DE VROU KJE DE VROUW IN DE XXe EEUW. ZELFCRITIEK EN ZELFSPOT V R IJ D A G 26 JUNI 1936 Een gezonde zelfcritiek is voor ieder mensch een noodzakelijkheid. Wanneer wij die niet meer zouden hebben en wij hebben ook geen familie of vrienden die ons zoo nu en dan eens op meer of min der tactische manier op onze tekortkomingen wijzen, dan loopen wij veel gevaar erg zelf ingenomen te v/orden, en te meenen, dat wij het alleen weten. Dit kan ontstaan doordat onze positie in de maatschappij hoog is, waardoor niemand ons durft te becritiseeren; het kan ook zijn, dat wij geen critiek verdragen, hoe tactvol ook gegeven, en dat wij bij het minste of geringste dat zelfs maar naar een opmerking in die richting zweemt, boos worden; het is ook heel goed mogelijk, dat wij te weinig wrijving heb ben met de buitenwereld, dat wij buiten ons dagelijksche kringetje weinig menschen spre ken, en daardoor in de meening gaan ver- keeren, dat wij het alleen bij het rechte eind hebben. In lijnrechte tegenstelling hiermee zijn evenwel zij, die aan een overmaat van zelf critiek lijden, die namelijk hun eigen woorden en daden altijd in een bespottelijk daglicht stellen. De uitdrukkingen: „echt weer iets voor mij" „dat kun je van zooiets dwaas als ik ben, ver wachten" en dergelijke, liggen hun altijd voor op de tong, en wanneer zij ook maar even meenen, dat een ander hun bedoeling niet heelemaal begrijpt, komen zij met zoo'n zelf- bespottende dooddoener aandragen. Dat kan wel eens grappig zijn, wanneer het niet te vaak voorkomt, en wanneer degene die zich zelf in het zonnetje zet, zijn spot lachend lanceert. Maar wanneer het een gewoonte gaat wor den, is het voor de naaste omgeving al een penible situatie, iederen keer dat het voor komt: wanneer men zichzelf er in het open baar van langs geeft, iederen keer dat men niet precies doet, wat een ander verwacht, weet de omgeving niet meer hoe ze hierop moet reageeren: iedereen begaat zoo nu en dan kleine vergissinkjes, die nauwelijks opge merkt worden, wanneer er niet nog eens extra de aandacht op wordt gevestigd. En dubbel pijnlijk doet het aan, wanneer de persoon in kwestie zichzelf steeds die speldeprikken toe dient. Daar komt nog bij, dat maar heel weinig noodig is, om de zelfspot in verbittering te doen omslaan, en dat bederft de stemming van elk gesprek grondig en volkomen, terwijl het op den duur ook karakterbedervend is. En dat nog wel, terwijl de persoon in kwes tie misschien met een zeer gezonde en normale zelfcritiek is begonnen! Bovendien is het voor de omgeving evenmin prettig, om altijd die zelfcritiek te moeten aanhooren; in het gunstigste geval zullen zij het een onnoodige vernedering voor den per soon zelf vinden en er daardoor innig genoeg van krijgen; maar het is ook mogelijk dat zij het gaan voelen als een averechtschen vorm van zelfgenoegzaamheid, en dat is veel erger. Laten wij zorgen steeds een behoorlijke dosis zelfcritiek bij de hand te hebben, dat houdt ons wakker en bescheiden, maar laten wij die critiek niet in het publiek op onszelf loslaten: daarmee heeft de buitenwereld niets te maken, en zij wil er ook meestal maar liever buiten gehouden worden, omdat alle kronkelpaadjes van onze karakters haar niet interesseeren, op de resultaten komt het aan, niet op de ma nier hoe die verkreg-en zijn. E. E. J.—P. CITROEN VOOR DE HUID Voor de huid is een behandeling met citroensap goed. Men wrijft het er zacht op met een stukje watten. De huid zal er na zoo'n behandeling frisscher en gezonder uit zien. Tegen zomersproeten is citroensap het beste middel. Het is trouwens bekend, dat de meeste huidcrèmes vermengd zijn met sinaas appel-, citroensap en oliën. Ook voor de ver pleging van de handen is citroen voortreffe lijk. Wie echter een droge huid heeft, moet geen citroensap gebruiken, daar het een uit drogende werking heeft. Bij zware hoofd pijn moet men de lsapen met citroen inwrij ven. Meestal houden de pijnen dan spoedig op. Als men donker haar heeft, moet men de hoofdhuid zoo nu en dan masseeren met citroensap. Als een zieke koorts, dorst of droge lippen heeft, moet men wat van dit sap vermeneen met dezelfde hoeveelheid gly cerine en dit op de lippen van den zieke strijken. Bij insectenbeten en ook bijen steken houdt de pijn onmiddellijk op, als men wat citroensap op de pijnlijke plek druppelt. VOOR ZEE EN STRAND De badmode neemt ieder zomerseizoen een groote plaats in bij de bespreking der nou- veauté's! En de altijd ingenieuze Madame Mode speelt het klaar ieder jaar de noodige veranderingen aan te brengen in dit minus cule kleedingstuk. Op onze illustratie ziet u een zevental der allernieuwste modellen, die wel de moeite van een bespreking waard zijn. Nr. 1; eenvoudig badpak, bestaande uit een geel broekje, waarop een donkerblauw boven stuk. Een gedurfde, maar bijzonder aardige kleurcombinatie. Nr. 2: badpak, waarvan het broekje Schotsch geruit is, terwijl het bovenstuk in een lichte effen tint gehouden is. Het bovenstuk laat de rug vrij. Nr. 3: van dit badcostuum is het broekje van een effen tint, terwijl het bovendeel geruit is. Apart is de bandgarneering, die de kleuren van het bovendeel omgekeerd herhaalt. Nr. 4: eenvoudig bad eostuum. Het broekje is donkerblauw, terwijl het bovendeel genopt Een breede gummi ceintuur werkt tegelijk decoratief. Nr. 5: badcostuum voor jonge meisjes. Het broekje is groot genopt, terwijl het bovendeel daarentegen juist klein genopt is. Nr. 6: badcostuum met een origineel boven stuk. Het broekje is donkerblauw, terwijl het bovendeel in een lichte contrasteerende kleur gekozen is. Groote noppen verlevendigen het Effen draagbandjes, op aparte wijze be vestigd, vormen een harmonisch geheel met het badcostuum. Nr. 7: strandcostuum, bestaande uit een wit broekje met donkerblauwe noppen en een donkerblauw bovendeel. De witte schouder bandjes kruisen op den rug over het boven deel en reiken tot in de taille. De strandpyama's worden meer en meer ver- drongen door de strandjurk of de donker blauwe strandbroek. die over het badpak ge dragen wordt. Als hoofddeksel zien we de groote zonnehoeden; maar daarnaast ook de minuscule baretjes en mutsjes, die de marine mutsjes van alle naties tot voorbeeld genomen schijnen te hebben. Wat men aan de voeten draagt is niet meer dan een zool en een paar banden om deze aan den voet te bevestigen. Wenken voor de Huisvrouw Voor de kleeding van haar, die in de keuken werkzaam zijn, is, zoo goed als voor alles wat de aankleeding van de keuken betreft eenvoud, doelmatigheid en zindelijkheid, een eerste ver- eischte. Niet alleen voor het dienstmeisje, ook voor de huisvrouw zelve, als die de taak van koken op zich neemt, zijn waschbare stoffen aan te bevelen. Het beste voor dat doel is een katoenen japonnetje, met korte of half lange mouwen. Ook kan men losse, wit katoenen mouwen nemen, die over de japonmouwen heen gaan. Daarbij behoort dan een groot waschbaar schort, zonder kantjes of strookjes. Helaas hebben de meeste huisvrouwen gebro ken met de goede oude gewoonte om geduren de de bezigheden in de keuken een wit mutsje te dragen. Dit beschermt ons haar n.l. uitste kend tegen stof, meel en onaangename etens- luchtjes. Wie gewend is gummi schortjes te dragen, zal ondervinden, dat dit moderne kleedingstuk niet tot de meest solide gerekend kan worden. Het scheurt heel gemakkelijk en ziet er dan onoogelijk uit. Men kan echter met een beetje handigheid de reparatie zelf verrichten. Kleine gaatjes plakt men aan den achterkant dicht met een stukje Engelsche pleister; doch groote winkelhaken moeten anders behandeld wor den. Met reepjes van postzegels haalt men de scheur bijeen en plakt er dan een reepje stof over in de kleur van het gummi (aan den achterkant), met het volgende plakmiddel: 1 blaadje gelatine oplossen in een beetje azijn, door het even in een kopje warm water te zetten. Men verkrijgt op deze manier een uitstekend plaksel, dat bewaard kan worden. Als het plaksel weer noodig is, moet het op nieuw week worden gemaakt. Bijzonder brand gevaar geven deze gummischortjes niet. Ko men ze in aanraking met een vlam, dan smelt de rubber, zooals ook een pijp lak afsmelt, als die in de vlam gehouden wordt. Men moet echter in een dergellijk geval terdege rekening houden met het feit, dat een gloeiende gummi druppel even pijnlijk zou inwerken op een on beschermd lichaamsdeel als kokende lak dat zou doen. Het is dus zaak, op zoo'n moment handen en voeten onmiddellijk tegen die val lende druppels te beschermen. SOKJES Met het warme weer worden ook de sokjes voor den dag gehaald; wat zijn ze heerlijk luchtig bij de open zomerschoentjes, maar wat worden ze ook soms zonder eenigen smaak ge dragen! Hieronder volgen een paar aanwijzingen die wij moeten overwegen voordat wij tot het dragen van sokjes overgaan: le Voor jonge meisjes en vrouwen zijn de sokjes een aardige dracht, 2e. Verondersteld tenminste dat zij eenigs- zins behoorlijke beenen hebben. 3e. Oudere vrouwen moeten zich er maar liever in schikken, dat sokjes voor haar niet zijn weggelegd: kniekousen zijn ook een heer lijk luchtige dracht en veel gekleeder. 4e. Sokjes moeten natuurlijk behalve brand schoon, ook goed aansluitend zijn, en niet om de enkels slobberen. 5e. Bedenk dat sokjes een sportieve dracht zijn, die "bij linnen en katoenen jurkjes of bij sportbeoefening past, maar niet bij gekleede. tolletjes. 6e. Wie bezoeken wil maken, zoowel 's avonds als overdag, of wie een avondtoilet draagt, late de sokjes in de kast liggen en trekke kousen aan: de dunne zijden zomer kousen zijn wer kelijk niet hinderlijk in het dragen. SËH^T ffi-ryvtfa HlPCillt N.V. CHEM. REINIGEN HEERENCOSTUUMS 2.— MANTELS ƒ2.— JAPONNEN vanaf f 1.25 WOLLEN DEKENS0.60 25 PCT. KORTING VERFPRIJZEN WINKEL: ZIJLSTRAAT 57, TELEFOON 16387 Winkel: IJmuiden, Kennemerlaan 27, Tel. 112 (Adv Inqez. Mea.j HET MENU VOOR DE HEELE WEEK Zondag: kop bouillon met beschuitje; kip m rijstrand, doperwtjes; diplomaatpudding. roastbeef, peulen en worteltjes, aardappelen; vanillevla met aardbeien gekookte gehakt, bloemkool, gekookte aardappelen; rijst met rabarber. iV o e nsdag: tomatensoep; kalfslappen, postelein, gekookte aard appelen; chocoladepudding met schuimpjes. Donderdag: runderlappen, capucijners appelen; fruit. gekookte aard- Vrijdag: harde eieren, sla, gebakken aardappelen; beschuit met appelmoes en vanillesaus. Zaterdag: biefstuk, andijvie, gekookte aardappelen; rödgröd. De Joego-Slavische Vrouw Van 28 September—9 October zal de Int. Vrouwenraad zijn algemeene vergadering houden te Dubrovnic, in Joego Slavië. Zooals steeds zullen de vergaderingen van de Int. Comités, welke den 28en beginnen, voorafgaan aan de openbare vergadering, terwijl het alge meen bestuur weer zal bijeenkomen voordat de Comité-vergaderingen een aanvang heb ben genomen. Vermoedelijk zullen de Slavische spoorwe gen en stoomvaartmaatschappijen den deel nemers aan het congres (afgevaardigden en bezoekers) 50% reductie toestaan op de prij zen van de reis, waaraan weer een uitstapje naar Belgrado verbonden is zoodat er kans is, dat vele vrouwen zich zullen begeven naar dezen Balkanstaat met zijn schoone natuur, Misschien is het voor haar wel aardig iets te weten van haar aanstaande gastvrouwen, van wie de meest vooruitstrevende reeds her haaldelijk in het overige Europa congressen bijwoonden en indruk maakten door haar kennis en karakter. Toch moet men voorzich tig zijn met zijn oordeel over de vrouwen uit het land, dat op de grens ligt van de ooster se he en westersche cultuur, zoodat de bewoon sters onderling zeer verschillen, al naar de streek, waar zij werden geboren en opgevoed. Zoowel haar karakter als haar uiterlijk draagt het kenmerk van haar geboorteplaats. Van het zuid-oosten naar het noordwesten gaande herkent men zeer duidelijk het onderscheid tusschen deze vrouwen van Slavisch ras, maar onder den invloed van Mongolen .La tij n- sche en Germanasche beschaving verschillend ontwikkeld, in haar wezen het stempel dra gend van den invloed, welken zij gedurende eeuwen ondergingen. In het zuid-oosten is het Servische type van gemiddelde grootte en donker van tint. De vrouwen zijn een voudig en gastvrij, meestal in patriarchalen geest opgevoed, met eerbied voor de zeden en gewoonten van haar volk. Deze vrouwen zijn krachtig en heldhaftig, zooals Moeder Joego- vie en de Maagd van Kosovo in de oude Servische sagen. Haar ingetogen en deftige kleeding is zwart, geborduurd met rustige kleuren en in de gegoede families bewerkt met goud en zilver. Hier voelt men nog voor het weven met de hand, waarbij verscheidene technieken worden toegepast en de vinding rijkheid in de ontwerpen, de harmonie dei- kleuren bewondering afdwingen. Geruimen tijd stonden de Servische vrou wen, op eenige uitzondering na, buiten de .vrouwenbeweging, en zij hadden weinig ont wikkeling. Deze tijden zijn veranderd, zij be- hooren thans tot organisaties, volgen lezingen en cursussen in hygiëne. Zij zijn begaafd en werkzaam en de meest vooruitstrevende onder haar trachten den weg te banen tot de mo derne opvattingen omtrent de plaats dei- vrouw. In het noord-oosten strekt zich het Banaat uit met,het bijzondere type van de Sokica. Een zeer ruime behoefte aan vrijheid en on afhankelijkheid kenmerkt de vrouw uit deze streken en uit zich bij de beste vertegen woordigsters van haar geslacht in haar stre ven naar vrijheid van arbeid en gelijkheid van rechten. Soms gaat haar onafhankelijk heidszin zoo ver. dat zij oude tradities opge ven terwille van de vrijheden, welke het moderne leven belooft. Verwant met de Sokica is de Slowenische met haar vurig temperament, waarvan men in haar bonte kleeding de sporen ziet. De onbezorgde, vroolijke jeugd in deze streek draagt kanten en rijk geborduurde costuums van levendige kleuren met kleine geborduur de mutsjes; de getrouwde vrouwen tooien zich met mooie kleurige sjerpen. Hier heeft de vrouwenbeweging reeds belangrijke vorderin gen gemaakt en in vele dorpen houdt men vergaderingen voor vrouwenkiesrecht. De Kroate (uit de omgeving van Zagreb) is vol temperament, een goede huisvrouw en een liefhebbende moeder. Zij heeft bijna overal het nationaal eostuum behouden. De organisaties werken vooral, y.oor de maat schappelijke en cultureeleverheffing van de boerin. De Kroatische vrouw, neemt krachtig deel aan de actie der politieke partijen. Het meest gehecht aan de tradities is de Mohammedaansche vrouw uit Bosnië en de Herzogowina. en hier stuiten de pioniers dei- vrouwenbeweging op hardnekkigen tegen stand. Zij stemt er moeilijk in toe haar kinde ren naar school te zenden. Zij verkoopen haar mooie familiejuweelen om uit de armoede te komen en vervaardigen zelf prachtig weef- en borduurwerk. Aan zee leeft de Dalma.tische, de echte uit het zuiden vol levendigheid maar zeer vat baar voor nieuwe ideëen en daarvan het goede nemend. In het noordwesten woont de Sloweensche die veel van haar Slavisch. karakter heeft verloren onder den Germaanschen invloed. Zij behoort tot de meest vooruitstre vende vrouwen van het land en is zeer werkzaam en veroverde ook de meest be gunstigde positie op wettelijk gebied. Overal waar vroeger de Turken heerschten voeren de mannen nog de boventoon. Ziedaar het voornaamste omtrent deze Slavische vrouwen, waarover we bijzonder heden ontleenden aan een artikel van Paula Ilocevarjewo, in het Bulletin van den Int. Vrouwenraad. EMMY J, B. Ons Wekelijksch Knippatroon. Onderstaande patronen zijn in de zooge naamde standaardmaat te verkrijgen. Dit is de volgende maat: bovenwijdte 102 cm.; taillewijdte 87 cm.; heupwijdte 107 cm. Door het al of niet aan knippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Nr. 659: mooie eenvoudige zomer- of regen mantel van waterdichte stof. Aansluitend model met moderne puntige revers. Benoodigd materieel: 4 meter stof van 120 centimeter breedte en evenveel voering van 100 c.m. breedte. Prijs van het patroon: 15 ets. per stuk. No. 660: leuke, vlotte zomerjurk, te ver vaardigen van linnen shantung, tussor of zijde. De pas wordt gestikt in den vorm van een kraag. Benoodigd materiaal 4 meter van 100 cm. breedte. Prijs van het patroon 12y2 ets. per stuk. Deze patronen zijn dus in de standaard- maat tegen bovengenoemden prijs te verkrij gen bij het bureau van dit blad plus 6 ets portokosten. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk op te ge ven. Men voorkomt daardoor onnoodige ver traging in de verzending. We maken er onze lezeressen op attent, dat we bovenstaande patronen ook naar maat leveren. Prijs wordt dan voor de mantel: 60 ets. en voor de japon: 50 ets. per stuk. Ook leveren we niet alleen patronen van gepubli ceerde modellen, doch van ieder gewenscht model. Toezending van afbeelding of schetsje met vermelding van maten is voldoende. Prij zen van deze patronen naar maat zijn voor een mantel: 60 ets.; voor een japon: 50 ets.; voor lingerie en kinderkleeding: 40 ets. en voor een blouse of rok: 30 ets. per stuk. INTERNATIONALE RECEPTEN Bij W. J. Thieme en Cie te Zutphen ver scheen een kookboekje van Lilla Deeley, 373 Internationale Recepten, vertaald door me vrouw R. Lotgering-Hillebrand. Het werkje, dat een alleraardigst bont om slagje met vlaggen heeft, begint met de be schrijving van verschillende typische uit drukkingen van spijskaarten, waarna recep ten uit alle mogelijke landen worden behan deld. Zoo'n boekje ven*ijkt onze keuken-littera tuur, die toch al niet gering is. met geheel nieuwe gerechten uit alle mogelijke uithoe ken van de wereld, vooral omdat deze recep ten duidelijk en overzichtelijk zijn. Het is echter ook een feit, dat al dit nieu we een vrij groote uitbreiding van de voor- raadskast vraagt, en dat de huisvrouw in veel gevallen zelf de recepten zal moeten probeeren: lang niet ieder dienstmeisje is een volleerde keukenprinses, en een dienst bode die al het werk moet doen, kan slechts een beperkten tijd in de keuken doorbren gen. Mevrouw zal dan moeten toonen wat zij kan, en daarvoor heeft zij aan een dergelijk boekje een uitstekende handleiding. NIEUWE UITGAVEN. Met de auto op reis. Het vacantieseizoen is naderende, als het al niet begonnen is. Velen zullen binnenslands blijven, op de fiets of wandelende of met den trein er op uit trekken, anderen zullen met de auto reizen naar het buitenland maken. Voor hen is de kleine handleiding, die bij de N.V. Uitgeversmaatschappij Kosmos te Am sterdam is verschenen, zeker van veel nut. Dit boekje draagt tot titel ..Met de auto op reis". Het bevat allerlei wenken uit de prac- tijk voor den autotoerist De samensteller is B. ten Broecke Hoekstra, die het in samenwer king met den Kon. Nederlandschen Toeristen bond, de A. N. W. B. heeft uitgegeven. Op beknopte, maar volkomen duidelijke wijze worden hierin aanwijzingen gegeven voor voorbei-eidingen van autoreizen. Behan deld worden de wagen, de motor, het chassis, de carrosserie, het gereedschap, reserve en verwisselstukken, het bagagevraagstuk de picnicuitrusting, grensdocumenten. mee te nemen voorwerpen, vreemd geld, dagindee- lïng etc. etc. Een handig boekje voor de-va* cantiegangers.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 8