HET NIEUWE AVONDBLAD Voor groote ritten 4220 (IJ)muider (T)axi (O)ndememing VREESWIJK'S TAXI ONDERNEMING Visscherij-Snufjes 4e JAARGANG No. 73 ZATERDAG 27 JUNI 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AD VERTEN TIeN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelLugen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTTëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. AJle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Het schoolgeld wordt hooger. Met ingang van 1 September a.s. Bij de wet van 22 Februari 1936, tot ver laging van de openbare uitgaven voor het onderwijs, zijn o.m. ingrijpende wijzigingen gebracht in de schoolgeldheffing. Tot dusver werd de aanslag in het schoolgeld uitsluitend berekend naar de belastbare som, bedoeld in artikel 37 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914. Volgens de thans gewijzigde bepalingen kan in het vervolg de geldelijke draagkracht der schoolgeldplichtigen worden bepaald, zoo wel aan de hand van gegevens door 's Rijks belastingdienst te verstrekken, als aan de hand van feiten en omstandigheden van ge meentewege verzameld en vastgesteld. Volgens het gewijzigde artikel 63, 4e lid der Lager- onderwijswet 1920 betreffen de door het Rijk te verstrekken gegevens: a. die, welke voorkomen in de kohieren der personeele belasting; b. het totaal van de hoofdsommen over een vol jaar, verschuldigd wegens gemeente fondsbelasting en vermogensbelasting. De gewijzigde bepalingen nopens de school geldheffing treden in werking met ingang van 1 September 1936, met uitzondering van het hiervoren genoemde 4e lid van het nieuwe artikel 63 der Lager-onderwijswet 1920. Volgens het eerste lid van artikel 63 der Lager-onderwijswet 1920 welk artikel 1 September 1936 in werking treedt bedraagt het schoolgeld per leerling en per jaar vol gens de laagste klasse van heffing ten minste 3 voor scholen voor gewoon lager onderwijs en ten minste 6 voor scholen voor uitge breid lager onderwijs, behoudens 't in art. 65 bepaalde, dat het schoolgeld verminderd kan worden, wegens het in hetzelfde jaar bezoeken van een lagere school door meer dan één kind uit hetzelfde gezin, hetzij in verband met het aantal kinderen, tot het gezin behoorende, hetzij wegens beide. Het is derhalve noodzakelijk, de thans van kracht zijnde verordening, waarbij het mini mum schoolgeld per leerling en per jaar voor het gewoon lager onderwijs op 2.64 en voor het uitgebreid lager onderwijs op 5.28 ls vastgesteld, met de nieuwe wetsbepaling in overeenstemming te brengen. In verband hiermede stellen B. en W. den Raad dan ook voor, met ingang van 1 Septem ber 1936, artikel 5 der betrekkelijke heffings verordening te wijzigen als volgt: gewoon lager onderwijs en buitengewoon lager onderwijs: 1 kind: in plaats van 0.22, 0.24, 0.26" wordt gelezen 0.25, 0.26, 0.28"; uitgebreid lager onderwijs: 1 kind: in plaats van 0.44, 0.48, 0.52" wordt gelezen „ƒ0.50, 0.52, 0.56". Tevens stellen B. en W. voor, met inacht neming van de hierboven genoemde wijziging, de bovenbedoelde verordening, welke is goed gekeurd tot 1 September 1936, aan Gedepu teerde Staten in te zenden met verzoek bij den Minister van Binnenlandsche Zaken te bevor deren, dat zij opnieuw wordt goedgekeurd en wel tot 1 September 1937. Nopens de nieuwe, met ingang van 1 Septem ber 1927 in te voeren verordening op de hef fing van schoolgeld, zullen B. en W. te zijner tijd een voorstel doen. AANBESTEDING. Maandag 29 Juni zal in het bureau van de Genie te Haarlem worden aanbesteed het 'maken van voorzieningen aan militaire ge bouwen en werken van Uitgeest tot Velsen en bij IJmuiden. De raming bedraagt f 4020. LEDENVERGADERING „ZWAKZINNIGEN ZORG". Woensdagavond 1 Juli a.s. wordt in de bo venzaal van café Centraal een ledenvergade ring gehouden van de Vereeniging voor Zwak zinnigenzorg. De agenda vermeldt o.a. de jaarverslagen en een bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren P. C. de Weerdt en E. W. de Boer. Verder moet in één vacature worden voorzien. HET CONCOURS VAN ZANGLUST. Het zangconcourfe van het Mannenkoor Zanglust op 12 en 19 Juli zal worden gehou den op een schitterend gelegen bosch-ter- rein aan de Duinwij klaan achter de tennis banen. Op dit terrein, waarvan de ingang komt naast de Christelijke U.L.O.-school wor den twee groote linnen tenten gebouwd, plaats biedend aaml200 bezoekers. Aan de vijf feestconcertei^» 11, 15 en 18 Juli zullen vijf zangvereenigin^n en vier muziekcorp sen deelnemen. De jubileerende vereeniging opent het con cours met een concert op Zaterdag 11 Juli waaraan te Beverwijksche Harmoniekapel zal medewerken. VERZILVERING VAC ANTIEBONNEN. Het bestuur van de afdeeling Velsen van den Algem. Nederl. Bouwarbeidersbond ver zoekt ons te melden, dat in verband met de uitgifte van de nieuwe vacantiebonnen met ingang van 4 Juli a.s. voor dien tijd alle in omloop zijnde bonnen van het bonnenjaar 1935—1936 moeten worden ingenomen. Hier voor bestaat gelegenheid op Maandag 29 Juni van 7.30—8.3:0 in de wachtkamer van de Gem. Arbeidsbeurs. Na genoemden datum zijn de bonnen waardeloos. Ook werkloozen moeten eventueel in hun bezit pijnde bonnen inleveren. Het meest betrouwbaar (Adv. Ingez. Med.) Zilveren jubileum P. Helder. De huldiging van den jubilaris. Gistermorgen is de heer P. Helder, stations ambtenaar in zijn familiekring gehuldigd in verband met zijn 25-jarig dienst jubileum. Bij ae huldiging waren aanwezig de heeren J. C. W. Staring, inspecteur van vervoer bij de N. S., J. Boon. stationchef IJmuiden, het bestuur van de plaatselijke afdeeling van de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel, ambtenaren en ander stationsper- soneel enz. De heer Staring zeide, dat deze, voor den heer Helder zoo belangrijke dag niet onop gemerkt mocht voorbijgaan. Het is de dag, die een periode van 25 jaren van trouwe plichtsvervulling afsluit. Spreker zeide, den heer Helder niet persoonlijk te kennen, maar wat hij van hem gehoord heeft is, dat hij bij allen een goede getuigenis heeft, zoowel wegens zijn trouwe plichtsvervulling als we gens zijn kameraadschap. Namens de direc tie bood de heer Staring den jubilaris een oorkonde en een enveloppe met inhoud aan. De heer Boon herinnerde er aan, hoe hij den jubilaris in 1912 heeft leeren kennen. Toen heeft hij slechts korten tijd met den heer Hel der samengewerkt. Thans, nu hij den heer Helder weer in IJmuiden ontmoet, wil hij gaarne verklaren, dat het werk van den ju bilaris niets dan lof verdient. Hij kan dan ook niet nalaten, den heer Helder met dezen dag, voor een spoorman den mooisten dag van zijn leven, te complimenteeren. vooral ook omdat deze met zijn 25-jarig jubileum nog in de volle kracht van zijn leven staat, wat juist onder de huidige omstandigheden van belang is. omdat van het spoorwegper soneel wordt verwacht, dat het alle krachten inspant. Wat de verstandhouding tusschen het personeel betreft, kan IJmuiden als voor beeld voor het land gesteld worden. De heer Boon hoopte, dat dit zoo mag blij ven en dat de jubilaris nog vele jaren getuige mag zijn. Namens het personeel bood de heer Boon den jubilaris een lichtkroon aan. Namens de afdeeling van de Nederiandsche vereeniging werd de jubilaris gefeliciteerd door den heer W. Kastelein, die in herinne ring bracht, dat de heer Helder reeds 21 jaar lid van de organisatie is en niet alleen in zijn dienst, maar ook in het verenigingsle ven zijn plaats weet in te nemen en zijn plichten kent. Namens het bestuur bood de heer Kastelein den heer Helder een bloemen mand aan. Ook van andere zijde werden den jubilaris tal van bloemstukken aangeboden. B. R. C. KENNEMERLAND. De sprintwedstrijden over 300 M. te Krom menie. die tusschen B.R.C. Kennemerland en D.T.S. uit Zaandam werden gehouden, had den den volgenden uitslag: 1. Dieterman, D.T.S.2. V. Ris. 3. Th. Pronk, Kennemerland, 4 Hühl, D.T.S. CHR. ORANJE VEREEN. IJMUIDEN-OOST. Het bestuur van de Chr. Oranje Vereeniging IJmuiden-OoSt besloot ook dit jaar weer fees telijk den verjaardag van H. M. de Koningin te vieren De kinderspelen zullen des voormiddags plaats hebben en in den namiddag zal de Chr. Gymn. Vereen. Quick haar medewerking ver- leenen. Tevens zal in den namiddag een illussionist optreden. Des avonds zal een optocht worden gehou den, waaraan behalve door de leden van de Oranje Vereeniging ook deel zal genomen wor den door tal van andere vereenigingen. Waar de Chr. Oranje Vereen in 't bijzonder op 31 Augustus de burgerij de gelegenheid wil bieden haar liefde voor ons Oranjehuis te doen blijken, stelt gij haar straks dan ook daartoe in staat door haar financieel te steunen. EDEN IS DOCTOR H. C. De Universiteit van Oxford heeft aan Anthony Eden het eere doctoraat verleend. Hierboven Eden met kar dinaal Seredi in vol ornaat. Muziekseizoen 19351936. H. Gecombineerde concerten, uit de crisis ge boren, hebben meer en meer ingang gevon- vonden mede door de belangrijke besparing op de kosten bij zulk een uitvoering en de geringere belangstelling van de vroeger trouwe bezoekers. Zoo gaf het Symphonie-orkest Euphonie, dirigent Marinus Adam. een donateurscon cert te zamen met IJmuidens a capella koor, directeur de heer P. Grin Jr. ook trad het wakkere orkest tweemaal op in het gebouw Concordia der Papierfabrieken onder auspi ciën der Personeelsvereniging Papyrus. Van het eerste concert in dat gebouw heb ben wij de aangenaamste herinneringen be waard. want. het was in alle opzichten een verzorgde uitvoering, waarop Euphonie met de grootste voldoening mag terugzien. Gaf Mozart's Symphonie op het laatste concert harde noten te kraken, in het daar op volgende repertoire nam het ensemble, dat een hoogte bereikt heeft waarop het zich staande moet houden, keurig revanche Morgen trekken de Euphonisten naar het Artis-concours voor symphonie-orkesten, een nieuwigheid voor West-Nederland. Moge de ijver van de kern der leden met een eersten prijs bekroond worden! Voor velen is het ensemble een bron, welke via inspanning tot ontspanning leidt. Mits men de program ma's niet te veel cachet wil geven door wer ken te kiezen, die met de uiterste krachts inspanning slechts ten deele realiseerbaar zijn. De reeds meer dan 34 jaar oude Kunst kring, het orkest, dat velen in vroeger jaren zulke avonden vol afwisseling geschonken heeft, gaf in dit seizoen geen concert. De tijdsomstandigheden waren daar niet vreemd aan. Der traditie getrouw verzorgde het de entre-acte-muziek bij de uitvoeringen der tooneelvereeniging .„Varia", zooals het dat reeds 34 jaar doet. Als begeleidend ensemble bij de uitvoeringen der IJmuider Operette- Vereeniging sloeg het met zijn directeur Philip S. Vlessing een goed figuur en droeg in niet geringe mate bij tot het succes van „Het vroolijke Weeuwtje". Van den Hoogoven-Kunstkring mag te recht gezegd worden, dat hij is „still going strong". Directeur L. v d Hoeff gesteund door den werkenden kring is er in geslaagd de laatste uitvoering van H.O.K. tot de beste te maken, welke wij tot nu toe van dit or kest hoorden. En dat stemt prettig, omdat er vroeger wel eens minder gelukkig gemusi ceerd werd. Maar nu bleek weer eens over duidelijk, wat de leider van een programma, waarvan de nummers binnen het bereik dei- leden liggen, maken kan als er niet verder gesprongen wordt, dan de strijkstok lang is. Aan stemming, klank en vaardigheid heeft H.O.K. belangrijk gewonnen, omdat deze nu de volledige aandacht konden hebben. Concinere. het salon-orkest, dat onder lei ding van den heer D. Klut Sr. staat, musi ceert hoofdzakelijk buiten deze gemeente. Zoodoende waren wij dit seizoen niet in de gelegenheid het te hooren. Het nam Woens dag jl. deel aan het Artisconcours, waar het door de jury geclassificeerd werd in de le afdeeling. Daar het concours, zooals wij reeds eerder mededeelden iets nieuws op dit gebied is, staan de deelnemende vereeni gingen er nog wat vreemd tegenover. En zoo viel Concinere een derde prijs met 287 punten ten deel. Ongetwijfeld had men op een hooger prijsje gerekend, maar daarom niet versaagd. Van het Arbeiders Mandoline Orkest Ex celsior. waarover Johan B. Kok reeds jaren den dirigeerstaf zwaait, heeft deze musicus reeds veel weten te maken. De twee uitvoe ringen in het afgeloopen seizoen kunnen weer aanspraak maken op het predicaat „zeer goed". «De keuze der werken, alle uit nemend voor mandoline-orkest geschikt, en de zorg, welke aan klank en reproductie besteed wordt, hebben Excelsior een schaar muziekvrienden en ook leden bezorgd en dat wel zeer terecht. De muziekinstituten van de heeren P. Grin Jr., Philip en Netty Vlessing, W. van Tilburg. Roel Riphagen en mevr. R. Heij- brock-Gouda gaven openbare lessen, waarbij veelbelovende leerlingen proeven van be kwaamheid aflegden. De pianoleerlingen wa ren daarbij globaal genomen in de meerder heid: mogen de viool- en celloleerlingen de reserves vormen voor onze orkesten, die hen later zeker gaarne in hun gelederen zullen opnemen. Een der evenementen van het seizoen mo gen we werkelijk niet vergeten te noemen. Het was het piano-recital, dat mevr. Riek Heijbrock-Gouda en Roel Riphagen in het Gebouw voor Chr. Belangen gaven en dat den velen bezoekers een avond vol kunstge not heeft geschonken. Aan waardeering heeft het dezen begaafden kunstenaars dan ook zeker niet ontbroken. Zoo stelden ook in dit voorbijgegane sei zoen velen hun geheel of nog slechts ten deele ontwikkelde muzikale gaven in dienst van de kunst, een streven, dat in velerlei op zicht aanmoediging en waardeering verdient. W. OPENBARE VERKOOPING. Vrijdagmiddag werd in Hotel Augusta ten overstaan van notaris W. A. Dolleman ver kocht het woonhuis met erf, Vleetstraat no. 18 eigendom van den heer N. Akkerman. Kooper werd de heer J. Wieringa te Groningen voor f 19T5. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de Havenapotheek in de Oranjestraat. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de ko mende week. De apotheek Velsen-Noord, Wij- kerstraatweg 134, is morgen tot 8 uur nam. gesloten. In de komende week is deze apo theek ook 's nachts geopend. REIST U VOORDEELIG - VOOR VAC ANTIETRIPS SPECIALE TARIEVEN 4 7 ifte ZEEWEG 175 H| U t.O. ZIEKENHUIS 9 (Adv. Ingez. Med.) Het damtournooi te Amster dam Het succes, dat Laros het laatste jaar boek te heeft er ongetwijfeld toe bijgedragen, dat deze naast Dubel van het bestuur van de Damclub Excelsior te Amsterdam een uit- noodiging ontving, om aan haar tournooi deel te nemen. Het tournooi, dat Zondagmorgen in Ho tel Terminus begint is sterk bezet door de deelneming van Rustenburg. Stahlberg. Druif Westra enz. Onder de tien uitgenoodigden zijn vier meesters. Zondagmorgen is voor de eerste ronde voor de D. C. IJ-ers vastgesteld: Rustenburg—La- ros, B. DukelSopar. Eir wordt gespeeld des Zaterdags en Zon dags onder de bepalingen van het tournooi om het kampioenschap van Nederland. JAARVERGADERING IJMUIDER VISCH- HANDELVEREENIGING. Gisteren hield de IJmuider Vischhandel- vereeniging haar 28e jaarlij ksche Algemeene vergadering. De voorzitter, de heer P. Verwoerd, wees in zijn openingswoord o.m. op de vele moei lijkheden waarmede de handel, ook in het afgeloopen jaar, te kampen heeft gehad. Verder deelde hij mede. dat aan het einde van 1935 het aantal leden bedroeg 109 en 4 adspirantleden. Het zeer uitvoerige jaarverslag werd uit gebracht door den administrateur der ver eeniging, den heer B. Krab Jr. De aftredende bestuursleden, de heeren J. L. Uitzingen E. J Keizer en H. Medik Kok, werden herkozen. Bij de rondvraag werd docr vele leden nog ter sprake gebracht of belang hebbende partijen bij het visscherij-conflict, wel voldoende doordrongen zijn van de zeer ernstige gevolgen voor handel, reederij en vischerman bij een voortduring der staking. Velen meenden, dat men van het visscherij - conflict in 1933 nog maar zeer weinig ge leerd heeft. De schade welke de handel nu reeds vérwacht voor het bedrijf, is wel is waar nog niet te overzien, maar men is dien aangaande zeer pessimistisch gestemd. TURNVEREENIGING „IJMUIDEN". 1901—1936. IV. De heer Dr. schrijft ons: Hoewel de beide eerste jaren de opkomst vrij goed te noemen was, gaven de volgende jaren een minder goed beeld te zien. Oorzaak?? Amor en militieplicht. Verschillende trouwe leden werden voor den dienst opgeroepen en moesten turncostuum verwisselen voor soldatenurok, kepie en zijd geweer, waardoor wij hen op de oefenings- avonden misten. Ook „Amor" was oorzaak dat e nkele leden een wandeling in den maneschijn verkozen boven d turnzaal. Het volgende versje zal haar ontstaan daar aan wel te danken hebben: Er was ereis een jonge, jonge vent, Een flink en vroolijk heer. Als ijv'rig turner stond hij ook bekend, Hij miste nooit één keer. Daar had hij in de avondzon Een ileve meid aanschouwd. En voor dat men het gissen kon, Daar was de man getrouwd. Het gemis van verschillende leden door bo venvermelde oorzaken, al was het dikwijls ook voor tijdelijk, deed ons naar middelen uitzien om hierin te voorzien. Op 26 November 1904 werd besloten tot het oprichten van een adspiranten-afdeeling, waarbij zich al dadelijk 30 jongens aansloten. Met de werkende leden en donateurs was hiermede het aantal onzer leden alreeds ge stegen tot 83. Met de leiding dezer afdeeling werden be last de heeren A. J. Meesters en R. N. Blok, die eveneens geheel belangeloos deze taak op zich namen. Tegelijkertijd verwisselden wij weder van oefenlokaal ein namen wij onzen intrek weder in de Kleine Willem Baerndsz. Dat T.V.IJ. reeds naam gemaakt had moge blijken uit het feit dat zij begin 1905 van de Directie der Koninklijke Pafierfabrioeken te Velsen een uitnoodiging ontving, een propa- ganda-uitvoering te geven in de concertzaal dezer fabriek. Te Velsen bestond n.l. een gymnastiekver- eeniging, uitsluitend geëmployeerden der fa briek. onder leiding van een sergeant van het fort te IJmuiden. welke vereeniging een kwij nend bestaan lijdde. T.V.IJ. voldeed zeer gaarne aan dit verzoek om propaganda te maken voor de turnzaak en op 5 Februari 1905 had deze uitvoering plaats welke, zooals wij later vernamen, uitstekend aan haar doel had beantwoord. Het humoristische deel werd vertoond door een serie vrije oefeningen van de Bakers Gym nastiekvereniging „de Ooievaar" samen met de Schoorsteenvegers Gymnastiek Vereeniging „Hooger zij ons doel". De marmergroepen: a. Jeux d'Athlètes, b. Combat a l'Age de Pierre, c. Bacchus, d. Al legorie de la Danse, gegeven tot slot van dezen avond, oogstten grooten bijval. Be gin Juli 1905 werd onze vlag ingewijd, dezelfde welke thans nog dienst doet, en waar onder zich in de 31 jaren welke verstreken zijn talrijke honderden hebben geschaard. De Harmonie „Concordia" verleende hierbij haar onmisbare medewerking. Onder de vroo lijke tonen der muziek togen wij naar het sta tion, alwaar de vlag onthuld werd, waarna een rondmarsch door de plaats werd gemaakt. In de ledenlijst van heden vindt men nog een drietal, dat bij deze onthulling is tegen woordig geweest, n.l. de heeren F. J. Boon, R. N. Blok en schrijver dezes. Installatie Commissaris van Politie. 1 Juli op het grasveld achter Beeckenstein. Naar wij vernemen, zal de installa tie van den nieuw benoemden commis saris van politie, de heer J. P. Weij- burg plaats vinden op Woensdag 1 Juli a.s. Tevens zal dan plaats vinden het officieele afscheid van den heer B. F. Kipp als hoofdinspecteur, plaats vervangend commissaris van politie. De plechtigheid vindt plaats op het grasveld achter Huize „Beeckenstein", des morgens 11 uur. In verband met cleze plechtigheid zijn de politieposthuizen Engelmundusweg en Velsen N. dien dag van 10—12 uur gesloten, ook voor telefonisch verkeer. Kennisgevingen en tele fonische mededeelingen moeten dien dag ge durende de aangegeven uren geschieden aan het hoofdbureau te IJmuiden. De heer J. P. Weyburg, Commissaris van Politie, zal op Woensdag 1 Juli a.s„ na zijn in stallatie gelegenheid geven aan corporaties en particulieren tot kennismaking, des namiddags van 34 uur op zijn kamer in het Bureau van Politie te IJmuiden. SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De eerstvolgende vergadering der Schoon heidscommissie voor de gemeente Velsen zal worden gehouden op Woensdag 1 Juli 1936, ten kantore van het Bouw- en Woningtoezicht. Spreekuur der commissie van 10.30 tot 11.30 uur voorm. Ontvangen: De nieuwste dessins OVERHEMDEN Bij aankoop van Hoed of Overhemd O U F I 7TR ZELFBINDER GRATIS C.L_A.C.r* Heerenmode», Troropstr. 22 (Adv. Ingez. Med.) CCLXI. Het conflict duurt nu al weer 2V2 week en thans is het zoover, dat op twee trawilers na de geheele vloot werkeloos in de haven ligt. Er bevinden zich nu nog op zee de Amstelstroom en de Gerberdina Johanna, waarvan eerstge noemde buiten het conflict staat, omdat de bemanning hiervan niet valt onder het collec tief contract. De Gerberdina Johanna is al sedert Zaterdag 6 Juni op zee. Naar ik hoor wordt deze boot a.s. Zondag thuis verwacht, zoodat ze dan een reis van meer dan drie we ken achter den rug heeft. De trawler heeft eerst aan de Westkust gevischt en is toen de Noordzee op gegaan. Het gerucht gaat, dat de boot intusschen in een Engelsche haven is ge weest en daar gemarkt heeft, hetgeen het lange uitblijven verklaart. Van a.s. Maandag af ligt dus, als we de Am stelstroom buiten beschouwing laten, het ge heele IJmuidensche trawlerbedrijf stil en is de vischhandel aangewezen op den aanvoer van de loggers en de schuitjes. Wat dit beteekent behoef ik niet nader uiteen te zetten; ik wil er alleen maar even op wijzen, dat de gevol gen van het bijna vischlooze tijdperk dat thans aanbreekt vooral voor de exporteurs funest zijn. Inmiddels heeft de situatie zich eenigszms gewijzigd. Zooals men weet hebben de leden van den Centralen Bond zich vrij gemaakt van het comité van actie en zich weer onder de hoede gesteld van hun organisatie, waardoor ze van een uitkeëring verzekerd zijn. Het is thans moeilijk te zeggen, hoe de toe stand zich verder zal ontwikkelen. In elk geval beteekent het feit, dat de leden van den Cen tralen Bond thans niet meer ten laste komen van de kas van het stakingscomité, voor dit comité een groote verlich ing en is dus de kans, dat de Christelijk georganiseerden en de on georganiseerden den strijd wegens gebrek aan contanten op moeten geven, geringer ge worden. Aller oogen zijn thans gevestigd op hetgeen de C. B. doet. Ongetwijfeld zal men van dezen kant al het mogelijke doer., om zoo spoedig mogelijk tot een oplossing te geraken. Hoe deze oplossing komen zal? Voor de hand ligt deze niet, want de stakers staan hardnekkig op het standpunt: niet varen voor minder loon. Er kwamen deze week nog elf trawlers aan de markt, waaronder enkele van de Westkust. Het is met de Westkustvisscherij slecht ge- loopen, doordat de hakeprijzen buitengewoon laag waren. Het is op het oogenblik in Parijs niets gedaan; dit betreft zoowel de grove visch als de tongetjes. Trouwens, het is met het geheele bedrijf niets gedaan op het oogenblik. Het is (was) veel te warm voor alles wat met visch iets te maken heeft. Maar toch zullen eenige reeders met verlangen uitzien naar het einde van het conflict. Dat zijn zij, die elk jaar een of meer schepen uitzenden op de trawlharingvisscherij. De tijd voor deze visscherij breekt langzamer hand aan. Reeds is de eerste haring op de Fla- denground gevangen en in Duitschland zijn reeds eenige trawlers met haring aangekomen, alhoewel ook daar het eigenlijke seizoen nog beginnen kan. Deze haringvisscherij is vooral met het oog op de voor de gewone visscherij ongunstige omstandigheden voor de reeders van groot belang. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1