HET NIEUWE AVONDBLAD 4e JAARGANG No. 66 VRIJDAG 19 JUNI 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2ya cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen- Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIéN: 1—regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIéN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen ais zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; ƒ150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en'of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- by overlijden van man en vrouw beiden: ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximuró.' van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. De Opheffing der Sancties. Er is vrijwel geen twijfel meer aan dat Ge- nève tot opheffing der tegen Italië genomen sancties zal besluiten, nu Engeland's beslissing na lang aarzelen in dezen zin genomen is. De groote meerderheid van het Engelsche volk betreurt ongetwijfeld dit besluit. Wie er dezer dagen Engelsche bladen op nagelezen heeft zal trouwens gemerkt hebben dat er heel wat menschen aan de overzijde van het Kanaal zijn die toch de sancties zouden willen blijven toepassen. Tot hen behooren leidende figuren van beteekenis. Niettemin is het Engelsche besluit begrijpe lijk en verklaarbaar, al komt het met alle ge- voelsmotieven in scherpen strijd. Het keizer rijk Abessinië bestaat niet meer. Het is ver vangen door Italiaansch Oost-Afrika. Men kan een overleden Volkenbondslid niet meer hel pen. Het is hard dit te moeten erkennen, maar het is een feit. Voortzetting der sancties zou dus geen anderen werkelijken zin hebben dan een wraakneming op Italië, met de gevolgen van dien voor millioenen Italianen die zelf totaal onschuldig zijn aan den aanval met moderne oorlogsmiddelen op een land zonder moderne oorlogsmiddelen. Even onschuldig zijn zij trouwens aan den merkwaardigen eïsch van Mussolini, dat de Volkenbond zou erkennen dat hij ten onrechte Italië als aanvaller heeft gebrandmerkt. De beteekenis van dezen eisch is natuurlijk geen andere, dan dat men zou verklaren dat zwart wit is, en zijn inwilliging is ondenkbaar. Tot een dergelijke treurige ver tooning zal toch zeker geen enkel Volken- bondslid willen meewerken. De verklaring zou trouwens door niemand geloofd worden. Iedereen weet dat Italië de aanvaller is. Voortzetting der sancties zou overigens niet slechts Italië maar ook de landen die ze toe passen zij het dan in veel mindere mate in hun handel blijven benadeelen, zonder dat er een ander resultaat mee te behalen zou zijn dan verdere uitputting van het reeds zoo verschrikkelijk verarmde land dat de z.g. „vic torie" behaald heeft. Het is voor het kleine, reeds zoo verzwakte en zoo verdeelde wereld deel Europa allerminst gewenscht dat een van zijn groote staten in een toestand van totale uitputting geraakt. Wie eens even in ruimer zin denkt dan die van nationaal eigenbelang en het Europeesche geheel in oogenschouw neemt, kan niet anders doen dan dat erken nen. Het schijnt dat de opheffing der sancties voor Mussolini reden zal zijn om opnieuw aan het internationaal overleg te gaan deelnemen. Hij heeft herhaaldelijk verklaringen in dien zin afgelegd en ook beweerd dat hij den vrede verder zou helpen bevorderen. Het heeft helaas geen zin waarde aan deze verklaringen te hechten. De sympathie van den Italiaanschen dictator voor het Volken- bondswerk, voor de ideologieën van interna tionale samenwerking en wereldvrede tusschen de staten is ongetwijfeld gelijk aan nul. Hij gelooft er kennelijk niet in en heeft er nooit in geloofd. Hij is in zijn opvattingen en idea len een Italiaan en nog eens een Italiaan, en zijn streven gaat uit naar de schepping van een geweldig „Romeinsch Keizerrijk". Hij heeft heel weinig gereisd in zijn leven, sinds hij dictator is heeft hij nauwelijks zijn land verlaten, andere volken moeten voor hem vreemd en ver en onbegrijpelijk zijn. Voor hem zijn zij ongetwijfeld slechts „anderen", wier leven en ambities, wier wenschen en ge voelens vertolkt worden door de nota's en de „diplomatieke stappen" van hun regeeringen. Allemaal stukken op een schaakbord. Als deze dictator zijn aandeel in het in ternationale overleg hervat doet hij dat om dat hij er oogenblikkelijk voordeel voor zijn Romeinsche Keizerrijk in ziet, en hij zal al leen meewerken aan besluiten voor zoover die dit Keizerrijk kunnen dienen, liefst an dere landen daarbij verzwakkend. Als dit tenminste mogelijk zou zijn. Dat hij verder van oorlog zou afzien is natuurlijk niet aan te nemen. Men drilt niet zesjarige kinderen voor niets. Maar op het •moment is Italië economisch veel te zwak om zich in nieuwe avonturen te kunnen be geven. Het zal al moeite en zorgen genoeg hebben met de pacificatie van Abessinië en met de exploitatie van dat land, die veel troepen en veel geld zullen eischen. Economische voor- deelen zal het pas na jarenlange voorberei ding kunnen opleveren. Dus heeft de dictator een pauze noodig om adem te halen en zich economisch te sterken. Slaagt hij daarin, en houdt hij ook zijn volk in toom hetgeen nimmer gemakkelijk is voor een dictatuur, die immers leeft op suc cessen en glorie dan zal hij na eenige jaren aan verdere veroveringen kunnen beginnen. Het is natuurlijk mogelijk dat de zaken zich in anderen zin ontwikkelen, maar aan het ge stelde doel: het geweldige Romeinsche Kei zerrijk, behoeven we heusch niet te twijfelen De thans aanstaande opheffing der sancties is voor de Volkenbonds-staten vergelijkbaar De „Statendam" in IJmuiden. Duizenden langs het kanaal, op de sluizen en de pieren. Het mooie weer hield de stemming er in. De „Statendam" in de Noor der sluis. B. DUKEL. Om het Damkampioenschap Eindelijk is de be- slissing voor de hoofd ff klasse gevallen. Onze damredacteur de heer B. Dukel is er in geslaagd, behal ve het clubkampioen schap van D.C.IJ. ook den titel damkam- pioen Groot-Umui- den te winnen. Wel was Basstra het tournooi gelijk met Dukel op de bo venste plaats geëin digd. doch sportief geïnspireerd door de groote overmacht zag Basstra ook in verband met het vergevorderd damseizoen van een eventueele match af. Met het winnen van deze twee titels kan Dukel op een goed seizoen terug zien. Door hem werd tevens dit seizoen nog si multaan gespeeld in Katwijk. Urk. Bever wijk, Noordwijkerhout. Velsen-Noord, totaal 187 punten, 17 verl., 28 rem. speeltijd 3 min. gem. 142 gew. Vijf blindpartijen 2 gew. 2 rem. 1 verloren. Van het recht van den 2e klas kampioen Laros, om den hoofdklasse kampiooen uit te dagen heeft. Laros gebruik gemaakt, en zou binnenkort een match van vijf partijen te gemoet worden gezien. In de derde klas is het tournooi op één partij na geëindigd. Doordat Visser met Klinge remise speelden Schager van Klinge verloor en Klinge-Groen ook geen beslissing opleverden, moet de partij Visser Sr.-Groen de beslissing voor het kampioen schap brengen. De stand der vier finalisten luidt: gesp. gew. rem. verl. pnt. Klinge 3 12 0 4 Visser 2 110 3 J. Groen 2 110 3 Schager 3 0 0 3 0 OPENBARE VERGADERING N.S.B. In de bioscoopzaal „de Pont" heeft gister avond een openbare vergadering van, de N.S.B. plaats gehad. In deze vergadering, die .niet druk bezocht was, trad als spreker op Jhr. Mr. W. v. d. Goes van Naters, die tot onderwerp had: „Het schandaal van den Dam" of „De gummiknuppel, het symbool van een stervend regiem. Spreker memoreerde allereerst het geen door Mr. Boon is gezegd over de weer korpsen. Als hoofd van den Afweerdienst begon spre ker iets te zeggen over de afweerkorpsen waar over men zich in andere partijen zoo druk maakt en een spook ziet. Spreker becritiseert de uitdrukking die indertijd door Minister van Schaik geuit is n.l. dat men voorzichtig moet zijn met zoon groot opgezette organisatie. Vervolgens brengt spr. onder de aandacht de beleediging hem indertijd, bij het spreken over de afweerkorpsen door Albarda aangedaan. Bij het hoofdkwartier is, -wat door Albarda is gezegd in studie genomen en wanneer het mogelijk is en Albarda blijft bij zijn woorden, dan zal men het niet nalaten een aanklacht hierover in te dienen. Hierna bespreekt de heer v. d. Goes van Naters het gebeurde bij het bezoek van de Ko ningin aan Amsterdam. Het daar voorgevallene met de politie en de N S.B.'ers noemt spreker ten hemel schreiend. Spreker zegt dat hij ernstig, door de politie verwonde personen ge zien heeft. De oorzaak dat zij door de politie geslagen zijn is dat zij N.S.B.'ers zijn. Mr. Boon zegt dat er geen terreur tegen de N.S.B. wordt uitgeoefend. Spreker citeert hierop eenige staaltjes van terreur, broodroof enz., die op de N.S.B.'ers worden toegepast, en de wapens waarmee men deze bewerkt. Spreker zegt dat hij 64 gevallen van terreur in zijn dossier heeft. Mr. Boon kan dus, zegt spreker, niet zeggen dat als de N.S.B. over terreur spreekt, dit uit den duim is gezogen. Albarda heeft, zoo vervolgt spr., het vorig jaar in de Kamer ge zegd dat de N.S.B. is een opstand tegen de be schaving en vrijheid. Naar aanleiding hiervan zegt spr., dat ons volk geen volk is dat vrijheid kent of eerbiedigt. Zelfs als natie zijn wij geen volk. In alles versnippering. Het eenige, dat ons bindt is het huls van Oranje, waaraan de S.D.A P.'er zich niet meer ergert; daar zingt men zelfs het Wilhelmus. Men spreekt van be schaving; in verband hiermede brengt de heer v. d. Goes van Naters naar voren de walgelijke voorstellingen die van Communistisches zijde gemaakt zijn van de kruisiging van Jezus enz. Hier tegen wordt van regeeringszijde niets ge daan. Is dit beschaving? vraagt spr. Vervolgens bregt spr. onder de aandacht de atheïstische gedachte die in de S.D.A.P. opgeld doet. Met citaten en uitspraken van vooraanstaande S.D.A P.'ers tracht spr. deze bewering te staven. Het tegenwoordige gekuip met Oranje en het gevlei met de Christ, partijen vindt spreker afschuwelijk. Een volk, roept spr. uit, dat God en de Kerk verlaat wordt dieren. Naar aanlei ding hiervan brengt spr. staaltjes naar voren zooals die in Duitschland voorvielen onder de socialistische regeering. Toen heerschte daar leugen, ongeloof en werd de heiligheid van het huwelijk gemin acht. Thans is het. volgens spr., daar anders. Een staaltje hiervan wordt door spr. voorge lezen. Wat de toekomst der jeugd betreft, door de leugen die heerscht en de verdeeldheid van het volk is spreker beangst voor de toekomst wanneer het zou blijven als onder dit regiem. De „onbeschaafde" N.S.B. zal aan dit alles een eind maken. Het oude regiem wil dit niet. en gebruikt hiertoe desnoods den gummiknuppel om zich te handhaven. Trots dit zegt spr., zal het Nat. Soc. komen. Om dit te bewijzen leest spr. voor hoe groot het aantal leden van de fascistische organisaties is in verschillende landen. Het Nat. socialisme komt, al schrijft spr. dit geen eeuwigheidstijd toe, want misschien is er over tweehonderd jaar weer iets anders noo dig. Dit zal die tijd leeren, maar in den komen den tijd zal het Nat. socialisme zegevieren. Tot slot eindigde spreker met een kort ge dicht over volharding met als eind uitroep „Mussert wint". Het is niet minder dan een zegetocht ge weest, die de Statendam, het grootste vaartuig van de Nederlandsche vloot en tevens het grootste, dat ooit het Noordzeekanaal opvoer, op haar reis door de gemeente Velsen maakte. Het heugt ons niet, ooit zooveel menschen langs de boorden van het Noordzeekanaal te hebben gezien dan tijdens het passeeren van den geweldigen driepijper. De zegetocht was majestueus en indrukwekkend, want statig voer de Statendam voorbij, geassisteerd door twee sleepbooten van Goedkoop. Wel werd het geduld der belangstellenden op een zware proef gesteld, want de boot liet lang op zich wachten. Reeds voor elf uur be trad de menigte de schouwplaats, die zich uit strekt van het pontveer tot het uiterste puntje van Velsens grondgebied: den kop van de Zuiderpier. Maar het mooie weer maakte het wachten niet lang en hield de stemming er in Reeds te 9.57 uur was de Statendam de Hembrug gepasseerd, maar het schip voer zoo langzaam, dat het meer dan 2 uur noodig had om van brug tot brug d.w.z. van de Hembrug tot de Velserbrug te varen. Half een arri veerde de zeereus in de sluis. Toen de Statendam dan eindelijk voorbij voer was het aantal kijkers aangegroeid tot een menigte van vele duizenden, die van heinde en ver waren gekomen. Velen stonden bij de pont, waar o.a. vele Haarlemmers, met fiets, lijn- en bijzondere autobussen aangeko men, een plaatsje hadden gezocht. Bij het klaphekje bevonden zich de staan- en zit plaatsen (beide waren even duur, dus men ging er bij zitten) van de nagenoeg geheel uit- geloopen bevolking van IJmuiden-Oost en IJmuiden-West had zich langs den oever op eigen terrein genesteld, of had zich naar de Noordersluis begeven, waar de drukte wel het grootst was. Zeer talrijk waren hier vooral de schoolkinderen, doordat sommige schoolhoof den van het bezoek van de Statendam een soort nation alen feestdag hadden gemaakt en vrij-af hadden gegeven. Vele klassen zagen wij onder leiding van hun onderwijzers sluis- waarts trekken. Eenige volbpladen passagiersbooten en tal van particuliere motorbooten volgden de Sta tendam op haar tocht door het Noordzeeka naal. En toen de Statendam de sluis uitvoer om zee te kiezen, maakten velen gebruik van de gelegenheid tegen een kleine vergoeding met een motorbootje den H. A. Lijner naar de buitenhaven te begeleiden. En van den kop van de pier bracht men de toeristen en bemanning een laatsten groet. Vele cafés en ijscomannen hadden een goe den dag. VERKOOP ZOMERPOSTZEGELS ZATERDAG 20 JUNI E.K. De extra-opbrengst komt onder het motto „Hulp in Nood" ten goede aan noodlijdende beeldende- en sier- en nijverheidskunstenaars voor verpleging van t.b.c. patiënten en voor een klein deel voor de arbeidszorg voor onvol- waardigen A. V. O. Des middags tusschen 2.30 en 5.00 zal de verkoop door de meisjespadvindsters, onder leiding van hunne leidsters en de dames M. M. Rambonnet-Speet en C. M. van Huizen- Rubens op de stoomponten plaats vinden Op dezelfde uren zal men in het Hotel „De Prins" waar beide laatst genoemde dames zitting ne men, zegels kunnen koopen. In IJmuiden en IJmuiden-West zal de verkoop hoofdzakelijk plaats vinden door meisjesleden van „De Graal" en enkele andere jongedames onder leiding van de Graalleidster Mej. van Koof en de dames H. A. A. v. d. Does-Fikke en E. Vijl- brief. De verkoop langs de huizen heeft plaats tus schen 3 en 5 uur. Na 5 uur bij de Julianabrug en op het Ken nemer plein. De Zomerpostzegels blijven 5 jaar geldig. Koopt allen, al is het slechts 1 zegel. Vele kleintjes maken één groote. De zegels van l'k 5, 6 en 12V2 cent kosten respectievelijk 3, 8, 10 en 16 cent. Zakjes met 1 serie (4 stuks) 37 ct. STAKING IN FRANKRIJK. In Boulogne lagen 200.000 kilo visch in de opslag plaatsen te wachten. Doch de staking duurde voort en ten slotte moesten mili tairen den geheelen voorraad, die aan het bederven was, opscheppen en in volle zee over boord zetten. met hetgeen iedere particuliere bedrijfsleider soms in zijn loopbaan moet doen: zijn ver lies nemen. Dat is altijd bitter, maar vaak moet het. R. P. IJMUIDEN Het Visscherijconflict. Commentaar op de loonbecijfering van den heer Van Kleef. In ons blad van j.l. Woensdag plaatsten wij de berekening van den heer A. J. van Kleef, escretaris-penningmeester van het O. K. Ver bond van Vakvereenigingen, die deze in het orgaan van het verbond had geplaatst. Naar aanleiding hiervan schrijft een trawlervisscher ons het volgende: „De berekening van den heer van Kleef trek ik geen oogenblik in twijfel, maarde heer van Kleef heeft iets vergeten, hetgeen ik hier gaarne even naar voren wil brengen. Ie. het loon van de schippers van kustboo- ten, die voor de volle 100 pet. de verantwoor ding hebben voor schip en bemanning (zie uitspraken Raad v. d. Scheepvaart), zulks te gen een „loon" dat soms nog minder is dan dat van een matroos. Bij een reis van f 1000, wat bij kustbooten meermalen voorkomt, zelfs nog minder, verdient een matroos c.a. f 32,50, een schipper, die alleen „op procenten" vaart c.a. f27; 2e. de heer van Kleef heeft wel geschreven: zooveel per reis, maar hij heeft vergeten, dat alle opgenoemde categorieën 2, zegge twee rei zen per maand maken; 3e. van de verdiende gage wordt op het kan toor kostgeld afgetrokken; 4e. de medegenomen boodschappen moeten ex af en 5e. in twee maanden heeft het dekperso neel twee nieuwe olie jassen noodig. Ter verduidelijking een berekening: Gevaren maanden October, November en December; verdiend loon, gage en procenten tezamen 300. Hiervan gaat af Kostgeld, gemiddeld 15. p. m45, 6 reizen boodschappen a 3,- 18, 2 oliejassen a ƒ6 p. stuk., ƒ12,— 75 Blijft 225 voor dertien weken of per week voor het gezin 17, Zakgeld zal de man er wel niet afgenomen hebben. Ook heeft de heer van Kleef vergeten den werktijd op te noemen, waar ik hier ook nog iets van wil zeggen. In de gunstigste om standigheden wordt gewerkt 18 uur per etmaal. Onder welke omstandigheden dikwijls ge werkt moet worden wil ik maar buiten be schouwing laten. Iemand, die dat nooit heeft meegemaakt, begrijpt dat toch niet." Wij merken hierbij op, dat de berekening van den heer van Kleef beschouwd moet wor den als een vergelijking tusschen de oude re geling en die van den Rijksbemiddelaar en de Christelijke organisaties. DEENSCH CONTINGENT UITGEPUT. Naar wij vernemen is het Deensche contin gent voor de maand Juni thans reeds uitgeput. Voor den visehhandel is dit, waar na deze week weinig visch meer verwacht kan worden, geen prettig nieuws. RIJWIEL-VARIA. De heer J. P. had zijn rijwiel met het slot er op voor een winkel aan de Zuidzijde neergezet. Het slot was klaarblijkelijk niet al te solide, want toen de heer P. weer naar zijn rijwiel wilde grijpen was dit verdwenen. STORMVOGELS—V. S. V. Stormvogels verschijnt met: Hollenberg, Haak Sr., Haak Jr., Wey, Fijen Tol, Bloemink, Schildwacht, Schoorl, Van Gelder, Prins.' DE HARINGVISSCHERIJ VAN MAASSLUIS. Men schrijft aan het Rd. Nwsblad: Eens heeft Maassluis een tijd gekend, dat aangenomen moest worden, dat de visscherij haar hoofdbron van bestaan was. In de oor logsjaren van 19141918 voeren er ruim hon derd schepen ter haringvisscherij uit. Evenals in zooveel takken van bedrijf volgde ook hier een reactie en telken jare werd de vloot, die van Maassluis uit de visscherij beoefende, kleiner, totdat tenslotte alleen de Stoom-, Haring- en Beugvisscherij Mij. De Hoop over bleef. Tot voor twee jaar voeren de motorlog- gers M.A. 5 en M.A. 15 ter haringvisscherij uit. doch de beperkende bepalingen, door de Re geering ingesteld waren oorzaak, dat vorig jaar alleen de M.A. 5 aan de visscherij deel nam. Dit jaar zijn de perspectieven iets gun stiger en zullen, alhoewel thans alleen de M.A. 15 in de vaart is, beide motorloggers de ha ringvisscherij gaan uitoefenen. Zoo vertrok in begin Mei, bij de eerste groep, die mocht uit varen, de M.A. 15 Goziena Hillegonda, schip per J. Drop, ter haringvisscherij naar zee en Maandag meldde het blad, dat dit schip voor de derde reis te Vlaardingen was binnengeko men. Dit kleine bericht heeft voor Maassluis een diepere beteekenis, dan aanvankelijk ver moed zou worden. Zoo ver de historie van Maassluis, ten opzichte van de haringvisscherij gaat, is het nog nimmer voorgekomen, dat op dien datum, dus den 15 en Juni van een jaar, een haringschip met eigen vangst voor de derde reis binnenkwam. Dit feit is te meer ver meldenswaard, omdat nu slechts één reedery met twee schepen van Maassluis uit de haring visscherij nog uitoefent en een dergelijk geval derhalve moeilijker verkregen wordt, dan wan neer een groote vloot uitvaart. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeen tesecretarie ter inzage liggen verzoeken met bijlagen van: a. de N.V. Vereenigde Kon. Papierfabrieken dér firma Van Gelder Zonen te Amsterdam, om vergunning tot het uitbreiden van haar schakelhuis op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie H no. 4981 (fabrieks terrein) b. F. J. P. A. Schorn te Haarlem, om vergun ning tot het oprichten van een banketbakkerij in het perceel Hoofdstraat no. 122 te Sant poort. Op Donderdag den 2 Juli a.s. des voormid dags 11 uur zal ten Gemeentehuize gelegen heid bestaan om bezwaren tegen die verzoe ken in te dienen en mondeling of schriftelijk toe te lichten.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1