HET NIEUWE AVONDBLAD Hoe lokt men vreemdelingen? Wandgedierte Gen. Cronjéstraat 135 H.N. Tel. 11657 De harddraverij in de Trompstraat. 4e JAARGANG No. 68 MAANDAG 22 JUNI 1936 IJMU1DER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AD VERTENTIeNl5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodlg. Uitkeerlngen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Commentaar op het rapport der commissie Krayenhoff. Sterke Vrouwen. Zaterdag speelde het elftal van een En- gelsche dames-cricketclub op het Kennemer Lyceum-veld tegen een Nederlandsch da mes-elftal. Bij de Engelsche dames, die aan gevoerd worden door miss Betty Archdale, waren er volgens een onzer cricket-mede werkers „die bowlen en batten als een man". Wanneer men dit leest begint men zich af te vragen of misschien binnen wei nige jaren, te beginnen natuurlijk in Enge land, het „mixed cricket" zal ontstaan, waar bij dames in elftallen worden geprefereerd boven sommige mannelijke candidaten om dat zij krachtiger spelen. Nu is brute kracht bij cricket geen overheerschende factor, maar elk elftal bezit gaarne een f astbowler en liefst ook een „freehitter", dewelke laat ste in critieke omstandigheden in staat kan zijn een „collapse" te stuiten door er op los te gaan meppen en de bowlers van de tegen partij ,van hun lengte slaan". Zullen de da mes ook naar deze posten gaan solliciteeren? Zal ook Nederland binnenkort kunnen bogen op de een of andere Kenau, die honderd runs in drie kwartier bijeen ranselt en op een zusje van gezegde Kenau, wier „cannon- balls" de stumps van verblufte batsmen me ters ver doen wegvliegen? Gij zult zeggen: zoo ver is het nog niet. Maar er wordt blijkbaar wel naar gestreefd, gezien den voortgezetten cultus van de ster ke, lees Pootige Vrouw. Veel critiek wordt daar niet opgeleverd. En het is mij welbe kend dat als wij mannen er critiek-op doen hooren er onveranderlijk van vrouwelijke zijde wordt geantwoord: „Jullie kunnen het niet velen. Het is jaloezie. Wij mogen het niet even goed kunnen als jullie". Is dit zoo? Dat betwijfel vik nu juist. Stel dat gij, mannelijke lezer, op het cricket veld aanwezig waart en b.v. miss Betty Archdale eenige geweldige hits naar de boundary en een zes op het dak van het Lyceum zag slaan. Neen, ik geloof veeleer: verschrikt. Gij zoudt niet denken: kon ik dat maar even goed, maar wel: arme Betty. Want iedere vier en iedere zes zullen uw liefste illusies omtrent de Vrouw midden in het hart treffen. En een cricketbal komt hard aan! Waarom moet dit nou eigenlijk? Waarvoor is het noodig? Het is toch niet te ontkennen ik zeg het met voorzichtigheid omdat het tegenwoordig een pijnlijk onderwerp schijnt te zijn dat de Natuur in het algemeen den man met veel meer lichaamskracht heeft be deeld dan de vrouw. Er zijn natuurlijk uit zonderingen, zooals er op alles uitzonderingen zijn. Maar is het voor de vrouw wel zoo aan bevelenswaard, even pootig als een man te zijn en als zij cricket speelt te batten en bowlen als een man? Ik heb altijd ge meend dat de Schepping bepaalde bedoelin gen heeft gehad met de mindere physieke kracht van de vrouw, en die niet geheel zon der compensaties heeft gelaten, als daar zijn: houding, gratie en een nog immer erkend recht op bescherming door de andere sexe. Zeer kennelijk is het niet de bedoeling geweest, physieke gelijkheid van man en vrouw tot stand te brengen. Als die zich in uitzonderingsgevallen voordoet, moeten wij die dan bewonderen? Het vraagstuk is geenszins nieuw. De een of andere sombere voorspeller van den „onder gang van het Avondland" misschien wel de zwartgallige Oswald Spengler zelf, heeft jaren geleden al betoogd dat verschijnselen als deze altijd behoord hebben tot de naderings symptomen van den ondergang eener bescha ving. Zoo tragisch en als zoo belangrijk behoe ven wij het nog niet op te vatten om ronduit te erkennen dat wij mannen deze dingen niet bewonderen. Ik heb zooeven miss Betty Arch dale genoemd, omdat zij de aanvoerster is. Wellicht behoort zij niet tot de dames in haar team die .batten en bowlen als een man", en ik wil haar ook gaarne al de hoffelijkheid be- toonen die wij aan gasten van ons land, voor al aan vrouwelijke, verschuldigd zijn. Als maar niet van ons gevergd wordt dat wij aan zulke vroi welijke sportprestaties de tol betalen die wij mannen zoo gaarne opbrengen en die toch ook nog wel op prijs wordt gesteld; dat wij erdoor bekoord worden.... IJMUIDEN DRUK BEZOEK AAN DE V. Z. I. In de afgeloopen week van Zaterdag 13 Ju ni tot en met Vrijdag 19 Juni bedroeg' het be zoek in de V.Z.Ï. 3.363. Het laagste aantal baders werd genoteerd op Maandag 15 Juni n.l. 103, het hoogste aantal op Vrijdag 19 Juni 829. Ertsaanvoei*. Het Deensche stoomschip „Tovelil", arriveer de, Zondag bij het Hoogovenbedrijf, komende van Bilbao, met een lading ijzererts. Raad voor de Scheepvaart. De ontploffing aan boord van de „Naaldwijk". De Raad voor de Scheepvaart deed Zater dag uitspraak in zake de ontploffing aan boord van het stoomschip „Naaldwijk" gedu rende de reis. De Raad is van oordeel, dat het onderzoek in deze zaak geen zekerheid heeft opgeleverd betreffende de oorzaak van deze ontploffing, welke tot de ernstigste gevolgen had kunnen leiden. De groote moeilijkheid om tot een bepaalde conclusie te komen, ligt voorname lijk hierin, dat niet is uit te maken, of de be schadiging, welke aan de lichtleiding, welke door het voorruim loopt, is aangetroffen, oor zaak of gevolg is ten aanzien van de explosie. De aanwezigheid van brandbare gassen en ook van een ontplofbaar mengsel, ligt natuur lijk voor de hand. Er was in drie dagen niet in de met kolen beladen ruimen geventileerd. Het spreekt vanzelf, dat het eerst is gedacht aan vonkvorming in de electrische leiding, welke ten tijde van de ontploffing onder stroom stond, vooral nu in St. John bleek, dat die leiding beschadigd was en het metaal van de draden bloot lag. Toch is het den Raad niet mogelijk tot vonkvorming in de be schadigd bevonden leiding te concludeeren Immers, na de ontploffing is gebleken, dat de lampen in het voorlogies en het toplicht zijn blijven branden en dat ook in de drie dagen volgende op de ontploffing en voor de aan komst in St. John, waar de beschadiging der leiding eerst werd ontdekt, alles goed is blijven functionneeren. Dit maakt het voor den Raad onmogelijk, kortsluiting aan te nemen. Ook aardsluiting kan niet worden aangenomen, nu het aard- sluitapparaat de aanwezigheid van deze sluiting niet heeft aangetoond. Er blijft dus voor den Raad niets anders over dan aan te nemen, dat de beschadiging van de leiding welke noch kortsluiting, noch aardsluiting tengevolge had is veroorzaakt door de ex plosie, welke conclusie op zichzelf alleszins aannemelijk is. Hoe warm het was en hoe druk. Duizenden zochten eenige verkoeling aan het strand. Het was gisteren alsof ieder die loopen, fietsen of autorijden kon of die nog over vol doende geld beschikte om een spoor- of boot kaartje te koopen, de groote stad was ont vlucht om eenige verkoeling aan het strand te zoeken. Of zij het gevonden hebben is de vraag, want den geheelen dag straalde een fel zomerzonnetje op dezen eersten zomerdag uit een wolkeloozen hemel. Alleen het water bracht eenige verfrissching, zoodat niet alleen het strand maar ook de zelfkant van de Noordzee krioelde van de menschen. Reeds vroeg in den morgen begon de in tocht in IJmuiden. Het was alsof men een hee- ten dag voelde aankomen en daarom maar het liefst zoo gauw mogelijk er op uit was ge trokken. De eerste booten van de Alkmaar Packet voerden duizenden hoofdstad-bewoners aan. En over de landwegen gingen drommen wiel rijders en auto's, strandwaarts zoodat het parkeerterrein al heel gauw zoo goed als uit verkocht was. Het was een goede dag voor IJmuiden, een dag, waarop zij die het van zulke dagen moe ten hebben zoo lang reeds hadden gewacht. Ook bij het pontveer.was het ernorm druk. Want ook Wijk aan Zee, Castricum en de an dere badplaatsen in Noord-Holland kregen hun deel van de drukte. Den geheelen dag wanen drie ponten in dienst. Het verkeer ondervond geen noemens waardige vertraging. De staking in het Visscherijbedrijf. Over den stand van zaken. Het is een onmiskenbaar feit, dat de laatste dagen het een en ander is gebeurd. De toe stand op zichzelf is nog ongewijzigd, maar er is, zooals wij reeds hebben gemeld, contact tussc-hen de stakers en hunne organisatiebe- sturen, althans wat de Christelijk georgani- seerden betreft. Het is nog wel een contact langs een omweg en dus niet rechtstreeks, maar wij achten het niet uitgesloten, dat uit deze indirecte aanraking een directe kan voortspruiten. Uit hoofde daarvan vindt men het in kringen van de stakers vrij ontactisch van de Christelijke besturen, dat zij in de j.l. Vrijdag gehouden persconferentie hebben willen aantoonen, dat hier van een communistische actie, overgewaaid uit België en Frankrijk, sprake is en dat vele zeelieden, die gaarne naar zee willen, zulks uit vrees voor terreur van communistische zijde niet durven. Deze uiting is, naar in stakerskringen gemeend wordt, zeker niet bevorderlijk voor een oplossing van het conflict, die men niet an ders ziet dan door tusschenkomst van de or- ganisatiebesturen. In stakerskringen is men over hetgeen op deze persconferentie is me degedeeld, lang niet tevreden en door het een en ander is de kloof tusschen organisatiebe- sturen eerder g;rooter dan nauwer geworden. De steunuitkeering Te laat, om nog in ons blad van Zaterdag op te nemen werd ons Zaterdagmorgen door het gemeentebestuur medegedeeld dat de minister van Sociale Zaken heeft bepaald, dat van j.l. Zaterdag af alle ingescli reven werklooze zeevisschers van steun of werkverschaffing zijn uitgesloten. Bij informatie vernamen wij, dat deze mi- nisterieele bepaling weliswaar inhoudt, dat a.s. Woensdag nog steun zal worden uitbetaald doch dat van steun uitgesloten zijn degenen, die geweigerd hebben naar zee te gaan, zulks van den dag af, dat zij de oproeping hebben ontvangen. Degenen die dus bijv. Woensdag zijn opgeroepen, kunnen nog over twee dagen, n.l. Maandag en Dinsdag steun ontvangen. Zij, die reeds in de eerste stakingsweek waren op geroepen, ontvangen Woensdag dus geen steun meer. Zij die in het geheel geen aanschrijving hebben ontvangen, krijgen nog een volle week steun, doch vervolgens niet meer. Er is dus, zoo schreven wij hierboven, indi rect contact tusschen de Christelijke bonden en hunne leden. Ook bij den Centralen Bond schijnt men een heel eind op weg te zijn om wederom een verbinding tusschen bestuur en stakers tot stand te brengen. Ten slotte kan nog worden medegedeeld, dat de Reedersvereeniging hedenmiddag 2 uur een spoedeischende ledenvergadering heeft belegd. TERAARDEBESTELLING IJ. BOOMSTRA. Onder groote belangstelling vond Zaterdag middag op Westerveld de teraardebestelling plaats van den heer IJ. Boomstra, in leven technisch ambtenaar bij den Rijkswaterstaat alhier. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de heeren J. Seijffert, havenmeester van het Noordzeekanaal alhier, A. S. C. Kerkkamp, oud-hoofdopzichter, L. G. van Breen, water bouwkundige, A. Schol en M. Scholten, tech- nisch-ambtenaar. C. van Staalen, technisch ambtenaar bij het Staatsvisschershavenbedrijf en de opzichters bij den R.W.S. de heeren J. v. d. Bos en Heijbroek. Verder waren o.a. aan wezig de heeren van Wijngaarden namens A. Volker's Mij. tot aanneming van Openbare Werken, J. v. d. Vlieg, aannemer te Siiedrecht, Ds. F. F. Milatz en een aantal arbeiders, die Toen de Minister van Handel. Nijverheid en Scheepvaart aan de Commissie-Krayenhoff verzocht hem te rapporteeren over het vi-eem- delingen-vraagstuk in ons land. werd daar mede een onderwerp aan de orde gesteld, het welk duizenden in den lande belang inboe zemt. Nauwelijks vier maanden later is een boekwerk van 120 pagina's samengesteld, waarin de bevindingen der Commissie zijn neergelegd. Alhoewel op dit oogenblik van den inhoud van dit boekwerk in vollen omvang nog geen kennis genomen kan worden, is het toch mogelijk, dank zij het verstrekte com muniqué, de belangrijkste conclusie en aanbe velingen aan een bespreking te onderwerpen. De Commissie had in menig opzicht een dankbare taak. De verzorging van het vreem delingenverkeer is immers in ons land zoo ho peloos achter, dat het niet veel moeite gekost moet hebben een reeks aanbevelingen op te sporen, Daarmede is allerminst te kort gedaan aan het vele werk, hetwelk in den loop der jaren is verricht door de Algemeene Neder- landsche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer (A. N. V. V.) Deze heeft, met de ge- Tob niet langer. Alleen WIJ garandeeren U absolute verdelging onder geheimhouding en schriftelijke garantie. 2uw,tciM£&&*ide&ie*ni*rfy „Radicaal" (Adv. Ingez. Med.) onder den overledene bij den sluisbouw werk zaam zijn geweest. Op verzoek werd bij de plechtigheid niet ge sproken. Een broer van den overledene dankte de aanwezigen voor hun belangstelling. SCHEEPVAARTRERICHTEN. IJzerverscheping. Het Nederlandsche stoomschip „Nereus" arriveerde Vrijdagavond van Amsterdam bij het Hoogovenbedrijf om een partij ijzer in te nemen, bestemd voor Odense, waarnaar het inmiddels is vertrokken. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen alhier bin nen 60 stoomschepen, 11 motorschepen en 2 zeesleepbooten, tezamen 73 schepen tegen 79 schepen in de week tevoren. Naar zee vertrok ken 59 stoomschepen, 10 motorschepen en 2 zeesleepbooten, tezamen 71 schepen tegen 72 schepen in de voorafgaande week. Uit- en naar zee passeerden in de laatste week 144 schepen of 7 schepen minder dan in de voorlaatste week. De Engelsche visschersvloot. De stoomtrawlers Kalso uit Grimsby; Sup port uit Banff en Vigilant uit Aberdeen zijn uit de visscherij genomen teneinde gesloopt te worden. Groote diepgang. Het Britsche tank-stoomschip „Venetia" passeerde het Noordzeekanaal, komende van Constantza, met een diepgang van 7,7 Meter. Opgelegde schepen. J.l. Zaterdag waren er te Rotterdam twee schepen opgelegd, beide onder Nederland sche vlag. SANTPOORT WANDELMARSCH UITGESTELD. De marsch, die door T. V. S. op 12 Juli was uitgeschreven, is tot een nog nader te be palen datum uitgesteld en wel uit een po sitief oogpunt, omdat op dien dag te Halfweg- de 68ste K.N.G.V.-marsch plaats heeft. HET NATUURBAD. Gisteren bestond er door het warme weer veel belangstelling voor het natuurbad „Vel- serend". Zoo druk was het sinds de opening op 16 Mei j.l. nog niet geweest. Onder de be zoekers was ook de bekende Indische schoon- springer Haasmann. ESTAFETTELOOP T. V. S. De gisteren door T. V. S. georganiseerde Olympische estafette had het volgende resul taat Heeren: 1. Concordia I Haarlem met de loo- pers Spoor (800 M.), Duiff (400 M.), Cosijn (200 M.), Cornet (100 M.) in 3 min. 49.2 sec. Deze ploeg werd voor de tweede maal winnaar van den wisselbeker. 2. Lijnden, Aalsmeer, 3 min. 51.2 sec. 3. S.S.S. Halfweg, 4 min. 5.8 sec. 4. Olympia, IJmuiden, 5 Concordia II, Haar lem, 6 T.V.IJ, IJmuiden, 7 S.S.H. I, Velsen, 8 „Aalsmeer", Aalsmeer, 9. S.S.S. II, Halfweg. Dames: 1. Concordia Haarlem met de dames 'Biesbruch (100 M.), Kaatman (100 M.) Scharff (80 M.), Duiff (60 M.) in 49.6 sec. Deze ploeg won den wisselbeker, die verleden jaar gewon nen werd door „Aalsmeer". 2. Gratia-Plato, IJmuiden. 52.8 sec. 3 S.S.S. I, Halfweg 53 sec. 4 S.S.S. II Halfweg, 5 Concordia II, Haarlem, 6 „Aalsmeer", Aalsmeer ringe middelen waarover zij beschikt, gedaan wat zij kon. Veel nieuwe denkbeelden zijn niet wereld kundig geworden. Dat kon ook niet verwacht worden. De groote beteekenis van het rapport moét veeleer gezocht worden in de gedegen studie, welke van het probleem is gemaakt. Daaruit r misschien het belangrijkste de pa ragraaf. welke handelt over den organisatie vorm. Want al kent men alle grieven, al heeft men een volledig overzicht van alle mogelijke detailkwesties en al is men volledig op de hoogte van de verschillende mogelijkheden om landgenoot en buite1 'ander te laten ge nieten van alles wat ons land biedt, indien men niet de beschikking heeft over het cen traal orgaan om leiding te geven, dan is de uitvoeringsmogelijkheid niet aanwezig. Een dergelijk centraal orgaan bestaat op dit oogen blik ook. Helaas is het menigmaal gedoemd tot werkloosheid, omdat het niet beschikt over voldoende geldmiddelen om de vele, noodza kelijke projecten te doen uitvoeren. Veel vreemdelingenverkeer ls voor een land vooral in den tegenwoordigen tijd van groot belang. De beteekenis is op één lijn te stellen met onze voornaamste nationale ex portartikelen. Naast de directe voordeelen, die uiterst moeilijk in geld zijn om te zetten, werkt een intensief vreemdelingenverkeer in alle la gen der bevolking door. De bevordering daar van is daarom een landsbelang van de eerste orde. De Regeering kan zich niet afzijdig hou den en de financieele hulp. welke zij tot dus verre verleende al was deze op zichzelf on voldoende dient gepaard te gaan met ac tieve medewerking met betrekking tot den opbouw van een orgaan, hetwelk de leiding zal nemen. Dit orgaan zal een semi-officieel karakter moeten hebben, beschikkend over de noodige zelfstandigheid eenerzijds en over vol doende geldmiddelen uit de openbare kas anderzijds. De meer directe leiding zal naar het oordeel der Commissie-Krayenhof in han den gelegd moeten worden van een Commis saris Generaal voor het Vreemdelingenverkeer, die onder toezicht van een Raad van Beheer zal staan, welk laatste instituut de algemeene richtlijnen ten aanzien van de te volgen poli tiek zal uitstippelen. Het ligt niet in*de bedoe ling dezen Raad uit een groot aantal personen te doen bestaan. Integendeel. Juist weinigen zullen er in opgenomen worden, doch ter zake kundigen, waarbij de weerspiegeling of groeps gewijze vertegenwoordiging van bepaalde be langensferen geen richtsnoer vormt. Voor de organisatie in den vreemde wordt dringende behoefte gevoeld aan goed uitge ruste informatiebureaux in de voornaamste middelpunten van aanwerving. Dankbaar kan gebruik gemaakt worden van den arbeid der organisaties ter bevordering van Nederland sche economische belangen, voor zoover deze in het buitenland zijn gevestigd. De verzorging der propaganda zal daarbij een der belangrijkste hulpmiddelen vormen. Naast de perscampagnes, de verspreiding van reclameplaten, folders en ander drukwerk, zal bijzondere aandacht besteed worden aan het houden van voordrachten met gebruik making van film en radio-omroep. De bijzon derheden van ons land zullen daarbij spe ciaal op den voorgrond geplaatst worden. De aantrekkelijke punten onzer steden, onzer dorpen, de fietstochten langs onze rijwielpa den, de attractie van het Nederlandsche strand, de bijzondere cultures en industrieele ondernemingen, onze kunstschatten, bijzon dere feestelijkheden, enz. De Commissie-Krayenhoff moest natuurlijk ook aandacht besteden aan het al of niet dure leven in ons land. Zij blijkt van oordeel te zijn, dat het voeren van eenigerlei actie in het buitenland gepaard zal moeten gaan met maatregelen in Nederland om de kosten van verblijf op „krachtiger wijze dan tot dusverre omlaag te brengen". Het verblijf moet voor den buitenlandschen toerist aantrekkelijk zijn, ook in dat opzicht, anders vormt het geen reis doel. Hoe daartoe te geraken? De Commissie adviseert de Regeering met klem om een aan tal nader aangegeven lasten geheel te doen vervallen en andere tot een meer dragelijken omvang te verminderen, „doch dan aan deze verlichtingen den eisch te verbinden, dat een naar de redelijkheid vast te stellen gedeelte der lastvermindering ook inderdaad ten goede komt aan de uiteindelijke tarieven". Het vaststellen en naleven dezer tarieven, inzonderheid voor zoover deze betrekking heb ben op de hotelprijzen. zou bevorderd kunnen worden door een verbindende opgave aan een officieel hotelboekje ten gebruike bij de pro paganda in het buitenland. Met betrekking tot het vervoer dienen meer verkeersfacilitei- ten verleend te worden; een opgewekter leven in toeristencentra ware te bevorderen met toe lating van hazardspel, onder zekere beperkin gen, in enkele onzer grootste badplaatsen. In perking van allerhande verbodsbepalingen, het in stand houden, resp. herstellen en ver meerderen van landschaps- en stedenschoon is onontbeerlijk. Ter bereiking van al deze doeleinden zal naar het oordeel der Commissie jaarlijks uit 's Rijks kas 500.000 gulden ter beschikking gesteld moeten worden, waarvan 135.000 gul den voor de organisatie in het binnenland, 145.000 gulden voor die in het buitenland en 220.000 gulden als kosten voor algemeene pro paganda. Met groote belangstelling zal de behande ling van dit uiterst deskundige rapport tege moet gezien worden. Verscheidene maanden zullen noodig zijn om de nieuwe organisatie op te bouwen. Doordat wij een grooten achter stand hebben in te halen, is spoed gewenscht. MOLLERUS, De Trompstraat, waar de eerste harddraverij zal worden gehouden. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Harddraverij-Vereeniging „IJmuiden" als de plaats, waar op 13 September a.s. de eerste harddraverij van de jonge vereeniging zal worden gehouden, de Trompstraat uitgekozen. De vereeniging hoopt, dat het gemeentebestuur haar goedkeuring aan deze keuze zal hechten en de noodige medewerking zal verleenen. Voor IJmuiden wordt deze draverij ingetwij- feld een belangrijke gebeurtenis en vanzelf sprekend wordt een groot aantal bezoekers ook van elders verwacht- Al kan de Trompstraat niet met de Bree- straat in Beverwijk met haar gezellige entou rage, waar de Beverwijksche vereeniging haar draverijen houdt, vergeleken worden, toch is deze straat voor het doel uiterst geschikt. De baan heeft nog iets voor bij de Beverwijksche; die in de Trompstraat n.l. is over de geheele lengte van 450 a 500 M. zoo recht als een kaars, wat van de Breestraat niet gezegd kan wor den. Zoodoende is er geen voordeel van linker - of rechter baan. De breedte van den rijweg. 8 M. is eveneens ruimschoots voldoende. Het noodige materiaai voor het afzetten van de straat krijgt IJmuiden van Beverwijk, wat wel wijst op een gezonde samenwerking.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1