HET NIEUWE AVONDBLAD De staking in het visscherijbedrijf. Voor groote ritten 4220 (IJ)muider (T)axi (O)nderneming Visscherij-Snufjes 4e JAARGANG No. 67 ZATERDAG 20 JUNI 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 254 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij M.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels 10.75. Elke regel meer 15 et. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DPT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN I® NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf Is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Eert uiteenzetting van de zijde der confessioneele bonden. Besturen noemen de een communistische staking actie. In het restaurant Terminus te 's-Graven - hage hebben gistermiddag de besturen van de confessioneele bonden voor een aantal persver tegenwoordigers een resumé' van het conflict gegeven. Ook ons blad ontving een uitnoodi- ging tot het bijwonen der conferentie, van welke uitnoodiging wij natuurlijk gaarne ge bruik maakten, omdat ons blad genoemde be sturen gaarne de gelegenheid wil geven ook hunne uiteenzetting aan onze lezers bekend te maken. Ter conferentie waren van de besturen aan wezig de lieeren A. Krijger, J. v. d. Steen en Spoelstra van den Nederl. Bond van Chr. Fa- brieks- en Transportarbeiders, van Kleef en F. T. van der Steen van den Bond van O. K. Fabrieks- en Transportarbeiders en H. Janzen van „St. Bonifacius". Namens de combinatie richtte de heer F. T. van der Steen een woord van welkom tot de aanwezigen. Spreker zeide, dat de Christelijke bonden meenden goed te doen om het volk te dienen van een voorlichting, die niet eenzijdig is. opdat de openbare meening op een goede en juiste wijze wordt voorgelicht. Het volgende communiqué werd daarop ver strekt; Resumé van het conflict. „De werkgevers zegden 23 October 1935 het contract op. Bij informatie van de werknemersorganisa ties ontvingen wij 17 December 1935 bericht van de reeders, dat er een commissie was be noemd om voorstellen voor het nieuwe con tract in studie te nemen. Ze zouden daarom het oude contract verlengen tot 1 Maart 1936. Hiermede zou juist de allerslechtste -tijd voor het bedrijf zijn aangebroken en daarom stel den de organisaties van werknemers voor-, het .contract voor minstens een half jaar te V-er- lengen. Op 27 Dec. 1935 antwoordden de reeders, dat de commissie binnenkort met het bestuur der Reedersvereeniging bijeen zou komen en dan op ons schrijven nader zouden ingaan. 13 Januari 1936 ontvingen wij bericht, na dat daarover nog eens was geïnformeerd, dat de commissie nog niet klaar was. 7 Februari 1936 vond de eerste bespreking plaats, waarbij de voorstellen werden medegedeeld, die daarna schriftelijk ons werden toegezonden. De voorstellen van de reeders hielden in een verlaging van de vaste gage van f 73.75 op f 45 per maand en per matrozendeel en een verhooging van het procentelij k aandeel in de besomming, waardoor de verlaging van de vaste gage zou moeten worden opgevangen, doch waarmede terzelfder tijd het risico der bedrijfsuitkomsten voor een nog grooter deel op de schouders der arbeiders zou worden ge legd. Bovendien zou daarbij worden toegepast een aftrek van de ruwe besomming van het geheele losloon inplaats van het halve, plus voor radio, V.D. patent en echolood telkens 1%, wanneer dit aan boord was. Tenslotte nog een aanmerkelijke verslechtering in de opbrengst van het lever- en kuitgeld. Het veranderde systeem verdedigden de werk gevers door de. veronderstelling uit te spreken, dat de bemanning meer interesse zou hebben bij de vangsten en het-behandelen van de visch aan boord. De voorstellen van de werkgevers werden door de ledenvergaderingen van alle organi saties verworpen. De voorstellen hielden dan ook in een ver laging van gemiddeld 9J/2%. Voor de groote booten beteekende het een verlaging van ge middeld 6 tot 12%; voor de kustbooten van 12 tot 17%. De bemoeiing van den Rijksbemiddelaar bracht toen het voorstel, dat het door de ree ders voorgestelde procenteiijk aandeel zou worden verhoogd van 13% voor alle booten op: 16% voor de kustbooten; 15% voor de tusschenbooten; 14% voor de schelvischbooten en dat de voorgestelde verslechtering van de opbrengst in lever- en kuitgeld zou worden ingetrokken. Ook deze voorstellen werden door de ver schillende ledenvergaderingen verworpen. Nu was op meerdere ledenvergaderingen van de confessioneele bonden naar voren gekomen, dat een bepaalde aftrek van de vaste gage voor de arbeiders aannemelijker zou zijn, dan de voorstellen van de reeders. De voorstellen van den Rijksbemiddelaar hielden in een verlaging bij slechte besommin gen met de kans op eenige verhooging bij groote besommingen. Toen de besturen daarna in vergadering bijeen kwamen, kwam de Centrale Bond van Transportarbeiders met het voorstel alsnog te probeeren of de Rijksbemiddelaar den reeders zou willen voorstellen: le. oude voorwaarden te handhaven; 2e. den reeders te verzoeken de eventueele verlaging bij een slechte reis aan te vullen en dat bij hoogere besommingen te verrekenen; 3e. de organisaties zullen dit verschil onder genoemde voorwaarden voor hun rekening nemen, verminderd met: Voor een matrozendeel van de kustbooten a 50 ct. per week; voor tusschenbooten a 75 ct. per week; voor schelvischbooten a f 1 per week. Met de eerste twee voorstellen konden wij ons allen wel vereenigen, hoewel het ook voor ons vast stond, dat dit een slag in de iucht was. Het 3e voorstel werd door de confessioneele organisaties èn op grond van principieele or ganisatorische overwegingen èn om de conse quentie. die dit voorstel inhield, pertinent van de hand gewezen. Hierop is ons door den Centralen Bond medegedeeld, dat hij dan zelfstandig dit voor stel zou doen en hebben wij ons naar aanlei ding daarvan de vrijheid voorbehouden ook onzen eigen weg te zullen gaan. Toen de gedachte rijpte om alsnog een brug te slaan om door een verlaging op de vaste gage overeenstemming te verkrijgen, zooals dit op onze vergaderingen naar voren was geko men, hebben wij den Centralen Bond gevraagd of men iets voor die gedachte voelde. Dit werd met de meeste volstrektheid afgewezen, met handhaving van hun eigen voorstel. We hebben toen de reeders, zonder concreet te zeggen hoe groot het percentage zou zijn van aftrek, gepolst of men in den kring van de werkgevers daarvoor zou voelen. Hierop werden Zaterdag 30 Mei alle organi saties uitgenoodigd in dezen geest een geza menlijk voorstel te doen en dit eventueel op Dinsdagmiddag 2 Juni met hen te bespreken. De Centrale Bond noodigde daarop onze orga nisaties uit tot een bespreking op Dinsdag 2 Juni voormiddag. Deze bespreking had geen resultaat, doordat de Centrale Bond weigerde in deze richting mede te werken, omdat ze hun leden daarover niet hadden geraadpleegd. Onzerzijds is opgemerkt, dat een voorstel, tijdens de onderhandelingen door onze bestu ren gedaan, niet de beteekenis had en kon hebben van een voorstel der leden en dat wij een dusdanig voorstel niet aan onze leden zou den willen opleggen, maar slechts vooiwilden leggen. Temeer omdat deze gedachte zelf door de betrokken menschen op onze vergaderingen naar voren was gebracht. We hebben er op gewezen, dat ook hun voor stel van toeslag geen voorstel van hun leden was en dat we daarbij niet moesten vergeten, dat het systeem van loonberekening door de menschen was afgewezen, wat in hun voorstel toch maar gehandhaafd bleef. Desondanks handhaafde de Centrale Bond zijn eens inge nomen standpunt. In de bespreking met de reeders werd het voorstel van den' Centralen Bond afgewezen. Het Hoofdbestuur van den Centralen Bond verklaarde daarop, hoe ook de resultaten der onderhandelingen zouden zijn, aan geen sta king te zullen meewerken. Daarop werd door de confessioneele organi saties het volgende voorstel ingediend: Volledige handhaving van het oude con tract, met 5% aftrek der vaste gage". De reeders namen dit voorstel in zooverre over, dat ze ons voorstel uitbreidden met af trek van het heele losloon en 3 maal 1% voor radio, V.D. patent en echolood. Deze voorstellen werden door de opvarenden van de confessioneele organisaties, voor zoo ver die te bereiken waren, aanvaard. De leden van den Centralen Bond weigerden te stem men. Daarna heeft het hoofdbestuur van den Cen tralen Bond getracht zijn leden te bewegen hun toch maar opdracht te geven het contract te teekenen. De uitslag van dit verzoek is niet raadselachtig. Onze leden hebben zich echter niet achter de genomen besluiten geplaatst. Dit te ver klaren, vereischt, eenige kennis van lokale toestanden en verhoudingen. Het verschijnen van een oppositieblaadje „Het Orgaan" voor discussie en informatie voor leden van den C. B. T. alleen voor IJmuiden en Egmond, hitst de menschen voortdurend op. Communisten en O.S.P.'ers doen het hunne om de men schen angst aan te jagen. Elk schip van 10 koppen is een afzonder lijke eenheid, waarvoor noodig zijn. 7 verschil lende functionarissen, wat een gezamenlijk optreden bemoeilijkt. Zoo kan meer genoemd worden, waardoor, al betreuren wij de hou ding onzer leden, zielkundig hun weigering te verklaren is. Tenslotte: alle besturen, ook die van den Het meest betrouwbaar (Adv. ingez. Med Centralen Bond, waren van 't begin der on derhandelingen af van oordeel, dat een sta king en voor het bedrijf en voor den handel en dus ook voor de menschen noodlottig zou zijn en dat daarom aan staken niet gedacht kon worden. Wij hebben alles gedaan wat gedaan kon worden om verslechteringen tegen te houden en tenslotte slechts uitvoering gegeven aan organisatorisch genomen besluiten. De voorstellen, die thans aangenomen zijn, beteekenen een verlaging: voor de kustbooten van 3 tot 4 1/4 pet; voor tusschenbooten 3.7 pet.; voor schelvischbooten 4.7 pet. op de totale verdiensten. In het besef van onze verantwoordelijkheid kunnen en mogen wij ons niet laten in timi deeren door wie dan ook en zullen de confes sioneele organisaties dan ook niet achter deze wide staking gaan staan of die helpen bevorde ren door financieelen steun te verstrekken." Nadat „de pers" kennis genomen had van den inhoud, werd nog gelegenheid gegeven, nadere inlichtingen te vragen. Uit de nadere door verschillende vertegen woordigers gemaakte opmerkingen noteerden we het volgende: Een der bestuursleden gaf als zijn mee ning te kennen, dat vele der bij de staking betrokken zeelieden gaarne naar zee zouden willen. Het is voor dezulken echter een kwes tie van intimidatie. Zij durven niet; de vrees van 1933 leeft nog sterk. „Wanneer we weer even vat op onze men schen krijgen, zal het wel mogelijk zijn, hen weer op de booten te krijgen". Het voorstel van 5 pet. verlaging der vaste gages, aldus de besturen, is niet alleen aan genomen door de opvarenden, maar uit hen zelf voortgekomen.,opdat ze maar niet op de voorwaarden van de reeders zouden moeten varen. Bij stemming werd het voorstel van de 5 pet. vrijwel door de meesten aangenomen. Op een vraag, hoeveel voor en tegen hebben gestemd werd geen antwoord gegeven, omdat zoo zeide men, slechts een gering aantal zee lieden aan de stemming heeft kunnen deel nemen. Men kan wel aanemen dat 2/3 vóór, 1/3 tegen stemde. Als het bestuur van den Centralen Bond zich partij had gesteld en het antwoord aan den voorzitter der Reedersvereeniging niet schuldig was gebleven, was de zaak heel an ders geloopen, meende men. De voorzitter verlangde uitdrukkelijk een voorstel van alle vier organisaties. De heer J. van der Steen verklaarde, dat de voorzitter van den Centralen Bond hem had gezegd: ..met welk voorstel gij ook komt, wij staken niet." Verder werd door den Cen tralen Bond op de laatste bespreking met de contact-commissie nog opgemerkt, dat de C. B. bij een eventueele staking geen steun zou uitkeer en. Van Communistischen inslag? De voorzitter gaf als zijn meening te kennen, dat de staking van zuiver communistischen inslag is. Het is een staking, die is overgewaaid uit Frankrijk en België. ,,Van daar ook", zoo werd nog opgemerkt, „dat de re geering de staking met alle mogelijke middelen den kop wil indrukken". Zijn de besturen niet van meening, dat de reeders hoog.spel spelen, door het bedrijf om WANDGEDIERTE. Gooi uw geld niet weg. Alléén wij garandeeren U ABSOLUTE VERDELGING, onder geheim houding en schriftelijke garantie. 2uw,'<c(*tcUchMnuity „Radicaal" GEN. CRONJéSTRAAT 135, HAARLEM-N. TELEFOON 11657. (Adv. Ingez. Med.) zulk een geringe besparing, die naar men had vernomen 25 a 60 gulden per maand en per boot bedraagt, plat te leggen? werd ge vraagd. Neen, was het antwoord. Het is een mid del. waarmede men tracht het bedrijf boven water te houden. Er werd nogmaals op ge wezen. dat het voorstel der Christelijke orga nisaties voor de opvarenden veel gunstiger was dan het oorspronkelijke voorstel der Ree dersvereeniging. dat een loonsverlaging van 9'2 pet. beteekende. Is het bedrijf met deze loonsverlaging te redden? In geenen deele, ook met 10 pet. niet. Daarvoor zou heel iets anders gedaan moeten worden. Tenslotte werd nog verklaard, dat de besturen der confessioneele bon den van plan zijn als het psychologi sche oogenblik is aangebroken, de Christelijk georganiseerde zeelieden in een gecombineerde vergadering isb'toe te spreken om den stand van zaken uiteen te zetten. Nog eenige bijzonderheden over het conflict. De Rijnstroom niet uitgevaren. Een ander blad heeft gemeld, dat gisteren de Rijnstroom is uitgevaren. Ook dit bericht is weer onjuist; de Rijnstroom is niet uitge varen, doordat de te Katwijk wonende be manning wegbleef. Door de Arbeidsbeurs is een lijst gepubli ceerd, bevattende de namen van hen. die van steunverleening uitgesloten zijn. Deze lijst is in de bureaux der organisaties opgehangen. Contact! Vrijdagmorgen heeft een bespreking plaats gevonden tusschen het bestuur van de Ree dersvereeniging en de besturen der organi saties, met uitzondering van dat van den Centralen Bond. Het resultaat dezer bespre king is, dat er contact tusschen beide partijen tot stand is gekomen. Gisteravond zou een bespreking gehouden worden tusschen het bestuur der Reedersver eeniging, de organisaties en een commissie uit de stakers, bestaande uit twee schippers en twee machinisten. Het resultaat dezer be spreking was gisteravond nog niet bekend. Financieele steun der plaatselijke geneesheeren. Een aantal vooraanstaande plaatsgenooten hebben in totaal een bedrag van f 1000 aan het stakingscomité geschonken. De zeilwedstrijden in het Noordzeekanaal. Ongeveer 65 deelnemers kunnen worden verwacht. ONLUSTEN IN LUIK. De staking der Belgische mijnwerkers heeft in Luik hiel en daar den'vorm van een opstand aangenomen. De politie moet voortdurend charges uitvoeren. Er blijkt voor de zeilwedstrijden, die a.s. Zondagmiddag op het Noordzeekanaal gehou den zullen worden, groote belangstelling van den kant van de zeilers te bestaan. Het aan tal deelnemers toch bedraagt ongeveer 65, verdeeld in 12 klassen, terwijl toevoeging van een dertiende klasse, nl. voor de „Kleuter- jollen" der H. Z. V. bij genoegzame deelne ming waarschijnlijk is. Zooals wij reeds hebben gemeld vindt de start plaats bij het nboothuis der Kennemer Roei- en Zeilvereeniging. De wedstrijdbaan wordt tweemaal gezeild. Ter beoordeeling van net wedstrijdcomité zal de baan zoo noodig worden afgekort tot één baan, hetgeen ken baar zal worden gemaakt door het hijschen van een witte vlag met blauw blok op het bootenhuis van genoemde vereeniging. Te beginnen met 12 uur vertrekt elke vijf minuten een klasse. Begonnen wordt met de klasse „groote kajuitjachten", waarvoor twee schepen zijn ingeschreven. Daarna vertrekken achtereenvolgens klasse B. M. (A) met 4 deelnemers, klasse B. M. (B.), 5 deelnemers, klasse B.M. (C.) 5 deelnemers, klasse B.M. <D) 11 deelnemers, klasse 12-voets jollen) 6 deelnemers, gemengde klasse, 5 deel nemers, klasse H. Z. V. puzzle, 3 deelnemers, klasse sharpies, 8 deelnemers, klasse 6 M. B.M. <B.) 6 deelnemers, klasse 6 M. B.M. (A.) 7 deelnemers en te 12,55 als laatste, de Zaan- klasse, 3 deelnemers. In de H.Z.V. puzzle-klasse zal de bij een vo- rigen wedstrijd door de Kennemer Roei- en Zeil-vereeniging beschikbaar gestelde wissel beker, welke bij een wedstrijd door den heer J. W. Willemse gewonnen werd, worden ver zeild OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN NOORD-HOLLAND. De eindstrijd om de damkampioenschappen van Noord-Holland zal de volgende week be ginnen. Voor alle klassen wordt gespeeld in een rondtournooi. Voor de hoofdklasse, die tevens de voorwedstrijden om den meester titel beteekent, komen de D.C.IJ.-ers H. de Boer en B. Dukel uit. Voor het district Haar lem komen uit de heeren J. W. van Dartelen en J. van Eich. NIEUWE VLOERBEDEKKING IN HAL C. Verleden jaar is, bij wijze van proef een deel van de asphalt-vloerbedekking in Hal C ver vangen door een tegeldek. Thans is naast het deel, dat men verleden jaar onderhanden genomen heeft, een nieuw deel van het as- phaltdek opgebroken. Ook hier zal 'n tegeldek komen. CCLX, Wat kan ik nu schrijven over het visscherij bedrijf? Het wordt met den aanvoer bij den dag minder, want zoo langzamerhand zijn de meest booten, die op zee waren binnengeko men. Thans zijn er 21 aan de markt ge weest, zoodat de opvarenden van 24 booten (Uiver. Voorwaarts en Limburgia die jl.Dins- dag moesten varen inbegrepen) bij 't conflict betrokken zijn. Zonder eenig succes zijn tot nu toe zoo wel in Velsen als in Egmond, Haarlem en Zandvoort eenige honderden bij de verschil lende arbeidsbeurzen ingeschreven werklooze visschers opgeroepen, waaruit blijkt, dat men van de zijde der werknemers alles op alles zet om aan een loonsverlaging te ontkomen. Voor den vischhandel breken weer moei lijke tijden aan, vooral doordat er straks geen aanvoer meer. zal zijn van schel visch en ka beljauw. Aan de tongprijzen is het nog niet te zien, dat er een staking in het bedrijf is, want ■deze zijn weer uiterst laag. Er kwamen deze week nog 15 booten aan den afslag. Eenige Noordbooten hadden mooie besommingen, zelfs boven 4000 gulden; de resultaten van de kustbooten waren over het algemeen mager, zulks tengevolge van de lage tongprijzen. PIETERMAN. Om het Damkampioenschap van IJmuiden. De match DukelLaros. Reeds Dinsdagavond a.s. zal In de kleine zaal van Hotel Kennemerhof de eerste partij van de match Dukel—Laros aanvangen. De geheele match bestaat uit vijf partijen. De volgende partijen zullen gespeeld worden: Woensdag 24 Juni, Vrijdag 26 Juni, Maandag 29 Juni en Dinsdag 30 Juni.. Wedstrijdleider is de heer K. de Jong. Belangstellende hebben bij deze partijen gratis toegang. DE KLEINE STEM NAAR BUITEN. Begin Augustus zal het kinderkoor „De Kleine Stem", de onder-afdééling van de ge mengde arbeiders zangvereeniging „De IJmui der Volksstem", directeur de heer J. Post te Haarlem, zijn jaarlijksch uitstapje naar Bilt- hoven houden. Uit Bilthoven en Dordrecht zal een tweetal kinderkoren, aangesloten bij den Bond van Kinderkoren, als gast IJmuiden in Augustus a.s. bezoeken. De regeling van dit bezoek is aan het be stuur van „De Kleine Stem" opgedragen. WATERSTAATSPERSONEEL. De Vereeniging van personeel in dienst van den rijkswaterstaat „Eendracht maakt Macht" houdt haar jaarvergadering op 8 en 9 Juli in Hotel Noordbrabant te Utrecht. Op deze vergadering zal o.ip. behandeld worden het door het hoofdbestuur opgestelde urgen tieprogram. Van het hoofdbestuur is o.a. aan de beurt van aftreding de voorzitter, de heer H. Groeneveld te Velsen. ONGEVAL. De 72-jarige mej. W., wonende aan den IJmuiderstraatweg, had gisteren het ongeluk op straat te vallen. Zij brak daarbij een been en bezeerde zich aan de armen, zoodat zij naar het St. Antoniusziekenhuis moest worden ver voerd. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de Kennemer Apotheek aan den Wijk aan Zeeërweg. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nacht dienst in de komende week. De apotheek Vel- sen-Noord, Wijkerstraatweg 134, is morgen tot 8 uur nam. gesloten. In de komende week is deze apotheek ook 's nachts geopend. HET TEWERKSTELLEN VAN VREEMDE LINGEN. De directeur der Arbeidsbeurs verzoekt ons plaatsing van het volgende: 'Belanghebbenden wordt medegedeeld, dat ingevolge Kon. besluit van 9 Juni 1936 No. 11. werkgevers geen arbeid in den zin der wet van 16 Mei 1934 door vreemdelingen mo gen doen verrichten zonder een schrifte lijke vergunning van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling te 's-Gravenhage. Dit besluit beteekent, dat met ingang van 1 October a.s. alle beroepen, die in vorige be sluiten nog niet waren genoemd, onder be doelde Wet vallen, m.a.w., dat een werkge ver, die vreemdelingen in dienst heeft, met ingang van bovenvermelden datum in het bezit van een vergunning tot het doen ver richten van arbeid door vreemdelingen moet zijn, wil hij niet in moeilijkheden geraken. Vrouwelijk personeel valt ook onder dit besluit. Voor opvarenden van zeeschepen, of sche pen, die den Rijn, de Waal, de Lek of andere internationale wateren bevaren, behoeft nog geen vergunning te worden aange vraagd. Het is van groot belang de vergunning tij dig aan te vragen. Men wachte niet tot het laatste oogenblik. De noodige formulieren voor het aanvra gen van bedoelde vergunning kan men kos teloos bekomen ten kantore der Gem. Ar beidsbeurs aan den Engelmundusweg te IJmuiden-Oost.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1