uitge zwermd en niet tevreden met een enkel takje ter versiering braken zij heele takken van de vogelkers en namen groote tuilen saxifraga's; in 't Hollandsch steenbreek. Wat de vogelkers betreft, ja, dat voelden ze wel, dat het over de schreef was gegaan, maar de saxifraga's waren toch witte trosjes, die zoo tusschen het gras groeiden, als madeliefjes en boterbloemen, dus de dames hadden ge dacht, dat. ze die naar willekeur konden pluk ken. Maar waarom plukten ze dan geen made liefjes, boterbloemen, paardebloemen? Omdat de saxifraga's niet zoo veelvuldig voorkomen en aan een sierplant je doen denken; er zijn trouwens .sierplantjes in de familie. Als allen zoo het Meifeest vieren, dan blijft er tenslotte, zooals de politierechter opmerkt, niet veel meer in het reservaat te bewonderen. De veld- en boschwachters hadden natuurlijk niet van den eersten lentedag af op den loer gelegen om den eerste den beste, die een bloempje plukte op het lijf te springen, maar zij hadden gezien, dat Rooswijk geplunderd werd cn daar een stokje voor gestoken. Op een sc.hoonen Meidag wachtten zij de dames op en toen dezen zich op vogelkers en saxifra ga's wierpen stond daar de gerechtigheid. Nu moesten de schuldigen voor den politie rechter verschijnen, die de belaagsters van het restant natuurschoon bestrafte met 3 boete en ze op het onbehoorlijke van de vrijbuiterij wees. Het scheen, dat ze niet begrepen, dat men geen in 't wild groeiende bloemen mocht plukken; de Nederlanders zijn op dat punt over 't algemeen nog al hardleersch; gelukkig dat er dus zoo iets als boete bestaat; dit ont houdt men allicht wel en dan blijft meteen het bloemenplukken in de herinnering. Er was ook nog een mannelijk bloemenpluk- ker, maar die kwam er niet met 3 af. want kon men bij de dames spreken van zin voor het schoone. dat ze had gedreven, de man, die op het landgoed van Jhr. Boreel duizend le lietjes van dalen had geplukt, waartoe hij een zak had meegenomen, die man mocht nu ook wel zeggen, dat hij zijn huis wou versieren en dat de zak eigenlijk bestemd was voor konij- nenvoer, de rechter nam van die verdediging niet veel notitie. Het lag er nog al dik op, dat de lelietjes van dalen een handelsartikel moesten vormen en dat het bloemen plukken niet vrij was van zucht naar gewin. De man kreeg daarom tien gulden boete. De valsche loonbriefjes De man was van Veenhuizen gekomen om zich te verantwoorden voor het feit, dat hij eeni- gen tijd geleden aan een ambtenaar van de steunregeling briefjes had ingeleverd, door hem onderteekend en waarop niet was ver meld, dat hij in den tijd, waarop de briefjes betrekking hadden, wat had verdiend. Ma<*r in werkelijkheid had hij de eene week 4.75. de andere 8 loon ontvangen en de steunuitbe- taler had dat moeten weten, want de man zou dan minder steun hebben gekregen, war, een voordeel voor de publieke kas zou zijn ge weest. De man gaf alles toe en de officier wou het met een voorwaardelijke straf probperen, maar een tijdje geleden heeft hij voor een an der feit al een voorwaardelijke straf gehad met drie jaar proeftijd en hij had zich in aien proeftijd niet goed kunnen houden, vandaar dat hij nu in Veenhuizen zit. De politierechter was dan ook bang dat het weer mis zou loo- pen met den man, als er weer 3 jaar proeftijd kwam en daarom ging de rechter niet met den officier mee. In plaats van 4 maanden voor waardelijk kreeg de man 2 weken onvoor waardelijk.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1