HET NIEUWE AVONDBLAD Vergadering van den Gemeenteraad. Het visscherijconflict. 4e JAARGANG No. 76 WOENSDAG JU' 1 1936 Om het damkampioenschap van Noord-Holland. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2^ cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Jitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN Dl DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf Is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.- Bank te Schiedam. VELSEN Nieuwe keurloonen goedgekeurd. De exploitatie van „De Neethof". Bezwaren tegen den verkoop van grond. Wachtgelden en pensioenen van Wethouders. Kampeerders mogen zwemmen aan het vrije strand, mits ze zich hullen in een badmantel. En tot slot het visscherijconflict. Gisteravond vergaderde de Raad dezer ge meente onder voorzitterschap van den burge meester. Afwezig is de heer J. v. d. Veer. Het eerste punt der agenda belastingzaken betreft de vaststelling van de kohieren dei- Hondenbelasting dienst 1936 en behandeling- van de reclames inzake vergunningsrecht Drankwet, belastingen 1936/1937. Wijziging Raadsbesluit. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten, het raadsbesluit tot het aan gaan van een rekening-courant overeenkomst voor buitengewone uitgaven met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten zoodanig te wijzigen, dat de Ontvanger niet meer zonder medeweten van B. en W. over de bij genoemde bankinstelling geplaatste gelden kan be schikken. Financieele besluiten. Vastgesteld worden overeenkomstig het voorstel van B. en W. suppletoire begrootingen, dienst 1935 van de gemeente, het Grondbedrijf, het bedrijf Openbare Werken, en van den Rei- nigings- en Ontsmettingsdienst en eenige sta ten van af- en overschrijving. Het uitbreidingsplan. B. en W. stellen in verband met de ingeko men bezwaarschriften verdaging van de be handeling voor. De heer Lu ik man (S.D.A.P.) vraagt, waarom verdaging noodig is. Hij hoopt, dat de zaak niet langer uitgesteld zal worden. De menschen zitten er al op te wachten. De heer Dunnebier, wethouder ant woordt dat de zaak de noodige bedachtzaam heid eischt. De bezwaarschriften moeten nauwkeurig onderzocht worden. De heer Vermeulen (A. R.) vraagt, de bezwaarschriften al vast aan de Raadsleden te doen toekomen, opdat de raad behoorlijk tijd krijgt ze door te gaan. De heer Dunne bier zegt, dat het de be doeling van het college is, de geheele zaak te gelijk ter inzage te geven. De voorzitter merkt nog op, dat de Raad niets aan de bezwaarschriften heeft, omdat de leden het uitbreidingsplan toch ook niet kennen. Na eenige discussie wordt het voorstel aan genomen. Aanvulling verordening op den keuringsdienst. Op voorstel van B. en W. wordt art. 30 van de verordennig op den keuringsdienst van vee en vleesch aangevuld met: c. in gebouwen, waarvan één of meer loka len bestemd zijn voor den verkoop van vleesch, Voorhanden te hebben in andere lokalen dan die, welke voldoen aan de eischen krachtens art. 19 der vleeschkeuringswet gesteld. Vervolgens komt in behandeling het voor stel tot aanvulling van de verordening op de heffing van keurloonen van slachtdieren enz. welke wijziging inhoudt een verlaging van het tarief voor grootere hoeveelheden. De heer Vermeulen wil gaarne nog eeni ge inlichtingen. Spreker gelooft niet, dat een werklooze een bus een kwart centiem goedkoo- per zal krijgen wanneer de verlaging wordt aangenomen. Dit voorstel heeft niet den minsten, invloed op den prijs. De prijs is dooi den fabrikant vastgesteld buiten deze zaak om. Spreker meent, dat het tarief gebaseerd is op den invoer van groote partijen Er is geen enkele reden, dan dat er iemand buitenge woon bevoordeeld wordt. Ook de kostenbere kening vindt preker laag. Hij acht het beter eenige winst te reserveeren voor een eventueel te bouwen abattoir. De - rzitter wijst er op dat de prijs van fabriek uiterst laag gecalculeerd is. Wanneer we de keurloonen op het oude tarief handhaven, zou de fabriek niet in IJmuiden gekomen zijn. De fabriek opent meer perspec tieven die voor IJmuiden belangrijk zijn. De kosten zijn niet te laag geraamd. De Vleesch keuringswet verbiedt het maken van winst. Met het voorstel van B. en W. kunnen de kos ten der gemeente gedekt worden aldus spreker. Het zou voor de fabriek funest zijn, als de verlaging niet komt. De heer Vermeulen: „We hooren op mijn vraag alweer een heeleboel dat den Raad nog niet bekend is en nu zien we weer wat de ge volgen zijn als B. en W. den Raad niet vol doende inlichten." Spreker vindt het gevaar lijk, de tarieven ten behoeve van een bepaal de industrie te verlagen. Het blijkt nu weer, dat B. en W. al weer buiten den Raad om het een en ander hebben toegezegd. De gemeente had van de uitbreiding kunnen profiteeren, als niet alleen voor deze fabriek, maar ook.de andere keurtarieven waren verlaagd. Het voorstel wordt goedgekeurd met 21 tegen 5 stemmen. Straatbelasting-. Het voorstel van B. en W. de verordening op de heffing van straatbelasting aan te vullen met een bepaling, volgens welke bij eigen domsovergang de nieuwe verkrjjgers aan sprakelijk zijn voor deze belasting' van het, loopende en het vorige jaar vindt bestrijding van den heer W. van Heijst (N.P.), die te gen de geheele zaak en van den heer H. Hom burg (A.R.), die bezwaar tegen „het vorige jaar" heeft. De heer ten Broeke (C.H.) ver. wacht, dat de belanghebbenden er bericht van krijgen. De heeren Nijsse n en Dunnebier zien geen bezwaar in de wijziging. Het voorstel wordt aangenomen. Aanvaarding van een schenking. B. en W. stellen voor, van de stichting „Be- waar- en Naaischool „Spaarnberg" te Sant poort te aanvaarden de schenking, bestaande uit f 20.000 nominaal divers bezit, door deze stichting de gemeente aangeboden, zulks on der bepaalde voorwaarden, ola. uit te keeren aan mej. M. Remmers te Santpoort gedurende haar leven een bedrag van f 400 per jaar. Na eenige discussie wordt het voorstel aan genomen. Aanleggen van wegen. B. en W. stellen voor, aan de N.V. Kennemer Exploitatie Mij. van onroerende goederen te Bloemendaal vergunning te verleenen tot het aanleggen van wegen over het terrein ge naamd „De Neethof". De heer ten Broeke wijst op de moeilijk heid, die ontstaat door de bepaling, volgens welke de vergumiinghoudster onmiddellijk die maatregelen moet nemen welke noodig zijn om langs minnelijken weg in het bezit te gera ken van het perceel sectie F 4291 aan den Duinweg. De heer Vermeulen heeft bezwaren te gen de redactie van deze bepaling. Hij meent, dat de gemeente het recht moet hebben om wanneer de vergunninghoudster niet slaagt, tot onteigening over te gaan. De heer Dunne bier wethouder beant woordt de sprekers. De heer ten Broeke be hoeft over die onteigening niet bevreesd te zijn. Die gaat vast en zeker door. Na eenige discussie over juridische en tech nische bijkomstigheden wordt het voorstel aangenomen. Verkoop van grond. Een belangrijk voorstel, dat de gemeente bijna f 130.000 in het laatje brengt. Aan den heer B. Boerrigter te Haarlem wordt overeen komstig het voorstel van B. en W. dat aange nomen wordt, verkocht een terrein, ter groot te van ongeveer 1278 M2 tegen den prijs van f 6250 en aan den heer J. F. Philips Jr. te Santpoort 30371 M2 tegen den prijs van f 4 per M2. De heer V a nHeijst protesteert tegen de zuinige redactie van het advies. Spreker- heeft in de.commissie van openbare werken bezwaren tegen het voorstel geopperd. Hij vindt het onbillijk, dat geen enkele ingezete ne in de gelegenheid is gesteld, een bod op den grond te doen. Spreker acht het een be zwaar 30.000 M2 grond aan een persoon in handen te geven. De voorwaarden weet de raad niet eens precies. Als er meer bekend heid aan wordt gegeven dat op deze wijze grond gekocht kan worden, komen er zeker meer gegadigden. Spreker is het met B. en W. eens, dat Philips mooi bouwt, maar hij krijgt feitelijk tegen een lage rentebetaling het be heer over den grond. De particulier moet na tuurrijk veel meer betalen voor den grond. Is is gemeente bang voor concurrentie? Dat is ook al gezegd. Is het waar, dat de waarborgsom slechts 5 pet. is? vraagt spreker. En is deze waarborg som groot genoeg? Is het ook waar, dat Phi lips den grond verkoopt onder voorwaarde, dat hij zelf de bebouwing uitvoert? De heer Maas (R.K.) vraagt, of men niet dezelfde gedragslijn volgt van anders; voor komen van grondspeculatie? De heer Dunnebier, wethouder meent, dat de zaak in de commissie uitvoerig behan deld is. De heer Van Heijst heeft nooit gezegd, dat hij er tegen is. Iedereen in de gemeente staat het vrij grond in de gemeente te koopen, aldus de wethouder. Als er meer gegadigden zijn zullen ze ook in de gelegenheid worden gesteld te koopen. De rente is 5 pet., zooals ai jarenlang bij elke transactie is vastgesteld. In het contract is opgenomen, dat de kooper het terrein binnen drie jaar moet bebouwen. Deze bepaling is juist opgenomen om specu latie te voorkomen. Het voorstel wordt aangenomen. De heer War men hoven wil geacht wor den te hebben tegengestemd. Het schoolgeld. B. en W. stellen voor, met ingang van 1 September a.s. de verordening op de heffing- van schoolgeld voor het gewoon, buitenge woon en uitgebr. 1. onderwijs te wijzigen .Dit in verband met het feit, dat op genoemden da tum in werking treedt het eerste lid van art. 63 der Lager-onderwijswet, volgens welk arti kel is bepaald, dat het schoolgeld per leer ling per jaar volgens de laagste klasse -voor scholen voor gewoon l.o. ten minste f 3 en voor scholen voor uitgebreid l.o. ten minste f 6 bedraagt. Goedgekeurd. Wijziging der verordening op de heffing van leges. In verband met de nieuwe voorschriften voor het geven van inlichtingen en het doen van opgaven uit het bevolkingsregister, waar bij ook de legesheffing is betrokken, is het noodzakelijk de verordening op de heffing van leges aan een wijziging te onderwerpen. Van deze gelegenheid wenschen B. en W. gebruik te maken om in de verordening op te nemen, dat voor afgifte of verlenging van een bui- tenlandsch paspoort aan de gemeente, onge acht het recht, dat door het Rijk wordt gehe ven, verschuldigd is f 2. Voor verdere bijzonderheden omtrent het voorstel wordt verwezen naar ons blad van Maandag 29 Juni. Wachtgelden en pensioenen der wethouders. Het senioren-convent heeft vastgesteld een ontwerp van een nieuwe verordening, rege lende de toekenning van wachtgeld aan wet houders en de pensionneering. van wethou ders en van hun weduwen en/of weezen. Nadere bijzonderheden vermeldden wij reeds in ons blad van 2 Juni j.l. De heer R o e 1 s e (S. D. A. P.) wijst er op, dat de overgangsbepaling van kracht wordt. In het senioren-convent heeft spreker be zwaren geopperd. Van de zijde van de soc. dem. fractie is binnenkort een voorstel te verwachten dat hierop neerkomt, dat voor de genen die op grond van de oude verorde ning aanspraak zullen hebben op pensioen, dezelfde normen als voor nieuwe wethouders zullen gelden. De heer Homburg heeft bedenking te gen art. 1 waarin de kwestie van het wacht geld geregeld wordt. Spreker vraagt of de zaak nog eenigen tijd kan worden aange houden. Ook spreker wil met een voorstel komen, betrekking hebbende op de oude pen sioenregeling. De heer Heeremans: (R.-K.) is op de nieuwe voorstellen niet geprepareerd en wil daarom het voorstel tot aanhouding steunen. De voorzitter zegt, dat de zaak, die door den heer Roelse is aangesneden, los staat van dit voorstel. Die zaak komt t. z. t. wel aan de orde. Om die reden is een uitstel niet noodig. Ook tegenover den heer Homburg verklaart spreker, dat aanhouding niet noo dig is. Datgene waartegen de heer Homburg bezwaar heeft, berust op de wet. De heer Maas (R.-K.) vindt het een be zwaar, dat iemanr die reeds op jeugdigen leeftijd wethouder wordt, tot zijn 65e jaar op pensioen moet wachten. Laten we daarom niet meer op de regeling gaan beknibbelen. Het voorstel wordt aangenomen. Bezoldiging Commissaris van politie. B. en W. stellen voor, den minister van Jus titie te adviseeren, omtrent de jaarwedde van den commissaris van politie een regeling te treffen, waarbij de Kroon zich de bevoegd heid voorbehoudt binnen de bestaande sala- risgrens één of meer periodieke verhoogin gen toe te kennen. Dé heer Maas (R.-K.) voelt weinig voor deze periodieke verhoogingen. We weten niet eens of het „een flinke vent" is. De heer Vermeulen wijst er op, dat de Raad de periodieke verhoogingen niet vast stelt. Dat doet de Kroon. De Raad kan slechts adviseeren. De heer Roelse (S. D. A. P.) is het eens met den heer Maas. Spreker acht het onjuist voor dezen functionaris direct met periodieke verhoogingen te beginnen. De voorzitter is het met den heer Ver meulen eens. Br is een leemte ten opzichte van het salaris van den commissaris. Men kan, meent de voorzitter wel terdege spre ken van „een soortgelijke functie". De heer Maas heeft gezegd, dat hij den nieuwen func tionaris niet kent, maar meent spreker, de Raad zal wel nooit over de kwaliteiten van een dergelijken ambtenaar kunnen oordeelen. Dit kan alleen de burgemeester als hoofd van de politie. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. verworpen met 1114 stemmen Ontheffing bouwverordening. B. en W. stellen voor, aan B. Kamp te Driehuis ten behoeve van de verbouwing van zijn woning Driehuizerkerkweg 26 ontheffing te verleenen van het bepaalde bij alinea 7 van gemeld artikel, voor zooveel betreft het voorschrift, dat het gebouw 3 M. van de zij - waartsche afscheiding verwijderd moet blijven Het voorstel wordt goedgekeurd. Ingekomen stukken. De heer v. d. Kerkhof f (S. D. A. P.) be spreekt het adres van Pronk c.s. over de kampeerders, die 1 K.M. moeten loopen om in het bad te komen. Het artikel heeft nog niet gewerkt zeggen B. en W., maar heeft het college dan niet de overstelpende drukte van de laatste Zondagen gezien? Spreker wil gaarne het adres ondersteunen en het ar tikel buiten werking stellen voor de bewoners van het kampeerterrein. De heer Warmenhoven (C. P. N.) vraagt of het college heeft onderzocht of er werkelijk zooveel bezwaren zijn om aan het verzoek Pronk c.s. te voldoen. De menschen waren volkomen verrast en voelden, dat het vrije leven hun ontnomen is. Als het niet verandert, komen de menschen hier niet weer terug. De heer Maas (R.-K.) heeft indertijd voor het voorstel gestemd en is nog niet bekeerd. Als spreker als ingezetene een bad wil nemen moet hij ook een K.M. loopen. Over het vrij uitleven zal er wel eenig verschil van mee ning zijn tusschen spreker en den heer van Warmenhoven. Spreker wil een ongerept strandleven behouden. De voorzitter meent, dat het strand wel in de eerste plaats moet zijn voor ae in woners van de gemeente. Bovendien eischen wij van onze pachters een pachtsom en vei ligheidsmiddelen. Als we dezen maatregel in trekken loopen we kans, dat we het strand onbewoonbaar maken voor vele ingezetenen. Spreker meent, dat het voor de bewoners die toch niets te doen hebben, geen bezwaar is, een eind te loopen. De heeren v. d, Kerkhof! enWarmen- hoven treden nogmaals in het geweer voor de belangen van de kampbewoners. Laatstgenoemde wijst er op, dat in 1936 een grooter overschot van f 1492 is dan in 1935 op de opbrengst van het strand. De voorzitter merkt nog op dat hij bereid is te bewerkstelligen dat bewoners van het kamp, wanneer ze met een badmantel naar het strand gaan, het recht krijgen, om op de verpachte plaatsen in zee te gaan. Bij het adres van het W. S. C. inzake ver strekking van B-steun merkt de heer W a r- menhoven (C. P. N.) op, dat de betrok kenen een verkeerde conclusie hebben ge trokken door de inlichtingen van B'. en W. De heer Visser, wethouder, weet, dat er een misverstand is geweest. Hij meende, dat dit misverstand, dat was ontstaan door de eerste circulaire, door de tweede uit den weg was geruimd. Het visscherijconflict. Vervolgens beantwoordt de heer Visser, wethouder de vragen van den heer Warmen hoven in verband met het visscherijconflict. In dit antwoord wijst de heer Visser er op, dat het de minister is geweest, die de steun regeling heeft stopgezet. Naar aanleiding hiervan meent de heer v. d. Kerkhoff, dat de minister zich in het con flict partij heeft gesteld. Met de honger- zweep jaagt de minister de „onderkruipers" naar de trawlers, aldus de heer v. d. Kerkhoff. Spreker vraagt of de berichten in de pers en de geruchten, als zou de Arbeidsbeurs zich door meer werkloozen aan te schrijven dan noodig was partij hebben gesteld, juist zijn; en verder of het juist is, dat de uitgeslotenen na opheffing van het conflict minstens drie maanden uit den steun blijven? Indien dat zoo mocht zijn, zou dit een groote strop zijn voor onze gemeente. Verder bespreekt de heer Warmenho ven nog uitvoerig het conflict. Spreker schaamt zich er over, dat ook een arbeiders- vertegenwoordiger zich verschuilt achter de regeering. De voorzitter protesteert tegen het gebruik van het woord „onderkruiper". De heer V i s ser wethouder zegt, dat er geen sprake van is, dat de directeur van de Arbeidsbeurs zich partij heeft gesteld. De op roeping was als volgt: Vrijdags zijn 22 men schen, Zaterdags 152, Maandags 31, Dinsdag 23 Woensdags 58 Donderdags 74 en Vrijdags 64 opgeroepen. Wat de drie maanden uitsluiting betreft zegt de heer Visser, dat het college deze zaak schriftelijk in Den Haag aanhangig heeft gemaakt en een onderhoud heeft gevraagd. De minister heeft geantwoord, dat hij een onderhoud hierover niet noodzakelijk acht. Hoe de zaak zal loopen weet spreker nog niet. De heer Visser zegt, dat de minister de uitkeeringen heeft stopgezet. Het college had geen keus, want het geld moet van de regeering komen. Spreker heeft het comité van actie er van kunnen overtuigen, dat het college geen schuld heeft. Voor zoover er van schuld gesproken kan worden, is spre ker even schuldig als de andere leden van het college. Er is een gemeente in ons land die communistisch bestuurd wordt en daar is precies hetzelfde gebeurd als hier. De heer Homburg verzoekt het college dringend, voet bij stuk te houden en de men schen in Den Haag er van te overtuigen, dat we met de heele visscherij den put ingaan. Straks zal men de droeve resultaten zien van hetgeen zich thans afspeelt. De heer Warmenhoven dringt er bij B. en W. op aan, iets te doen in het belang van de visscherij. Men moet een onderzoek instellen naar de reederijen en onderzoeken of het inderdaad juist is, dat de toestand in het bedrijf zoo slecht is. Namens de soc.-dem. fractie dient de heer v. d. Kerkhoff tenslotte de volgende mo tie in: ,,De Raad kennis genomen hebbende van de beslissing van den minister van Sociale Zaken; van meening dat bij deze beslissing de belangen van de gemeente en van de werklooze arbeiders in het gedrang' komen en dat de raad daarvoor geen verantwoorde lijkheid kan dragen; betreurt, dat deze be slissing is gekomen zonder kennis van B. en W,; verzoekt dit college den minister te verzoeken al het mogelijke te doen, om de nadeelen voortvloeiende uit deze beslissing voor de gemeente en voor de arbeiders zoo gering mogelijk te doen zijn; besluit deze motie ter kennis te brengen van den minis ter van Sociale Zaken. De heer Visser beantwoordt de heeren v. d. Kerkhoff en Warmenhoven. Hij geeft als zijn meening te kennen, dat de Raad zich buiten het conflict moet houden en de zaak aan de vakvereenigingen moet over laten. De heer Vermeulen ontraadt het aan nemen van de motie. Laat de Raad die liever in handen stellen van B. en W. om prae- advies. Algemeen wordt in het bedrijf door alle partijen de noodzakelijkheid erkend, dat de regeering iets moet doen. Maar dan zal eerst het conflict uit de wereld moeten. De motie zal zeker niet vruchtbaar werken om in Den Haag die me dewerking te krijgen, die noodig is. Na een uitvoerige discussie ontraadt ook de voorzitter namens het geheele col lege de motie. Spreker wijst er op, dat bij aanneming het gevaar dreigt dat het con tact, dat misschien tot stand zal komen, in gevaar komt. Het college doet reeds alles wat mogelijk is om een einde te maken aan het conflict. De heer v. d. Kerkhoff is niet bereid, de motie in te trekken. De motie wordt daarna in stemming ge bracht en aangenomen met 1312 stemmen. Hierna schorst de voorzitter de vergade ring. Voorloopig nog geen einde In kringen van bij het conflict be trokken partijen is de hoop op een spoedig einde van het conflict nog uiterst gering. Het is algemeen bekend, dat geen van beide partijen van toe geven wil weten. Wat een oplossing voorts nog in den weg staat is de kwestie van den werkloozensteun. Men betwijfelt n.l. of de opgeroepen werkloo zen, die door hun weigering van steun werden uitgesloten, direct weer voor een uitkeering in aanmerking komen. Mocht het voornemen inderdaad bestaan de betrokken zeelieden niet onmiddellijk na een eventueel einde van het conflict in de steun regeling van overheidswege op te nemen, dan zou hierdoor een oplossing ten zeerste be moeilijkt worden. Zoodoende gaat het thans niet meer alleen om een kwestie van prestige of van meer of minder loon, maar speelt ook deze steunrege ling een groote rol. Critiek op het communiqué. De commissie voor uitgesloten werkloozen, in welke commissie o.a. ook zitting hebben die leden van het inmiddels opgeheven comité van actie, die hierin waren gekozen als lid van den Christelijken Bond deelt ons mede, dat het onjuist is, dat, zooals in het communiqué van de Reedersvereeniging en de vier vakorgani saties is gezegd, de leden van den Christelijken Bond achter hun bestuur staan. De Christelijke Bond steunt zijn leden in geen enkelen vorm en daarom kunnen de leden van dien bond niet achter hun bestuur staan. De situatie wordt er met dat al niet duide lijker op. B. Dukel en H. de Boer winnen. Sonja Henie en haar garderobe te Hollywood, voordat met de opnemingen van de film „Champagne Wals" wordt begonnen. Te Haarlem zijn reeds twee partijen van het j aarlij ksche tournooi om het kampioenschap van Noord-Holland gespeeld. Onze beide plaatsgenooten, die aan den wedstrijd deelnemen boekten een fraai succes. H. de Boer slaagde er in, van J. W. van Dar telen in een fraai gespeelde partij te winnen, terwijl B. Dukel won van J. van Eijk. Binnenkort wordt de wedstrijd voortgezet. EEN RECORD BEZOEK AAN DE VELSER ZWEMINRICHTING. In de week van Zaterdag 20 Juni t/m Vrijdag 26 Juni j.l. bedroeg het aantal bezoekers 4975. Het hoogste aantal baders werd genoteerd op Zaterdag 20 Juni n.l. 1033. het laagste aan tal op Vrijdag 26 dezer 278. BELANGRIJKE SCHENKING VOOR HET SCHEEPVAARTMUSEUM. Het Nederlandsch Historisch Scheepvaart museum te Amsterdam is een belangrijke schenking rijker geworden door de mooie geste van wijlen den heer B. Slikkerveer alhier, die bij testament zijn geheele verzameling model len van schepen, loodsschoeners, politievaar- tuigen, hellingen, dokken en machines aan genoemd museum heeft gegeven. Vele lezers zullen zich enkele dezer model len herinneren van de gelegenheden, dat de heer Slikkerveer een of ander op een welda- digheidsbazar ten toon stelde. O.m. de groote scheepshelling, welke door middel van een geldstuk voor het goede doel in werking kon worden gesteld om het schip te laten afloopen. In de lijst van modellen, die thans in het museum een plaatsje zullen vinden, vihden wij o.m. het klipperfregatschip '„Voorlichter"; de raderstoomboot „Stad Zierikzee"; het Zuider- zeepolitievaartuig „Mentor"; het driemastvol- schip „Ridderkerk"; de schroefstoomboot „Vol harding IV"; het rivierklipperschip „Volhar ding"; voorts een volledig' droogdok; modellen van scheepsmachines; ankermachines; stoom ketels; ankers; enz. Al met al een verzameling, welke in ons na tionale scheepvaartmuseum op haar goede plaats is en niet zal nalaten de aandacht der bezoekers te trekken. Bovendien van onschat bare waarde door. al het verwerkte materiaal en de ontelbare uren, gebruikt voor de ver vaardiging,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1