HET NIEUWE AVONDBLAD De staking in het visscherijbedrijf. Hoogovenbedrijf produceert ferromangaan. Nieuwe regeling voor den garnalen-verkoop. 4e JAARGANG No. 75 DINSDAG 30 JUNI 1936 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—d regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor dè navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Eendracht. Een buitengewoon geval dient vandaag ge signaleerd te worden. De regeeringen van Frankrijk en Engeland zijn Zondag te Ge- nève tot volmaakte overeenstemming geko men betreffende de te volgen Europeesche politiek. Niet alleen willen zij beide de sanc ties afschaffen, de verovering van Abessynië niet erkennen en geen scherpe resolutie tegen Italië aannemen, zoodat Mussolini weer met hen kan gaan praten, maar ook zijn zij het roerend eens geworden over de te volgen pro cedure inzake de herziening van den Vol kenbond. Volgens hun plannetje zullen de delegaties nu alleen maar voorstellen in dienen, dan zal iedereen met vacantie gaan en de Assemblee zal in September besluiten nemen. Het lijkt ni^t zoo heel veel, maar toch is het schoon. Het wordt nog schooner als men leest dat „gevoegelijk van identiteit van beider in zichten" gesproken kan worden. U zult het een journalist, die neutraal is op het gebied van partijpolitiek, niet euvel dui den dat hij een beetje verbaasd is dat deze eendracht ten langen leste bereikt is nu een linksche, zelfs zéér linksche regeering in Frankrijk is opgetreden. Zoolang er rechtsche regeeringen in beide landen waren zijn zij nooit tot overeenstemming kunnen komen en hebben elkaar beleefdelijk weliswaar, omdat de twee landen elkander teveel noodig had den telkens de schuld gegeven van de Euro peesche chaos. Maar nu er een Fransche regeering is ver schenen met een heeleboel socialisten er in en een socialistischen premier, een bewind dat binnenlandsche experimenten onder neemt waarvan iedere conservatief bibbert, blijkt dat de Europeesche standpunten van dit gezelschap en van het zeer voorzichtige en behoudende conservatieve gouvernement in Engeland „identiek" zijn! Den neutralen buitenstaander moet dit verschijnsel wel treffen als ongewoon en verrassend. Den eenvoudigen kiezer, in Frankrijk en Enge land, vooral als hij behept is met politieken geestdrift, zal het lichtelijk duizelen. Is hij een man die tot historisch onderzoek geneigd is, dan zal dit hem weinig licht geven tot opheldering van het phenomen. Want de geschiedenis zal hem niet het bewijs ver strekken, dat politieke uitersten in Frankrijk en Engeland het gemakkelijker eens plegen te worden dan politieke geestverwanten. Eerder het tegendeel, hetgeen dan ook logisch schijnt. In Genève zelf plegen de ervaren Volkenbonds mannen te zeggen, dat linksche regeeringen vooruit willen maar tekort duren en dat recht sche regeeringen uitstellen maar lang duren, waaruit men geen andere overeenstemming zou kunnen halen dan deze droeve slotsom, dat ze geen van beide in Genève iets bereiken. De Engelschen en de Franschen Anthony Eden, Lord Stanhope, Léon Blum, Delbos hebben nu waarachtig één lijn getrokken, die blijkbaar zal doorloopen tot in September. Dit belooft tweeënhalve maand rust. Dat is lang in dezen tijd. Samen zijn Frankrijk en Enge land zóó sterk, dat niemand hen te lijf zal durven gaan zoolang ze het zoo gloeiend, zoo identiek eens blijven. En we kunnen dus alle maal rustig met vacantie gaan Is het niet prachtig. Daarbij komt dan de vage hoop dat de verklaarders van den bouw der groote pyramide gelijk zouden kunnen hebben, dat in den nacht van 11 op 12 Sep tember de wereldgeschiedenis de periode van wedergeboorte zal intreden, in de pyramide door de Groote Koningskamer aangegeven, dat onze groote nooden dus geleden zouden zijn en dat de Assemblée van September reeds een eenheid zou demonstreeren, die de roerende eendracht van Engelschen en Franschen, op Zondag 28 Juni bereikt, overtuigend zou be vestigen en in daden omzetten De zon schijnt. Laat ons hopen. R. P. IJMUIDEN EEN UITSTAPJE NAAR ARTIS. Het bestuur der Vacantie- en Sint Nicolaas- vereeniging „Door Vriendschap Saamge- bracht" heeft het plan, in de maand Augustus met een aantal kinderen een uitstapje te ma ken naar Artis. De reis wordt gemaakt met een der booten van de Alkmaar Packet. DE KENNEMER JAGERS. De IJmuider Wandelsportvereeniging „De Kennemer Jagers" nam j.l. Zondag deel aan den Aardbeienmarsch te Beverwijk. De tocht werd zonder uitvallers volbracht, hetgeen met het oog op het moeilijke parcours een mooie prestatie genoemd mag worden. De K. J. ver kregen tevens een groepsprijs. Zondag 5 Juli neemt de vereeniging deel aan den 35 K.M. marsch van „De Wandeltoerist" te Haarlem. Het inschrijfgeld voor dezen marsch kan gestort worden bij den heer K. Krom, Groeneweg 45. Het vertrek vindt plaats per rijwiel 's morgens half negen van de H. B. S. De kustvisscherij en de visscherij in het IJselmeer in Mei. Fuikliaringvisscherij niet erg bevredigend. De Af deeling Visscherijen van het Depar tement van Landbouw en "Visscherij deelt het volgende mede omtrent de kustvisscherij en de visscherij in het IJselmeer, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers be trekking hebben op de maand Mei 1935. In de Waddenzee en het niet-afgesloten ge deelte van de Zuiderzee werd de visscherij drukker, in de Lauwerzee en den Dollart en de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten daarentegen minder druk uitgeoefend dan in Mei 1935. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Lauwerzee en den Dollart, de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zui derzee, het IJselmeer en de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten waren slechter dan in Mei van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroeg nl. volgens voorloopige opgave respectievelijk in de Lauwerzee en den Dollart 529.780 (532.459) KG. en f 7241 (f 9325), in de Waddenzee en het niet-afge sloten gedeelte van de Zuiderzee 4.937.085 (5.728.803) K.G. en f 72.660 (f 97.740), in het IJselmeer 425.760 (330.417) KG. en f 175.560 (f 181.611), in de Zuidhollandsche stroómen en zeegaten 242.985 (157.574) K.G, en f 17.934 (f 20.673Uit Zeeland werden verzonden 8792 (41.165) oesters ter waarde van f 311 (f 2103) en 28.724 (243.430) K.G. mosselen ter waarde van f 631 (f 4359). In het SJselmeer verliep de aalvisscherij met kwak- en dwarskuil over het algemeen nog weinig bevredigend. De ge-vangen aal was nog dun van stuk. terwijl veel onder- maatsche exemplaren werden gevangen. Met het aalhoekwant waren de vangsten over het geheel bevredigend, doch ook deze aal was dun. De resultaten der aalfuikenvisseherij waren nog slecht. Bot werd weinig gevangen- In de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee werd met de kom men. vooral in de eerste helft der maand, nog veel haring gevangen. Aanvankelijk werd nog veel haring gelost voor devischdrogerijen. Voor de meeste visschers was het resultaat niet slecht. Met de haringzegen nabij Den Helder werd weinig gevangen, terwijl ook de haringvisscherij met den wonderkuil, die in het begin der maand nog door enkele span nen werd uitgeoefend, wegens den lagen prijs niet meer loonend was. De visscherij met ha ringfuiken langs de Friesche kust werd in de eerste helft der maand beëindigd. Het resul taat is over het algemeen nic-t zeer bevredi gend geweest. De ansjovisvisscherij leverde zeer geringe vangsten op. Geep werd weinig gevangen. In de kommen bij Wieringen werd soms tamelijk veel schar en bot gevangen, doch de schar bracht niet veel op. De botvis- scherij met hoekwant, peur en staande netten leverde geen groote vangsten op. De visscherij met botschutwant verliep beter De garnalen- visscherij in het Marsdiep was door gebrek aan afzet weinig loonend. Op consumptie mosselen werd niet gevisebt. De visscherij op mosselen voor eendenvoer werd door elf Wieringer motorvaartuigen voortgezet. De alikruikenvisscherij was van weinig betee- kenis. In de Lauwerzee gaf de garnalenvisscherij voor de visschers, die ver naar buiten visch- ten, tamelijk goede resultaten. Meer naar bin nen waren de vangsten nog gering. In den Dollart en de Eems verliep de gar nalenvisscherij nog onbevredigend. Ook bot werd weinig gevangen. In de Zuidhollandsche stroomen leverde de aalvisscherij met kubben, fuiken en aalreep over het algemeen geringe vangsten op, ter wijl met het botschutwant, de fuiken en lij nen ook maar weinig bot werd gevangen. De garnalen visschers vischten wegens gebrek aan afzet op zeer beperkte daktaak, terwijl dik wijls een groot gedeelte der vloot stil lag. DE WERKLOOSHEID. J.l. Zaterdag waren op de Arbeidsbeurs als werkzoekende ingeschreven 404 bouwvakar beiders, 315 metaalbewerkers, 54 kantoorbe dienden, 19 vr. beroepen, 38 houtbewerkers, 24 landarbeiders, 654 losse- en fabrieksarbei ders, 485 visschers, 121 haven- en transport arbeiders en 304 in overige beroepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 15 bouwvakarbeiders, 21 metaalbewerkers. 8 kan toorbedienden, 20 vr. beroepen, 34 losse, en fabrieksarbeiders en 2 in overige beroepen. Het totaal ingeschreven werkzoekenden be droeg derhalve 2518 tegen 2445 in de vorige week. JONGE PIETER JELLENFEEST. Zondagmorgen was het op het Tiberiusplein voor de R. H. B. S. een en al -kleur en opgewekt heid door de honderden kinderen met tien tallen vaandels, die hier uit alle deelen van Noord-Holland benoorden het IJ bijeengeko men waren per autobus, per trein of te voet. Het waren meer dan 800 jonge Pieter Jellen, leden van den Ned. Arbeiders Sportbond uit district IX, die naar Velsen getogen waren om te feesten. Er waren er uit Beverwijk, Pur- merend, Zaandam, Beets, Koog-Zaan dijk. Hoorn, ja zelfs uit den Helder en uit Texel. In vroolijken stoet trok de rood-wit gekleede schare naar het sportterrein aan den Hage- lingerweg nabij „Huis te Velsen". Dit is de derde keer, dat zulk een feest ge organiseerd wordt. Beide voorgaande feesten werden in Alkmaar gehouden, nu was de af- deeling IJmuiden de gastvrouw. Deze marcheerde dan ook, gevolgd door Santpoort, aan den kop van den stoet. Tot ruim half vijf hebben deze jongste leden van den N. A. S. B. op het sportterrein den dag doorgebracht met zang en spel, gymnastiek oefeningen, enz.: ook werden er massa oefeningen gehouden. De goede zorgen der vele leidsters en leiders en het mooie zomerweer hebben er mede toe bijgedragen, dat het feest geslaagd is en vele kinderen een prettigen dag gehad hebben. WANDGEDIERTE. Laat uw huis GRONDIG REINIGEN. Alleen wij garandeeren U afdoende verdelging, onder geheimhouding en schriftelijke garantie. iutvecutfySM*deen. Radicaal GEN. CRONJéSTRAAT 135, HAARLEM-N., TELEFOON 11657. (Adv. Ingez. Med.) Weer besprekingen tusschen Reeders- vereeniging en organisatiebesturen. Voorloopig nog geen oplossing gevonden. De Besturen van de Vereeniging van Ree- ders van Visschersvaartuigen te IJmuiden en van de vier Vakovganisaties deden ons het volgende communique toekomen: Gistermorgen heeft op verzoek der vier vakorganisaties een bespreking plaats ge had tusschen de vertegenwoordigers dezer organisaties en het bestuur der Reedersver- eeniging, waarin de momcnteele stand van het conflict is besproken. Door de bestuurders der vier organisaties is medegedeeld, dat zij thans een bespreking konden houden, omdat hun leden opnieuw de leiding hunner besturen hadden aanvaard. De bestuurders verheelden niet, dat, in verband met de lage loonen in het bedrijf, een oplossing van het con flict bijzonder moeilijk is, zoolang toepassing van verlaging der loonen zou worden verlangd. Het bestuur der Reedersvereeniging voerde daartegen aan, dat de toe stand in het bedrijf verdere bezui nigingen, ook op de loonen drin gend noodig maakt. Door de bestuurders der vier orga nisaties werden de algemeene be- drijfsmoeilijkheden en de noodzake lijke verlichting van lasten niet ont kend, waarom ernstig is gezocht naar een oplossing, die beide partijen zou kunnen bevredigen. Zulk een oplossing kon nog niet worden gevonden. Van deze bespreking is mede deeling gedaan in de gistermiddag gehouden algemeene ver gadering der Reedersvereeniging, welke be sloot dat het bestuur het gesprokene nader zal overwegen en binnen enkele dagen ter zake een advies aan de algemeene vergadering zal uitbrengen. Hiervan is in een tweede conferentie, tus schen het bestuur der Reedersvereeniging en de vier organisaties, aan deze laatste mede- deeling gedaan; verdere besprekingen zijn aangehouden, totdat de volgende vergadering van de Reedersvereeniging zal hebben plaats gehad. HETTEMA HEEREMA LEEN. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen het volgende ter openbare kennis: Bestuurders-Collatoren van het Hettema Heerema Leen te Bolsward zijn voornemens over te gaan tot de begeving van twee studie beurzen. Nakomelingen uit de familie van de stich ters, die naar een beurs wenschen te dingen, zullen zich, onder overlegging van een geboor te-acte en met vermelding van genoten onder wijs, vóór 15 Juli a.s. schriftelijk moeten aan melden bij Ds. J. Vink te Bolsward. Zij dienen dan den leeftijd van 12 jaren te hebben be reikt en dien van 24 jaren niet te hebben overschreden. De begiftigde zal vrij zijn in de keuze van een vak van studie. De datum van het vergelijkend examen wordt nader bekend gemaakt. De Amerikaansche automobielmagnaat Hemy Ford is door de Michigan-Universiteit tot Dr. ingenieur honoris causa benoemd. IJzerlegeering, waarvan de fabricage ernstige moeilijkheden kan opleveren. „Met het groot risico voor oogen eventueel een der oude ovens buiten gebruik te moeten stellen werd op 28 April met het maken van dit waardevolle product begonnen". Ir. F. W. E. Spies schrijft in „Samen": Reeds lang werd er gesproken over het ma ken van Ferromangaan. Toen de directie voor het eerst het maken van deze ferrolegeering overdacht, waren er in hoofdzaak 2 redenen, welke dit plan steunden. Ten eerste de steeds verder krimpende afzet van ons ruwijzer, zoo als wij dat al sinds 13 jaren maken. Een op de wereldmarkt nogal schaarsch aangeboden pro duct is makkelijker af te zetten en maakt de mogelijkheid om betere prijzen te behalen grooter. Wanneer wij ons afvragen, waarom dit ijzermangaan schaarsch aangeboden wordt, dan komen wij meteen tot de tweede reden, die aanleiding gaf tot het overwegen van deze campagne. Ferromangaan is naast Ferro- siücum, een van die ijzerlegeeringen die bij den aanmaak nogal ernstige moeilijkheden kunnen geven. De bij de productie, vooral in de schacht en het bovenste topgedeelte van den hoogoven en in de windverhitters optre dende hooge temperaturen, de door het ver dampende Mangaan en andere bestanddeelen van het hoogovengas veroorzaakte verstoppin gen in de gasleidingen, wasschers en des- integratoren, de door mangaanafzettingen in den ovenhaard veroorzaakte uitzettingen, heb ben al meer dan één hoogoven doen bezwijken Het feit. dat onze beide hoogovens I en III al een aardigen staat van dienst hebben 'oven I 350.000 t.. over III 770.000 t.). het feit dat Hoogoven II al sinas verscheidene jaren er naar hunkert om ook weer eens aan de beurt te komen, zou een dergelijke gedwongen om tijdige buitenbedrijfstelling minder ernstig ge maakt hebben. Juist deze laatste mogelijkheid heeft de directie dan ook vrij lang doen aar zelen de order voor het vervaardigen van ferromangaan te geven. In den laatsten tijd is het namelijk door nogal ingrijpende verande ringen der tot nu toe gevolgde bedrijfswijze gelukt, zeer econönomische bedrijfscijfers bij de productie onzer normale ijzersoorten te ver krijgen, die het wenschelijk maakten zoo lang mogelijk hiervan de vruchten te plukken, zon der dat de herstelling van een der oude ovens de fabriek tot groote uitgaven ging dwingen. Lage productiekosten zijn het per slot van rekening altijd weer, welke het ons mogelijk maken op de wereldmarkt te concurreer en en voor ons en onze arbeiders de werkgelegenheid te behouden. Met het groote risico voor oogen eventueel dus een der oude ovens buiten bedrijf te moeten zetten, werd op 28 April met het maken van dit waardevolle en in de productie zoo dure product begonnen. Het is begrij pelijk, dat dit niet anders kon, dan na uiterst zorgvuldige voorbereiding. In onzen dienst waren maar 3 menschen die ooit ferromangaan hadden gemaakt, en er was net zooals in 1923 weer heel wat training en voorbereiding, rekenen en organiseeren noodig, om zekerheid te verkrijgen dat een goed resultaat zou worden bereikt. Nu de ferromangaan-eampagne achter ons ligt. kun nen wij tot onze tevredenheid vaststellen, dat niet alleen alles buitengewoon naar wensch verliep, maar dat wij zelfs een bijzonder goed, gelijkmatig en hoogwaardig product hebben gemaakt. Dit danken wij vooral aan de toewij ding van allen, die aan dit werk meededen, maar ook aan den degelijken en goeden opzet van onze bedrijfsinrichtingen, die steeds meer blijken aan de meest moeilijke en ingewikkelde eischen te voldoen. Ik wil den lezer niet met cijfers lastig val len. Wie zich hierover interesseert, mag eens met ons komen praten. Eenige nadere toelich ting wil ik echter toch nog geven. Ferromangaan bevat ongeveer 80% man gaan, 6.5% koolstof, een weinig phosphor (0.25%) en zwavel (0.03%) en ongeveer I""' ijzer. Het- materiaal wordt als toeslag gebruikt bij de staalbereiding, zoowel bij het Siemens- Martin-, alsook bij het Bessemer- of Thomas procédé. ten einde het mangaangehalte in het staal op de gewenschte hoogte te brengen en de in het vloeibare staal aanwezige zuurstof verbindingen te verwijderen (Desoxydatie). Tijdens de staalbereiding komen door de gas sen enz. belangrijke zuurstofhoeveelheden in het vloeibare staal terecht. Aangezien deze zuurstof de eigenschappen van het vloeiijzer of staal uiterst ongunstig beïnvloedt, moet het verwijderd worden. Zou dit niet gebeuren, dan zou bij het staal al bij een zuurstofgehalte van ongeveer 0.13% roodbrosheid en bij Ö.130.15% zuurstof koudbrosheid optreden. Het mate riaal zou dus bi,j het smeden of koude bewer king scheuren. Ferromangaan verwijdert de zuurstofhoudende verbindingen uit het staal door deze onmiddellijk in de slak over te bren gen en zoo uit het metaal te verwijderen. Het ferromangaan wordt gewonnen door het reduceeren van mangaanertsen, die tot 55% mangaan als zuurstofverbindingen bevatten en in Rusland (Poti), Britsch-Indië, Zuid- Afrika en Brazilië gevonden worden. De ert sen zijn moeilijk te reduceeren en maken het gebruik van ongeveer dubbel zooveel cokes noodig als bij het smelten van gewone ijzer ertsen (staalruwijzer 900 kg. cokes per ton; ferromangaan 1800 kg. per ton). Het gas is waardevoller, (90 wannteeenheden per cbm. bij staalijzer, 1150 warmte-eenheden per cbm. bij Ferromangaan). Het gas is echter niet makkelijk van zijn stofbestanddeelen te bevrij den en kan hierdoor moeilijkheden bij de ver werking geven. Door onze gasreinigingsinstal- latie is het echter gelukt het gas schoon aSn de verbruikers af te leveren. Het hooge cokesverbruik maakt, dat de ijzeren constructiedeelen aan den hoogoven- top aan bijzonder hooge temperaturen wor den blootgesteld (250 gr. C. bij gewone ruw- ijzersoorten 500600 gr. C. bij Ferromangaan). Onze topconstructie heeft deze vuurproef glansrijk doorstaan. De windtemperaturen moesten ter wille van de cokesbesparing zoo hoog mogelijk worden opgevoerd. Er werd dan ook met temperaturen van 910—930 gr. C. gevlerkt (om diezelfde reden werken wij bij de normale ijzersoorten ook wel eens zoo hoog). Van het in de ertsen aanwezige mangaan gaan ongeveer 7880% in het product. De rest blijft in de slakken en in het gasstof achter. Beide bijproducten zijn dus waardevol en worden als welkome aan brenger van mangaan bij het maken van staalruwijzer (dat 3—6% mangaan bevat) weer gebruikt. De vloeibare slakken zijn daar om ook op den eiksopslag uitgegoten. Later worden zij opgebroken en als erts in den hoogoven weer verwerkt. Het gasstof kan op zich zelf wegens zijn gering ijzergehalte niet tot briketten geperst worden. Wij hebben het met ander hoogovenstof vermengd en gebri- ketteerd. en zullen deze hoogmangaanhouden- de briketten eveneens als erts bij het maken van staalruwijzer gebruiken. Het ferromangaan zelf wordt in de giethal in groote blokken uitgegoten, die door inwen dige spanningen zeer makkelijk in kleinere stukken uiteen vallen. Ferromangaan met meer dan 80% mangaan en meer dan 0.65% Silicium, heeft zelfs de onaangename eigen schap om onder den invloed van zonbestraling en regen tot poeder uiteen te vallen. Het moet dus in een goedgesloten loods bewaard worden. Ferromangaan wordt in stukken van 335 kg. gewicht verkocht. Kleinere stukken zijn wel te gebruiken, doch worden door de afnemers niet geaccepteerd. Het zeer broze materiaal moet dus buitengewoon voorzichtig behandeld worden. Het uiterlijk van het Ferromangaan is bij zonder mooi. In de zilverglanzende stukken komen dikwijls prachtige kristallen voor; de breukvlakken toonen, wanneer het ijzer warm gebroken wordt, een rijke schakeering van alle mogelijke kleuren. Reeds een dag na het be gin der campagne was het noodig erop te wij zen, dat het ijzer voor verkoop bestemd is, en niet voor sieraad of presse-papier in kasten of op schrijftafels onzer employé's en arbei ders! Door deze eerste ferromangaancampagne hebben wij ons productieprogramma weer uit gebreid. Door goede samenwerking is een goed resultaat bereikt. Laten wij hopen, dat wij ook voor de toekomst, al lijken de moeilijkheden in den beginne wel eens groot, steeds in staat zullen zijn iedere opdracht, die ons door onze directie wordt gegeven, met succes aan te pakken. Voortaan over den Rijksvischafslag. Tot nu toe werden de alhier aangevoerde garnalen door tusschenkomst van een agent van de Visscherij Centrale tegen vastgestelde minimum-prijzen aan de handelaars ver kocht. De verkoop geschiedde per litje, een kistje inhoudende ca. 15 K.G. Van 2 Juli a.s. af zal echter de verkoop van de alhier aangevoerde garnalen over den Rijksvischafslag geschieden. De Visscherij-Centrale heeft voor dit doel eenige duizenden litjes laten aanmaken, welke door de garnalenvisschers mee naar zee wor den genomen en gevuld in den Rijks vischafslag worden geplaatst. De verkoop van de aangevoerde garnalen geschiedt des morgens half vijf. In verband hiermede kan nog worden ge meld, dat bovenstaande maatregel het gevolg is van een nieuwe regeling die op bovenge- noemden datum voor de consumptie-garna- lenvisscherij in werking zal treden. Er is opgericht een verkoopkantoor voor garnalen, aan welk kantoor de visschers uit sluitend de door hen aangevoerde consump tie-garnalen mogen leveren. In de daarvoor in aanmerking komende plaatsen zullen agentschappen worden gevestigd. De handelaren zullen uitsluitend van het verkoopkantoor ongepelde garnalen mógen betrekken. Op genoemden datum zal de steunregeling voor de garnalenvisscherij in werking treden. De uitkeering van de steunbedragen, zal door het verkoopkantoor geschieden. Deze steun zal bestaan uit een bijslag per afgele verde Kilo garnalen, naar gelang van de afge leverde hoeveelheid, met dien verstande, dat hoe geringer de aflevering is, des te grooter de bijslag per K.G. zal zijn.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1