HET NIEUWE AVONDBLAD 4e JAARGANG No. 74 MAANDAG 29 JUNI 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN SI DE NE VEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000,- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polls is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Wat nu? De Negus is in Genève aangekomen. Eden, Delbos, Massigli zijn ook in Genève aangeko men. De sancties zullen er worden afgeschaft, en verder behoeft men zich ook geen illusies te maken. Niemand maakt er zich illusies van. Zelfs het domme afgeven op het instituut Vol kenbond is verstomd. Velen schijnen in te gaan zien dat dit instituut, als zoodanig, juist de eenige schepping is die in haar hand vest den goeden weg aangeeft en die tot red ding uit den chaos zou kunnen leiden. Wie bederven den boel? Staten, leden van den Volkenbond. Men kan de Abessinische ellende nu defini tief gaan liquideeren en den uitgeputten Ne gus zijn laatste illusies omtrent Europa ont nemen, maar blijft er na dit alles nog veel te verscheuren? Het zou trouwens geen in druk meer maken ook. Er zijn in dit vrucht bare jaar al zooveel verdragen geschonden en verplichtingen verloochend dat niemand meer iets anders verwacht. De sensatie is er af, het maakt nauwelijks indruk meer. Ook in de bui- tenlandsche pers is een moede afmatting waarneembaar. Wij weten het nu welvan het recht van den sterkste en zoo, en van zwart dat wit genoemd wordt in fraaie rede voeringen en van het „prestige" van groote mogendheden, dat plotseling van geen belang schijnt te wezen als het voordeeliger is er maar niet over te praten. De ervaring leert evenwel, dat op zulk een periode van totale inzinking een gunstiger conjunctuur volgt. Er zijn het is herhaalde lijk in deze rubriek betoogd groote stroo mingen in de wereld ontstaan, die men wel tijdelijk kan afdammen maar niet blijvend bedwingen. Telkens breken zij weer los en overstroomen de dammen. Daarom, hoe ge vaarlijk allé voorspellingen ook schijnen, voor zie ik een nieuwe machtige beweging voor in ternationale reconstructie in het najaar. Men kan daarom spottend lachen en de schouders ophalendat hindert niet. Het ontwikke lingsproces der laatste jaren is onmiskenbaar voor ieder die verder kijkt dan het onmiddel lijk gebeuren, verder ook dan de nieuws-sen- saties van een paar maanden, en de dan weer dalende, dan weer stijgende curve der gebeur tenissen is blijven volgen. Ik vermeet mij te herinneren aan diverse stijgingen: aan het beleggen der Ontwape ningsconferentie, aan de internationale be zetting van het Saargebied en de afwikkeling- van het plebisciet, aan de oplossing van het gevaarlijke conflict HongarijeJoego-Slavië na den moord op koning Alexander, aan het besluit tot het nemen van sancties tegen ItaliëEr zijn er meer te noemen. Gij zult zeggen: welke daadwerkelijke verbeteringen zijn daarmee thans bereikt? en ik geef u toe: geene. Maar al die gebeurtenissen wa ren nieuw, historisch ongekend, uitingen van nieuwe stroomingen en een nieuw streven in de wereld. Dat streven is niet uitgeput. Allerminst. Het werkt onvermoeid door, ge steund door de overtuiging van talloozen die weigeren zich te laten ontmoedigen en die niet oppervlakkig redeneeren. Er zijn din gen ondernomen, gepoogd, soms volbracht, die geen vorige generatie ooit heeft durven of kunnen aanpakken. Welnu, op die basis zal het verder gaan. De historie staat niet stil en maakt evenmin rechtsomkeert om het Verleden nog eens een visite te brengen. Er herhalen zich wel oude dingen, maar niet dan in voortdurend con flict met nieuwe. Wij gaan nooit het verleden tegemoet, maar altijd de Toekomst, al laat Alfred Rosenberg nóg zooveel vuren op heuvels ontsteken in zijn lichtelijk komieke vereering van het oer-Germaansche heidendom. Tenslotte hebben de machten der vernie tiging ook nog niet veel bereikt. Er is nog geen oorlog in Europa uitgebroken, er dreigt geen onmiddellijk gevaar voor al wordt hij ons sinds 1930 jaarlijks voorspeld, en de „generale preventie" van deze ramp heeft dus nog niet zoo kwaad gewerkt. Het schijnt wel goed daar eens de aandacht op te vesti gen. De ramp die niet uitgebroken is, kan nog altijd voorkomen worden. Weldra zal het nu zaak zijn, de nieuwe gunstige conjunctuur te baat te nemen, het psychologische oogen- tolik te begrijpen en weer vorderingen te maken. Die zijn op til. R. P. IJMUIDEN DRUKTE BI.T HET PONTVEER De ponten hebben Zondag' wederom druk gevaren. Des morgens half negen begon de eerste stroom bezoekers reeds te komen. Ook de deelnemers uit het Zuiden aan den aardbeienmarsch, die in de morgenuren over trokken, en die veel supporters met zich mee brachten, veroorzaakten een groote drukte. De politie leidde het verkeer in goede banen. Het damtournooi te Amster dam. Laros remise tegen een meester-dammer. Zondagmorgen werd de eerste ronde van het tournooi om den Terminus-beker georga niseerd door de Damclub Excelsior, begonnen. Door een wijziging van het programma wer den van de eerste vijf partijen slechts drie partijen gespeeld. Deze leverden de volgende resultaten op: B. Dukel—Druif 2—0 Laros—Stahlberg 11 Rustenburg—De Boer 20 Laros startte mooi door een remise tegen meester Stahlberg, een uitslag die het beste doet hopen. Woensdag speelt Dukel tegen Stahlberg. RAADSEL KINDERRUBRIEK L.l, Zaterdag kwam ik tot de ontdekking dat ik bij de kopij verzuimd heb den laatsten re gel te geven. Daarom volgt nu het raadsel nog eens. Mijn eerste deel moet worden gevormd uit de volgende klanken: p o k o t. Mijn tweede deel wordt gevonden door een logische samenstelling van de afzonderlijke antwoorden. Hoe heet het jaargetijde dat 21 Juni be gint? Wie zorgt voor de verzending en bezorging van brieven, briefkaarten en postpakketten? Men vraagt: Heb je op den brief een post zegel geplakt? Men vraagt ook wel: Heb je op den brief een geplakt! (invullen een verkorting van het woord postzegel). Na de samenstelling van het tweede deel wordt er een s aan toegevoegd. Mijn geheel is een korte zin, die men in verband met den verkoop der Zomerpostzegels veel leest. Opleiding tot dienstbode. Geen neutraal internaat in Haarlem. Men schrijft ons: Zooals reeds eerder werd vermeld, kwam eenigen tijd geleden, op initiatief van mevr. H. A. Kwint—Wiersum, een comité tot stand, dat tot taak had belangstelling te wekken voor een internaat voor dienstboden-oplei ding. Dit internaat zou te Haarlem komen en op 1 September a.s. worden geopend. Onder de bezielende leiding van mevrouw Kwint heeft het plaatselijk comité de zaken flink aangepakt. Er werd reclame gemaakt voor het mooie doel, huisbezoeken werden af gelegd, er werd geconfereerd met de betrok ken ouders en de meisjes, de noodige inlich tingen werden ingewonnen, in één woord: er werd in betrekkelijk korten tijd een massa werk verricht. Het resultaat was dan ook zeer bevredigend. Uit Velsen en de naaste omgeving werden 34 meisjes bereid gevonden den cursus voor dienstbode in het internaat te volgen. De prestatie van het Velsensche comité bleek ver uit te komen boven die van de ove rige comités in de provincie. Toen kwam de groote desillusie! De splijtzwam, die in ons Nederland zoo welig tiert en die op allerlei gebied tot split sing van de aanvankelijke eendrachtige sa menwerking leidde, deed ook hier haar werk. Het gevolg was, dat dezer dagen op een ver gadering- te Haarlem werd besloten, dat in die stad zeer waarschijnlijk zouden komen een Katholiek en een Christelijk internaat, ter wijl, gezien de weinige belangstelling in an dere gemeenten, men niet zou kunnen komen tot de oprichting van een neutraal internaat. De neutrale meisjes zouden dan in de ge legenheid worden gesteld een dag-cursus te volgen in Haarlem. Voor het vervoer zou van overheidswege worden gezorgd. Op 1' Januari 1937 zou in Amersfoort een internaat met neutrale beginselen worden ge opend, waarin de meisjes uit deze omgeving, die niet uitgesproken van Katholieke of Christelijke beginselen zijn, zouden kunnen worden geplaatst. De neutrale meisjes, die zich reeds beschik baar hebben gesteld, zullen thans voor de keus worden gesteld: of den dagcursus te Haarlem te volgen, of het op te richten inter naat te Amersfoort te bezoeken. Het plaatselijk comité voelt weinig voor een dag-cursus, omdat zoo'n cursus nooit het zelfde goede resultaat voor de betrokken meisjes kan hebben als een opleiding in een internaat. Op een internaat toch komen de meisjes in een geheel andere sfeer, zij laten dan de da gelij ksche beslommeringen achter zich, ver laten voor een tijdje het milieu, waarin zij tot hiertoe vertoefden en dat vaak ongunstig op hen inwerkte, krijgen andere inzichten, an dere kennissen en andere gedachten. Bij een dag-cursus verandert het leven van een meisje betrekkelijk weinig, terwijl van een dergelijken cursus nimmer die opvoeden de kracht kan uitgaan, die een interne cur sus zoo veelzijdig biedt. Het comité hoopt dan ook, dat de betrokken meisjes, die binnen enkele dagen zullen wor den opgeroepen om hun keuze te bepalen, hun eigen belang zullen inzien en, niettegenstaan de den verderen afstand, toch zullen verkiezen in een internaat geplaatst te worden. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat de krachtige pogingen van mevr. Kwint-Wiersum, om de gedachte het leegstaande „Rooswijk" voor het inrichten van een internaat te be nutten, eveneens faalden. Wat voor onze om geving natuurlijk zeer valt te betreuren, Twee kolenschuiten op drift geraakt. Door zuiging van voorbijvarend stoomschip. Zondagavond geraakten twee naast elkaar aan den lossteiger alhier lig gende dekschuiten, beladen met steen kool voor het pontveer op drift, door dat bij hét voorbijvaren van het s.s. Waterland tengevolge van de zuiging de meertouwen afbraken. De beide schuiten waarvan er een neiging toon de om te zinken, dreven bij het zachte Oostenwindje in Westelijke richting. Ze kwamen midden in het Kanaal te liggen, waar ze eerst het binnenko mende s.s. Berenice noodzaakten uit te wijken, om daarna achtereenvol gens in het vaarwater van Rijkspont no. 1, Rijkspont no. 6 en Rijkspont no. 2 te komen, en aldus een kleine stagnatie in den veerdienst veroor zaakten. Na ongeveer een uur onder de oqgen van het gezamenlijke pontpersoneel en honderden kijkers aan de Kanaaloevers hun zwerftocht te hebben voortgezet, geraakten de schuiten tea- hoogte van het keuringslokaal tegen den onderwal. Toen kwam er een sleepboot, die de zwer vers oppikte en naar hun ligplaats terug bracht. VOOR DE JEUGDIGE WERKLOOZEN. Naar we vernemen, kon aan het comité, dat de belangen van de jeugdige werkloozen be hartigt, een bedrag van pl.m. f 285 worden af gedragen, zijnde de netto-opbrengst van de ontmoeting StormvogelsV. S. V. Nieuwe functionaris bij de politie. De heer P. IJtsma te Apeldoorn benoemd tot hoofdinspecteur. Tot hoofdinspecteur van politie is als opvolger van den heer B. F. Kipp benoemd de heer P. IJtsma, inspec teur van politie te Apeldoorn. De Nieuw-benoemde functionnaris werd 27 Februari 1901 geboren te Leeuwarderadeel. Hij bezocht de TI. B". S. met 3-jarigen cursus te Leeuwarden, daarna de Hoogere Handels- School met 2-jarigen cursus te Groningen. De heer IJtsma ging zich vervolgens be kwamen voor den politiedienst en spoedig be haalde hij het inspecteursdiploma van den Bond van Hooger Politiepersoneel te Amster dam. Reeds op 1 Maart 1924 dus op 23-jari- gen leeftijd werd de heer IJtsma benoemd tot adj.-inspecteur te Huizum, gemeente Leeu warderadeel, welke functie hij vervulde tot 1 Juli 1927. Van 1 Juli 1927 tot 1 Januari 1930 was de heer IJtsma inspecteur, tevens waar nemend commissaris te Haarlingen, van 1 Januari 1930 tot 1 Januari 1931 adj. inspec teur ij van laatstgenoemden datum tot heden inspecteur te Apeldoorn. DE WEDSTRIJD DUKEL—LAROS. De derde partij van den wedstrijd Dukel-La- ros werd door Dukel gewonnen, e stand is thans: Dukel 3 gesp. 4 p.. Laros 3 gesp. 2 p. VERLOTING IJMUIDER REDDINGSBRIGADE De verloting, georganiseerd ten bate van het Gebouwfonds en voor het aanschaffen van deugdelijk reddingsmateriaal, zal worden gehouden op Dinsdag a.s. 's avonds om 8 uur in de bovenzaal van Hotel Kennemerhof aan het Kennemerplein te IJmuiden. GEHAKT IN BLIK. De directeur van Maatschappelijk Hulpbe toon heeft bekend gemaakt, dat binnen en kele dagen gehakt in blik verkrijgbaar zal worden gesteld tegen den prijs van 35 ets. per kiloblik. De distributie zal op dezelfde wijze geschieden als die van het blikvleesch. Van dit laatste is nog een kwantum over, zoodat ook dit nog verkrijgbaar is. Veiligheidsdagen van de Hoogovens. Ir. Spies hijscht de Veiligheidsvlag. Zaterdagmiddag had de opening plaats van de „Veiligheidsdagen" van de Hoogovens, hetgeen geschiedde met het hijschen van de veiligheidsvlag door den veiligheidsingenieur Ir. Spies. Voor deze vlag is op het open terrein dicht bij den ingang een eenvoudig houten monu ment getimmerd. Namens de Vlageommissie sprak voor de overdracht geschiedde de heer Roggeveen, die herinnerde aan een oproeping van Ir. Spies: „wie zorgt er voor een veiligheidsvlag?" Hierdoor ontstond in de fabriek het plan, om Ir. Spies een vlag aan te bieden. Er werd een Vlageommissie gesticht, die de benoodigde gelden bijeenbracht. Spreker hoopte, dat het onder deze vlag gelukken mag, velen te ver zamelen in den strijd tegen aller vijand: de onveiligheid. Hierna verzocht de heer Roggeveen Ir. Spies de vlag te onthullen. Alvorens hiertoe over te gaan dankte Ir. Spies namens den veiligheidsdienst voor de vlag. De vlag, aldus de heer Spies is een sym bool, evenals het veiligheidsinsigne. Maar een vlag zegt meer: deze wordt alleen geheschen bij bijzondere gebeurtenissen. Ir. Spies hoopte, dat dit vreugdevolle gebeurtenissen zullen zijn. Het zou ook kunnen zijn, dat de vlag op droe vige dagen halfstok zal worden geheschen. Spreker herdacht de dooden, die in het afge- loopen jaar aan het bedrijf zijn ontvallen. Wel zijn de groote bedrijven H.O., Mekog en Cemij van groote ongelukken bespaard gebleven. Er zijn geen slachtoffers uit onze rijen gevallen. Bij de jongste aanwinst is echter een doodelijk ongeluk geschied. De arbeider Duffel viel van een ladder en werd het slachtoffer van zijn arbeid. Toen men hem vond droeg hij zijn veiligheidsgordel, maar toen hij zich een oogenblik van zijn gordel moest ontdoen, maakte dit hem een slachtoffer van zijn plichtsbetrachting. Verder herdacht de heer Spies de nagedach tenis van Hulsegge, van der Meij en Th. Dei- num, allen trouwe vrienden, die door ziekte ovex-leden. Spreker wees er op, dat het aantal ongeval len alsmede het aantal verzuimdagen per on geval dalende zijn. Vooral bij de Mekog is dit het geval. Bedroeg het aantal verzuimdagen in 1931—32 bij dit bedrijf nog 30 per 100 ar beiders, thans is dit nog slechts 8'/2. Bij H. O. is de daling minder n.l. van 21 op 14. Spreker dankte degenen die de vlag hebben aangeboden. Onder luid applaus der aanwezi gen heesch de heer Spies daarop de sierlijke- witte vlag met in het midden het veiligheids embleem aan den vlaggestok. Allen begaven zich daarop naar het gebouw waarin het veiligheidsmuseum en het museum van den arbeid is ondergebracht. Hier werden allen toegesproken door Ir. Reitsema, die wees op de uitbreiding, die het veiligheidsmuseum heeft ondergaan, in hoofdzaak bestaande uit voorwerpen, die bij eenige plaats gevonden on gelukken een belangrijke rol hebben gespeeld, niet alleen een belangrijke, maar ook een nuttige. Het museum van den arbeid, zeide spreker, heeft men kunnen inrichten dank zij het feit, dat de heer Spies zijn verzameling heeft willen afstaan. Hiervoor was spreker Ir. Spies zeer dankbaar. Ir. Ingen Housz dankte Ir. Reitsema voor zijn werk voor het museum van den arbeid. Het is een zeer goede gedachte, aldus de heer Ingen Housz, dit museum tegelijk met de vei ligheidsdagen te openen, omdat nu ook het i personeel en hunne gezinnen dit kunnen be zichtigen. Hierna werden de aanwezigen in de gelegen heid gesteld, de musea te bezichtigen. In het museum van den arbeid trok een schematische doorsnede van het geheele be drijf, uitvoerd in figuurzaagwerk de algemeene aandacht. Dit fraai uitgevoerde werkstuk, dat een geheele wand beslaat en overzichtelijk is aangevuld met foto's en met monsters van verschillende producten geeft den leek een dui delijke voorstelling van het geheele wordings proces van het ruwe ijzer, van den afvoer en de zuivering van het hoogovengas, de cokes productie enz. Interessant is ook de voorstel ling van de slijtage van de inwendige beklee ding van den hoogoven, als gevolg van de enorme verhitting en de gevolgen die zich voor doen wanneer zich in de vuurvaste steenen, JAPANSCHE VROUWENSPORT. In Japan beoefenen de vrouwen een „sport", waarbij de een met een hellebaard en de andere met een zwaard is toegerust. waaruit deze bekleeding bestaat ijzerdeeltjes bevinden. Ook het veiligheidsmuseum bevat weer tal van Interessante zaken die het nuttige werk van den veiligheidsdienst demonstreeren. Tweede Veiligheidsbijeenkomst. De tweede veiligheidsbijeenkomst werd Za terdagavond in de loods voor de zakkenver- lading op het Hoogoventerrein gehouden. Mu zikale medewerking aan dezen avond werd verleend door Hoogovenkunstkring o.l.v. den heer L. van der Hoef. Allereerst werd het woord gevoerd door een der directeuren van de K. N. H. O. Ir. Ingen Housz. Deze zei in zijn rede dat het veilig- heidswerk geheel gebaseerd is op het denken en doen van de gemeenschap, waarom spreker zijn voldoening te kennen gaf over de groote belangstelling voor dezen avond. Voor de rnaterieele zijde van 't veiligheidswerk is in het afgeloopen jaar weer veel gedaan door de aanschaffing van verschillende vei ligheidsartikelen, maar ook de geestelijke kant is nauwkeurig verzorgd door de veiligheids- commissie. Spreker dankte de aftredende le den hartelijk voor de moeite en het werk dat zij zich getroost hebben om de leuze „Werkt allen veilig samen" zoo serieus mogelijk door gevoerd te krijgen. Ir. Ingen—Housz heette meteen de nieuwe commissie welkom, hierbij den wensch uitsprekende dat ook dit jaar de leden het werk weer met ijver en nauwgezet heid zouden volbrengen. Hij hoopte evenwel dat ook het personeel zijn volle medewerking zou geven. Door nauwkeurige opvolging van de voorschriften kan veel onheil voorkomen worden. De eerste eisch om veilig te werken vervolgde Ir. IngenHousz is de gedachten concentreeren op het werk dat gedaan wordt, zoowel op het bedrijf als in het dagelijksch leven. Daarom wordt ook volgens spreker in deze dagen speciaal de aandacht van de vrouw gevraagd, die in haar milieu eveneens een groote taak heeft om veilig te werken. Ir. IngenHouse eindigde met den wensch dat daarom de veiligheidsdagen v. man en vrouw beiden, goede resultaten zouden hebben en dat ook het volgende jaar het doel om allen, in prettige gemeenschap veilig te werken, weer ten volle bereikt zou worden. De veiligheidsingenieur Spies hierna het woord verkrijgende verheugde zich eveneens over de groote belangstelling, en noemde dit een overtuigend bewijs dat het veiligheidswerk groeiende is, niet alleen op het bedrijf, maar ook in het gezin. Het laatste jaar zijn weer enorme verbeteringen in het veiligheidsmate riaal aangebracht, door de aanschaffing van steeds beter uitgevoerde artikelen, als helmen, schoenen, handschoenen etc. Een moeilijkheid is echter geweest dat verschillende arbeiders het een bezwaar vonden om voor het gebruik van dit materiaal een kleine finantieele bij drage te geven. Spreker noemde dit een abso luut verkeerd standpunt, daar het volgens hem toch zeker heel wat waard is om bij de uit voering van gevaarlijk werk, voldoende bevei ligd te zijn. Wij moeten aldus Ir. Spies be seffen dat een groot deel van ons levensgeluk afhangt van het in staat zijn om ons werk goed en met een gezond lichaam te kunnen doen. Hij hoopte daarom dat het personeel meegaand zal zijn, wanneer zijn steun ge vraagd wordt bij de aanschaffing van nieuw materiaal, daar de veiligheidscommissie al leen dan haar doel kan bereiken, wanneer zij de medewerking van de gemeenschap heeft. Het is de plicht van den arbeider voor zijn ge zin om veilig te werken. Er zijn dingen die gevaarlijk zijn, en toch niet achterwege ge laten kunnen worden, maar men kan door voorzichtig en serieus werken het gevaar grootendeels bestrijden. Spreker toonde dit door enkele frappante voorbeelden aan. Hij hoopte dat de dames die aanwezig waren, nu ook de overtuiging gekre gen zouden hebben, dat alle mogelijke po gingen om veilig te werken gedaan worden, en wekte de arbeiders op om in echte kame raadschap de gedachte „Werkt allen veilig samen" te steunen. Ten slotte dankte Ir. Spies de afgetreden veiligheidscommissie, de ver tegenwoordigers van de sociale afdeeling, de Brandweer én de E. H. B. O. voor hun gewaar deerde medewerking, terwijl ook nog een woord van dank gericht werd tot de heeren van de arbeidsinspectie, SCHEEPVAARTBERICHTEN. Invoer natuurijs. Het Noorsche motorschip Rim is hier van Kragerö in de Visschershaven aangekomen met een lading natuurijs. IJzerverscheping. Teneinde ijzerladingen in te nemen kwamen bij de Hoogovens hier aan het Grieksche stoomschip Pagasitikos van Rouaan; het Duit- sche stoomschip Lumme van Rotterdam; het Noorsche stoomschip Akershus van Amster dam en het Zweedsche stoomschip Grim van Rouaan. Seheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen hier binnen 53 stoomschepen en 26 motorschepen, tezamen 79 schepen tegen 73 schepen in de week te voren. Naar zee vertrokken 54 stoomschepen en 18 motorschepen, tezamen 72 schepen te gen 71 schepen in de voorafgaande week. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 151 schepen of 7 schopen meer dan in de voorlaatste week. Toeristenreis. Het stoomschip Prinses Juliana kwam hier gisteren van Hoek van Holland binnen met ruim 250 leden van de Nederlandsche Re-isver- eeniging, welke hier ontscheept werden ten einde met autobussen of treinen naar hunne woonplaatsen terug te gaan. Vervolgens werd een gelijk aantal andere leden dezer vereeni- ging ingescheept, teneinde een zeereis te ma ken en te Hoek van Holland te landen. Ertsaanvoer. Met het Fransche stoomschip P. L. M. 25 is hier van Melilla een lading erts voor de Hoog ovens aangevoerd.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1