HET NIEUWE AVONDBLAD ilil eki De vischomzet in Juni. Een mooi werkstuk van jeugdige werkloozen. M—Mi S f#IÉK: t De staking in het visscherijbedrijf. 21 "JAARGANG No. 202 VRIJDAG 3 JULI 1936 De Incidenten in Genève IJMUIDEN Ook het eerste halfjaar leverde een geringeren omzet op. De rioleeringswerken. Vereeniging voor Zwak zinnigenzorg. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Mijn gisteren geuite meening dat de Italiaan- sche staats-journalisten hun fluit-, schreeuw en scheldpartij tegen den Negus, in de Volken- bondsvergadering vertoond, niet ten beste zouden hebben gegeven als er kans was op af keuring van zulk optreden door hun regeering, is ampel bevestigd. De waarheid bleek nog erger. Het Italiaansche persbureau Stefani nam het dadelijk voor de ordeverstoorders op en de minister van Pers en Propaganda, Al- fieri, hun onmiddellijke chef dus, betuigde hun per telegram „zijn solidariteit en sympa thie, nu zij als misdadigers zijn gevangen ge zet omdat zij hun verontwaardiging niet heb ben kunnen onderdrukken over de beleedi- ging hun land aangedaan, dat zich schuldig heeft gemaakt aan het brengen van duizend jarige beschaving aan een land van slavernij en barbaarsehheid." Het moet een eigenaardige gewaarwording zijn voor iemand, die in een vergadering van ministers en andere gedelegeerden van tien tallen mogendheden de orde verstoort en daarbij een gevallen keizer uitscheldt, om van een zijner eigen ministers dan een telegram van sympathie en solidariteit te ontvangen. Maar wellicht voelde het opgesloten stelletje zich als helden en martelaren. De noteering van helden en martelaren is ook al niet hoog meer in dezen tijdmeegezakt in de we- reldmalaise. Natuurlijk is het incident van diepgaander beteekenis dan alleen de beleediging van den Negus en van de vergadering als geheel. Het bewijst dat men in Italiaansche regeerings- kringen in een mentaliteit verkeert, die de rem der zelfbeheersching mist. Men is blijk baar door het dolle heen en kent geen grenzen meer in zijn ijver om de Abessinische historie tegenover het eigen volk als een glorierijke en gerechtvaardigde daad te handhaven. Ook voelt men zich zoo sterk, dat men zijn woor den niet meer wikt. Daarvan geeft ook de scheldpartij tegen den Roemeenschen minis ter van Buitenlandsche Zaken Titulescu blijk. Deze heeft op het oogenblik van het incident president van Zeeland bezworen: „die wilden tot zwijgen te brengen" en krijgt nu te hoo- ren dat hij „een kleurling" is, en;,;een half- Aziaat", en dat Italië het in de toekomst niet vergeten zal en zoo, hetgeen lichtelijk den in druk maakt van een spontane redevoering op de vischmarkt, maar evenmin van beschaving als van voorzichtigheid getuigt. Bij rustig overleg' namelijk zou men van Italiaansche zijde zoowel het communiqué van het agentschap Stefani als het telegram van minister Alfieri en de scheldwoor den aan het adres van Titulescu achterwege hebben gelaten. Want tegenover de vereenig- de macht van Frankrijk en Engeland is men niet zeer sterk en tegenover Roemenië, dat immers volstrekt niet alleen staat, evenmin. Economisch beschouwd is men zelfs in Italië uitermate zwak en kwetsbaar. Men was dit laatste al vóór de oorlog begon, en de oorlog heeft fantastische bedragen gekost. De bezet ting van het veroverde land blijft dit doen. In Italië zelf is de werkloosheid zeer groot en de levensstandaard uitermate laag. Ik herinner aan brieven uit Rome in dit blad, waaruit bleek dat de Italiaansche vakarbeider, als hij zoo gelukkig is werk te hebben, het niet ver der brengt dan een loon dat overeenstemt met 14 in de week. Het salaris van professoren aan universiteiten bedraagt 2500 per jaar. De Italiaan leeft soberder dan de Noord-Euro peaan en stelt minder eischen, maar als men bedenkt dat het leven in zijn land juist waar het noodzakelijke levensbehoeften betreft duurder is dan in het onze wordt het duidelijk, dat men hem wei met een zeer groote dosis glorie voeden moet om zijn ontevredenheid in toom te houden. Dit alles bewijst dat Italië broodnoodig be hoefte heeft aan een economisch herstel. Het kan dit niet bereiken, evenmin als eenig an der land, door isolement. Het heeft anderen noodig. Die anderen zijn sterker. Zij zitten niet, zooals de Abessyniërs, zonder moderne wapenen. Integendeel, zij hebben er nog meer dan Italië. Men moet dus met hen onder handelen. Onderhandelingen worden slecht ingeleid met ordeverstoringen, beleedigingen, scheld woorden. Deze dingen deren trouwens den beleedigde altijd veel minder dan de belee- diger, en zij toonen bij den laatste een ge brek aan overleg en zelfbeheersching dat hoe men het ook verder wil betitelen een zwakheid is. Wie gaat schelden toont ook gemis aan zelfbewustzijn en zelfvertrouwen. Dat deze mentaliteit zich in zoo sterken mate getoond heeft is een onrustbarend verschijn sel, dat bij Italië's naaste buren vooral ont steltenis gewekt moet hebben en de vraag doet rijzen: is het gevaar voor een nieuw avontuur, een wanhoopsavontuur^ niet inder daad zeer.groot? R, P, Ruim f 7000 minder dan verleden jaar. De omzet in den Rijksvischafslag gedurende de maand Juni was weder om niemand had het anders ver wacht teleurstellend. De totale op brengst van het in den afslag verhan delde bedroeg slechts f 323,971 tegen f 331,147 in Juni 1935, een maand, die ook al aan den zuinigen kant was. Er kwamen slechts 61 trawlers binnen te gen 94 in dezelfde maand van het vorig jaar. Het merkwaardige is, dat ook nu weer de achterstand, veroorzaakt door de trawlers werd goedgemaakt door de kleine kustvis- scherij, waarvan de opbrengst ruim 100 pet. meer is dan een jaar geleden. Er kwamen de vorige maand binnen: Van de trawl- en zeevischzegen-visscherij 61 (94) stoom- en motor trawlers met f 142,951 (f 176.660), 211 (213) motorloggers met f 108,457 (f 103,405), 669 (262) motor- kustvisschersvaartuigen met f 50.681 (f 24,828), 32 (37) open booten met f 230 (f 156) 11 (17) Deensche motorkotters met f 4811 (f 12,306) en 1 (2) Belgische met f 140 (f 698). Van de drijfnetvisscherij2 (1) stoomlog- gers met f 3464 (f 1794) en 4 (4) motorloggers met f 4051 (f 6223). De opbrengst der consignatiezendingen be droeg f 9182 (f 5073). De gemiddelde reisbesomming' der trawlers was thans aanzienlijk hooger dan verleden jaar nl. resp. f 2345 en f 1880. Dit is een aan zienlijk verschil, maar men moet er reke ning mee houden, dat de vorige maand in hoofdzaak werd gevischt door Noordbooten, wat de zaak natuurlijk even anders maakt. De omzet in het eerste halfjaar van 1936 kon ternauwernood de 2Vz millioen over schrijden. Op grond hiervan kan voor dit jaar een omzet verwacht worden, die amper de cij fers evenaart uit de jaren, toen IJmui'dens visscherij bedrijf nog in opkomst was. De maand Juli wordt slecht door de staking en het is de vraag, of Augustus beter wordt. De eerste zes maanden. Tegen een omzet van f 2721491 in de eerste zes maanden van 1935 staat een omzet van f 2,580,787 in het halfjaar dat thans afge sloten is. We zijn dus al f 140.000 bij verleden jaar ten achter enhet wordt nog erger. In het eerste halfjaar kwamen o.a. binnen: Van de trawl- en zeevischzegenvisscherij 764 (829) stoom- en motortrawlers met f 1,495.664 (f 1,690.506), 1440 (1277) motorlog gers met f 699,998 (f 679,824), 2485 (1395) mo- tcrkustvisschersvaartuigen met f 166.003 (f 102,865), 191 (228) open booten, 50 (80) Deensche motorkotters met f 29,854 (f 47,717) en 5 (8) Belgische f 867 (4642). ..Van de drijfnetvisscherij3 (90) stoomlog- gers met 3734 (f 50,396), 6 (31) motorlog gers met f 4360 (f 34,265) en 54 (4) Engelsche drifters met f 52,246 (f 2,982) De consignaties brachten op f 78320 (f 71,543) In het bijzonder vestigen wij er de aan dacht op, dat in het afgeloopen halfjaar de besommingen van loggers en kustvisschers tezamen meer dan 60 pet. bedroeg van die der stoomtrawlers. Waaruit blijkt, dat de trawlers steeds meer terrein verliezen. (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van het overeenkomstige tijdvak van 1935). AUTORIJDEN MET OUDEN EN GEBREKKIGEN. Onder voorzitterschap van den heer A. P. Batoker vergaderde het Comité voor Autorijden met Ouden van Dagen en Gebrekkigen Woens dagavond om te bespreken of men dit jaar een reis zou organiseeren en waarheen. Er bleken reeds verschillende toezeggingen van autobezitters te zijn binnengekomen om mede te rijden doch het comité beschikt nog niet over de noodige contanten. Niettemin werd besloten de reis al reeds te bepalen op Donderdag 23 dezer naar Huisduinen en Den Helder met bezoek aan de nieuwe monumen ten. Inmiddels zal het comité trachten door middel van in teekenlij sten giften in geld of natura bijeen te krijgen. Vertrouwende, dat de tocht zal kunnen doorgaan, stelt het comité reeds thans de ouden van dagen boven 65 jaar en de gebrek kigen in de gelegenheid zich voor de reis te laten inschrijven bij de heeren Bakker, Cron- jéstraat en Mets, Sluisplein 3 alhier. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis dat door hen de volgende hinderwetsvergunningen zijn ver leend: a. aan de N.V. Maatschappij tot vervaardi ging en levering van bouwmaterialen voorheen de Erven H. Trip te Utrecht, tot het oprichten van een inrichting tot het stampen van beton- buizen, waarin gebezigd zullen worden 3 ver brandingsmotoren, op het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie H. no. 5805, aan den Stationsweg te Velsen; b. aan H. Bruin te Santpoort, tot het oprich ten van een inrichting tot het verwerken van vleesch, waarin gebezigd zullen worden 6 elec- tromotoren en een stoomketel, in het perceel Industriestraat no. 2 te IJmuiden. Muzieknis in het Burg. Rijkempark. mm/mm i SPI- iJffSSSt JpBlily De muzieknis in wording. Op een schilderachtig plekje in het Burg. Rijkenspark, met een achter grond van dicht loover verrijst een merkwaardig bouwwerk. Met de naderende voltooiing van dit bouwwerk gaat een hartewensch in vervulling van Santpoort in het alge meen, in het bijzonder van de Vereeni- ging Santpoorts Bioei. En, nu wij dit monument tot zoover „onthuld" hebben, bestaat er omtrent de identiteit van het bouwwerk geen twijfel meer. Santpoort krijgt zijn muzieknis. De Vereeniging Santpoort's Bloei heeft zich voor de ondervonden teleurstelling niet laten afschrikken. Het plan lag gereed, men peinsde en peinsde.totdat de weg, die zou kunnen leiden tot de uitvoering, gevonden was. En zoo toog op een goeden dag het bestuur naar den wethouder voor Sociale Aangelegen heden om dezen wethouder voor te stellen, de muzieknis te laten bouwen door jonge werk loozen. Het plan werd besproken in de „plaatselijke commissie voor jeugdige werkloozen", die burgemeester en wethouders adviseerde, het aan den minister door te zenden. De minister Keurde het goed en zegde subsidie toe, hetgeen des te gereeder kon geschieden omdat de mu zieknis later aan de gemeente zou worden overgedragen. Men kon dus beginnen. En men begon. De bouw geschiedt overeenkomstig het oude plan. nadat het door den technisclien dienst van Openbare Werken nader bekeken was, hetgeen noodig was omdat jeugdige vaklieden het zouden uitvoeren. Op 18 Mei werd „de eerste paal in den grond geslagen". In figuurlijken zin natuurlijk, want de bodem van het Burg. Rijkenspark is van dien aard, dat er niet geheid behoeft te wor den. Zoo rust de nis dan ook slechts op een onderbouw van beton. De duur van het werk schatte men op 8 weken, gedurende welken tijd een tiental jeugdige werkloozen dus nuttig werk zou kunnen verrichten. Het werk werd uitgevoerd onder leiding van een werkloozen timmerman, die op zijn beurt den technischen dienst van O.W. boven zich had. Het is een degelijk stukje timmerwerk, dat met den modernen revolutiebouw niets gemeen heeft. Het mooie ervan is, dat alles zelf door de jongens „afgeschreven" wordt. Niets komt er pasklaar op het terrein en dus valt er heel wat practisch werk te verrichten. Op cle foto kan men zien hoe het werk er voorstaat. Het is nog niet zoover, dat gezegd kan worden dat het varken op een oor na ge vild is, maar ais we een paar weken verder zijn. is de voltooiing nabij. Behalve het beton werk en het rietwerk is de nis, geheel door de jeugdige werkloozen gebouwd, zoodat als straks de nis op feestelijke wijze, in overeenstemming met het doel, aan de gemeente wordt overge dragen, de jongens, die het hunne tot den bouw hebben bijgedragen, niet zonder trots kunnen zeggen „Wat 'n klank hè. Daaraan heb ik ook meegewerkt!" Binnenkort aanbesteding. De Fransche minister-president Léon Blum (rechts) en den Franschen minister van bui tenlandsche zaken Yvon Delbos (links) confe- reeren in den tpin van hun hotel te Geneve met den secretaris-generaal van den .Volkenbond, Avenol, Reeds sedert eenige weken is een nieuwe Velsensche industrie in bedrijf gebracht n.l. de min of meer provisorische „fabriek" van rio- leerbuizen van beton. Het werk gaat viug, want ondanks dat men nog slechts korten tijd met het maken van de buizen bezig is, is er reeds heel wat geproduceerd. Heel Wat meters buis liggen reeds op het weiland langs den Stations weg gereed. En nu gaat weldra de tweede phase van het groote werkverschaffings-object in, n.l. het leggen der buizen. De aanbesteding vindt plaats op Dinsdag 21 Juli a.s. Begonnen zal worden met het leggen van 3000 M. riool van een profiel 30/45 c.M. tot 150 c.M. middellijn. Ongetwijfeld zal spoedig een groot aantal werkloozen tewerkgesteld kunnen worden. HET CONCOURS IN ARTIS. 'In ons blad van Maandag 29 Juni j.l. ver meldden wij het resultaat, behaald door de vereenigingen Concordia en Euphonie op het concours in Artis. Op dit concours behaalde Euphonie met 360 punten eén eersten prijs. Wij vermeldden hierbij, dat Euphonie niet de hoogste in haar afdeeling was. Men maakt ons er thans opmerkzaam op, dat dit niet juist is. Euphonie was n.l. het eenige symphonie-orkest, dat op het concours uitkwam in de afdeeling „Uitmuntendheid". De orkesten, die boven Euphonie in punten- aantal kwamen, waren harmonie- of fanfare orkesten. WEER DRIE De stoomtrawlers Polaris, Holland II en Scheldemond zijn weggehaald, om naar het schepenkerkhof te worden gebracht, SLOTBIJEENKOMST HUISVROUWEN- VEREENIGING. Met een declamatiemiddag in de Bethle- hemkerk heeft de afdeeling Velsen-IJmuiden der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen het seizoen 19351936 afgesloten. De presidente mevr. P. L. de BoerHarder mocht Donder dagmiddag tal van bezoeksters welkom hee- ten en de declamatrice mevr. Nelly Menagé Challa bij het gehoor inleiden. De voordrachtkunstenares is in deze ge meente geen onbekende. Meermalen is zij hier ter stede reeds opgetreden, de laatste maal eveneens voor deze afdeeling. Dat mevr. Menagé Challa een graag-ge- hoorde bezoekster is bewees zij ook deze zomerbij eenkomst weer. z Daar waren dan de fragmenten uit Hans Fallada's „Wat nu kleine man?", die verha len van het jonge echtpaar Pinneberg. Door het talent van de declamatrice was het een dankbare opgave de gestalten van Engeltje en haar Hans tot leven te wekken. Ademloos heb ben de toehoorsters deze prachtige voordracht met groote aandacht gevolgd. Daarna heeft mevr. Menagé Challa nog eenige humoristische poëzie en proza ten ge- hoore gebracht en van haar auditorium ap plaus en van de presidente woorden van dank in ontvangst mogen nemen. Mevr. de B'aer heeft daarna de damesleden een prettige vacantie en een tot weerziens in het a.s. najaar toegewenscht, Een nieuw voorstel der readers. Het bestuur van de Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen deelt ons mede, dat in de Donderdagmor gen gehouden algemeene vergadering met zoo goed als algemeene stemmen is besloten om, tot oplossing van het hangende conflict, een voorstel te doen aan de vier vakorganisaties, waarbij voor de kustbooten de oude loon- en arbeidsvoorwaarden worden gehandhaafd en de nieuwe loonen en arbeidsvoorwaarden dus alleen voor de andere booten van kracht zijn. Door dit voorstel, aldus de mededeeling, wordt het groote bezwaar van de opvarenden weggenomen. Hedenmorgen wordt over dit voorstel een bespreking gehouden met de besturen der vier vakorganisaties en binnen enkele dagen het antwoord der organisaties verzocht. NUTSSPAARBANK. Gedurende de maand Juni 1936 werd inge legd: a. kantoor Julianakade f 25.179,35; b. kan toor Willebrordstraat f8684,24; c. kantoor Santpoort f682,33; d. kantoor Velsen-Noord f 2.595,66 Terugbetaald: a. kantoor Julianakade f 20.376; b. kantoor Willebrordstraat f 19,063,14; c. kantoor Santpoort f345,61; kantoor Velsen- Noord f 168,76. Meer terugbetaald dan ingelegd f 2811,93. Het tegoed der spaarders bedroeg op 1 Juni 1936 f 1.166.151,11. Het tegoed der spaarders bedraagt op 1 Juli 1936 f 1.163.339,18. Uitgegeven werden 26 nieuwe spaarbank boekjes en ingetrokken 9 spaarbankboekjes. Het laatstuitgegeven boekje droeg het num mer 3772. Het jaarverslag over 1935. Aan het jaarverslag van den secretaris van de Vereeniging voor Zwakzinnigenzorg ont- leenen wij het volgende: Het ledental ging in 1935 iets terug. Mogen de tijdsomstandigheden beter worden en de lasten des levens minder, opdat zij, die door de tijdsomstandigheden bedanken, als lid der vereeniging weer kunnen terugkeeren en ook anderen hun schouders onder het werk kunnen zetten. Van het Provinciaal Bestuur van Noord- Holland ontving de vereeniging geen sub sidie voor 1935. Van den Raad der gemeente Velsen werd een subsidie ontvangen van to taal f 3000. Voor deze subsidie moeten wij ten hoogste dankbaar zijn. Hierdoor is de vereeniging in staat, haar arbeid voort te zetten. Het parti culier initiatief kan veel bereiken, doch zon der overheidshulp zou ons filantropisch werk niet uitvoerbaar zijn. De leider der werkinrichting de heer A. P. Stolk bracht het volgende: Op 31 December van het jaar 1935 waren in de werkinrichting 10 personen tewerkgesteld, onder wie 2 blinden. Naar den leeftijd werkten er 2 beneden en 8 van en boven 21 jaar. In 1935 werden geen nieuwe jongens in de werkinrichting ondergebracht, maar werden 3 personen afgevoerd. Eén kreeg werk in den tuin, één ging voor zichzelf venten, terwijl een derde zich niet meer in de inrichting thuis voelde. Over het geheel werden met de te- werkgestelden geen moeilijkheden ondervon den. Ging de verkoop in 1934 achteruit, in 1935 werd het niet beter. Het venten leverde belangrijk minder op dan vorige jaren; er wa ren dan ook geen geschikte personen voor dit werk te vinden. De navolgende producten werden door de tewerkgestelden vervaardigd 279 gevlochten matten, 67 ruige matten, 2563 boenders, 1041 bezems, 156 stoffers. 103 luiwa gens, 13 raagbollen, 77 gaatjes stoelmatten. 73 biezen stoelmatten, 541 vatenkwasten, 529 kopjeskwasten, 123 mattenkloppers, 114 zwabbers, 199 closetboenders, 74 Meter loo- per, 32 manden. Het hoogste weekloon der tewerkgestelden bedroeg 7,50; het laagste f 0.50. Het ge middelde loon per week bedroeg f 2,75. Alles bijeen genomen moet er hard gewerkt worden om exploitatietekorten te vermijden. Hoewel de tijden ook voor werkinrichtingen niet gunstig zijn, hebben wij toch het volle vertrouwen in de toekomst en hebben reden te verwachten, dat in 1936 de omzetcijfers weer zullen stijgen. Volgens het verslag van. den penningmees ter den heer E. W. de Boer sloot de rekening over 1935 in ontvangst en rütgaaf met een bedrag van f 7212.95. Ontvangen werd o.a. aan contributie f 327,50, aan opbrengst verkochte goederen f 2073,88, aan subsidie van de ge meente f 3000, aan terugbetaling van derden f 286. Uitgegeven werd o.a. voor loon werkmees ter en plaatsvervanger f 1969,10, loon tewerk gestelden f 1665,35, aanschaffing garens f 339.26, teenen en biezen f 22,40, borstels f 548,41. huur werkinrichting f 1120, enz, De begroeting voor 1937 sluit met een be drag van f

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1