De Gevallen Heerscher. De oer-Germaan als voorganger der beschaving. BisscKopwijdlng Mgr. Stam. Plechtigheid in de St. Ravo kathedraal. HAARLEM Maandag. Hedenmorgen heeft de wijding plaatsgevonden van den nieuwen missiebisschop Mgr. N. Stam, in de St. Bavo kathedraal. Mgr. j. p. Huibers was hierbij con secrator, Mgr. P. Hopmans en Mgr. T. v. Valenberg waren assistenten. De Bisschop betreedt de Kathedraal. Een feestelijk versierde St. Bavo wachtte hedenmorgen den nieuwen missie-bisschop, toen deze omstreeks half tien van het bis schoppelijk paleis arriveerde. Een eerewacht van de Katholieke Jeugdorganisaties, de Ver kenners en de Graal, stond aan de hoofdingang opgesteld. Velen waren gekomen en vulden de kerk, waar het orgel feestelijk-plechtig speelde. Toen de bisschop, Mgr. Huibers, en cnet hem de wijdeling arriveerden, zong de scola canto rum van het Groot Seminarium te Warmond het „Sacerdos et Pontifex". De plechtigheid nam hierop een aanvang, waarbij de functies door de volgende gees telijken werden vervuld. Prebyster Assistent: Kanunnik L. Waster- woudt, Troondiakens: Pastoor Th. Winkelman, Father A. Poell. Diaken: Pastoor L. Willen- borg. Subdiaken: Pastoor H. v. Dijk. Caere- moniarius; Secretaris H. Agterhof. Sub-caere- moniarius: Kapelaan E. Determeijer. Capel- lani Electi: Secretaris F. Bank, Father B. Heij- boer. Capellani I Assistentis: Secretaris L. Bec kers. Kapelaan P. Visser. Capellani II Assisten tis: Kapelaan J. v. Houten. Father Th. Lefe- ber. Ad librum Consecratoris; Kapelaan C. de Koster. Ad librum Electi: Father J. Vos. Ad mitram: Kapelaan A. v. d. Hoeven. Ad bacu- lum: Kapelaan J. Stadegaard. Ad faldisto- i-ium: Kapelaan W. Nijssen. Ad gremiale: Rec tor J. v. Zon. Ad candelam: Father B. Renckens Ad aspersorium: Pater H. Hunsche. O. F. M. Ad ampullas: Kapelaan P. Poppen. Ad Lavabo; Kapelaan S. Mol. Ad thuribulum: Father D. Simons. Ad intortitia: Kapelaan G. Luken. Ka pelaan C. Verheijen. Onder de genoodigden waren: Mgr. Th. W. Pichot, vicaris generaal van Haarlem; Mgr. M. P. J. Möllmann, oud vicaris generaal; Mgr. Taskin, waarn. bisschop; Mgr. Niekel, kanun nik Wijtenburg, Father Wall, dir. van het Mill-Hill college, Father Schoernaker, plebaan Filbry, Mgr. Th. M. P. Bekkers, Mgr. P. Groe nen, de Hoogeerwaarde Heeren J. C. Aal- berse, P. J. Brügemann, L. A. A. M. Wester hout, N. L. A. Ammerlaan, deken H. C. J. Son- daal, deken E. P. Reugs, deken G. J. M. Maat en deken J. Horsboom. Ook pastoor J. M. Lu- cassen, vroeger deken van Beverwijk, was aan wezig, alsmede tal van hooge functionarissen van de congregatie van den wijdeling. Onge veer negentig familieleden van Mgr. Stam woonden de plechtigheid bij. Aan het einde schreed de nieuwe bisschop door de kerk en gaf de geloovigen zijn zegen. CHRISTELIJK BEWAARSCHOOL- ONDERWIJS. De vorige week eindigden de landelijke examens voor Chr. Bewaarschool-Onderwijze res. Van den Opleidingscursus Bakenesser- gracht te Haarlem, slaagden voor theoretisch gedeelte diploma A de dames: Berghorst, Mollee, Wenke, Schuitemaker, de Wijs en Roos- ina. Afgewezen geen. Voor practisch gedeelte diploma A de dames Van Dijk, Van der Duin en Schuite- miaker; afgewezen 2 candidaten. Voor theoretisch gedeelte van diploma B (hoofdonderwijzeres) de dames Oosterling, Vrij, Bogaard, C. van Gelder en L. van Gel der; afgewezen geen. Voor 't practisch gedeelte diploma B de dames: -Bandert, L. van Gelder, Vrij. Bogaard en Oosterling; af gewezen 1 cand'idaat. Auto op onbewaakten overweg gegrepen. Bestuurder levensgevaarlijk gewond. LEUSDEN, 29 Juni. - Hedenmorgen had op den onbewaakten overweg op den Doodeweg al hier, welke weg de verbinding vormt tusschen Hamersveld en Leusden, een ernstig ongeval plaats. Te omstreeks half negen naderde uit de rich ting Amersfoort trein 2017, die om 8.16 uur van Amsterdam naar Kesteren vertrok. Uit de richting Hamersveld kwam een melkauto, be stuurd door den 35-jarigen KI. Hoollwerf uit Barneveld. De machinist der locomotief gaf tal van signalen, doch de bestuurder trachtte nog den overweg te passeeren. Het gevolg hiervan was, dat de wagen aan de achterzijde werd gegrepen en 150 Meter werd meegesleurd. Op 75 M. afstand van. den overweg werd de bestuurder uit het voertuig geslingerd en bleef zwaar gewond liggen. De auto werd ge heel versplinterd. De bestuurder, die een ernstige hoofdwonde had en tal van zware kneuzingen, werd per auto naar de Lichtenberg te Amersfoort ver voerd. Tengevolge van het ongeval moesten de treinen over een spoor worden geleid. Het opruimingswerk geschiedde onder lei ding van den ingenieur van tractie van het bureau Amersfoort, ir. J. Hille. Bouwen van getouw voor den Geneeskundigen Dienst aanbesteed. HAARLEM Maandag. Hedenmorgen is ten stadhuize door Openba re Werken aanbesteed het maken van een hoofdgebouw, van betonconstructie met bak steen omhulling en bijgebouw met scheidings muur, waarvoor pl.m. 720 M3. beton benoo- digd is, ten behoeve van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst op een terrein aan de Nieuwe Gracht. Ingekomen waren 45 inschrijvingsbiljetten, waarvan er twee ongeldig waren. Ingeschreven werd als volgt (het getal tusschen haakjes duidt aan het getal dat bij gebruik van bui- tenlandsch cement kan worden afgetrokken) N.V. Geels' Aannemersbedrijf te Aerdenhout 93.200 (200)A. J. den Ouden, Alphen aan den Rijn 91.990 (190); S. Kuit, Velsen 88.604; N.V. Aannemersmaatschappij v.h. J. L. Hoeben, Amsterdam 97.300 (500); N.V. Aann. mij. bouw- en betonwerken Gebrs. Tak Amsterdam 96,380.fa. M. Klein en Zn., As sendelft 93.600; fa. F. de Bruin, Amsterdam 84.961; fa. J. Dubbeldam, Voorburg 89.550; fa. F. Philips, Haarlem f 90.865; N.V. Aann.be- drijf „Noord-Holland", Heemskerk 85.800; Aann. Mij. v.h. J. Broersma, Den Haag f 88.490, L. Raaymakers, Breda 90.890 (500); N.V. Zwolsche beton- en ijzerbouw, Zwolle 91.865 (150); N.V. Betonbouw Kool en Wildeboer 93.375; Hollandsche Betonbouwmij., Den Haag 94.800: fa. H. J. Podde 97.700 (350); N.V. Bataafsche Aann. mij v.h. J. v. d. Wal, Dén Haag 86600; N.V. Amersfoortsche Be- tonmij., Amersfoort 85.300; fa. P. Rinks, Santpoort 84.450; N.V. Kon. Rotterdamsche Beton- en Aann.mij., Rotterdam 84.980; Zaansche Coöp. Bouwersbond, Wormerveer 87.300; fa. P. Boxs en Zn., Haarlem 87.870 (plus 500)fa. Joh. v. d. Putten, Haarlem 92.985; fa. R. Bijker, Haarlem 94.286; gebr. Trebbe, Enschedé 89.800 (400); fa. G. en J. Broertjes, Heemstede f 87.600 (250); N.V. Gebr. A. M. en B. P. Joustra 91.745; gebrs. v. d. Putten, Heemstede 84.790; fr. J. C. de Geus Haarlem 79.800 (400), fa. A. v. Varik, Haar lem 90.400 (500)N.V. De Condor, Amster dam 91.475 (100); gebr. H., V. en J. de Vries, Haarlem 89.340 (1500); fa. A. Coxshoorn, Voorburg 86.700 (300); Kraageveld's Aann. mij N.V. en A. Hofman te Heemstede 84.700; fa. M. Joustra, Haarlem 92.400; fa. Holtink en Waals, Rotterdam f 80.500; N.V. Rijswijk- sc-he Betonbouw, Rijswijk 102.000 (500); fa. P. J. van Hof teil, Haarlem 95.448; fa. G. P. Hetem, Haarlem, 95.440; fa. De Boer en Dek ker, Wormerveer 95.800; fr. G. Gesman en Zoetemeyer, Alphen aan den Rijn 92.890 (200)N.V. Gewapend Betonbouw en Asphalt- mij., Enschedé 89.700 (50)fa. G. B. van Hoek, Delft 86.592. De gunning is aangehouden. Lijdensweg van den Negus. De uitgesloten visschers. En de Centr. Bond van Transportarbeiders. De Commissie van Uitgesloten Visschers, zitting houdend te Haarlem in het gebouw „Eensgezindheid" in de Zuiderstraat, deelde ons mede, dat in tegenstelling met gepubli ceerde berichten de toestand nog ongewij zigd gebleven is. De C.B.T. ondersteunt slechts haar eigen leden en dan nog met een leening, terwijl de niet-leden die zich solidair verklaarden, geen loon uitbetaald gekregen hebben van den C.B.T. Prauw door storm overvallen en omgeslagen. 17 der inzittenden verdronken. Koepang, 29 Juni (Aneta). Tijdens een hevigen storm is een inheemsche prauw, ko mende van Koepang en op weg naar Rottie, nabij Hansisi omgeslagen. Van de 24 inzitten den werden er 7 gered. Van zeven werden de lijken gevonden, terwijl er nog tien worden vermist. THEEHUIS IN HET VONDELPARK TE AMSTERDAM AFGEBRAND. In den vroegen Zondagmorgen is het be kende theehuis in het Vondelpark te Am sterdam in vlammen opgegaan. Hoe daar om dien tijd bx-and kon ontstaan is nog niet opgehelderd; echter een feit is het, dat, toen de brand ontdekt werd, deze reeds groote afmetingen had aangenomen. Het sierlijke houten gebouwtje werd een prooi van het vuur. (Van onzen Londenschen correspondent). LONDEN, 26 Juni. De Negus van Abessynië en Minister Eden zijn naar Genève vertrokken, de eerste per trein en boot, de tweede per vliegtuig. De twee mannen hebben een paar dagen ge leden nog lang met elkander gesproken. Het moet een pijnlijk onderhoud zijn geweest tusschen twee modellen van blanke en don kere beschaving en geboorte Niets is me degedeeld over het onderhoud. Maar de ver beelding kan gemakkelijk nagaan, hoe ten- naastenbij de gedachtewisseling is geweest. Minister Eden zal den gewonden Leeuw van Juda van de thans middelmatige hoogte van zijn internationaal gezag hebben voorgesteld niet te lastig te zijn in Genève. Haile Selassie zal hebben vernomen in termen van spijt en met betuigingen van hoogachting, waarom de gedane zaken geen keer konden nemen. Maar de Negus heeft zich blijkbaar niet heelemaal laten overtuigen van de onveran derlijkheid van zijn positie en die van zijn land. Men 'schrijft hem tenminste het voor nemen toe, in Genève een laatste beroep te doen op den Volkenbond om hem de souverelniteit over het gebied, dat hem is ontstolen, terug te bezorgen. Hij zal zelf wel weten dat het geen materieel effect kan hebben, dat het zijn fortuin niet zal kunnen keeren. Maar hij wil dat de wereld zal weten dat Haile Selassie geen afstand doet van zijn rechten en dat zijn land geen afstand doet van de zijne. Minister Eden kan hem slechts hebben doen weten dat alle hoop ver loren is. Er is een vergulde troon in het huis aan Kensington Gore. waar de Negus tot heden in Londen verblijf heeft gehouden. Hij zat op dien troon en Eden zat tegenover hem op een stoel, toen het pijnlijk onderhoud plaats had. waarin moet zijn duidelijk „ge maakt dat majesteit den vroegeren heer scher van Abessynië en zijn familie voor het begrip van de wereld had verlaten. Zulk een afloop had de Negus misschien gevreesd, maar niet heelemaal verwacht. De geestdrif tige ontvangst in Gibraltar en bij aankomst in Londen hadden hem diep getroffen en hoop op Engeland's hulp voor zijn herstel doen herleven. Hij was niet voldoende ver trouwd met de Engelsche geestesgesteldheid om de warmte, waarmede hij op Engelschen bodem werd begroet, te kunnen herkennen als sympathie voor den gevallene. Bovendien had hij wel degelijk van gezaghebbende en hooggeplaatste personen en instellingen de verzekering ontvangen dat zij niet alleen begaan waren met zijn lot, maar hemel en aarde zouden bewegen het te doen keeren. Haile Selassie hechtte overdreven waarde aan al deze betuigingen van sympathie en belofte van steun. In zijn zaak konden hon derdduizenden in Engeland wikken, maar de beschikking bleef aan een regeering, die om redenen van hooge politiek het slachtoffer dat haar medegevoel genoot, bescherming moest onthouden. Haile Selassie zal hebben gedroomd, op weg naar Engeland, dat de bevolking van dit land zoo krachtig op zijn persoonlijk be roep zou reageerer. dat de regeering het niet zou kunnen veronachtzamen. De oud-heer- scher, die in zijn eigen land de afzondering van den absoluten vorst in acht nam, heeft Engeland doorreisd van Zuid naar Noord, van Oost naar West om zich te laten zien als voornaamste propaganda-middel voor de Abessynische zaak. Hij heeft deelgenomen aan diners en tuinpsrtijen en overal recep ties gehouden. Hij heeft zelfs als eeregast en vogel van uitheemsche pluimage deel genomen aan een van de vermaarde perio dieke lunches van de Engelsche letterkun dige wereldwaar geen Ethiopische lite ratuur stof kon geven voor conversatie Met waarlijk keizerlijke waardigheid slechts geëvenaard door die van Prinses Tsahai, die haar indrukwekkend aandeel had in de be vordering van de zaak van haar vader en haar land heeft de kleine man met het droefgeestig gezicht deze beproevingen door staan. Hoe weinig het geholpen heeft is geble ken uit den afloop van het sanctie-debat in het Lagerhuis en uit de jongste berichten, die doen vermoeden dat reeds onderhande lingen worden voorbereid om tenslotte de souvereiniteit van Italië over Abessynië te erkennen. In het genoemde debat hebben Baldwin en Eden omzichtig aangekondigd, dat deze erkenning niet zal plaats hebben in de vergadering van den Volkenbond. Zoolang artikel 10 van het Covenant bestaat kan dat trouwens niet gebeuren. Want dit artikel be paalt, dat de gewelddadige verovering van grondgebied niet door de Volkenbondslan- den kan worden erkend. Maar waar zooveel Volkenbondsbeginselen en bindende interna tionale afspraken zijn geschonden zal men er wel wat op weten te vinden om aan de verplichtingen van artikel 10 te ontkomen. De toonaangevende landen streven er naar zich volledig met Mussolini te verzoenen en in dat streven zijn zij blijkbaar bereid hem zijn onredelijken zin te geven A. K. VAN R. Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel. In het N.V. Huis te Utrecht heeft Zaterdag middag de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Trampersoneel een zeer druk be zochte receptie gehouden. De heer P. Moltmaker, voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging legde vast, dat een vijftigjarig jubileum van een vakvereeniging geen alledaagsche gebeurtenis kan worden ge noemd en wees er op, hoe ondanks veel cri tiek de vereeniging tot een ongekenden bloei is gekomen. Het ledental gaat nog steeds vooruit en de financieele positie is uitstekend. Minister Van Lidt de Jeude wenschte de vereeniging geluk. Namens hem voerden nog vele sprekers het woord en werden vele geschenken aangeboden. DINSDAG 30 JUNI 1936 Nieuws van de Engelsche filmmarkt. „Tudor Rose" een aangrijpend filmspel. Geen badplaats Bloemendaal. De Gewestelijke Commissie voor de Uitbreidingsplannen heeft bezwaar. De Vaste Commissie voor uitbreidingsplan nen in Noord-Holland onderzocht het inder tijd door het gemeentebestuur van Bloemen daal ingediende uitbreidingsplan voor Bloe mendaal aan Zee. Zij constateerde, dat dit een variant was van een der zeer omvang rijk opgezette ontwerpen, waarover de Com missie vroeger niet tot overeenstemming met het gemeentebestuur had kunnen komen. Hoewel de Commissie een open oog had voor de behoefte aan badgelegenheid aan zee van een rustiger soort dan Zandvoort voor de Bloemendaalsche inwoners, die deze gemeente tot woonplaats kozen om haar na tuurschoon en haar recreatiemogelijkheden, was zij van oordeel, dat het onderhavige plan in geen enkel opzicht voldeed aan de doelmatigheid, die voor elk uitbreidingsnlan mag worden geëischt. De ontworpen bebou wing op deze plaats, los van de bestaande kernen en niet passende in de structuur van de gemeente, vormde h.i. geen normale, uit de behoefte voortvloeiende uitbreiding van een forensen- en renteniersgemeente als Bloemendaal. De omvang van het plan zou slechts te motiveeren zijn, wanneer ter plaatse aan een badplaats voor meerdaagsch verblijf behoefte zou bestaan. Gezien het feit, dat de in de onmiddellijke nabijheid ge legen badplaats Zandvoort voor het in de zen tijd afnemend aantal merdaagsche badgasten voldoende verblijfsmogelijkheden biedt en de verblijf ruimte van de Nederland sche badplaatsen zeer onvoldoende bezet is, achtte de Commissie het niet verantwoord vermeerdering van die ruimte in de hand te werken. De Commissie was er bovendien van over tuigd, dat voor de gemeente Bloemendaal zelf geen behoefte bestond aan een derge lijke badplaats, die drukte en verkeer tot zich zal trekken en waardoor natuurschoon verloren gaat. het uitzicht over de duinen bedorven wordt, de Zeeweg zijn bekoring van onbebouwden weg. uitkomende op zee ver liest en verdere doortrekking van den boule vard in noordelijke richting, wat voor het verkeer niet noodig is en voor het natuur schoon zeer jmgewenscht zou zijn, sugge reert. De Commissie was dan ook van oordeel, dat het plan had moeten worden opgemaakt uitgaande van geheel andere beginselen. Vergeleken bij vroeger zijn de maatschap pelijke verhoudingen, de verkeersmogelijk- heden en de menschelijke behoeften in on derlinge wisselwerking veranderd en bezig nog meer te veranderen. Het is daarom zaak zich bij het opmaken van gemeentelijke plannen van deze veranderingen rekenschap te geven. Men trachtte den geest van den tijd te verstaan en op een reëele basis de ont wikkeling der gemeente te leiden. Voor het opmaken van een dergelijk uitbreidingsplan achtte de Commissie meer dan ooit een be kwame stedebouwkundige hand noodzakelijk. Zij meende bovendien de vraag te mogen stellen, of een uitbreidingsplan van dezen aard, grenzende aan een gemeente, waarin zoo groote belangen bij dit plan betrokken zijn, niet in overleg en samenwerking met die gemeente moet worden opgemaakt. Zooals men weet heeft de gemeenteraad van Bloemendaal later dit ontwerp-uitbrei- dingsplan weer ingetrokken. In overleg met een stedebouwkundig architect wordt nu een nieuw plan opgemaakt. (Van onzen Londenschen correspondent). De ..Tudor Rose" is Lady Jane Grey, ne gen dagen Koningin van Engeland na den vroegen dood van Edward VI. Het droevig lot van dit even begaafde als ongelukkige meisje wordt ons voorgesteld in de jongste historische film, die in de studio's van Shepherd's Bush is gemaakt. In haar tijd had Engeland nog geen wet voor de troon opvolging en het schavot en het gekonkel en de kuiperij van de edelen bepaalden vaak de kansen van troonopvolgers en -pretenden ten, De nieuwe film geeft er een onvergeet- lijk en vaak aangrijpend beeld van. Het eer ste en het laatste kwartier van een vertoo ning, die ongeveer vijf kwartier duurt zijn het meest bevredigend. En wat er tusschen valt laat zich met belangstelling aanschou wen en aanhooren, het laatste vooral in de preeken, in het aantrekkelijke Engelsch met den Schotschen tongval, van den hervormer John Knox. Het tragische geval van Lady Jane Grey en het staats- en majesteitelijk leven van den tijd, de tweede helft van de 16de eeuw. met zijn bloedigheid en zijn wreedaardigen zelfzucht en eerzucht in de mannen rond het Hof, maken een film, die dit wil uitbeelden somber. De eenige verlichting woi*dt verschaft door den knaap Koning Edward voor dat zijn zwak gestel hem op zijn sterfbed legt. De rol wordt voortreffelijk gespeeld door een nieuweling onder de jeugdige filmartisten in Engeland. Desmond Tester. Zijn sterfbed is niet het eenige. Wij beginnen met dat van Henri VIH. een zwaar vergaan lichaam waar in met een laatste opleving kracht genoeg blijft om de orde van de troonsopvolging aan de om het bed verzamelde ministers mede te deelen. De laatste krachtsinspanning Frank Cellier, die veteraan van het Engelsch tooneel, maakte er een indrukwekkend too- neel van was overbodig. De edelen en mi nisters zouden anders konkelen. De geschiedenis van Lady Jane behoeft niet ,te worden verteld Genoeg zij het te ver melden, dat de aartskonkelaar de Hertog van Northumberland Lady Jane, die hij inmid dels met zijn jongsten zoon had laten trou wen, tot Koningin van Engeland deed uit roepen, in plaats van Mary Tudor (in de ge schiedenis bekend als „Bloody Mary") aan wie de kroon toekwam. Dat was te veel voor het volk dat zijn rechtvaardigheidszin hevig gekwetst voelde. Het historisch tooneel van den volksjongen, die In de menigte bij Jane's tocht door Londen om Mary riep en het sein gaf aan de rest van de menigte is in de film goed weergegeven. Maar het vervolg van dit tooneel, de schandpaal waaraan de jongen met de ooren vastgespijkerd werd en waarvan hij daarna werd losgescheurd, blijft ons gespaard. Northumberland's ondergang na zijn neder laag tegen de strijdkrachten van Mary wordt aangegeven in het tooneel, waarin hij ge broken, gewond en met gescheurde kleeren naar Londen terugkeert. Er is een interes sant beeld van de oude London Bridge met de huizen er op en fraai camera-werk van Windsor Castle en ruiters op de Long Walk van het park. Van de terechtstelling van Lady Jane en haar geliefden echtgenoot zien wij alleen den optocht van militaire en kerkelijke autoriteiten, soldaten, beulsknech ten en beulen in bloote armen, zwarte jak ken en maskers voor de oogen en in het voorbijgaan het hoofdje van het rampzalige meisje, dat naar het blok neigt. De duiven op de muren van den Tower schrikken van het salvo, dat den afloop van de executie aankondigt en als de camera nog even een laatste fladderende duif heeft gevolgd is het einde gekomen. Nova Pilbeam, die juist den 17-jarigen leeftijd heeft bereikt van de heldin, die zij vertolkt, maakt haar spel aantrekkelijk en aannemelijk. Andere vertolkers behalve de reeds genoemde zijn o.a. Sir Cedric Hard- wicke als Northumberland, Gwen Francon- Davies als Mary, Sybil Thorndyke als Ellen, de dienstmaagd van Jane, een ware ster-be zetting dus. A. K. VAN R. Alfred Rosenberg's leerboek voor de Duitsche schooljeugd. (Van onzen Berlijnschen correspondent). Het Italiaansche volk is trotsch op zijn Romeinsche voorvaderen, het Grieksche op zijn groote voorouders uit het klassieke tijd perk. De leiders van het „Nieuwe Duitsch- land" willen met alle geweld ook trotsch zijn op „voorouders", niet op het Duitsche voorgeslacht, waarvan de geschiedenis ons evenzeer bekend is, als die der oude Grieken en Romeinen, maar op een geslacht van Ger manen uit oeroude tijden, waarvan ons zoo goed als niets met zekerheid bekend is. Zij zoeken het in zoo'n ver verleden, omdat hun aartsvaders Germanen moeten zijn, van vreemde smetten vrij, Germanen met eigen Germaansche beschaving en levensbeschou wing, een volk, wiens cultuur zelfs hooger stond dan die der oude Grieken, die im mers zooals zij beweren van dat oude volk alles geleerd hebben. De geschiedenis van dat onbekende volk is in bewerking, Rosenberg heeft kort na de „groote verheffing" in 1933 aangekondigd, dat dit werk in 1936 zou verschijnen. Als het ons maar de helft biedt van wat de ge schiedenis der oude klassieken ons gaf, dan kunnen we de bewerkers dankbaar zijn, al moeten we nog zoo weinig geven om het wetenschappelijk-historische. Men begrijpe wel, dat Rosenberg met dit „Boek der Ger manen" bewijzen wil, dat de voorouders der Duitschers, die zes en meer duizend jaren geleden leefden, de illustere voorgangers waren der oude beschaafde volken. Er is se dert de eerste dagen van het Derde Rijk wel veel gecorrigeerd in groote redevoeringen der voormannen, maar als Rosenberg zijn woord niet houdt, moet het boek, dat de Duitsche schooljeugd als voornaamst en „heilig" leerboek zal worden voorgelegd, voor de overige menschheid een fiasco zijn. Wij leeren de Grieksche mythologie om haar schoone dichterlijkheid en worden ver der met rust gelaten. Hier wordt de oude Germaansche mythologie verkondigd en het wordt den Germanen van 6000 jaar ge leden, als zoo'n hooge verdienste toegeschre ven, dat ze heidenen waren, dat de meesters der nieuwe leer van het nationaal socialisme hun Duitsche medemenschen aanmanen, zich af te wenden van de ontaarde Germa nen der laatste duizend jaren en zich het oeroude onbesmette Germaansche volk ten voorbeeld te nemen. Hoezeer dit reeds heeft ingewerkt op een bepaalde gemeente, leeren ons de aankondigingen in enkele plaatselijke bladen. Een echtpaar bijv. maakt de geboor te bekend van „zijn vierde heidenkind" ..Heute wurde uns viertes Heidenmadel gebo ren". Men stelle zich nu niet voor, dat dit een spottende uitdaging is. Voor deze men- schen is het woord „heiden" zoo „geheiligd" door hun meesters in de nieuwe leer, dat zij met heel bijzondere vroomheid hun geboor- tebericht voor de krant hebben opgesteld. Zij voelen zich braaf en vroom in hun liefde tot het „heilige Duitschland", wiens oorlog-, inflatie-, crisis- en alle andere el lende een gevolg is van de zonden van een ontaard voorgeslacht, dat den heiligen Ger- maanschen zeden der voorvaderen ontrouw is geworden. In de laatste dagen kreeg deze nieuwe „Duitsche Geloofsbeweging" een vu- rigen militanten aanhang, die op de bijeen komsten met heidensch kabaal te keer ging tegen al die verraderlijke „Volksgenossen", die zich niet tot het heidendom willen laten bekeeren. Her. blaadje der beweging vloeide over van gal en gif. Het werd zelfs den stich ter van het nieuwe Duitsche Geloof te mach tig. Prof dr. Hauer die bedoelde, Duitsche atheïsten te vereenigen, om bepaalde Idea len met een soort religieus gevoelen te hul digen niet om geloovigen van welke rich ting ook te bestrijden of ook maar te kren ken deze stichter der beweging heeft zich geërgerd teruggetrokken. En toch vond de overheid het niet noodig, het heidensch ge joel wat te temperen. Het is dan ook volko men in den geest van den leider der natio- naal-socialistische levensbeschouwing Ro senberg. Dezer dagen is des nachts het „heilige vuur" der Zonnewende door de Hitier jeugd weer plechtig gevierd. Op de bergen en heuvels door heel Duitsch land zijn de vuren weer opgevlamd. Een im posant schouwspel. Ook in Berlijn en op de heuvels in de omgeving laaiden de vuren hoog op. Het zou een interessant midder nachtelijk feest kunnen zijn, als het niet ge paard ging met zooveel ingepompte „plech tige vroomheid" en diepe eerbied voor „het heilige vuur" en de korrels heilige Duitsche aarde, die, onder het spreken van oud-Ger- maansche formules, in een zakje aan het vuur worden overgegeven. Zes en negentig procent der Duitsche jeugd is bij de Hitier Jugend ondergebracht en volgens de berich ten heeft nagenoeg de heele H. J. aan de plechtigheden deelgenomen, niet om een oud gebruik op haar eigen wijze voort te zetten, maar om dit gebruik, dat op het land is blij ven voortleven, weer zijn oud-Germaansch heidensch karakter te geven. Allen begrijpen den toeleg. Allen jubelen de wilde illuminatie toe. Het is echter maar een klein hoopje, dat het met den toeleg eens is. Ondanks zooveel gejubel zijn lang geen 96 procent het eens met de heele be weging, en geen 90 procent, geen 80, geen 60, geen 50 procent, en nauwelijks 40. Maar men is moede van zooveel striid en ellende, men wil rust en ook wat afleiding. Er is rust en afleiding; daar is met ijzeren vuist voor gezorgd. H.L. Engelsche tentoonstelling te Amsterdam. Opening door den Hertog van Kent. Naar wij vernemen, staat het thans defini tief vast, dat de Hertog van Kent de te Am sterdam te houden Engelsche tentoonstelling zal openen. De opening zal geschieden op Za terdag 4 Juli a.s. des middags te drie uur. MOOI SUCCES VAN „DE DAMIATEN". Op het zangconcours te Sloterdijk behaalde Zondag het Haarlemsche Dubbelmannenkwar- tet „de Damiaten", directeur Nico J. Aris, in de 2e afdeeling een lsten prijs. NATUURLIJK IN AMERIKA. Tony Gentry heeft een chimpansee als hulp in zijn kapperswinkel, en hij beweert dat deze acht jarige bediende meer talent heeft dan wie ook van zijn menscihelijke collega's,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7