Zes menschen door bliksem gedood. Ons disconto opnieuw verlaagd. DINSDAG 30 JUNI 1936 Onweer richt groot onheil aan. Het onweer, dat Maandag op verschillende plaatsen in ons land heeft gewoed, heeft wel zeer ernstige gevolgen gehad. Te Nyeveen bij Meppel, werden drie menschen en twee paarden door een bliksemstraal getroffen en op slag gedood. Nabij Abcoude werden een vader en drie zoons door het hemel- vuur getroffen. Eén der jongens werd gedood, de anderen werden dank zij de tegenwoordigheid van geest van den vader voor den verbrandingsdood bewaard. Tenslotte werd te Weerdinge nog een vrouw, die naar het onweer stond te kijken, door den bliksem gedood. Te Obdam werd een jongen getroffen. Verder zijn door het zware weer nog verschillende andere ongelukken gebeurd, terwijl veel boerderijen zijn afgebrand. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 30 JUNI. Bij kon. besl. van 28 Mei 11. is bewilli ging verleend cp het ontwerp der acte van oprichting van de naamlooze ven nootschap de BloemendaalOverveen Haarlem—Tram-Omnibus-Maatschappij te vestigen te Haarlem, Deze vennoot schap, welker dienst den 2den Juli aan vangt, heeft ten doel het instellen en exploiteeren van een geregelden omni- busdienst tusschen Bloemendaal, Over veen en Haarlem, langs den Bloemen- daalschen weg en den Zijlweg.welke dienst het geheele jaar door wordt gaande gehouden. Ook andere lijnen zullen kunnen worden ingesteld en ge ëxploiteerd, mits over straat- of grind wegen en uitgaande van Bloemendaal. Overveen of Haarlem, doch niet dan na -> ■-i.ne machtiging van de aandeel houders in een algemeene vergadering te geven. De wagens zullen zijn tram- Dmribussen, terwijl bij uitzondering en ingeval van gebiedende noodzakelijk heid, ter beoordeeling van den directeur, in overleg met commissarissen, andere rijtuigen zullen mogen worden ge bruikt. Voor de beweegkracht mogen alleen paarden worden gebruikt, terwijl niet langs en over sporen of rails, van wel ken aard ook, gereden zal mogen wor den. Het kapitaal der vennootschap be loopt veertig duizend gulden, verdeeld in honderdzestig aandeelen, elk groot tweehonderd vijf tig gulden. Commissaris sen zijn de heeren J. H. Stoel Jr., E. P. H M. Bijleveld en G. J. van der Vliet, allen wonende in de gemeente Bloe- daal. Directeur de heer J. H. van West Junior, te Haarlem. De goedgekeurde statuten zijn open baar gemaakt in de Staats-Courant van heden. Noodlottig ongeluk te Nyeveen. Tegenwoordigheid van geest van vader redt twee zoons het leven. Boven de gemeente Nijeveen bij Meppel bastte Maandagmiddag een hevig onweer los. Met een met twee paarden bespannen wagen was de landbouwer Roelof Karsten, vergezeld door zijn broer en een tweetal knechts, op weg naar het hooiland, toen de bui kwam opzetten. De mannen zijn toen ijlings teruggekeerd, maar wer den vijftig meter van de boerderij van Karsten door het noodweer overvallen en door den bliksem getroffen. Roe lof Karsten werd bewusteloos geslagen en kwam later weer bij, zonder noe menswaardig letsel te hebben ge kregen.. Zijn 39-jarige broeder Jan Karsten uit Ruinerwold echter werd door het hemelvuur gedood, evenals zijn knecht, de uit Weerwille afkom stige 17-jarige Jan Kragt en de 26- jarige landarbeider Geert Schoten uit Zwinderen. Een paard voor den wagen en een paard in het land werden door denzelfden bliksemstraal getroffen en gedood. De landbouwer R. Karsten heeft zijn leven te danken aan 't feit dat hij niet op den wagen zat. doch met de teugels in de hand er naast liep. Drie jongens getroffen. Nabij Abcoude is in het hooiland een onge luk gebeurd, waarbij drie menschen door het hemelvuur werden getroffen. Te ongeveer 2 uur hadden tijdens een zwaar onweder, de ruim 60-jarige veehouder H. H. v. d. Broek en zijn 3 zoons in het land achter zijn .boerderij aan den Abcouderstraatweg (gem. Weesperkarspel) onder hooischelven beschutting zocht voor den neerplassenden regen. De vader ging in een schelf liggen en de 3 zoons in een andere, welke zich op korten afstand bevond. Op een gegeven oogenblik aldus heeft de vader later verklaard voelde hij een zwaren druk op het hoofd. Hij had het gevoel, alsof hij tijdelijk bewusteloos geraakte. Even later kon hij weer opstaan en hij had het besef, dat er iets ernstigs ge beurd moest zijn. Zijn eerste werk was te kijken naar de hooischelf, waarin zijn zoons lagen en op hetzelfde oogenblik zag hij, dat die schelf in brand was gevlogen, klaarblijke lijk door den bliksem. De boer snelde er heen en het eerst trok hij zijn 14-jarigen zoon Gijs onder het hooi uit, die bewusteloos was; ook de 23-jarige zoon Gerrit was buiten kennis en tot zijn ontzetting moest de vader constateeren, dat zijn oudste zoon, de 25- jarige Hendrik, overleden was. Het hemelvuur had hem klaarblijkelijk op slag gedood. Van alle kanten kwamen uit het hooiland helpers opdagen, die de 3 zoons naar de boerderij droegen. Daar kwam zoo spoedig mogelijk dr. Gortel uit Abcoude. De jongste zoon kwam het eerst weer bij kennis. Van den tweeden zoon werd verondersteld, dat de langdurige bewusteloosheid een ge volg was van een ernstige hersenschudding. Om ongeveer 5 uur 's namidags begon bij hem het bewustzijn terug te keeren. Aan het kordaat optreden van den vader is het te danken geweest, dat de jongere zoons niet levend verbrand zijn. Toen hij immers uit zijn bewusteloosheid weer bij kennis kwam. brandde de hooischelf reeds zoo fel, dat er aan redding voor de beide zoons Gijs en Gerrit niet te denken geweest zou zijn, wanneer hun vader hen niet zoo spoedig' uit het brandende hooi had wegge trokken. Vrouw stond naar het onweer te kijken. Te Weerdriege (Gemeente Emmen), stond omstreeks vijf uur de 56-jarige echtgenoote. van den arbeider Gerrit Paalman met haar man en een zoon naar het overtrekken van een onweersbui te kijken. Plots werd de vrouw door den bliksem getroffen en op slag gedood. De beide mannen bleven ongedeerd. Jongen gedood. Te Obdam is de zoon van den heer van Mun ster door den bliksem gedood. Zijn vader werd ernstig gewond. Nog meer ongelukken. Branden. Zeer veel boerderijen en woningen, waarbij vooral Friesland zwaar is getroffen, zijn in vlammen opgegaan. Maandagavond is de bliksem geslagen in de villa van den heer G. C. F. Schoch aan Hoeflo te Laren. In een minimum van tijd stond het rieten dak van de villa in lichter laaie. Aan de activiteit van de Larensehe brandweer die zeer spoedig met de motorspuit ter plaatse was, is het te danken, dat de brand beperkt bieef tot de bovenverdieping. Na ruim twee uur was de brandweer, die met twee stralen het hoog oplaaiende vuur bestreed, den brand meester. Een deel van den inboedel ging ver loren. De schade, die door verzekering wordt gedekt, bedraagt ongeveer zesduizend gulden. Bliksem stoort treindienst. Maandagmiddag om tien minuten over vijf is de bliksem geslagen in de stroomleiding van den electrischen trein tusschen den Haag en Rijswijk. Dit had tengevolge, dat de stroom voorziening op het spoor in de richting Rotter dam werd gestoord en het verkeer tusschen het viaduct bij de Vaillantlaan te den Haag en de oliefabriek te Delft over enkel spoor moest worden geleid. Op dit spitsuur leverde dit, gezien de kwar- tiersdienst, die dan op dit traject wordt gere den, vrij aanzienlijke vertraging op. Met twin tig tot dertig minuten vertraging kwamen de treinen te Amsterdam aan. Doordat men daar beschikte over een reser- vestel, kwam er bij het vertrek der treinen geen vertraging voor. Eerst te kwart over acht behoorde de ver traging tot het verleden. Hertog van Kent zal de Koningin bezoeken. Naar aanleiding van de komst in ons land van Prins George, hertog van Kent, teneinde op 4 Juli a.s. de Britsche tentoonstelling te Amsterdam, uit naam van den Koning van Groot-Brittannië te openen, vernemen wij, dat de hertog, gevolg gevende aan een uit- noodiging van de Koningin, op Zaterdag a.s. bij Hare Majesteit op het Loo zal dineeren en aldaar zal overnachten. Op Zondagmorgen zal de hertog zich van het Loo naar Schiphol begeven, om vandaar per eigen vliegtuig naar Engeland terug te keeren. NOODLOTTIG ONGEVAL IN EEN BLINDENINSTITUUT. In het Blindeninstituut te Bussum liep een blinde in een der gangen tegen een trapje op, waarop een dienstbode werkzaamheden ver richtte. Deze verloor het evenwicht en kwam met haar achterhoofd zoo ongelukkig terecht op den steenen vloer, dat zij na enkele uren overleed. De dienstbode, de 38-jarige M., die inwonend was, had zich niet gehouden aan de bepalingen waarbij het verboden is om voorwerpen op de gang te laten staan. Dr. Euwe in hooger sferen. Schaakkampioen neemt vlieglessen. Of nu de Nationale Luchtvaart School van meening was, dat dr Max Euwe nog niet hoog genoeg gestegen is, of dat Euwe zelf, alvorens ten tweeden male den strijd aan te binden tegen dr. Aljechin, er behoefte aan voelde in luchtiger sferen de noodige krachten te ver zamelen is niet bekend, maar een feit is het, dat de wereldkampioen schaken Maandag middag op Schiphol onder de deskundige leiding van den instructeur De Mul is opge stegen voor een eerster proefles in de vlieg kunst. „Zitten en opletten", zei Euwe voor hij opsteeg, „zoo heel groot is het verschil met schaken toch ook niet", maar van deze mee ning bleek de schaakmeester toch te zijn te ruggekomen na een tocht boven Amsterdam. De instructeur was tevreden over zijn leerling. „Vooral in de bochten deed hij heel aardig werk" en Euwe zelf is volkomen door de nieuwe sport ingepalmd. „Mijn indrukken? Geweldig leuk", en weer tot den instructeur: „dus als ik den knuppel te veel aantrek......" In zulke oogenblikken doet de verslaggever beter maar te verdwijnen. Hij krijgt er toch geen woord tusschen. Schatkistbiljetten Belgische Congo worden terugbetaald. Voortzetting van den dienst op Zuid-Amerika? Onderhandelingen worden gevoerd. Naar wij vernemen, heeft de regee ring aan de B.E.N.A.S. (behartiging van Nationale Scheepvaartbelangen) opgedragen, onderhandelingen te voe ren met de combinatie Muller en Co. en de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij over over eenkomsten, welke zullen leiden tot voortzetting van den dienst op Zuid- Amerika. Bellamy-dag te Valkeveen. Zondag werd de j aarlijksche Bellamy-dag gehouden op het landgoed Drafna bij Val keveen. De voorzitter mr. dr. Yssel de Schepper be groette de aanwezigen, waarna het Bellamy- lied werd gezongen. Na de lunch werd door de eere-presidente der Internationale Vereeniging Bellamy, mevr. A. Heuf, gesproken over: „Eenheid in actie" in welke rede door spreekster werd be toogd, dat het doel der I. V. B. en van ieder Bellamiaan, in het bijzonder, is om door op bouw tot een nieuwe maatschappij te komen. Niet door anderen aan te vallen of er zich vijandig tegenover te stellen, niet dus door de punten van verschil te zoeken, maar integen deel door het Nederlandsche volk aan te too- nen, waar de fout zit, in het bestaande econo mische stelsel en het daarvoor in de plaats stellen van het economische stelsel van Edw. Bellamy. De nieuwe Bellamyvlag van den heer v. d. Hooff, te Hilversum werd geheschen en het Haagsche Bellamy-manuen-kwartet zong het door den heer D. Slebos gecomponeerde vlag- genlied. Door dr. IJssel de Schepper werd het af scheidswoord gesproken, waarin hij er op wees, dat alleen door broederschap een nieuwe maatschappij tot stand kan komen. ^&-yfr\9ègen bianspiAee/ien Tegen. stuklaopen mtsW i Tégen, vermoeidheid. In ströoibussen 1 gld - 60 en 4-5et. (Adv. ingez. Med.) Kerk te Strijp uitgebrand. Meubilair nog gered. Drie torentjes ingestort. Maandag werd brand ontdekt in het koor van de St. Trudekerk, in de voor malige gemeente Strijp, thans Eind- hovëh. De brandweer.! die spoedig ge waarschuwd werd, was onmiddellijk ter plaatse, doch kon het vuur niet voldoende bestrijden, zoodat de Phi- lips-brandweer te hulp werd geroe pen. Op het moment dat deze brandweer arri veerde, was de kerk één vlammenzee. Even over half twaalf stortte het spitse torentje, dat op het kruispunt van de twee beuken stond,vmet donderend geraas in. Een gedeelte viel op straat, waarbij de brandweercomman dant mr. Fens en eenige brandweerlieden ternauwernood aan den verpletteringsdood ontkwamen, Op het uur, dat de fabrieken uitgaan (twaalf uur) was men den brand zoover meester, dat geen uitbreiding meer te duchten was. Het geheele dak van de kerk, benevens drie der vijf torentjes, zijn afgebrand en inge stort. Het gewelf heeft het evenwel uitgehou den. Het achterste gedeelte van de kerk is één ruïne. Dadelijk na het ontdekken van den brand was de geheele parochie van Strijp in de weer om het kerk-meubilair te redden. Dit alles be nevens misgewaden, de heilige vaten en de schilderijen van den Kruisweg, kon tijdig naar buiten worden gebracht. De kerkbanken waren in de hitte echter to taal verkoold. Verzekering dekt de schade, die zeer groot is. Thans tot procent. Toestand wijzigt zich in zeer gunstigen zin. Naar wij vernemen, heeft de Ne derlandsche Bank met ingang van heden haar rentetarieven over de ge heele linie opnieuw met een half pro cent verlaagd. Het wisseldisconto wordt derhalve teruggebracht van 4 tot VA procent. Nadat de Nederlandsche Bank met ingang van 25 Juni haar rentetarieven over de ge heele linie met een half procent had verlaagd, waarbij het wisseldisconto, dat sedert 4 Juni 4]/2 procent had bedragen, werd teruggebracht tot 4 procent, heeft zij gemeend haar rente- voorwaarden wederom te moeten herzien. Ingaande 30 Juni zijn de tarieven opnieuw omlaag gebracht, waarbij het wisseldisconto is vastgesteld op V/2 procent. Op een dergelijke geste was men evenwel voorbereid. Onze cir culatiebank volgt nauwlettend alles wat zich op de deviezen en de geldmarkt afspeelt en neemt dienovereenkomstig haar maatregelen waarbij in de eerste plaats de belangen van het bedrijfsleven in het oog worden gehouden. Nu had op de wisselmarkt een verdere aan zienlijke ontspanning plaats gevonden, blij kende uit de daling van het pond sterling tot 7.37 1/4 en van den Amerikaanschen dollar tot 1.46 5/8. Daarnevens was de geldmarkt veel ruimer geworden, de prolongatiekoers was te- ruggeloopen tot 2 3/4 procent, terwijl het par ticuliere disconto zelfs beneden 3 procent was gekomen. Tusschen de noteeringen in de open markt en de officieele tarieven was dus een groote gaping gekomen, en het lag voor de hand dat ons centrale credietinstituut niet lang zou aarzelen zijn renteberekening te her zien en die meer in overeenstemming te bren gen met de prijzen in het vrije verkeer. Het feit, dat de Nederlandsche Bank tot verlaging van haar rentetarieven overgaat, juist nu de maandwisseling voor de deur staat, en ten behoeve van het zaken- en financieele leven aanzienlijke sommen benoodigd zijn, doet glashelder uitkomen, dat de toestand zich in zeer gunstigen zin heeft gewijzigd. Doopsgezinden congresseeren. Afgevaardigden uit vele landen te Amsterdam bijeen. In deze dagen komen de Doopsgezinden uit vele landen bijeen voor het houden van een conferentie. Er zijn behalve een groot aantal deelnemers uit ons eigen land ook velen ge komen uit Ned. Indië, Duitschland, Polen, Rus land, Zwitserland, Vereenigde Staten van N. Aemirka, Canada en Paraguay. Het congres werd Maandagavond geopend met een godsdienstoefening in de Singel-kerk onder leiding van dr. A. K. Kuiper. Deze gods dienstoefening was zeer druk bezocht. Nadat dr. Kuiper de samenkomst op de ge bruikelijke wijze had geopend, heette hij allen welkom, voornamelijk hen, die van verre wa ren gekomen in het bewustzijn dat allen een zijn in hun dankbaarheid dat het God be haagd heeft de Doopsgezinde Broederschap gedurende 400 jaren in stand te houden. Natuurlijk denkt spr. in deze samenkomst aan Menno Simons, den leider over wiens per soon en werk dezer dagen nog veel zal worden gesproken. In dit wijdingsuur zal spr. niet spre ken over den persoon van Menno Simons, maar over den verlosser, in wien hij zijn kracht heeft gevonden. Daartoe koos spr. als tekst Corr. 3 „niemand kan een ander fundament leggen dan hetgeen gelegd is door Jezus Chris tus en een iegelijk zie toe, hoe hij daarop bouwt". Toen met deze godsdienstoefening het con gres was geopend, heeft onder leiding van den voorzitter der Alg. Doopsgezinde Sociëteit, die ook voorzitter van het congres is, de verkie zing plaats gehad van drie ondervoorzitters. Aan het slot van den avond werden nog en kele korte begroetingen uitgesproken. Het congres zou heden behandelen de betee- kenis van Menno Simons voor de broeder schap en bovendien de doopsgezinden in ver leden en heden in Nederland, Duitschland, Polen, Zwitserland, Frankrijk en Rusland. Woensdag wordt behandeld het verleden en- heden der doopsgezinden in Amerika. Het congres wordt daarna voortgezet te Elspeet, waar nog verschillende onderwerpen als zending en de jeugd behandeld zullen wor den. Vrijdag trekt het congres naar Witmar- sum waar het wordt besloten met een krans- legging op het gedenkteeken van Menno Simons. Tusschen twee buffers bekneld geraakt. Twaalfjarige jongen gedood. Maandagmorgen heeft in de Rijn-haven na bij het hotel van de Holland Amerika Lijn t* Rotterdam een ongeval plaats gehad, dat een 12-jarigen jongen het leven heeft gekost. Twee jongens van 10 en 12 jaar waren daar ter plaatse aan het spelen en liepen tusschen de rangeerende treinen door. Juist toen een der jongens zich tusschen twee wagens bevond zette de locomotief zich in beweging. De jon gen raakte tusschen de buffers bekneld en werd zoo ernstig gewond, dat de dood onmid dellijk intrad. DORUS RIJKERS-FONDS. Dezer dagen is te Utrecht de twaalfde jaar vergadering gehouden van het helden der zee- fonds „Dorus Rijkers". Het jaarverslag 1935 werd goedgekeurd en vastgesteld. De president-commissaris, luite nant-generaal H. N. A. Swart, bracht het financieel verslag uit, waarna de rekening 1935 conform dit rapport door de vergadering vastgesteld en het hoofdbestuur gedechar geerd wérd. De begrooting 1936 werd door de vergadering goedgekeurd. Bij acclamatie werden de aftredende com missaris, 'de heer M. C. Koning, en de aftre dende bestuursleden, mevrouw G. Dirkzwager Marin Gouay, en de heeren jhr. D. R. Ge vers Deynoot en P. S. van 't Haaff, herkozen. De Engelscbe kunsttentoon stelling te Amsterdam. Een uiterst fraaie collectie zal aanwezig zijn. De tentoonstelling van Engelsche kunst in het Stedelijk Museum, te Amsterdam, die Za terdagmiddag a.s. door den broeder van Koning Edward VII, den hertog van Kent, ge opend zal worden, belooft een uitzonderlijke gebeurtenis op kunstgebied te worden. Een zoo fraai en nagenoeg chronologisch histo risch overzicht van de Engelsche schilderkunst heeft zelfs in Engeland nog geen tentoonstel ling geboden en de kunstredactie van een zoo gezaghebbend blad als de „Times" consta teerde dan ook verleden week, dat dit de beste Engelsche tentoonstelling zou worden die ooit is gehouden. In een persbespreking heeft de ijverige di recteur van het stedelijk museum, Jhr. Röell, nog eenige bijzonderheden omtrent den op zet der tentoonstelling medegedeeld. Weken lang heeft hij in Engeland besprekingen ge voerd met musea, openbare instanties en par ticulieren om het huidige resultaat te berei ken. In het algemeen had men in Engeland het gevoel, dat men verplicht was, een con traprestatie te leveren voor de nog niet ver geten prachtige tentoonstelling van Neder landsche kunst, die in 1929 in Burlington House werd gehouden. Als gelukkige omstan digheid kwam daarbij, dat ditmaal voor het eerst gebruikt is gemaakt van de Act of Par liament, die juist verleden jaar is aange nomen en de mogelijkheid opende, dat Brit sche musea, kunstschatten uitleenden naar het buitenland. Van de ongeveer 200 schilderijen zijn reeds 150 gearriveerd en 50 worden in den loop van de week verwacht, deze schilderijen, die in acht zalen van het stedelijk museum in nagenoeg chronologische volgorde zullen wor den opgesteld, geven een vrijwel volledig historisch overzicht van de Engelsche schil derkunst van 1932 af. te beginnen bij Hogarth, tot de modernen toe. Zoo vindt men hier het voornaamste werk der grootste Engelsche schilders bijeen. Op de eereplaatsen hangen de groote por tretten van den meester Gainsborough, Ho garth's portret van Captain Coram, den stich ter van het Foundling-hospital, die de groep schilders om zich heen verzamelde, die later de kern van de Royal Academy zouden vor men, Whistiers portret van zijn moeder, de beroemde „Carperter Shop" van Millais en de precieuze ..Red Boy" van Lav/rence. een der kostbaarste werken, die naar Amsterdam zijn gezonden, dat verzekerd is voor een bedrag van 100.000 pond sterling. Aan het Sneekermeer waren gistermiddag enkele personen aan het zwemmen. Onder hen bevonden zich de gebroeders Wiersma uit Irnsum, toen een hevig onweer zich boven Terhorne ontlastte. De zwemmers, die het on weer zagen aankomen, kleedden zich haastig aan, maar het onweer kwam zoo snel opzetten, dat de bui hen reeds had bereikt, voor zij ge reed waren. Een der broers werd getroffen en sloeg bewusteloos tegen den grond. Later is hij weer tot bewustzijn gekomen. Omstreeks halfvier sloeg de bliksem in een zandkuil op het strand, bij den vuurtoren te Scheveningen, waarin eenige menschen zaten. De 43-jarige G. v. K. werd getroffen. Hij raakte bewusteloos en werd door den G.G.D. vervoerd. Bij onderzoek bleek, dat hij een ern stige wonde aan het linkeroog gekregen had, doch verder geen letsel had opgeloopen. Bedrag van ƒ5 millioen. Naar wij vernemen zullen per 10 Juli a.s. de op dien datum vervallende 5.000.000 schat kistbiljetten van den Belgischen Congo wor den terugbetaald, welke deel uitmaken van het crediet groot 85.000.000 dat indertijd door de heeren Mendelssohn en Co., Amster dam aan den Belgischen staat en den Belgi schen Congo werd verleend. Volgens de crediet voorwaarden had de Belgische Congo het recht deze schatkistbiljetten nog 2 maal, telkens voor drie maanden, te verlengen, van welk recht derhalve geen gebruik wordt ge maakt. De door den Belgischen Congo otder bedoeld crediet uitgegeven schatkistbiljetten zullen daarmede alle terugbetaald zijn. Semarang geruimen tijd in het donker. Slang in het hoogspanningsnet gekropen! SEMARANG. 29 Juni. (Aneta). Door een defect aan de hoogspanningslei- ding van de A. N. I. E. M. van Toentang, zat Semarang Zaterdagnacht van 1 uur af in het donker. Hierna werd de reserve-centrale Kali Sari ingeschakeld. Deze reserve-centrale ge raakte na eenige uren eveneens defect. Bij het ingestelde onderzoek bleek, dat de storing werd veroorzaakt door een slang, die in een mast was gekropen. Tijdens de herstellings werkzaamheden is een koelie in aanraking ge komen met de hoogspanningsleiding, waardoor hij bewusteloos geraakte, hetgeen oorzaak was van een nieuwe vertraging. Door al deze oor zaken kon de storing om 6 uur 30 worden op- géheven. BOND VAN PERSONEEL IN OVERHEIDS DIENST. Het drukbezochte 27ste congres van den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst, dat Maandag in het N. V. huis te Utrecht begon nen is, werd geopend door den heer A. A. Leuhrs, den bondsvoorzitter, die als zijn mee ning uitsprak, dat de aanpassingspolitiek der regeering moet voeren tot een verarming van ons heele volk. Daartegenover wekte spr. op 't plan van den arbeid uit te dragen. Spr. wees er op dat het ledental verminder de, doch de teruggang behoeft z.i. geen onge rustheid te wekken. De heer E. Michaud, secretaris der interna tionale van ambtenaren in publieken dienst sprak de vergaderden toe. Zulks deden ook de heer F. v. d. Walle, namens het Ned. Verbond van Vakvereenigingen en de heer W. Luberti, namens het A. C. O. P. Vervolgens werd overgegaan tot behandeling van den beschrijvingsbrief. LOUIS DE VRIES GERIDDERD. Naar de Msb. verneemt heeft de president van de Fransche republiek den heer Louis de Vries bericht gezonden van zijn onder scheiding tot Ridder in het Legioen van Eer wegens zijn verdiensten als tooneelspeler voor de Fransche kunst. De geruchten over Dr. Colijn. Nog een fabel. Onder het opschrift „Nog een fabel" schrijft de Msb. o.m.: Van meer dan één zijde is de naam van den bankier Mannheimer in betrekking gebracht met de geruchten over dr. Colijn; zelfs de er gerlijkste insinuaties heeft men niet ge schroomd te verspreiden. Wij hebben met den heer Mannheimer niets te maken maar willen er aan herinneren, dat ook deze mensch zijn persoonlijk recht behoudt op een goeden naam. Wij hebben echter wel iets te maken met minister Colijn en diens integriteit en daar om wenschen wij nu toch mee te deelen, dat ons een stuk bekend is, waarin de heer Mann heimer op eerewoord verklaart, dat hij de dame voor wie de heer Colijn de door dr. Vos ge kochte borgstelling teekende, niet kent of heeft gekend, dat hij haar naam, toen deze hem werd meegedeeld, voordien zelfs nooit had gehoord; dat hij haar uiteraard nooit bij dr. Colijn heeft geïntroduceerd en dat zijn betrekkingen met den minister trouwens nooit anders dan van staatspolitieken aard zijn geweest. Het geval bewijst opnieuw hoe voorzichtig men moet zijn met allerlei geruchten, waarop onverantwoordelijke lieden of amatuer-re- chercheurs ons onthalen en hoe verstandig mr. Goseling heeft gehandeld, toen hij op de pers conferentie den naam Mannheimer elimineer de en aan de aanwezigen verzocht zich niet op den weg der fantasieën te begeven.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2