HET NIEUWE AVONDBLAD DE DUIKTOREN DUIKT. Visscherij-Snufjes 2te JAARGANG No. 204 ZATERDAG 4 JULI 1936 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij tiV. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Saai en Duur VEILIGHEID VOOR ALLES Muziekseizoen 19351936. Tot heden ging alles naar wensch Het toestel heeft zich reeds 2 M. in den kanaalbodem ingegraven. Vreeswijk's Taxi Onderneming Zeeweg 175 t.o. Ziekenhuis 4708 JOH. ELZER In Duitschland voor Engeland gebouwde trawlers. IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 ADVERTENTIëN1—6 regels f 0.15. Elke regel meer 15 ct; Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 cU elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN Bï DB NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DB KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: f 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringea krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.- Bank te Schiedam. jj De Commissie voor het Vreemdelingenver keer, die met reorganisatie-voorstellen bij de regeering is gekomen, heeft een overzicht van tekortkomingen met de noodige critiek ten beste gegeven, waarbij zij tot de trieste con clusie komt dat ons land saai en duur is voor den vreemdeling. Over verscheidene punten weidt zij uit in een ironischen toon, die iet wat plechtstatig maar nochtans zelve niet saai is. Zij zegt dat „de ten onzent gearran geerde feestelijkheden zelfs in de drukste cen tra niet uitmunten door eleganten smaak of door goede regie of vindingrijkheid. Wij moe ten oppassen met ons plaatselijk dilettantisme in dergelijke dingen, waarvan alleen maar in zeldzame gevallen de naïve rusticiteit voldoen de onvermengd is, om als zoodanig charme uit te oefenen". Ook pakt de commissie uit over de zware lasten die op het hotel-, café en restaurant wezen drukken, en die niet getuigen van een breede overheidspolitiek. Zij heeft nog veel meer te vertellen, maar de hoofdzaak is wel de conclusie: saai en duur. Het zal een geweldige toer zijn daar ooit af doende verandering in te brengen. Onze bad plaatsen zijn gehandicapt tegenover de Belgi sche doordat er in Nederland wel in het groot gegokt mag worden (de Beurs) maar niet in het klein (Straperlo). Zij handicappen zichzelf nog heel wat extra door hun tallooze verbods bepalingen. Onze mooiste duinlandschappen en bosschen zijn bijna alle met prikkeldraad en bedreigingen met art. 461 W. v. S. gebarri cadeerd. Men mag er niet in. De sluitingsuren van cafés en restaurants zijn bijna overal te vroeg om den bezoekenden vreemdeling de sfeer van. een vroolijk uitgaan te kunnen ge ven. En bovendien zijn wij er heelemaal niet op uit de vreemdelingen naar dit land te trekken. Wij zijn zeer trotsch op ons asylrecht. Als de vreemdeling vluchteling is en in de narigheid zit, ontvangen we hem, al is hij keizer en eischt men zijn uitlevering. Maar als hij plezier wil hebben en hier zijn geld uitgeven, leggen we hem tallooze belemmeringen in den weg. Als natie zijn we blijkbaar meer geïnteres seerd in narigheid dan in vroolijkheid. Daar zit natuurlijk een zeer loffelijke zijde aan: de mensch-in-narigheid heeft meer behoefte aan hulp en gastvrijheid dan de mensch-in-feest- stemming. Maar aan den laatste zou zooveel te ver dienen zijn, dat ook de eerste er mee van zou kunnen profiteeren. De vacantie-houdende vreemdeling kan hier prachtige luchten, ver gezichten, polders, eeuwig-wisselende zeeën, breede meren, kleurige kleederdrachten, prach tige schilderijen, schoone oude en nieuwe ar chitectuur bewonderen. Hij kan zijn kennis en zijn schoonheidszin verrijken. Maar daar moet-ie mee tevreden wezen. Als de aldus-verrijkte zich in het ple zierig besef van zijn aanwinst tot eenig jolijt aangetrokken voelt krijgt hij geen kans. Men begrijpt zijn wensch niet ofschoon men zelf dezen aandrang evenzeer voelt en ook heusch wel bevredigt als men naar het buiten land gaat. Het buitenland, met name België, Frankrijk en Duitschland, houdt daar dankbaar reke ning mee en profiteert ervan. Wij houden het hier: saai. En duur. Met het gevolg dat de vreemdeling zegt: ze hebben veel moois maar het is er verder zóó vervelend, dat ik er de hooge kosten niet voor over heb. Een Franschman heeft gezegd: tout genre est bon sauf le genre ennuyeux. Ieder genre is goed behalve het vervelende. Wij bieden den vreemdeling het vervelende. En al heeft een Franschman dat woord nu ook uitgespro ken, het is overal waar! Dat men in het vreemdelingenverkeer zich als geheel, als volk voor zijn klanten moet in teresseeren is ook erg moeilijk. Zoo collectief kunnen maar weinig Hollanders denken. En dat men in zorgelijke crisistijden als deze feesten zou moeten organiseeren en de pret, de jool, de vroolijkheid bevorderen wjl er nog veel slechter in. Vele Hollanders vinden het al niet netjes alleen maar vroolijk te zijn. De tijden zijn ernstig, nietwaar? Men moet dus met een somber gezicht rondloopen, zwaartillend rede neeren en ze daarmee nog veel somberder maken. Als de commissie voor Vreemdelingenver keer met haar voorstellen den eersten maat regel neemt om dezen geest uit te roeien mag zij zichzelf gelukwensc'hen. Dan heeft zij den weg bereid tot een omwenteling in 'den Ne- dërlandschen geest. Want ik vrees dat ook die, althans ten Noorden van den Moerdijk, en een minderheid niet te na gesproken saai is. R. P. MAAKT UITSLUITEND GEBRUIK VAN DE (IJ)MUIDER (T)AXI (O)N DER NEMING (Adv. Ingez. Men.) IJMUIDEN. Harmonie- en fanfare-orkesten. BEZOEK AAN MARKEN EN VOLENDAM. De meisjes van de zendingskransjes onder leiding van mevr. Van der Meulen, brachten een bezoek aan Marken en Volendam. Het tochtje werd begunstigd door fraai weer, zoo- jdat alle deelneemsters volop genóten hebben. Versch in het geheugen liggen de mooie successen, welke de harmonie- en fanfare orkesten op verschillende concoursen wisten te behalen. De arb. muz. vereen. Voorwaarts, de Chr. harm, vereen. Wil'helmina, Concordia, Julia na, St. Caecilia, Soli Deo Gloria namen allen deel aan wedstrijden en kwamen meerendeels als eerste prijswinnaars weer thuis. Concordia, die voor het eerst sinds 10 jaar weer eens aan een concours deelnam, sloeg in Amsterdam een kranig figuur. Dank zij Phi lip S. Vlessing's muzikale leiding gaat dit corps na lange jaren van inzinking weer excel sior. De prestaties van het corps op het in den afgeloopen winter gehouden zaalconcert waren er reeds een aanwijzing voor. Dat de Arbeidersmuziek Vereeniging Voor waarts besefte, dat ook onze gemeente diri genten die wat in de mars hebben, her bergt bewees ze met het kiezen van een nieu wen directeur in de persoon van V-lessing. Al heel spoedig vielen de resultaten van serieus repeteeren waar te nemen en wel op het ju bileumsconcert ter eere van het 10-jarig be staan van het corps, dat tevens daarbij zijn dirigent aan het publiek, dat in zeer grooten getale was opgekomen, voorstelde. Ook aan het laatste lenteconcert bewaren we goede herinneringen. Regelmatig worden de presta ties van Voorwaarts beter en dat dit ook bui ten deze gemeente opgemerkt wordt, bewees het prachtige resultaat van den wedstrijd te Haarlem. Kunst na Arbeid, het harmoniecorps, dat kapelmeester M. Kleij zoo zeer verdienstelijk heeft weten op te bouwen tot een gezelschap blazers, aan wie de uitvoering van degelijke werken zeker mag worden toevertrouwd, gaf in dit seizoen zijn gebruikelijke donateurs avonden, een publiek en een intiem concert. De Chr. muziekvereenigingen Wilhelmina en Juliana bleven niet achter. Juliana organiseer de o.m. propaganda-avonden en een concert avond onder leiding van haar directeur, den heer P. D. Klut. Op dezen laatsten avond heb ben de bezoekers behalve van het ensemble zelf, ook kunnen genieten van het uitmuntend zingende Aletrino-kwartet. Willhelmina gaf met het Chr. Gem. koor Hallelujah, een kerk- concert, dat de bezoekers in kennis brachit met den nieuwen dirigent Marinus Adam. Dat deze keuze een gelukkige is, behoeven we niet nader te motiveeren. We kregen ein delijk van Wilhelmina eens te hooren hoe de leden kunnen musiceeren als een vakman de leiding heeft. Het getal werkende leden heeft zich wederom uitgebreid, er is Jiefde voor de studie bijgebracht en de vruchten daarvan bleven niet uit, want ook Wilhelmina behaal de een eersten prijs en kon promoveeren naar een hoogere afdeeling. In het organiseeren van propaganda-avonden, om de belangstelling voor de vereeniging en haar kasmiddelen le vendig te houden is Wilhelmina een matador. St. Caecilia, de R.K. harmonievereeniging in Velsen-Noord, gaf een drietal zaalconcerten, waarna ze zich voorbereid heeft tot deelne ming aan den wedstrijd, die directeur P. N. Joossen en zijn blazers in de eere-afdeeling een tweetal prijzen, o.a. een eersten met 355 punten, bezorgde. Een resultaat, dat de St. Caecilianen tot groote tevredenheid kan stemmen. Ook Santpoort kon een nieuwen directeur begroeten. Daar heeft de jeugdige Jan Groot de leiding aanvaard over het fanfarecorps Wilhelmina en op een tweetal concerten bleek, dat ook hier jong bloed nieuw leven aan een vereeniging schenken kan. Er wordt weer met ijver gerepeteerd en gemusiceerd, terwijl ook aan het opkweeken van jonge krachten de noodige aandacht besteed wordt. Tot een der hoogste sporten der ladder is op het gebied van harmoniemuziek de Een dracht, de kapel der papierfabrieken, zeker wel geklommen. Belangrijke noviteiten voor harmonie en reprises van boeiende repertoire- nummers heeft het corps ons dezen winter op een drietal zaalconcerten gebracht. Gerard H. Boedijn heeft zich ontpopt als een dirigent met liefde voor het vak en een muzikaliteit en werkkracht, die iederen muziekliefhebber steeds weer verlangend doet zijn een uitvoe ring van dit superieure corps te kunnen bij wonen. Daarom valt het des te meer te be treuren, dat de belangstelling voor deze con certen nog onvoldoende is; ze behoorden in het brandpunt der publieke belangstelling (en zeker in die van alle muziekminnaars) te staan. Dat het harmoniemuziek is, doet aan de waarde van zulk een avond niets af! Het 35-jarig bestaan vierde De Eendracht met een grootsch festival, waaraan 35 vereeni- gingen deelnamen. De meeste zangkoren, symphonie-orkesten en harmonie-fanfare-corpsen uit de gemeente Velsen en omstreken namen aan dit muziek feest deel. Velen hebben er genoten van het geen er op dit festival ten gehoore gebracht werd en hebben tevens naar waarde weten te schatten, dat de kapel een onmisbare factor in het plaatselijk muziekleven geworden is. Na een resumé, als wij van het plaatselijk vereenigingswerk op muziekgebied gegeven, hebben, kan men eerst ten volle beseffen, dat het vereenigingsleven bloeiende is, ondanks de ernstige crisisinvloeden der laatste jaren. Dat moge den besturen hoop geven voor komende zoo mogelijk betere jaren. Moge een groeiende belangstelling voor de dilettanten-muziek- en zangbeoefening er het. gevolg van zijn! De duiktoren vóór het gebruik. Inzet: reeds zeven meter onder water. Langzaam maar zeker graaft van Wienens duiktoren zich in den bo dem van het Noordzeekanaal. Reeds op den eersten dag heeft het 20 ton wegende gevaarte zich 2 M. ingegra ven en als ook verder alles naar wensch gaat zal de toren spoedig den bovenkant van den mantel van den zinker hebben bereikt. Gistermorgen Is men begonnen den toren te laten zinken. Dit geschiedde op een diepte van 5 M. Het ging uiterst langzaam, maar toch heeft het niet zoo heel lang geduurd eer de toren op den kanaalbodem rustte. Toen begon natuurlijk het moeilijke deel van het karwei, waarbij ook in het inwendige van den toren gewerkt moest worden. Want als de toren zich in den grond moet ingra ven heeft hij hulp „van derden" noodig. Dan moet de bodem weggeperst worden, dan moet men goed opletten of zich geen voor werpen in den grond bevinden, die het in graven bemoeilijken, als gevolg waarvan de toren zic'h scheef zou kunnen ingraven. Zulk een hindernis ontmoette men spoedig in den vorm van een rijshouten zinkstuk. Deze hindernis veroorzaakte een korte on derbreking van het werk, maar vrij spoedig had men de moeilijkheden uit den weg ge ruimd. Langzaam, heel langzaam ging het dieper en dieper. Nauwkeurig bleef ,men toezien of de toren wel loodrecht den grond in ging. Toen tegen een uur of vijf de toren zich 2 Meter in den grond had geboord werd het werk stop gezet. De peilschaal wees 7 M. aan. Geregeld waren drie man in den toren werkzaam. Dit is geen aanlokkelijk werk. Wel is er een uitstekende verlichting', maai de ruimte is gering, men werkt bovendien in letterlijken zin onder hoogen druk. Veel lucht wordt er in den toren gepompt en aangezien de lucht, die uit de perspom pen komt, warm is, is de temperatuur in den toren zeer hoog. Als de mannen uit den toren komen, hullen zij zich in een wollen deken om het contrast met de buitenlucht op te vangen. Doen zij dit niet, dan is de kans op een verkoudheid groot en op een logontsteking niet denkbeeldig. TOELATINGSEXAMEN R. H. B. S. Voor het toelatingsexamen R.H.B.S. zijn geslaagd: D. Egger, Zandvoort; B. J. Klein. Driehuis; R. G. R. Thormann, Joha. R. ten Napel, Vel sen; J. G. Bersgma, H. Copier, Wijk a. Duin; H, Kamps, W. P. Schortemeyer, Santpoort; J. Nieuwenweg, Beverwijk; R. Tabernal, Santpoort; J. H. Brunink, Driehuis; M. J, H. Heere, D. A. de Willigen, G. H. de Vries, Drie huis; M. Vriends Molenaars, Jenny M. v. den Brink, P. A. Minderhoud, Santpoort; A. M. Davidson, Beverwijk; P. L. Visser, Beverwijk, Anta. Smit, Beverwijk; F. A. Raadsman, Vel- sen-N.; Joha. N. Albetrs, idem; A. C. v. der Roer, Beverwijk; M. Rustenhoven. J. Vos, Santpoort; P. A. M. Reynders, Beverwijk; K. Kossen, Joha. W. E. Meyran, Beverwijk; G. Baljet, J. Mijs, Leona. C. Ebeling, Santpoort; Franca. J. Bergman, Santpoort; H. IHüls- mann, Driehuis; J. de Wijn, Beverwijk; W. Gutteling, A. J. C Sorgdrager. H. Neyt. Be verwijk; Geertrui C. v. Essen, Beverwijk; H. Nahuys, Zandvoort; A. Jonke.r Beverwijk. De overigen te IJmuiden. Een prettig baantje lijkt dit niet, het wer ken in den duiktoren. Burgemeester Kwint, wethouder Dunne bier en de heer A. de Wit, directeur van gas en water, hebben geruimen tijd het werk met belangstelling gevolgd. Ook de heer J. Seijffert, havenmeester van het Noordzee kanaal, die uit den aard der zaak veel be langstelling voor de verrichtingen van den toren heeft, was geruimen tijd op de drij- vendé kraan aanwezig. Met het oog op de verankering van de kraan aan een tweetal naar het midden van het kanaal uitgelegde ankers, voer een mo torboot van den Rijkswaterstaat voortdu rend heen en weer om de passeerende sche pen te waarschuwen. EXCURSIE CHR. VROUWENVEREENIGING. De Chr. Vrouwenvereeniging „Dient elkan der door de Liefde" te IJmuiden-Oost maakte Donderdagmiddag een uitstapje naar de Sun- lightfabrieken te Vlaardingen. Na een mooie reis door bosch en bloemen kwamen de deelneemsters te ongeveer 10 uur bij de fabriek aan, waar een lekker kopje koffie werd aangeboden. Daarna werd het modern ingerichte bedrijf in groepen van twintig elk met een begeleidster bezichtigd. Met groote belangstelling hebben de dames het interessante bedrijf in werking gezien; geen der bezoeksters had zich kunnen voor stellen, dat het fabricageproces zoo ingewik keld is. Nadat na afloop der bezichtiging nog eeni- ge ververschingen waren aangeboden werd de terugreis weer aanvaard. UITSLAG AANBESTEDING. Aanbesteed is het maken van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken van Uit geest tot Velsen en bij IJmuiden. Ingeschreven werd als volgt: P. H. B. Schram, Beverwijk f 4089, P. H. van Essen, Halfweg f 4470, P. Heere en Zonen alhier f 4840. L. H. Rings, Santpoort f 4500, J. v. d. Walle f 3747 (laagste), H. Witte, IJmuiden O. f 3975, G. de Graaff, Halfweg f 3961, J. M. Tromp, Beverwijk f 3995. De raming bedroeg f 4020. DE VOORRAAD ANSJOVIS. V De voorraad ansjovis, opgeslagen in de kel ders en pakhuizen van de Coöp. Ansjovisver koop Vëreeniging te Amsterdam bedroeg per 1 Juli j.L: 1935er: 489 ankers, 1934er: 1274 ankers, 1933er 3753 ankers en 15 tonnen, 1932er: 706 ankers, 1931er: 15861 ankers en 315 tonnen, 1930er: 20405 ankers en 454 ton nen, 1920er: 1304 ankers, 1927er: 413 ankers en 1926er: 861 ankers, totaal 45066 ankers en 784 tonnen. BADINRICHTING CONCORDIA. De badinrichting Concordia mag zich in een steeds drukker wordend bezoek verheugen. In hét eerste halfjaar van 1935 werd de inrich ting bezocht door 7809 personen; in hetzelfde tijdvak van 1936 bedroeg dit aantal 8567, zoo dat een vooruitgang van 758 baden viel te constateeren. OPENLUCHTSAMENKOMST. Het Geref. Verband voor Openluchtwerk hoopt a.s. Zaterdagavond om 8 uur een open luchtsamenkomst te beleggen op het Wil lemsplein. Medewerking zal verleenen het Geref. Evan gelisatiekoor: Gera. Als sprekers hopen op te treden: Ds. S. E. Wesbonk, Geref. Pred. te IJmuiden en de heer W. Kreuze, theol. cand. te Laren. fHF*" Vraagt onze prijzen voor groote ritten I II (Adv. Ingez. Med.) CCLX'II. Het is een en al rust aan de Zuidzijde van de Visschershaven, waar nu al gedurende 31/2 week het werk stilligt. Na Maandag is er geen enkele trawler binnengekomen en ik geloof dat het nog wel eenige weken zal du ren, voordat er weer een trawler de Visschers haven "binnenstoomt, of het moest een Duit- ■sche zijn. Eenige dagen geleden liep al het gerucht, dat er Duitsche booten zouden ko men. maar tot nu toe heb ik er nog geen gezien. De vischhandel zou zeker wel graag wil len dat de Duitschers kwamen, want deze zit leelijk met het geval. Nu al twee dagen achter elkaar is er niets meer geweest dan wat kleine kustvaartuigen, die een paar kisten scholle tjes en wat tongetjes aanbrachten en daaraan hebben de meeste handelaren niets. Loggers zijn er weinig meer in de vaart, er kunnen nog een paar Deensche kotters komen, want het contingent is nu al bijna uitgeput, en dus u ziet hoe hopeloos het er met de marktvoor- ziening uitziet. Gelukkig komt er nog wat consignatievisch, maar daar hebben de expor teurs weer niets aan. Het zal nog wel eenige weken duren, voor dat er weer een trawler de Visschershaven binnenstroomt. Zou er dan nog geen einde aan de staking komen? zal men wellicht vra gen. De reeders hebben nu een tusschenvoorstel gedaan, volgens welk voorstel de verlaging der vaste gages met 5 pet. niet zal worden toe gepast op de kustbooten. Zullen de visscherlui dit nieuwe voorstel aannemen? Er is blijkbaar niet de minste animo onder hen om tegen minder loon te gaan varen. Ais ik het wel heb, hebben de reeders uiter lijk a.s. Maandag het antwoord op hun voor stel verzocht, hetgeen beteekent, dat er dezer dagen wel weer druk geconfereerd en verga derd zal worden. Dit zal bij den C. B. en de O. K. wel officieel geschieden, d.w.z. onder leiding van de leiders. Bij den Chr. B. en den R.K.B.is dit zoo gemakkelijk niet want daar is nog weinig contact tusschen bestuur en leden. Hoe alles weer op z'n pootjes terecht moet komen weet ik warempel niet. De afstand is wel kleiner geworden, maar ook nu zal het nog lang niet gemakkelijk vallen dezen af stand te overbruggen In Oostende schijnt ook een conflict te dreigen. Gistermorgen ging aan den kant het gerucht, dat ook daar een staking was uitge broken. Of het juist is weet ik niet. PIETERMAN. Ontvangen nieuwe dessins Overhemden Trompstr. 22, IJmuiden-ooit Bij aankoop Hoed of-Overhemd ZiLFBINDER GRATIS f Adv. IngezMed.) Geen ascliwippen meer. Twee van de vijftien trawlers, die in Duitsch land voor Engelsche rekening gebouwd wor den; zijn in Grimsby aangekomen om voor de visscherij te worden klaargemaakt. Zooals men weet, worden deze trawlers in Duitschland ge bouwd voor het liquideeren van Engelsche credieten. Beide trawlers, de Northern Pride en de Northern Gem werden gebouwd bij Seebecks te Bremerhaven. Eerstgenoemde trawler wordt gedreven door een Bauer Vacht triple-expansie stoomtur bine van 1000 E. P. K. met een capaciteit van 1140 I. P. K. bij volle belasting. Op haar proef tocht behaalde de Northern Pride een vaart van bijna, 14 mijl, dat is meer dan de te Grimsby thuisbehoorende stoomtrawler Lar- wood, welke tot dusver de snelste trawler was van de Britsche vloot. Onder de nieuwe snufjes, die de bemanning in staat stellen, veiliger te werken bevindt zich een kleine aschlift, met behulp waarvan men de asch door middel van een buis in zee kan werpen. Er zijn twee gekoelde vischruimen, beide ge- isoleerd. Verder zijn er aan boord een echo dieplood, een radio richtingzoeker en een eleotrisohe log. De groote stuurhut is in drieën verdeeld, n.l. in de eigenlijke stuurhut met de navigatie- instrumenten, een kaartenkamer en een dag verblijf voor den schipper. De hut van den schipper bevindt zich onder de stuurhut. Ver der zijn er afzonderlijke hutten voor den eersten en tweeden stuurman en voor den eersben en tweeden machinist. De verlichting geschiedt electrisch. Verder is er een modern ingerichte installatie, cen trale verwarming' en telefonie van de brug af naar verschillende afdeelingen. De Northern Pride zal met gemak een vaart van 121/2 tot 13 mijl kunnen handhaven bij een maximaal koienvenbruik van 9y2 ton per etmaal. (Vergelijkt u dit eens met het kolen- ver,bruik van booten als de Hercules enz.) De bemanning zal uit 22 personen bestaan. De lengte is 184 voet (over alles), de diepte vóór 11 en achter 16 voet. De trawler is bestemd voor Mac Fisheries Ltd. Londen en zal van Fleetwood uit de vis scherij uitoefenen.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1