BERICHT Binnen twaalf uur... BEVERWIJK. Nieuwe verkeersmaatregelen doorstaan den vuurproef. Zeer drukke dag voor de badplaats Hel verkeer in goede banen geleid. De eerste zomersche Zondag heeft een on- gekende drukte in de badplaatsen te weeg gebracht en ook de badplaats Wijk aan Zee die dezen zomer voor de eerste maal onder de gemeentelijke bemoeiingen van Beverwijk is geschaard, heeft daarin ruimschoots haar aandeel gehad. Reeds Zaterdag, toen de stralende zomeravond een schoone belofte inhield voor den komenden Zondag, kwamen van heinde en verre de voortrekkers" opzet ten. Het waren de kampeerders, die zich zee waarts begaven, om langs de duinreep voor korten tijd hun tenten op te slaan. Op hun zwaar beladen fietsen, die soms kreunden onder het gewicht van tenten en allerlei ander kampeergerei, waarbij sommigen dan ook nog de kans zagen twee kinderen op te laden, peddelden zij langs de Zeestraat, hiel den zich perfect aan de verkeersregels en bereikten alzoo veilig het hun toegewezen domein. Ook arriveerden heele families, soms met oma's en tantes incluis, per auto of wat daarvoor doorging en wij zagen een agent verschrikt naar het heelal grijpen, toen hij ontdekte wat er zooal uit zoo'n auto tijde lijk op het trottoir werd gedeponeerd. Dat was niet gering, maar vele handen maken licht werk en weldra zwoegde de gansche familie, beladen met potten en pannen, bed den, dekens tenten, aardappelen, groenten en kleine kinderen door den Relweg naar het beloofde land. Zij verdwenen buiten den gezichtskring- van het gezag dat de karavaan een eindweegs volgde. Hef gezag liep in de achterhoede naast een oma, die zorgvuldig haar rokken bijeenhield vanwege het mulle zand. In de onmiddellijke nabijheid lonkte de zee en lokte het strand en van boven loenschte de maan. „Gut", zei oma tegen het gezag, „de maan in Wijk aan Zee lijkt wel scheel". „Ja", zei de agent „tuurlijk. Hij heeft toch pas een zonsverduistering gehad. Nou, rechts af en dan bent u er. Goeienavond". Maar oma was nog altijd met de sterren wichelarij bezig, toen de familie reeds op den uitersten rand van Nederland stond en al daar een sinister geschrei aanhief om oma bij haar positieven te brengen Zondagmorgen nam het verkeer naar de badplaats reeds groote afmetingen aan. Tegen den middag bereikte de drukte haar hoogte punt. Van welke groote beteekenis een goede verkeersregeling is, trad op dezen dag wel bijzonder goed op den voorgrond. Het zoo genaamde circulatie-systeem heeft uitstekend voldaan en heeft op dezen drukken dag veel bijgedragen aan een goed en veilig verkeer. De Beverwijksche politie, voor wie deze seizoendrukte in de badplaats zelf natuurlijk vreemd was, heeft zich kranig van haar lang niet gemakkelijke taak gekweten. De automo bilisten werden naar de parkeerterreinen ver- wezen.Ook zij, die het Noorderbad bezoch ten, konden in de nabijheid van den Relweg parkeeren. In de laatste weken hebben wij meermalen hooren beweren, dat de gemeente Beverwijk nogal kwistig was geweest met het. plaatsen van verkeersborden. Nu is de plaat sing van deze borden bij de invoering, van nieuwe bepalingen bij de motor- en rijwielwet. voorgeschreven, zoodat de gemeente wat dit betreft in het artikel verkeersborden niet, voor Sinterklaas heeft gespeeld. Inderdaad is het aantal borden voor een gewoon mensch waartoe wij gelukkig ook de automobilisten in groote meerderheid mogen rekenen, ruim voldoende. Maar voor sommige autobestuur ders schijnen er toch altijd nog veel te weinig borden te staan, blijkens de fouten, die zij ondanks alle waarschuwingen, toch nog be gingen. De politie corrigeerde deze lieden en legde niet veel geduld uit, wat nu precies wel mocht en wat niet en alleen als „de uiterste noodzaak" er was, kwam het op schrijfboekje voor den dag. Maar voor het overige, het marcheerde best en zoo kon men tevreden zijn. Het was een hoogtijdag voor Wijk aan Zee, dat toch nog altijd een groote aantrekkingskracht op de menschen uitoefent, zoodra de natuur maar even haar medewerking wil verleenen. Deze Zondag was in ieder geval een goede. LEDENVERGADERING VAN „DE HANZE". Dinsdagavond vergadert in het K.S.A.-ge- bouw de afdeeling Beverwijk en omstreken van de R.K. Middenstandsvereeniging „De „Hanze". De agenda voor deze bijeenkomst ver meldt een verslag van de in het voorjaar ge houden vergadering van den Centralen Raad, behandeling van eenige punten die bij de rondvraag in die vergadering ter sprake zijn gekomen en voorts besprekingen tot het or- ganiseeren van een winkelweek tijdens de van 1523 Augustus te houden V.V.V.-feest- week. Tenslotte zal aan de leden de vraag wor den voorgelegd of eventueel aan de van 1024 October te houden „Mica" 1936 moet worden deelgenomen. - R.K. BOND VAN TECHNICI. De jaarvergadering van de plaatselijke af deeling van den R.K. Bond van Technici „St Bernulphus" zal op Vrijdag 3 Juli in de boven zaal van Hotel „Ter Burg" worden gehouden. Na de gewone jaarverslagen van secretaris en penningmeester zal de heer J. van Doorn een rapport uitbrengen over de te Nijmegen ge houden bondsvergadering. Dan volgt een cau serie met lantaarnplaatjes over Texel door den heer G. J. Verzijlbergh. Voorts zal een bestuursverkiezing noodig zijn wegens periodieke aftreding van den pen ningmeester, den heer J. van Doorn. Tenslotte zal de geestelijke adviseur der af deeling kapelaan S. Ligthart een korte rede houden. TENTOONSTELLING VAN WERKSTUKKEN. Op Zaterdag 27, Zondag 28 en Maandag Juni zal in de patronaatszaal aan den Galge- weg de tentoonstelling worden gehouden van werkstukken, vervaardigd door de leden van de Katholieke Jeugd Centrale in de parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad. De ten toonstelling wordt Zaterdagmiddag te half drie geopend. WIELRIJDERS OPGELET. Door het verbindend worden der politie verordening ook voor dit deel dergemeente, is het thans ook hier verboden een rijwiel on beheerd aan den publieken weg achter te laten. Reeds zijn op last der politie de onbe heerd achtergelaten fietsen aan het eind der Zwaansweg in de loods der E. P .V. geborgen. Men zij dus op zijn hoede. DE STAND DER WERKLOOSHEID. Ondanks het feit, dat het thans in Ken- nemerland volop seizoen is, neemt de werk loosheid nog maar weinig af. Deze geringe afneming van het getal werkloozen wordt ten deele ook veroorzaakt door den ongunsfcigen toestand in de sigarenindustrie. Nogaltijd is de grootste sigarenfabriek, die van de N.V. voorheen Gebr. Majoor gesloten en als ge volg daarvan is het ongekend hooge aantal van 100 sigarenmakers bij de arbeidsbeurs ingeschreven. Ook voor de losse arbeiders en de grond werkers zijn vooruitzichten op arbeid nog weinig bemoedigend. De cijfers voor deze groepen waren resp. 150 en 120, zoodat reeds de getallen van sigarenmakers, losse arbeiders en grondwer kers een ongunstig beeld geven van den toe stand op de arbeidsmarkt. Bij den gemeentelijken dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling, waar bij zooals men weet ook de gemeente Heems kerk is aangesloten, stonden j.l. Zaterdag in totaal 1061 werkloozen ingeschreven tegen 1125 aan het einde der daaraan voorafgaan de week. De werkloosheid doet zich gelden in onder staande vakgroepen: Beverwijk: Bakkers 7, bankwerkers 16, be hangers 3, betonvleehters 5, betonwerkers 2, blikbewerkers 5, blikslagers 4, carosseriema- kers 2, chauffeurs 9, expediteurs 104, hand langers 6, isoleerders 2, kantoorbedienden 25, kappers 2, kellners 1, landarbeiders 45, las- schers 2, letterzetters 3, loodgieters 6, losse arbeiders 291, lijnwerkers 1, machinisten 19, machinedrijvers 5, machinale houtbewerkers 2, marmerpolijsters 1, metaalbewerkers 5 metselaars 19, meubelmakers 2, monteurs 14. opperlieden 36, plaatwerkers 2, reizigers 7, schilders 5, schippers 6, schoenmakers 5, si- arenmakers 100, sordeerders 13, slagers 2. smeden 2, spoorleggers 1, steenhouwers 1, stoffeerders 2, stokers 14, straatmakers 1,, stucadoors 13, teekenaars 1, timmerlieden 30. uitvoerders 2, voegers 4, voerlieden 4, voor- slaanders 1, zeilmakers 1, winkelbedienden 8, dienstboden 22, werksters 2, analysten 1, boekbinders 1, chefs 2, gasfitters 1, musici 2, stuurlieden 1, totaal 956 (vorige week 1004). Heemskerk: Betonvleehters 3, betonwerkers 3, chauffeurs 3, electriciens 1, grondwerkers 13, kantoorbedienden 1, landarbeiders - 20, loodgieters 1, losse arbeiders 41, machinale houtbewerkers 1, metselaars 1, opperlieden 6, uitvoerders 1, dienstboden 2, werksters 2, totaal 109 (121). MAANDAG 22 JUNI 1936 In Wijk aan Zee verdronken. Drie meisjes op vlot afgedreven. Zeventien jarige zwemster redt twee drenkelingen. Zondagochtend omstreeks twaalf uur waren de achttien jarige H. Geldoffer uit Amsterdam logeerende bij kennissen in tent 94 van het tentenkamp Noord op het standgedeelte dei- gemeente Heemskerk en de gezusters C. E. en E. P. la Pierre op een aangespoeld luik aan het spelevaren, ter hoogte van het wrak „De Vrijheid". Door den Oostenwind en de daardoor heer- schende trekstroom zeewaarts, waren ze in zeer korten tijd ongemerkt veel verder in zee gedreven dan wel de bedoeling was, daar geen van drieën konden zwemmen. Door den schrik lieten ze zich van het vlot afglijden, doch moesten ervaren, dat ze op die plaats reeds in vrijdiep water waren.. Op hun ge schreeuw om hulp schoot de zeventienjarige zwemster Tr. Rondee. die in de omgeving was onmiddellijk toe en greep de 18-j. C. E. la P. die reeds in levensgevaar verkeerde. Snel zwom ze naar den kant. waar zij de drenke ling aan leden der Amsterdamsche Reddings brigade kon overgeven, om onmiddellijk terug te keeren. Door haar snel handelen mocht de koene zwemster het genoegen smaken ook E. Pè la P. aan den wel te brengen. Deze laatste drenkeling was echter reeds buiten bewustzijn. Geruïmen tijd heeft men in de Eerste Hulppost der Wijk aan Zeeër Red dingsbrigade de kunstmatige ademhaling toe gepast. waar al zeer spoedig de plaatselijke geneesheer Dr. W. Netelenbos aanwezig was. Gelukkig kon deze constateeren dat ook deze drenkeling aan den dood ontsnapt was. Inmiddels moest de kranige zwemster, de 18-jarige H. G. zien wegzinken. Door groote vermoeidheid en hevige emotie was zij niet in staat, na met gevaar voor eigen leven, de twee drenkelingen aan de zee ontrukt te heb ben nogmaals te water te gaan. Wel heeft men nog pogingen aangewend, doch helaas zonder resultaat. Daar bemiddeling der politie is de familie van het slachtoffer met dit treurige ongeval in kennis gestéld. EEN ZEER DRUKKE ZONDAG VOOR DE BADPLAATS. Na vele teleurstellende Zondagen en niet minder bedroevende Pinksterdagen was de derde Zondag in Juni eindelijk een dag van stralenden zonneschijn een dag van ouder wetsche drukte. Men kan veilig aannemen dat het aantal bezoekers bedroeg 25 a 30.000. Behalve de groote massa kampeerders, die reeds Zaterdagmiddag kwamen om het week end door te brengen, begon reeds in den ochtend van dezen Zondag een ware invasie van fietsers en auto's, terwijl de. taxi's en autobussen velen aanvoerden. Tot vrij laat in den middag hield deze stroom aan. Het strand van Noord tot Zuid was één menschenmassa, waarvan vele in het water verkwikking zoch ten. Ook in het dorp was groote drukte. En zoo heeft de politie thans kunnen consta teeren, dat de nieuwe verkeersmaatregelen behoorlijk voldeden. Natuurlijk zal het pu bliek zich aan de diverse wijzigingen moeten Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. In de straten van Kaïro houden Arabieren inzamelingen voor de reeds zeven weken stakende Arabieren van Palestina. aanpassen en zag de politie zich genood zaakt eenrge processen-verba al op te maken tegen overtredende parkeerders, doch ernstige klachten zijn niet vernomen. CHRIST. HIST. EN ANTI-REV. KIES- VEREENIGING. Op Vrijdag 26 Juni zal in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw een verkiezingsvergade ring worden gehouden van de Christelijk His torische en de Anti Revolutionnaire Kiesver- eenigingen. Mej. mr. C. F. Katz, lid van de Tweede Kamer spreekt in deze bijeenkomst over het onderwerp „De rechte koers". De lijstaanvoerder, de heer N. Passchier. oud wethouder der voormalige gemeente Wijk aan Zee en Duin zal daarna het onderwerp „Rondom de gemeente-politiek" behandelen. WIJK AAN ZEESCH A CAPELLA KOOR. Het Wijk aan Zeesch a Cape 11a koor on der leiding' van den heer L. Pielage, neemt deel aan het zangconcours van „Zanglust" te Beverwijk, dat gehouden wordt op 12 en 19 Juli a.s. Als verplicht nummer wordt gezongen Trilas Harmonica van G. H. Boudijn; als vrij num mer Den Uil van A. Diepenbrock. REDDINGSBRIGADE. Evenals vorig jaar zal een groep jeugdige leden der Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade in het bad Adrichem onder leiding van den badmeester den heer Renout zich voor het zwemdiploma bekwamen. CASTRICUM E. H. B. O. De afd. Castricum van de Eerste Hulp bij Ongelukken zal Dinsdagavond een groote oefening houden met de afd. Heemskerk op het Kermisterrein alhier. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes Bernardus, z. van W. J. Verdonk en C. P. van der Wulp: Cornelia Margaretha Maria d. van A. de Wit en C. M. M. Lute; Petrus Adrianus Antonius, z. van N. Bos en A. Mooij; Catharina Antonia Maria, d. van J. A. van de Ven en G. M. Gerritsen. HET DRUKKE VERKEER. Gister Zondag zijn uitgegeven 1500 plaats bewijzen (betalende passagiers) door de „N.V. Zeemeeuw" Autobus ondernemin£ van Castri cum StationCastricum a. Zee. Het strand zag zwart van de menschen. Het strand is door tuinduizenden bezoekers bezocht. Geen verkeersongevallen zijn voorgekomen. TUINBOUWVEREENIGING ONS BELANG. iling van 20 Juni. Aardbeien per slof f 0,63f 1,05 Aardbeien per doosje f 0,09f0,13V2 CONCOURS. De R.K. Patronaatsfanfare dirigent P, Kuijs Jzn„ alhier behaalde Zaterdag j.l. op het concours te Purmerend een eersten prijs met het grootste aantal punten. R.K. SPORTVEREENIGING VITESSE. Uitslag voetbalwedstrijd Zondag 21 Juni: A. D. O. 1—Vitesse 1 3—0 HEEMSKERK ST. CECILIA. In het Zondag té Purmerend gehouden con cours behaalde het fanfarecorps ..St. Cecilia" in den concertwedstrijd le afdeeling een 3e prijs. In den mai-schwedstrijd werd een 2e prijs behaald KORFBALWEDSTRIJD. Zondag speelde „O.N.A" tegen de Patro- naats-korfbalclub uit Castricum. In een goed gespeelden wedstrijd behaalde „O.N.A." een 20 zege. De doelpunten werden gemaakt door mej. Huyzen en mej. Smidt. GYMNASTIEK-DEMONSTRATIE. Zondagavond gaf de gymnastiekvereeni- ging ,D.O.K." een démonstratie op het Pa- tronaats-terrein te Heemskerk. Vooraf werd in costuum een rondgang gemaakt door het dorp. Ei' werden aan rek, brug cn paard zeer goe de prestaties geleverd. Ook door de juniores werd goed werk geleverd. SMOKKELAAR GEARRESTEERD. Na verhoor door den rechter-commissaris te 's Hertogenbosch, is in het Huis van Bewa ring aldaar ingesloten Th. S. uit Well (L.), zulks in verband met het feit, dat Maandag j.l. te Vierlingsbeek door de rijksambtenaren een auto met 200 L. jenever is aangehouden. De smokkelaars wisten toen te ontkomen. OPENSTAAND RAAM WERKTE ALS BRANDGLAS. Maandagmiddag ontstond brand in de boerderij bewoond door en eigendom van den heer H. J. Troost, aan de Lagebrug te Nij- broek onder Twello, Vermoedelijk is de brand ontstaan door het als een brandglas werken van een openstaand raam. Hoewel de brandweer uit Nijbroek en de motorspuit uit Twello spoedig aanwezig waren kon niet verhinderd worden dat de geheele boerderij met de daarachter gelegen schuur, door het vuur verteerd werden. Ongeveer 20.000 K.G. hooi, waarbij ook de oogst van dit jaar, ging verloren. Een varken kwam in de vlammen om. Huis en inboedel waren slechts laag verzekerd. Steun aan Nederlandsche textielindustrie. Drie wetsontwerpen ingediend. Ingediend zijn drie wetsontwerpen, welke ten doel hebben de Nederlandsche textielnij verheid te steunen, eenerzijds door het behoud van de Indische contingenteeringen van ge bleekte en ongebleekte katoenen stoffen moge lijk te maken, zonder den zwaren druk te be stendigen, die deze op de batiknijverheid in Nederlandsch-Indië leggen, anderzijds door aan bedoelde textielnijverheid meer bescher ming te verleenen door een verhooging van in voerrecht. De beoogde maatregelen zullen een onder deel uitmaken van het complex van maatrege len, die in de laatste jaren ter bevordering van de economische samenwerking tusschen Ne derland en Nederlandsch Indié werden geno men. De voorgestelde verhooging van het invoer recht zal bestaan uit een verhooging van de bestaande invoerrechten ad 10 en 12 percent, tot 12 en 15 percent, op afgewerkte textielpro ducten en aanverwante goederen en van de daaruit vervaardigde kleedingstukken en an dere fabrikaten. Daarvan wordt een grootere opbrengst van f 1.250.000 per jaar verwacht. Opgenomen is een artikel, dat dient ter voor koming, dat industrieën hier te lande, welker product bij invoer niet door het verhoogde recht zou worden getroffen, nadeel van deze heffing zouden ondervinden door de verhoo ging van het recht op door hen gebezigde uit het buitenland afkomstige grondstoffen. De verhooging zal in werking treden op een door de Kroon te bepalen tijdstip, waarna de wet een jaar van kracht zal zijn. Ned. R.-K. Mijnwerkersbond. Brief aan den Ministerraad. Het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Mijn werkersbond heeft aan de contact-commissie voor het mijnbedrijf en den Ministerraad een brief verzonden, waarin eenige der belangrijk ste punten van het program van actie van den Bond onder de aandacht worden gebracht met verzoek, deze in een spoedig te houden vergadering der contact-commissie aan de orde te stellen. De desiderata van den Boncl zijn o.m.: invoe ring eener 40-urige werkweek voor de mijn arbeiders, zonder dat de economische toe stand der mijnwerkers daarvan nadeelige ge volgen ondervindt: maatregelen om te gera ken tot een betere pensioen-regeling; omzet ting van de contact-commissie in een Be- drijfsraad voor het Mijnbedrijf. Tenslotte wordt nogmaals aan de orde ge steld de kwestie van het tewerk stellen van ar beiders bij aannemers op de mijnen, waardoor naar de meening van den Boncl de bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst op ernstige wijze worden ontdoken. Algemeene Forensenbond. De jaarvergadering van den Alg. Forensen- bond is Zaterdagmiddag onder voorzitter schap van den heer C. D. van Vliet te Am sterdam gehouden. Gedurende de eerste maanden van het af- geloopen jaar stond de vereeniging aldus de voorzitter nog onder leiding van jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. Deze legde echter in Maart 1935, als gevolg van zijn benoeming tot minister van waterstaat, het voorzitter schap neder. De voorzitter constateerde met een gevoel van groote voldoening, dat de Bond in het afgeloopen vereenigingsjaar heel veel voor de ..eden heeft kunnen doen en be reiken. In hel bijzonder zij aangestipt, dat een belangrijk deel van de actie ook ditmaal was gewijd aan de behartiging van de spoor- wegbelangen der forensen. De pogingen tot verdere verlaging van de prijzen der traject-abonnementen werden onvermoeid voortgezet. De Minister van Wa terstaat werd gepolst over de mogelijkheid van een dergelijke verlaging, waarbij wij ver nemen, dat de onlangs geinstalleerde cen trale commissie voor het verkeerswezen te aaviseeren heeft over een complex van maat regelen op verkeersgebied, waarbij natuurlijk ook aan de tarieven der spoorwegen aan dacht zal worden gewijd. Natuurlijk kan niet worden verwacht dat deze commissie reeds dadelijk met conclusies zal komen en er zal dus voorloopig wel een afwachtende houding moeten worden aange nomen. Het spookbeeld van een forensenbelasting dook weer op. waartegen toen direct stelling werd genomen. Het is thans weer van de baan. doch of het toch nog niet nogmaals naar voren zal komen is niet zeker en de bond zal dus ook op dat punt paraat moeten blijven om zoo noodig direct te kunnen in grijpen en zich er tegen te weren. Goedgekeurd werd de uitbreiding van het Hoofdbestuur door verkiezing van den heer E. S. Enthoven, voorzitter der afdeeling Baarn De periodiek aan de beurt van aftreding zijnde hoofdbestuursleden de heeren dr. H. van Beeck Vollenhoven, H. Sleeboom en P. Klomp werden herkozen. De afdeelingsraad, die enkele jaren gele den was ingesteld om meer contact te ver krijgen tusschen de afdeelingen en het hoofdbestuur, werd weder afgeschaft, daar in een contact, als hier bedoeld voldoende wordt voorzien doordat de voorzitters der groote afdeelingen thans allen deel uitmaken van het Hoofdbestuur. In de vacature mr. H. Bool, die niet herkies baar was. werd tot voorzitter gekozen mr. E. Enthoven te Baarn. FEUILLETON Naar het Engelscli bewerkt door J. VAN DER SLUTS. (Nadruk verboden). 2) II Een minuut. De groote wijzer van de stationsklok wees zeventien minuten over het uur aan. Hij had rond en rond gekropen gedurende on telbare uren, ontelbare weken, ontelbare maanden, ontelbare jaren, in souvereine ongevoeligheid voor de omstandigheden en het lot van hen die van hem afhankelijk waren. Geen stationsklok kan één letter veran deren in het levensboek van den mensch. Zij slaat slechts de bladzijden om. Maar wie onder hen. die den trein be volkten en nog een minuut lang zich kon den koesteren in de twijfelachtige vreugde van Liverpool Street station, gaf zich op dit oogenblik rekenschap van deze wijsgeerige gedachte? In elk geval niet een groote, dikke en forsche heer met witte slobkousen en goud-omrande brilleglazen, met wien we weldra nader zullen kennis maken. een man wiens leven rijk was aan variaties en mogelijkheden, dat hij zich volkomen mees ter voelde van eigen lot en van dat van an deren en allerminst behoefte had aan diep zinnigheid. Vandaar dat de groote, forsche heer uit zijn raampje keek met een beminnelijk ge loof in zichzelf en verscheidene malen glimlachte hij even rustig als hij keek. Daar had je bijvoorbeeld dat kleine ras-Londe- naartje dat was erg amusant. Klaarblij- klijk onder invloed van een aangeboren kanker-instinct, of van een extra glaasje, dat hij had behooren achterwege te laten, richtte hij de pijlen van zijn plaaglust op 'n zenuwachtige oude vrouw. De oude vrouw wenschte, naar het scheen, den ras-Londe- naar niet in haar compartiment. Hij joeg haar angst aan. En de ras-Londenaar op zijn beurt, wenschte zich d""r "iemand de wet voor te laten schrijven „Ik heb het recht om te gaan zitten waar ik wil", blafte hij. „Maar dit compartiment is vol", wierp de geagiteerde dame tegen. „Ga weg! 't Is nietes", antwoordde de ras- Londenaar. ..Ik zie een leege plaats, en die moet ik hebben". En hij drong binnen. Het was bij dit punt dat om den mond van den imposanten heer een van zijn rus tige glimlachjes speelde. Een tegenover hem zittend man, in de kleeding van een geeste lijke der Engelsche Staatskerk, glimlachte terug. „Er schijnt een kleine moeilijkheid te zijn", merkte de reverend vriendelijk op. „Ja, sommige menschen kunnen het zich zelf en anderen zoo noodeloos moeilijk ma ken". antwoordde de groote heer, met een eenigszins melancholieke mildheid. „Ja", viel de reverend hem zuchtend bij, „als de menschen wat verstandiger waren, zou het er op aarde heel anders uitzien. De imposante heer liet de opmerking langs zich heen glijden, blijkbaar was zijn lust in theoretische beschouwing even snel uitge doofd als ze was opgekomen. En toen klonk een fluitje, de conducteur zwaaide met zijn groene vlag en de 5.18 Ex pres ging vertrekken. Terwijl in een derde klas compartiment een oude dame en een ras-Londenaar elkaar giftig aankeken. Ter wijl tusschen een grooten. indrukwekken- den heer en een dienaar der Engelsche Staatskerk een filosofisch gesprek een vroeg tijdigeh dood stierf. Terwijl een knap meisje en een jongeman elkander tersluiks aanke ken. En terwijl een intelligent uitziende, bijna angstvallig nette kleine man. met heldere oogen en in een donker bruin pak, met een kleinen bruinen koffer naast zich, naden kend naar zijn nagels zat te staren. De ringvinger van het meisje. Naar het uiterlijk beooi'deeld. is er waar schijnlijk geen minder romantisch baanvak op de beide halfronden dan dat tusschen Liverpool Street Station en Stratford. De treinreiziger wordt. Londen uitgedrukt door een gehavende, groezelige buis. en de trein doet verstandig zoo snel mogelijk er door heen te donderen Voor Freddy Reeve, in -zijn hoekje gedo ken en slechts door een afstand van luttele decimeters gescheiden van het mooiste meis je van het heelal, was deze wereld van grootsteedsche troosteloosheid een paradijs. De minuten gleden voorbij. De tijd ging vooruit, ruimte lieten zij achter zich. Toen werd de jongeman plotseling aangegrepen door een mengeling van zelfspot en beklem ming. „Je verknoeit het", flitste heit. door zijn brein. „Ben je nu hier gaan zitten om de heele reis door. niets te doen? Doe wat! Dop watl" Ze waren echter Bethnel Green en Bow al gepasseerd, voordat hij zich bij machte voelde om tot den aanval over te gaan. Zijn wapen was bijna verbijstterend van eenvoud „Hindert het u als ik rook?" informeerde hij. Het antwoord van het meisje: „Heel^maal niet" kwam zoo prompt, dat het, leek alsof ze op de vraag had zitten wachten. Freddy's oogen knipperden. Het was ver bazingwekkend. Het gaf een sensatie van iets warms dat langs je rug loopt. Niet alleen dat hij in een compartiment zat met het mooiste meisje ter wereld. Een diepe, rijke stem; een stem. die deze twee simpele woor den: „Heelemaal niet", haast tot een ge dicht maakte Freddy haalde zijn sigarettenkoker te voor schijn. Een zilveren en niet al te slecht. De gouden mondstukken van de Teofani leken een beetje ostentatief, vreesde hij opeens. Ze zouden eenige toelichting behoeven voor iemand die hem beter kende! Intusschen kon het hem schelen, ze reisden eerste klas! Hij aarzelde een oogenblik voor hij den volgenden sitap ondernam. Toen, beslissend dat deze stap logisch uit den voorafgaanden voortvloeide, keek hij het meisje vragend aan en hield haar den koker voor. „Kan ik u dienen?" vroeg hij bescheiden. „Dank u", antwoordde het meisje. „Nu nog niet straks misschien" Toen zij weer terug leunde in haar hoek je, analyseerde hij zorgvuldig haar antwoord. Ze had de sigaret niet aangenomen, maar ze had haar ook niet afgewezen. Integendeel, zij had deur die hij op een kier geduwd had, positief opengelaten en hem aangemoedigd zijn invitatie te herhalen. Dit beloofde in elk geval iets voor de toekomst. Hij was niet ontevreden 'Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5