Bestuurshervorming in de Indische Buitengewesten. A. V. R. 0. studio geopend. GEHEEL GEBIT Spaansche miniaturen. DONDERDAG 2 TUUT 1936 Regeeringscommissarissen in van Gouverneurs. plaats Een wachfgeldkwestie. Prinses Juliana bezoekt Friesland. Raamsdonk door feilen brand geteisterd. Zwemwater op natuurlijke wyze gezuiverd. Amsterdam geopend. Minister Gelissen betreurt te late indiening. Feestelijkheden te Hilversum. TANDHEELKUNDIGE INRICHTING VOOR DEN MIDDENSTAND Rijksstraatweg 25, Haarlem-N TWEEDE KAMER Dr. C. W. Th. Baron van Boetselaer van Dubbeldam (Cbr.H.) DEN HAAG Woensdag. Op voorstel van den President kreeg de com munist de Visser toestemming den Minis ter van Sociale Zaken te interpelleeren naar aanleiding van de visschers-staking te IJmui- den en de stopzetting van steunuitkeering aan werklooze visschers. Van IJmuiden keerden we terug naar Indië. Over de plannen i.z. de bestuurshervorming merkte de heer v. Boetzelaer (c.h.) op, dat terwijl in Ne derland de plaatselijke autonomie juist wordt ingeperkt ten bate van de bezuiniging, men in Indië het tegenoverge stelde wil gaan doen. Het zal daar zeker ook niet tot bezuiniging ieiden. De aanstelling van Gouverneurs zal allerlei moeilijkheden veroorzaken. Als nu Mr. Joekes een amende ment indient om den hiervosr bestemden post van f 80.000 terug te nemen, zal de Ka mer zich voor een lastig probleem gesteld zien. De liberale woordvoerder v. K e m p e n juichte toe, dat men het stelsel van de „zelf besturen" tot schema voor deze plannen heeft genomen. Onder indruk van de bittere finan- cieele noodzaak is men tot indiening dezer voorstellen overgegaan. Deze afgevaardigde ondersteunt ze en zou met een eventueel amendement-Joekes niet kunnen meegaan. Bijval ontmoette Minister Colijn ook bij z'n partijgenoot v. D ij k, doch Mr. Wester man (Nat. Herstef) moest er niets van hebben en zat vol kritiek. Minister C o 1 ij n wees er met den heer v. Kempen op, dat er reeds dertig jaar geleden op de bureaux in Indië een be gin werd gemaakt met plannen voor decen tralisatie. Van overhaasting kan men dus niet spreken. De tienjarige ervaring, sinds dien met de bestuurshervorming op Java opgedaan, is niet bepaald bevredigend geweest. Een goed geregelde financieele verhouding tusschen het land en de zelfstandige onderdeelen ontbreekt en verder deed zich de onvolledigheid gevoe len in dien zin, dat men te veel vasthield aan het centralistische systeem. Met 'n slakken gang is men te werk gegaan, wat ergerlijk is: overigens is het zelfs nog de vraag, aldus Dr. Colijn, of deze vergelijking niet onbillijk is tegenover de slakken! Wordt de begrootings- post. die thans hier voor de Kamer ligt. j (nadat de Volksraad hem eerst al met over- groote meerderheid had aangenomen) ver worpen, dan gebeurt er niets. M.a.w. de Kamer kan in dezen vrijelijk beslissen. Staatkundige opbouw van de buitengemeen ten stond op den voor grond, maar deze moest geschieden in het kader van administratieve reorganisatie. Een hervormingsplan, dat niet ais hoofdpunt de vorming van groote zelfstandige groepsge- meenschappen beoogde, zou voor dezen Minis ter niets waard zijn; vorming van groote ge westen als motor om dit doel te bereiken en handhaving van het stelsel der zelfbesturende gemeenschappen móeten zijn en zijn dan ook die drie voornaamste factoren van de door de Regeering voorgestane hervormingsplannen. Duidelijke afscheiding tusschen wat centraal en wat regionaal verzorgd dient te worden vormt een nieuw element in de, nu voor de buitengewesten bestemde bestuurs-reorganisa- tie. En daarnaast de bevoegdheid tot regionaal regelen inpiaats van alles en nog wat door het centrale gezag te laten doen en bekostigen, waarvan het resultaat is een overbelasting van het te centralistische bestuurs-stelsel. Wat nu het bezwaar betreft, dat de regio nale regeling ook dienst zal kunnen doen voor de financieele saneering acht de Mi nister het gewenscht er op te wijzen, dat de Regeering met het woord „saneeren" aller minst oog heeft gehad op bezuinigen. De be doeling is het beschikbare geld op meer effi ciënte wijze aan te wenden, nl. voor datgene wat naar gelang van de zeer uiteenloo- pende behoeften van elke streek op zich zelf daar noodig is. Wat nu de o.m. door Mr. Joekes gevoerde oppositie omtrent de benoeming der drie Gouverneurs in de buitengewesten betreft, wees de Minister er op, dat het toch wel vreemd zou zijn als hier het Parlement het beter zou willen weten dan de Volksraad èn de Regeering in Nederlandsch-Indië. Overi gens betwijfelde de Minister of het in de gegeven omstandigheden staatsrechtelijk mogelijk ware door middel van amendement den post van f 80.000 te schrappen. Het be treft hier immers niet een zelfstandig wets ontwerp van de Nederlandsche Regeering doch slechts een voorstel tot goedkeuring van wat in Indië reeds is aangenomen. Men kan z i. dus alleen aannemen of verwerpen, doch niet amendeeren. De Kamer zal goedn doen met deze voor stellen mee te gaan, want dat is in het be lang van Indië. Mr. Joekes (v.-d.l ontkent dit in zijn repliek en betoogt voorts, dat hij niet van zins is een amendement in te dienen op een Indisch voorstel, doch op een artikel van een Nederlandsch wetsontwerp en wel om daar uit te schrappen de goedkeuring van het- In dische besluit dat gelden uittrekt voor de bestuurshervorming ten einde tot de instel ling van Gouvernementen en benoeming van Gouverneurs over te gaan. Staatsrechtelijk is de Kamer ten volle bevoegd' aldus haar amendements-recht te hanteeren. Bovendien acht spr. een dergelijke wijziging in overeen stemming met wat in den Volksraad zelf sterk leefde: daar voelde men heusch niet veel voor invoering van dit onderdeel der bestuurshervorming. Wel zal gewenscht zijn op korten termijn de benoeming van Regee ringscommissarissen te bewerkstelligen, die dan verder uitvoering van de decentralisatie onder de oogen zouden moeten zien en voor bereiden. Daarvoor dient de Regeering ten spoedigste gelden aan te vragen, zoo de Ka- Mr. A. M. Jnokco <V.D> mer het amendement mocht aannemen om de goedkeuring van het eene door Mr. Joe kes bestreden besluit te schrappen. Na de replieken bleek Minister C o 1 ij n zijn goede humeur een beetje kwijt geraakt te zijn, doordat hij een deel der oppositie met zijn betoog niet had kunnen overtuigen. Wederom wees de Minister er op, dat de In dische Regeering meende, dat de instelling- van de Gouvernementen de vlugste manier was om de gewenschte hervormingen voor elkaar te krijgen en dat het wel wat eigen wijs van de Kamer zou zijn als zij het beter zou willen weten. Tenslotte moest Dr. Colijn erkennen, dat het amendement-Joekes, zoo als het nu ter tafel ligt staatsrechtelijk toe laatbaar is, doch verstandig vindt hij het niet. Na aanneming van dit amendement zou de Minister er niet veel voor Voelen om den door Mr. Joekes aangegeven weg in te slaan. Wel ware hij bereid, als de Kamer het aan hangige ontwerp ongewijzigd zou aannemen, tot het inslaan van een middenweg door namelijk te overwegen aan de Indische Regeering de aanwijzing te doen toekomen tot benoeming van Regeeringscom missarissen over te gaan met achterwege la ting van de onmiddellijke instelling van Gou vernementen en benoeming van Gouverneurs. Mr. Joekes (v.d.) zou het beter vinden als de Kamer eerst zekerheid zou krijgen om trent dit punt. Daarom ware aanhouding van dit ontwerp tot dien aanbevelenswaardig. Minister C o 1 ij n vond zulk een voorzich tigheid niet noodig, want hij beloofde zooeven reeds datgene, wat den heer Joekes kan be vredigen. Deze is nu tevreden, mits hij nog toegezegd krijgt, dat dan latere instelling der Gouvernementen alleen zal geschieden nadat alsnog Volksraad en Staten-Generaal hierover hun oordeel zullen hebben gegeven. De Minis ter komt ook aan dit verlangen tegemoet, waarop het amendement-Joekes kan verdwij nen, aangezien het daarmee beoogde doel be reikt was. Z-h.st. ging hierop het ontwerp er door, met aanteekening van de communisten tegen. Hierna kwam nog het ontwerpje aan de orde, om tot 1 September 1937 te verlengen het thans tot 1 September van dit jaar be staande recht voor hen, die eindexamen van de litterair-economische afdeeling van een H. B. S. hebben afgelegd, om voor Indisch be stuursambtenaar te gaan studeeren. Tot besluit van den middag moest de Kamer beslissen naar aanleiding van het verzoek van den heer J. L. v. d. Pas, gewezen onder wijzer te Haarlem, die alsnog gaarne een nieuw wachtgeld toegekend zou zien. De commissie voor de verzoekschriften voelde wel voor in williging van dit verzoek door de Kroon, ge adviseerd door den Minister van Onderwijs. Zulks vooral ook in verband met den nood, waarin deze oud-onderwijzer verkeert. Maar de heer Tilanus (c.h.) was het er geenszins mee eens en vond heelemaal niet, dat de bil lijkheid tegemoetkoming aan het verzoek eischte Spr. noemde het zelfs ergerlijk, dat verzoeker jarenlang op 's Rijks kas had ge teerd, zonder zich voldoende in te spannen voor herplaatsing. De heer Suring (R.K.) ont haalde zijn gehoor op een ingewikkeld juri disch betoog over het probleem van verleening van nieuw wachtgeld in verband met de be palingen der L. O. wet en sloot zich aan bij de conclusie van de commissie. De a.r. jeug dige jurist v. Dijke vond nu ook een lekker rechtsgeleerd kluifje en vloog hierop af; deze afgevaardigde bleek meer voor het standpunt Tilanus te voelen. De voorzitter der commissie, de s.d. v. Z a- delhoff verdedigde de voor den heer v. d. Pas gunstige conclusie, waarbij hij er o.m. op wees, dat adressant percies had gekregen waarop hij recht had en niets meer, terwijl hij werkelijk zeer veelvuldig zonder succes had gesolliciteerd. De heer v. d. Bilt (R.K.) sluit zich bij den heer v. Zadelhoff aan, waarna Minister Slotemaker de Bruine, alle juridische vragen ter zijde latend te kennen gaf het niet verstandig van de Kamer te vin den, hem te vragen een nieuwe wachtgeld toekenning aan de Kroon voor te stellen. Want hij, de Minister heeft g~en aanleiding om aan dit verzoek gevolg te g< ven. Dat de heer v. d. Pas meermalen bij sollicitaties nu op het rekest zou hebben gekregen bij sollicitaties, als gevolg van zijn geloof, acht Excellentie Slotemaker onjuist. En daarmee vervalt ten slotte het eenige motief door de commissie voor haar conclusie aangevoerd. Door in dit geval te helpen zou men een ge vaarlijk precedent scheppen. Tenslotte, stelde de heer Tilanus (c.h.) voor de gunstige conclusie van de commissie te doen vervallen. Morgen daarover stemming. E. v. R. Watertocht door het Friesche land. Prinses Juliana, die dezer dagen een be zoek aan Friesland brengt, heeft Woensdag een boottocht gemaakt. De Prinses genoot zeer van het schouwspel der Grouwster wa teren en er heerschte aan boord een opge- welke stemming. De Friezen beijverden zich de Prinses te wijzen op allerlei plekjes die hun van zoo menig vertoef op het water dier baar geworden waren, vertelden van de moei lijkheden, die er vaak overwonnen moeten worden bij de vaart langs zoo menigen dro gen wal of ander obstakel en vonden bij haar een belangstellend gehoor Ook voor de na tuur van het omringende land en. voor de vogelwereld toonde de prinses een levendige belangstelling' en de oude venen schenen haar. naar zij verklaarde, een paradijs toe. Het laatste deel ven de reis, van de Kruis- waters naar Wartena, is een triomftocht ge worden. Reeds bij de Kruiswaters klonk van een volgepakte boot, die aan den wal lag, het Wilhelmus, onmiddellijk daarna overgeno men door een schare schoolkinderen, die aan den anderen oever stonden en die in draf met het schip mee naar het dorp li-yen. In Wartena zelf stond ieder hoekje aan het water volgepakt met menschen. Ook daar weer een schare schoolkinderen, die het Wilheumus aanhieven, terwijl burge meester Poppinga aan de kade de Prinses na haar tocht over de wateren- van zijn ge meente Idaderadeel verwelkomde. Nadat de Prinses zich nog eenige oogenblikken met den kapitein van de stoomboot onderhouden had en haar ingenomenheid met het tochtje had betuigd, werd per auto de terugrit naar Leeuwarden aanvaard, In het dorp Raamsdonk is Woens dagmiddag brand uitgebroken in een groote hooischuur van den heer Van Dongen. Het vuur sloeg over naar de belendende boerderijen van de heeren Verschure en van Zuilekom, terwijl ook een woning waarin twee gezinnen waren gehuisvest, in brand geraakte. Alles werd met de grond gelijk ge maakt. De schade wordt geschat tus schen f 75.000 en f 100.000. Nederlandsche vinding op groote schaal in Engeland toegepast. Woensdag' is uit Engeland teruggekeerd de heer D. N. Kuipers, directeur van de zwem en badinrichting aan den Heiligenweg te Am sterdam en uitvinder van een systeem van waterzuivering dat in genoemd zwembad reeds acht jaar in gebruik is. Het systeem heeft de aandacht getrokken van een Engelsche maat schappij, die thans bezig is, het op groote schaal in Engeland toepassing te doen vinden. Zooals bekend verondersteld mag worden, zuivert men in het algemeen het zwemwater in binnenbaden door middel van toevoeging van chloor of chloor-amine, hetwelk schade lijke bacteriën vernietigd. De onreinheden in het water worden door middel van verschil lende zand- en grintfilters verwijderd. De toevoeging van chloor of een chloor verbinding heeft echter ook nadeelen. De huid, de oogen en ooren van zwemsters en zwemmers worden er meermalen door aange daan, terwijl het chloor ook de voor het lichaam nuttige bacteriën doodt. De heer Kuipers heeft nu een systeem van waterzuivering uitgedacht, dat geheel het natuurlijke proces nabijkomt en daarom ook den naam „bio-fliter-systeem" draagt. In de natuur worden schadelijke bacteriën door andere, dus voor ons nuttige, bacteriën, vernietigd, mits de laatste in de meerderheid zijn. Door het inbrengen van een bepaald pro- tozoo, dat vooral in zuurstofrijk water gedijt, worden de coli-bacteriën, die vooral zwem water verontreinigen, vernietigd. Het systeem van den heer Kuipers is nu daarop gebaseerd, dat deze protozooën in het zwemwater worden gebracht, terwijl tevens door een speciale wijze van filtreering het zuurstofgehalte van het water hoog gehouden wordt. Hierdoor kunnen de protozooën zich in stand houden en hun zuiverend werk ver richten. Zijn er geen bacteriën te bestrijden, dan worden de zwakke exemnlaren door de sterke vernietigd, wat tot versterking van de soort leidt. Wanneer dus gezorgd wordt, dat steeds het zwemwater voldoende zuurstof bevat, blijven de beschermende orotozooën in sterkte be staan. zonder dat eenige verdere inmenging of controle noodig is. Het geregelde onderzoek door den geneeskundigen dienst is hier de proef op de som. De voordeelen van dit ,.bio-filter"-svsteem zijn dus. dat het zwemwater od de snelste en meest afdoende wijze gereinigd wordt, ter wijl het volkomen helder en zuiver blijft. De heer Kuipers liet als demonstratie een glas water uit het bassin scheppen en zette dit naast een glas drinkwater. Het onderscheid van beide soorten water was noch te zien, noch te ruiken, noch te proeven. r» T ivernor.U Hartelijke ontvangst te Doncaster. Het was Woensdag een groote dag, niet al leen voor de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij en de British Continental Airways Limited, maar ook voor Doncaster,. in York shire, een stadje van 70.000 inwoners, dat nu opeens een dagelijkschen luchtdienst op het vasteland heeft gekregen. Het spreekt wel vanzelf, dat de K.L.M. en de British Conti nental Airways niet zoo maar op eens hun keuze op Doncaster hebben laten vallen, Naar men weet is de K. L. M. twee jaar geleden een dienst van LiverpoolAmsterdam met Huil als tusschenstation begonnen. Deze verbinding voldeed echter niet. Thans is Doncaster als tusschenstation op deze route gekomen. De verwachtingen zijn hoogge spannen, want dit plaatsje ligt in het centrale punt van het industrieele (wol, staal en ko len) Yorkshire, tot welk district steden als Leeds, Sheffield en Bradford behooren. Sinds twee jaar heeft Doncaster een vlieg veld en juist Woensdagochtend was de laatste hand aan het keurige stationsgebouw gelegd. De heeren Plesman, De Vries, Captain Le- verthon en de heer Dijkstra en Fairey Jones (van de B. C. A.) en een verslaggever van het Algemeen Nederlandsch Persbureau land den Woensdag omstreeks kwart voor een op dit vliegveld. De gasten werden door het ge meentebestuur ontvangen en aan een maaltijd werden vele vriendelijke woorden gesproken. Van het wetsontwerp tot regeling van den invoer van koffie. Blijkens de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot regeling van den invoer van koffie betreurt ook de minister van Handel het ten zeerste, dat tusschen de af kondiging van het koninklijk besluit en de indiening van het onderhavige ontwerp van wet een periode van bijna 2 maanden heeft gelegen. Daar aan de onderhavige contingenteering problemen van verschillenden aard waren verbonden, welke ten deele op het terrein van ambtgenoot-en van den minister liggen, is het begrijpelijk, dat de opstelling van dit ontwerp van wet, ook al heeft zich daarbij geen noemenswaardige vertraging voorge daan, iets meer dan den gebruikelijken tijd heeft genomen. Wellicht ten overvloede wil de minister er nog op wijzen, -dat het samen vallen van den datum van indiening van dit ontwerp met den datum van de opheffing van de contingenteering van koffie geheel aan toevallige omstandigheden moet worden toegeschreven. Officieele openingsplechtigheid door Ir. Damme verricht. Heden heeft te Hilversum de officieele opening plaats gehad van de nieuwe A.V.R.O.-studio. De feestelijkheden begonnen reeds vroeg in den ochtend. In de burgerzaal van het gemeentehuis had te 10 uur een officieele ont vangst plaats door het gemeentebestuur, waar de burgemeester de heer J. M. J. H. Lambooy de dames- en heerenleden van de gewestelijke besturen en de dames van de da- gelijksche bestuursleden welkom heette. De heer De Clercq sprak woorden van dank tot het gemeentebestuur. Na de bezichtiging van het prachtige raad huis maakte het gezelschap een autotocht f r. IJamme. door het versierde Hilversum, waarop in den Japanschen tuin van hotel Hamdorff te La ren de lunch werd gebruikt. Te twee uur arriveerde de directeur-gene raal der P. T. T.. de heer ir. M. H. Damme, aan de nieuwe A.V.R.O.-studio, waar hij in de bestuurskamer werd ontvangen door het da- gelijksch bestuur en de leden van de bedrijfs directie. Het gezelschap, waarbij zich ook de A.V.R.O.- besturen en vele genoodigden hadden gevoegd, begaf zich vervolgens naar de groote zaal, waar zacht orgelspel klonk. Hier heette de heer G. de Clercq, A.V.R.O.'s voorzitter, de gasten welkom. Vervolgens hield de heer W. Vogt, direc teur van het omroepbedrijf een gedachtenis rede, waaraan wij 't volgende ontleenen: De omroep in ons land is de vrucht van vrijwil lige samenwerking. Een instituut dat zooveel schoone kanten bezit, dat het door den minis ter van Binnenlandsche Zaken terecht genoemd wordt: een resultaat van een eer biedwaardig brok volkskracht. Te hebben mogen medewerken aan de oprichting, de ontplooiing, de voltooiing van een belangrijk deel van dit maatschappelijk goed. is voor mij geweest en het is dat nog, een eer, een blijd schap, een heerlijk levenswerk. Spr. schetste hierop den ontwikkelingsgang van de A.V.R.O.- studio-aceomodatie en releveerde vervolgens kort de totstandkoming van de nieuwe stu dio. Spr. bracht tenslotte dank aan de architec ten, die het gebouw hebben tot stand ge bracht. Moge het schoone gebouw lange jaren voor onzen omroep zijn een gelukkig huis, waarin alle arbeid een vreugde zal zijn." zoo besloot spreker. Vervolgens was het woord aan ir. M. H. Damme, die de nieuwe studio officieel opende. Als leider van het staatsbedrijf der Poste rijen, telegrafie en telefonie waarmede de om roepvereenigingen bij de vervulling van haar dagelijksche taak schier elk oogenblik in con tact komen, heb ik zei spr. gaarne de uitnoo- diging van de AVRO aanvaard om de nieuwe studio te openen. Alvorens enkele woorden te spreken met betrekking tot de feestelijke gebeurtenis, her innerde spr. aan de opening van de nieuwe uitzendzaal in 1927 door wijlen minister Van de Vegte. Deze deelde toen mede, dat het aan tal luisteraars gestadig' toenam en ongeveer 35.000 bedroeg. Thans is dit cijfer 200.000, wat zeker boekdeelen spreekt. Hetzelfde geldt voor de oplaag van het om roepblad. Einde 1926 ongeveer 30.000 exem plaren, einde 1935 ongeveer een kwart mil- lioen. Ook het bedrag van de geheel vrijwillige luistervinkbijdrage, dat einde 1926 ongeveer f 125.000 en over 1935 ongeveer f 660.000 be droeg. geeft duidelijk aan hoe het de A.V.R.O. is gelukt den vereenigingsband op hechten grondslag te vestigen. Na deze korte opsomming van cijfers, kwam spr. tot het eigenlijke doel van deze fees telijke bijeenkomst, de herdenking van het feit, dat de A.V.R.O. de beschikking heeft over een studio-complex, dat is geworden tot een instituut, hetwelk, op het oogenblik althans, haar gelijke niet gemakkelijk zal vinden in binnen» en buitenland. In het vervolg van zijn rede herinnerde spr. eraan, dat door den voortdurenden offer zin van hare vele duizenden luistervinken, het de A.V.R.O. mogelijk is geweest het prachtige gebouwencomplex waarvan wij thans de plechtige opening mogen beleven, tot stand te brengen. Dan moet er wel een reden zijn voor deze blijvende trouw en aanhankelijk heid. die niettegenstaande den zwaren eco- nomischen druk, welken ook de A.V.R.O.- luistervinken stellig in ruime mate zullen ondervinden, tot zulke grootsche daden heb ben kunnen leiden. Spr. wenschte de AVRO van harte geluk met haar nieuwe studio's. Hij hoopt, dat zij door de verkregen betere technische outil lage in staat zal zijn haar werk nog tot groo- tere volmaaktheid te brengen tot heil van den Nederlandschen omroep in het algemeen en van haar tallooze luistervinken in het bijzonder. Spr. deelde mee, dat het de Koningin heeft behaagd den heer W. Vogt op voordracht van den minister van Binnenlandsche Zaken te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. (Applaus). Spr. verzocht de leden van het bestuur de onderscheiding aan den directeur verleend, mede te beschouwen als een erkenning van de groote diensten die de AVRO, zoowel in technisch als in cultureel opzicht aan de ontwikkeling van den Nederlandschen om roep heeft bewezen. Spr. verklaart tenslotte de AVRO-studio's voor geopend. Tegenover het oude Raadhuis Minimum tarief met inbegrip van trekken m met garantie. Spreekuren alle werkdagen van 9—4 uur. Avondspreekuren Maandags, Dinsdags, Donderdags van 79 uur. (Adv. ingez. Med.) Het AVRO-oi'gel speelde daarop het volks lied, waarna het AVRO-omroeporkest onder leiding van Nico Treep de jubel-ouvertui'e van Weber en den triomfmarsch uit „Aida" speelde. Na het gebruiken van den eerewijn werd een rondgang gemaakt door de studio. VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK VERGADERT. Heden werd te Arnhem de algemeene ver gadering gehouden van den Volksbond tegen drankmisbruik. De voorzitter, het tweede Ka merlid Mr. W. C. Wendelaar sprak de ope ningsrede uit, waarin hij zeide, dat hij het tot een eer rekende om op de plaats gesteld te zijn, waarop zoovele bekwame voorgangers blijk hebben gegeven van hun sociaal gevoel en hij kon verzekeren, dat de bestrijding' van het drankmisbruik steeds zijn warme instem ming heeft gehad. Spreker prees het werk der afdeelingen Arnhem, Assen, Bergen op Zoom, Hasselt, Rot terdam, Utrecht, Vlaardingen en Zutfen, die zich veel moeite geven om niettegenstaande de moeilijke tijdsomstandigheden nuttig werkzaam te zijn. Het hoofdbestuur stelt de werkzaamheid dezer afdeelingen zeer op prijs en betuigt zijn dank voor den betoonden ijver, die zeker een aansporing voor anderen zal zijn om dit goede voorbeeld te volgen. HET ZEDENDELICHT. De Raadkamer der Haagsche Rechtbank heeft Woensdag de invrijheidstelling gelast van den verdachte W., die eenigen tijd in voorarrest heeft doorgebracht verdacht be trokken te zijn bij het zedendelict. Dorpshuizen. ALICANTE, Juni '36. Wie als vreemdeling lang'eren tijd leeft onder het Spaansche volk ook op het platte land, waar toch wel véél anders is dan in het eigen land, zal er zich thuis voelen; daar voor heeft nu eenmaal dit volk zijn prach tige kwaliteiten, die sterk aantrekken. Maar één ding zal den buitenlander altijd iets onbegrepens blijven, dat is het huis, waarin de menschen hier wonen. In bouw zoowel ais in de inrichting' der woning, meent de bui tenlander, dat hijzelf 't beter doet en zelfs de buitengewone zindelijkheid, helderheid van de Spaansche dorpswoning, waarvan ik al eens vertelde, kan zijns inziens niet goed maken, wat den Spanjaard hier mankeert. Nu moet veel, wat ons menschen uit het Noorden in de Spaansche woning minder voldoet, op rekening gesteld worden van het heete klimaat. Ik denk hier bijvoorbeeld aan de overal bestaande steenen vloeren, die men overigens ook in het uiterste Zuiden van Frankrijk al aantreft en die voor een Hol lander nu eenmaal niet aannemelijk zijn. Dat zelfde klimaat, is oorzaak, dat men ook min der binnenshuis is en daarbij ook niet de be hoefte heeft zijn woning zoo warmgezellig te maken, als men 't in Noorden doet. Maar wat dan te zeggen van de licht en buitenlucht- looze slaapkamer, die men veelal aantreft, ook in nieuwe huizen? 't Kan ermee in ver band staan, dat men gewoonlijk alleen gelijk vloers bouwt en het dan moeilijker is om al de vertrekken ramen te geven, maar dat mankeeren van een verdieping' is op zich zelf voor ons al iets onmogelijks. En welke gevol gen, afgezien van andere overwegingen, dit mankeeren in onze dorpshuizen ook nog heb ben kan, kan men zien, als er een enkele maal, ook in dit drooge land, eens noodweer is en de heele behuizingen onder water komen te staan. Ik vertel een volgend maal eens van een „temporal" dien we- hier kort geleden heb ben meegemaakt. Maar om nu op die boven besproken slaapvertrekken terug te komen, „die moeten toch wel ongezond zijn?" zal men mij vragen. Mijn eenig antwoord op deze vraag moet zijn, dat daar 's morgen geen kuchende, magere bleekneuzen uitgekropen komen, maar bruine dikkerds, glimmend van gezondheid en levenslust, niet wetend, hoe snel ze met den grootsten smaak hun eerste ontbijt meest buiten op straat beginnen zul len. Het schijnt dus in dit zonneland toch niet zooveel kwaad te kunnen, als men wel denken zou. Ze houden 't er goed bij uit! Maar met dat al kon een Spaansch dorps huis naar onze begrippen met weinig moeite en kosten wat huiselijker zijn, dan het is. Waarom nergens een behang alleen de witte muur, nergens zelfs een klok? Waarom niet de gezelligheid van een tafel met stoelen eromheen, en zooveel andere dingen, die een woning in Holland gezellig maken Hier staan in ieder huis een groot aantal stoelen tegen de witte muren, verder nog een enkel kastje of zoo iets, maar een tafel is er alleen voor de maaltijden. De vrouwen zitten, voor zoo ver ze tijd hebben en ze niet vóór de deur op straat zitten, bijeen met hun werk op hun schoot, terwijl de mannen buiten den maal tijd naar de herberg, naar het „casino" gaan, waar ze kaart spelen. Drinken doen ze maar heel weinig; ik heb nog niet kunnen begrij pen. waar de herbergier van bestaat. Ls" het heele gezin bijeen, dan zit men op de stoelen tegen den muur, maar een tafel hoort daar niet bij. Ik herinn°r me, hoe op het laatste Paaschfeest toen vele dorpsgenooten ons oudergewoonte buiten kwamen opzoeken een deel van onze vrouwelijke gasten er maar niet overuit kon, dat we v0ór ons huis, behalve tuinstoelen ook een tuintafel hadden staan. Stoelen, dat begrepen ze, maar een tafel? 't Was nu toch geen etenstijd? Maar waarvoor zou dan die tafel er wel zijn? Dat was zeker typisch Hollandsch? hoorden we zeggen. Het verschil in opvatting over gezelligheid is toch niet zoo heel onbelangrijk. G. B, I,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2