INDISCHE SFEER. I Rubriek voor Vragen Uitwisseling van journalisten met het moederland? Een belangstellend Vaderlander schrijft ons uit Jogjakarta: Het Algemeen Nederlandsch Indisch Pers- agentschap Aneta-Den Haag heeft een flink excerpt geseind van de beschouwingen, die den heer Peereboom, hoofdredacteur van Haarlem's Dagblad op 8 dezer over belangstelling voor Indische zaken in het moederland uit de pen zijn gevloeid. De In dische bladen hebben daarvoor een promi nente plaats ingeruimd en daaraan zelf commentaren toegevoegd, die de een voor, de ander na, blijk geven van groote waar deering voor de visie van den heer Peere- boom. Kan het anders? Wij, koloniale Nederlan ders zijn zonder sentimentaliteit groote kinderen Wij hebben een klein hartje. waar- In een groote plaats voor ons nationaliteits gevoel is ingeruimd en wij zijn steeds dank baar voor meevoelen van de bewoners van ons stamland. Juist één dezer dagen werden daarvoor weer eens overstelpende bewijzen geleverd door de volle zalen, die een ander Haar- lemsch product, de K XVni-film. trok. Groo te mannen, met verantwoordelijke posities verlieten na- afloop de zaal met tranen in de oogen, iets wat bij hen de meest dramati sche film niet teweeg kan brengen, maar wel de grootsche Nederlandsche rolprent en het Wilhelmus. Ja. aan deze zijde van de evenaar is er belangstelling te-over voor het moederland, al is er vaak vooral de laatste jaren weinig begrijpen en weinig waardeering voor de stemming, die daar verweg van ons heerscht. Daarom worden beschouwingen zooals Haarlem's Dagblad gaf zoo diep gewaardeerd en zoo hartelijk geapprecieerd. Wij hunkeren naar een vriendelijk woord, wij groote kinderen. Wij weten, het is vaak lauwheid en wij zouden slechts nuchterheid accepteeren. Van die goed Hollandsche nuchterheid nu was het artikel van Peereboom een goede afspie geling. Waarom, zoo vroeg hij, zoo wAnig interesse. Door het niet aanvoelen van de Indische sfeer, was het bescheid. Inderdaad bestaat er een kans, dat de nieuwe Gouver neur-Generaal hierop raad weet. In de eer ste plaats heeft Zijne Excellentie het ge schetste bezwaar aan den lijve ondervonden en zal er dus een open oog voor hebben, ter wijl hij verder wellicht bij onze Zuidelijke buren, waar, als ik goed ben ingelicht, de belangstelling voor de Congo geen zorgen baart, den boer de kunst heeft afgekeken. Er is hier te lande de suggestie gedaan, om jonge journalisten voor niet te korten tijd naar Indië te sturen. Er zijn hier groote sterren van het Nederlandsche kranten fir mament geweest, maar daarover werd op gemerkt. dat er niet voldoende jeugdig vuur meer inzat, hoewel het een voordeel ge noemd werd, dat zij groote autoriteit geno ten. Een betreurenswaardige Seitenhieb werd daarbij gedaan naar de z g. conservatieve dagbladdirecties, die voor dit idee wel weinig- zullen voelen, omdat het zooveel geld kost. Toch ben ik van meening, dat er in deze gedachte iets goeds schuilt. Het opnemen van brieven en berichten uit de koloniën is zeer nuttig, al zou het alleen maar zijn om een niet onbelangrijken kring lezers, die daarvoor belangstelling heeft wegens vroe ger verblijf hier of familie of zakenrelaties, maar daarmee wordt geen propagandistisch werk op groote schaal verricht, omdat alle scribenten meine eigene kleine Wenigkeit inclosa de sfeer als zulke gesneden koek kennen, dat die niet meer opvalt en dus niet voldoende belichting zal vinden. Zoo is het ook gesteld met dagbladen, die koloniale redacteuren hebben. Zij weten wat er te koop is, maar voelen niet wat de Hol landsche lezer van noode heeft om in de koloniale sfeer ingeleid te worden. Dat nu zouden jonge vaklui wel kunnen, omdat zij het aan den lijve ondervinden. Nu nog het kostenbezwaar. dat oplossing vraagt, want conservatief of niet, men is nu eenmaal geen dagbladdirecteur voor zijn gezondheid en men moet waar voor zijn geld hebben, wat meer beteekent dan een begaafd jong maat je een pleizierreisje gunnen. Daarom wil ik deze suggestie, die mij in den grond niet kwaad lijkt, aanvullen. Waarom vindt er geen uitwisseling plaats? De koloniale voorlichting heeft twee kan ten, die welke in het Moederland ligt en die welke hier in Indië is. De voorlichting over het Moederland vindt uitnemende telegra fische verzorging van Anip-Aneta, terwijl de groote dagbladen eigen menschen in Hol land hebben, die series knipsels en moeder- landsche brieven schrijven, maar ook hier ontbreekt het aan de stemming, die tot ge volg heeft, dat er een Abneigung voor Ne derlandsche sfeer komt. De Gouverneur-Generaal sprak juist he den bij de opening van den Volksraad de vol gende woorden: „Moge op één punt het laatste waarop ik wil wijzen die wijziging van mentaliteit der achter ons liggende jaren ln het bijzon der aan den dag treden; ik bedoel de stem ming hier te lande tegenover het Moeder land. Ik wil hier geen oordeel vellen over de vraag of de hier en daar waargenomen ont stemming gerechtvaardigd was. Wij staan thans tegenover verblijdende bewijzen van Nederlands gevoelens tegenover deze gewes ten. Een hand wordt ons toegestoken; wij grijpen die zonder aarzeling en met dank baarheid, in de vaste overtuiging, dat die twee handen ineen hooren." Maar al het water van de oceanen, die ons scheiden, kan niet afwasschen het zeer verbreide gevoel, dat die dankbaarheid nog maar zeer matig is en de overtuiging niet zeer vast, al zal ieder het respecteeren, dat de Landvoogd op die plaats en op dat mo ment aldus sprak. Iedere journalist een zwaar beroep on der de tropenzon heeft behoefte aan ver lof, maar vele bladen kunnen het niet lijden een goed betaalde kracht met vacantie te sturen, Welnu, laat een collega uit Neder land zijn plaats tijdelijk komen innemen en laat de Indischman eens een jaartje, na een paar maanden uitblazen, op den stoel van zijn Nederlandsche collega gaan zitten. Dan is niet alleen de koloniale berichtge ving gediend, maar komt de Indische cou rantier weer eens heeiemaal au courant. De reiskosten schijnen een bezwaar, maar daarover valt misschien te praten. In de eerste plaats hebben de bootgasten vrij kost en inwoning dus behoeven ze gedurende de bootreis geen vol salaris, in de tweede plaats zal het de Nederlandsche maatschappijen wel wat waard zijn geregeld en goede pro paganda te krijgen en dan.... voor haar is het aanhouden van de koloniale band een levensvoorwaarde. „HINDENBURG" OP DE THUISREIS. LAKEHURjST, 24 Juni (Reuter). Het luchtschip „Hindenburg" is gisterenavond voor de terugreis, naar Europa gestart, hoewel de weerberichten ongunstig waren. Principieele zaak voor Het Haagsche Kantongerecht. Autobusdienst van een „reisvereeniging" Wetsontduiking? Het bestuur van de Friesch-Hollandsche reisvereeniging Samenwerking" gevestigd te Leeuwarden, bestaande uit de heeren S. J. de V., en H. W„ beiden uit Leeu warden en D. de J., uit Sint Anna Pa rochie. was, wegens overtreding van de wet op de openbare vervoermiddelen Dinsdagmiddag voor het Haagsche Kantongerecht gedag vaard. Hun was ten laste gelegd, drie of vier keer per week, althans regelmatig des Zaterdags, een autobusdienst te hebben onderhouden tusschen Leeuwarden en Den Haag en teruL via den afsluitdijk, zonder dat hun een ver- inning was verstrekt, als bedoeld in de wet op de openbare vervoermiddelen. Zij. die voor een rit in aanmerking wenschten te ko men, behoorden als lid van bovengenoemde vereeniging te zijn ingeschreven. De kosten van het lidmaatschap bedroegen f 0.50 per jaar en van het vervoer LeeuwardenDen Haag of andersom f 2 en voor kinderen bene den 10 jaar f 1,25. Thans bedragen de kosten van het lidmaatschap f 0.75. Verdachte H. W., secretaris-penningmees ter der reisvereeniging, gaf de feiten, in de ten laste legging genoemd, toe. Hij heeft echter alleen leden van de ver eeniging vervoerd. Een inschrijfformulier voor het lidmaatschap is bij de verschillende agen ten verkrijgbaar. Het bestuur beslist over de al of niet-toelating, waarmede drie dagen ge moeid zijn. Dan ontvangt men een deelne- mingsbewijs en kan men den tocht medema ken. Een dergelijk bewijs is voor eiken tocht noodzakelijk. De lidmaatschapskaart moet de passagier voor elke reis meenemen. Voor el- ken tocht moet een nieuwe deelnemingskaart aangevraagd worden. Na uitvoerig getuigenverhoor kwam vast te staan, dat deze vereeniging steeds gehandeld heeft, overeenkomstig haar huishoudelijk re glement. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie mr. van der Kun achtte ondanks de vele vrijsprekende vonnissen door rechterlijke colleges in verschillenden plaatsen van ons land in deze zaak gewezen. overtreding van artikel 12 van de wet op de openbare vervoer middelen wettig en overtuigend bewezen. De nadruk wordt gelegd op de voorbeeldige le den-administratie. maar naar des Ambtenaars meening staat het lidmaatschap voor ieder epen, die aan bepaalden voorwaarden vol doet en kan hier in werkelijkheid van een openbaren dienst gesproken worden. Spreker requiveerde tegen ieder der drie ge dagvaarde bestuursleden f 100 boete, subsi diair 2 maanden hechtenis. De verdediger, mr. N. J. Polak uit Groningen wees er op. dat deze vereeniging geenszins in het leven is geroepen om de wet te ontdui ken, maar gebaseerd is op het principe: „Vele kleintjes maken een groote". Zij heeft geen ander doel dan goedkoop vervoer van haar leden te. verschaffen naar plaatsen, waarvoor eenige amino bestaat. De kantonrechter, mr. Ferguson, zal over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen. Politiebureau Overveen aan besteed. Woensdag is door den architect W. van Kempen namens B. en W. van Bloemendaal aanbesteed het bou wen van een politiebureau in Overveen. De volgende inschrijvingen waren binnen :ekomen. Reiniersen, Haarlem f 64750 Cobelens, Haarlem f 64900 P. Rings, Santpoort f 64950 v. d. Putten. Heemstede f 65120 Broersma. Haarlem f 65200 W. Giels, Aerdenhout f 65400 Broertjes, Heemstede f 65770 Bellaart, Haarlem f 65800 E. J. v. Donselaar, Vogelenzang f 66700 J. C. de Geus, Haarlem f 66733 De Boer en Dekkers. Wormerveer f 69400 H. F. Boersma. Den Haag f 65970 G. J. Evers. Bloemendaal f 53864 H. V en J. de Vries, Breda f 59540 J. Kes, Haarlem f 59760 A. Koks, Hoorn f 59900 Doetens en Schilder, 't Zand (N.H.) f 61387 Woudenberg, Haarlemmermeer f 61389 Schiphorst, Haarlem f 61575 Raaymaker, Breda f 62457 P. Cupido, Haarlem f 64000 ..Noord Holland", Heemskerk f 64200 P. Sprengers. Haarlem f 64375 Totaal 23 inschrijvers. De gunning wordt aangehouden. VOOR DZN- -POLITIE RECH TER DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad. met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragentoaaraan naam en adres ontbreken worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn. worden tevens in ons blad ge plaatst. TOCHTJES VRAAG: Gaat er een boot van Rotterdam naar Walcheren? ANTWOORD: Ja. naar Middelburg en Vlis- singen. Om 9 uur van de Oosterkade te Rot terdam op 12 16 19 23 26 en 30 Juni en op 3 10 14 17 21 23 25 28 en 30 Juli. VRAAG: Waar kan ik bij de volgende plaatsen zoo mogelijk kosteloos, voor een nacht kampoe- met een-persoons-shelter? Zwolle, Zutfen Nij megen, Geldermalsen, Gouda. ANTWOORD: Bij Zwolle: Hattem, terrein op Molecaten. Kampgeld 15 cent p. p. per nacht. Bij Zutfen: Gorssel, de z.g. Gorsselsche heide, ergunning enz. vragen bij den commandant der ilitaire politie. Nijmegen: Het „Kopsche veld". Bij Nijmegen: Beek, achter een boerderij. Aan melden bij den consul van den A. N. W. B., den heer S. J. Dings. Bij Geldermalsen: Tiel, op harden weg pl min 50 m, afstand van de spoorbaan. Eigenaresse ijsbaan-commissie van de V.V.V. Tiel en omstre ken. Bij Gouda: ons Biet bekend. De prent uit „de Notenkraker". We maakten reeds melding van het rechts geding tegen 'n heer uit Bloemendaal en een uit Wormerveer. die door den politierechter Mr van Schaeck Mathon tot f 25 boete werden veroordeeld, omdat zij pamfletten hadden verspreid, waarvan de inhoud beleedigend ge acht werd voor Minister Colijn De bedoelde pamfletten hielden in een re productie van een in 1933 in „de Notenkra ker" verschenen teekening met bijschrift en toen was tegen den vervaardiger van de teekening of tegen de redactie van „de Noten kraker" geen strafvervolging ingesteld, zoo dat het eenige bevreemding zou kunnen wek ken, dat nu wel de verspreiders van de repro ductie werden vervolgd Deze verspreiders waren leden van de N. S. B. en hadden op last van den groepsleider Mr. Leyenhorst de pamfletten rondgebracht; Mr. Leyenhorst had dien order gegeven op last van een hoogere instantie in den N.S.B. Mr. v. Vessem, lid der Eerste Kamer voor de N.S.B., trad als verdediger op en er ont spon zich een debat tusschen hem en Mr. Seymens de Vries van Doesburg, den ver- tegnwoordiger van het Openbaar Ministerie, waarbij op uitdrukkelijk verzoek van den politierechter de politiek buiten de rechtzaal werd gehouden. Mr. van Vessem betoogde dat bij de ver spreiding der pamfletten elke gedachte aan beleediging van Minister Colijn was buiten gesloten; de pamfletten waren gericht tegen de S.D.A.P., van welke partij indertijd de plaat was uitgegaan. Mr. van Vessem vond het vreemd, dat nu niet de partijleiding van den N.S.B. die opdracht tot verspreiding had gegeven, werd vervolgd, maar de verspreiders, een vervolging toch richt zich in soortgelijke gevallen steeds tot den opsteller van een be leedigend stuk en niet tot de krantenbezor gers: Het Openbaar Ministerie voerde hiertegen aan, dat de verdachten niet met couranten bezorgers waren gelijk te stellen en dat de uitvoerder van een opdracht als hier gegeven is, zich niet achter zijn opdrachtgever kan verschuilen Waar de beide heeren er zich vol komen van bewust waren, wat zij verspreid den en volgens ons strafrecht ook het ver spreiden een zelfstandig strafbaar feit kan opleveren, zag het O.M. in de strafvervolging niets vreemds. De groote vraag was hier echter in de eerste plaats of de plaat in „de Notenkraker" be leedigend was geweest voor minister Colijn en Mr. van Vessem zag erin geen beleediging maar opruiing, wat ook de meening was van Mi'. Leyenhorst en van verdachten. Voorts zei Mr. van Vessem, dat toen bedoeld nummer ,de Notenkraker" verscheen, de heer Colijn geen minister was, maar lid der Eerste Kamer. De politierechter wees er echter op, dat toen de pamfletten van de N.S.B. verspreid werden, de heer Colijn wel minister was en daar was de vervolging op gebaseerd. Het O.M. had er op gewezen, dat de teeke ning een gevoel van verontwaardiging op wekt en dat indertijd geen strafvervolging tegen „de Notenkraker" is ingesteld, kwam doordat de heer Colijn geen klacht wenschte in te dienen en het Openbaar Ministerie niet ambtshalve tot vervolging kon overgaan, om dat de heer Colijn destijds niet als ambtenaar beschouwd kon worden. Inmiddels is echter een wetswijziging gekomen, welke het moge lijk maakt, dat in zaken van beleediging het Openbaar Ministerie ook zonder klacht in gevallen als dit kan optreden. De wetgever had nog verder willen gaan en voor alle klacht delicten een vervolging zonder klacht moge lijk willen maken, maar de volksvertegen woordiging ging daarin niet mee. Indien, zei de Officier van Justitie, ten tijde dat be doelde teekening in de Notenkraker was ver schenen, de tegenwoordige wetsbepalingen hadden gegolden, dan zou zeker ambtshalve een vervolging tegen het blad zijn ingesteld, want het beleedigend karakter viel z.i. niet te ontkennen. De vraag is nu of men strafbaar kan zijn, wanneer men in eenig geschrift een beleedi gend stuk van een ander overneemt, zooals hier het geval is, welke vraag in het algemeen voor de Pers van belang is. Dit zal niet" al tijd het geval zijn, meende de officier, maar als men, zooals in dit pamflet er beschouwin gen aan vastknoopt, al waren die beschouwin gen niet tegen den minister gericht, dan is er geen sprake meer van een citaat, maar van een nieuw document, waarin datgene wat als beleedigend aangemerkt moet worden, naar voren wordt gebracht, dan wordt dit stuk niet toelaatbaar. Mi', van Vessem meende aan de hand van hetgeen in de Memorie van Antwoord door de Regeering in verband met besproken wetswijziging was gezegd, dat de N.S.B. dooi de overneming van bedoelde teekening met bijschriften en bijvoeging van eigen opmer kingen de grans van toelaatbaarheid niet had overschreden en wilde, als gezegd, vooral naar voren brengen, dat het stuk in „de Noten kraker" niet van beleedigenden aard was, maar een opruiënd karakter droeg. Dit was de pijler van het verweer, want als dit werd aangenomen, verviel automatisch de beschul diging. De politierechter stiet den pijler om, zag wel beleediging in de teekening en zoo doende ook in de reproductie, nam wel aan, dat ae N.S.B.è niet opzettelijk minister Colijn heeft willen beleedigen, maar heeft dit door het verspreiden van het pamflet niettemin gedaan, waarom een geldboete van f 25 werd opgelegd FAILLISSEMENTEN Uitgesproken faillissementen door de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem op Dins dag 23 Juni 1936. 1. A. J. Molleman, schoenmaker, wonende te Zaandam, Rustenburg 19. Curator: Mr. J. H. J. Simons te Haarlem. 2. H. Bakker, Directeur eener Bouw- Handel Maatschappij, wonende te Bennebroek Zwarteweg 17; Curator: Mr. M. van Toulon van der Koog te Haarlem 3. G. Morriën, zeilmaker, wonende te IJmul- den, gem. Velsen, Edisonstraat; Curator: Mr. A. Bruch te Haarlem 4. J. W. Walhof, schilder, wonende te Haar lem, Spaarndammerweg 4i;6; Curator: Mr. F. M. Hagemeyer te Haarlem. 5. P. J. Kessel, behanger, wonende te Haar lem, Houtmarkt 61; Curator: Mr. L. V. Hoog, te Haarlem 6. Andries Dalman, groentenhandelaar, wo nende te Zandvoort, Hoogeweg 58; Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink te Haar lem. 7. H. Korringa, schilder, wonende te Hoofd dorp, Wilhelminalaan 44. Curator: Mr. A. G. H. H. Roeffen, te Hoofddorp. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten: Mi'. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillissemen ten wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst, van: 1. Mevr. A. C. E. van Welsenes-geb. Huyk- man, winkelierster, wonende te Haarlem; Cu rator: Mr. Dr. A. F. H. Schreurs te Haarlem. 2. Joh. Bart, consumptietenthouder, wonen de te Driehuis, gemeente Velsen; Curator Mr. J. A. B. Sanders te Beverwijk. Provinciale wegen. Wijziging der plannen. Ged. Staten van Noord-Holland stellen aan de Prov. Staten voor verschillende wijzigingen aan te brengen in het Provinciaal Wegen plan. Deze zijn voor Haarlem en omgeving: Het tracé 110. 28 (Haarlem-Zandvoort- Aerdenhout-Haarlem) is in overleg met het gemeentebestuur van Haarlem ingekort met 820 M. Dit staat in verband met een wijziging in tracé no. 53. Daarbij is het wegvak Spaarne-Zomerweg vervangen door het weg vak Hout.plein-Zomerweg, zulks in verband met het gereed komen van de brug over het Zuider Buiten Spaarne bij de Rustenburger laan. Bij tracé no. 52 is. op verzoek van het gemeentebestuur van Haarlem, opgenomen den in aanleg zijnden weg langs de Delft naar den Rijksweg nabij Santpoort. Men mag verwachten, dat deze weg in de toekomst; eeti belangrijk deel van het doorgaande verkeer, dat thans van den Rijksweg door Haarlem- Noord gebruik maakt, tot zich zal trekken, zoodat voor plaatsing van den weg op het Wegenplan ongetwijfeld aanleiding bestaat, Waarheen gaat de Negus? Zwitserland verzoekt hem zijn bezoek uit te stellen. I RECEPTEN VRAAG: Hoe verwijder ik vlekken van botor- olie uit een cocoslooper? ANTWOORD: Met benzine stevig afborstelen, daarna met doek goed afwrijven, vervolgens be dekken met laagje magnesia, hetwelk na een uur afgeborsteld kan worden. Blijft er een bruine plek achter, dan kunt u deze het best behande len met Rebo-tapijtreiniger. Met benzine geen vuur of vlam in de nabijheid. VRAAG: Hoe kan ik zelf een paar echte pigs kin handschoenen wasschen? ANTWOORD: In sterk, lauw sopje good was schen en kneden. Daarna in lauw water goed spoelen, tusschen doeken zoo droog mógelijk wringen. Oprekken op handschoenrekker en te drogen hangen. VRAAG: Hoe braad ik blinde vinken en saucij zen op het gas? ANTWOORD: Blinde vinken: Benoodlgd: 6 kalfslapjes van pl.m. 75 gr.. 150 gr. kalfsgehakt of half kalfs-, half varkensgehakt, wat oud brood, peper, zout en nootmuscaat, V»> citroen, S0 g. bo ter. Wasch de kalfslappen en wrijf se in met wat zout. Meng het gehakt met den eierdooier, wat geweekt oud brood, peper, zout en nootmuscaat aan. Verdeel het in zessen en strijk het over de lapjes uit, maar zorg dat het aan de kanten niet uitpuilt. Rol de lapjes op, bind ze met een zeer dun touwtje dicht, rol ze daarna door het eiwit, dat met een lepel water geklopt is en wentel ze dan door fijn paneermeel, Maak de boter licht bruin in de koekenpan, bak hierin de blinde vin ken voorzichtig bruin en stoof ze in de afgemaak te jus, met de citroenschijfjes zonder pitten op een zacht vuur nog 3 kwartier of een uur. BERN. 24 Juni Reuter-A. N. P.) Het Zwitsersche telegraaf agentschap verneemt van officieuze zijde, dat de Bondsraad den Negus verzocht heeft, te willen afzien van zijn voor nemen om zich in Zwitserland te vestigen, zoolang het Italiaansch-Abessynische geschil niet definitief geliquideerd is, daar de Bonds raad niet zonder moeilijkheden een duurzame gastvrijheid kan verleenen aan het hoofd van een staat, die zich nog als in oorlog met een zijner naburen beschouwt. De Raad zal geen bezwaar maken tegen de aanwezigheid van den Negus te Genève, indien hij het noodig acht, derwaarts te komen om zijn zaak te ver dedigen bij de aanstaande zittingen van Vol- kenbondsraad en -vergadering. Haile Selassie heeft zijn plannen in verband hiermee gewijzigd. Wel blijft het mogelijk, dat hij zich naar Genève zal begeven, maar waar schijnlijk zal hij den zomer verder op Mal- lorca doorbrengen. De Spaansche regeering schijnt geen be zwaar daartegen te hebben gemaakt. een braadpannetje of een ijzeren potje aan de kook komen. Leg- er de saucijsjes- in met het klontje boter en laat ze eerst kokende en la ter als het water verdampt is, bakkende graar worden (ongeveer 20 minuten). Neem de sau cijsjes, als ze rondom bruin zijn, uit de pan en maak de jus af met een scheutje water. BELASTING ZAKEN VRAAG: Een heer, die bij mij inwoont heeft een auto. welke dus voor de personeele belasting door mij moet worden opgegeven. Op welk belastingbiljet komt de aanslag voor die auto, op dat van mij, als gezinshoofd of op dat van den autobezitter? ANTWOORD: De aanslag komt ton name van u te staan als gezinshoofd. VRAAG: Hoeveel moet een meisje van 21 jaar per maand verdienen om voor aanslag in de in komstenbelasting in aanmerking te komen? ANTWOORD: Bij samenwoning met andere belastingplichtige personen minstens 450 of 37.50 per maand. Ingeval kost en inwoning ge noten wordt, moet daarvoor een bedrag bij het salaris worden geteld. DIVERSEN maar zorg dat het kortsje niet loslaat. Neem er I bruik zijnd rijwiel mag tijdelijk vrij worden Tn- VRAAG: Welke formaliteiten moeten aan de Duitsclie grens vervuld worden om een fiets mee te nemen voor een tocht van een 'week? Wat zijn de hieraan verbonden kosten? Worde.n er aan de banken nog cheques beschikbaar gesteld voor goedkoope marken? Tegen welken Koers kunnen die ingewisseld worden? ANTWOORD: Een gebruikt, mits nog in oor het opdoen de touwtjes af. Saucijsjes. Benoodigd: 500 g. saucijsjes. 25 g. boter, ongeveer 1 dL. water. Wasch de saucijsjes en geef er niet een grove naald hier en daar prikjes in, om het vel voor barsten te bewaren. Laat terwijl het water in gevoerd. Het verdient aanbeveling aan de douan- een Vormerkschein" te vragen. Geen kosten Aan de banken worden nog cheques voor goed koope marken beschikbaar gesteld. De koers is 40.50 per 100 mark. In Duitschland mogen slechts 50 mark per dag opgenomen worden. DONDERDAG 25 JUNI 1936 Het recht van de zwakste. Met een energieke beweging duwde Loek de deur van de schuur dicht en reed vlug haar fiets naar buiten. Een heerlijke avond, daar moest je van profiteeren, een uur flink door trappen m de frissche lucht, langs het groen van boomen en velden. Na een heelen dag opgesloten te zijn geweest, zij op kantoor. Jaap in de ziekenkamer. Jaap zou ze gaan halen, onzinnig, dat hij geen uurtje uit zou kunnen gaan, op die manier werd hij zelf ziek. Ze trapte vlug voort, half uit lust zich eens goed te bewegen, half uit verontwaardiging. Hoe iemand zoo egoïst kon zijn als Théa, Jaap's vrouw. Ze was ziek, zenuwzwak, voor het grootste gedeelte aanstellerij natuurlijk, dacht de gezonde Loek, „zenuwen" was geen ziekte, dat had je zelf in je macht. En om dan van een man te eischen, dat hij altijd bij je was, dat hij zich met zijn werk op zou sluiten in de ziekenkamer. Ongelukkig genoeg, dat Jaap journalist was en zijn werk thuis kón doen. Was hij maar reiziger of zooiets. Dit was geen leven voor een gezonden man en nog wel voor Jaap, vroeger de meest bewegelijke en sportieve van hun clubje. Getrouwd was hij destijds hun dorp uitgetrokken, nu woonde hij er weer voor de gezondheid van zijn vrouw. De oude vriendschap was weer aangeknoopt, maar van het eerste oogenblik af had Loek geen sympathie kunnen voelen voor Théa. Théa hing met een egoïste liefde aan Jaap, vroeg hem heeiemaal voor zich; ze werd on rustig en angstig als hij de kamer uitging. Na de geboorte van een dood kindje was ze '.wak en nerveus gebieven, kon ze haar evenwicht niet terug vinden. Loek geloofde wel, dat ze veel verdriet had, maar dat mocht geen reden zijn het leven van een ander te bederven. Al tijd huilen en klagenArme Jaap. Loek remde krachtig voor Jaap's huis en belde met opzet hard en lang. Niet goed voor Théa's zenuwen, jawel, zij zou er nu eens aan denken wat goed voor Jaap was. Ze verscheèn in de ziekenkamer met een verhaal over den mooien avond en den weldadigen invloed er van. Eén uurtje moest Théa Jaap vrijaf geven. Théa kwam onmiddellijk in verzet. Ze was net heeiemaal niet goed, ze wou niet zoo lang alleen zijnJaap's oogen dwaalden het venster uit. Loek zag het en met moeite hield ze harde woorden binnen. Jaap, die nooit hard werd, zei overredend; „Ik breng met Loek even dat recept voor jou weg. Dat moet toch gebeuren. Ik ben zoo weer terug". „Heusch?" vroeg Théa dringend. „Ga je niet verder?" En Loek dacht: ze laat 'm alleen gaan, omdat er een boodschap voor haar ge daan moet worden. Geen minuut mag hij los van haar. Ze fietsten samen als van ouds. De koele wind blies om hen heen, ze herademden na den warmen dag. Na de apotheek, waar Jaap het rècept afgaf, sloeg Loek als van zelf spre kend den weg door de landen in en Jaap volgde, al merkte Loek zijn aarzeling. 't Was stil op den weg, zij zelf spraken ook niet. De vrede van den avond lag om lien. Twee jonge, gezonde menschen, die rechtop door de wereld gingen, het leven aandurfden. De we reld en het leven schenen zooveel te beloven op dezen avond. Als je sterk was en flink dan had je je hand maar uit te steken „Je houdt dat niet uit, Jaap", zei Loek ein delijk. Jaap wist waar Loek op doelde, hij keek voor zich uit en zweeg. „Dat is geen leven", ging Loek dringenc door. „Zoo leef je niet"Ze legde haar hand op zijn arm. Nu keek hij haar aan. Ze waren oude kame raden, maar de laatste weken was er iets an ders en iets meer tusschen hen gekomen. Ze waren zich dat beiden bewust, en in dit oogen blik was het zeer werkelijk. Hij liet haar hand waar ze was. zijn oogen rustten er op, een kleine, sterke hand. De hand van een vroolijke, moedige vrouw, die een steun, een levenskameraad zou kunnen zijn. Hij wou die hand daar zoo lang mogelijk latén, zoo lang mogelijk de illusie behouden, dat de steun, de kameraad er werkelijk was. „Het zou al te makkelijk zijn, ..Loek", zei hij tenslotte. „Het recht van den sterkste is al te eenvoudig. Zoo leef je niet, zeg je. Geloof je, dat het een menschwaardig leven is om te nemen wat je krijgen kan, te profiteeren van je sterkte?" Weer reden ze even zwijgend naast elkaar, toen zei Jaap zacht: „Denk je dat een mensch gelukkig kan zijn, als hij het recht van den sterkste laat gelden? In de natuur mag het een recht zijn, in onze wereld zullen de zwakken het recht moeten hebben wil er iets van ons als menschen terecht komen." En nog weer later: „Théa houdt van me, ik moet haar zien te helpen, zonder mij zou ze verloren zijn. De zwakken hebben recht op onze hulp." Loek trok haar hand terug, ze trapte even snel door, ze kon wel alleen. Zij was sterk. Maar behoefde geen recht. Onmenschelijk recht te eischen omdat je de sterkste was. Jaap die zijn leven moest slijten in een ziekenkamer bij ge zeur en getob, zij. die hem niet mocht helpen, niet mocht geven. Omdat zij de sterkeren waren, die de zwakke recht moesten geven. „Loek", zei Jaap na een poos. Loek zag naar hem op, bleek, haar kin beefde. Ze zag hoe hij ook bleek zag, maar tevens vastberaden. ,,'t Is om alles in je in opstand te brengen", zei ze moeilijk. „Makkelijk is het zeker niet." Hij kneep zijn lippen op elkaar. „Maar als je toegaf, Loek, dan zou je geen vrede meer hebben". Ze keek om zich heen in het stille land waar het al begon te schemeren. VredeTranen schoten in haar oogen. Vrede in de wereld, vrede in je eigen hart, je moest het duur be talen. Maar het was den prijs waard. „Het recht van den sterkste is mensch on waardig", herhaalde ze zachtjes Jaap's woor den, „jij bent sterk doordat je dat weet. Ik wil 't ook leeren begrijpen." Toen reden ze samen terug naar huis, vlug, omdat Théa wachtte en zich ongerust zou maken. En om hen was de vrede en goedheid van den avond. BEP OTTEN. Is het nog niet uit te Oss? Spoorwegarbeider door vier mannen overvallen. Uit Oss wordt aan de Tel. gemeld: In den afgeloopen nacht is de spoorwegar beider S„ die op zijn rijwiel naar zijn woon plaats Geffen terugkeerde, op den weg van Oss naar Geffen, door vier onbekend gebleven personen aangevallen. Het slachtoffer werd door de mannen, die zich in het struikgewas verborgen hadden gehouden besprongen en met een hard voorwerp mishandeld. De spoor wegman liep verschillende bloedende wonden op aan het hoofd, terwijl hij door het stuk slaan van zijn bril tevens letsel in het gelaat Het slachtoffer deed aangifte bij de mare chaussee te Geffen, die een uitgebreid onder zoek instelde. Tot op heden echter konden de daders nog niet worden opgespoord. Een geneesheer verleende de eerste hulp. De toestand van het clachtoffer is vrij gunstig. Als motief voor de daacl neemt men aan met een laffe wraakneming te doen t? hebben.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 8