Saneering in bloembollenbedri jf. .WEERBERICHT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN FRANS COENEN. t IJMUIDEN Het Visscherijconflict. De Centrale Bon tlwil zijn leden met een leening steunen. BEVERWIJK. Hedenmorgen heeft bij het bestuur der ÏJmuider Federatie van het hoofdbestuur van den Centralen Bond bericht ontvangen, dat het hoofdbestuur berid is aan alle leden, die crisissteun of steun uit de werkloozenkas ontvangen en bereid zijn zich los te maken van het stakingscomité en zich achter de lei ding te plaatsen van den Centralen Bond, een leening te verstrekken ter grootte van het bedrag, dat de stakers anders als steun ontvingen. De uitbetaling zal morgen geschieden. Ver der heeft het hoofdbestuur nog bepaald, dat de leden, die varende waren en bereid zijn zich achter de leiding van den Centralen Bond te plaatsen, zich morgenmiddag moe ten opgeven, waarna de lijsten aan het hoofdbestuur gezonden zullen worden. Het voornemen bestaat bij de stakers hier over hedenavond in „Cycloop" te vergade ren. WATERPOLO. D.A.W. 1—V.Z.V. 1 (1—4). Zoo is dan de eerste ontmoeting tusschen de beide rivalen voor de bovenste plaats, gespeeld in het keurige nieuwe open bad te Alkmaar, in een 41 overwinning van onze plaatsge- nooten geëindigd. Te meer daar beide clubs reeds sprekende overwinningen op de andere tegenstanders hadden behaald werd deze wed strijd met belangstelling tegemoet gezitn. Reeds kort na het begin doelpuntte C. Vis- man voor V.Z.V., terwijl zeer spoedig hierna D.A.W. van een misverstand in de achterhoede gebruik maakte, en den gelijkmaker scoorde. Het in grooten getale opgekomen Alkmaarsche publiek kon zich met de beslissingen van den scheidsrechter niet altijd vereenigen en stak dit niet onder stoelen of banken. Na de rust kwam V.Z.V. geleidelijk in de meerderheid hetgeen tot uitdrukking kwam in een tweetal doelpunten (Janus en Kluyver). De stemmingaan den kant sloeg blijkbaar eenigszins over op de spelers in het water, zoo dat de onderlinge verhouding er niet beter op werd. Er werd over het algemeen niet prettig gespeeld, wat o.m. ten gevolge had, dat de D.A.W.-speler Leenheer uit het water werd ge zonden wegens ongeoorloofd aanvallen en vasthouden van Janus. De hierdoor ontstane numerieke meerderheid wist C. Visman nog in een 4e doelpunt uit te drukken, waarna spoe dig het eindsignaal klonk. V.Z.V. verscheen met; T. v. d. Broek, G. Vriend, H. Kluyver, P. Visman, N. Schoone, C. Visman, G. Janus. A.s. Zondag trekken onze plaatsgenooten naar Den Helder, waar 2 competitiewedstrijden zullen worden gespeeld, resp. tegen H.Z.V. en F.M. EERSTE PARTIJ DUKEL—LAROS REMISE. Dat de bepaling opgenomen in het regle ment voor de wedstrijden om het kampioen schap van Groot-IJmuiden inzake het uitko men van den kampioen van de eerste klas tegen den kampioen van de selectiegroep ge motiveerd is, bewees de eerste partij duidelijk, daar het eerste .treffen tusschen de kampioe nen in een remise eindigde. Van het spel van den jongen Laros gaat zeer veel kracht uit. Wel wist Dukel na een gelijk opgaande ope ning, in het vergevorderd middelspel in het voordeel te komen, doch even zoo keurig wist Laros het spel door een combinatie in een eindspel te doen belanden, dat absoluut gelijk waardig was. Na vier uur spelen werd tot re mise besloten. Als Laros zoo blijft spelen is het een open vraag wie deze match zal winnen. De tweede partij wordt hedenavond in Hotel Kennemerhof gespeeld. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Ewald, IJM 48. Vangst: 110 m. hake, 420 m. diversen. Totaal 530 m. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.520.45. Tongen per K.G. f 0.74—0.51. Zetschol per 50 K.G. f 12,50. Kleine schol per 50 K.G. f 175.60. Schar per 50 K.G. f 2.50—2.10. Tongschar per 50 K.G. f 169.50. Kleine poon per 50 K.G. f 2,300.60. Kleine middelschelviseh per 50 K.G. f 14. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 129.50. Kabeljauw per 125 K.G. f 4414. Groote gullen per 50 K.G. f 71,20. Kleine gullen per 50 K.G. f 7—2,60. Wijting per 50 K.G. f 2.80—1.90. Makreel per 50 K.G. f 6,4.80. Leng per stuk f 0.33. Koolvisch per stuk f 0.550.15. Middelhake per 125 K.G. f 40—36. Klein middelhake per 50 K.G. f 14.5014. Kleine hake per 50 K.G. f 76.50. BESOMMINGEN. Trawlers: Dirkje R.O. 53 300 manden f 2360. Amstelstroom IJM. 91 85 m. f 560. Loggers: KW. 22 f 410, KW 132 f 320. VOOR HET A.S. KONINGINNEFEEST. Op Vrijdag 26 Juni a.s. des avonds te 8.15 uur vindt in het R.K. Vereenïgingsgebouw een vergadering plaats der Oranjevereeniging „Velsen". De agenda vermeldt als voornaam ste punten bestuursverkiezing en bespreking plannen voor 31 Augustus. DE AANVOER VAN AARDBEIEN. Aan de Vereenigde Veilingen werden giste ren aangevoerd 67.103 K.G. aardbeien, die een gemiddelde prijs van 15.86 per 100 K.G. op brachten. Aan de Beverwijksche exportveiling was de aanvoer 43.058 K.G. Hier was de ge middelde prijs 15.07 per 100 K.G. In den loop van de volgende week zal het aardbeienseizoen zijn hoogtepunt bereiken. R.K. MIDDENSTANDSVER. „DE HANZE" Gisteravond heeft de afd. Beverwijk en om streken van de R.K. Middenstandsvereeniging ,.De Hanze" in het K.S.A.-gebouw een leden vergadering gehouden. In deze bijeenkomst heeft de heer J. Baltus verslag uitgebracht van de vergadering van den voorjaars-con- troleraad. Daarna werden de punten behan deld, die voor de rondvraag van deze centrale raadsvergadering waren ingediend. Na toelichting van den voorzitter werd op voorstel van het bestuur in beginsel besloten, met de winkeliersvereeniging „Eendracht maakt macht" een winkelweek te organiseeren tijdens de V.V.V.-feestweek van 1523 Aug. Eveneens zal met de zusterorganisatie worden deelgenomen aan de Mica-1936, die gehouden wordt van 1024 October a.s. WANDELSPORT. „DE WANDELTOERIST" Op 5 Juli a.s. zal bovengenoemde vereeni- Jng wederom een paar marschen uitschrijven groot 25 en 35 K.M. Start 10 uur bij het ge bouw Olympia. Voor de jeugd is een mooie medaille be schikbaar gesteld, en voor de anderen een fraai plateel wandbordje. De inschrijving sluit a.s. Zaterdag. De extra prijzen, alsmede de persoonlijke prijzen zijn te zien Paul Krugerstraat 26. Er zijn o.a. 3 bekers, lauwerkrans en lauwertak alsmede medailles. Het secretariaat is gevestigd bij L. Braak man, Gen. de la Reijstfraat 33 zw. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. WOENSDAG 24 JUNI Bioscoop De Pont: „De Roode Pimpernel". 8 uur. AGENDA TE HAARLEM. Heden: WOENSDAG 24 JUNI Palace-Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Liane Haid in: „Wie het laatst kust2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Claudette Colbert in: „Zij trouwt haar baas", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Renate Muller in: „Vrouwen om den Zonnekoning". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „La Bandera" regie Julien Duvivier, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan- dags. Toegang vrij, DONDERDAG 25 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. Palace-Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. DE BELANGEN DER GEPENSIONNEERDEN VAN DEN KON. IIOLL. LLOYD. AMSTERDAM. 23 Juni. Namens de sa menwerkende organisaties van het zeeva rende en walpersoneel is heden het navol gende telegram verzonden aan den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart: ..Met betrekking tot de belangen der ge- pensionneerden van den Kon. Holl. Lloyd, verzoek wij Uwe Excellentie eerbiedig ons onderhoud te willen toestaan, daar de toe stand dezer gepensionneerden nu een rege ling zoo lang o'p zich laat wachten, zoo kri tiek is geworden, dat verder uitstel en ver dere onzekerheid voor velen hunner ondra gelijk wordt". De vele gevallen van nijpende armoede, die zich onder de gepensionneerden open baren. gaven de organisaties aanleiding zich tot de regeering te wenden. WOENSDAG 24 JUNI 1936 De Bilt voorspeltt Zwakken tot matigen wind uit Noorde lijke richtingen. Gedeeltelijk bewolkt. Mogelijk eenigen regen. Iets koeler. BAROMETERSTAND Hoogste 767.7 m.M. te Reykjavik. Laagste 754.2 m.M. te Kuopio in Finland. THERMOMETERSTAND'. Hoogste gisteren 70 F. 60 F. 64 F. Laagste hedennacht Hoogste heden BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 763 m.M. Stilstand. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN Donderdag v.m. 7.01 uur; n.m. 7.25 uur. Vrijdag v.m. 7.50 uur; n.m. 8.15 uur. Zaterdag v.m. 8.42 uur; n.m. 9.10 uur. Hevig onweer boven Gennep. Boerderij afgebrand. Tijdens een hevig onweer, dat zich Dinsdag morgen boven Gennep en omgeving ontlastte, is de bliksem ingeslagen in de boerderij met woonhuis van den landbouwer J. Spikmans te Gennep. De boerderij stond in een oogwenk in lichte laaie en huis, inboedel en ca. 10.000 kg. hooi gingen in de vlammen verloren. Aan redden viel niet te denken en daar geen gevaar voor uitbreiding bestond, rukte de brandweer niet uit. Het is reeds de derde maal, dat dit jaar bij den heer Spikmans brand is uitgebroken. Ver zekering dekt de schade. Het onweer, dat boven de streek woedde, ging gepaard met hevigen hagelslag, waardoor groote schade aan de te velde staande gewas sen werd aangericht. Op tal van plaatsen sloeg de bliksem in met minder ernstige gevolgen. DE TOESTANDEN IN HET ZUIDEN. SJANGHAI, 23 Juni. (Reuter). Volgens be richten uit Kanton is het in de provincie Hoenan rustig. Aan beide zijden blijft men voorzorgsmaatregelen treffen. De Zuidelijke troepen betrekken stellingen in het Zuiden van Hoenan. Vliegtuigen der Nanking-regee- ring hebben' verkenningsvluchten boven Kwangsi uitgevoerd. Schip van venn. aankomst Laatste bericht Chili. 3 Juli 15 Juni van Curacao. Alcinous x) Batavia 22 Juni van Port Said. Almkerk Japan 4 Juli 18 Juni van Shanghai. Agamemnon (Ned.) Midd. Zee 19 Juni te Tarragona. Cuxagao 30 Juni 22 Juni te Rotterdam. Boskoop Chili 20 Juni te Rotterdam. Chili 20 Juni te Balboa. Boschfontein x) Zuid Afrika 21 Juni van Marseille. Bodegraven Chili 19 Juni van Corral. British Energy x) Abadan 18 Juni van Perim. Danzig 28 Juni 23 Juni vertrokken. Houston 7 Juli 19 Juni vertrokken. Breda x) Hamburg in lading. Tjilatjap 26 Juni 21 Juni van Ouessant. Chr. Huygens x) Batavia 15 Juli 21 Juni van Sabang. Caribia x) Pto Barrios 10 Juli 24 Juni van Pto Colombia. Deucalion (Ned.) Midd. Zee 20 Juli 22 Juni te Triëst. Eurybates x) Ned. Indië 25 Juni 21 Juni te Londen. Buenos Aires 12 Juli 19 Juni van Santos. Söderhamn 24 Juni 15 Juni van Gefle. Wyborg 25 Juni 19 Juni vertrokken. Gaasterkerk x) Japan 23 Juni van Ouessant. Ganymedes (Ned.) - Alexandrië 22 Juni vertrokken. Bourgas 14 Juli 21 Juni te Samos. Midd. Zee 26 Juli 22 Juni van Stamboul. Ned. Indië 10 Juli 20 Juni van Port Soedan. Batavia 18 Juli 17 Juni van Belawan. Luneburg Ned. Indië 12 Aug. 20 Juni van Soerabaja. Lincoln Ellsworth Constantza in lading. M. v. St. Aldegonde x) Batavia 25 Juni 20 Juni van Gibraltar. Meerkerk x) Japan 20 Juni van Singapore. Maaskerk West Afrika 21 Juni te Hamburg. Ned. Indië 25 Juli 18 Juni van Padang. Melampus Batavia 31 Juli vertrekt 27 Juni. Hernösand heden 18 Juni van Sundsvall. Z ar ate 3 Aug. vertrekt 2 Juli. Martha Halm Danzig heden 23 Juni te Antwerpen. West Indië 20 Juni van Guantanamo. Batavia 26 Juli 20 Juni vertrokken. Constantza 29 Juni 22 Juni van Gibraltar. Oberon Alexandrië 30 Juni 20 Juni van Dungeness. Rosario 10 Juli 6 Juni vertrokken. Odysseus Valencia 25 Juni 20 Juni van Huelva. Poelau Bras x) Batavia 11 Juli 14 Juni van Sabang. Phrygia West Indië 3 Juli 19 Juni van Trinidad. Tampico 21 Juli 22 Juni vertrokken. Poelau Laut x) Hamburg 28 Juni vertrekt 24 Juni. Poseidon Hamburg 26 Juni vertrekt 25 Juni. Poelau Tello x) Batavia in lading. Rand fontein x) Z. Afrika 21 Juni van Lor. Marques. Batavia 10 Juli 11 Juni van Belawan. Stella (Ned.) Alexandrië 18 Juni van Morphoubaai. Salabangka x) Batavia in lading. Salland x) Buenos Aires 24 Juli vertrekt 26 Juni Soesterberg Uleaborg 25 Juni 19 Juni vertrokken. Saturnus Santa Cruz 20 Juni vertrokken. Serooskerk x) Japan 21 Juni van Dairen. West Indië 18 Juni van Flores. Thésee Caen (v. IJm.) 23 Juni 22 Juni vertrokken. Uekermark x) Ned. Indië 12 Aug. 11 Juni te Batavia. Venezuela x) West Indië 24 Juni 23 Juni van Havre. Buenos Aires 24 Juni 17 Juni van Dakar. Waterland x) Hamburg 28 Juni vertrekt 27 Juni. Zaanland x) Buenos Aires 26 Juni 19 Juni van Las Palmas. x) Schepen voorzien van eon x) zijn grooter dan 6000 bruto register ton. Vervroegde behandeling van het vraagstuk. Saneering behouden mits regeering de kosten betaalt. Maandag is de vergadering van de Algemee- ne Vereeniging voor Bloembollencultuur in het Kreiagehuis gehouden. Nadat de voorzitter dr. A. J. Verhage zijn openingsrede heeft uitgesproken wordt het voorstel tot statutenwijziging na eenige dis cussie met groote meerderheid aanvaard, zoo dat in het vervolg een vijfde deel van het to taal aantal afdeelingen een algemeene ver gadering kan doen uitschrijven. Dan wordt op voorstel van het hoofdbe stuur het saneeringsvraagstuk weder in be spreking gebracht. De voorzitter brengt hierna aan de orde de behandeling van de vier door het hoofdbestuur voorgestelde vragen: 1. Acht de algemeene vergadering opheffing van alle saneeringsmaatregelen wenschelijk? 2. Zoo niet, is de algemeene vergadering dan van meening dat de saneeeringsmaatregelen ook voor het plantjaar 1936/'37 in vollen om vang moeten gehandhaafd blijven? 3. Zoo niet, is de algemeene vergadering dan van meening dat de saneeringsmaatregelen voor het plantjaar 1936"37 in vollen omvang moeten gehandhaafd blijven, met dien ver stande, dat het bestaande prijzenstelsel gewij zigd wordt in een stelsel van uiteenloopende minimumprijzen 4. Zoo niet, is de algemeene vergadering dan van oordeel, dat maatregelen ter voorkoming van overmatige uitbreiding der teelt gehand- Treinbotsing in een tunnel. Noodlottig spoorwegongeluk in Spanje. MADRID 23 Juni, (Reuter) In de pro- vincne Leon in de nabijheid van Ponferrada, heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats ge had, Een personentrein is in een tunnel in botsing gekomen met een goederentrein. Hulpexpedities zijn onmiddellijk naar de plaat van de ramp vertrokken. Dertien passagiers werden gedood en 30 ge wond. Volgens het Duitsche nieuwsbureau zouden verscheidene wagens in brand geraakt zijn. (Reuter.) KONING EDWARD S VERJAARDAG. In geheel Engeland is Dinsdag de verjaardag van den koning, die 42 j. werd, gevierd. Overal was de vlag uitgestoken. Vroeg in den morgen reeds bracht de koning een bezoek aan Buckingham Palace, teneinde de gelukwen- schen in ontvangst te nemen van koningin Mary. De voornaamste plechtigheid van den dag was wel de parade van de eerste grena diersgarde, waarvan de koning kolonel is. Terwijl de muziek speelde inspecteerde de koning de troepen. Ook de koningin was bij de parade tegenwoordig, hetgeen de eerste maal was sedert den dood van koning George, dat zij in het openbaar verscheen. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN. Zweedsch s.s. Munkfors Antwerpen laden Na een langdurig ziekbed is Frans Coenen thans in zijn zeventigste levensjaar heenge gaan. Een litterator die een zeer eigen, af zonderlijke plaats heeft ingenomen, .een voor Holland's letteren vrij ongewone ver schijning, die, misschien door onzen eigen landaard niet altijd en overal evenzeer ge waardeerd is. Zijn eigenlijke scheppende ar beid is weinig omvangrijk gebleven en draagt den stempel van een bepaald tijdsbestek: de laatste jaren der vorige de eerst van deze eeuw. Maar als essayist, als critisch croni- queur was en bleef hij tot den einde zeer bijzonder, en dat wij voor die bezigheden zoo ongemerkt niet dan vreemde woorden ge bruiken bewijst wel dat hun beoefening hier niet alledaagsch is. Men heeft hem vaak wrangheid verweten en misschien had zijn ironie soms wel dien bitteren bijsmaak, maar de scherpte van zijn formuleering was meestal kostelijk, en de beknopte gedron genheid van den vorm geheel zijn eigen stijl. Zijn romans: Een zwakke Bleeke Levens, In duisternis dateeren alle reeds van jaren her, van een ervan verscheen juist in de Sala mander-reeks een herdruk, en het zou inte ressant zijn te weten hoe de jeugd van thans dit werk opneemt. Door Coenen's werk loopt een draad van spot en melancholie dooreen- gesponnen. Zijn critisch zien van de dingen rondom hem gaf hem aanleiding tot spot, zijn innerlijke goedheid, vaak door zijn critl- schen geest gekwetst, bracht het melancho lisch accent aan. Coenen kwam uit een artistenfamilie. Zijn vader, musicus, was een beked dirigent In zijn tijd. Zlf studeerde hij te Amsterdam in de rechten en begaf zich na zijn promotie in de journalistiek. Toen P. L. Tak in 1895 zijn „Kroniek" oprichtte brak voor vele jongere Amsterdammers rondom dien leider een tijd van opgewekt leven en ambiteusen arbeid aan. Coenen behooore tot hen. Hi.1 werd een der vaste medewerkers aan dat uitmuntend geleide weekblad en werd gaar ne gelezen. André Jolles, Kreling, Hondius van den Broek, Veth en zoovele anderen vulden de bladzijden van dat in geel omslag verschijnend periodiek, dat, staatkundig links georienteerd. aan een behoefte van die dagen beantwoordde. Links georienteerd is Coenen gebleven in zijn sympathieën, zon der in poiiticis op den voorgrond te treden. In de ontwikkeling der zaken in het verre Oosten stelde hij de laatste jaren weer veel belang en behoorde tot de eerste vrienden der Sovjet-republiek. Doch dat alles bleef bij hem meer intuïtief wijsgeerige belangstel ling dan naar buiten optredende actie. Zijn wijsgeerige belangstelling bracht liem In Laren, waar hij zich gevestigd had ook in den intiemen vriendenkring van Carry van Bruggen voor wien hij een groote bewonde ring had. en haar echtgenoot den fijnen denker en kunstkennis Dr. A. Pit. Toen in 1899 ongeveer, in Amsterdam het Museum Willet Holt-huyzen, als gemeentelijk bezit geopend werd. kwam Frans Coenen daar als conservator op de Heerengracht te zetelen. Het museumbeheer heeft hij niet. zooals misschien in de bedoeling lag, geheel als sinecure opgevat doch met ijver zich op het ordenen en catalogiseeren van biblio theek en kunstschatten geworpen en ge tracht voor dat stille museum bij het pu bliek-belangstelling te wekken. En ook op ander gebied heeft Coenen zich maatschap pelijk verdienstelijk gemaakt. Een stille, fij ne natuur, wiens pen scherper was dan zijn hart is met Frans Coenen uit het gezicht verdwenen. J. H. DE BOIS. haafd moeten worden, maar geen inlevering van surplus tegen vergoeding meer moet plaats hebben en geen binnen- en buitenland- sche minimum-prijzen meer moeten worden vastgesteld? De afdeeling Bennebroek-Vogelenzang dient een amendement in op vraag 2, zoodat deze dan als volgt luidt: „Is de algemeene vergadering van oordeel, dat de saneeringsmaatregelen ook voor het plantjaar 1936—1937 in vollen omvang moeten gehandhaafd blijven, wanneer de regeering het surplus en alle onkosten, verbonden aan die maatregelen voor haar rekening neemt. Dit amendement vond bij de afdeeling Voor hout geen steun, omdat de regeering anders ieder surplus zal voorkomen en het ook „heele- maal naar de maan zal helpen". De heer Den Brabander uit Hillegom hield een lang pleidooi voor volkomen vrijheid. „Thans vindt men ons belachelijk, doch onze actie zetten wij door, in het belang van hen, die na ons komen. Geen knechten van de Sierteeltcentrale willen wij zijn". De voorzitter waarschuwde dat de spreek tijd om was. Een tumult ontstond, waarbij luide uitroepen als „doorspreken" door ha merslagen overstemd werden. De heer Grullemans nam stelling tegen het gedrag van hen, die de saneering steunen omdat zij belangen in het buitenland hebben of hebben geschapen. De stemmingen in de afdeelingen worden daardoor beïnvloed. Hiertegen kwam de heer Lefeber uit Lisse op. die een onpartijdig onderzoek eischte. Der gelijke uitlatingen zijn ontoelaatbaar als men ze niet verifieert. Dr. Dijt uit Haarlem hield daarop een lang pleidooi tegen de saneering. „Wij moeten", aldus dr. Dijt, „den overvloed aanvaarden, niet vernietigen, iedereen kan meer bloemen ge bruiken. Eet meer brood! Daaraan komt al gauw het einde, maar iedereen kan meer bloe men koopen. De anti-saneerders willen geen saneering, omdat er sinds deze is ingevoerd in het vak wanorde heerscht. Wij hebben een bekwaam econoom tot voorzitter, maar in deze chaos kan hij zijn gaven niet ontplooien." Na zeer uitvoerige discussies wordt overge gaan tot de stemming. Vraag 1: „Acht de vergadering opheffing van alle saneeringsmaatregelen wenschelijk", wordt ontkennend beantwoord met 73 tegen 155 stemmen en acht blanco. Vraag 2: „Is de vergadering van meening, dat de saneeringsmaatregelen ook voor het plantjaar 1936>"37 in vollen omvang moeten worden gehandhaafd" wordt eveneens ontken nend beantwoord met 8C tegen 156 stemmen. Het derde vraagpunt: de saneering behou den met een gewijzigd prijzenstelsel kan al evenmin de goedkeuring wegdragen van de vergadering. De vraag wordt ontkennend be antwoord met 29207 stemmen. Vraag vier (behoud van teeltregeling, maar geen inleve ring van surplus tegen vergoeding en geen binnen- en buitenlandsche minimumprijzen) kan tenslotte genade vinden in de oogen der afdeelingen. De vraag wordt met 135 tegen 101 stemmen bevestigend beantwoord. Het amendement Bennebroek-Vogelenzang wordt ten slotte in stemming gebracht: (be houd van de saneering, wanneer de regeering surplus en alle onkosten, verbonden aan die maatregelen voor haar rekening neemt). Dit amendement wordt aanvaard met 12393 stemmen en 13 blanco stemmen. Het resultaat van de discussies tusschen pro en contra saneeringafgevaardigden die vier uur duurde, is dus, dat men de saneering wil behouden, mits de regeering de kosten draagt. Zoo niet, dan wil men slechts de teelt- beheersching houden. aan het woord. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet. teruggegeven. De staking te IJmuiden. Geachte redactie. Ondergeteekende verzoekt beleefd opname in uw veelgelezen blad van het volgende, waarvoor bij voorbaat dank. Gisteren las ik de vragen van het raadslid S. N. Warmenhoven aan B. en W„ welke vol gens mij zeer terecht zijn, want de werklooze visschers worden met kaarten bedreigd van de Arbeidsbeurs om te varen, maar die ar beiders konden niet overeenkomen wat be treft het loon, dat de werkgever wilde geven. Hier komt zeer terecht het contractloos tijd perk voor den dag. Nu stelden enkele arbei ders de vraag aan den reeder, of ze dan het werkverschaffingsloon konden garandeeren, dat is ongeveer 33 ct. per uur, wat wel het al lerlaagste is. Het antwoord was, dat ze daar niet aan konden beginnen. De reeders weten zeer goed, dat de menschen soms met storm weer 50 uur achter elkaar in de zij van een trawler staan te boeten met het gevaar om overboord geslagen te worden, hetgeen ik met eigen oogen in den lar.tsten barren winter, heb gezien. Nu zouden sommigen zeggen: de uren van een visscherman zijn toch onbe perkt. Allemaal goed en' wel, ik voor mij heb nog nooit een Visscherman hooren mopperen over uren maar begrijpen de reeders wel goed, dat die menschen 'swinters als er op de 60 gr. of 61 gr. gevischt wordt dat visschers dan niet, zooals een werkman in de fabriek gekleed kunnen gaan? Die moeten wel ter dege dikke hemden en broeken dragen en een paar goede laarzen enz., wat alemaal veel geld kost. Honderd uren voor een visscherman is niet veel per week. En het goed slijt bij zulke lange tijden dubbel zoo snel als in de fa briek. Er moet in de winkels aan den kanb ook contant betaald worden. Om nu terug te komen op de kaarten van de Arbeidsbeurs. Ze kunnen wel een arbeider met 8 kinderen naar een winkel sturen voor loopjongen en als zoo iemand weigert krijgt hij geen steun. Dit is precies hetzelfde als wat met de zeelieden is gebeurd. Vanmorgen sprak ik een werkloozen visscher die had niet geweigerd, maar kon voor dat loon niet varen, Nu is de man uitgesloten van den steun. Hij ging naar het raadhuis; daar werd hem gezegd: vervoeg je maar bij het comité van actie. De man antwoordde: u noemt het een communistische actie en nu stuurt u me als christelijke naar de communisten. Ik heb hier 28 jaar geleden beloofd, dat ik voor mijn kinderen zou zorgen; als ik nu naar zee ga voor het nieuwe ïoon, dan kan ik dat niet. Uw abonné, H. HOOGERWERF, Hobbemastraat 14, IJmuiden, i

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 6